Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

μαλλον βεβαια εμενα ηταν αυτος ο λογος που μου ηρθε και πολυ νωρις περιοδος..

 

Ισχύει κάτι τέτοιο; Αν είναι έτσι προτιμώ να ξυπνάω για να βγάλω γάλα παρά να αλλάζω σερβιέτες!!!! Ένα χρόνο βλέπεις χωρίς περίοδο και καλόμαθα η κυρία!!! Ντροπή μου :oops:

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 268
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 23 δημοσιεύσεις

  • felinidoc

    felinidoc 21 δημοσιεύσεις

  • dooo

    dooo 13 δημοσιεύσεις

  • Marle

    Marle 11 δημοσιεύσεις

Φωτεινη νομιζω οτι η Αγλαια καπου εχει πει πως σχετιζεται και αυτο με την αμηνορροια στο θηλασμο.. Καλυτερα να σου πει εκεινη βεβαια, γιατι εχω μια εμπειρια αλλα ειδικος δεν ειμαι.. :D

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Η μπουμπού μου δεν είναι ακόμη 3 μηνών και έχει πάνω από 3 εβδομάδες που δεν ξυπνάει τη νύχτα. Τις πρώτες μέρες ξυπνούσα επειδή δεν μπορούσα να βολέψω το στήθος μου στον ύπνο από το πολύ πρήξιμο και με τα επιθέματα πιο βαριά από τις λερωμένες πάνες της μικρής :oops: . Τώρα δεν το αισθάνομαι βαρύ. Φοβάμαι, όμως, μη μου μειωθεί το γάλα και σηκώνομαι κατά τις 7 για να βγάλω με το θήλαστρο, άφου η μικρή δεν ξυπνάει πριν τις 9. Είναι απαραίτητο να το κάνω αυτό για να διατηρήσω την γαλουχία ή τσάμπα ξυπνάω;

 

ΥΓ: Σας ευχαριστώ όλες που με μάθατε να θηλάζω. Καμία γύρω μου δεν θήλαζε και χαίρομαι που ανακαλύπτοντας το forum και διαβάζοντας τόσα και τόσα θέματα σας ζήλεψα και το προσπάθησα και εγώ. Και είναι τόσο ωραίο και αγνό δώρο προς το παιδί μας...

 

Ειλικρινά ευχαριστώ! :P

Να σου ζήσει η μπέμπα σου!

Έχετε κάποιο πρόβλημα βάρους - δεν βρέχετε 5-6 πάνες;

Αν βγάζεις γάλα μόνο και μονο για να αυξησεις την παραγωγή σου, να ξέρεις ότι και η υπερπαραγωγή δημιουργεί προβλήματα στο μωρο. Η Αγλαΐα τα αναφέρει κάπου πιο συγκεντρωμενα (νομίζω στα συμπληρώματα αύξησης γάλακτος)

 

Η μικρή καθόλη τη διάρκεια της ημέρας τρώει ανά δίωρο, εκτός και αν κοιμάται, που τρώει όταν ξυπνήσει. Πρόβλημα με το βάρος δεν νομίζω να έχουμε. Γεννήθηκε 3450 και την προηγούμενη εβδομάδα ήταν 6 κιλά. Και η παιδίατρος είναι πολύ ικανοποιημένη με την ανάπτυξή της.

 

Πάντως αυτό με την υπερπαραγωγή δεν το έχω διαβάσει. Αλλά αφού το λες θα το ψάξω. Thank you! :wink:

.png
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγους μήνες :)

 

Η μικρούλα μου όταν ήταν περίπου 6-7 μηνών έκοψε τα βραδυνά. Ξυπνούσε μια φορά και στην ουσία δεν ξυπνούσε, ψιλοαναστέναζε οπότε την άρπαζα εγώ για μαμ :wink:

 

Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια! Μερικά το κάνουν μετά από χρόνια... :roll:

:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμας ευτυχως ο μπεμπακος μας απο οταν τον φεραμε στο σπιτι δεν ξυπναει καθολου το βραδυ, μπορει να κοιμηθει κατα τις 11 και να ξυπνησει στις 7 στις 8.

αλλα ολη την υπολοιπη μερα τρωει απιστευτα πολυ.θελει να ειναι συνεχως on line με το στηθος μου.εχουμε ριξει κατι διωρους θηλασμους και μετα απο μιση ωρα να ξαναπειναει.

βεβαια ρωτησα τον παιδιατρο και μου ειπε οτι ειναι αναλογα το παιδι.

θα τρωει και θα κοιμαται τοσο οσο χρειαζεται.

Έτσι ακριβώς κι εμείς!!

Κοιμάται κατά τις 10 και ξυπνάει 8.30.

Όχι ύπνος δεν μου έλειψε ποτέ με τα παιδιά μου να'ναι καλά!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια θέλω να ρωτήσω κάτι τις πιο παλιές μανούλες. Υιοθετήσαμε το co-sleeping λόγω του θηλασμού, για να μην σηκώνομαι στη μέση της νύχτας να την θηλάζω στον καναπέ. Τώρα πια όμως είναι αδύνατον να ξανακοιμηθέι στην κούνια της στο δωμάτιό της. Αν τυχόν την πάω εκεί κοιμισμένη (συνήθως το μεσημέρι), το καταλαβαίνει και το πολύ στο μισάωρο ξυπνάει και κλαίει σπαραχτικά. Οπότε την σηκώνω, την πάω στο κρεββάτι μας, ξαπλώνω δίπλα της, την θηλάζω για λίγο και αποκοιμιέται. Με κανέναν άλλον τρόπο δεν κοιμάται, εκτός όταν είναι στη γιαγιά...

 

Όταν αποθηλάσει, θα συνεχίσει να θέλει να κοιμάται δίπλα μας? Κόβεται αυτό χωρίς πολλή προσπάθεια? Ή θα έιναι πολύ επίπονο γι' αυτήν? Θεωρητικά τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον θα ήθελα σε κάποια φάση να κοιμάται στο δωμάτιό της, και ο άντρας μου το ίδιο, μάλιστα και τώρα μού λέει ότι κακώς την πήρα στο κρεββάτι μας. Ανησυχώ λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο μεγάλα μου παιδιά θήλασαν λίγο και από πολύ μικρά κοιμόταν στο δωμάτιό τους. Μόλις όμως άρχισαν να κοιμούνται χωρίς τα καγκελάκια στα κρεββάτια (που τα βγάλαμε γιατί σκαρφάλωναν), άρχισαν να έρχονται στο δικό μας σε ανύποπτο χρόνο. Προτίμησα να το αφήσω έτσι και να μην παρεμβαίνω, γιατί σκέφτομαι ότι κάποιο λόγο είχαν και το εκαναν. Ο μεγάλος που πλησιάζει τα 7 εχει αρκετό καιρό (σίγουρα 2-3 χρόνια) που κοιμάται μόνος άνετα. Ο μικρός (3,5)θέλει να ξαπλώσεις δίπλα του πριν κοιμηθεί για λίγη ώρα, και κατά τα ξημερώματα έρχεται στο δικό μας κρεββάτι - μια φορά μάλιστα τον βρήκα να κοιμάται καθιστός στο πάτωμα ακουμπώντας στο πάπλωμα. Φαντάζομαι ότι κάθε παιδί έχει τους ρυθμούς του (ανεξάρτητα από θηλασμό )

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ θέλω τη βοήθειά σας!

Ο μικρός είναι 2 μηνών και πλέον ζητάει να θηλάσει κάθε 4 -5 ώρες. Θα έχω πρόβλημα έτσι? Δεν ξυπνάει με τίποτα για θηλασμό πιο πρίν. Το βάρος του είναι ικανοποιητικότατο και τρέφεται πολύ καλά, αλλά εγώ πονάω μετά το δύωρο. Τι πρέπει να κάνω???

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ θέλω τη βοήθειά σας!

Ο μικρός είναι 2 μηνών και πλέον ζητάει να θηλάσει κάθε 4 -5 ώρες. Θα έχω πρόβλημα έτσι? Δεν ξυπνάει με τίποτα για θηλασμό πιο πρίν. Το βάρος του είναι ικανοποιητικότατο και τρέφεται πολύ καλά, αλλά εγώ πονάω μετά το δύωρο. Τι πρέπει να κάνω???

Τυχερηηηηηηηηηη!!!!! :D

Παντως μπορει και να μην κρατησει αυτη τη φαση για πολυ,να εισαι προετοιμασμενη!

Αν πονας πολυ,βγαλε λιγο γαλα ισα να ανακουφιστεις και σιγα σιγα η παραγωγη σου θα ρυθμιστει!

 

 

Λστ πολυ μου αρεσε ο μικρουλης σου που κοιμοταν στο πατωμα...αχ μωρε τα ζουζουνια.... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα!

 

κι εμεις τα ιδια... η κοκονα μου ξυπναει standard 2 φορες το βραδυ για να θηλασει και σαφως απο την αρχη ξεκινησα με το co-sleeping. Χαιρομαι που βλεπω και αλλες μανουλες να ζουνε αναλογες καταστασεις με την δικη μου γιατι και εγω με οποιον το εχω συζητησει (καμια γνωστη μου δεν θηλασε παρα μονο 40 μερες και αυτο με την βοηθεια συμπληρωματος) μου λενε να δωσω ξενο γαλα για να την κραταει και να κοιμαται σερι κανα 8ωρο. Βεβαιως δεν εχω καμια διαθεση να βαλω το παιδι μου σε αυτην την διαδικασια, αλλα διαβασα και τις οδηγιες της Αγλαιας για μειωση και θα τους απαντησω δυναμικα! :wink:

 

Οσο για τον υπνο και εγω πιστευω οτι το καθε παιδακι εχει τον χαρακτηρα του. Ο γιος μου κοιμοταν μαζι μου μεχρι τα 1 κ 1/2 και μετα αποφασισε εντελως μονος του να κοιμαται στο δικο του κρεβατακι το οποιο δεν ειχε καγκελο πλεον. Μεχρι τα 3 με 3,5 ερχοταν συνηθως τα ξημερωματα να κοιμηθουμε αγκαλια και σταδιακα και αυτο το σταματησε. Ποτε δεν τον πιεσα, αντιθετως συμπεριφερομουν σαν να ειναι το πιο φυσικο πραγμα στον κοσμο (που ειναι !!!) να θελει να βρισκεται στην ζεστασια της μανουλας. Ολοι αυτοι που ''ανησυχουν'', εχουν σκεφτει ποτε οτι ενας ανθρωπος πληρης συναισθηματων ειναι και πολυ πιο ισορροπημενος ανθρωπος?

 

Καλη συνεχεια σε ολες τις μανουλες!

 

.png

 

.png

.png

 

.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!

Ποτε δεν τον πιεσα, αντιθετως συμπεριφερομουν σαν να ειναι το πιο φυσικο πραγμα στον κοσμο (που ειναι !!!) να θελει να βρισκεται στην ζεστασια της μανουλας. Ολοι αυτοι που ''ανησυχουν'', εχουν σκεφτει ποτε οτι ενας ανθρωπος πληρης συναισθηματων ειναι και πολυ πιο ισορροπημενος ανθρωπος?

 

Συμφωνω απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

Αχ παιδιά δίκιο έχετε, και γω συμφωνώ και απολαμβάνω τρελλά την αγκαλίτσα της στον ύπνο... Έχω έναν άγγελο στο κρεββάτι μου...

 

Αλλά να πω και κάτι άλλο. Ενώ αρκετές φορές κοιμάται 5-6 ώρες σερί (που είναι μέγιστη τύχη), υπάρχουν βραδυές που ξυπνάει 5-6 φορές και θέλει στήθος επιτακτικά, και όχι για λίγο, για πολύ! Και φυσικά εννοώ "μη παραγωγικό θηλασμό" (κοινώς πιπίλα:wink:, πράγμα που είναι μερικές φορές κουραστικό... :oops::oops: Ξυπνάει και ο μπαμπάς μας, αυτές τις δύσκολες βραδιε΄ς, και μερικές φορές δεν μπορεί να ξανακοιμηθεί, και κάνει σκληρή δουλειά την άλλη μέρα, και τον σκέφτομαι κι αυτόν... Εν πάσει περιπτώσει, δεν έχω παράπονο, υπάρχουν και καλές νύχτες. ΚΑμιά συμβουλή για την πιπίλα? Να επιχειρήσω νυχτερινό αποθηλασμό, ή άδικα θα την ταλαιπωρήσω?

 

Κορίτσια και εγώ θέλω τη βοήθειά σας!

Ο μικρός είναι 2 μηνών και πλέον ζητάει να θηλάσει κάθε 4 -5 ώρες. Θα έχω πρόβλημα έτσι? Δεν ξυπνάει με τίποτα για θηλασμό πιο πρίν. Το βάρος του είναι ικανοποιητικότατο και τρέφεται πολύ καλά, αλλά εγώ πονάω μετά το δύωρο. Τι πρέπει να κάνω???

Ιωάννα, don't worry, όπως είπαν και τα κορίτσια, βγάζε με το χερι, και σύντομα το πρήξιμο θα μειωθεί... κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα!

 

...Ο γιος μου κοιμοταν μαζι μου μεχρι τα 1 κ 1/2 και μετα αποφασισε εντελως μονος του να κοιμαται στο δικο του κρεβατακι το οποιο δεν ειχε καγκελο πλεον.

 

Aχ, αλήθεια?!!! Τι καλά!! Δεν μπορούσα να φανταστώ και αυτή την περίπτωση!! Καλό ακούγεται! Πρέπει να είναι παιδί με ανεξάρτητη προσωπικότητα!

Εμένα με έχουν πρήξει μα τις συμβουλές... Ξέρετε... κακώς την πήρατε στο κρεββάτι σας, και τέτοια... ότι δεν θα ξεκολλήσει ποτέ... καταλαβάινετε... Είμαι και επιρρεπής στο άγχος... :P:oops::oops::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου σας παρακαλώ πάλι..γιατί δεν πρέπει να δώσουμε έστω ένα γεύμα ξένο, το βράδυ? Εγώ και μια φίλη μου, που γεννήσαμε κοντά, έχουμε ψιλοφρικάρει.Της φίλης μου ο γιος ξυπνάει κάθε 1 μιση ωρα (είναι 2 μιση μηνών) και εμένα η μικρή ενώ έτρωγε κάθε 4 ώρες (είναι 3 μηνών), τώρα ξυπνάει κάθε 2.

 

Δεν θέλω να θεωρήσετε οτι είμαστε τεμπέλες...επειδή οι μανάδες μας, δουλεύουν, τα κάνουμε όλα μόνες μας.μαγείρεμα, πλύσιμο, σιδέρωμα..τα κλασσικά.Έχουμε εξουθενωθεί...αν δεν κοιμόμαστε ...πως θα τα βγάλουμε πέρα?? :cry:

 

Σας παρακαλώ...βοηθήστε μας. :oops:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να δώσεις ξένο δεν σου το απαγορεύει κανείς. Εσύ είσαι αυτή που θα πάρει την απόφαση για το παιδί σου.

 

Ποιος σου είπε ότι αν θα του δώσεις ξένο τη νύχτα θα κοιμηθεί όλο το βράδυ ή έστω λίγες ώρες παραπάνω; Το ότι το εκθέτεις στην αλεργιογόνα πρωτεϊνη του αγελαδινού/ξένου γάλακτος είναι το ένα θέμα που πρέπει να σκεφτείς. Το δεύτερο είναι ότι μάλλον το μωρό σου έιναι σε άλμα όπως ήταν και το δικό μου πριν μερικές μέρες. Οι ώρες ύπνου θα αλλάξουν πολλές φορές. Ξαφνικά εκεί που δεν το περιμένεις θα κοιμηθεί όλο το βράδυ ή πολλές ώρες και δεν θα το πιστεύεις. Τα μωρά μας έχουν την ίδια ηλικία. Έχω κι ένα κορίτσι 5 χρονών σχεδόν. Η μαμά μου κι η πεθερά μου είναι στην επαρχία. Ούτε εγώ έχω βοήθεια. Τα έχω όλα φορτώσει στον κόκορα. Τα κάνω όποτε προλαβαίνω ή βάζω τον σύζυγο να κάνει μερικά. Δεν χάθηκε ο κόσμος αν αφήσεις μερικά ρούχα ασιδέρωτα ή φας από delivery κάποια μέρα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου σας παρακαλώ πάλι..γιατί δεν πρέπει να δώσουμε έστω ένα γεύμα ξένο, το βράδυ? Εγώ και μια φίλη μου, που γεννήσαμε κοντά, έχουμε ψιλοφρικάρει.Της φίλης μου ο γιος ξυπνάει κάθε 1 μιση ωρα (είναι 2 μιση μηνών) και εμένα η μικρή ενώ έτρωγε κάθε 4 ώρες (είναι 3 μηνών), τώρα ξυπνάει κάθε 2.

 

Δεν θέλω να θεωρήσετε οτι είμαστε τεμπέλες...επειδή οι μανάδες μας, δουλεύουν, τα κάνουμε όλα μόνες μας.μαγείρεμα, πλύσιμο, σιδέρωμα..τα κλασσικά.Έχουμε εξουθενωθεί...αν δεν κοιμόμαστε ...πως θα τα βγάλουμε πέρα?? :cry:

 

Σας παρακαλώ...βοηθήστε μας. :oops:

 

Έχετε δοκιμάσει την ξαπλωτή θέση θηλασμού; Εμένα μ' έσωσε! Στα προηγούμενα παιδιά, θήλαζα καθιστή, με τα πόδια στο κρεβάτι και το μωρό μπλοκαρισμένο με το μαξιλάρι θηλασμού, ώστε κι αν με πάρει ο ύπνος (που μ' έπαιρνε πολύ συχνά :oops: να μην κινδυνεύει να μου πέσει στο πάτωμα :lol: ) Μεγάλη ταλαιπωρία, δεν άντεξα για πολύ, έκοψα το θηλασμό στους 2 στους 7,5 μήνες (σ' αυτούς έδινα και συμπλήρωμα) και στον άλλο που θήλαζα αποκλειστικά στους 9 μήνες. Βέβαια, οι 2 από τους 3 συνέχισαν να ξυπνάνε το βράδυ μέχρι 3-4 ετών :lol::lol:

Τώρα, κοιμίζω την κόρη μου στην κούνια της και όποτε ξυπνάει την παίρνω στο κρεβάτι και θηλάζω ξαπλωτή. Θέλει προσοχή με τη στάση για να μην πιαστείς, το χέρι να είναι κάτω από το μαξιλάρι και να έχεις μαξιλάρια να στηρίζουν την πλάτη και ανάμεσα στα πόδια, αλλά με λίγη εξάσκηση γίνεται πολύ εύκολο! Εγώ τώρα ούτε που ξέρω πόσες φορές θηλάζει το βράδυ, όλα γίνονται μεταξύ ύπνου και ξύπνιου και δεν μου λείπει καθόλου ύπνος!

Δείτε λίγο και αυτά σχετικά με το co-sleeping:

 

http://www.mothering.com/articles/new_baby/sleep/family-bed-safety.html

 

http://www.cosleeping.org/

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα, για το αν πρέπει ή όχι να δώσουμε ένα γεύμα ξένο το βράδυ...

Εγώ προσωπικά, έχω δώσει στα 3 από τα 4 παιδιά μου

- ήμουν τυχερή που δεν είχαν αλλεργία στο αγελαδινό

- Αν δώσεις σκόνη, επειδή αργεί να χωνευτεί, αυξάνεται το μεσοδιάστημα μεταξύ των θηλασμών, οπότε μειώνονται τα γεύματα του θηλασμού και κατά συνέπεια, υπάρχει κίνδυνος να μειωθεί η παραγωγή και να χρειάζεται ή ν' αυξήσεις το συμπλήρωμα, ή να χρειαστεί να κάνεις επαναγαλακτισμό (πολύ χρονοβόρα διαδικασία και κουραστική και αγχωτική)

- Υπάρχει κίνδυνος σύγχισης θηλών, αν η μητέρα δίνει η ίδια μπιμπερό, το παιδί μπερδεύεται, δεν καταλαβαίνει γιατί η μητέρα άλλοτε είναι διαθέσιμη να το θηλάσει και άλλογε όχι, οπότε μπορεί να αποφασίσει να αρνηθεί το θηλασμό και να προτιμήσει το μπιμπερό.

Για να διατηρήσω έστω και το λίγο μητρικό γάλα στα 2 παιδιά μου που έδινα και συμπλήρωμα μέχρι τους 7,5 μήνες, τα θήλαζα πρώτα για 1 ώρα (γιατί από ένα σημείο και μετά τεμπέλιαζαν στο στήθος) και μετά έδινα συμπλήρωμα, ενδιάμεσα υπήρχαν οι γνωστές στάσεις για ρέψιμο κλπ, οπότε όλη η διαδικασία έπαιρνε τουλάχιστον 2 ώρες. Μετά έμενε περίπου 1 ώρα μέχρι το επόμενο τάισμα, δεν ξέρω τι ακριβώς κέρδισα με το συμπλήρωμα!

- Μπορεί να υπάρχουν και άλλες παρενέργειες στην υγεία του μωρού από το αγελαδινό γάλα, τις οποίες δεν γνωρίζουμε ακόμα. Υπάρχουν κάποιες έρευνες που γίνονται και συσχετίζουν το τάισμα με φόρμουλα, με διαβήτη, παχυσαρκία, αλλεργίες, καρδιαγγειακά νοσήματα, χαμηλότερο IQ σε σχέση με θηλάζοντα βρέφη κλπ.

Γνώμη μου, αφού τα πάτε τόσο καλά με το θηλασμό και δεν έχετε δώσει ακόμα σκόνη, κάντε λίγο υπομονή, δοκιμάστε τεχνικές που θα σας βοηθήσουν να ξεκουράζεστε περισσότερο (μία απ' αυτές είναι και να βάλετε για λίγο το νοικοκυριό σε δεύτερη μοίρα) και όποτε νιώθετε ότι δεν αντέχετε άλλο, μπαίνετε στοσ καφέ να μας λέτε τον πόνο σας!

Καλή συνέχεια!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα ούτε που ξέρω πόσες φορές θηλάζει το βράδυ, όλα γίνονται μεταξύ ύπνου και ξύπνιου και δεν μου λείπει καθόλου ύπνος!

 

Κι εγω το ιδιο!!!Το ονομαζω νυχτερινη αμνησια!!και δεν τον βαζω και αμεσως στην κουνια αλλα οτι ωρα ξυπνησω κι εγω.

 

Ομως εχω την εντυπωση οτι επειδη μεχρι προτινος τον θηλαζα καθιστη με τα ποδια στο κρεβατι τωρα ξαπλωτος αποκοιμιεται πιο γρηγορα και δεν χορταινει γι αυτο ξυπναει παλι και πειναει.Λετε να στεκει αυτο σαν λογικη?Η απλα αυξησε τους θηλασμους σαν φαση?

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ομως εχω την εντυπωση οτι επειδη μεχρι προτινος τον θηλαζα καθιστη με τα ποδια στο κρεβατι τωρα ξαπλωτος αποκοιμιεται πιο γρηγορα και δεν χορταινει γι αυτο ξυπναει παλι και πειναει.Λετε να στεκει αυτο σαν λογικη?Η απλα αυξησε τους θηλασμους σαν φαση?

 

Αυτό το παρατήρησα κι εγώ DIONI! Κυρίως όταν ήταν πιο μικρή, όταν πρωτοάρχισα να τη θηλάζω ξαπλωμένη, περίπου στον 5ο-6ο μήνα, άρχισε να ξυπνάει πιο συχνά από πριν. Τώρα πια, έχω καταλάβει πως κάνει 2 γεύματα το βράδυ, συνήθως το ένα γύρω στις 1, που είναι πολύ σύντομο, εγώ εντωμεταξύ κοιμάμαι και δεν την γυρίζω στην κούνια της, και το άλλο τα ξημερώματα, 4,30 με 5, το οποίο χοντρικά κρατάει μέχρι τις 7.30, που ξυπνάει για τα καλά. Ουσιαστικά, κάτι φάσεις που ήμουν ξύπνια και παρατήρησα τι κάνει σ' αυτή τη φάση, πίνει γρήγορα όσο γάλα χρειάζεται και μετά έχει το στήθος σαν πιπίλα, αν πάω να της το βγάλω, ξυπνάει. Αρχικά, είχα σκεφτεί να επανέλθω στον καθιστό θηλασμό, για να εξασφαλίσω ότι τρώει πιο καλά και να κοιμάμαι κανα δύο ώρες χωρίς το μωρό στο κρεβάτι, όμως ποτέ δεν βρήκα την αντοχή να το κάνω, οπότε την άφησα να κάνει ότι θέλει. Στην τελική, αφού εγώ ξεκουράζομαι καλύτερα έτσι και το μωρό, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο χορταίνει, γιατί να το κουράζω άλλο; :lol::lol:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

, όταν πρωτοάρχισα να τη θηλάζω ξαπλωμένη, περίπου στον 5ο-6ο μήνα, άρχισε να ξυπνάει πιο συχνά από πριν.

σε μυρίζει γι'αυτο. Κι αφού ο κύκλος ύπνου είναι πολύ σύντομος στα μωρά, όταν ξυπνάει, της έρχεται αυτή η μυρωδιά μανούλας :D

Γι'αυτό και έχουν ως τρόπο αντιμετώπισης των πολλών ξυπνημάτων, είτε να φοράει η μαμά τις πυτζάμες και να είναι σκεπασμένη, είτε να πάει το μωρό από τη πλευρά του μπαμπά (για πιο μεγάλα μωρά), είτε να μπει ένα μαξιλάρι ανάμεσα.

(σ.σ. εγώ όλα τα έκανα, αλλά βελτίωση δεν είδα. Στην άλλη άκρη του κρεβατιού μπορεί να την έχω, καβαλάει ότι βρίσκεται ανάμεσά μας και μου χτυπάει τη πλάτη. Ενίοτε με καβαλάει για να δει το πρόσωπό μου, όταν δεν της δίνω σημασία).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...