Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Το μωράκι μου είναι 17 ημερών και τη νύχτα κοιμάται συνήθως από τη 1.00 έως τις 6.00-6.30 σερί χωρίς να ξυπνήσει. Είναι φυσιολογικό αυτό; Ανησυχώ μήπως δεν τρέφεται αρκετά. Είναι μεγάλο μωρό. Γεννήθηκε 4175 και τώρα είναι 4180.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 268
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 23 δημοσιεύσεις

  • felinidoc

    felinidoc 21 δημοσιεύσεις

  • dooo

    dooo 13 δημοσιεύσεις

  • Marle

    Marle 11 δημοσιεύσεις

δε νομιζω πως υπαρχει λογος ανυσηχιας,η δικη μου απο την πρωτη κιολας μερα στην κλινικη μας εδειξε πως ειναι υπναρου..ολα τα παιδακια ξυπνουσαν εμεις νανακια....μονο που μου ειχαν πει επειδη τον πρωτο καιρο πρεπει να παρει σωστο βαρος κ να εδραιωθει ο θηλασμος να μη την αφηνω να κοιμαται πανω απο 4 ωρες..ετσι και εκανα...βγηκαμε 3150 απο την κλινικη 8/2 και μεσα σε εναμιση μηνα 21/3 ειχαμε παει 5100...το βραδυ πριν τη ζυγησουμε ηταν κ η τελεφταια φορα που την ξυπνησα... :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι μου είναι 17 ημερών και τη νύχτα κοιμάται συνήθως από τη 1.00 έως τις 6.00-6.30 σερί χωρίς να ξυπνήσει. Είναι φυσιολογικό αυτό; Ανησυχώ μήπως δεν τρέφεται αρκετά. Είναι μεγάλο μωρό. Γεννήθηκε 4175 και τώρα είναι 4180.

Δηλαδη κοιμαται 5 ωρες συνεχομενες,δεν νομιζω οτι ειναι παρα πολλες, αλλά παλι επιφυλλασομαι,καλυτερα να σου πουν αυτες που ξερουν!

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι μου είναι 17 ημερών και τη νύχτα κοιμάται συνήθως από τη 1.00 έως τις 6.00-6.30 σερί χωρίς να ξυπνήσει. Είναι φυσιολογικό αυτό; Ανησυχώ μήπως δεν τρέφεται αρκετά. Είναι μεγάλο μωρό. Γεννήθηκε 4175 και τώρα είναι 4180.

Δηλαδη κοιμαται 5 ωρες συνεχομενες,δεν νομιζω οτι ειναι παρα πολλες, αλλά παλι επιφυλλασομαι,καλυτερα να σου πουν αυτες που ξερουν!

 

Πάντως εμένα ακριβώς τα ίδια, γεννήθηκε 4200 και νύχτα ξύπνησε μόνο στο μαιευτήριο! Τόσο κοιμόταν στην αρχή, και μετά σιγά-σιγά το αύξησε κιόλας!

 

Πρόβλημα δεν είχα με το θηλασμό, εκτός από τα γνωστά (όλη μέρα βεντούζα πάνω μου κτλ)

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ιάσονας πάντως συνεχίζει ακάθεκτος το πρόγραμμά του: ξυπνάει το βράδι δύο με τρεις φορές και δεν θέλει πάντοτε γαλατάκι, μερικές φορές έχει λίγο εκνευρισμό και θέλει νανούρισμα και αγκαλίτσα για να ξανακοιμηθεί.

Να κοιμηθεί σερί από την ώρα που θα τον βάλω στο κρεβάτι ως τις 5 έχει να το κάνει περίπου ένα μήνα ή κάτι παραπάνω. :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα ξυπναει καμια φορα κ σπανια δυο φορες ποτε δε σκεφτηκα πως ειναι κατι αλλο εκτος απο πεινα :oops::oops: λετε γιαυτο να την εχω κανει χοντρουλα? :P:oops:

 

Κι εγώ το ίδιο! :D:D την ταιζα και νανι!!!! (8 κιλά αισίως... :D )

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο ίδιο θέμα διότι έχω κυριολεκτικά εξαντληθεί.Ο μικρός Ιάσων 6,5 μηνών τρώει την ημέρα μπουκάλι με μητρικό γάλα που έχω αποθηκεύσει από αντλήσεις, τρώει φρουτόκρεμα και το απόγευμα πουρέ από φρέσκα λαχανικά.Ολη την ημέρα αντλώ και το βράδυ θηλάζουμε....όλη νύχτα. Τρώει τελευταίο (!!!!!!!!) γεύμα στις 23:00 και μετά κάθε μία ώρα κλαίει για να μπεί στο στήθος ...για 2 λεπτά.Υστερα κοιμάται και μετά από 40 λεπτά πάλι και πάλι.....

Εχθές το βράδυ, λίγο πριν την υστερία, τον ταίζω και του φτιάχνω συμπλήρωμα :oops: (γενικά δεν τρώει συμπλήρωμα) , για να χορτάσει καλά , μήπως κοιμηθεί λίγο παραπάνω.Τίποτα. Μετά από μία ώρα πάλι τα ίδια. Του δίνω πιπίλα, νερό, του τραγούδαγα . Κλάμα τραγικό και σπαρακτικό!!!!!!!Τον βάζω τελικά στο στήθος και ακούω το θειικό....μιαμ μιαμμ, μιαμμμμμμ, τρίβοντας το στήθος καθώς έπινε.

Εχω κουραστεί πάρα πολύ. Ο μικρός θηλάζει τις νύχτες ακατάπαυστα 6,5 μήνες. Τελευταία έχω αρρυθμίες από την κούραση αλλά δε θέλω να του κόψω το θηλασμό βίαια. Τι να κάνω??????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν θέλεις να σταματήσεις τον θηλασμό δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο εκτός από υπομονή! Όλες (ή οι περισσότερες) θηλάζουσες μητέρες τα έχουμε περάσει αυτά τα ξενύχτια και μερικές τα περνάμε ακόμη...

Άλλωστε και μόνη σου είπες πως και με το συμπλήρωμα πάλι ξύπνησε.... όταν έχει της μανούλας το γαλατάκι κοντά του και το μυρίζει πώς να ηρεμήσει με υποκατάστατα;

Ο μικρός Ιάσων (είμαστε και συνονόματοι) είναι πολύ μικρούλης ακόμη, είναι λογικό όλο αυτό που κάνει, μπορεί να έχει ανησυχίες από κάποιο δοντάκι ή να ζεσταίνεται ή να θέλει αγκαλίτσα και μανούλα.

Σε καταλαβάινω απόλυτα γιατί κι εμείς 11 μήνες τώρα έχουμε πολλά βράδια αυτό το πρόγραμμα που περιγράφεις!

Τώρα αν θέλεις να αποθηλάσεις θα σε βοηθήσει με τις συμβουλές της η Αγλαϊα αλλά και άλλες μαμάδες του φόρουμ.

Καλή συνέχεια σε ό,τι πράξετε! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω απάντηση στο ερώτημα σου, γιατί και εγώ τα ίδια πάνω κάτω περνάω. Πάντως δεν υπάρχει ξεκούραστος τρόπος να του κόψεις τους νυχτερινούς θηλασμούς και να μην τον αφήσεις να κλαίει..

 

Δες εδώ για ιδέες.

http://www.askdrsears.com/html/7/T070800.asp

 

Το πρόβλημα μάλλον εντοπίζεται στο ότι του λείπεις κατά τη διάρκεια της ημέρας και εσύ και το στήθος και γι αυτό την νύχτα θέλει να αναπληρώσει. Αν έχεις υπομονή, κάποια στιγμή θα περάσει αυτό μόνο του.. Αν όχι τότε οι λύσεις είναι λίγο ή πολύ βίαιες...

 

Πορσωπικά την μόνη ανώδυνη λύση που βρήκα είναι να κοιμάμαι με το μωρό και ο μπαμπάς αλλού. Έτσι ξεκουραζόμαστε όλοι αρκετά. Επίσης η Αννα δεν ξυπνάει τότο συχνά πια γιατί έχει την σωματική επαφή που της λείπει κατά τη διάρκεια της ημέρας...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

felinidoc πώς αντέχεις?Σε εφημερίες τί κάνεις?

Αφήνω το πρόβλημα στον άντρα μου :lol:

Και εγώ κοιμάμαι σαν πουλάκι, αν δεν έχει δουλειά!

[

 

Μήπως ν¨αρχίσω εφημερίες? :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσο σε νοιώθω ευφροσύνη!!!!Σχεδόν 11 μήνες τράβαγα τα ίδια ακριβώς!!!Εκεί λίγο πριν κλείσουμε τους 11 μήνες έγινε το θαύμα κι έκοψε τους νυχτερινούς θηλασμούς μόνη της...και να φανταστείς ότι εγώ δεν έχω ακόμη επιστρέψει στη δουλειά,όλη τη μέρα ήμουν μαζί της οπότε το σενάριο "έλλειψη μαμάς" δεν έπαιζε,παρ όλα αυτά όμως τη νύχτα θηλάζαμε ανελλιπώς και και 6 και 7 φορές..στην ηλικία του Ιάσωνα μπορεί να θηλάζαμε και ανά 20λεπτο παρά του όι τρώγαμε και αρκετά μεγάλες ποσότητες στερεάς τροφής...υπομονή κοριτσάκι...κάποτε θα τα σκέφτεσαι και θα γελάς ικανοποιημένη που τα κατάφερες...

Link to comment
Share on other sites

Axxx εμεις ειμαστε 10 μισο και μολις προεχθες κοιμηθηκε πρωτη φορα (!!!!!) 10 ωρες συνεχομενες (αντι να ξυπναει καθε μιαμισι-δυο ωρες).........φυσικα δεν κοιμηθηκα απο το αγχος και την συνηθεια να ξυπναω καθε τοσο και μαλιστα τα ξημερωματα ετρεξα πανικοβλητη στο δωματιο του γιατι φοβηθηκα οτι κατι επαθε και δεν ξυπνησε!!!! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εμένα που ξυπνάει στις 2.30 και στις 6 να αισθάνομαι τυχερή απο οτι κατάλαβα!!!! :roll:

 

Να ρωτήσω και κάτι σχετικό βρε κορίτσια? Ο μπέμπης μου τη μέρα θηλάζει ανα 3 ωρο περίπου ενώ το βράδυ παει αποτις 9.30 κατευθείαν στις 2,30. Πρέπει να αντλώ στο ενδιάμεσο ???? Αν δεν το κάνω θα μειωθεί η παραγωγή μου?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εμένα που ξυπνάει στις 2.30 και στις 6 να αισθάνομαι τυχερή απο οτι κατάλαβα!!!! :roll:

 

Να ρωτήσω και κάτι σχετικό βρε κορίτσια? Ο μπέμπης μου τη μέρα θηλάζει ανα 3 ωρο περίπου ενώ το βράδυ παει αποτις 9.30 κατευθείαν στις 2,30. Πρέπει να αντλώ στο ενδιάμεσο ???? Αν δεν το κάνω θα μειωθεί η παραγωγή μου?

 

Αν η γαλουχία έχει εδραιωθεί και το μωρό αναπτύσσεται φυσιολογικά (παίρνει βάρος) δε νομίζω πως είναι πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια έχω ενα πρόβλημα και θα ήθελα την βοηθειά σας.

23 Μαϊου γέννησα ενα αγοράκι 3500 kg.

Τα κιλά του μέχρι στιγμής είναι :28/5 3490 έξοδος , 4/6 3900 , 14/6 4380 , 28/6 5170 , 12/7 5860,

Η διάρκεια των γεύματων του απο 20 ημερών είναι 10 με 15 λεπτά περίπου και η συχνότητα ειναι ανα 2ωρο περίπου να σημειώσω οτι έχω πολύ μα πάρα πολύ γάλα!!!!!!!Τη νύχτα ξυπνάει γύρω στις 3:30 για φαγητό και μετά κατα τις 06:00.(θηλάζω αποκλειστικά)

Όλα καλά μέχρι πρίν 2 μέρες που ο κύριος ανακάλυψε το δάχτυλο!!!!!!!Να σημειώσω οτι πιπίλα δεν του έχω δώσει.Απο τότε είναι η αγαπημένη του απασχόληση.Βάζει συνέχεια το δάχτυλο στο στόμα και το πιπιλάει.Την νύχτα λοιπον δεν ξυπνάει για να φαει αλλά βάζει το δαχτυλακι.Δοκίμασα να τον ξυπνήσω γαι να φάει αλλά κοιμάται του καλού καιρού και ετσι ξυπνάει κατα τις 7:30 το πρωι για φαγητό και αυτο οχι με κλάματα αφου πιπιλάει πάλι το δαχτυλό του.Το αποτέλεσμα είναι εγω να ξυπνάω με ενα στήθος πολυ βαρυ και σκληρό σε ορισμενα σημεια γιατί δεν εχει φάει ολο το βράδυ.

Σκέφτομαι να του δωσω πιπίλα αφου βλέπω οτι τον χαλαρώνει πολυ άλλα φοβάμαι μηπως δεν θέλει το στήθος ετσι ,επίσης αν δεν θηλάζει την νύχτα υπάρχει περίπτωση να μειωθεί το γάλα μου και σίγα σιγά να μην έχω για να φάει το μωρό μου;Τέλος τι να κάνω με το στήθος μου που ειναι τόσο βαρύ;Θα προσαρμοστεί σιγα σιγά μόνο του στα νέα δεδομένα;Ρωτάω πολλά :oops: αλλά ανησύχω γιατί ειμαι νέα μανούλα και θέλω να θηλάσω το μωρό μου οσο γίνεται περισσότερο.Περιμένω τις συμβουλές σας :D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου!

Αν και θα σου απαντήσουν μανούλες πιο έμπειρες από μένα, εγώ να σου πω απλά ότι νομίζω πως το μωράκι σου χορταίνει μέσα στη μέρα και για αυτό είναι χαλαρό το βράδυ. Τι ώρα κάνει το τελευταίο βραδυνό γεύμα;

Αν μπορείς απέφυγε την πιπίλα, για πολλούς λόγους.

Όσο για το γεμάτο στήθος, επειδή και εμένα οι μπέμπες μου έκοψαν το βραδυνό γεύμα (τρώνε τελευταία φορά περίπου στις 8-9το βράδυ και ξυπνάνε κατά τις 6:30 το πρωί) εκμεταλεύομαι το βράδυ για να βγάζω γάλα για την κατάψυξη, ξυπνάω δηλαδή κατά τις 2 τη νύχτα και βγάζω γάλα με το θήλαστρο.

Καλή συνέχεια με το θηλασμό!

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζεις εμένα πριν λίγο καιρό.... μόλις άκουγα οτι πιπιλάει το δάχτυλο σηκωνόμουν και τον ξύπναγα για να φάει.

Οπως μου είπαν όμως μαμάδες πιο έμπειρες εδώ στο forum αν πεινάσει θα κλάψει.

Αφου δεν το κάνει λοιπόν μάλλον χορταίνει οπότε αστον να κοιμάται τον μπομπιρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας.Ο μικρούλης συνεχίζει να κοιμάται συνεχόμενα και ξυπνάει στις 07:00 το πρωί !!!!!Επιτέλους κοιμάμαι!!Πιπίλα του έδωσα μια φορά αλλά δεν του άρεσε καθολου :D Το στήθος μου απόψε ήταν πολύ καλύτερα , ελπίζω αυτό να μην σημαίνει οτι θα μειωθεί το γάλα μου :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...