Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Σε νεογέννητο; Οι περισσότεροι νέοι γονείς θεωρούν ότι αν το μωρό π.χ. ενεργείται κάθε 3-4 μέρες είναι δυσκοίλιο, που δεν ισχύει

 

 

Ο παιδίατρος το ονόμασε δυσκοιλιότητα. Πριν το ειδικό γάλα για δυσκοιλιότητα είχε κενωσεις μια φορά την εβδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ακριβώς. Ο λόγος που παρατέθηκαν οι αναρτήσεις που αφορούν στον σύζυγο και πατέρα απλώς αναδεικνύουν ότι κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις.

 

Μιλώντας προσωπικά για τη δική μου άποψη, με αφορμή το γεγονός ότι εξέφρασες εδώ τη σκέψη του διαζυγίου, θέλησα να σου επισημάνω ότι δεν είναι όλα άσπρα ή μαύρα.

 

Όπως η δική σου λογική πρόσταξε να απαιτήσεις κάποιο συγκεκριμένο βράδυ από το σύζυγο να ξενυχτισει με το μωρό, έτσι και η δική του μπορεί να λέει: "μα γιατί δεν αξιοποιεί τους ημερήσιους υπνους του παιδιού προκειμένου να ξεκουραστεί". Σε μια μη παθογόνα οικογένεια όλα τα μέλη αντιμετωπίζουν το καθένα από τη μεριά του δυσκολίες.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Yovanna said:

Εγώ τον πρώτο καιρό ένιωθα ότι καταστράφηκε η ζωή μου.. Δεν το πίστευα ότι το είχα κάνει αυτό στον εαυτό μου! Στο μαιευτήριο δεν είχα κοιμηθεί σχεδόν καθόλου και όταν γύρισα σπίτι, ήθελα να κοιμηθώ 10ωρα! Φυσικά καμία σχέση γιατί θήλαζα. Και είχα και καλόβολο μωρό που κοιμόταν πολύ και στην κούνια του. Το βράδυ δηλαδή γθατί την ημέρα ένα τρίωρο το πολύ. Τον πρώτο μήνα όλο έκλαιγα και ένιωθα δυστυχισμένη. Δεν άντεχα μόνη μου μέχρι το απόγευμα με ένα μωρό και μου έλειπε η δουλειά, οι βόλτες, η ανεμελιά, ο ύπνος. Η μητέρα μου ερχόταν 2 φορές την εβδομάδα και άφηνε ένα φαγητό και ενώ την παρακαλούσα να κάτσει λίγο, προφασιζόταν κάτι και έφευγε γιατί ήθελε να πάει σπίτι της να πενθήσει (χάσαμε τον μπαμπά μου όταν ήμουν 8 μηνών έγκυος). Πραγματικά ήταν από τις χειρότερες περιόδους της ζωής μου. Μερικές φορές εύχομαι να μπορούσα να κάνω δεύτερο, για να βιώσω διαφορετικά την περίοδο αυτή και να απολαύσω το μωρό μου .

Επίσης ο άντρας μου ναι μεν βοηθούσε πάααρα πολύ, αλλά είχε τόσο τρελαθεί με το μωρό, που εγώ δεν υπήρχα .. Ακόμη δηλαδή..

Α μπράβο, ησουν σε αυτή την κατάσταση εσύ που είχες ένα πολύ καλοβολο μωρό (σχεδόν δεν το πιστεύω ότι υπάρχει τόσο καλοβολο μωρό φτου φτου). Όλες κάπως έτσι ήμασταν. Φαντάζομαι ότι η @Sansaθα πρέπει να είναι σε χειρότερη κατάσταση γιατί έχει ένα μωρό που έχει κάνει την μέρα νύχτα (συνηθισμένο). Επειδή και εγώ και άλλες κοπέλες εδώ μέσα υποθεσαμε ότι είναι σε αυτή την απαλευτη κατάσταση προσπάθησαμε να της δώσουμε να καταλάβει ότι δεν φταίει (ή έστω δεν φταίει αποκλειστικά) ο άντρας της γιαυτό. Είναι εν πολλοίς ορμονικο το θέμα αλλα φυσικά οφείλεται πρωτιστως στην τεράστια αλλαγή στην διαχείριση του προσωπικού χρόνου τον οποίο ξαφνικά από την μία μέρα στην άλλη σου "κλέβει" ένα πλάσματακι. Απο εκεί και πέρα δεν έχουμε και πολλά στοιχεία για τον συζυγο να κρίνουμε τι έχει στο νου του, ούτε και η σανσα φαίνεται να έχει και γιαυτο προτείναμε συζήτηση. Σκοπός πιστεύω όλων μας ήταν να δώσουμε μια πιο καθαρή άποψη και όχι να βάλουμε φωτιά σε έναν γάμο που ήδη δοκιμάζεται - όπως και κάθε γάμος τον πρώτο (πολύ) καιρό μετά την έλευση του πρώτου παιδιού. Εξάλλου γιατί να θέλω να πάρω το μέρος του συζύγου, η πεθερά είμαι? είναι δυνατόν να μεροληπτει καμία από εμάς εδώ υπέρ του συζύγου? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sansa είπε:

Ο παιδίατρος το ονόμασε δυσκοιλιότητα. Πριν το ειδικό γάλα για δυσκοιλιότητα είχε κενωσεις μια φορά την εβδομάδα. 

Θηλάζον τον καιρό εκείνο; Είχε κακά σκληρά και σαν μπαλάκια, αφυδατωμένα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Θηλάζον τον καιρό εκείνο; Είχε κακά σκληρά και σαν μπαλάκια, αφυδατωμένα; 

Όταν ξεκίνησε η δυσκοιλιότητα ναι θήλαζε (μικτή διατροφή) ήταν πριν 2 μήνες, δεν θυμάμαι να ήταν σαν μπαλάκια και σκληρά. Απλά για 2-3 βδομάδες είχε κενωσεις 1 φορά την εβδομάδα και λιγότερο οπότετης έδωσε ο γιατρός υπόθετο για να τα καταφέρει και μετά μας σύστησε το nan comfort για δυσκοιλιότητα. Από τότε το πίνει. Κάποια στιγμή δοκιμάσαμε να γυρίσουμε στο κανονικό γάλα, πάλι δεν έκανε για 1 βδομάδα οπότε επιστρέψαμε στο ειδικό γάλα.Για όλα συμβουλευομαι τον γιατρό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sansa είπε:

Όταν ξεκίνησε η δυσκοιλιότητα ναι θήλαζε (μικτή διατροφή) ήταν πριν 2 μήνες, δεν θυμάμαι να ήταν σαν μπαλάκια και σκληρά. Απλά για 2-3 βδομάδες είχε κενωσεις 1 φορά την εβδομάδα και λιγότερο οπότετης έδωσε ο γιατρός υπόθετο για να τα καταφέρει και μετά μας σύστησε το nan comfort για δυσκοιλιότητα. Από τότε το πίνει. Κάποια στιγμή δοκιμάσαμε να γυρίσουμε στο κανονικό γάλα, πάλι δεν έκανε για 1 βδομάδα οπότε επιστρέψαμε στο ειδικό γάλα.Για όλα συμβουλευομαι τον γιατρό. 

Σε θηλάζον μωρό που έχει κενώσεις μία φορά τη βδομάδα, ούτε υπόθετα δίνουμε ούτε ειδικά γάλατα, άντε να κάνεις μασάζ στην κοιλιά και ασκήσεις στα ποδαράκια. Δεν παίρνεις μία δεύτερη γνώμη, μήπως σας έχει πάρει στο λεμό του ο παιδίατρος για να προωθήσει συγκεκριμένη μάρκα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Σε θηλάζον μωρό που έχει κενώσεις μία φορά τη βδομάδα, ούτε υπόθετα δίνουμε ούτε ειδικά γάλατα, άντε να κάνεις μασάζ στην κοιλιά και ασκήσεις στα ποδαράκια. Δεν παίρνεις μία δεύτερη γνώμη, μήπως σας έχει πάρει στο λεμό του ο παιδίατρος για να προωθήσει συγκεκριμένη μάρκα;

Κοίτα, την μάρκα Nan την χρησιμοποιούσαμε επειδή μας την έδινε το ιασω οπότε αυτός μας σύστησε το ειδικό της εταιρείας για τη δυσκοιλιότητα. Δεν πιστεύω δηλαδή ότι το προωθεί. Γενικά τον θεωρώ καλό παιδίατρο, αν και μου έβαλες σκέψεις μήπως δεν έχει χειριστεί σωστά τη κατάσταση. Τώρα πλέον πίνει μόνο ξένο γάλα.  Εσύ τι προτείνεις; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Σε θηλάζον μωρό που έχει κενώσεις μία φορά τη βδομάδα, ούτε υπόθετα δίνουμε ούτε ειδικά γάλατα, άντε να κάνεις μασάζ στην κοιλιά και ασκήσεις στα ποδαράκια. Δεν παίρνεις μία δεύτερη γνώμη, μήπως σας έχει πάρει στο λεμό του ο παιδίατρος για να προωθήσει συγκεκριμένη μάρκα;

 

Όχι ακριβώς,  δεν ξερω πως αντιμετωπιζεται ομως τις πρώτες εβδομάδες ζωής χρειαζονται καθημερινά κενωσεις ΚΑΙ τα μωρά που θηλάζουν. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που παρεμβαίνω, ωστόσο θεωρώ εξαιρετικά άτοπο σε μία ήδη αγχωμενη μητέρα να καλλιεργούνται επιπρόσθετα αμφιβολίες σε σχέση με την ορθή επιλογή παιδιάτρου και επίσης ανεύθυνο να αμφισβητείται μια ιατρική γνωμάτευση σε ένα ανώνυμο φόρουμ.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Αννα 35 είπε:

Συγνώμη που παρεμβαίνω, ωστόσο θεωρώ εξαιρετικά άτοπο σε μία ήδη αγχωμενη μητέρα να καλλιεργούνται επιπρόσθετα αμφιβολίες σε σχέση με την ορθή επιλογή παιδιάτρου και επίσης ανεύθυνο να αμφισβητείται μια ιατρική γνωμάτευση σε ένα ανώνυμο φόρουμ.

 

Δε νομίζω ότι η δυσκοιλιοτητα είναι ιατρική γνωμάτευση. Τα γάλατα κατά της δυσκοιλιότητας που εχουν αν δεν απατώμαι φυτικές ίνες, είναι γνωστό ότι προκαλούν πονάκια, και η κοπέλα έχει ένα μωρό που δεν κοιμάται. Σε καμία περίπτωση δεν της προτείνω να αλλάξει γάλα ή να αγνοήσει ιατρικές συμβουλές, αλλά μία δεύτερη γνώμη από γιατρό δεν βλάπτει, αν αυτός που τους συμβουλεύει τώρα δεν έχει να προτείνει κάποια βοήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Σε θηλάζον μωρό που έχει κενώσεις μία φορά τη βδομάδα, ούτε υπόθετα δίνουμε ούτε ειδικά γάλατα, άντε να κάνεις μασάζ στην κοιλιά και ασκήσεις στα ποδαράκια. Δεν παίρνεις μία δεύτερη γνώμη, μήπως σας έχει πάρει στο λεμό του ο παιδίατρος για να προωθήσει συγκεκριμένη μάρκα;

Εγώ κατάλαβα ότι έκανε μεικτή διατροφή.... Κ σε αυτή την περίπτωση πάλι δεν θεωρείται δυσκοιλιότητα αν κανει 1 φορά την εβδομάδα? Σε αποκλειστικά θηλαζον μωρό ξέρω κ εγώ ότι αυτό δεν είναι δυσκοιλιότητα αλλά όταν πίνει κ ξένο??

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εγώ κατάλαβα ότι έκανε μεικτή διατροφή.... Κ σε αυτή την περίπτωση πάλι δεν θεωρείται δυσκοιλιότητα αν κανει 1 φορά την εβδομάδα? Σε αποκλειστικά θηλαζον μωρό ξέρω κ εγώ ότι αυτό δεν είναι δυσκοιλιότητα αλλά όταν πίνει κ ξένο??

Δυσκοιλιότητα χωρίς σκληρά κακά δε νομίζω έτσι κι αλλιώς ότι ορίζεται, από όσο μας έλεγε η παιδίατρος. Αλλά φυσικά δεν είμαι ειδικός, προσωπικά θα ρώταγα και μία δεύτερη γνώμη πριν κάνω ειδική διατροφή, ειδικά αν έβλεπα ότι το μωρό κάτι το ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δυσκοιλιότητα χωρίς σκληρά κακά δε νομίζω έτσι κι αλλιώς ότι ορίζεται, από όσο μας έλεγε η παιδίατρος. Αλλά φυσικά δεν είμαι ειδικός, προσωπικά θα ρώταγα και μία δεύτερη γνώμη πριν κάνω ειδική διατροφή, ειδικά αν έβλεπα ότι το μωρό κάτι το ενοχλεί.

Έχεις δίκαιο,και εμένα όταν το μωρό έκανε κακα ανά τρεις ημέρες και ρωρησα τον γιατρό αν το μωρο έχει δυσκοιλιότητα μου είπε πως αν τα κακα είναι σκληρά μόνο τότε μιλάμε για δυσκοιλιότητα 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Yovanna said:

Όταν έκλεισε τις 40 μέρες, κοιμόταν 10-11 ώρες σερί την νύχτα:mrgreen:.

Eμένα 10-11 ώρες δεν κοιμάται ούτε τώρα την νύχτα :wacko:Βέβαια το σερί το κατακτήσαμε σχετικά νωρίς, (σίγουρα όχι στις 40 ημέρες) αλλά μέσα στην ημέρα ήταν σενάριο επιστημονικής φαντασίας !!

Όσο για την δυσκοιλιότητα επειδή και ο δικός μου έκανε κακά μία φορά στις 3-4 ημέρες ο παιδίατρος μου είχε πει πως δεν χαρακτήρίζουμε ένα μωρό δυσκοίλιο πριν τον χρόνο (που θα έχει εντάξει στην διατροφή του τα περισσότερα και που κινείται περισσότερο), μου είχε προτείνει μασαζ στην κοιλίτσα του , δεν έδωσα γάλα άλλο, βέβαια τελικά εμένα ο γιος μου ήταν δυσκοίλιος πολυ μέχρι τα τρία, τώρα ευτυχώς είναι καλύτερα, μη με ρωτήσετε δεν ξέρω τι άλλαξε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Sansa είπε:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές πως να κοιμάται τη νύχτα, έχω ήδη ξεκινήσει να τις ακολουθώ από την Κυριακή που άνοιξα το θέμα, ακόμα δεν έχω δει βελτίωση αλλά συνεχίζω. 

Κάποιες κοπέλες δεν έχουν διαβάσει μάλλον τα ποστ μου και βγάλαν το συμπέρασμα ότι έχω απαίτηση να κρατάει το μωρό τις καθημερινές ο σύζυγος. Μόνο για το σαββατοκύριακο μίλησα. Ούτε τον απειλώ με διαζύγιο, αυτό ήταν μια σκέψη που μοιράστηκα μαζί σας. Κάποια σχόλια για μένα ήταν άδικα και δεν θα τα ονομάσω, πάντως από τις λίγες που κατάλαβαν αυτά που έγραψα και περνάω, @Yovanna, @kotsifikos @vtgian@Lenia16 μάλλον διάβασαν καλύτερα τα ποστ μου και τις ευχαριστώ για την υποστήριξή. 

 

Να μας συγχωρείς που δεν διαβάσαμε και σωστά τα posts σου. 

Υποστήριξη ξέρεις δεν είναι μόνο να σου λέει κάποιος ότι έχεις δίκιο. Υποστήριξη είναι να σου λέει και τον αντίλογο (αν έτσι πιστεύει) και να προσπαθεί να σου βρει λύση.

Αλλά μάλλον εσύ είσαι εκείνη που δεν διάβασες προσεκτικά τι σου γράψαμε οι υπόλοιπες. Αλλά αφού δεν θέλεις να συνεχίσεις τον διάλογο, δεν έχει νόημα να επεκταθώ κιόλας.

On 26/1/2020 at 2:42 ΜΜ, Sansa είπε:

 Ο σύζυγος δεν θέλει διαζύγιο αλλά αυτή η μη συμμετοχή του και η αδιαφορία για την ψυχική και κυρίως σωματική μου κούραση μου δείχνει ότι δεν ενδιαφέρεται πλέον για μένα. Καταλαβαίνω ότι είναι και οι ορμόνες και η αϋπνία που τα βλέω τόσο μαύρα αλλά δεν θέλω να μεγαλώσει το παιδί μου σε μια οικογένεια που ο πατέρας  αδιαφορεί και η μάνα είναι κουρασμένη και δυστυχισμένη. Νιώθω πολύ μόνη σε όλο αυτό. 

 

Άρα το του έχεις πει.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ας μην τη "μαλωνουμε" τώρα αν δεν της άρεσαν κάποιες απαντήσεις  (κι αδικως ισως δεν λεω), αρχικα χρειάζεται κατανόηση η κοπέλα, αναγνώριση των συναισθημάτων της,  ενσυναίσθηση πως το λένε. 

 

Δηλαδή το δεν θα πρεπε να νιώθεις έτσι είναι πιο ευκολοχωνευτο όταν σου λένε καταλαβαίνω πως νιώθεις,  προσπάθησε να δεις κι αυτήν την πλευρά κλπ κλπ.

 

Μπορεί να ζούμε σε εποχή ισότητας ωστόσο έχει μοναξιά η μητρότητα μεγάλη ώρες ώρες. 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Ενταξει ας μην τη "μαλωνουμε" τώρα αν δεν της άρεσαν κάποιες απαντήσεις  (κι αδικως ισως δεν λεω), αρχικα χρειάζεται κατανόηση η κοπέλα, αναγνώριση των συναισθημάτων της,  ενσυναίσθηση πως το λένε. 

 

Δηλαδή το δεν θα πρεπε να νιώθεις έτσι είναι πιο ευκολοχωνευτο όταν σου λένε καταλαβαίνω πως νιώθεις,  προσπάθησε να δεις κι αυτήν την πλευρά κλπ κλπ.

 

Μπορεί να ζούμε σε εποχή ισότητας ωστόσο έχει μοναξιά η μητρότητα μεγάλη ώρες ώρες. 

 

 

Δεν μαλώνω κανέναν. Απαντάω στο δικό της "μάλωμα".

 

Έγραψα ότι την κατανοώ και ότι έχω περάσει τα ίδια. Και με δύο μωρά...

Αλλά συγγνώμη νιώθω και εγώ αδικία όταν αφιερώνω χρόνο προσπαθώντας να συνεισφέρω και αντιμετωπίζω τέτοια απαξίωση επειδή δεν της άρεσε η άποψή μου. Την οποία ούτε καν αντέκρουσε με κάποια επεξήγηση. Δεν με κατανοείτε, με αδικείτε και άντε γεια. Οκ λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Δεν μαλώνω κανέναν. Απαντάω στο δικό της "μάλωμα".

 

Έγραψα ότι την κατανοώ και ότι έχω περάσει τα ίδια. Και με δύο μωρά...

Αλλά συγγνώμη νιώθω και εγώ αδικία όταν αφιερώνω χρόνο προσπαθώντας να συνεισφέρω και αντιμετωπίζω τέτοια απαξίωση επειδή δεν της άρεσε η άποψή μου. Την οποία ούτε καν αντέκρουσε με κάποια επεξήγηση. Δεν με κατανοείτε, με αδικείτε και άντε γεια. Οκ λοιπόν.

Την καταλαβαίνω την αδικία,  όμως αναζητάς μια ψυχραιμία που είναι δύσκολο να τη βρεις σε αυτή τη ψυχική κατάσταση.  Εδώ εσύ και πειραχτηκες. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις γιατί ούτε εσένα θέλω να αδικησω. 

 

Άσε που δεν σε ανεφερε ονομαστικά και προφανως δεν έχει χρόνο να απαντά σε όλα τα μηνύματα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Σε νεογέννητο; Οι περισσότεροι νέοι γονείς θεωρούν ότι αν το μωρό π.χ. ενεργείται κάθε 3-4 μέρες είναι δυσκοίλιο, που δεν ισχύει

 

 

Α οκ ναι κατάλαβα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει κι εγώ δύσκολες φάσεις με τον σύζυγό μια όταν γεννήθηκε το πρώτο στις αρχές κι άλλη μια όταν γεννήθηκε το δεύτερο. Ξεπεράστηκαν όλα με διάθεση και αγάπη. Βασικά έχει δίκιο το Μαράκι έχει μοναξιά η μητρότητα πολλές φορές. Ενώ εγώ ας πούμε είχα βοήθεια δε μου έφτανε ένιωθα ράκος και μαλωναμε. Αλλά αυτός μέχρι εκεί μπορούσε τι να τον έκανα να τον κρεμαγα. Είναι καπιοι άνθρωποι που μέχρι εκεί μπορούν. Γιαυτό το τρίτο ενώ το θέλω το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Από πολλές απόψεις. Σηνερα με τον άντρα μου είμαστε μια χαρά περάσαμε όμως τις μπορες μας όπως όλα τα ζευγάρια. Δε θέλει βιάστηκες κινήσεις και βαρύγδουπα λόγια ειδικά σε τέτοια φάση. Η θεματιθετια είναι πολύ ευσυγκινητη τώρα, θα δεις με τον καιρό θα ηρεμήσεις και θα βρείτε τη χρυσή τομή. Εγώ δε τα έχω όλα διαβάσει τα ποστ, τα τελευταια μόνο και βάση αυτών που έπιασα απαντώ. Πάντως και οντως η κατάσταση να ειναι για διαζύγιο θα έλεγα να περιμένεις ώσπου να περάσει ένα διάστημα μεγάλο. Έχω γνωστούς που χώρισαν πριν χρονισει το μωρό και μετά από 3 χροβια ξαναειναι μαζί. :O ξαναπαντρευονται βασικά με πολιτικό τώρα. Από τη μια λες, μπράβο και χαίρεσαι, από την Αλλη σκέφτεσαι πόσο ανώριμοι ήταν. Σπατάλησαν πόσο χρόνο μαλωνοντας και τραβιολογιοντουσαν για να είναι πάλι μαζί. Αλλά οκ ανθρωποι είμαστε.. 

Εγώ έχω καταλάβει πως η οικογένεια θέλει υπομονή. Και υποχωρήσεις θα κάνεις, και το στόμα σου θα κλείσεις κάποιες φορές, και γενικά το να κρατήσεις ένα σπίτι όρθιο ειναι πιο δύσκολο από το να το κλείσεις. ΑΛΛΆ όταν το κλείσεις εκεί σε θέλω μάστορα..

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Δεν μαλώνω κανέναν. Απαντάω στο δικό της "μάλωμα".

 

Έγραψα ότι την κατανοώ και ότι έχω περάσει τα ίδια. Και με δύο μωρά...

Αλλά συγγνώμη νιώθω και εγώ αδικία όταν αφιερώνω χρόνο προσπαθώντας να συνεισφέρω και αντιμετωπίζω τέτοια απαξίωση επειδή δεν της άρεσε η άποψή μου. Την οποία ούτε καν αντέκρουσε με κάποια επεξήγηση. Δεν με κατανοείτε, με αδικείτε και άντε γεια. Οκ λοιπόν.

Συγνώμη αλλά με το να (αντ)επιτίθεσαι δε δείχνεις να την καταλαβαίνεις κ πολύ. Το θέμα μας δεν είναι αν νιώθεις εσύ αδικία εδώ πέρα!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

Να μας συγχωρείς που δεν διαβάσαμε και σωστά τα posts σου.

Έχεις τόνο εριστικό και βλέπω διάθεση για καυγά.  Δεν έχω το χρόνο να απαντήσω σε όλους όπως έχω πει το μωρό κοιμάται λίγο κι έχω λίγο ελεύθερο χρόνο. 

2 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

Άρα το του έχεις πει.

Καταρχάς είμαστε χρόνια μαζί για να ξέρω την απάντηση σε αυτό χωρίς να τον ρωτήσω. Σου παραθέτω διάφορα που είπες για να σου δείξω τον τόνο σου. Κι ενώ ζητάω συμβουλές, εσύ προσπαθείς να βγάλεις αν σας λέω αληθεια. Δεν ζήτησα να πάρετε το δικό μου μέρος ή του συζύγου, δεν κάνουμε debate, τις κοπέλες που ευχαρίστησα ήταν για την κατανόηση της κατάστασης μου,  ψυχολογικής και σωματικής, κάτι που εσύ δεν δείχνεις. 

1 hour ago, erin0000 είπε:

Την οποία ούτε καν αντέκρουσε με κάποια επεξήγηση. Δεν με κατανοείτε, με αδικείτε και άντε γεια. Οκ λοιπόν.

Εσύ εγωκεντρικά περιμένεις απάντηση στα δικά σου ποστ ενώ δεν έχω χρόνο να απαντάω σε όλους. Ορίστε η απάντηση λοιπόν και τελευταία για σένα. 

πρίν από 50 λεπτά , Lenia16 είπε:

Συγνώμη αλλά με το να (αντ)επιτίθεσαι δε δείχνεις να την καταλαβαίνεις κ πολύ. Το θέμα μας δεν είναι αν νιώθεις εσύ αδικία εδώ πέρα!

Στα λένε και άλλες. 

1 hour ago, marakiz είπε:

Την καταλαβαίνω την αδικία,  όμως αναζητάς μια ψυχραιμία που είναι δύσκολο να τη βρεις σε αυτή τη ψυχική κατάσταση.  Εδώ εσύ και πειραχτηκες. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις γιατί ούτε εσένα θέλω να αδικησω. 

 

Άσε που δεν σε ανεφερε ονομαστικά και προφανως δεν έχει χρόνο να απαντά σε όλα τα μηνύματα. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους! Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, που δεν είναι ακριβώς πρόβλημα (θα γελάνε όσοι έχουν πραγματικό πρόβλημα!) 

Η μπέμπα, 9μισι μηνών, ήταν πάντα ένα "εύκολο" μωρό στον ύπνο (με εξαίρεση τον πρώτο μήνα-διμηνο φυσικά).Την παίρνει ο ύπνος θηλάζοντας (στα χέρια αρχικα, στο κρεβάτι τώρα που έχει βαρύνει) κ τη βάζουμε στην κούνια. Αν τύχει να ξυπνήσει στη μεταφορά, είτε θηλαζουμε λίγο ακόμα κ μετά πετυχαινει, είτε την κοιμιζει με λίγο αγκαλίτσα ο άντρας μου (εύκολα μιας που ήταν μισό κοιμισμένη).Δεν ξυπνάει πολλές φορές όπως τα περισσότερα θηλάζοντα, μόνο 1-2 φορές για κάποιον ανεξήγητο λογο (μέχρι 3-4 μηνών την ξυπνούσαμε εμείς για να φάει!!) Ξυπνάει πχ μια φορά πριν πέσουμε εμείς (πχ στις 12) κ μετά το πάει σερί μέχρι 7-8 (με εξαιρέσεις φυσικά). Στο ενδιάμεσο μπορεί να ξυπνήσει κ να νιαουρισει λίγα δευτερόλεπτα ή 1-2 λεπτά (όχι κλάμα) κ να ξανακοιμηθεί, οπότε δεν σηκωνόμαστε καν (με εξαιρέσεις φυσικά κι αυτό). Όλα καλά μέχρι εδώ. Τον τελευταίο καιρό, δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς, ίσως δύο βδομάδες περίπου, έχουμε το εξής θέμα: την παίρνει ο ύπνος μια χαρά θηλάζοντας ως συνήθως, αλλά μετά δεν μπορώ να της βγάλω με τίποτα στο στήθος από το στόμα. Με τίποτα όμως! Μολις βγει το ψάχνει κοιμισμένη με κλειστά μάτια κ αν δεν το βρει κλαίει! Το ξαναβάζω και πάλι απ' την αρχή αλλά μπορεί να διαρκέσει και δυόμισι ώρες όλο αυτό, πχ 9-12 κ να γίνει 4-5 φορές.Και τη λυπάμαι φυσικά που ενώ κοιμαται της το χαλάω! Δεν μπορώ να μη σηκωθώ όμως για να πάω τουαλέτα, να πιω νερό κλπ για να πέσω κι εγώ για ύπνο.Θα έπρεπε να είμαι έτοιμη, να έχω φάει, πλύνει δόντια κλπ κ να είμαι έτοιμη για ύπνο κι εγώ από τις 9 κ να μείνουμε έτσι με το στήθος στο στόμα.Αν γίνει πολλές φορές αυτό κ είμαι κάνα διωρο 'αγκυλωμενη", δοκιμαζει πάλι ο άντρας μου να την κοιμισει αγκαλίτσα, κοιμάται μια χαρά αλλά ...μόλις την ακουμπήσει κάτω ξυπνάει όπως όταν ήταν νεογέννητη.Οταν παρόλα αυτα καταφέρει να κοιμηθεί, το πάει σερί εξάωρο, κανένα προβλημα.

Δεν με νοιάζει τόσο το να τη μεταφέρουμε στην κούνια, ας κοιμομασταν στο κρεβάτι αλλά τουλάχιστον να βγάζω το στήθος απ'το στόμα κ να μπορώ να σηκωθώ όταν κοιμηθεί.Το έκαναν και τα δικά σας αυτό;

Επίσης όσες κοιμαστε μαζί τι κάνετε με τα σκεπάσματα; Αφού αν σκεπαστουμε εμείς σκεπάζεται κ το κεφάλι του μωρού, αλλιώς πρέπει να είμαστε ξεσκεπαστες από το στήθος και πάνω.Επισης κοιμαστε στο πλάι; Εγώ αν είμαι στο πλάι το στήθος δεν είναι στο ύψος του κεφαλιού της, είναι πιο κατω, προς το στρώμα.Για να θηλάσει πρέπει να είμαι κάπως διαγώνια (μεταξύ του "στο πλάι" κ ανάσκελα, πολύ άβολο αλλά μάλλον κάτι δεν κάνω καλά γιατί ακούω ότι η συγκοιμιση βολεύει πολύ).

Το δεύτερο ερώτημα που έχω (και που πάλι με έχει κάνει να αναρωτιέμαι πώς βολεύει η συγκοιμιση) είναι το εξής: ξυπνάνε και τα δικά σας εύκολα; Εμάς ενώ γενικά κοιμάται πολλές ώρες σερί, έχουμε δει ότι με τον παραμικρό θόρυβο (ανάλογα και σε τι φάση ύπνου είναι μάλλον, γιατί δεν συμβαίνει πάντα) ξυπνάει (πχ το χρατσα χρούτσα των σεντονιων όταν πάμε να ξαπλώσουμε ή τα βήματα (ο άντρας μου θέλει να φοράει παντόφλες, εγώ είμαι με τις κάλτσες για να μην ακουγομαι). Ή ξυπνάει κάποιες φορές αν είμαστε στο ίδιο κρεβάτι, έχει θηλάσει, της έχει βγει από το στόμα το στήθος μια χαρά, και απλά αλλάζω πλευρό ή σηκώνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...