Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε θα βγάλει επιτέλους δόντια;


Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μην ανυσηχειτε εμένα η μικρή 8μηνών εβγαλε και τα 2μαζι και μετά γεμίσαμε και Δοξα Τω Θεο όλα τα έχουμε και της ξαδέρφης μου το πιτσιρικί το πρώτο το έβγαλε 14μηνών και αυτό γεμάτο ειναι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

αχχχ!!!!! την ιδια απορια ειχα κ γω με τον μικρο μου ...ποτε θα τα βγαλει????? ποτεεεε?

ντεπον-μουντιζαλ ειχαν γινει συνηθεια πια !

οτι εβρισκε στο στομα.σαλια παντουυυυ γκρινιεςςςςςςς πολλεςςςςςς!!!!! τελικα ενα βραδυ ξαφνικα ειδα το ρυζακι που εσκασε :D

ποσο ηταν??????????? 13 μηνων!!!!! :P:p:p

Αν θεός γινόμουν για λίγο.. θα άλλαζα πολλά δεν σου κρύβω... ενα όμως θα άφηνα ίδιο... ''Εσένα αγάπη μου''

 

dgCgp3.png

 

4WCBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου 5,5 μηνών έβγαλε τα 2 πρώτα δοντάκια (κάτω στο κέντρο) και τώρα που σχεδόν χρονίζει βγάζει το 9ο!! 4 επάνω και 5 κάτω!! Βέβαια απο φαγητό ακόμη προτιμάει τα αλεσμένα, άντε και κανένα μπισκοτάκι, παξιμαδάκι να πούμε οτι μασάει και λίγο!!

Link to comment
Share on other sites

αχχχ!!!!! την ιδια απορια ειχα κ γω με τον μικρο μου ...ποτε θα τα βγαλει????? ποτεεεε?

ντεπον-μουντιζαλ ειχαν γινει συνηθεια πια !

οτι εβρισκε στο στομα.σαλια παντουυυυ γκρινιεςςςςςςς πολλεςςςςςς!!!!! τελικα ενα βραδυ ξαφνικα ειδα το ρυζακι που εσκασε :D

ποσο ηταν??????????? 13 μηνων!!!!! :P:p:p

 

Ακριβως το ιδιο και εμεις!! 13 μηνων βγηκε το πρωτο! Μετα ανα μηνα εβγαζε και 2..ταλαιπωρηθηκε και ακομα δεν εχουν βγει ολα αλλα ευτυχως κοπηκε η γκρινια και οι πονοι..

Link to comment
Share on other sites

O δικος μου το 1ο στους 6 μηνες και μετα ανα μηνα βγαζει και απο ενα....βλεπω παντως μεγαλη γκρινια και φουσκωμα στα ουλα τωρα. Και καμια διαρροιουλα που και που αλλα η παιδιατρος ειπε πως συχνα συμβαινει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα, η μπεμπουλα μου στις 24 μπενει στους 10 μηνες και δοντακια αφαντα ακομα:(! εχου απο 6 μηνων σαλια νευρα δαγκωνουμε τα παντα αλλα τιποτα. Μηπως να πρεπει να ανησυχησω???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικά και όχι......ο δικός μου έβγαλε το πρώτο του δόντι 13 μηνών και τώρα είμαστε 17 και έχουμε 8 δοντάκια......και ακολουθούν τα υπόλοιπα με γοργούς ρυθμούς.....το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

εμεις 13 μηνων και δεν εχουμε κανενα!

κι ουτε προκειται να αποκτησουμε συντομα οπως το βλεπω...

 

Εδω και 3 μερες δεν κοιμομαστε, και γκρινιαζουμε συνεχεια σταματησαμε το φαγητο και τρωμε τα χερια μας. Της εδωσα ντεπον πρωι βραδυ αλλα τιποτα ολο κλεει. Αν ειναι δοντια τι αλλο να κανω δεν ξερω για να την βοηθησω.... Αν ξερει καποια μανουλα κατι αλλο ας με βοηθησει....:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 3 μερες δεν κοιμομαστε, και γκρινιαζουμε συνεχεια σταματησαμε το φαγητο και τρωμε τα χερια μας. Της εδωσα ντεπον πρωι βραδυ αλλα τιποτα ολο κλεει. Αν ειναι δοντια τι αλλο να κανω δεν ξερω για να την βοηθησω.... Αν ξερει καποια μανουλα κατι αλλο ας με βοηθησει....:(:(:(

Δως της κατι παγωμενο/δροσερο να μασουλησει.

Τυληξε μια γαζα σε ρολο και δως της το να το μασαει.

Αν θηλαζεις αστην να πιπιλαει το στηθος.

Η δικη μου που δεν ανεχεται τις κρεμες τυπου μουντισαλ, μασαει κρεμμυδια:shock: και νομιζω οτι με καποιο τροπο αυτο την ανακουφιζει. Προσοχη να μη πνιγει.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Δως της κατι παγωμενο/δροσερο να μασουλησει.

Τυληξε μια γαζα σε ρολο και δως της το να το μασαει.

Αν θηλαζεις αστην να πιπιλαει το στηθος.

Η δικη μου που δεν ανεχεται τις κρεμες τυπου μουντισαλ, μασαει κρεμμυδια:shock: και νομιζω οτι με καποιο τροπο αυτο την ανακουφιζει. Προσοχη να μη πνιγει.

 

Της εχω αυτα τα πλαστηκα με το νερο μεσα chicco στην καταψυξη αλλα τιποτα τα πιανει τα βαζει στο στομα ουρλιαζει και τα πεταει. Κρεμες τις βαζω την babygel αλλα τιποτα παλι κλεει το θεμα ειναι οτι νευριαζει και κραταει την αναπνοη της και γινετε κατακοκκινη και φοβαμαι λιγο. Ακομα και την πιπιλα με μισος την δαγκωνει. Απορω που τα βρησκουν τοσα νευρα μια σταλια μωρα. Η μαμα μου λεει οτι και εγω ετσι εκανα μωρο αλλα οταν δεν μου καναν τα χατηρια. Ντεπον της δινω 4 μερες τωρα πρωι βραδυ. Χαζομαρα κανω?Να το κοψω μην το συνηθησει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχωνεσαι!!!

 

Και μενα η κορη μου, τωρα κοντευει τα δεκα, εβγαλε το πρωτο δοντι δεκα μερες πριν χρονισει... το μονο ζορι ηταν οτι μετα τα εβγαζε μαζεμενα, τεσσερα τεσσερα με αποτελεσμα να μην κοιμαται για μηνες... Το τι ντεπον ηπιε εκεινο το διαστημα δε λεγεται... Μη φοβασαι, τα παυσιπονα δεν τα συνηθιζεις, μονο τις αντιβιωσεις...

 

Το πηρε απο τον μπαμπα της αυτο που το πρωτο δοντι του εσκασε 16 μηνων!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ο γιος μου ειναι 11 μηνων και δεν εχει αποφασισει να βγαλει δοντακια?Μπορει καποια μανουλα να μου πει τα συμπτωματα πριν βγουν??Εμεις γκρινια εχουμε απο τοτε που γεννηθηκαμε..Και απο τοτε που πιασαμε τα δοκιμαζουμε ολα...???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Ο γιος μου ειναι 11 μηνων και δεν εχει αποφασισει να βγαλει δοντακια?Μπορει καποια μανουλα να μου πει τα συμπτωματα πριν βγουν??Εμεις γκρινια εχουμε απο τοτε που γεννηθηκαμε..Και απο τοτε που πιασαμε τα δοκιμαζουμε ολα...???

 

και εμενα η μικρη μου εβγαλε το πρωτο της δοντακι 11 μηνων , σημερα ειναι 18,5 μηνων και εχουμε μονο 4 δοντακια.Και εμεις εχουμε ολα τα συμπτωματα ανησυχο υπνο,πρισμενα ουλα κ.τ.λ Αρχισα λιγο να ανησυχω γιατι τα αλλα μου παιδια δεν ηταν ετσι ως το χρονο τα ειχαν βγαλει ολα.Παντως προχθες η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα το κακο ειναι οτι το παιδι ταλαιπωρειται πιο πολυ γιατι θα τα βγαλει ολα μαζι.Και εγω σαν και εσενα δεν ξερω τι αλλο να κανω εκτος απο υπομονη.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κοριτσια καλησπερα..θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση...το ζουζουνακι μου ειναι 8,5 μηνων και προχθες Τεταρτη εσκασε το λατω δοντακι του αλλα εσκασε μονο το ενα οχι και τα δυο...να ανησυχησω ή θα σκασει και το διπλανο;μπορει να ειναι χαζη ερωτηση αλλα δεν ξερω γι αυτο ρωταω...αν μπορειτε ααντηστε μου σας παρακαλω...ευχαριστω μανουλες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας!η κόρη μου μόλις έκλεισε τον 6μηνα έβγαλε τα 2 κάτω δοντακια.το θέμα είναι ότι μετά δεν έβγαλε άλλο!έχει κλείσει και τον ένατο, παλεύει,μας δαγκώνει κ δόντια τίποτα.εν τω μεταξύ έχει κάνει κ ένα συγκαμα κ έχει γίνει πληγή κ πιστεύω είναι από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, evalex είπε:

Γεια σας!η κόρη μου μόλις έκλεισε τον 6μηνα έβγαλε τα 2 κάτω δοντακια.το θέμα είναι ότι μετά δεν έβγαλε άλλο!έχει κλείσει και τον ένατο, παλεύει,μας δαγκώνει κ δόντια τίποτα.εν τω μεταξύ έχει κάνει κ ένα συγκαμα κ έχει γίνει πληγή κ πιστεύω είναι από αυτό.

Εμένα έβγαλε το πρώτο στον εβδομο. Τώρα έχει έξι δοντια είναι δεκαπέντε μηνών και εδώ και πέντε μήνες δεν έβγαλε κανένα! 

  Το συγκαμα δεν ξέρω αν σχετίζεται γιατί ο δικος μου όταν έβγαζε δόντια ούτε τον καταλαβαινα! Μόνο που ξυπνούσε περισσότερο την νύχτα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, evalex είπε:

Γεια σας!η κόρη μου μόλις έκλεισε τον 6μηνα έβγαλε τα 2 κάτω δοντακια.το θέμα είναι ότι μετά δεν έβγαλε άλλο!έχει κλείσει και τον ένατο, παλεύει,μας δαγκώνει κ δόντια τίποτα.εν τω μεταξύ έχει κάνει κ ένα συγκαμα κ έχει γίνει πληγή κ πιστεύω είναι από αυτό.

Εμείς σε λίγο καιρό θα κλείσουμε τον 8ο και δόντι κανένα ακόμη. Δεν αγχώνομαι, θα τα βγάλει μαζεμένα. Δεν υπάρχει αυστηρός κανόνας για τα δόντια, διαφέρει ο χρόνος από μωρό σε μωρό!

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλη εβγαλε 9,5μηνων.μεχρι 2,5χρ τα ειχε βγαλει ολα.δ θυμαμαι κ ποτε ακριβως το καθενα,γτ τα εβγαλε χαλαρα

Ο μικρος εβγαλε το πρωτο 11,5μ.17μηνων εχει δυο κατω κ 6πανω.2ετοιμαζονται

Για συγκαμα δ ξερω,αλλα διαρροια κ ακομη κ αιμα στα κακα ειχε η αδερφη μου οταν εβγαζε δοντια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...