Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , deppykar είπε:

Απίστευτο και μένα κάπως έτσι..Οι δικοί μου πως κάνεις έτσι,η πρώτη είσαι,αυτά συμβαίνουν μέχρι που είπαν ότι γιατροί είναι αν δε κάνουν λάθη πως θα μάθουν..Πολλές μλκ άκουσα!!!Πολλές!!!Κάποιοι πάλι έχεις ίσως πρόβλημα πρέπει να κοιταχτείς,περνάει ο καιρός να δεις το ενδεχόμενο εξωσωματικής,είσαι μεγάλη πια..Οι ''φίλες'' επειδή έτυχε εκείνη τη περίοδο και είτε γεννήσαν είτε έμειναν έγκυες όλη την ώρα μου δείχναν φώτο των παιδιών τους,όλη την ώρα μιλάγαν για την εγκυμοσύνη τους μπροστά μου (έχουμε group chat στο viber)από τη πρώτη μέρα...Κανένας τους δε σκέφτηκε πως νιώθω και το μόνο που μου είπαν εμείς ψάξαμε το γιατρό που χαμε πριν πάμε..Δηλ. Εφταιξα και από πάνω.Μέχρι σήμερα που το έχω ξεπεράσει και έχω ηρεμήσει δε τους έχω συγχωρέσει και δε θέλω να τους συγχωρέσω ποτέ..Μέσα μου έκανα ένα καλό ξεκαθάρισμα για το τι είναι ο καθένας και τι περιμένω από αυτούς και από μένα..Δυνάμωσα ως άνθρωπος ως προς τους άλλους..

Εγώ δε μπορώ να τους κατηγορήσω, αντικειμενικά... Και αυτό γιατί και εγώ στη θέση τους δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσα! Βέβαια αυτά που μου περιγράφεις εσύ, είναι πιο τραβηγμένα από τα δικά μου. Να σου λέει ο άλλος, είσαι μεγάλη; να σου στέλνουν φωτογραφίες με μωρά; βέβαια και πάλι μπορώ να μπω και στη δική τους θέση και να καταλάβω πως δεν το έκαναν από κακία... Απλά πιστεύω πώς αν δεν το βιώσεις δε μπορείς για κανένα λόγο να καταλάβεις πώς είναι!!!

Κουράγιο φίλη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λυπαμαι πολυ ντεπυκαρ.ισως δ το κανανε με κακια.οι φιλες λογω της χαρας τους κ οι δικοι σου για να πουν οτι θα το ξεπερασεις

Φυσικα κ δ φταις εσυ

Σιγουρα κανεις ενα ξεκαθαρισμα ανθρωπων

Εγω παντως σαν μαμα κ ας μην εχω βιωσει ουτε βιοχημικη,στεναχωριεμαι πολυ με τις ιστοριες σας κ ευχομαι πραγματικα να ρθουν γερα μωρακια στις αγκαλιες σας.θα εχουν κ αγγελακια τα αδερφακια να τα προσεχουν 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, deppykar είπε:

Τι σου συνέβη ακριβώς?

Εμεινα έγκυος τον Νοέμβριο και η χοριακές μου ήταν τέλειες σε διπλασιασμό.Ομως δεν βλέπαμε εμβρυάκι αλλά μόνο σάκο και λεκιθικό.Οι γιατροί μου λέγανε ότι να ναι για κενό σάκο και να αποβάλλω με χάπια και μάλιστα να περιμένω δύο βδομάδες ακόμα ήμουν τυπικά στην 9 βδομάδα.Ομως δεν μπορούσα να περιμένω και έκανα αναρρόφηση,τα στείλαμε για ιστολογική όπου βρέθηκαν εμβρυικά στοιχεία και ήταν παλίνδρομη.Το λάθος μου ήταν ότι ενημέρωνα και φίλους και συγγενείς για τη κάθε εξέλιξη που είχα και με κοιτούσαν σαν UFO.Επομένως άλλη φορά τίποτα και σε κανέναν.

Γλυκιά μου Χρύσα φαίνεσαι πολύ καλό κορίτσι.Εγώ προσωπικά από τις φίλες μου περιμένω να με καταλάβουν και ασ μην το έχουν περάσει.Περιμένεις μια κατανόηση.Φίλη μου επείδη είχαμε την ίδια γυναικολόγο ενώ δεν με αντιμετώπισε σωστά μου είπε εγώ στη θέση δεν θα ψαχνόμουν να πάω σε άλλο γιατρό.Ομως δεν βρέθηκε στη θέση μου για να ξέρει.Το άλλο κουλό σε πολύ καλή μου φίλη είπα είμαι έγκυος και μου λέει καλά είσαι σίγουρη ότι θες παιδί?Οτι να ναιι.Σε κάνουν χειρότερα ψυχολογικά.Εγώ μπορώ να κατανοήσω κάποιον και ασ μην έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση.Μόνο και μόνο να μου πει τον πόνο του και να ξαλαφρώσει φτάνει γιατί καμια φορά μπορεί να πληγώσεις τον άλλον.Δεν έκανα πέρα καμία φίλη μου,τις αγαπάω  άλλα για τέτοια θέματα  έχω εσάς να λέω  τους προβληματισμούς μου:-D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, arya30 είπε:

Εμεινα έγκυος τον Νοέμβριο και η χοριακές μου ήταν τέλειες σε διπλασιασμό.Ομως δεν βλέπαμε εμβρυάκι αλλά μόνο σάκο και λεκιθικό.Οι γιατροί μου λέγανε ότι να ναι για κενό σάκο και να αποβάλλω με χάπια και μάλιστα να περιμένω δύο βδομάδες ακόμα ήμουν τυπικά στην 9 βδομάδα.Ομως δεν μπορούσα να περιμένω και έκανα αναρρόφηση,τα στείλαμε για ιστολογική όπου βρέθηκαν εμβρυικά στοιχεία και ήταν παλίνδρομη.Το λάθος μου ήταν ότι ενημέρωνα και φίλους και συγγενείς για τη κάθε εξέλιξη που είχα και με κοιτούσαν σαν UFO.Επομένως άλλη φορά τίποτα και σε κανέναν.

Γλυκιά μου Χρύσα φαίνεσαι πολύ καλό κορίτσι.Εγώ προσωπικά από τις φίλες μου περιμένω να με καταλάβουν και ασ μην το έχουν περάσει.Περιμένεις μια κατανόηση.Φίλη μου επείδη είχαμε την ίδια γυναικολόγο ενώ δεν με αντιμετώπισε σωστά μου είπε εγώ στη θέση δεν θα ψαχνόμουν να πάω σε άλλο γιατρό.Ομως δεν βρέθηκε στη θέση μου για να ξέρει.Το άλλο κουλό σε πολύ καλή μου φίλη είπα είμαι έγκυος και μου λέει καλά είσαι σίγουρη ότι θες παιδί?Οτι να ναιι.Σε κάνουν χειρότερα ψυχολογικά.Εγώ μπορώ να κατανοήσω κάποιον και ασ μην έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση.Μόνο και μόνο να μου πει τον πόνο του και να ξαλαφρώσει φτάνει γιατί καμια φορά μπορεί να πληγώσεις τον άλλον.Δεν έκανα πέρα καμία φίλη μου,τις αγαπάω  άλλα για τέτοια θέματα  έχω εσάς να λέω  τους προβληματισμούς μου:-D

Καλέ τι μου λες; εδω εμένα δυο "φίλες" μου ήταν καθετες στο να το ρίξω!!! Και μάλιστα ενώ είχα κανονίσει να πάω να το κάνω ήταν δίπλα μου, μου έστελναν κάθε μέρα να δουν πώς είμαι δήθεν φιλικά, αλλά τελευταία στιγμή ήρθε το αγόρι μου, με πήρε από το νοσοκομείο και δε με άφησε να το κάνω και από τότε εξαφανίστηκαν!! Άρχισαν να κόβουν επαφές και μου βρήκαν διάφορες γελοίες δικαιολογίες!!!

Η δε κολλητή μου είναι λίγο χαζούλα και αφελής, και εκείνη την περίοδο που ήμουν χαλια μπορεί να με έπαιρνε τηλ και να μη μου το συζητούσε, αλλά δεν την παρεξηγώ! Γενικά σε ό,τι θέματα έχω είναι δίπλα μου, απλά το συγκεκριμένο θέμα ίσως να της ήταν λίγο δύσκολο να το "διαχειριστεί" στο μυαλό της :-P:-P:-P δε μπορώ να την κατηγορήσω όμως, ίσως να είχε τέτοια στάση διότι έβλεπε ότι ήμουν πολύ στεναχωρημένη..

Αλλά πραγματικά, αν θες άκουσέ με: όταν με το καλό ξαναμείνεις έγκυος να το ξέρεις μόνο εσύ και ο άντρας σου τουλάχιστον τους πρώτους 3 4 μήνες!! Θα έχεις το κεφάλι σου η-ρε-μό-τα-το!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα ανοίγω ένα θέμα που με απασχολεί...

Πόσες από εσάς κάνατε διακοπή με αποξεση η με φυσιολογική γέννα;;

Μετα από ποσό καιρό μείνατε έγκυες;; σας πήγαν όλα καλά;

Έχετε αγγελούδια στα χέρια σας;;

Γιατί εγώ το δικό μου το αγγελούδι το έχασα, και με έχει πιάσει μια απογοήτευση και φόβος αν θα αποκτήσω ποτέ ξανά....

Σας ευχαριστώ πολύ και περιμένω απαντήσεις..

Να είστε καλά όλες ❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 22/1/2019 at 1:32 ΠΜ, Agapi Padi είπε:

Καλησπέρα ανοίγω ένα θέμα που με απασχολεί...

Πόσες από εσάς κάνατε διακοπή με αποξεση η με φυσιολογική γέννα;;

Μετα από ποσό καιρό μείνατε έγκυες;; σας πήγαν όλα καλά;

Έχετε αγγελούδια στα χέρια σας;;

Γιατί εγώ το δικό μου το αγγελούδι το έχασα, και με έχει πιάσει μια απογοήτευση και φόβος αν θα αποκτήσω ποτέ ξανά....

Σας ευχαριστώ πολύ και περιμένω απαντήσεις..

Να είστε καλά όλες ❤️

Κορίτσι μου γλυκό ... εγώ έκανα απόξεση μιας και δεν ακούσαμε ποτε καρδούλα και μετά από 6 μήνες (και πολλές εξετάσεις ) έμεινα πάλι έγκυος και τώρα το παλικάρι μου είναι 7,5 μηνών !! Όλα πήγαν καλά τελικά αν και τότε με είχε πάρει από κάτω!! Σου εύχομαι να κρατήσεις σύντομα στην αγκαλιά σου και το δικό σου θαυματακι και να ξεχαστούν όλα τα δυσάρεστα !!! 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Evouni είπε:

Κορίτσι μου γλυκό ... εγώ έκανα απόξεση μιας και δεν ακούσαμε ποτε καρδούλα και μετά από 6 μήνες (και πολλές εξετάσεις ) έμεινα πάλι έγκυος και τώρα το παλικάρι μου είναι 7,5 μηνών !! Όλα πήγαν καλά τελικά αν και τότε με είχε πάρει από κάτω!! Σου εύχομαι να κρατήσεις σύντομα στην αγκαλιά σου και το δικό σου θαυματακι και να ξεχαστούν όλα τα δυσάρεστα !!! 

Χερομαι για εσάς που ακούω ότι έχετε το αγγελάκι σας στα χέρια σας...

Να είναι γερός ❤️❤️

Εξετάσεις για ποιο λόγο;

Εγώ έκανα διακοπή κύησης στην 19η εβδομάδα κύησης, τραυματική εμπειρία...

Έχουν περάσει 3 μήνες από τότε και δεν έχω μείνει έγκυος ακόμα...

Προσπαθώ να επανέλθω λίγο ψυχολογικά και σωματικά και μακάρι να με λυπηθεί και εμένα ο Θεός...

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Agapi Padi είπε:

Χερομαι για εσάς που ακούω ότι έχετε το αγγελάκι σας στα χέρια σας...

Να είναι γερός ❤️❤️

Εξετάσεις για ποιο λόγο;

Εγώ έκανα διακοπή κύησης στην 19η εβδομάδα κύησης, τραυματική εμπειρία...

Έχουν περάσει 3 μήνες από τότε και δεν έχω μείνει έγκυος ακόμα...

Προσπαθώ να επανέλθω λίγο ψυχολογικά και σωματικά και μακάρι να με λυπηθεί και εμένα ο Θεός...

 

Κάναμε εξετάσεις για να δούμε εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε εμάς καθώς είχα άλλη μια αποβολή πριν από αυτήν . Προσπάθησε να ηρεμήσεις σε καταλαβαίνω και σε νιώθω αλλά πρέπει να φανείς δυνατή !! Θέλει χρόνο όλο αυτό προσπάθησε να ηρεμήσεις ψυχολογικά δώσε χρόνο στον εαυτό σου και μίλησε με τον γιατρό σου να σε καθοδηγήσει σωστά και εάν το κρίνει αυτός να κάνετε έλεγχο και αυτό στο λέω γιατί δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες 

Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2019 at 1:32 ΠΜ, Agapi Padi είπε:

Καλησπέρα ανοίγω ένα θέμα που με απασχολεί...

Πόσες από εσάς κάνατε διακοπή με αποξεση η με φυσιολογική γέννα;;

Μετα από ποσό καιρό μείνατε έγκυες;; σας πήγαν όλα καλά;

Έχετε αγγελούδια στα χέρια σας;;

Γιατί εγώ το δικό μου το αγγελούδι το έχασα, και με έχει πιάσει μια απογοήτευση και φόβος αν θα αποκτήσω ποτέ ξανά....

Σας ευχαριστώ πολύ και περιμένω απαντήσεις..

Να είστε καλά όλες ❤️

Καλημέρα κορίτσι.μου... Εμείς κάναμε διακοπη κυησης με αποξεση τον Ιούνιο κ ακομα δεν εχω μείνει...προσπάθειες έχουμε ξεκινήσει από Σεπτέμβρη...!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου ελπίζω να είστε όλες καλά γερές και όσες έχετε ζουζούνια να τα χαίρεστε και όσες δεν έχετε να αποκτήσετε ακόμη.εγω είμαι έγκυος στον 4ο μήνα έχω πει την ιστορία μου σε άλλο ποστ.σημερα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δυστυχώς αφορά μια φίλη μου.θα κάνει διακοπή κύησης είναι 20 εβδομάδων.ηθελα να ρωτήσω πέρα από το ψυχολογικό κομμάτι που καθεμία το βιώνει διαφορετικά για το σωματικό γιατί φοβάται πολύ. Είναι επώδυνο? επικίνδυνο?πόσες μέρες μετά θα έχει αιμορραγία και ποτέ σωματικά θα είναι οκ ?και ποτέ μπορεί να ξαναπροσπαθήσει για παιδάκι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, theodora gel είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου ελπίζω να είστε όλες καλά γερές και όσες έχετε ζουζούνια να τα χαίρεστε και όσες δεν έχετε να αποκτήσετε ακόμη.εγω είμαι έγκυος στον 4ο μήνα έχω πει την ιστορία μου σε άλλο ποστ.σημερα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δυστυχώς αφορά μια φίλη μου.θα κάνει διακοπή κύησης είναι 20 εβδομάδων.ηθελα να ρωτήσω πέρα από το ψυχολογικό κομμάτι που καθεμία το βιώνει διαφορετικά για το σωματικό γιατί φοβάται πολύ. Είναι επώδυνο? επικίνδυνο?πόσες μέρες μετά θα έχει αιμορραγία και ποτέ σωματικά θα είναι οκ ?και ποτέ μπορεί να ξαναπροσπαθήσει για παιδάκι?

Καλησπερα!!Δυστυχως και προ 20 ημερων εκανα διακοπη.κυησηςστην 23 εβδομαδα με δυσιολογικο τικετο που προκληθηκε με φαρμακα.Σαφως και.ηταν επωδυνοι οι πονοι τοκετου διοτι εκανα να γεννησω 1 ημερα και ημουν απο τις τυχερες, καθως αλλες κοπελες γεννουν σε 2 ή και 3 ημερες.Καλο θα ηταν να μην γνωριζει ολες τις λεπτομερειες η φιλη σου , διοτι θα εχει μεγαλυτερη αγωνια.Παντως ο σωματικος πονος ξεπερνιεται , η ψυχικη οδυνη απο το παιδακι που χανεις ειναι αφορητη.Να εισαι διπλα της να την στηριζεις δινοντας της κουραγιο.Μου εδωσε αστειρευτη δυναμη η παρουσια των φιλεναδων μου στις δυσκολες αυτες ωρες στο νοσοκομειο.Αιμοραγια εγω ειχα 15 ημερες περιπου και στις 40 θα με δει ο γιατρος μου για να αξιολογησει.την κατάσταση και να περμενω την περιοδο μου καθως και να μου πει ποτε ξαναπροσπαθω..και και να σου πω δεν θεωρω οτι ειμαι ετοιμη ακομη ψυχολογικα..Πρωτα πρεπει να ξεπερασουμε την απωλεια και.μετα ολα τα αλλα θα ερθουν.

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι παρα πολυ για την απωλεια σου πραγματικα! δεν εχω ακομα παιδια αλλα ειμαι εγκυος και καταλαβαινω γιατι και εγω δεν περναω πολυ καλα αλλα αυτη ειναι μια αλλη ιστορια! να εχεις υπομονη ακι να δεις που θα ερθει το παιδακι σου!ναι βεβαια θα προσπαθησω να της σταθω οσο μπορω και εγω και η υπολοιπη παρεα! εχει και ενα αγχοα μη τη βαλουν να κανει καισαρικη γιατι και αυτη οπως και εγω εχουμε πολυ υψηλη μυωπια και θα γεννουσε με καισαρικη κανονικα.τωρα δεν ξερω τι γινεται σε περιπτωση διακοπης.εννοω αν πρεπει να σφιχτει τοσο πολυ οπως σε μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.μακαρι να μην χρειαστει να το περασει και αυτο και να εχει ενα σημαδι που να της το θυμιζει.πιστευω οτι χρειαζεσαι χρονο ακομα ειναι πολυ νωρις.μη πιεστεις για τιποτα.νιωσε πρωτα καλα εσυ με τον εαυτο σου και θα ερθει μονο του.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, theodora gel είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου ελπίζω να είστε όλες καλά γερές και όσες έχετε ζουζούνια να τα χαίρεστε και όσες δεν έχετε να αποκτήσετε ακόμη.εγω είμαι έγκυος στον 4ο μήνα έχω πει την ιστορία μου σε άλλο ποστ.σημερα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δυστυχώς αφορά μια φίλη μου.θα κάνει διακοπή κύησης είναι 20 εβδομάδων.ηθελα να ρωτήσω πέρα από το ψυχολογικό κομμάτι που καθεμία το βιώνει διαφορετικά για το σωματικό γιατί φοβάται πολύ. Είναι επώδυνο? επικίνδυνο?πόσες μέρες μετά θα έχει αιμορραγία και ποτέ σωματικά θα είναι οκ ?και ποτέ μπορεί να ξαναπροσπαθήσει για παιδάκι?

Καλημέρα theodoraμε  με το καλό να ερθει το μωράκι σου με μια τελεια εγκυμοσυνη...!!! Τώρα για την φίλη σου δεν εχω λογια λυπάμαι  πολύ...Δεν έχω εμπειρία  για τις 20 εβδομάδες...Εγώ ήμουν 13 +5 μερες κ κάναμε αποξεση...Όπως  είπε κ το κορίτσι μας η sankar πας με τοκετό...νομίζω κ εγώ για λιγο γλύτωσα αυτή την διαδικασία... πάντως ο σωματικός πόνος θα περάσει...Ο ψυχολογικός κ η απώλεια για το μωράκι της θα είναι δύσκολο...να είστε δίπλα της όσοι την αγαπάτε...

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι ροζακι για την απώλεια σου.ναι βέβαια ο σωματικός πόνος κάποια στιγμή περνάει απλά εύχομαι η φίλη μου να μην χρειαστεί να περάσει και το χειρουργείο μέσα σε όλα αυτά.ολη τη στηρίζουμε.οδο για μένα σε ευχαριστώ πάρα πολύ να είσαι καλά αν και έχω τόσους φόβους πώς θα πάει και με μένα αλλά μιλάω σε άλλο ποστ για αυτό.σου εύχομαι γρήγορα να κρατήσεις ένα γερό μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , theodora gel είπε:

Λυπάμαι ροζακι για την απώλεια σου.ναι βέβαια ο σωματικός πόνος κάποια στιγμή περνάει απλά εύχομαι η φίλη μου να μην χρειαστεί να περάσει και το χειρουργείο μέσα σε όλα αυτά.ολη τη στηρίζουμε.οδο για μένα σε ευχαριστώ πάρα πολύ να είσαι καλά αν και έχω τόσους φόβους πώς θα πάει και με μένα αλλά μιλάω σε άλλο ποστ για αυτό.σου εύχομαι γρήγορα να κρατήσεις ένα γερό μωράκι!

Σε ευχαριστώ πολύ κοριτσι μου...με συγκίνησες...Πόσο το εύχομαι κ το περιμένω  να έρθει...Είναι δύσκολο πολυ.. πωπω ειχα καιρο να κλάψω... Που ειναι το ποστ...;; το έψαξα αλλα δεν μπορώ να το βρω...θα πάνε όλα τέλεια...Βήμα βήμα θα φτάσετε στο τέλος...απόλαυσε την διαδρομή σιγα σιγα...!!! Εύχομαι για την φίλη σου τουλάχιστον να μην ταλαιπωρηθεί...Δεν έχω τι άλλο να πω ειλικρινά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, theodora gel είπε:

λυπαμαι παρα πολυ για την απωλεια σου πραγματικα! δεν εχω ακομα παιδια αλλα ειμαι εγκυος και καταλαβαινω γιατι και εγω δεν περναω πολυ καλα αλλα αυτη ειναι μια αλλη ιστορια! να εχεις υπομονη ακι να δεις που θα ερθει το παιδακι σου!ναι βεβαια θα προσπαθησω να της σταθω οσο μπορω και εγω και η υπολοιπη παρεα! εχει και ενα αγχοα μη τη βαλουν να κανει καισαρικη γιατι και αυτη οπως και εγω εχουμε πολυ υψηλη μυωπια και θα γεννουσε με καισαρικη κανονικα.τωρα δεν ξερω τι γινεται σε περιπτωση διακοπης.εννοω αν πρεπει να σφιχτει τοσο πολυ οπως σε μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.μακαρι να μην χρειαστει να το περασει και αυτο και να εχει ενα σημαδι που να της το θυμιζει.πιστευω οτι χρειαζεσαι χρονο ακομα ειναι πολυ νωρις.μη πιεστεις για τιποτα.νιωσε πρωτα καλα εσυ με τον εαυτο σου και θα ερθει μονο του.

Καλησπερα theodora μου.Σ ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και μακαρι ολα να μας πανε οπως τα επιθυμουμε.Σου ευχομαι ολες οι σου οι εξετασεις να εχουν καλα αποτελεσματα και εσυ μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.Επισης σου εχω απαντησει για την αμνιο οταν ειχες θιξει το θεμα.Καλο ειναι να μην αγχωνεσαι και να ακολουθεις τις οδηγιες του γιατρου σου.Σχετικα με το θεμα της υψηλης μυωπιας που αναφερεις τυχαινει και εγω να εχω 10 βαθμούς.Να μην ανυσυχειτε γι αυτο διοτι η εγκυμοσυνητης φιλης σου  δεν ειναι τελειομηνη και δεν θα  χρειαστει πολυ σπρωξιμο, εφοσον η περισσοτερη δουλεια γινεται απο τα φαρμακα.Σκεψου οτι εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι στον 8ο μηνα θα με εβλεπε οφθαλμιατρος και μετα απο βυθοσκοπηση, θα μου εδινε το ελευθερο να γεννησω με φυσιολογικο τοκετο εαν ολα ηταν ενταξει.Επομενως ολα ειναι σχετικα.Να μην φοβασαι για τη φιλη σου στο θεμα αυτο.Κουραγιο και στις δυο σας και να ακουσουμε τα καλα σου νεα συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Ροζακι είναι ένα ποστ που μιλάω για την αμνιοπαρακέντηση να κάνω η όχι...είναι δύσκολο αλλά πιστεύω θα έρθει μόνο του αρκεί να το πιστέψεις.ολα καλά θα πάνε και να επιλέγεις να έχεις ανθρώπους γύρω σου που σου κάνουν μόνο καλό και σε βοηθάνε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι μόνη.  Πριν 5 μέρες εκανα τεστ κ βγηκε θετικο. Μετα απο μήνες προσπάθειας και δυστυχώς όλους γύρω να ρωτανε γιατι δεν κανω μωρο και ετσι και γιουβέτσι..... Μίλησα με τον γιατρό και με παρεπεμψε να κάνω την β χοριακή. 407 μονάδες. Μου λέει να πας ξανα σε 2 μέρες. Στις 2 μέρες έπεσαν στις 366.7

Μου πε ότι το οτι πεφτουν ειχαμε ανωμαλία χρωματοσωμάτων και θα αποβάλω στην περίοδο. Απο χθές το βράδυ κλαίω. Γιατί σε εμενα; Γιατί να συμβεί. Φταίω; Έκανα κάτι κακό; Δεν ξέρω..... Δύσκολο. Μου πε να πάω την παρασκευή να ξανακάνω β χοριακή για να δούμε ποσο γρήγορα πέφτουν οι μονάδες. Γενικά είμαι ένα ράκος.... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι μόνη.  Πριν 5 μέρες εκανα τεστ κ βγηκε θετικο. Μετα απο μήνες προσπάθειας και δυστυχώς όλους γύρω να ρωτανε γιατι δεν κανω μωρο και ετσι και γιουβέτσι..... Μίλησα με τον γιατρό και με παρεπεμψε να κάνω την β χοριακή. 407 μονάδες. Μου λέει να πας ξανα σε 2 μέρες. Στις 2 μέρες έπεσαν στις 366.7

Μου πε ότι το οτι πεφτουν ειχαμε ανωμαλία χρωματοσωμάτων και θα αποβάλω στην περίοδο. Απο χθές το βράδυ κλαίω. Γιατί σε εμενα; Γιατί να συμβεί. Φταίω; Έκανα κάτι κακό; Δεν ξέρω..... Δύσκολο. Μου πε να πάω την παρασκευή να ξανακάνω β χοριακή για να δούμε ποσο γρήγορα πέφτουν οι μονάδες. Γενικά είμαι ένα ράκος.... 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Tina.Tina είπε:

Δεν είσαι μόνη.  Πριν 5 μέρες εκανα τεστ κ βγηκε θετικο. Μετα απο μήνες προσπάθειας και δυστυχώς όλους γύρω να ρωτανε γιατι δεν κανω μωρο και ετσι και γιουβέτσι..... Μίλησα με τον γιατρό και με παρεπεμψε να κάνω την β χοριακή. 407 μονάδες. Μου λέει να πας ξανα σε 2 μέρες. Στις 2 μέρες έπεσαν στις 366.7

Μου πε ότι το οτι πεφτουν ειχαμε ανωμαλία χρωματοσωμάτων και θα αποβάλω στην περίοδο. Απο χθές το βράδυ κλαίω. Γιατί σε εμενα; Γιατί να συμβεί. Φταίω; Έκανα κάτι κακό; Δεν ξέρω..... Δύσκολο. Μου πε να πάω την παρασκευή να ξανακάνω β χοριακή για να δούμε ποσο γρήγορα πέφτουν οι μονάδες. Γενικά είμαι ένα ράκος.... 

Λυπάμαι  πολύ τινα μου... το εχω περάσει κ αυτό τον Γενάρη του 18... Κ μετα απο δυο μηνες έμαθα ότι είμαι εγκυος ομως παλι μεχρι την αυχενικη κρατησε η χαρά μου...το ξέρω ότι κ αυτό είναι δύσκολο οταν προσπαθείς κ το περιμένεις  πως κ πως...Κ εγώ έκλαιγα κ ελεγα γιατι γιατι...Όμως μου ειχε πει μια γνωστή μου...Μην στεναχωριέσαι το καλό είναι ότι υπάρχει συλληψη κ ότι ταιριάζουν  το σπέρμα με το ωάριο... το καλό σε αυτήν την περίπτωση όσο κ να λες τι λέει αυτή τωρα... Είναι οτι δεν χρειάζεται  αποξεση..ξανά προσπαθεις κατευθείαν...ειναι σαν να σου έρθει περιοδος...Είσαι κοντά μην στεναχωριέσαι θα έρθει κ θα μείνει...!!!

Link to comment
Share on other sites

debbycar εγώ δεν το είχα  πει σε κανέναν. Το γνώριζε μόνο ο άντρας μου και επειδη είναι απο χωριό ξέρω ότι αν το μάθουν οι δικοί του θα το μάθαινε όλο το χωριό. Αρα το κράτησα για μένα και για εκείνον. Ευτυχώς έτσι δεν είχα κανενα να μουρμουράει και να λέει τα δικά τους. Όντως αν δεν το περάσει κάποιος δεν ξέρει το συναίσθημα και πόσο χάλια ψυχολογικά είσαι. 

Μέρα 3 που έμαθα ότι δεν παει καλά η εγγυμωσυνη μου. Πως νιώυω? Χάλια. Συνεχίζω να είμαι χάλια. Απλά το κλάμα έχει μειωθεί γιατι πλέον δεν έχω άλλα δάκρυα. Γύρω μου παντου έγγυες ή κοπέλες που μόλις γέννησαν. Δεν ξέρω αν τις ζηλέβω. Να σου πω όμως κάτι, πως γίνεται να έχει άτομα που να λένε κοιμήθηκα μια φορα και εμεινα εγγυος. Εμεις προσπαθουσαμε τοσο καιρο και οταν τα καταφέραμε, δεν τα κατφέραμε. Χαρήκαμε 2 μέρες μόνο... Πως γίνεται να έχει άλλες να λυπούντε που μενουν εγγυες και να λυπούντε που θα κάνουν αιδί. Τελικά ο Θεος υπάρχει ή όχι. Αν υπάρχει γιατί δεν με βοηθησε εμένα που το θελα τοσο πολύ! Δεν ξέρω συγχισμένα συναισθήματα και χαμηλή ψυχολογία.....

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ροζακι said:

Λυπάμαι  πολύ τινα μου... το εχω περάσει κ αυτό τον Γενάρη του 18... Κ μετα απο δυο μηνες έμαθα ότι είμαι εγκυος ομως παλι μεχρι την αυχενικη κρατησε η χαρά μου...το ξέρω ότι κ αυτό είναι δύσκολο οταν προσπαθείς κ το περιμένεις  πως κ πως...Κ εγώ έκλαιγα κ ελεγα γιατι γιατι...Όμως μου ειχε πει μια γνωστή μου...Μην στεναχωριέσαι το καλό είναι ότι υπάρχει συλληψη κ ότι ταιριάζουν  το σπέρμα με το ωάριο... το καλό σε αυτήν την περίπτωση όσο κ να λες τι λέει αυτή τωρα... Είναι οτι δεν χρειάζεται  αποξεση..ξανά προσπαθεις κατευθείαν...ειναι σαν να σου έρθει περιοδος...Είσαι κοντά μην στεναχωριέσαι θα έρθει κ θα μείνει...!!!

Σε ευχαριστώ που μου το είπες. Άρα προσπαθείς και εσύ? Πόσες μέρες έκανε η περίοδος σου να ξανα έρθει. Είναι πολύ πρόσφατο και προσπαθω να το ξεπεράσω. 2 μέρες έχει ακόμα

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Tina.Tina είπε:

Σε ευχαριστώ που μου το είπες. Άρα προσπαθείς και εσύ? Πόσες μέρες έκανε η περίοδος σου να ξανα έρθει. Είναι πολύ πρόσφατο και προσπαθω να το ξεπεράσω. 2 μέρες έχει ακόμα

Αχ δεν θυμάμαι νομιζω 39 38 κοντευα στις 40...Εγώ είχα βιοχημική τον γεναρη  του 18...Τελευταία περίοδος τον Μάρτιο...Κ διακοπη τον Ιούνιο λογω  χρωμοσώματος.....επαφές τωρα έχουμε ξεκινήσει από Σεπτέμβρη... σε καταλαβαίνω απόλυτα οπως όλες... Αλλά επειδή  μου έτυχε η διακοπη...ας έρθει οταν πρεπει να έρθει...Κ να ειναι γερό κ όλα να πάνε Καλά,αυτο να σκέφτεσαι  μόνο κοριτσι μου...Κ εγώ που στα λέω τωρα Ανυπομονώ να ξανα μεινω...Αλλά λέω ας περάσει καιρός κ ας πάνε όλα καλά αληθεια...!!!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Tina.Tina είπε:

debbycar εγώ δεν το είχα  πει σε κανέναν. Το γνώριζε μόνο ο άντρας μου και επειδη είναι απο χωριό ξέρω ότι αν το μάθουν οι δικοί του θα το μάθαινε όλο το χωριό. Αρα το κράτησα για μένα και για εκείνον. Ευτυχώς έτσι δεν είχα κανενα να μουρμουράει και να λέει τα δικά τους. Όντως αν δεν το περάσει κάποιος δεν ξέρει το συναίσθημα και πόσο χάλια ψυχολογικά είσαι. 

Μέρα 3 που έμαθα ότι δεν παει καλά η εγγυμωσυνη μου. Πως νιώυω? Χάλια. Συνεχίζω να είμαι χάλια. Απλά το κλάμα έχει μειωθεί γιατι πλέον δεν έχω άλλα δάκρυα. Γύρω μου παντου έγγυες ή κοπέλες που μόλις γέννησαν. Δεν ξέρω αν τις ζηλέβω. Να σου πω όμως κάτι, πως γίνεται να έχει άτομα που να λένε κοιμήθηκα μια φορα και εμεινα εγγυος. Εμεις προσπαθουσαμε τοσο καιρο και οταν τα καταφέραμε, δεν τα κατφέραμε. Χαρήκαμε 2 μέρες μόνο... Πως γίνεται να έχει άλλες να λυπούντε που μενουν εγγυες και να λυπούντε που θα κάνουν αιδί. Τελικά ο Θεος υπάρχει ή όχι. Αν υπάρχει γιατί δεν με βοηθησε εμένα που το θελα τοσο πολύ! Δεν ξέρω συγχισμένα συναισθήματα και χαμηλή ψυχολογία.....

Τινα μου γλυκια...δυστυχωσ δεν εισαι η μονη...οι περισσοτερεσ εδω μεσα εχουμε περασει κατι παρομοιο..δεν στο λεω για να παρηγορηθεισ..αλλα ειναι η αληθεια..

Τισ ιδιεσ σκεψεισ .τισ εκανα κ εγω...τα ιδια ερωτηματα..ο ιδιοσ πονοσ..

να εχεισ εμπιστοσυνη στο θεο κ να μην κλονιζεσαι..θα συνελθεισ σιγα σιγα..

κ ιταν αποκτησεισ το μωρακι σου ολα.θα μοιαζουν κακο ονειρο...

Αφου εμεινεσ μια φορα. ..θα ξανα μεινεισ...αυτο να θυμασαι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...