Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μέγεθος στήθους & σουτιέν θηλασμού


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και το δικό μου στήθος ήταν από πριν...large! Ωστόσο πρήστηκε και κυρίως βάρυνε πολύ και τα σουτιέν που είχα με τις μπανέλες (τα χρωματάκια, τις δαντελίτσες, τις κορδελίτσες..) δεν με βολεύουν. Αρχικά πήρα ένα της Triumph πολύ μαλακό, χωρίς μπανέλες και σε μεγαλύτερο μέγεθος.Τώρα σκέφτομαι να πάρω ένα εγκυμοσύνης.Πάντως όσα είδα είναι πράγματι γιαγιακίστικα!Για σουτιέν ύπνου δεν ξέρω γιατί έτσι κι αλλιώς ποτέ δε φορούσα σουτιέν μέσα στο σπίτι, νομίζω οτι με πνίγει. Ίσως να κοιτάξω και για κανένα μπουστάκι, φανελάκι..

Link to comment
Share on other sites

Πήρα από το Mothercare δύο ειδικά σουτιέν για εγκυμοσύνη, έχουν καλύτερη στήριξη στις τιράντες, δεν έχουν μπανέλες και είναι αρκετά μεγάλα για να καλύπτουν όλο το στήθος (εδώ βέβαια με κάτι μπλουζάκια με ντεκολτέ τα βρήκα σκούρα). Ήταν σε συσκευασία ένα μαύρο και ένα λευκό, μου μέτρησαν επίσης την περιφέρεια κάτω από το στήθος και πάνω στο μεγαλύτερο σημείο του στήθους για να μου προτείνουν μέγεθος. Αυτά κοστίζουν 45 περίπου ευρώ μαζί.

 

Υπήρχε άλλο ένα σε λευκό λίγο πιο ωραίο, που δεν είχε ραφή καθόλου για να μην ενοχλεί τις θηλές αλλά είχε το ένα 45 ευρώ και μου ήταν λίγο μικρό στον 4ο μήνα οπότε δεν το πήρα.

 

Το μέγεθος του στήθους πες εντάξει, καλό είναι, αν και πιο μικρό με βόλευε καλύτερα στα στενά μπλουζάκια αλλά αυτό που με χαλάει είναι οι φλέβες βρε παιδί μου! Επίσης, τις πρώτες βδομάδες δεν ήθελα ούτε να μου τα ακουμπάνε τόσο ευαίσθητα ήταν. Ευτυχώς, ξεπεράστηκε το θέμα και το μόνο που με απασχολεί είναι να μην έχω πρόβλημα με τη θηλή γιατί είναι μεγάλο πακέτο να θέλεις να θηλάσεις και να πονάς!

 

Για τους άνδρες σας δεν είπατε αντιδράσεις βρε κορίτσια !! Σκόπιμο...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα sunsun ο ανδρας μου ηταν χορτατος απο θεμα στηθους ...

 

Με δυσκολευει πολυ που μεγαλωσε τοσο ...

 

Ας ελπισουμε οτι και εγω αλλα και η εταιρα του διδυμου της φαγε (rosangel ) να σταματησουμε εδω!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εμενα sunsun ο ανδρας μου ηταν χορτατος απο θεμα στηθους ...

 

Με δυσκολευει πολυ που μεγαλωσε τοσο ...

 

Ας ελπισουμε οτι και εγω αλλα και η εταιρα του διδυμου της φαγε (rosangel ) να σταματησουμε εδω!!! :D

 

Αμην :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άσχετο αλλά πήγα προχθές να πάρω σουτιέν εγκυμοσύνης, ζήτησα μαύρο και μου είπαν οτι τα μαύρα εσώρουχα επηρεάζουν το έμβρυο!Μου φάνηκε λίγο κουφό..Το έχετε ξανακούσει?

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά πήγα προχθές να πάρω σουτιέν εγκυμοσύνης, ζήτησα μαύρο και μου είπαν οτι τα μαύρα εσώρουχα επηρεάζουν το έμβρυο!Μου φάνηκε λίγο κουφό..Το έχετε ξανακούσει?

 

Λενε οτι δεν πρεπει γενικα να φοραμε μαυρα στην εγκυμοσυνη

επειδη το παιδι και καλα επειρεαζεται.Πρεπει να φοραμε χαρουμενα

χρωματα εγω παντως που εχω παρει και καποια κιλακια παραπανω

μια χαρα τη βρισκω με τα μαυρα σε κοψενουν κιολας.

Τα θεωρω β.........ς αυτα .

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου φάνηκε απίστευτο!Μου το είπε πωλήτρια σε μεγάλο κατάστημα βρεφικών!!Υποψιάζομαι οτι μάλλον δεν είχε απλώς εκείνη τη στιγμή κάτι σε μαύρο.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά πήρα σουτιέν θηλασμού απο νωρίς για να μην τα αγοράζω διπλά..... είναι μαλακά, χωρίς μπανέλα και έχουν και το άνοιγμα μπροστά(για αργότερα). Πραγματικά πολύ βολικά αν και ως γνωστόν.....γιαγιακίστικα :? Όσο για το νούμερο.......ζούμε 'μεγαλεία' :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σε ρωτήσω κάτι..

Σκέφτηκα κι εγώ να πάρω σουτιέν θηλασμού από τώρα αλλά δε θυμάμαι που διάβασα οτι κοντά ή μετά τον τοκετό το στήθος αυξάνεται κι άλλο κι ίσως να μη μου κάνει.Τι λες?Είναι πράγματι μια πάρα πολύ καλή λύση πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αααα θα μεγαλώσει και άλλο???? :shock:

Νομίζω οτι έχει "χώρο" και για λίγο ακόμα πάντως γιατι είναι απο αυτά που πιάνουν όοοοολο το στήθος και στην πλάτη το κουμπώνω στο σφηχτό- οπότε θα το ανοίξω και εκεί!! Τώρα αν γίνει 3πλάσιο....τί να πώ?? :shock: Θα πρέπει να αγοράσω άλλο... Γι'αυτό λέω να μην αγοράσω άλλο απο τώρα, να περιμένω και να δω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Βρήκα ένα σουτιέν θηλασμού της chicco- λέγεται mamma donna. Είναι από μαλακό αλλά σταθερό ύφασμα, όλο βαμβακερό, εξαιρετικό μου φαίνεται. Το γράφω για όποια ψάχνει ένα σουτιέν της προκοπής ακόμα. Εκανε 32 ευρώ στο Μητέρα-μαγαζί με είδη εγκυμοσύνης και βρεφικά αλλά αφού είναι chicco θα το έχουν και άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΑΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ.

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΠΟΛΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟΥΣ 5 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΟΥΤΕ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΑΠΛΩΣ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΒΑΡΥ - ΤΣΙΤΩΜΕΝΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ. ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΘΗΛΑΖΩ ΗΔΗ 16 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ (ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΟ) ΜΕΓΕΘΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΧΑΛΑΡΩΣΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΟΤΑΝ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΑΔΕΙΑΖΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΑ ΤΗ ΧΑΛΑΡΩΣΗ.

ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΗΣΑ ΤΟ ΜΑΛΑΚΟ ΥΦΑΣΜΑ ΤΩΝ ΣΟΥΤΙΕΝ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΣΕΞΥ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΣΤΗ ΘΗΛΗ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΣΟΥΤΙΕΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ - ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΘΗΛΥΚΑ :?:

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελα,ντε! Νιώθουμε που νιώθουμε κάπως με την εγκυμοσύνη, βγάζουν και αυτά τα τεράστια σουτιέν..μόνο σε λευκό και μπεζ...μπλιαχ!! Πως να νιώσεις λιγάκι sexy mama μετά!!! :lol::lol:

Μέχρι στιγμής έχω πάρει ένα αθλητικό μαλακό και είναι το μόνο που δεν με πιέζει! Ακόμα και του θηλασμού που είχα από την πρώτη εγκυμοσύνη με πιέζουν!! Θα πάω να πάρω μάλλον και άλλο ένα λίγο μεγαλύτερο γιατί έχω ακόμα δρόμο μπροστά μου! Πάντως μια συμβουλή! Για αυτές που γεννάμε Μαη και μετά μέσα στο καλοκαίρι ψάξτε βαμβακερό σουτιέν θηλασμού! Πήρα ένα στην πρώτη εγκυμοσύνη, νομίζω Triumph, πολύ το βολεύτικα! Και επιθέματα στήθους βαμβακερά!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας αλπισμένα κορίτσια!

Είμαι κι εγώ στην κατηγορία με το μεγάλο στήθος που με εγκυμοσύνη (από τον πρώτο μήνα :shock: ) και θηλασμό μετομορφώνεται σε αγελαδίτσα :(

Έχω και πολύ στενή πλάτη -ν.70 που στο τέλος της εγκυμοσύνης που είχαν ανοιξει τα πλευρά μου έγινε 75- οπότε τα βρήκα σκούρα....cup E και βάλε

:shock::shock:

Με σουτιέν από το mothercare την έβγαλα κατά βάση.

Επίσης ανακάλυψα το εξής ιντερνετικό κατάστημα για "προικισμένες" και το χρησιμοποιώ και τώρα που έχω επανέλθει

 

http://www.bravissimo.com

 

έχει σουτιέν και μαγιώ κανονικά και για εγκυμονούσες - θηλάζουσες. Αν και μεγάλα μεγέθη είναι νεανικά!!!

 

(το cup D στις εγγλέζικες εταιρίες αντιστοιχεί με cup C στις γαλλικές)

 

όσο για το μέγεθος, μπορώ πλέον να πώ με σιγουριά ότι τελικά επανέρχεται στα αρχικά :D:D:D .

..αν και από σχήμα και θέση είναι αλλου γι' αλλού :?

...και επιπλέον μετά από 15 μήνες (9 + 6 θηλασμού) στην τσίτα, τι να περιμένει κανείς; ότι θα είναι σφιχτό και στητό όπως πρίν; όχι βέβαια :evil:

και η γυμναστική λίγο βοηθάει απ'οτι βλέπω :evil::evil:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Εγώ νοιώθω μια αλλαγή στο στήθος μου. Βασικά είναι σαν μπαλόνι έτοιμο να σπάσει. Το θέμα είναι ότι πριν από 2 χρόνια έκανα εγχείρηση αυξητικής μια και δεν είχα καθόλου στήθος. Τώρα δεν ξέρω τι θα συμβεί. Για να πέσει δεν πέφτει όπως είπει και ο γιατρός μου αλλά σίγουρα θα μεγαλώσει και άλλο. Ευτυχώς που ο γιατρός μου δεν το έκανε τεράστιο.

bunbunadr20081001_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

γεια εγω ειχα κανει πριν απο ενα χρονο σχεδον ανωρθωση και προσθετικη τι στηθος και τωρα που απλα εχει μεγαλωσει ενα νουμερο και με τρελενει στον υπνο απο την αλλη παλι ειναι 1 νουμερο πιο μεγαλο που δεν με χαλαει καθολου μην πεσει με απασχολει

Link to comment
Share on other sites

Λένε καλύτερα απο την αρχή γιατί τα κανονικά σουτιέν έχουν συνήθως μπανέλα που δεν κάνει να φοράμε στην εγκυμοσύνη. Η γνώμη μου όμως είναι οτι είναι καλύτερα να το πάρεις αργότερα που θα έχει φουσκώσει κι άλλο το στήθος σου. Ίσως αν το πάρεις από την αρχή να μη σου κάνει μετά. Δεν ξέρω σίγουρα βέβαια....κάθε σώμα είναι ξεχωριστό.

 

Αν έχεις βαμβακερά χωρίς μπανέλα και σου κάνουν ακόμα, γιατί δε φοράς αυτά στην αρχή??

Link to comment
Share on other sites

Λένε καλύτερα απο την αρχή γιατί τα κανονικά σουτιέν έχουν συνήθως μπανέλα που δεν κάνει να φοράμε στην εγκυμοσύνη. Η γνώμη μου όμως είναι οτι είναι καλύτερα να το πάρεις αργότερα που θα έχει φουσκώσει κι άλλο το στήθος σου. Ίσως αν το πάρεις από την αρχή να μη σου κάνει μετά. Δεν ξέρω σίγουρα βέβαια....κάθε σώμα είναι ξεχωριστό.

 

Αν έχεις βαμβακερά χωρίς μπανέλα και σου κάνουν ακόμα, γιατί δε φοράς αυτά στην αρχή??

 

Δεν έχω κανένα γιατί το στήθος μου είναι μεγαλούτσικο, θα έλεγα λίγο πάνω από το κανονικό, οπότε όλα όσα έχω έχουν μπανέλα. Μάλλον θα πάω να πάρω 1-2 την επόμενη εβδομάδα, και θα ρωτήσω το γιατρό και για κρέμες για τις ραγάδες κλπ. Από ότι βλέπω στις φίλες μου πάντως, μετά το θηλασμό επέρχεται ελεύθερη πτώση χωρίς αλεξίπτωτο, οπότε άστα να πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Λένε καλύτερα απο την αρχή γιατί τα κανονικά σουτιέν έχουν συνήθως μπανέλα που δεν κάνει να φοράμε στην εγκυμοσύνη.

 

Αν το σουτιέν έχει σωστή εφαρμογή και είναι άνετο δεν δημιουργεί κανέν πρόβλημα η μπανέλα. Άλλωστε η μπανέλα ακουμπά στο θώρακα και όχι στο στήθος :wink:

 

 

Από ότι βλέπω στις φίλες μου πάντως, μετά το θηλασμό επέρχεται ελεύθερη πτώση χωρίς αλεξίπτωτο, οπότε άστα να πάνε.

 

Η μεταβολή στο στήθος συμβαίνει στην εγκυμοσύνη και είναι αναπόφευκτη είτε η μητέρα θηλάσει είτε όχι.

 

Όταν ο θηλασμός διακόπτεται απότομα και νωρίς το στήθος ξεφουσκώνει απότομα και το δέρμα δεν έχει το χρόνο να προσαρμοστεί στο νέο μέγεθος και μοιάζει σαν κρεμασμένο άδειο σακούλι.

 

Αν ο θηλασμός συνεχιστεί το στήθος επανέρχεται αργά και το δέρμα προσαρμόζεται σιγά σιγά και κατά κανόνα επιστρέφει στο μέγεθος και σχήμα που είχε πριν την εγκυμοσύνη. :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...