Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε θα βγάλει επιτέλους δόντια;


Recommended Posts

:-P Καλημερα σας. Η μικρη μου ειναι 8 μηνων και ακομα ουτε ενα δοντι.Ο,τι βρισκει ειναι χωμενο μεσα στο στομα της και τα σαλια σταζουν στην πανα της. Εχω βαρεθει να αλλαζω σαλιαρες.Οταν με αφηνει να βαλω δαχτυλο στο στομα της πιανω τα ουλα της πρησμενα. Ποτε θα βγουν τα δοντια προς τα εξω? Σε 20 ημερες? Σε 1 μηνα? ? ? ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γαριδούλα κι εμένα είναι 9,5 και τίποτα στον ορίζοντα....μπορεί να πάρει από μενα που έβγαλα πρώτο δόντι όταν ήμουν 18 μηνών.....ΥΠΟΜΟΝΗ....κάποια στιγμή θα βγουν...δεν χρειάζεται να απελπιζόμαστε... ;)

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

χεχεχε δεν σημαινει τπτ αυτο......η δικη μας δαγκωνο-σαλιαριζε απο 4 μηνων και το πρωτο το βγαλαμε 11 μηνων.....μεχρι τους 14 τωρα εχουμε βγαλει 6 συνολικα.....μην βιαζεσαι οσο αργουν τοσο πιο γερα βγαινουν......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

¨το οσο αργουν τοσο πιο γερα βγαινουν δε το πιστευω 1ον κ κυριοτερον γιατι μου το ειπε ο γιατρος οτι ειναι μυθος αυτα τα λεγαν οι γιαγιαδες

2ον κ εγω κ ο αδερφος μου βγαλαμε 4 κ 5 μηνων το 1ο δοντι.ο αδερφος μου εχει μονο 1 χαλασμενο κ εγω 3 μετα τις εγκυμοσυνες.

τα δικα μου δεεν ειχαν σαλια.η κορη μου κανενα συμπτωμα βασικα ουτε σαλια ουτε γκρινια.αλλα ο μικρος οποτε εβγαζε ειχε συγκαμα κ διαροια κ εχω ακουει κ για αλλα μωρακια που το ειχαν αυτο

Link to comment
Share on other sites

¨το οσο αργουν τοσο πιο γερα βγαινουν δε το πιστευω 1ον γιατι μου το ειπε ο γιατρος οτι ειναι μυθος

2ον κ εγω κ ο αδερφος μου βηαλαμε 4 κ 5 μηνων το 1ο δοντι.ο αδερφος μου εχει μονο 1 χαλασμενο κ εγω 3 μετα τις εγκυμοσυνες

τα δικα μου δεεν ειχαν σαλια.η κορη μου κανενα συμπτωμα βασικα ουτε σαλια ουτε γκρινια.αλλα ο μικρος οποτε εβγαζε ειχε συγκαμα κ δοιαρια κ εχω ακουει κ για αλλα μωρακια που το ειχαν αυτο

 

Τι σημασια εχει καλε? Μπορει να το λενε για να καθησυχαζουν τις μαναδες που αργει το παιδι τους να βγαλει δοντια....κακο ειναι αυτο? εμενα μου αρεσει πως ακουγεται......:lol::lol: αλλη ηταν η ερωτηση της κοπελας.....:-P

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα εβγαλε 2 μαζι 11 μηνων και τωρα που ειναι 17μηνων εχει 6...τωρα ποτε θα βγουν δε ξερω.

παντως διαροια κανει και εμενα σε καθε δοντι που βγαζει

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή! και εμένα ο δικός μου 9 μηνών έβγαλε το πρώτο του δοντάκι και από τότε μας έχει αλλάξει τα φώτα!

Τώρα βγάζει τους κυνόδοντες να φανταστείς, 22μηνών! και έχει μια γκρίνια...άστα.τέσσερα μαζεμένα βγάζει.

Γενικά όταν αργούν βαίνουν μαζεμένα τα δοντάκια.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν το πιστευω οσο αργα τοσο και πιο γερα. Παντως σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Αντε υπομονοι φιλες-οι μου. Ας ερθουν οποτε θελουν. G.stone τι εννοεις οταν λες μας εχει αλλαξει τα φωτα? Με φοβιζεις...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς σε λίγο θα χρονίσουμε και δόντι στον ορίζοντα δε φαίνεται. Αλλά δεν με αγχώνει καθόλου, κάποια στιγμή θα βγάλει. Ούτε καν βάζω το χέρι μου στο στόμα του, θέλω να το δω να ξεπροβάλει, κάτι σαν δώρο-έκπληξη το φαντάζομαι. Η κόρη μιας φίλης μας που είναι 2,5 μήνες μικρότερη έχει βγάλει 6 δόντια. Όλοι μας ρωτάνε αν ο δικός μας έχει κανένα δοντάκι, αυτό στην αρχή με άγχωνε, τώρα καθόλου. Από την πρώτη μέρα που γεννήθηκε είχα ένα μόνιμο άγχος, το δικό μου το παιδί να τα κάνει όλα γρήγορα, αλλά μια μέρα κάθισα και σκέφτηκα πως αυτό είναι κόμπλεξ και από τότε δεν αγχώνομαι για τέτοια θέματα. Βλέπω πως αναπτύσσεται φυσιολογικά και αυτό είναι που με νοιάζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο το οσο πιο αργα τοσο πιο γερα δεν ισχυει αφου ετσι κ αλλιως τα πρωτα δοντακια αλλαζουν στην ηλικια των 6 ετων.Εμας ο Τασουλης απο 3 μηνων εβαζε τα παντα στο στομα του και εβγαλε τα δυο κατω δοντακια 10 μηνων.Τωρα δε φαινονται ουτε να βγαζει τα πανω αλλα δεν με ανυσηχει καθολου.Το πολυ-πολυ να παει δημοτικο κ να του στελνω αλεσμενο φαγητο σε ταπερακι!!!!!χαχαχαχα......

Γαριδουλα αν θες δες κι εδω

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40503&highlight=%F6%E1%F6%EF%F5%F4%EF%EC%E1%ED%E1

Θα δεις οτι δεν εισαι η μονη!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν το πιστευω οσο αργα τοσο και πιο γερα. Παντως σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Αντε υπομονοι φιλες-οι μου. Ας ερθουν οποτε θελουν. G.stone τι εννοεις οταν λες μας εχει αλλαξει τα φωτα? Με φοβιζεις...

 

Εννοώ ότι μας έχει αλλάξει τα φώτα στο ξενύχτι. Ξυπνάει συνέχεια το βράδυ...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Και αν θα διάβασες κι εκεί( το είχα ανοίξει εγώ το θέμα), είμαι σίγουρη ότι δεν θα νιώθεις πλέον μοναξιά. Από 4 μηνών άπειρα σάλια, ούλα πρησμένα, αφαγίες, διάρροιες και δόντι γιοκ! Κάποια στιγμη σταμάτησαν και όλα τα συμπτώμτα παρέμειναν μόνο τα πρησμένα ούλα και τελικά βγάλαμε το πρώτο δοντάκι λίγο πριν κλείσει τους 18 μήνες!

Το τι είχα κούσει, δεν λέγεται! Εννοείται πως δεν ισχύει το όσο πιο αργά τόσο πιο γερά(εγώ είχα βγάλει 12 μηνών και τα δόντια μου είναι χάλια..). Μου έλεγαν πως θα ταλαιπωρηθεί πολύ(κι όμως έβγαλε 5 μαζί και τα πράγματα δεν ήταν τόσο τραγικά). Αυτό που μάλλον συναίβει σε εμας και μου το είχε πει και ο οδοντίατρος είναι ότι τα δόντια της είναι πολύ μεγάλα και γι'αυτό άργησαν και τόσο να βγουν.

Υπομονή λοιπόν και κάποια στιγμή θα βγουν!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

:-P Καλημερα σας. Η μικρη μου ειναι 8 μηνων και ακομα ουτε ενα δοντι.Ο,τι βρισκει ειναι χωμενο μεσα στο στομα της και τα σαλια σταζουν στην πανα της. Εχω βαρεθει να αλλαζω σαλιαρες.Οταν με αφηνει να βαλω δαχτυλο στο στομα της πιανω τα ουλα της πρησμενα. Ποτε θα βγουν τα δοντια προς τα εξω? Σε 20 ημερες? Σε 1 μηνα? ? ? ?

 

Κι εμείς τίποτα ακόμα!! περίπου 8 κ εμείς!! αλλά εμείς ούτε πρησμένα ούλα ούτε τπτ!! αναμένουμε για τη λευκή παρουσία στα κόκκινα ούλα μας!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν το πιστευω οσο αργα τοσο και πιο γερα. Παντως σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Αντε υπομονοι φιλες-οι μου. Ας ερθουν οποτε θελουν. G.stone τι εννοεις οταν λες μας εχει αλλαξει τα φωτα? Με φοβιζεις...

 

Οχι καλε μην φοβασαι.....δεν ειναι ολα τα παιδια ιδια. Η δικη μας δεν καταλαβαινεις ποτε βγαζει δοντια, πολλες φορες εγω τα εχω δει την ωρα που γελαει και ριχνει κεφλαι πισω, αλλιως δεν θα το επερνα καν χαμπαρι. Δεν σημαινει επειδη το ενα ειναι ετσι, ετσι ειναι ολα......

 

αντε καλα βγαλσηματα.....εγω ενα εχω να πω....οταν βγουν θα σουν λειψουν τα αγαπω-δαγκωματα με τα ουλα.....μετα οτι κανει ποναειιιιιιιιιι........αουτς.........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιτελους μπηκα στο foroum και μπορω να απαντησω.Λοιπον giota μου ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου εστειλες να διαβασω. Ευχαριστω και ολους σας εναν εναν ξεχωριστα για τις δικες του εμπειριες. Πλεον δεν νιωθω μονη μου. Χθες με αφησε να βαλω δαχτυλο στο στομα της και κατι με γρατσουνησε κατω και αριστερα μαλλον ΔΟΝΤΑΚΙ! Και τωρα τι κανω? Περιμενω να βγει? Φτιαχνω γλυκο? Βαζω κουταλι για να γινει σιδερενιο? χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

:-P Καλημερα σας. Η μικρη μου ειναι 8 μηνων και ακομα ουτε ενα δοντι.Ο,τι βρισκει ειναι χωμενο μεσα στο στομα της και τα σαλια σταζουν στην πανα της. Εχω βαρεθει να αλλαζω σαλιαρες.Οταν με αφηνει να βαλω δαχτυλο στο στομα της πιανω τα ουλα της πρησμενα. Ποτε θα βγουν τα δοντια προς τα εξω? Σε 20 ημερες? Σε 1 μηνα? ? ? ?

μην ανησυχεισ καθόλου!!!!!!! εμεις βγάλαμε δοντακι(το πρώτο μας) 11 μηνων!!Αφου έλεγα στην παιδιατρο: τι θα γινει??δεν θα βγάλει ποτε δοντια?χαχαχα.

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που θα έγραφα ότι από μέρα σε μέρα θα βγει το δοντάκι, διάβασα το τελευταίο σου ποστ και είδα ότι έγραψες ότι βγήκε!!!

Άντε, μπράβο!!!!Δεν ξέρω βέβαια τι απαιτεί η παράδοση, οπότε απλά εύχομαι όλα να βγουν χωρίς κλάμα, πόνο και ζόρια!Τουλάχιστον η δικιά μας και τα 4 που έβγαλε (σχεδόν 14 μηνών!!!) δεν πήραμε χαμπάρι τίποτα!!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου babyster.Χθες ειχαμε παιδιατρο και μας ειπε να περιμενουμε και το δευτερο δοντι. Μεγαλωνουμε! Απο υψος ειναι 74εκ και απο βαρος 8290.Εκανα πολυ καλη προσπαθεια με το μιζερο (στο φαγητο) παιδακι μου. Εσεις πως πατε απο υψος και κιλα?

Link to comment
Share on other sites

8 μηνών 74cm και 8290?Μάλλον είναι ψηλή, ε???

 

χμ...εμείς είμαστε σχεδόν 14 μηνών, 75cm και 10 κιλά...Όλα αυτά βέβαια τον προηγούμενο μήνα, γιατί στον παιδίατρο θα ξαναπάμε την άλλη βδομάδα να μας μετρήσει...Εμένα τρώει πολύ, πάρα πολύ (300-400 ml κρεατόσουπα!), χωρίς πίεση (ποτέ δεν την πίεσα), αλλά δε βάζει πολύ βάρος...Πόσο εύχομαι να είναι από τις γυναίκες που τρώνε και δε βάζουν κιλά!!!!!Δόντια (2) έβγαλε 10 μηνών και άλλα δυο πριν 20 μέρες...Μάλλον άργησε, αλλά δε με νοιάζει. Μάλιστα πλέον τρώει μπισκότα, ψωμί, τα δαγκώνει με τα ούλα της!!!!χεχε!!!

 

Εσείς 8 μηνών, μια χαρά σας κόβω (από δόντια και ανάπτυξη)!Και τα καλύτερα έρχονται(από συμπεριφορά)!!!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

αχ και εμεις μια απο τα ιδια!φαφουτες!ειμαστε σχεδον εννια μηνων η παιδιατρος προχθες μου ειπε οτι διαγραφονται δυο κατω και δυο πανω αλλα δεν εχουνε σκασει ακομα...και απο γκρινια παρα πολυ!φαινεται οτι ζοριζεται το μωρο...

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μέχρι 2 μέρες πριν βγούνε δεν είχε καμία ένδειξη ότι θα βγουν.Ξαφνικά μια μέρα βλέπω τα ούλα πρησμένα και τη μέρα που έγινε 10 μηνών, έσκασε το ένα και μετά δυο μέρες το άλλο..Ούτε γκρίνια, ούτε αϋπνία, ούτε αφαγία, μόνο λίγο παραπάνω σάλια-από αυτά δηλ. το ψιλιάστηκα και είδα τα ούλα φουσκωμένα 2 μέρες πριν σκάσει το δοντάκι!Και στα άλλα δυο πάλι τα ίδια, για να δω με τους κυνόδοντες, όοοοοοοταν τους βγάλει!!!

 

Εσάς είναι έτοιμα, οπότε υπομονή και θα βγουν όλα μαζί!Όταν σκέφτομαι μωρό να βγάζει δόντια, θυμάμαι τον πόνο που τράβηξα με τους φρονιμήτες μου και το συμπονώ πάρα πολύ....

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ Ο ΠΑΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 10,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ 7 ΔΟΝΤΑΚΙΑ!!!!!!!!!!!ΕΒΓΑΛΕ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΚΑΤΩ (8 ΜΗΝΩΝ),ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΠΟ ΠΑΝΩ, ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟΝ ΕΝΑ ΚΥΝΟΔΟΝΤΑ!!!ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΥΝΟΔΟΝΤΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 5 ΜΕΡΕΣ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΠΑΝΩ ΚΟΠΤΗΡΑ (ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΛΕΝΕ ΤΟ ΔΟΝΤΑΚΙ!!!) ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ!!!!!ΠΥΡΕΤΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΚΥΝΟΔΟΝΤΕΣ (37.:cool: ΑΛΛΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΛΛΑ ΣΑΛΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ.ΛΙΓΗ ΓΚΡΙΝΙΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΑΦΑΓΙΑ!!!!!ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΕΤΣΙ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝΩΔΥΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΔΟΝΤΑΚΙΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...