Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος - προβλήματα με τον υπνο!!!!!


aggeliki

Recommended Posts

8-9 μηνών κάπου είχαμε μια πολύ άσχημη φάση ύπνου. μεχρι που έσκασαν τα πρωτα δοντια. την ιδια περιοδο επισης ειχε σηκωθει (8μ) κ ετοιμαζόταν να μπουσουλησει (καπου 9), αρα ισως ηταν κ αλμα. μεχρι τοτε ηταν παιδι που δεν ξυπνουσε πανω απο μια φορα, οπως τα περιγραφεις δλδ. ομως χωρις θηλασμο που σιγουρα κανει διαφορε γιατι εμεις έχουμε την πιπίλα. θα μπορούσε να είναι μια τέτοια φαση κ να περασει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμάς δεν είναι ότι δεν κοιμάται, ούτε ότι ξυπνάει, το μόνο πρόβλημα είναι το να βγει το στήθος από το στόμα.Τα άλλα που λέω για το ότι ξυπνάει εύκολα με ήχους τα είχε πάντα, δεν το διευκρίνισα (τα έγραψα μιας που είμαι σε αυτό το θέμα).Και απλά προσπαθούμε να μην ακούγεται ουτε βήμα.Εγω ήθελα να την πάμε στο διπλα δωμάτιο για να μην την ξυπνάμε (τώρα τελευταία είχα κρύωμα και έβγαινα από το δωμάτιο για να βηξω γιατί ξυπνουσε) αλλά η παιδίατρος μας είπε να μην την αλλάξουμε πριν το έτος.

Όσο για το "πρόβλημα" με το βγάλσιμο του στήθους εννοείται ότι μας πέρασε από το νου η πιπίλα σε στιγμές απελπισίας αλλά πάντα σκεφτόμαστε ότι είναι κρίμα μωρό που δεν την έχει δει ποτέ στη ζωή του να την ξεκινήσει τόσο μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

@little lamb Νομίζω ότι εκεί 8-9 μήνα έρχεται ένα μεγάλο αλμα ανάπτυξης και ο ύπνος γίνεται πιο ανήσυχος απο ότι συνήθως. Επίσης τα πονάκια απο τα δόντια είναι και το κερασάκι στην τούρτα. Εμείς ξεκινήσαμε την συγκοίμηση με την μικρούλα μας απο 12 μηνών διότι φτάσαμε σε σημείο να ξυπνάει πάνω απο 15 φορές την νύχτα, χωρίς υπερβολή. Τώρα όσον αφορά τη συγκοίμηση, τραβάμε τα μαξιλάρια μας τέρμα στην άκρη προς τα κομοδίνα μας και το μωρό το βάζουμε ανάμεσα μας και πιο ψηλά απο εμάς, το κεφαλακι της δηλαδή σχεδόν ακουμπάει στο κεφαλάρι. Αν το μωρό δεν έχει κουνηθεί ιδιαίτερα μέσα στη νύχτα, όταν ανοίγω τα μάτια μου, βλέπω το στέρνο της. Έτσι, όταν σκεπαζόμαστε με την κουβέρτα εμείς μέχρι τον λαιμό, το μωρό είναι καλύμμένο μέχρι το στήθος του, κ το τραβάω σε εκείνο το σημείο να την σκεπάσει μέχρι την κλειδα, αλλά έτσι κ αλλιώς αυτό ξεσκεπάζεται μέσα στη νύχτα. Προσπαθούμε να κοιμόμαστε στο πλάι με το προσωπο προς το μωρό. Με την συγκοιμηση ξυπνάει 2-3 φορές που με  λίγο χαδάκι η αν απλά της βγήκε η πιπίλα, ξανακοιμάται εύκολα και γρήγορα. Εαν ήξερα πόσο όμορφα θα ένιωθα με την συγκοίμηση και πόσο πιο πολύ θα κοιμόμασταν ,πραγματικά θα το έκανα απο πολύ νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εμάς δεν είναι ότι δεν κοιμάται, ούτε ότι ξυπνάει, το μόνο πρόβλημα είναι το να βγει το στήθος από το στόμα.Τα άλλα που λέω για το ότι ξυπνάει εύκολα με ήχους τα είχε πάντα, δεν το διευκρίνισα (τα έγραψα μιας που είμαι σε αυτό το θέμα).Και απλά προσπαθούμε να μην ακούγεται ουτε βήμα.Εγω ήθελα να την πάμε στο διπλα δωμάτιο για να μην την ξυπνάμε (τώρα τελευταία είχα κρύωμα και έβγαινα από το δωμάτιο για να βηξω γιατί ξυπνουσε) αλλά η παιδίατρος μας είπε να μην την αλλάξουμε πριν το έτος.

Όσο για το "πρόβλημα" με το βγάλσιμο του στήθους εννοείται ότι μας πέρασε από το νου η πιπίλα σε στιγμές απελπισίας αλλά πάντα σκεφτόμαστε ότι είναι κρίμα μωρό που δεν την έχει δει ποτέ στη ζωή του να την ξεκινήσει τόσο μεγάλο.

 

Για την ασφαλή συγκοιμιση το μωρό πρέπει να έχει δικά του ξεχωριστά σκεπασματα. Μαξιλάρι νομίζω δεν χρειάζεται καν, μετά το ετος ίσως. Επίσης το μωρό να είναι απ την μεριά της μητέρας και του τοιχου-καγκελου και όχι ανάμεσα στους γονείς. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Όσο για το "πρόβλημα" με το βγάλσιμο του στήθους εννοείται ότι μας πέρασε από το νου η πιπίλα σε στιγμές απελπισίας αλλά πάντα σκεφτόμαστε ότι είναι κρίμα μωρό που δεν την έχει δει ποτέ στη ζωή του να την ξεκινήσει τόσο μεγάλο.

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι ανούσιο αυτό. πιθανότατα δεν θα τη δεχτεί κιόλας. θα ελεγα να δωσεις λιγο χρονο μηπως ειναι αλμα-δοντια, να εισαι καπως προετοιμασμένη απο πριν, να εχεις φαει, να εχεις βαλει πιτζαμες, κ βλέπεις αν θα της περάσει σε λίγο. δλδ αν πάρεις έναν υπνάκο μαζί της κατα τις 9 πχ κ σηκωθείς στις 11 πχ θα ξυπνησει κ τοτε; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Just now, Maya14 είπε:

@little lamb Νομίζω ότι εκεί 8-9 μήνα έρχεται ένα μεγάλο αλμα ανάπτυξης και ο ύπνος γίνεται πιο ανήσυχος απο ότι συνήθως. Επίσης τα πονάκια απο τα δόντια είναι και το κερασάκι στην τούρτα. Εμείς ξεκινήσαμε την συγκοίμηση με την μικρούλα μας απο 12 μηνών διότι φτάσαμε σε σημείο να ξυπνάει πάνω απο 15 φορές την νύχτα, χωρίς υπερβολή. Τώρα όσον αφορά τη συγκοίμηση, τραβάμε τα μαξιλάρια μας τέρμα στην άκρη προς τα κομοδίνα μας και το μωρό το βάζουμε ανάμεσα μας και πιο ψηλά απο εμάς, το κεφαλακι της δηλαδή σχεδόν ακουμπάει στο κεφαλάρι. Αν το μωρό δεν έχει κουνηθεί ιδιαίτερα μέσα στη νύχτα, όταν ανοίγω τα μάτια μου, βλέπω το στέρνο της. Έτσι, όταν σκεπαζόμαστε με την κουβέρτα εμείς μέχρι τον λαιμό, το μωρό είναι καλύμμένο μέχρι το στήθος του, κ το τραβάω σε εκείνο το σημείο να την σκεπάσει μέχρι την κλειδα, αλλά έτσι κ αλλιώς αυτό ξεσκεπάζεται μέσα στη νύχτα. Προσπαθούμε να κοιμόμαστε στο πλάι με το προσωπο προς το μωρό. Με την συγκοιμηση ξυπνάει 2-3 φορές που με  λίγο χαδάκι η αν απλά της βγήκε η πιπίλα, ξανακοιμάται εύκολα και γρήγορα. Εαν ήξερα πόσο όμορφα θα ένιωθα με την συγκοίμηση και πόσο πιο πολύ θα κοιμόμασταν ,πραγματικά θα το έκανα απο πολύ νωρίτερα.

 

Και πώς θηλάζει αφού είναι τόσο πιο ψηλά; Για να τη βάλω εκεί, σημαίνει ότι πρέπει να έχω βγάλει το στήθος από το στόμα της, αυτό είναι το πρόβλημα, όχι κάτι άλλο. Ούτε έχει ανήσυχο ύπνο.Τα πρώτα δύο δόντια τα έβγαλε 6-7 μηνών και δεν καταλάβαμε τίποτα, τα επόμενα δεν τα έχει βγάλει ακόμα, θα δούμε.Αν αρχίσει να ξυπνάει θα δοκιμάσουμε κι εμείς συγκοιμιση, δεν είμαστε αρνητικοί, απλά προς το παρόν δεν έχει χρειαστεί γιατί δεν ξυπνούσε κ μεταφερόταν μια χαρά στην κούνια κι έτσι είμαστε σίγουροι ότι είναι πιο ασφαλής (κοιμόμαστε βαριά, έχει τύχει να κλαίει και ενας απ'τους δύο να μην ξυπνήσει καν, οπότε φοβόμαστε). Τώρα ρωτάω για τη συγκοιμιση για να κοιμάμαι ενώ έχει το στήθος στο στόμα (γι'αυτο ρώτησα κ αν κοιμαστε στο πλάι). Αν είναι να τη μεταφέρω ψηλά στο κεφαλάρι, τη μεταφέρω κ στην κούνια, δεν είναι εκεί το θεμα! Το πώς βγάζουμε το στήθος ή το πώς κοιμόμαστε με το στήθος στο στόμα είναι το θέμα! Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση πάντως!

Just now, Έσπερος είπε:

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι ανούσιο αυτό. πιθανότατα δεν θα τη δεχτεί κιόλας. θα ελεγα να δωσεις λιγο χρονο μηπως ειναι αλμα-δοντια, να εισαι καπως προετοιμασμένη απο πριν, να εχεις φαει, να εχεις βαλει πιτζαμες, κ βλέπεις αν θα της περάσει σε λίγο. δλδ αν πάρεις έναν υπνάκο μαζί της κατα τις 9 πχ κ σηκωθείς στις 11 πχ θα ξυπνησει κ τοτε; 

 

Έχει τύχει και αυτό, μετά από μια ώρα και να παλεύω να "απεγκλωβιστω", χαχα! 

Link to comment
Share on other sites

Απαντησα στα ερωτηματα που είχες για τα σκεπασματα και για τον αν ξυπνάει κατα την συγκοιμηση. Παρόλα αυτά, το πιο σωστό και ασφαλες είναι αυτό που είπε @Mama_Anesti_ . Στο θέμα του θηλασμού δεν μπορώ να έχω άποψη διότι δεν θηλαζουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι κάποια φάση,Και εμείς 8,5 μηνών και εκεί που κοιμόταν μια χαρά μέχρι  πριν 2 εβδομάδες τώρα έχουμε κάποια θεματάκια, του δίνω γάλα κοιμάται και σε μισή ώρα αρχίζει να ψιλο γκρινιάζει μόλις πάω στην κουνια και τον ακουμπήσω λίγο με το χέρι κοιμάται μπορεί να το κάνει δύο τρεις φορές αυτό.με την πιπίλα συμφωνώ και εγώ δεν βρίσκω λόγο να τη δώσετε τώρα άσε που μπορεί και να μην τη δεχτεί.καποιες φορές τον παίρνω και εγώ στο κρεβάτι γιατι βγάζει δόντια και κλαίει αλλά τον σκεπαζω με τα δικα του σκεπάσματα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maya14 είπε:

@Gummy Bear Απαντησα στα ερωτηματα που είχες για τα σκεπασματα και για τον αν ξυπνάει κατα την συγκοιμηση. Παρόλα αυτά, το πιο σωστό και ασφαλες είναι αυτό που είπε @Mama_Anesti_ . Στο θέμα του θηλασμού δεν μπορώ να έχω άποψη διότι δεν θηλαζουμε. 

 

Ναι μετά το διάβασα πιο προσεκτικά και είδα ότι δεν θηλάζετε.Ευχαριστω πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ναι μετά το διάβασα πιο προσεκτικά και είδα ότι δεν θηλάζετε.Ευχαριστω πάντως!

Μακάρι να θηλαζαμε . Θαυμάζω παρα πολύ τις κοπελες που τα κατάφερανε. Καταλαθος εκανα tag μία άλλη κοπέλα, ελπίζω να το διόρθωσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Ναι μετά το διάβασα πιο προσεκτικά και είδα ότι δεν θηλάζετε.Ευχαριστω πάντως!

Εμείς θηλαζαμε κ κάναμε συγκοιμιση μετά τον ενάμιση χρόνο.Οι φορές που αποκοιμήθηκε κ εκείνος κ εγώ κατά τον θηλασμό ηταν λίγες. Το συνηθέστερο μας ήταν να αφήσει το στήθος μόλις αποκοιμιοταν για αυτό δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω. 

 

 Θηλαζα στο πλάι κ ανάσκελα όπως περιγράφεις με μαξιλάρι πίσω στην πλάτη γιατί με πονουσε χωρίς αυτο

Υπάρχουν συγκεκριμένες θέσεις που βάζεις μαξιλάρια στην συγκοιμιση+θηλασμό ώστε να στηρίζεται κ να ξεκουράζεται το σώμα με ασφάλεια. Δυστυχώς δεν τις θυμάμαι ακριβώς. Ελπίζω κάποια άλλη μαμά να θυμάται λεπτομέρειες. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλημέρα σε όλους! Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, που δεν είναι ακριβώς πρόβλημα (θα γελάνε όσοι έχουν πραγματικό πρόβλημα!) 

Η μπέμπα, 9μισι μηνών, ήταν πάντα ένα "εύκολο" μωρό στον ύπνο (με εξαίρεση τον πρώτο μήνα-διμηνο φυσικά).Την παίρνει ο ύπνος θηλάζοντας (στα χέρια αρχικα, στο κρεβάτι τώρα που έχει βαρύνει) κ τη βάζουμε στην κούνια. Αν τύχει να ξυπνήσει στη μεταφορά, είτε θηλαζουμε λίγο ακόμα κ μετά πετυχαινει, είτε την κοιμιζει με λίγο αγκαλίτσα ο άντρας μου (εύκολα μιας που ήταν μισό κοιμισμένη).Δεν ξυπνάει πολλές φορές όπως τα περισσότερα θηλάζοντα, μόνο 1-2 φορές για κάποιον ανεξήγητο λογο (μέχρι 3-4 μηνών την ξυπνούσαμε εμείς για να φάει!!) Ξυπνάει πχ μια φορά πριν πέσουμε εμείς (πχ στις 12) κ μετά το πάει σερί μέχρι 7-8 (με εξαιρέσεις φυσικά). Στο ενδιάμεσο μπορεί να ξυπνήσει κ να νιαουρισει λίγα δευτερόλεπτα ή 1-2 λεπτά (όχι κλάμα) κ να ξανακοιμηθεί, οπότε δεν σηκωνόμαστε καν (με εξαιρέσεις φυσικά κι αυτό). Όλα καλά μέχρι εδώ. Τον τελευταίο καιρό, δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς, ίσως δύο βδομάδες περίπου, έχουμε το εξής θέμα: την παίρνει ο ύπνος μια χαρά θηλάζοντας ως συνήθως, αλλά μετά δεν μπορώ να της βγάλω με τίποτα στο στήθος από το στόμα. Με τίποτα όμως! Μολις βγει το ψάχνει κοιμισμένη με κλειστά μάτια κ αν δεν το βρει κλαίει! Το ξαναβάζω και πάλι απ' την αρχή αλλά μπορεί να διαρκέσει και δυόμισι ώρες όλο αυτό, πχ 9-12 κ να γίνει 4-5 φορές.Και τη λυπάμαι φυσικά που ενώ κοιμαται της το χαλάω! Δεν μπορώ να μη σηκωθώ όμως για να πάω τουαλέτα, να πιω νερό κλπ για να πέσω κι εγώ για ύπνο.Θα έπρεπε να είμαι έτοιμη, να έχω φάει, πλύνει δόντια κλπ κ να είμαι έτοιμη για ύπνο κι εγώ από τις 9 κ να μείνουμε έτσι με το στήθος στο στόμα.Αν γίνει πολλές φορές αυτό κ είμαι κάνα διωρο 'αγκυλωμενη", δοκιμαζει πάλι ο άντρας μου να την κοιμισει αγκαλίτσα, κοιμάται μια χαρά αλλά ...μόλις την ακουμπήσει κάτω ξυπνάει όπως όταν ήταν νεογέννητη.Οταν παρόλα αυτα καταφέρει να κοιμηθεί, το πάει σερί εξάωρο, κανένα προβλημα.

Δεν με νοιάζει τόσο το να τη μεταφέρουμε στην κούνια, ας κοιμομασταν στο κρεβάτι αλλά τουλάχιστον να βγάζω το στήθος απ'το στόμα κ να μπορώ να σηκωθώ όταν κοιμηθεί.Το έκαναν και τα δικά σας αυτό;

Επίσης όσες κοιμαστε μαζί τι κάνετε με τα σκεπάσματα; Αφού αν σκεπαστουμε εμείς σκεπάζεται κ το κεφάλι του μωρού, αλλιώς πρέπει να είμαστε ξεσκεπαστες από το στήθος και πάνω.Επισης κοιμαστε στο πλάι; Εγώ αν είμαι στο πλάι το στήθος δεν είναι στο ύψος του κεφαλιού της, είναι πιο κατω, προς το στρώμα.Για να θηλάσει πρέπει να είμαι κάπως διαγώνια (μεταξύ του "στο πλάι" κ ανάσκελα, πολύ άβολο αλλά μάλλον κάτι δεν κάνω καλά γιατί ακούω ότι η συγκοιμιση βολεύει πολύ).

Το δεύτερο ερώτημα που έχω (και που πάλι με έχει κάνει να αναρωτιέμαι πώς βολεύει η συγκοιμιση) είναι το εξής: ξυπνάνε και τα δικά σας εύκολα; Εμάς ενώ γενικά κοιμάται πολλές ώρες σερί, έχουμε δει ότι με τον παραμικρό θόρυβο (ανάλογα και σε τι φάση ύπνου είναι μάλλον, γιατί δεν συμβαίνει πάντα) ξυπνάει (πχ το χρατσα χρούτσα των σεντονιων όταν πάμε να ξαπλώσουμε ή τα βήματα (ο άντρας μου θέλει να φοράει παντόφλες, εγώ είμαι με τις κάλτσες για να μην ακουγομαι). Ή ξυπνάει κάποιες φορές αν είμαστε στο ίδιο κρεβάτι, έχει θηλάσει, της έχει βγει από το στόμα το στήθος μια χαρά, και απλά αλλάζω πλευρό ή σηκώνομαι.

Η αλήθεια είναι ότι περνάτε την χειρότερη φάση με τον υπνο

Οποτε υπομονη

Για ασφαλή συνκοιμηση σωστά λέει η μαμά ανεστη

Οποτε να είσαι έτοιμη για ύπνο μαζί της

Φυσικα κ εχουμε περάσει κ τετοια βραδια

Πολλά βραδιά έχω αποκοιμηθει κ απο πανω ημιγυμνη

Καλύτερα να σκεπαζεσαι εσύ με μονο σκεπασμα κ το μωρο ισως υπνο σακο. Στην ηλικία σας δ ειμασταν βαρύ χειμωνα, οποτε μπορει να είχα κ ενα για τους δύο μας πιο ελαφρύ, σεντόνι-φλις

Η αλήθεια είναι ότι δ ξυπνουσαν εύκολα από θορύβους κλπ

Ούτε αυτό με το στηθος το πολυκατάλαβα. Εγω τελειως πλάι ήμουν, το μωρο σχεδόν στη μασχάλη, οποτε όταν κατάφερνα να βγάλω τη θηλη το έσπρωχνα το μωρο λιγο προς τα πανω

Το χερι μου το ειχα σαν να λέμε σαν μαξιλαρι στο κεφάλι μου

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, εμένα μου θυμίζει αυτό και τα δύο μου παιδιά που καπου εκεί κοντά στους 9 μήνες άλλαξε ο ύπνος τους. Αν θυμάμαι καλά η μια με ήθελε συνέχεια μαζί οπότε και κοιμόμασταν και μαζί για μια περίοδο και η άλλη ήθελε αγκαλιά κούνημα και πιπίλα. Πιστεύω είναι κάποιο άλμα ανάπτυξης. Πάντως θα πρότεινα εγώ αυτό που θέλει να της το δώσεις. Δηλαδή να είσαι έτοιμη από τις 9 και να πας για ύπνο κι εσύ. Δε θα συνεχίστει για πολύ τα μωρά αλλάζουν αλλωστε. Αλλά για λίγο καιρό κάνε της το χατήρι που λέμε και σταδιακά κάνε προσπαθείες όσο πιο αργά γιβεται να απεγκλωβιζεσαι. Κάποια ανασφάλεια είναι και καλό θα είναι να της τη διώξεις με το να της δίνεις αυτό που ζητά, είναι πολύ μωρό ακόμα. Όσο για το σκέπασμα θα σου προειτινα να της έβαζες υπνισακο η να σκεπάζεις μόνο εκείνη και εσύ να φοράς μια πιο ζεστή μπλούζα. Να σαι ξεσκεπαστη δηλαδή στο πάνω μέρος. Όταν θήλασα τη μεγάλη μου ήμουν έτσι όπως σου περιγράφω. Και άναβα καλοριφέρ να μην κρυώνω. Επίσης έχει τύχει να φορέσω κασκόλ στον ύπνο γιατί κρύωνα στο στερνό. Υπομονή και θα περάσει. Φάσεις τέτοιες θα δεις πολλές.... 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι ίσως είναι φάση κ περάσει.. Τώρα στο θέμα της συνκοιμησης που λες κ πως θηλάζεις. Εγώ τον βάζω από την μεριά του τοίχου, τον σκεπάζω με δικές του κουβέρτες, τον έχω σε ύψος περίπου στην μασχάλη μου (δλδ βάζω το μαξιλάρι μου για να κοιμάμαι κ ακριβώς πιο κάτω κ αριστερά το μωρό) οπότε έρχεται περίπου το στόμα του σε ύψος με τη θηλή μου. Εγώ πάντα πριν κοιμηθώ φοράω μια ζεστή ρόμπα από πάνω ώστε να μην κρυώνω πολύ κ σκεπαζομαι με πάπλωμα από την μεριά του συζύγου μέχρι κ το χέρι μου, δλδ η κοιλιά έτσι όπως είμαι γυρισμένη κ το στήθος είναι ξεσκεπαστα. Πάντως κ εμένα ξυπνάει πολύ εύκολα, μερικές φορές πιανομαι κ πάω να γυρίσω ανάσκελα κ ξυπνάει κ πρέπει να θηλάσει για να ξανά κοιμηθεί!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, η μικρό μου είναι 1ος χρονών, πρόσφατα αποθηλασε διότι εγώ νοσηλευτικά και δεν πρέπει να πίνει ούτε σταγόνα από το γάλα μου γτ έπαιρνα δυνατά φάρμακα και έτσι πήρα και το χάπι.

Έχει 4 μέρες γύρισα σπίτι και είδα ένα άλλο μωρό κοιμάται πολλές ώρες και αγκαλιά μου , είναι γενικά λίγο γκρινιάρα και ιδικά όταν απομακρύνομαι.

Αυτό που με ανήσυχη είναι η ώρες που κοιμάται το βράδυ από τις 8-10 ξυπνάει τρώει και ξανά θέλει ύπνο για κανένα 1,30-2 ώρες ξυπνάει φαγητό και ξανά , φταίει κάτι λέτε;;  Η παιδίατρος μου είπε απλά θέλει να κοιμάται, τόσο πολύ όμως;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας! Πραγματικά έχω γράψει για διάφορα προβλήματα με το μωρο μου και κάποιες αν το εχετε παρατηρήσει θα λέτε ότι λεω και ψέματα. Κι όμως το μωρακι μου δεν εχει αφήσει τίποτα, μη πάει και μείνω παραπονεμενη. 

Λοιπόν έχουμε και λέμε, το μωρό μου είναι 7 μηνων (σε μια εβδομάδα) και απο οταν γεννήθηκε είχε πρόβλημα με τον ύπνο,θελει πολύ ώρα να κοιμηθεί 2+ ωρες (με έκανε πιπιλα), στις αρχές ξυπνουσε συνέχεια ούτε ξέρω κάθε ποσο, μετά σιγά σιγά εστρωσε και ξυπναγε κάθε 2 ωρες μετα κάθε 3 ή 4, εννοείται την ημέρα ούτε λόγος για ύπνο μόνο στο αμάξι αν παμε καπου ή ο στο στήθος πεντάλεπτα δεκάλεπτα ή αν κάναμε κανένα τάμα στο σπίτι ίσως κοιμοταν μια ωρίτσα εκεί που δεν το περιμένεις. Εν τέλει τώρα τελευταία έχει τρομερή γκρίνια, ενώ νυσταζει πολύ, τρίβει τα μάτια του τραβάει το αυτι του, τον βαζω στο στήθος τρωει τον παίρνει ο ύπνος του φεύγει το στήθος και οταν το καταλαβαίνει πλανταζει και μετά δεν γυρναει στο στήθος με τίποτα, απλώς ουρλιάζει, θελει να σηκωθεί για να ηρεμήσει και μετά πάλι από την αρχή. Δε ξερω τι κανω εγώ λάθος; γοπ δεν έχει σε περίπτωση που το σκεφτεί κάποια! Έχω μια ρουτίνα από οταν γεννήθηκε η οποία δε δείχνει να βοηθάει σε τίποτα, τον πλένω πάντα πριν τον ύπνο και δε χαλαρωνει, πιο πολύ θα έλεγα εκνευρίζεται γιατί δε θελει να ντύνεται μετά το μπανιο και κλαίει και τότε. Τι μπορώ να κάνω γενικά; τι μπορεί να φταίει; ψάχνω απεγνωσμένα να μου πείτε οσες θέλετε, τις ρουτίνες σας τι βοηθάει το μωράκι σας να κοιμηθεί, αν εχετε κι εσείς πρόβλημα υπνου κι αν υπάρχει κάποια που κάνει το μπανιο άσχετη ώρα μεσα στη μέρα και ακολουθεί αλλγ ρουτίνα πριν τον υπνο. Δε ξερω αν τα είπα μπερδεμένα αλλά εχω πολλά να πω ακόμα και προσπαθώ να τα πω όλα μαζί. Σας παρακαλώ βοηθήστε κάπως, αν έχετε ερωτήσεις για επιπλέον πληροφορίες ευχαριστως να απαντήσω για να καταλάβετε καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikraki2207 είπε:

Γεια σας! Πραγματικά έχω γράψει για διάφορα προβλήματα με το μωρο μου και κάποιες αν το εχετε παρατηρήσει θα λέτε ότι λεω και ψέματα. Κι όμως το μωρακι μου δεν εχει αφήσει τίποτα, μη πάει και μείνω παραπονεμενη. 

Λοιπόν έχουμε και λέμε, το μωρό μου είναι 7 μηνων (σε μια εβδομάδα) και απο οταν γεννήθηκε είχε πρόβλημα με τον ύπνο,θελει πολύ ώρα να κοιμηθεί 2+ ωρες (με έκανε πιπιλα), στις αρχές ξυπνουσε συνέχεια ούτε ξέρω κάθε ποσο, μετά σιγά σιγά εστρωσε και ξυπναγε κάθε 2 ωρες μετα κάθε 3 ή 4, εννοείται την ημέρα ούτε λόγος για ύπνο μόνο στο αμάξι αν παμε καπου ή ο στο στήθος πεντάλεπτα δεκάλεπτα ή αν κάναμε κανένα τάμα στο σπίτι ίσως κοιμοταν μια ωρίτσα εκεί που δεν το περιμένεις. Εν τέλει τώρα τελευταία έχει τρομερή γκρίνια, ενώ νυσταζει πολύ, τρίβει τα μάτια του τραβάει το αυτι του, τον βαζω στο στήθος τρωει τον παίρνει ο ύπνος του φεύγει το στήθος και οταν το καταλαβαίνει πλανταζει και μετά δεν γυρναει στο στήθος με τίποτα, απλώς ουρλιάζει, θελει να σηκωθεί για να ηρεμήσει και μετά πάλι από την αρχή. Δε ξερω τι κανω εγώ λάθος; γοπ δεν έχει σε περίπτωση που το σκεφτεί κάποια! Έχω μια ρουτίνα από οταν γεννήθηκε η οποία δε δείχνει να βοηθάει σε τίποτα, τον πλένω πάντα πριν τον ύπνο και δε χαλαρωνει, πιο πολύ θα έλεγα εκνευρίζεται γιατί δε θελει να ντύνεται μετά το μπανιο και κλαίει και τότε. Τι μπορώ να κάνω γενικά; τι μπορεί να φταίει; ψάχνω απεγνωσμένα να μου πείτε οσες θέλετε, τις ρουτίνες σας τι βοηθάει το μωράκι σας να κοιμηθεί, αν εχετε κι εσείς πρόβλημα υπνου κι αν υπάρχει κάποια που κάνει το μπανιο άσχετη ώρα μεσα στη μέρα και ακολουθεί αλλγ ρουτίνα πριν τον υπνο. Δε ξερω αν τα είπα μπερδεμένα αλλά εχω πολλά να πω ακόμα και προσπαθώ να τα πω όλα μαζί. Σας παρακαλώ βοηθήστε κάπως, αν έχετε ερωτήσεις για επιπλέον πληροφορίες ευχαριστως να απαντήσω για να καταλάβετε καλύτερα 

Δ εχω πολλά να σου πω, αλλα σιγουρα να τον κάνεις μπάνιο νωρίτερα, την μεγάλη την έκανα πριν τις 5γτ δ την χαλαρωνε

Μηπως φταίνε τα δοντια; 

Μαρσιπο έχεις δοκιμάσει; λευκούς ήχους; 

Επισης είστε λογικα κοντά στο αλμα των 29εβδ,με το αγχος αποχωρισμου

Τον μικρο που θυμάμαι σε εκεινη την φαση, οκ βράδυ συνηθως ανά τριωρο. Μερα ηθελε να τον έχω αγκαλια για να κοιμαται, οχι απαραιτητα στο στηθος. Κ φυσικα πολύ αγκαλια ξύπνιο μέσα στην ημέρα 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω να προτείνω κάτι γιατί είμαστε τυχεροί όπως έγραψα και παραπάνω, δεν έχουμε καμία ρουτίνα, μόνο θηλάζει (ή αν είμαστε έξω έχει κοιμηθεί στο αυτοκίνητο κ μπορεί να μην ξυπνήσει). Αυτό που ήθελα να πω αφορά το μπάνιο: δεν χρειάζεται καν να τον κάνεις κάθε μέρα. Μας το είχε πει η παιδίατρος όταν είδε ότι είχε κοκκινίλες. Μας είπε 2-3 φορές τη βδομάδα κ το μαλλί 1. Αν το σκεφτείς κιόλας σε αυτή την ηλικία δεν λερώνεται αφού δεν μπουσουλαει. Μόνο στην αλλαγή πάνας την πλένουμε στη βρύση τοπικά.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Δ εχω πολλά να σου πω, αλλα σιγουρα να τον κάνεις μπάνιο νωρίτερα, την μεγάλη την έκανα πριν τις 5γτ δ την χαλαρωνε

Μηπως φταίνε τα δοντια; 

Μαρσιπο έχεις δοκιμάσει; λευκούς ήχους; 

Επισης είστε λογικα κοντά στο αλμα των 29εβδ,με το αγχος αποχωρισμου

Τον μικρο που θυμάμαι σε εκεινη την φαση, οκ βράδυ συνηθως ανά τριωρο. Μερα ηθελε να τον έχω αγκαλια για να κοιμαται, οχι απαραιτητα στο στηθος. Κ φυσικα πολύ αγκαλια ξύπνιο μέσα στην ημέρα 

Μαρσιπο έχω με έχει σώσει αμετρητες φορές αλλά κι αυτό δεν είναι μόνιμη λύση. 

Απο λευκούς ηχους δε χαμπαριαζει, απο πολύ μικρός του εβαζα και δεν βοηθουσε, ελάχιστες φορες μπορώ να πω ότι μπορεί να βοηθησε. 

Όσο για το αλμα το σκέφτηκα, είμαστε στην 29η εβδομάδα τωρα, αλλά υποτίθεται δε θα πρεπε να ξεκολλάει από πανω μου και όταν είναι σε μένα να ηρεμεί, οχι να ουρλιάζει στο κλάμα. 

Πάντως θα δοκιμάσω να τον κανω μπάνιο νωρίτερα γιατί δεν γίνεται αλλιώς, εσεις τι ρουτίνα ακολουθουσατε για ύπνο αφού μπάνιο έκανε πριν τις 5;

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Αυτό που ήθελα να πω αφορά το μπάνιο: δεν χρειάζεται καν να τον κάνεις κάθε μέρα. Μας το είχε πει η παιδίατρος όταν είδε ότι είχε κοκκινίλες. Μας είπε 2-3 φορές τη βδομάδα κ το μαλλί 1. Αν το σκεφτείς κιόλας σε αυτή την ηλικία δεν λερώνεται αφού δεν μπουσουλαει. Μόνο στην αλλαγή πάνας την πλένουμε στη βρύση τοπικά.

Κι εγώ τον πλένω στη περιοχή της πανας, αλλά έχει τύχει να μην τον κάνω μπάνιο επειδή εχει νυσταξει νωρίτερα και δεν μαρεσει, γιατί είναι πολύ ενεργητικό μωρο, οταν τρωει ειδικά πιάνει το κουταλι για να το βάλει στο στομα αλλά το πιάνει εκεί που είναι το φαγητό και μετά πιανει το αυτι του δεν τον προλαβαίνω ούτε μπορώ να του δεσω τα χέρια και ούτε κάθεται να τον καθαρισω προσεκτικά. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω κάποια ιδιαίτερη ρουτίνα,αλλά το μπάνιο πριν το ύπνο το έκοψα από τότε που ήταν 3 μηνών γιατι οχι απλά δεν τον ηρεμουσε αλλα του δημιουργουσε και υπερένταση και δεν υπήρχε περίπτωση να κοιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Κ εμεις δ ειχαμε στάνταρ ρουτίνα, προσπαθώ να θυμηθώ με μωρακια 7μ αλλα ηταν κ αρκετά διαφορετικά τα παιδια μου, έχουν περάσει χρόνια κ ειμασταν κ πιο προς το καλοκαιρι

Δλδ η μεγάλη ηθελε οπωσδήποτε βολτες, κ καμια φορα πηγαινα στο πατρικό μου το απογευμα, συνηθως στην επιστροφή κατά τις 9,απλα δ άναβα φώτα στο σπιτι, θηλαζε κ κοιμοταν. Η μαζί μου στο διπλο η αγκαλιά στον καναπε μέχρι να ξαπλώσω κ εγω

Ο μικρος ήταν αρκετά πιο εύκολος κ μπορεί να κοιμοταν έξω στο καροτσι μετά από λίγο θηλασμο. Η στο σπιτι, παλι νυχτωνε, δ άναβα με φώτα, θηλαζε κ κοιμοταν

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Mamaloulou είπε:

Προσωπικά δεν έχω κάποια ιδιαίτερη ρουτίνα,αλλά το μπάνιο πριν το ύπνο το έκοψα από τότε που ήταν 3 μηνών γιατι οχι απλά δεν τον ηρεμουσε αλλα του δημιουργουσε και υπερένταση και δεν υπήρχε περίπτωση να κοιμηθεί.

 

Just now, vicky86 είπε:

Κ εμεις δ ειχαμε στάνταρ ρουτίνα, προσπαθώ να θυμηθώ με μωρακια 7μ αλλα ηταν κ αρκετά διαφορετικά τα παιδια μου, έχουν περάσει χρόνια κ ειμασταν κ πιο προς το καλοκαιρι

Δλδ η μεγάλη ηθελε οπωσδήποτε βολτες, κ καμια φορα πηγαινα στο πατρικό μου το απογευμα, συνηθως στην επιστροφή κατά τις 9,απλα δ άναβα φώτα στο σπιτι, θηλαζε κ κοιμοταν. Η μαζί μου στο διπλο η αγκαλιά στον καναπε μέχρι να ξαπλώσω κ εγω

Ο μικρος ήταν αρκετά πιο εύκολος κ μπορεί να κοιμοταν έξω στο καροτσι μετά από λίγο θηλασμο. Η στο σπιτι, παλι νυχτωνε, δ άναβα με φώτα, θηλαζε κ κοιμοταν

 Αυτό το να κοιμαται στην επιστροφή απο κάποια έξοδο ή στο σπίτι μετά απο κούραση χωρίς να κάνει μπάνιο μου το κάνει που και που αλλά δεν το καθιερωσα ως τώρα γιατί δεν ήξερα που να χωρέσω το μπάνιο, που μάλλον θα το βαλω το μεσημέρι-απογευματακι. Ευχαριστώ πολύ που με βοηθάτε 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Μόλις μπήκα κι εγώ στο Club. Χθες πήραμε σπίτι τον μικρό μας και ήταν το πρώτο μας βράδυ. Ξυπνούσα τη νύχτα και έκλαιγα από χαρά που ήταν δίπλα μου. Σίγουρα φταίνε και οι ορμόνες αλλά ήμουν πάντα ευσυγκίνητη. Του έχουμε ετοιμάσει το δωμάτιό του αλλά έχω και ένα λίκνο που προσαρμόζει στο δικό μας κρεββάτι για να τον έχω δίπλα μου τώρα που θηλάζω.  Έχω διαβάσει γενικά τα πρέπει ή δεν πρέπει να κοιμάται δίπλα μας το μωρό μας, αλλά θα ήθελα από την εμπειρία σας, εσείς που κοιμόσασταν με το μωρό σας και μετά τους 8-10 μήνες το βάλατε στο δωμάτιό του πόσο εύκολο ήταν να συνηθίσει; Ελπίζω να έχω κάνει την ερώτηση στη σωστή ενότητα. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, marina87 είπε:

Καλησπέρα σας,

Μόλις μπήκα κι εγώ στο Club. Χθες πήραμε σπίτι τον μικρό μας και ήταν το πρώτο μας βράδυ. Ξυπνούσα τη νύχτα και έκλαιγα από χαρά που ήταν δίπλα μου. Σίγουρα φταίνε και οι ορμόνες αλλά ήμουν πάντα ευσυγκίνητη. Του έχουμε ετοιμάσει το δωμάτιό του αλλά έχω και ένα λίκνο που προσαρμόζει στο δικό μας κρεββάτι για να τον έχω δίπλα μου τώρα που θηλάζω.  Έχω διαβάσει γενικά τα πρέπει ή δεν πρέπει να κοιμάται δίπλα μας το μωρό μας, αλλά θα ήθελα από την εμπειρία σας, εσείς που κοιμόσασταν με το μωρό σας και μετά τους 8-10 μήνες το βάλατε στο δωμάτιό του πόσο εύκολο ήταν να συνηθίσει; Ελπίζω να έχω κάνει την ερώτηση στη σωστή ενότητα. Σας ευχαριστώ.

Να σου ζήσει το μωρακι σου! Κι εγώ εκλαιγα όλη μέρα από συγκίνηση και του εταζα τον ουρανό με τα αστρα και εν τέλει έφτασε 7 μηνων και μου ζητάει τον ουρανό με αστρα.

Κι εγώ το έχω στο κρεβάτι μου και κοιμαται και δεν μπορώ να σκεφτώ να τον βαλω στο κρεβάτι του, γιατί στεναχωριέμαι, ενώ μπορει να κοιμαται και καλύτερα εκει γιατί στο κρεβάτι μας ροχαλιζει ο μπαμπάς μας και τον ξυπνάει. Δε ξερω πραγματικά το πιο μεγάλο πρόβλημα το έχω εγώ για να φυγει απο δίπλα μου 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, marina87 είπε:

Καλησπέρα σας,

Μόλις μπήκα κι εγώ στο Club. Χθες πήραμε σπίτι τον μικρό μας και ήταν το πρώτο μας βράδυ. Ξυπνούσα τη νύχτα και έκλαιγα από χαρά που ήταν δίπλα μου. Σίγουρα φταίνε και οι ορμόνες αλλά ήμουν πάντα ευσυγκίνητη. Του έχουμε ετοιμάσει το δωμάτιό του αλλά έχω και ένα λίκνο που προσαρμόζει στο δικό μας κρεββάτι για να τον έχω δίπλα μου τώρα που θηλάζω.  Έχω διαβάσει γενικά τα πρέπει ή δεν πρέπει να κοιμάται δίπλα μας το μωρό μας, αλλά θα ήθελα από την εμπειρία σας, εσείς που κοιμόσασταν με το μωρό σας και μετά τους 8-10 μήνες το βάλατε στο δωμάτιό του πόσο εύκολο ήταν να συνηθίσει; Ελπίζω να έχω κάνει την ερώτηση στη σωστή ενότητα. Σας ευχαριστώ.

Καλημέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου, τυχερό ευλογημένο και υγιές να είναι!!! 

Εγώ το πρώτο παιδάκι το πήγα στους 7 μήνες στο δωμάτιο του και το δευτερο μόλις κλείσαμε 3μηνο.κανενα δε με κούρασε και η μετάβαση ήταν εύκολη. Με το πρώτο περνούσαμε ατελείωτες ώρες στο δωμάτιο του και το είχε συνηθίσει. Το δεύτερο επίσης εύκολο γιατί ήταν πολύ μωρό και δεν καταλάβαινε τη διαφορα

 

Από την αρχή κοινόνταν και τα δύο στη κούνια όπου την είχαμε στη κρεβάτοκαμαρα μας. Δεν είχαμε δηλαδή λίκνο. 

 

Εκει που εγώ τα είδα σκούρα ήταν στο πρώτο στα 2 χρόνια που λόγω ιώσεων το παιρνα δύο κρεβάτι μου. Είχε ήδη μεγαλώσει και της άρεσε οπότε ήταν δύσκολο μετά να την πάω πίσω. Κράτησε κάνα χρόνο η ιστορία όπου με πολλή προσπάθεια στα 3 πλέον ξαναπήρε στο δωμάτιο της. Πλέον 5 ετών σημερα, δε το συζητώ πάει μόνη της και ξαπλώνει στο κρεβάτι της αν και αρκετές φορές με θέλει δίπλα της μέχρι να από κοιμηθεί. 

 

Με το δεύτερο μέχρι στιγμης δεν έχουν προκύψει θεματα.ειναι 1, 5 έτους περίπου και την αράζει στην κούνια του χωρίς κανένα πρόβλημα. Το ακουμπάω, το φιλαω, φεύγω, κοιμάται. 

 

Πιστεύω πολύ πλέον στη φράση "όπως τα μάθεις". 

 

 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...