Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

14 ώρες πρίν, "Anna" είπε:

Καλησπερα κοριτσια. Καινουρια στο φορουμ. Ειπα να γραψω κ εγω την ιστορια μου. Το 1ο μου παιδακι το εριξα στις 17 εβδομαδες λογω καρδιοπαθειας. Πονος?? Ακομη το κλαιω. 3 μηνες μετα κ παλι εγκυος. Μεχρι τον 5ο μηνα οπου κατι βρισκει ο γιατρος στο κεφαλακι. Καρυοτυπο, λοιμωδη, μαγνητικη εμρυου κ ακομη δεν εχουμε διαγνωση ουτε ξερουμε τι θα κανουμε. Θα συνεχισουμε?? Θα διακοψουμε?? Ειμαι 23 εβδομαδων πια. Αγχος, ταλαιπωρια, στεναχωρια, κλαματα κ φυσικα κανεις(απο τους 2 μας) δε μπορει να το πιστεψει. Εχω αισιοδοξια ομως. Θα δουμε..

Αχ βρε κοριτσι!!!υπομονη!!!κουραγιο!!!κ ευχομαι να μην ειναι κατι σοβαρο!!!

Μηπωσ να πηγσινατε κ σε 2ο εμβρυολογο?

Την νυφη μου τησ ειχαν βρσι κυστουλα στην μπεμπασ το κεφαλακι στη β επιπεδου..ο 1οσ φιατροσ τη φοβισε..πηρε κ αλλεσ γνωμεσ

.μασ ειπαν πωσ απορροφουνται  οπωσ κ εγινε!!! Ευχομαι να ειναι κατι αναλογο!!!

Να εισαι δυνατη κ ευχομαι να πανε ολα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Αχ βρε κοριτσι!!!υπομονη!!!κουραγιο!!!κ ευχομαι να μην ειναι κατι σοβαρο!!!

Μηπωσ να πηγσινατε κ σε 2ο εμβρυολογο?

Την νυφη μου τησ ειχαν βρσι κυστουλα στην μπεμπασ το κεφαλακι στη β επιπεδου..ο 1οσ φιατροσ τη φοβισε..πηρε κ αλλεσ γνωμεσ

.μασ ειπαν πωσ απορροφουνται  οπωσ κ εγινε!!! Ευχομαι να ειναι κατι αναλογο!!!

Να εισαι δυνατη κ ευχομαι να πανε ολα 

Πηγαμε κ σε 2ο εμβρυολογο και μας ειπε τα ιδια. Μαλλον ειναι σοβαροτερο. Κοιλιομεγαλια εγκεφαλου εχουμε εμεις. Δε ξερω πια τι να κανω. Μακαρι να παει καλα. Χαιρομαι για το ανηψακι σου. Εχω κ εγω 7 μεχρι στιγμης!!! Ειναι η χαρα μου. Ολα τα εχω κρατησει κ σε ολα εχω βαλει το λιθαρακι μου.Ευχαριστω πολυ για το κουραγιο. Να εισαι καλα. ☺

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, "Anna" είπε:

Πηγαμε κ σε 2ο εμβρυολογο και μας ειπε τα ιδια. Μαλλον ειναι σοβαροτερο. Κοιλιομεγαλια εγκεφαλου εχουμε εμεις. Δε ξερω πια τι να κανω. Μακαρι να παει καλα. Χαιρομαι για το ανηψακι σου. Εχω κ εγω 7 μεχρι στιγμης!!! Ειναι η χαρα μου. Ολα τα εχω κρατησει κ σε ολα εχω βαλει το λιθαρακι μου.Ευχαριστω πολυ για το κουραγιο. Να εισαι καλα. ☺

Δεν εχω ιδεα τι σημαινει ο οροσ..αυτο που καταλαβαινω ειναι πωσ δεν σασ εχουν αποκλεισει το να παει καλα...

Πραγματικα στο ευχομαι..κ ευχομαι εκτοσ απο τα 7 ανηψακια..να αποκτησεισ κ το 1ο δικο σου μωρακι..κ να ειναι ολα ενα κακο ονειρο...να εχεισ πιστη!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzenaki1982 είπε:

Δεν εχω ιδεα τι σημαινει ο οροσ..αυτο που καταλαβαινω ειναι πωσ δεν σασ εχουν αποκλεισει το να παει καλα...

Πραγματικα στο ευχομαι..κ ευχομαι εκτοσ απο τα 7 ανηψακια..να αποκτησεισ κ το 1ο δικο σου μωρακι..κ να ειναι ολα ενα κακο ονειρο...να εχεισ πιστη!!!

 

Αυτο με εκνευριζει κ εμενα. Πως προεξοφλεις ετσι μια εγκυμοσυνη, μια ψυχη? Ευχαριστω πολυ για τα λογια σου. ☺

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 29/5/2019 at 6:15 ΜΜ, tzenaki1982 είπε:

@"Anna" ολα ενταξει??

Όλα Τέλεια! Η μικρή μάλλον ήθελε χρόνο να αναπτυχθεί! Είναι πολλή καλύτερα κ συνεχίζουμε κανονικά την εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, "Anna" είπε:

Όλα Τέλεια! Η μικρή μάλλον ήθελε χρόνο να αναπτυχθεί! Είναι πολλή καλύτερα κ συνεχίζουμε κανονικά την εγκυμοσύνη!

Καλημέρα κορίτσι μου.... τελειααααααα  μπραβο δεν  ξέρω τι να σου πω χάρηκα πάρα μα πάρα πολύ...Είναι υπέροχα νέα....!!! Πόσο είσαι τωρα;;; Πότε με το καλο έρχετε  η μικρουλα;;;

Link to comment
Share on other sites

On 20/6/2019 at 11:04 ΠΜ, Ροζακι είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου.... τελειααααααα  μπραβο δεν  ξέρω τι να σου πω χάρηκα πάρα μα πάρα πολύ...Είναι υπέροχα νέα....!!! Πόσο είσαι τωρα;;; Πότε με το καλο έρχετε  η μικρουλα;;;

Η μικρούλα μας θα έρθει στα μέσα Σεπτεμβρίου.. είμαι 28 εβδομάδων. Μόνο που πάλι είμαστε στο άγχος. Με πήρε τηλ ο εμρυολογος κ μου είπε ότι επικοινώνησε με την Ακτινολογο που μου έκανε την μαγνητική. Μετά από 1,5 μήνα η κυρία θυμήθηκε να αναφέρει άλλο πρόβλημα το οποίο δεν είναι γραμμένο στο πόρισμα της ούτε μας το είπε ποτέ. Κορίτσια ξανά απ την αρχή.. αν δε με κλείσουν τώρα στο ψυχιατρείο δεν θα το κάνουν ποτε.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, "Anna" είπε:

Η μικρούλα μας θα έρθει στα μέσα Σεπτεμβρίου.. είμαι 28 εβδομάδων. Μόνο που πάλι είμαστε στο άγχος. Με πήρε τηλ ο εμρυολογος κ μου είπε ότι επικοινώνησε με την Ακτινολογο που μου έκανε την μαγνητική. Μετά από 1,5 μήνα η κυρία θυμήθηκε να αναφέρει άλλο πρόβλημα το οποίο δεν είναι γραμμένο στο πόρισμα της ούτε μας το είπε ποτέ. Κορίτσια ξανά απ την αρχή.. αν δε με κλείσουν τώρα στο ψυχιατρείο δεν θα το κάνουν ποτε.

Κοριτσι απο που εισαι? Εχεισ παρει 2η γνωμη??? Για νσ μην πω κ 3η??? Ο 2οσ εμβρυολογοσ που σασ ειχε δει σασ το ανεφερε αυτο??

 Θα σε τρελανουν πραγματι...μεινε ψυχραιμη..αν εισαι κοντα στη θεσσαλ να σου οροτεινω την εμβρυολογο μου? Ειναι πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, "Anna" είπε:

Η μικρούλα μας θα έρθει στα μέσα Σεπτεμβρίου.. είμαι 28 εβδομάδων. Μόνο που πάλι είμαστε στο άγχος. Με πήρε τηλ ο εμρυολογος κ μου είπε ότι επικοινώνησε με την Ακτινολογο που μου έκανε την μαγνητική. Μετά από 1,5 μήνα η κυρία θυμήθηκε να αναφέρει άλλο πρόβλημα το οποίο δεν είναι γραμμένο στο πόρισμα της ούτε μας το είπε ποτέ. Κορίτσια ξανά απ την αρχή.. αν δε με κλείσουν τώρα στο ψυχιατρείο δεν θα το κάνουν ποτε.

Κοπέλα μου απαράδεκτο !!

τι να σου πω ! Τι σας είπε τελικά ; 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, "Anna" είπε:

Η μικρούλα μας θα έρθει στα μέσα Σεπτεμβρίου.. είμαι 28 εβδομάδων. Μόνο που πάλι είμαστε στο άγχος. Με πήρε τηλ ο εμρυολογος κ μου είπε ότι επικοινώνησε με την Ακτινολογο που μου έκανε την μαγνητική. Μετά από 1,5 μήνα η κυρία θυμήθηκε να αναφέρει άλλο πρόβλημα το οποίο δεν είναι γραμμένο στο πόρισμα της ούτε μας το είπε ποτέ. Κορίτσια ξανά απ την αρχή.. αν δε με κλείσουν τώρα στο ψυχιατρείο δεν θα το κάνουν ποτε.

Δηλαδή αυτο τι ειναι παλι;;; κοριτσι μου μην αγχώνεσαι  γιατί δεν κάνει κ για το μωράκι σου... ξέρω ότι είναι δύσκολο

....Σου εύχομαι τα καλύτερα... θα περιμένουμε νέα σου...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια διαβαζω τις ιστοριες σας και εχω γινει χειροτερα.ηρθα απο το νησι να κανω την β επιπεδου κ μου λενε οτι βλεππυν δισχιδη ραχη αλλα πολυ μικρο.κανω μαγνητικη κ εκει που ολοι ηταν αισιοδοξοι ξαφνικα ολα αλλαζουν σημερα θα δω νευροχειρουργο να μας πει τι ελπιδες εχουμε.τι θα κανω;δεν μπορω να σκοτωσω το πλασματακι που νιωθω μεσα μου αλλα απο την αλλη αν το γεννησω κ εχει προβληματα δεν θα εχει ζωη.ολοι μου λενε σκεψου το κοριτσακι που εχεις.τι θα πω κ σε αυτο ομως που περιμενει πως κ τι την αδερφουλα της;τι θα κανωω ωω;

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Anne289 είπε:

Καλησπερα κοριτσια διαβαζω τις ιστοριες σας και εχω γινει χειροτερα.ηρθα απο το νησι να κανω την β επιπεδου κ μου λενε οτι βλεππυν δισχιδη ραχη αλλα πολυ μικρο.κανω μαγνητικη κ εκει που ολοι ηταν αισιοδοξοι ξαφνικα ολα αλλαζουν σημερα θα δω νευροχειρουργο να μας πει τι ελπιδες εχουμε.τι θα κανω;δεν μπορω να σκοτωσω το πλασματακι που νιωθω μεσα μου αλλα απο την αλλη αν το γεννησω κ εχει προβληματα δεν θα εχει ζωη.ολοι μου λενε σκεψου το κοριτσακι που εχεις.τι θα πω κ σε αυτο ομως που περιμενει πως κ τι την αδερφουλα της;τι θα κανωω ωω;

 

 

Ωωωω κοριτσι μου λυπάμαι πολύ κ εύχομαι στο τέλος όλα να πάνε καλά κ να ειναι σαν ένα κακό όνειρο... Πώς όμως γίνετε  αυτό... Δεν έπινες φολικο οξύ...;;; κ να το περνούμε αυτό παλι υπάρχουν πιθανότητες να συμβει;;; 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Anne289 είπε:

Καλησπερα κοριτσια διαβαζω τις ιστοριες σας και εχω γινει χειροτερα.ηρθα απο το νησι να κανω την β επιπεδου κ μου λενε οτι βλεππυν δισχιδη ραχη αλλα πολυ μικρο.κανω μαγνητικη κ εκει που ολοι ηταν αισιοδοξοι ξαφνικα ολα αλλαζουν σημερα θα δω νευροχειρουργο να μας πει τι ελπιδες εχουμε.τι θα κανω;δεν μπορω να σκοτωσω το πλασματακι που νιωθω μεσα μου αλλα απο την αλλη αν το γεννησω κ εχει προβληματα δεν θα εχει ζωη.ολοι μου λενε σκεψου το κοριτσακι που εχεις.τι θα πω κ σε αυτο ομως που περιμενει πως κ τι την αδερφουλα της;τι θα κανωω ωω;

 

 

Ποσο σε νιωθω μ αυτα που γραφεισ...ποσο ευχκμαι να σου πανε ολα καλα δεν ξερεισ..

Κ εμασ στην β επιπεδου μασ βρηκε το golfball κ κου προτειναν αιματολογικη..πηρα τηλ τον γιατρο μου που ηταν καθησυχαστικοσ κ τελικα δεν θα κανω τιποτα.

Παντα ημουν τησ αποψησ πωσ δεν μπορω να γεννησω μωρο με σοβαρο προβλημα..δεν τκ αντεχω...οχι για μενα..για το μωρο..εχω περασει πολλα με την υγεια του πατερα μου..ασ ηταν καλα κ ακομη θα τον φροντιζα...αλλα δεν θα αντεχα να βλεπω το ιδιο μου το παιδι να τυρρανιεται..ξερω πωσ δεν ακουγεται ομορφο αυτο..αλλα δεν θα αντεχα...

Απο την αλλη οταν προεκυψε το θεμα στη β επιπεδου στην ερωτηση του γιατρο αν οντωσ κατι δεν παει καλα? Θα εκανεσ αμβλωση? Κολωσα...παγωσα...το νιωθω να κινειται μεσα μου..να μεγαλωνει..κλαιω κ μονο που το σκεφτομαι...

Τα προβληματα μασ εχουν μεγαλη διαφορα...εγω εχω εμπιστοσυνη στο γιατρο μου κ ακομη κ η ανηψια μου ειχε το ιδιο ευρημα κ εξναι μια χαρα το παιδι...θελω να πω ειναι συνηθισμενο αυτο που μασ βρηκαν κ συνηθωσ φευγει..

Σου ευχομαι οταν πασ στον παιδονευρολογο να σου πει μονο καλα νεα κ να τα μοιραστεισ μαζι μασ..αυτη τη στιγμξ δεν μπορεισ να κανεισ κατι αλλο...μονο την προσευχη σου...περιμενε τι θα σου πει ο γιατροσ..κ ευχομαι να ειναι κατι που αντιμετωπιζεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Ποσο σε νιωθω μ αυτα που γραφεισ...ποσο ευχκμαι να σου πανε ολα καλα δεν ξερεισ..

Κ εμασ στην β επιπεδου μασ βρηκε το golfball κ κου προτειναν αιματολογικη..πηρα τηλ τον γιατρο μου που ηταν καθησυχαστικοσ κ τελικα δεν θα κανω τιποτα.

Παντα ημουν τησ αποψησ πωσ δεν μπορω να γεννησω μωρο με σοβαρο προβλημα..δεν τκ αντεχω...οχι για μενα..για το μωρο..εχω περασει πολλα με την υγεια του πατερα μου..ασ ηταν καλα κ ακομη θα τον φροντιζα...αλλα δεν θα αντεχα να βλεπω το ιδιο μου το παιδι να τυρρανιεται..ξερω πωσ δεν ακουγεται ομορφο αυτο..αλλα δεν θα αντεχα...

Απο την αλλη οταν προεκυψε το θεμα στη β επιπεδου στην ερωτηση του γιατρο αν οντωσ κατι δεν παει καλα? Θα εκανεσ αμβλωση? Κολωσα...παγωσα...το νιωθω να κινειται μεσα μου..να μεγαλωνει..κλαιω κ μονο που το σκεφτομαι...

Τα προβληματα μασ εχουν μεγαλη διαφορα...εγω εχω εμπιστοσυνη στο γιατρο μου κ ακομη κ η ανηψια μου ειχε το ιδιο ευρημα κ εξναι μια χαρα το παιδι...θελω να πω ειναι συνηθισμενο αυτο που μασ βρηκαν κ συνηθωσ φευγει..

Σου ευχομαι οταν πασ στον παιδονευρολογο να σου πει μονο καλα νεα κ να τα μοιραστεισ μαζι μασ..αυτη τη στιγμξ δεν μπορεισ να κανεισ κατι αλλο...μονο την προσευχη σου...περιμενε τι θα σου πει ο γιατροσ..κ ευχομαι να ειναι κατι που αντιμετωπιζεται...

Αχ κορίτσια μου κ εγώ είμαι εγκυος  σε 2 εβδομάδες θα κάνουμε την β επιπέδου κ ποσο φοβαμαι δεν ξέρετε....μακάρι να πάνε όλα καλά.... πέρσι κάναμε διακοπη  μετα την αυχενικη...το μωράκι μας ήταν με σύνδρομο down...πόνεσα έκλαψα ...Αλλά την απόφαση την πήρα αμέσως δεν είχα επιλογή...Κ για αυτό κ για εμάς...μετα πηγα να παθω  κατάθλιψη..μπηγα σε ψυχολόγο  κ ηρθε αυτο που εχω στην κοιλιτσα μου...δεν ξερω αν μου πουν κατι πως θα αντιδρασω αυτη την φορα ειλικρινα....Δυστυχώς μέχρι το τέλος της εγκυμοσυνης  πολλα μπορούν να συμβούν...ευχομαι σε ολα τα κοριτσια να μας πανε ολα καλα...οταν ομως φαίνεται κάτι παντα μα πάντα να το ψάχνετε  καλα πριν προβείτε  σε διακοπη...Έχω ακούσει  πολλά...Εμείς κάναμε τροφοβλαστη...Κ δυστυχώς δεν ήταν καλά τα αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Ροζακι είπε:

Αχ κορίτσια μου κ εγώ είμαι εγκυος  σε 2 εβδομάδες θα κάνουμε την β επιπέδου κ ποσο φοβαμαι δεν ξέρετε....μακάρι να πάνε όλα καλά.... πέρσι κάναμε διακοπη  μετα την αυχενικη...το μωράκι μας ήταν με σύνδρομο down...πόνεσα έκλαψα ...Αλλά την απόφαση την πήρα αμέσως δεν είχα επιλογή...Κ για αυτό κ για εμάς...μετα πηγα να παθω  κατάθλιψη..μπηγα σε ψυχολόγο  κ ηρθε αυτο που εχω στην κοιλιτσα μου...δεν ξερω αν μου πουν κατι πως θα αντιδρασω αυτη την φορα ειλικρινα....Δυστυχώς μέχρι το τέλος της εγκυμοσυνης  πολλα μπορούν να συμβούν...ευχομαι σε ολα τα κοριτσια να μας πανε ολα καλα...οταν ομως φαίνεται κάτι παντα μα πάντα να το ψάχνετε  καλα πριν προβείτε  σε διακοπη...Έχω ακούσει  πολλά...Εμείς κάναμε τροφοβλαστη...Κ δυστυχώς δεν ήταν καλά τα αποτελέσματα...

Αυτο ακριβωσ που λεσ...μεχρι να τα γεννησουμε τιποτα δεν ειναι σιγουρο...εχουμε δρομο μπροστα μασ...μακαρι να χουμε ολεσ τελειομηνεσ εγκυμοσυνεσ κ να ειναξ γερα τα παιδακια μασ...

Μεχρι τοτε εχουμε να περασουμε πολλα καρδιοχτυπια

Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2016 at 1:45 ΜΜ, deppykar είπε:

Καλησπέρα κορίτσια..Διαβάζω τις ιστορίες σας και νιώθω κάποιον να με νιώθει..Εμένα η ιστορία μου έχει ως εξής..Ξεκίνησα μια φυσιολογικότατη κύηση με τις καλύτερες προδιαγραφές..Ο γυναικολόγος μου τον είχε συστήσει γιατρός ως άριστο επιστήμονα κτλ κτλ στη πόλη που μένω..Με το καλημέρα σας χωρίς να με βάλει να κάνω σχετικές εξετάσεις και με με φυσιολογική σύλληψη να παίρνω ενέσεις innohep και φουλ ultrogestan.Κάπου κοντά στον 3ο μήνα έρχεται η ώρα της αυχενικής διαφάνειας...Και κάπου εκεί άρχισε η αρχή του τέλους..Καταρχήν δε με έστειλε σε πιστοποιημένο για την εξέταση γιατρό άλλα την έκανε ο ίδιος ως ''πιστοποιημένος''όπως ανέφερε το cv του..Παράλληλα εκείνη τη μέρα του φέραν ένα νέο μηχάνημα να δοκιμάσει και μου είπε θα σε εξετάσω με αυτό..Εν ολίγοις με έλεγχε επί 1 ώρα με το εν λόγω μηχάνημα κολπικά!!!5 φορές του ζήτησα να διακόψουμε να πάω τουαλέτα..Τέσπα τελείωνει η εξέταση και βγήκε καλή άριστη δηλ αλλά το έμβρυο εμφάνισε ομφαλοκήλη..Τέσπα φεύγω από το ιατρείο και γυρνάω σπίτι όπου ξεκίνησε μία αιμορραγία τρομερή..Σταμάτησε ευτυχώς σχετικά γρήγορα αλλά η ζημιά είχε γίνει.Με έβαλε να συνεχίσω τις αντιθρομβικές και άρχισε να με τρομοκρατεί για το θέμα της ομφαλοκήλης ότι είναι γενετική ανωμαλία και να πάω να κάνω χοριακές λάχνες και και και..Τεσπα έκλεισα ραντεβού σε ειδικό κέντρο για αυτό και αφού ηρέμησε η αιμορραγία ηρέμησα και εγώ λίγο.Είχα μιλήσει και με άλλους γυναικολόγους και μου είπαν ότι η ομφαλοκήλη ενδεχομένως να απορροφηθεί στις επόμενες εβδομάδες ή άμα συνεχίσει να χειρουργηθεί.Αυτός κάθετος έχεις πρόβλημα και ένα θαύμα μόνο να ελπίζεις να γίνει..Μετά από 10 μέρες όπου συνέχιζα και τα φάρμακα κανονικά και όλα και μετά από μία σύγχηση που πέρασα ξεκινάει μεγάλη αιμορραγία που δε σταματούσε και αναγκαστικά μπήκα στο νοσοκομείο.Νοσηλεύτικα 1 εβδομάδα περίπου και αφού βγήκα πήγα σε εκείνο το κέντρο για την εξέταση χοριακών λαχνών..Με το που με βλέπει η ειδικός τρόμαξε και δεν προχώρησε φυσικά στην εξέταση καθώς είχα 2 τεράστιες αποκολλήσεις (μου το χε πει και αυτός αλλά μου χε πει ότι δεν είχα θέμα για την επεμβατική εξέταση)...Τέλοσπάντων εντω μεταξύ μου πε να σταματήσω τις ενέσεις λόγω της αιμορραγίας.Επειδή το κέντρο ήταν σε άλλη πόλη και εκεί έχω συγγενικά πρόσωπα λόγω και της κατάστασης έμεινα εκεί και με παρακολούθησε μία πολύ καλή γυναικολόγος.Όλα φαινόνταν να πηγαίνουν καλά γιατί έκανα μία ειδική εξέταση ΝΙΡΤ λέγεται και είδαμε ότι δεν έχει το μωρό θέμα γενετικών ανωμαλιών αλλά παράλληλα η ομφαλοκήλη μαζεύτηκε μέσα και όλα πήγαιναν ρολόι.Προς τον 5ο μήνα χάνουμε μέρος του αμνιακού υγρού ξαφνικά ένα βράδυ.Περιμένουμε λίγες μέρες να δούμε πως πάει και όταν πήγα για τον τελευταίο υπέρηχο είχε φύγει όλο το αμνιακό υγρό,το μωρό είχε στραπατσαριστεί και μετα βίας ακουγόνταν καρδιά..Έκανα επειγόντως εισαγωγή στο Διαβαλκανικό (στη Θεσσαλονίκη ήμουν) και με φυσιολογικό τοκετό το πήραν γιατί ήταν θέμα χρόνου να μου αρχίσει συψαιμία.Όταν πήρα τον αρχικό γιατρό μου από ευγένεια να τον ενημερώσω για το τι έγινε το μόνο που μου είπε ήταν αν ήθελα να πάω στη κλινική στη πόλη που ήμουν για να το κάνει αυτός τη διαδικασία.Και να προσθέσω ότι τις προγούμενο όλο καιρό τον ενημέρωνα για τα πάντα δεν είχα καταλάβει τπτ ακόμα..Τέσπα όταν με καθαρίζαν είδαν τι έγινε..Υπήρχε ένα τεράστιο αιμάτωμα στο πίσω μέρος του σάκου που δε το πιανε υπέρηχος πουθενά από όπου πήγα και από ότι μου είπαν εκεί γίνεται μόνο με βίαιη επέμβαση εξωτερικά με κάποιο εργαλείο αλλά επιδεινώθηκε και με τις ενέσεις ηπαρίνης που έπαιρνα..Κάποια στιγμή πίεσε πολύ το σάκο και έφυγε το υγρό και δεν μπορούσε να αφήσει τον πλακούντα να δώσει μέσα νέο υγρό..Για να με καθαρίσουν τους πήρε τριπλάσιο χρόνο από το φυσιολογικό..Σε κάποια φάση ξύπνησα και τους άκουγα τι λέγαν(δε περιμέναν να πάρει τόσο πολύ και δε με ναρκώσαν παραπάνω) και άκουγα ξεκάθαρα τα βρισίδια στον προηγούμενο γυναικολόγο..Χάθηκε ένα υγιέστατο παιδάκι από σωρεία ιατρικών λαθών και φυσικά ο γυναικολόγος εκείνος δε με πήρε ένα τηλ να δει ζώ,πέθανα είμαι καλά?το μόνο που κατάλαβα από αυτή την υπόθεση είναι ότι βρήκα ένα σοβαρό επιτελείο γιατρών και ειδικών στη Θεσσαλονίκη που σέβονται τη δουλειά και τον άνθρωπο που έχουν απέναντι τους και ότι δεν θα εμπιστεύομαι πλέον κανέναν εύκολα..Ο γιατρός που σας είπα δεν ήταν σε κανένα κατάλογο ελληνικό ή διεθνή πιστοποιημένος για εξετάσεις 1,2,3 τριμήνου και σας λέω μη παίρνετε φαρμακευτικές αγωγές χωρίς ψάξιμο..

Απίστευτο όλο αυτό.. Αχωνευτο.. 

Τον αφήσατε έτσι? 

Κι εμένα ο γυναικολόγος μου ήθελε να μου κανει κολπικους υπερηχους και στις δύο αλλά δεν τον άφησα ποτέ. Μάλιστα στοθς μεγάλους υπερηχους προσπαθούσαν να με πείσουν πως έτσι θα φανούν περισσότερα. Δεν ξέρω δεν ένιωθα καλά δεν άφησα πήρε κανέναν γιατρό. Γιατί στην πρώτη εγκυμοσύνη στον 9ο ήμουν πια, μου χε βάλει χέρι και μέτα μια βδομάδα γέννησα. Είμαι σίγουρη μέσα μου πως είχα κι άλλο περιθώριο. Γιαυτό μετά ήμουν ανενδοτη. Μάλιστα αυτός ο ΜΜ. Αντε μην πω που μου κανε τοςθ μεγάλους υπερηχους παρεξηγιοταν που του λεγα όχι - στο μεγα Θεό ξέρω γω-και πάντα έφευγα με μούτρα επειδή αυτός κατέβαζε μούτρα. 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου έδωσε αγωγή, υπήρχε κάποιος λόγος? Σου εξήγησε? Πήρα κι εγώ στη δεύτερη utrogestan λόγω ιστορικού αποκόλλησης στην πρώτη εγκυμοσύνη γιαυτό το λόγο όμως, προληπτικα. Εσύ γιατί όμως? 

21 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Αυτο ακριβωσ που λεσ...μεχρι να τα γεννησουμε τιποτα δεν ειναι σιγουρο...εχουμε δρομο μπροστα μασ...μακαρι να χουμε ολεσ τελειομηνεσ εγκυμοσυνεσ κ να ειναξ γερα τα παιδακια μασ...

Μεχρι τοτε εχουμε να περασουμε πολλα καρδιοχτυπια

Είναι αλήθεια... Τα καρδιοχτυπια είναι φοβερά κι αμέτρητα... Εγώ γιαυτό δεν αντέχω να κάνω 3ο παιδί, γιατί πέρασα πολλά αγχη ειδικά στην πρώτη.. Σας εύχομαι όλες όλα να πάνε καλά να κάνετε υγιή μωρά, σας καταλαβαίνω όσο δε φαντάζεστε. Αφού να τώρα που γράφω με θυμάμαι και κάτι με πιάνει... 

Γερα ναναι και πολύ γρήγορα να περάσει ο καιρός.. Κάντε πράγματα να μη σκέφτεστε πολύ! Με το καλό! 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

On 18/7/2019 at 7:29 ΠΜ, Anne289 είπε:

Καλησπερα κοριτσια διαβαζω τις ιστοριες σας και εχω γινει χειροτερα.ηρθα απο το νησι να κανω την β επιπεδου κ μου λενε οτι βλεππυν δισχιδη ραχη αλλα πολυ μικρο.κανω μαγνητικη κ εκει που ολοι ηταν αισιοδοξοι ξαφνικα ολα αλλαζουν σημερα θα δω νευροχειρουργο να μας πει τι ελπιδες εχουμε.τι θα κανω;δεν μπορω να σκοτωσω το πλασματακι που νιωθω μεσα μου αλλα απο την αλλη αν το γεννησω κ εχει προβληματα δεν θα εχει ζωη.ολοι μου λενε σκεψου το κοριτσακι που εχεις.τι θα πω κ σε αυτο ομως που περιμενει πως κ τι την αδερφουλα της;τι θα κανωω ωω;

 

 

Κοριτσι μου.καλησπερα...τι κανεις;;; τι έγινε τελικά με το μωράκι σου;;;έκανες την εξεταση;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κοριτσια, 

Διαβαζω για εσας κ βλέπω πόσο δύσκολα έχουμε περασει..περσι τετοια εποχή, ενω ετοιμαζόμασταν για τον γαμο μας, ανακαλυψαμε οτι ημουν έγκυος. Στην 12η βδομάδα έπρεπε να κανω διακοπη κυησης λογω κυστικης ινωσης..τραυματικο γεγονος για μένα μιας κ μετα τον γαμο έπρεπε να παω για την διακοπη. Τωρα ειμαι εγκυος στην 9η βδομάδα κ πλησιάζει παλι ο καιρός να κανω τροφοβλαστη. Πραγματικά, τρεμω στην ιδεα οτι το μωρο θα νοσει παλι. Εχω πολυ αγχος κ οσο περναει ο καιρός το σκεφτομαι περισσότερο. Γιατι να αναγκαζόμαστε να κάνουμε κάτι τέτοιο?! :-(

Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2019 at 8:34 ΜΜ, ElenaVi είπε:

Καλησπέρα κοριτσια, 

Διαβαζω για εσας κ βλέπω πόσο δύσκολα έχουμε περασει..περσι τετοια εποχή, ενω ετοιμαζόμασταν για τον γαμο μας, ανακαλυψαμε οτι ημουν έγκυος. Στην 12η βδομάδα έπρεπε να κανω διακοπη κυησης λογω κυστικης ινωσης..τραυματικο γεγονος για μένα μιας κ μετα τον γαμο έπρεπε να παω για την διακοπη. Τωρα ειμαι εγκυος στην 9η βδομάδα κ πλησιάζει παλι ο καιρός να κανω τροφοβλαστη. Πραγματικά, τρεμω στην ιδεα οτι το μωρο θα νοσει παλι. Εχω πολυ αγχος κ οσο περναει ο καιρός το σκεφτομαι περισσότερο. Γιατι να αναγκαζόμαστε να κάνουμε κάτι τέτοιο?! :-(

Καλησπέρα κοριτσι μου...Δυστυχώς  υπάρχουν διάφορα κ υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που αναγκαζόμαστε να το κάνουμε... Κ εγω πέρσι τον Ιούνιο εκανα διακοπη κυησης στον 4ο μηνα ήταν το  μωρό μας με σύνδρομο  νταουν...Μετά από εξέταση τροφοβλαστη το επιβεβαιώσαμε κ δυστυχώς κάναμε διακοπη...Τώρα περιμένουμε το επόμενο μωράκι μας κ διανύουμε  τον 6ο μήνα... βέβαια οποία εξεταση έρχετε  φοβαμαι πολυ... κ πιστεύω μεχρι να το πιασω στα χερια μου...δεν θα ησυχασω... σε καταλαβαινω κ τον φοβο σου κ ολα...προσπαθησε ομως να εισαι ηρεμη...τι ποσοστα σας εχει πει ο γιατρος οτι μπορει να ξανα συμβει;;; θα περιμενω νεα σου.... σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου...να ειναι γερο κ η εγκυμοσυνη σου να συνεχισει λ να φτασει ως το τελος κοριτσάρα μου...!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας εύχομαι από καρδιάς καλή τύχη...και στις δύο!!! Σύντομα να έχετε τα μωρά σας υγιή στα χέρια σας!!!!!! Είναι και της Παναγίας σήμερα, ανάψτε κάνενα κεράκι. Εγώ θυμάμαι στις εγκυμοσύνες μου όπου έβρισκα εκκλησία έμπαινα, που δεν ήμουν ποτέ πολύ κοντα στα θεία.. Εγώ από τοτε που έγινα μαμά ήρθα πολύ κοντά στον Θεό. Από φοβο? Από πίστη που στην πρώτη ένιωσα δυνάμεις κοντά μου? Από ανασφάλεια? Πάντως πλέον πιστεύω πολύ. Αλλά κι αν εσείς δεν πιστεύετε, να εύχεστε δυνατά Μέσα σας πως όλα θα ειναι καλά, και  το βασικό που το λέω σε όλες τις εγκυνονουσες, να μη διαβάζετε συνέχεια στο ίντερνετ, να κάνετε πράγματα να ξεχνιεστε να περνάει ο καιρός και να χαλαρώνετε με όσα σας ευχαριστούν.. Ψώνια διάβασμα, δουλειές, δουλειά, οτιδήποτε σας ευχαριστεί. Χαλάστε και μερικά χρήματα παραπάνω για εσάς, το δικαιούστε!!!! 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Σας εύχομαι από καρδιάς καλή τύχη...και στις δύο!!! Σύντομα να έχετε τα μωρά σας υγιή στα χέρια σας!!!!!! Είναι και της Παναγίας σήμερα, ανάψτε κάνενα κεράκι. Εγώ θυμάμαι στις εγκυμοσύνες μου όπου έβρισκα εκκλησία έμπαινα, που δεν ήμουν ποτέ πολύ κοντα στα θεία.. Εγώ από τοτε που έγινα μαμά ήρθα πολύ κοντά στον Θεό. Από φοβο? Από πίστη που στην πρώτη ένιωσα δυνάμεις κοντά μου? Από ανασφάλεια? Πάντως πλέον πιστεύω πολύ. Αλλά κι αν εσείς δεν πιστεύετε, να εύχεστε δυνατά Μέσα σας πως όλα θα ειναι καλά, και  το βασικό που το λέω σε όλες τις εγκυνονουσες, να μη διαβάζετε συνέχεια στο ίντερνετ, να κάνετε πράγματα να ξεχνιεστε να περνάει ο καιρός και να χαλαρώνετε με όσα σας ευχαριστούν.. Ψώνια διάβασμα, δουλειές, δουλειά, οτιδήποτε σας ευχαριστεί. Χαλάστε και μερικά χρήματα παραπάνω για εσάς, το δικαιούστε!!!! 

Καλησπέρα κοριτσι μου...πριν οτι μπηκα μεσα κ μου ηρθε κοσμος...ειμαστε διακοπες κ ηρθαν να μας δουν... να σαι καλα ευχαριστούμε πολύ...μακάρι να φτάσουμε ως το τελος με γερά μωράκια...να χαίρεσαι την οικογενεια σου...!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 16/8/2019 at 12:52 ΠΜ, Ροζακι είπε:

Καλησπέρα κοριτσι μου...Δυστυχώς  υπάρχουν διάφορα κ υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις που αναγκαζόμαστε να το κάνουμε... Κ εγω πέρσι τον Ιούνιο εκανα διακοπη κυησης στον 4ο μηνα ήταν το  μωρό μας με σύνδρομο  νταουν...Μετά από εξέταση τροφοβλαστη το επιβεβαιώσαμε κ δυστυχώς κάναμε διακοπη...Τώρα περιμένουμε το επόμενο μωράκι μας κ διανύουμε  τον 6ο μήνα... βέβαια οποία εξεταση έρχετε  φοβαμαι πολυ... κ πιστεύω μεχρι να το πιασω στα χερια μου...δεν θα ησυχασω... σε καταλαβαινω κ τον φοβο σου κ ολα...προσπαθησε ομως να εισαι ηρεμη...τι ποσοστα σας εχει πει ο γιατρος οτι μπορει να ξανα συμβει;;; θα περιμενω νεα σου.... σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου...να ειναι γερο κ η εγκυμοσυνη σου να συνεχισει λ να φτασει ως το τελος κοριτσάρα μου...!!!

Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου...καθε εξέταση ενα αγχος,ακομα κ αν εχουν θεωρητικα περασει τα δυσκολα. Αυτο προσπαθω γενικα, να ειμαι ηρεμη κ αισιόδοξη..ο γιατρος εχει πει οτι το ποσοστό το μωρο να ειναι υγιες ειναι 75% , ενω 25% να νοσεί. Ειναι αισιόδοξο ποσοστό, αλλά έχουμε ακούσει περιπτώσεις απτον προηγούμενο γιατρο μας, ο οποίος ελεγε οτι ενα ζευγάρι έκανε 4 προσπάθειες κ στις 4 νοσουσε το έμβρυο, κ στις 4 διακοπη (φυσικά αλλάξαμε γυναικολόγο, γτ δεν ειχε καθόλου πνευμα αισιοδοξιας μεσα του). Εμενα ειναι η δεύτερη, κ τρεμω...δεν νομίζω οτι θα εχω το σθένος να ξαναπροσπαθησω με φυσιολογικη σύλληψη, αν κατι δεν παει καλα. πλησιάζει η μερα της εξετασης τροφοβλαστη, οποτε ειμαι στα χειρότερ α αγχη μου. Σε ευχαριστώ παρα πολυ κ σου ευχομαι να κρατήσεις το μωρακι σου στην αγκαλιά κ να ξεχασεισ στην στιγμη ολα τα αγχη που περασες κοριτσι μου.. Πραγματικά σου εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη, χωρίς κανενα αλλο αγχος :-)

Link to comment
Share on other sites

On 16/8/2019 at 3:22 ΠΜ, Nefeli2014 είπε:

Σας εύχομαι από καρδιάς καλή τύχη...και στις δύο!!! Σύντομα να έχετε τα μωρά σας υγιή στα χέρια σας!!!!!! Είναι και της Παναγίας σήμερα, ανάψτε κάνενα κεράκι. Εγώ θυμάμαι στις εγκυμοσύνες μου όπου έβρισκα εκκλησία έμπαινα, που δεν ήμουν ποτέ πολύ κοντα στα θεία.. Εγώ από τοτε που έγινα μαμά ήρθα πολύ κοντά στον Θεό. Από φοβο? Από πίστη που στην πρώτη ένιωσα δυνάμεις κοντά μου? Από ανασφάλεια? Πάντως πλέον πιστεύω πολύ. Αλλά κι αν εσείς δεν πιστεύετε, να εύχεστε δυνατά Μέσα σας πως όλα θα ειναι καλά, και  το βασικό που το λέω σε όλες τις εγκυνονουσες, να μη διαβάζετε συνέχεια στο ίντερνετ, να κάνετε πράγματα να ξεχνιεστε να περνάει ο καιρός και να χαλαρώνετε με όσα σας ευχαριστούν.. Ψώνια διάβασμα, δουλειές, δουλειά, οτιδήποτε σας ευχαριστεί. Χαλάστε και μερικά χρήματα παραπάνω για εσάς, το δικαιούστε!!!! 

Ευχαριστουμε πολυ, να εχεις ο, τι επιθυμείς!Γενικα διαβαζω παρακλήσεις που με χαλαρωνουν πολυ κ κυριως τουΑγιου Θαδδαιου, γιορτάζει κιολας σημερα!λενε οτι ειναι θαυματουργος κ οτι ειναι προστατης των απελπισμένων. Λέγεται επισης οτι ο,τι του ζητήσεις με πιστη κ αγαπη στο δινει. Γενικα το internet δεν μπορώ να το αποχωριστω :-( μπαινω συνέχεια να δισβασω.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...