Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

sas eyxaristw gia ta kala sas logia kai gia to kouragio pou mou dinete!!! ola teleiwsan kai eimai spiti mou!!! htan epwdyna poly para poly!!! prospa8w na hremhsw!!!

 

 

Γλυκιά μου ntinoula... λυπάμαι πολύ που χρειάστηκε και εσύ να περάσεις αυτή την κατάσταση.... καταλαβαίνω πολύ καλά πώς αισθάνεσαι... θέλει αρκετό χρόνο για να ηρεμήσεις, αλλά σε διαβεβαιώ ότι μετά τη μπόρα βγαίνει το ουράνιο τόξο... όταν μου το έγραφαν και εμένα κοπέλες στο forum μου φαινόταν βουνό όλο αυτό και στην αρχή δεν το πίστευα, όλα ήταν κενά και κυρίως αυτή η σκληρή απόφαση που πήραμε ήταν μαρτύριο...

Αυτός ο πόνος στην ψυχή για το χαμό του μωρού είναι δύσκολος και δεν νομίζω ότι θα ξεχαστεί ποτέ... αλλά θα έρθει ένα άλλο μωρό και θα έρθουν μαζί του ξανά τα όνειρα... σου το λέω γιατί το ζω... (4 μήνες μετά τη διακοπή ήρθε η νέα εγκυμοσύνη και όλα είναι πολύ καλά και κάθε μέρα ονειρεύομαι πως θα είναι η μπέμπα μας)

Να είσαι δυνατή.... για να αποκτήσεις την οικογένεια που ονειρεύτηκες....

 

Σε φιλώ και σου στέλνω μια ζεστή αγκαλιά....

Link to comment
Share on other sites

einai sketos efialths!!! koimamai kai ksypnaw exontas to agkalia!!! osa mou lene akougonte toso kena!!! kai synexeia ta idia kai ta idia kai ta idia.. ok,gia kalo mou ta lene alla dystyxws h ousia einai mia!!! 23 wres fysiologikos toketos kai sto telos kaisarikh na exw th tomh na mou to 8ymizei!!! niw8w pws gia kati timwrh8hka poly aysthra kai pistepste me fovamai na ksanameinw egkyos!!! fovamai toso ma toso poly!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! είμαι νέα μαμά ενός κοριτσιού 10 μηνών. Θα ήθελα να πω την ιστορία μιας φίλης η οποία έμαθε ότι το παιδάκι της δεν αναπτύσεται σωστά, η σπονδυλική του στήλη δεν ήταν ενιαία και όλοι οι γιατροί (Πάτρα, Αθήνα) της είπαν ότι είναι τετραπληγικό. Σημειωταίον δεν το είχε ακούσει ούτε μία φορά. Αποφάσισε να μην διακόψει την κύηση και να το γεννήσει. Πραγματικά το γέννησε και οι πρώτες εξετάσεις έδειξαν υδροκέφαλο και ότι χρειαζόταν χειρουργείο για να είναι τουλάχιστον βιώσιμο. Να πω όμως ότι το παιδί όταν γεννήθηκε κουνούσε πόδια, χέρια ενώ δεν το έιχε κάνει 9 μήνες εντός κοιλίας. Έφυγαν για Αθήνα για χειρουργείο και όταν το άνοιξαν στο κεφάλι δεν βρήκαν κάτι στο οποίο έπρεπε να παρέμβουν. Όλοι τους είπαν μετά αφού επανέλαβαν πάλι όλες τις εξετασεις ότι τους δίνουν ένα ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ παιδί. Θαύμα είπαν και θέλημα Θεού. Τι να πω! Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του... Η απόφαση διακοπής της κύησης είναι δύσκολη απόφαση και θέλει δύναμη ψυχής. Άλλες φορές σου λένε όλα καλά και βγαίνει άρρωστο. Κουράγιο σε όλες και καμιά φορά ας σκεφτόμαστε ότι για κάποιο λόγο ο Θεός είναι αυτός που επιλέγει την τύχη των παιδιών μας. Να μην παρεξηγηθώ δεν κρίνω κανέναν και δεν ξέρω 100% τι θα έκανα εγώ. Α! και του αδερφού μου του είχαν πει για σύνδρομο down και να διακόψει κύηση και τελικά ήταν υγιές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα! είμαι νέα μαμά ενός κοριτσιού 10 μηνών. Θα ήθελα να πω την ιστορία μιας φίλης η οποία έμαθε ότι το παιδάκι της δεν αναπτύσεται σωστά, η σπονδυλική του στήλη δεν ήταν ενιαία και όλοι οι γιατροί (Πάτρα, Αθήνα) της είπαν ότι είναι τετραπληγικό. Σημειωταίον δεν το είχε ακούσει ούτε μία φορά. Αποφάσισε να μην διακόψει την κύηση και να το γεννήσει. Πραγματικά το γέννησε και οι πρώτες εξετάσεις έδειξαν υδροκέφαλο και ότι χρειαζόταν χειρουργείο για να είναι τουλάχιστον βιώσιμο. Να πω όμως ότι το παιδί όταν γεννήθηκε κουνούσε πόδια, χέρια ενώ δεν το έιχε κάνει 9 μήνες εντός κοιλίας. Έφυγαν για Αθήνα για χειρουργείο και όταν το άνοιξαν στο κεφάλι δεν βρήκαν κάτι στο οποίο έπρεπε να παρέμβουν. Όλοι τους είπαν μετά αφού επανέλαβαν πάλι όλες τις εξετασεις ότι τους δίνουν ένα ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ παιδί. Θαύμα είπαν και θέλημα Θεού. Τι να πω! Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του... Η απόφαση διακοπής της κύησης είναι δύσκολη απόφαση και θέλει δύναμη ψυχής. Άλλες φορές σου λένε όλα καλά και βγαίνει άρρωστο. Κουράγιο σε όλες και καμιά φορά ας σκεφτόμαστε ότι για κάποιο λόγο ο Θεός είναι αυτός που επιλέγει την τύχη των παιδιών μας. Να μην παρεξηγηθώ δεν κρίνω κανέναν και δεν ξέρω 100% τι θα έκανα εγώ. Α! και του αδερφού μου του είχαν πει για σύνδρομο down και να διακόψει κύηση και τελικά ήταν υγιές.

Συγνώμη,αλλα επειδή πριν απο περίπου ενάμιση χρόνο εκανα κι εγώ διακοπή κυησης και μάλιστα λογω σοβαρής ανεπάρκειας του νευρικού σωλήνα, νομίζω ότι μια τέτοια ιστορία δεν βοηθάει καμιά μανούλα που αναγκάστηκε να αποχωριστεί το παιδάκι της.Γιατί, θαύματα μπορεί να συμβαίνουν, αλλα όταν ακούς ότι το αιδί σου θα ειναι ενα ανήμπορω πλασμα σ ενα κρεβάτι, τότε η γη χάνεται και το μόνο που δεν θέλεις είναι να είσαι η αιτία που θα υποφέρει για όλη του την ζωή.Ntinoula, κάνε υπομονη και η ζωή θα σου ξαναχαμογελάσει.Εγω τώρα έχω μια κορούλα 6 μηνών!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,αλλα επειδή πριν απο περίπου ενάμιση χρόνο εκανα κι εγώ διακοπή κυησης και μάλιστα λογω σοβαρής ανεπάρκειας του νευρικού σωλήνα, νομίζω ότι μια τέτοια ιστορία δεν βοηθάει καμιά μανούλα που αναγκάστηκε να αποχωριστεί το παιδάκι της.Γιατί, θαύματα μπορεί να συμβαίνουν, αλλα όταν ακούς ότι το αιδί σου θα ειναι ενα ανήμπορω πλασμα σ ενα κρεβάτι, τότε η γη χάνεται και το μόνο που δεν θέλεις είναι να είσαι η αιτία που θα υποφέρει για όλη του την ζωή.Ntinoula, κάνε υπομονη και η ζωή θα σου ξαναχαμογελάσει.Εγω τώρα έχω μια κορούλα 6 μηνών!!!

 

 

συμφωνώ και επαυξάνω και επίσης δεν είναι καλό ιδιαίτερα για μανούλες που έκαναν τροφοβλάστη ή αμνιο και βάσει των αποτελεσμάτων προχώρησαν σε διακοπή. Το ότι γίνονται και λάθη ναι, είναι στο βάθος του μυαλού μας, αλλά χίλιες φορές μια διακοπή ακόμα και κατά λάθος σε υγιές παιδί, παρά γέννηση άρρωστου παιδιού εν γνώση μας...

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να ήταν αλλιώς δομημένη η κοινωνία μας και να μη χρειαζόταν να προχωρά κανείς σε διακοπή κύησης και να αναμένει είτε το θαύμα και την ελπίδα του 2 στις χιλίοις στα αποτελέσματα της τροφοβλάστη για ένα υγιές παιδί ή να ξέρει μία οικογένεια ότι θα έχει δίπλα της τους δικούς της ανθρώπους και την κοινωνία για την ανατροφή ενός παιδιού που δε θα μπορέσει ποτέ να αυτοεξυπηρετηθεί.

Όταν όμως όλοι σου λένε ότι πρέπει να διακόψεις την κύηση, γιατροί, συγγενείς και όταν γνωρίζεις ότι αυτό το παιδί δε θα βοηθηθεί από κανέναν ειδικά σήμερα που η κοινωνία και το κράτος αδυνατεί να στηρίξει ακόμη και τα υγιή παιδιά, από που κανείς να αντλήσει θάρρος και δύναμη για να μη διακόψει την κύηση;;;;;;

και όποιος πει ότι δεν πονάει για πάντα αυτή η επιλογή θα κάνει ένα τεράστιο λάθος.....

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να ήταν αλλιώς δομημένη η κοινωνία μας και να μη χρειαζόταν να προχωρά κανείς σε διακοπή κύησης

Για μένα δεν είναι θέμα κοινωνίας. Και εντελώς διαφορετικά να ήταν δομημένη η κοινωνία μας, τι θα άλλαζε επί της ουσίας για ένα ανάπηρο παιδί; Άντε και το φρόντισαν και πήγε 20 χρονών, μετά τι; Αν δεν μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί, αν δεν καταλαβαίνει τι συμβαίνει γύρω του, αν δεν μπορεί να μιλήσει ή να περπατήσει, αν κάνει κακά του πάνω του, τι θα ευχαριστηθεί στη ζωή του; Δυστυχώς δεν είναι όλες οι αναπηρίες αντιμετωπήσιμες ακόμα κι αν έχεις χρήμα, χρόνο, διάθεση και θέληση να βοηθήσεις.

 

Η επιλογή είναι σίγουρα προσωπική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για μένα δεν είναι θέμα κοινωνίας. Και εντελώς διαφορετικά να ήταν δομημένη η κοινωνία μας, τι θα άλλαζε επί της ουσίας για ένα ανάπηρο παιδί; Άντε και το φρόντισαν και πήγε 20 χρονών, μετά τι; Αν δεν μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί, αν δεν καταλαβαίνει τι συμβαίνει γύρω του, αν δεν μπορεί να μιλήσει ή να περπατήσει, αν κάνει κακά του πάνω του, τι θα ευχαριστηθεί στη ζωή του; Δυστυχώς δεν είναι όλες οι αναπηρίες αντιμετωπήσιμες ακόμα κι αν έχεις χρήμα, χρόνο, διάθεση και θέληση να βοηθήσεις.

 

Η επιλογή είναι σίγουρα προσωπική.

 

 

 

και να συμπληρωσω οτι αντε και οσο ζω εγω θα το προσεχω,θα το ταιζω θα το καθαριζω.....εαν φυγω εγω ποιος θα μου το αναλαβει????????????

Link to comment
Share on other sites

και να συμπληρωσω οτι αντε και οσο ζω εγω θα το προσεχω,θα το ταιζω θα το καθαριζω.....εαν φυγω εγω ποιος θα μου το αναλαβει????????????

Eνταξει με την ιδια λογικη δεν πρεπει να κανουμε παιδια γιατι μπορει να μας τυχει κατι και να τα αφησουμε ορφανα σε πολυ μικρη ηλικια και τοτε ποιος θα τα αναλαβει? Η αν παθει ενα ατυχημα το παιδι μας και μεινει αναπηρο, τοτε ποιος θα το προσεχει?

Ο καθενας εχει την δικη του οπτικη και οπως ειπα και παραπανω παιρνει αποφασεις συμφωνα με αυτο που αντεχει.

Το να προσπαθουν οι μεν να πεισουν τους δε , δεν εχει νοημα.

Ημαστε ενταξει με αυτο που αποφασισαμε? Αυτο εχει σημασια. Το τι λενε οι αλλοι δεν πρεπει καθολου να μας αφορα.

Link to comment
Share on other sites

Το να προσπαθουν οι μεν να πεισουν τους δε , δεν εχει νοημα.

Ημαστε ενταξει με αυτο που αποφασισαμε? Αυτο εχει σημασια. Το τι λενε οι αλλοι δεν πρεπει καθολου να μας αφορα.

Δεν προσπαθούμε να πείσουμε οι μεν τους δε... κουβέντα κάνουμε....

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει με την ιδια λογικη δεν πρεπει να κανουμε παιδια γιατι μπορει να μας τυχει κατι και να τα αφησουμε ορφανα σε πολυ μικρη ηλικια και τοτε ποιος θα τα αναλαβει? Η αν παθει ενα ατυχημα το παιδι μας και μεινει αναπηρο, τοτε ποιος θα το προσεχει?

Ο καθενας εχει την δικη του οπτικη και οπως ειπα και παραπανω παιρνει αποφασεις συμφωνα με αυτο που αντεχει.

Το να προσπαθουν οι μεν να πεισουν τους δε , δεν εχει νοημα.

Ημαστε ενταξει με αυτο που αποφασισαμε? Αυτο εχει σημασια. Το τι λενε οι αλλοι δεν πρεπει καθολου να μας αφορα.

 

 

 

ακριβως επειδη το εζησα και μπηκα σε αυτην την διαδικασια ειπα δυο κουβεντες/σκεψεις που περασαν τοτε απο το μυαλο μου................δεν προσπαθησα να πεισω κανεναν ........:?:

 

 

 

 

 

Δεν προσπαθούμε να πείσουμε οι μεν τους δε... κουβέντα κάνουμε....

 

 

ακριβως........

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η περίπτωση, να κρατήσει κανείς ενα παιδί που θα γεννηθεί ανήμπορο για οτιδήποτε, μόνο και μόνο για να αποφύγει τις τύψεις οτι το σκότωσε.Ομως οι τύψεις του να το βλέπεις κάθε μέρα να βασανιζεται σε μια ζωή χωρίς μέλλον, θα σκοτώνουν και το ίδιο και τον γονιό κάθε μέρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικα δεν θα αντεχα τις τυψεις του να αφαιρεσω μια ζωη. Ολα τα αλλα παλευονται!!!

Η μαλλον επιλεγω να τα παλεψω. Δεν σημαινει οτι εγω ειμαι η σωστη και καποιος αλλο ειναι λαθος ή το αντιθετο. Ο καθενας επιλεγει πως θα ζησει.

Δεν θα προσπαθουσα ομως ποτε να πεισω καποιον για το ενα ή το αλλο οπως διαβαζω σε αυτο το θεμα. Γιατι θα πρεπει να απολογουμαστε για τις επιλογες μας?

Καποιες αποφασισαν να διακοψουν την κυηση για τον Α ή Β λογο. Καλα εκαναν αφου αυτο ηθελαν. Γιατι θα πρεπει να πεισουν τις υπολοιπες με λαθος (κατα εμε επιχειρηματα) οτι αυτο ειναι το σωστο? Ηταν σωστο για τις ιδιες και καλα εκαναν.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα αντεχα τις τυψεις του να αφαιρεσω μια ζωη. Ολα τα αλλα παλευονται!!!

Η μαλλον επιλεγω να τα παλεψω. Δεν σημαινει οτι εγω ειμαι η σωστη και καποιος αλλο ειναι λαθος ή το αντιθετο. Ο καθενας επιλεγει πως θα ζησει.

Δεν θα προσπαθουσα ομως ποτε να πεισω καποιον για το ενα ή το αλλο οπως διαβαζω σε αυτο το θεμα. Γιατι θα πρεπει να απολογουμαστε για τις επιλογες μας?

Καποιες αποφασισαν να διακοψουν την κυηση για τον Α ή Β λογο. Καλα εκαναν αφου αυτο ηθελαν. Γιατι θα πρεπει να πεισουν τις υπολοιπες με λαθος (κατα εμε επιχειρηματα) οτι αυτο ειναι το σωστο? Ηταν σωστο για τις ιδιες και καλα εκαναν.

 

 

το θεμα ειναι για οσες εκαναν διακοπη κυησης.........το πονο μας λεμε......

αφου δεν εισαι συμφωνη και δεν θα το αντεχες,γιατι το διαβαζεις:?:

 

και παλι καμμια δεν παει να πεισει καποια αλλη...........

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι για οσες εκαναν διακοπη κυησης.........το πονο μας λεμε......

αφου δεν εισαι συμφωνη και δεν θα το αντεχες,γιατι το διαβαζεις:?:

 

και παλι καμμια δεν παει να πεισει καποια αλλη...........

Μαλλον εχεις δικιο. Συγνωμη.

Link to comment
Share on other sites

ζωιτσα δε ξερεις πως ειναι !!!κ ευχομαι ποτε μη μαθεις!!

Ναι οντως δεν ξερω... Δυστυχως ξερω ομως πως ειναι να χανεις ενα μωρο στις 33 εβδ. και ενα μωρο 11 ημερων στην θερμοκοιτιδα. Μεσα απο τις εμπειριες μας μιλαμε και καποιες φορες δεν μπορουμε να καταλαβουμε πως πληγωνουμε τους αλλους. Για αυτο ζητησα συγνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως δεν ξερω... Δυστυχως ξερω ομως πως ειναι να χανεις ενα μωρο στις 33 εβδ. και ενα μωρο 11 ημερων στην θερμοκοιτιδα. Μεσα απο τις εμπειριες μας μιλαμε και καποιες φορες δεν μπορουμε να καταλαβουμε πως πληγωνουμε τους αλλους. Για αυτο ζητησα συγνωμη.

 

 

λυπαμαι γι'αυτα που περασες.......κι εγω εχω περασει απο διακοπη,ενδομητριο θανατο(27εβδ)και μια παλινδρομη.........

και ολα πονεσαν.......και πονανε.....:(

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι γι'αυτα που περασες.......κι εγω εχω περασει απο διακοπη,ενδομητριο θανατο(27εβδ)και μια παλινδρομη.........

και ολα πονεσαν.......και πονανε.....:(

 

θα συμφωνησω απόλυτα....3 μωρα,που ποτε δεν κρατησα αγκαλια...οπως και ολες μας...

το ΖΟΡΙ/ΠΟΝΟ/ΑΠΟΓΝΩΣΗ που νιωθει ο καθενας , ΜΟΝΟ ο ιδιος το ξερει....οι "εξω" απο τον χορο,ολα τα εχουν πολυ πιο ευκολα!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που είδα τον υπέρηχο κατάλαβα πως οτι και να αποφάσιζα θα πονούσα και θα το κουβαλούσα σ'ολη μου την ζώη!Αφου δεν μου δόθηκε αλλη επιλογή διέκοψα την κύηση!Δυστυχώς δεν είμαι τελείως έτοιμη να σας πω την ιστορία μου! Καλό κουράγιο σε οσες έχετε χάσει τα παιδάκια σας, με τον οποιο τροπο έχει συμβεί αυτο!

Link to comment
Share on other sites

H επιλογή της διακοπής της κύησης, από την γέννηση ενός παιδιού με χρωμοσωμικές ή άλλες συγγενείς ανωμαλίες, δεν αποτελεί ούτε έλλειψη θάρρους, ούτε έλλειψη αντοχής, αλλά αντίθετα από την εμπειρία μου, ένας δυσβάστακτος μονόδρομος. εκ του ασφαλούς, μπορούμε να κάνουμε κριτική. προσωπικά, λίγο με ενδιαφέρει η " έγκριση" ή μη των άλλων. Δεν αποτελεί η διακοπή ηθελημένη επιλογή, ούτε την επέλεξε κανείς, αλλά κάτα κάποιον τρόπο του επιβλήθηκε από το τυχαίο. από την άλλη πλευρά συγχαρητήρια στις μανούλες που φέρνουν συνειδητά και εν γνώσει τους τέτοια ανήμπορα παιδιά σε αυτόν τον κόσμο. μακάρι, η επιλογή αυτή εν τοις πράγμασι να αντισταθμίζει τα αρνητικά της διακοπής για εκείνη, το παιδί και την οικογένειά της.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...