Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

, όταν πρωτοάρχισα να τη θηλάζω ξαπλωμένη, περίπου στον 5ο-6ο μήνα, άρχισε να ξυπνάει πιο συχνά από πριν.

σε μυρίζει γι'αυτο. Κι αφού ο κύκλος ύπνου είναι πολύ σύντομος στα μωρά, όταν ξυπνάει, της έρχεται αυτή η μυρωδιά μανούλας :D

 

:idea: Ναι λε, έχεις δίκιο! (επίσης η δικιά μου τουλάχιστον θέλει οπωσδήποτε να θηλάσει άμα με βλέπει να κάθομαι, ενώ άμα είμαι όρθια δεν ζητάει!)

Πάντως, δεν με απασχολεί πλέον τι κάνει και πόσες φορές θα φάει, αφού προσπαθώντας να τις μειώσω θα κουραστώ πιο πολύ και θα χάσω περισσότερο ύπνο, την αφήνω να θηλάζει όσο θέλει, απλά έχω το ένα ΒΖ έξω σαν την Τσιτσιολίνα ένα πράγμα και συνεχίζω τον ύπνο μου. Και μόνο που διάβασα όλους τους τρόπους που έγραψες πιο πάνω, μ' έπιασε απελπισία, πόσο μάλον να προσπαθήσω να τους εφαρμόσω :lol:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 268
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 23 δημοσιεύσεις

  • felinidoc

    felinidoc 21 δημοσιεύσεις

  • dooo

    dooo 13 δημοσιεύσεις

  • Marle

    Marle 11 δημοσιεύσεις

Πείτε μου σας παρακαλώ πάλι..γιατί δεν πρέπει να δώσουμε έστω ένα γεύμα ξένο, το βράδυ? Εγώ και μια φίλη μου, που γεννήσαμε κοντά, έχουμε ψιλοφρικάρει.Της φίλης μου ο γιος ξυπνάει κάθε 1 μιση ωρα (είναι 2 μιση μηνών) και εμένα η μικρή ενώ έτρωγε κάθε 4 ώρες (είναι 3 μηνών), τώρα ξυπνάει κάθε 2.

 

Δεν θέλω να θεωρήσετε οτι είμαστε τεμπέλες...επειδή οι μανάδες μας, δουλεύουν, τα κάνουμε όλα μόνες μας.μαγείρεμα, πλύσιμο, σιδέρωμα..τα κλασσικά.Έχουμε εξουθενωθεί...αν δεν κοιμόμαστε ...πως θα τα βγάλουμε πέρα?? :cry:

 

Σας παρακαλώ...βοηθήστε μας. :oops:

 

Να ξεκαθαρίσουμε οτι και τα μωρά που πινουν ξενο γάλα ξυπνουν την νυχτα . Οποτε δωσεις δεν δωσεις ισως εχεις τα ιδια αποτελέσματα στο θεμα ύπνου ... Θα δεις ομως πολλά αρνητικά σε αλλα θέματα και ιδιαιτερα στην παραγωγή σου .

 

Ειστε πλεον στον 3ο μηνα και σε ενα απο τα μεγαλύτερα αλματα ανάπτυξης . Αν ψαξεις στο φορουμ θα δεις ενα θεμα που εχω ανοιξει εδω στον θηλασμο με τιτλο "¨Αλματα Ανάπτυξης" . Μεχρι τον 3ο μηνα η μωρουλινιτσα ξυπνουσε μονο 1 φορα το βραδυ . Απο τον τριτο και μετα ...εχω ξεχάσει να μετράω :D

 

Επι 8+ μηνες τα κανω ολα μονη μου ! Πριν λιγες μερες ήρθε η μαμά μου αλλα και παλι το μονο που της λεω ειναι να κοιτάει τη μικρή για 1 ωρα μέχρι να μαγειρέψω και να συμαζέψω . Εχω διαφορετική νοοτροπια για μερικά πραγματα .

 

Ευχομαι σε λιγες μερες να φτιάξουν τα πράγματα αλλα προσπάθησε να φτιαξεις μια νεα καθημερινότητα με τα νυχτερινα ξυπνήματα μεσα

:D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο..θα συνεχίσουμε την προσπάθεια.. :roll:

 

Όταν την θηλάζω ξαπλωτή και μας παίρνει ο ύπνος, πειράζει που δεν ρεύεται? γιατί γενικώς ταλαιπωρείται απο αέρια.Μήπως αυτό επιδεινώνει την κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγγνώμη εκ των προτέρων γιατί δεν διάβασα όλα τα ποστ, μόνο την τελευταία σελίδα.

 

Όμως, θέλω να πω ότι το νυχτερινό ξύπνημα μπορεί να γίνει σε κάθε ηλικία και ανεξάρτητα από το αν θηλάζει το μωρό ή όχι.

 

Εμάς, η μεγάλη που δεν θήλασε, δεν ξυπνούσε καθόλου τα βράδυα, μάλιστα κοιμόταν σερί μέχρι και 11 ώρες!!!

 

Το μωρό που θηλάζει, μέχρι τον 6ο μήνα δεν ξυπνούσε καθόλου. Μετά άρχισε να ξυπνάει και να πρέπει να θηλάσει για να ξανακοιμηθεί, γιατί ούτως ή άλλως κοιμάται θηλάζοντας, κάτι που συνεχίζεται μέχρι και σήμερα, 16 μηνών.

 

Το τελευταίο διάστημα συμβαίνει το εξής παράδοξο: Το μωρό να ξυπνάει αραιότερα, αλλά, η μεγάλη 2 και 3 φορές κάθε βράδυ! Κάτι που δεν το έκανε παλιά, το κάνει τώρα! Ερχεται στο κρεβάτι μας, φοβάται μόνη της κ.λ.π

 

Επομένως, για μένα πια δεν υπάρχουν στάνταρντς. Όποιο παιδί ξυπνήσει, είτε έρχεται μόνο του, είτε το παίρνουμε εμείς στο κρεβάτι μας. :lol:

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι εγώ και ο άντρας μου ξυπνάμε κάθε βράδυ 1-2 φορές το λιγότερο! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, ακριβώς όπως τα λες katrin! Όμως μια νέα μαμά, που δεν έχει δει στον περίγυρό της κανένα μωρό να μεγαλώνει, ίσως να έχει άλλες προσδοκίες και να νιώθει υπερβολικά αγχωμένη και κουρασμένη από την νέα κατάσταση με το μωρό στο σπίτι, ειδικά αν έχει μάθει να έχει πλήρη έλεγχο της ζωής της μέχρι τότε, με το σπίτι πεντακάθαρο, τη δουλειά της, τις εξόδους της κλπ. Ε, έναν πανικό θα τον πάθει! :lol:

 

Όσο για το ρέψιμο Almodobar, τα μωρά που θηλάζουνε δεν χρειάζεται πάντα να ρευτούν, γιατί καταπίνουν λιγότερο αέρα. Στην ξαπλωτή θέση θηλασμού, η ροή του γάλακτος είναι μικρότερη, οπότε το μωρό καταπίνει λιγότερο αέρα! Συνήθως ένα μωρό που έχει εγκλωβισμένο αέρα στο στομάχι δεν ησυχάζει αν δεν ρευτεί, οπότε, αν το μωρό σου κοιμάται μετά το θηλασμό ήσυχο, μάλλον δεν έχει πρόβλημα. Αν πάλι έχει ανάγκη από ρέψιμο, θα είναι ανήσυχο, ή θα κοιμηθεί λίγο και μετά θα ξυπνήσει και θα κλαίει, τέλος πάντων, θα το καταλάβεις. Όσο θα μεγαλώνει, η ανάγκη για ρέψιμο θα είναι μικρότερη, οπότε θα λυθεί κι αυτό το πρόβλημα.

Δες κι εδώ για τα αέρια και τους κολικούς:

http://www.kellymom.com/babyconcerns/gassybaby.html

 

Σιγουρέψου ότι τηρείς τους κανόνες ασφαλείας όταν κοιμάσαι μαζί με το μωρό!

http://www.kellymom.com/parenting/sleep/familybed.html#safety

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να επιβεβαιώσω τα λεγόμενα της katrin σε σχέση με το ξένο γάλα και τον ύπνο αφού η μικρούλα μου μέχρι 6μηνών δεν ξύπναγε καθόλου (αποκλειστικός θηλασμός) ενώ της συννυφάδας μου που έπινε μόνο ξένο από την αρχή ξυπνάει 3- 4 φορές την νύχτα μέχρι και σήμερα που είναι 15 μηνών. Επίσης εμείς τώρα που ξυπνάμε ξαπλώνουμε μαζί εκείνη θηλάζει και εγώ συνεχίζω τον ύπνο ενώ με το μπιμπερό αυτό δεν μπορείς να το κάνεις ....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να το παρω αποφαση..Θηλασμος παει πακετο με τον υπνο στο κρεβατι μας..Σημερα με τσακισε.Νομιζα οτι εφταιγε το σφηνακι που δεν την αφηνε να γυρισει κ αποφασισα να της το βγαλω.Ε! με το που γυρναγε ανασκελα ξυπναγε.Αναγκαστηκα να την παρω στο κρεβατι που δεν το κανω αλλα κ παλι μαυρο υπνο εκανα.Ξυπνησα κατα τις 4-5 ουτε θυμαμαι την εβαλα στο λικνο και παλι απο την αρχη..Αληθεια σφηνακι βαζεται; πως την αφηνεται στο κρεβατι; Πλαγια ή ανασκελα; Καλα κουραγια κοροτσια!

Link to comment
Share on other sites

Μπρούμυτα πάντα και καμία φορά σηκώνει το κεφάλι και ρεύεται μόνη της.

 

Aυτές τις οδηγίες τις δίνανε παλιά, όμως ο ΠΟΥ έχει δώσει οδηγία για τοποθέτηση των μωρών ανάσκελα, για αποφυγή του συνδρόμου αιφνιδίου βρεφικού θανάτου

 

http://nikopediatre.blogspot.com/2007/06/blog-post_05.html

 

http://www.afro.who.int/polio/articles/mmwr11.pdf

Αντιγράφω την πρώτη παράγραφο από την έρευνα του ΠΟΥ που δημοσιεύεται στο λινκ παραπάνω:

 

Assessment of Infant Sleeping Position —

Selected States, 1996

Sudden Infant Death Syndrome (SIDS) is the leading cause of postneonatal mortality

in the United States (1 ). In 1992, the American Academy of Pediatrics (AAP) recommended

that all healthy babies be put to sleep either on their back or side to reduce

the risk for SIDS (2 ). In 1994, a national “Back to Sleep” education campaign was

initiated to encourage the public and health-care providers to put babies to sleep on

their back or side (3 ). In November 1996, the AAP modified its policy to preferentially

recommend putting infants on their back because of the lower risk for SIDS associated

with this position relative to the side position (4

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπρούμυτα πάντα και καμία φορά σηκώνει το κεφάλι και ρεύεται μόνη της.

 

Aυτές τις οδηγίες τις δίνανε παλιά, όμως ο ΠΟΥ έχει δώσει οδηγία για τοποθέτηση των μωρών ανάσκελα, για αποφυγή του συνδρόμου αιφνιδίου βρεφικού θανάτου

 

http://nikopediatre.blogspot.com/2007/06/blog-post_05.html

 

http://www.afro.who.int/polio/articles/mmwr11.pdf

Αντιγράφω την πρώτη παράγραφο από την έρευνα του ΠΟΥ που δημοσιεύεται στο λινκ παραπάνω:

 

Assessment of Infant Sleeping Position —

Selected States, 1996

Sudden Infant Death Syndrome (SIDS) is the leading cause of postneonatal mortality

in the United States (1 ). In 1992, the American Academy of Pediatrics (AAP) recommended

that all healthy babies be put to sleep either on their back or side to reduce

the risk for SIDS (2 ). In 1994, a national “Back to Sleep” education campaign was

initiated to encourage the public and health-care providers to put babies to sleep on

their back or side (3 ). In November 1996, the AAP modified its policy to preferentially

recommend putting infants on their back because of the lower risk for SIDS associated

with this position relative to the side position (4

To ξέρω μέχρι 2 μηνών την έβαζα στο πλάι αλλά ΄μετά γύριζε μόνη της και κοιμόταν ενώ αμά την γύρναγα ξύπναγε και δεν ήθελε με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπρούμυτα πάντα και καμία φορά σηκώνει το κεφάλι και ρεύεται μόνη της.

 

Aυτές τις οδηγίες τις δίνανε παλιά, όμως ο ΠΟΥ έχει δώσει οδηγία για τοποθέτηση των μωρών ανάσκελα, για αποφυγή του συνδρόμου αιφνιδίου βρεφικού θανάτου

 

http://nikopediatre.blogspot.com/2007/06/blog-post_05.html

 

http://www.afro.who.int/polio/articles/mmwr11.pdf

Αντιγράφω την πρώτη παράγραφο από την έρευνα του ΠΟΥ που δημοσιεύεται στο λινκ παραπάνω:

 

Assessment of Infant Sleeping Position —

Selected States, 1996

Sudden Infant Death Syndrome (SIDS) is the leading cause of postneonatal mortality

in the United States (1 ). In 1992, the American Academy of Pediatrics (AAP) recommended

that all healthy babies be put to sleep either on their back or side to reduce

the risk for SIDS (2 ). In 1994, a national “Back to Sleep” education campaign was

initiated to encourage the public and health-care providers to put babies to sleep on

their back or side (3 ). In November 1996, the AAP modified its policy to preferentially

recommend putting infants on their back because of the lower risk for SIDS associated

with this position relative to the side position (4

To ξέρω μέχρι 2 μηνών την έβαζα στο πλάι αλλά ΄μετά γύριζε μόνη της και κοιμόταν ενώ αμά την γύρναγα ξύπναγε και δεν ήθελε με τίποτα.

 

Όχι στο πλάι, ανάσκελα πρέπει. Από το πλάι είναι εύκολο να κυλήσει το μωρό μπρούμητα. Απ' την άλλη, όταν μιλάμε για μεγαλύτερο μωρό, που μπορεί να γυρίζει μόνο του από ανάσκελα μπρούμητα και το αντίστροφο, τότε δεν έχει νόημα να ασχολούμαστε! Όμως δεν πιστεύω 2 μηνών αν την έβαζες ανάσκελα να μπορούσε μόνη της να γυρίσει μπρούμητα!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΡΙΣΤΙΝΑ, δεν το λέω προσωπικά για σένα, μη με παρεξηγείς!

Όταν τελείωσα τη σχολή (μαιευτική) το 95, μας είχανε πει ότι τα μωρά πρέπει να κοιμούνται μπρούμυτα! Αυτό λέγαμε τότε κι εμείς στις μαμάδες! Μετά, όταν έκανα τον 1ο μου γιο το 99, μας λέγανε στο πλάι, όπως λες κι εσύ. Τώρα στην κόρη μου, στο μαιευτήριο, ακόμα στο πλάι λέγανε, όμως ο ΠΟΥ λέει άλλα! Γι αυτό επιμένω, επειδή τα διαβάζουν νέες μανούλες, να ενημερώνονται σωστά. Κι εγώ τα δικά μου στο πλάι τα έβαζα, εμένα συνήθως γυρνάγανε μετά από λίγο ανάσκελα :lol::lol:

Πάντως, η κόρη μου που είχε και παλινδρόμηση και έτυχε πολλές φορές να βγάλει γουλίτσες όταν ήταν ανάσκελα, γύριζε μόνη της το κεφαλάκι και δεν πνιγόταν (της είχα εννοείται και σηκωμένο το στρώμα!)

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπρούμυτα πάντα και καμία φορά σηκώνει το κεφάλι και ρεύεται μόνη της.

 

Aυτές τις οδηγίες τις δίνανε παλιά, όμως ο ΠΟΥ έχει δώσει οδηγία για τοποθέτηση των μωρών ανάσκελα, για αποφυγή του συνδρόμου αιφνιδίου βρεφικού θανάτου

 

http://nikopediatre.blogspot.com/2007/06/blog-post_05.html

 

http://www.afro.who.int/polio/articles/mmwr11.pdf

Αντιγράφω την πρώτη παράγραφο από την έρευνα του ΠΟΥ που δημοσιεύεται στο λινκ παραπάνω:

 

Assessment of Infant Sleeping Position —

Selected States, 1996

Sudden Infant Death Syndrome (SIDS) is the leading cause of postneonatal mortality

in the United States (1 ). In 1992, the American Academy of Pediatrics (AAP) recommended

that all healthy babies be put to sleep either on their back or side to reduce

the risk for SIDS (2 ). In 1994, a national “Back to Sleep” education campaign was

initiated to encourage the public and health-care providers to put babies to sleep on

their back or side (3 ). In November 1996, the AAP modified its policy to preferentially

recommend putting infants on their back because of the lower risk for SIDS associated

with this position relative to the side position (4

To ξέρω μέχρι 2 μηνών την έβαζα στο πλάι αλλά ΄μετά γύριζε μόνη της και κοιμόταν ενώ αμά την γύρναγα ξύπναγε και δεν ήθελε με τίποτα.

 

Όχι στο πλάι, ανάσκελα πρέπει. Από το πλάι είναι εύκολο να κυλήσει το μωρό μπρούμητα. Απ' την άλλη, όταν μιλάμε για μεγαλύτερο μωρό, που μπορεί να γυρίζει μόνο του από ανάσκελα μπρούμητα και το αντίστροφο, τότε δεν έχει νόημα να ασχολούμαστε! Όμως δεν πιστεύω 2 μηνών αν την έβαζες ανάσκελα να μπορούσε μόνη της να γυρίσει μπρούμητα!

 

Ανάσκελα μου είχαν πει στο Έλενα οτί δεν κάνει με τίποτα γιατί μπορεί να πάθει το παιδί αναρρόφηση, το ίδιο και η παιδίατρος. Υπάρχει μια διφωνία στο θέμα γενικά γιατί και μια φίλη μου που γέννησε πρόσφατα στο Ιασω το είχαν μπρούμυτα το μωρό της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το παίρνω προσωπικά προς θεού απλά η νέες μαμάδες (όπως και εγώ ) παίρνουν οδηγίες από τα μαιευτήρια και όπως βλέπεις το κάθε ένα ακολουθεί άλλη πολιτική......

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να το παρω αποφαση..Θηλασμος παει πακετο με τον υπνο στο κρεβατι μας..Σημερα με τσακισε.Νομιζα οτι εφταιγε το σφηνακι που δεν την αφηνε να γυρισει κ αποφασισα να της το βγαλω.Ε! με το που γυρναγε ανασκελα ξυπναγε.Αναγκαστηκα να την παρω στο κρεβατι που δεν το κανω αλλα κ παλι μαυρο υπνο εκανα.Ξυπνησα κατα τις 4-5 ουτε θυμαμαι την εβαλα στο λικνο και παλι απο την αρχη..Αληθεια σφηνακι βαζεται; πως την αφηνεται στο κρεβατι; Πλαγια ή ανασκελα; Καλα κουραγια κοροτσια!

 

Όχι δεν είναι νόμος ότι ο θηλασμός πάει πακέτο με τον ύπνο στο κρεβάτι. Η κάθε μαμάκα βρίσκει το δικό της τρόπο που ταιριάζει σ' αυτήν και το μωρό της.

Εμείς δεν κοιμόμαστε στο ίδιο κρεβάτι με το μωρό. Ούτε καν στο ίδιο δωμάτιο απ' όταν ήταν 3 μηνών αλλά θηλάζουμε κανονικότατα (και αποκλειστικά μέχρι πριν λίγο καιρό που αρχίσαμε στερεές). Όταν ξυπνάει το βράδυ(αυτήν την περίοδο 1-2 φορές) πάω εγώ στο δωμάτιό του και τον θηλάζω σε πολυθρόνα για περίπου 10 λεπτά και ξανακοιμάται. :D

Όσο για το σφηνάκι για τον πρώτο μήνα του είχα διπλωμένη πετσέτα στην καλαθούνα. Την αφαίρεσα όταν άρχισε να την πλακώνει και να κοιμάται από πάνω της ανάσκελα σα βατραχάκι με τα χέρια και τα πόδια ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο για το ρέψιμο Almodobar, τα μωρά που θηλάζουνε δεν χρειάζεται πάντα να ρευτούν, γιατί καταπίνουν λιγότερο αέρα. Στην ξαπλωτή θέση θηλασμού, η ροή του γάλακτος είναι μικρότερη, οπότε το μωρό καταπίνει λιγότερο αέρα! Συνήθως ένα μωρό που έχει εγκλωβισμένο αέρα στο στομάχι δεν ησυχάζει αν δεν ρευτεί, οπότε, αν το μωρό σου κοιμάται μετά το θηλασμό ήσυχο, μάλλον δεν έχει πρόβλημα. Αν πάλι έχει ανάγκη από ρέψιμο, θα είναι ανήσυχο, ή θα κοιμηθεί λίγο και μετά θα ξυπνήσει και θα κλαίει, τέλος πάντων, θα το καταλάβεις. Όσο θα μεγαλώνει, η ανάγκη για ρέψιμο θα είναι μικρότερη, οπότε θα λυθεί κι αυτό το πρόβλημα.

 

Τις τελευταίες 1-2 βδομάδες ο μπεμπούκος μου ξυπνάει το βράδυ με ουρλιαχτά 1 ώρα περίπου μετά το φαί και θέλει οπωσδήποτε να ρευτεί ή να κλ@%%ει. Το βράδυ πάντα τον θηλάζω ξαπλωμένη και δεν τον βάζω να ρευτεί, γιατί συνήθως αποκοιμιέμαι κι εγώ ή αν τον σηκώσω θα κοιμηθεί στον ώμο μου και πάλι δεν θα ρευτεί. Την ημέρα δεν το παθαίνει γιατί πάντα τον σηκώνω να ρευτεί και κάνει 1-2 ρεψίματα σαν να έπινε μπύρες...!!! :o:lol: . Είναι λαίμαργος το παραδέχομαι αλλά νόμιζα κι εγώ ότι όσο μεγαλώνει δεν θα έχει τόσο πρόβλημα με τα αέρια. Ξενυχτάμε πιο πολύ από ότι στην αρχή... Καμιά πρόταση;;; Είναι λύση το να τον κρατάω όρθιο για λίγο; Φοβάμαι μην αποκοιμηθώ και μου πέσει. Μανούλες HELP!

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

voukal θα ελεγα να τον κρατας λιγο να ρευτει!ειναι κριμα να του χαλαει τον υπνο του μετα!!απο τη στιγμη που τον κρατας νομιζω ενστικτωδως εχεις το νου σου.Στο ξαπλωτο αποκοιμιομαστε γιατι ξερουμε οτι ειναι πιο ασφαλες.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα.

θελω την γνωμη σας και την δικη σου αγλαια.

η μπεμπα μας ακομη και τωρα με την εισαγωγη των στερεων τροφων, συνεχιζει να ξυπναει την νυχτα παρα πολλες φορες, ανα 2ωρες , ανα μια, μιαμιση... εχω τσεκαρει οτι δεν ειναι παντα για θηλασμο.τις περισσοτερες φορες θα ελεγα ειναι απλα για να την ξαναπαρει ο υπνος, ή να πιπιλισει. δεν ειναι αλμα αναπτυξης, γιατι συμβαινει πανω απο 2 με 3 μηνες, για να μην πω οτι απο την αρχη ηταν ετσι.ελεγα οτι θα βρει εναν ρυθμο μεγαλωνοντας, αλλα τιποτα. μπορω να πω οτι χειροτερευει η κατασταση.. νιωθω πολυ εξαντλημενη. γιατι συμβαινει αυτο, και πως μπορω να παρεμβω, αν επιδεχεται παρεμβασης?

ευχαριστω φιλια

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

και βεβαια με παρηγορει λαμπρινη μου... και σεις τα ιδια ε?

αστα να πανε.. φοβαμαι πως συνηθισε η δικια μας αυτο το μοτιβο και τωρα εξαρτηθηκε απο την παρουσια μου κθα μια ωρα. μονο αυτο μπορω να σκεφτω. τι αλλο????

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

χμ, αφού υπάρχει θέμα με τα αγγλικά θα σου πρότεινα το εξής: άρχισε να διαβάζεις τους τίτλους από τα θέματα που έχουμε γράψει εδώ στο θηλασμό. Σε μερικές σελίδες πιο πίσω, κάπου θα βρεις θέμα σχετικά με τον ύπνο. Εκεί έχουμε γράψει διάφορους τρόπους που δοκιμάσαμε, και που μπορείς να δοκιμάσεις κι εσύ (πολλοί είναι και από το βιβλίο που σου έγραψα πιο πάνω).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...