Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξαγωγή φρονιμίτη κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης;


Recommended Posts

Πάντως στα δόντια όταν έχει γίνει αναισθησία, αυτό που πονάει είναι όταν φτάσει ο τροχός σε σημείο χαλασμένο-με απόστημα ή με πύον. Εκεί κατά κάποιο τρόπο "μονώνεται" η περιοχή και δεν πιάνει η νάρκωση. Κι εγώ στον πρώτο φρονιμίτη που είχε 2 κύστες ένιωσα πόνο την ώρα που τις έβγαζε. Στους άλλους 2 φρονιμίτες που ήταν καθαροί δεν κατάλαβα πόνο! Μου είχε κάνει βέβαια και ενισχυμένη τοπική νάρκωση γιατί ήταν καλά χωμένοι μες στη γνάθο. Αυτό που ευχαριστήθηκα πιο πολύ ήταν που για 2 μέρες μετά έτρωγα μόνο παγωτό!!

 

μιαμ μιαμ! αρχιζεις να με πειθεις!!! :lol::lol:

 

Και πιο συγκεκριμένα: ήταν Ιούλιος και ο γιατρός μου σύστησε παγωτό για να αποφύγουμε και αιμοραγία λόγω ζέστης. Ε! Του 'δωσα και κατάλαβε! Ένα δίλιτρο τη μέρα!!

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ομολογώ ότι μου κάνει εντύπωση! Έχω βγάλει και τους 4 φρονιμίτες (εκ των οποίων μάλιστα οι δυο ήταν έγκλειστοι και τους αφαίρεσα χειρουργικά) και ο γιατρός μου έλεγε για μια βδομάδα όχι γαλα, όχι γιαούρτια, όχι παγωτα και γενικά όχι στα γαλακτοκομικά, γιατί ειναι πολύ πιθανόν να αναπτυχθούν βακτηρία και να μολυνθεί η πληγη.

Για την αναισθησία κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ομολογώ ότι δεν ξέρω να σας πω, πάνε αρκετά χρόνια που αφαίρεσα τους δικούς μου φρονιμίτες. Πάντως για τον πόνο, μπορώ με απόλυτη σιγουρια να σας πω ότι η απλή εξαγωγή δεν πονάει καθόλου μα καθόλου, δεν ένιωσα καν την ένεση της αναισθησίας! Και να σημειώσω ότι πιο πολύ φοβάμαι να πάω στον οδοντίατρο, παρά να πάω για γέννα, δεν έχω ούτε ένα σφράγισμα και απ' το φόβο μου πλένω τα δόντια μου τουλάχιστον 5 φορές την ημέρα. Στα 16 φαγώθηκα να βάλω σιδεράκια (είχα ένα μπροστινό δόντι που πέταγε λιγουλάκι, και δεν έβγαινα καλή στις φωτογραφίες -τι ψωνιο Θεέ μου! :oops::lol: - και ο ορθοδοντικός μου έβαλε απλά ένα μασελάκι) και εξ' αυτού αναγκάστηκα να βγάλω τους φρονιμίτες, για να μη στραβώσουν ξανά τα δόντια μου. Ακόμα και η επέμβαση για τους έγκλειστους δεν ήταν και κάτι τραγικό, μετά ταλαιπωρήθηκα λίγο με το πρήξιμο, αλλά ενταξει, υποχωρούσε με τα παυσίπονα και δεν κράτησε πάνω από βδομάδα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σφράγισμα δεν έχω κανει, δεν ξέρω.

Πάντως η εξαγωγή δεν είναι τίποτα, στο λέω με σιγουριά, εγώ που ζητούσα απ' τον οδοντίατρο να μου κάνει ολική αναισθησία για να μου βγάλει ένα δόντι! :oops:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

σαν να λεμε πονας λιγοτερο στην εξαγωγη απ'οτι στο σφραγισμα??? οχι οτι ειμαι τρεμοσκ@τουλα!

 

Το έχω γράψει και πιο πάνω:

...στα δόντια όταν έχει γίνει αναισθησία, αυτό που πονάει είναι όταν φτάσει ο τροχός σε σημείο χαλασμένο-με απόστημα ή με πύον. Εκεί κατά κάποιο τρόπο "μονώνεται" η περιοχή και δεν πιάνει η νάρκωση...

 

Όταν σφραγίζουμε ένα δόντι το κάνουμε γιατί είναι χαλασμένο. Ο γιατρός καθαρίζει με τον τροχό το χαλασμένο κομμάτι και αυτό είναι που πονάει... Η εξαγωγή είναι σχεδόν ανώδυνη, εκτός αν ο φρονιμίτης είναι χαλασμένος...

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Ο γιατρός μου μου είχε πει και στις 2 εγκυμοσύνες ότι η τοπική αναισθησία επιτρέπεται , δεν πειράζει το έμβρυο (σφράγισμα , εξαγωγή, απονεύρωση ) , ό,τι από αυτά χρειαστεί μπορεί να το κάνω .

Για την ZOITSA έχω να πώ σχετικά με το AMOXIL 500 ότι το πήρα και εγώ , μου το έδωσε ό γυναικολόγος , προληπτικά, μετά την αμνιοπ/ση ( 23η εβδομάδα) για 3 μέρες άρα για να μου το έδωσε σημαίνει ότι προφανώς είναι από τις αντιβιώσεις που επιτρέπονται .

Πάντως αν έχεις αγχος σχετικά με το φάρμακο που σου έδωσε ο οδοντίατρος συνεννοήσου με το γυναικολόγο , αυτός έχει τον πρώτο λόγο στη δεδομένη φάση.

Ελπίζω να βοήθησα , περαστικά σε όλες τις οδοντόπληκτες !!!!

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

τι μου θυμιζετε τωρα. εγω ειχα 2 ημιεγκλειστους φρονιμιτες οπου τον ενα τον αφαιρεσα σε οδοντιατρο στα 20 μου και αποφασισα οτι αποκλειεται να βγαλω τον αλλο!!! ειχα πρηστει σα φουσκα κρατησε 2,5 ωρες η επεμβαση και πονουσα φρικτα. τη 2η φορα μετα απο 8 χρονια και επειδη σκεφτομουν το ενδεχομενο εγκυμοσυνης αποφασισα να τον αφαιρεσω σε γναθοχειρουργο. πολυ καλυτερα, κρατησε 30 λεπτα αλλα ο πονος και το πρηξιμο το ιδιο!!!! ο γναθοχειρουργος μου ειπε οτι οι αλλοι 2 φρονιμιτες (οι πανω) ειναι μεσα και δεν θα κατεβουν ποτε!!! ωστοσο εχουν κλιση προς τα αυτια και καποια στιγμη θα χαλασουν μεσα στα ουλα και θα αρχισουν να με ενοχλουν τα αυτια μου!!!!!!!και το προβλημα τωρα ειναι το εξης: εδω και λιγο καιρο πονανε και τα δυο μου αυτια φρικτα και μαλιστα στο σημειο κατω απο τους φρονιμιτες. τι θα κανω τωρα???? δεν θελω να τους αφαιρεσω ....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ο πόνος στα αυτιά προκαλείται από τους φρονιμίτες. Το ότι έχουν κλίση προς τα αυτιά, δε σημαίνει ότι ενοχλούν τα αυτιά. Μπορεί ο πόνος να είναι όμως αντανακλαστικός, κυρίως αν πιέζουν τα διπλανά δόντια ή αν έχουν έστω και λίγο σκάσει μύτη (έστω και χωρίς να το καταλαβαίνεις, οπότε υπάρχει περίπτωση να έχουν χαλάσει και να πονάνε).

Απλά, σαν οδοντίατρος, έχω να σου πω ότι κατά κανόνα η εξαγωγή των άνω σωφρονιστήρων είναι πολύ πιο ανώδυνη από τους κάτω, με πολύ λιγότερο οίδημα. Αυτό οφείλεται στο ότι το κόκκαλο στην κάτω γνάθο είναι πολύ πιο σκληρό σε σχέση με την άνω γνάθο, που είναι πιο πορώδες και ελαστικό. Προτίμησε γναθοχειρούργο, που θα σου κάνει εξαρχής χειρουργική εξαγωγή και γενικά είναι πιο εξοικειωμένος με τις χειρουργικές μεθόδους και να σαι σίγουρη ότι θα έχεις πολύ λιγότερα συμπτώματα μετά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

αν μπορει καποιος να μου προτεινει γναθοχειρουργο στην Πατρα θα με σωσει

εχω οξυ συνδρομο κροταφογναθικων συνδεσμων, δυο κατω φρονιμιτες που εχουν ανατειλει και μετα τη γεννα εσπασαν λιγο και ο ενας πιανει κοκαλο, επισης εχω βρουξισμο και εβαλα ναρθηκα απο οδοντιατρο, ποναω ακομη απο το Γεναρη καφαλι και αυτια και συναμα εχω δυο μικρα μωρα χωρις βοηθεια απο κανεναν για τη φροντιδα τους (ξενη στην πολη για επαγγελματικους λογους) αν ειναι δυνατον ολο να λυθει οσο γινεται πιο ανωδυνα γι αυτο χρειαζεται ενας γιατρος καλος

καταλαβα οτι θα ειναι χαζο απο μερους μου τοσα που διαβασα εδω αποψε να παω παλι στον οδοντιατρο που ετοιμαζεται να τους βγαλουμε χρειαζομαι μαλλον γναθοχειρουργο

δε με πονουν καθολου οι ιδιοι οι φρονιμιτες τον παρακαλεσα τον οδοντιατρο να μου τους σφραγισει ειπε ειναι ανωφελο και παλι δε με πειθει γιατι εχω σφραγισει πολυ χειροτερα δοντια

μα δεν καταλαβαινω εχω ακουσει και για lifting δοντιων; φοβαμαι μηπως δε συνελθω νωρις οπως μου λεει απο το τρανταγμα.

φαανταστειται με αφηνει τοσο καιρο να γινω καλυτερα και πηρα ενα μηνα αντιφλεγμωνωδη και τσαφ με τις εξαγωγες απ την αρχη το κροταφογναθικο ηφαιστειο!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...