Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και ταξίδι - απουσία μαμάς


Recommended Posts

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα μανούλες και βεβαίως στην Αγλαϊα!

 

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας στο ακόλουθο:

Λόγω δουλειάς χρειάζεται να ταξιδεύω 1 φορά το μήνα εξωτερικό για 3 ημέρες (από αυτό το Σάβατο...). Έχω προμηθευτεί μια ισοθερμική τσάντα και παγοκύστες, που όπωε διάβασε σε ένα post μπορούν να κρατήσουν το γάλα για 8 ώρες. Όμως, δεν ξέρω αν τελικά το γάλα μετά την κάθε άντληση θα πρέπει να το καταψύχω ή να το βάζω στο ψυγείο του ξενοδοχείου. Ρωτώ, γιατί στα σακουλάκια της medela που αγόρασα γράφει ότι το γάλα που έχουμε αποψύξει διατηρείται στο ψυγείο μόνο μέχρι 10 ώρες, έναωτι αυτού που αν μπει μόνο ψυγείο διατηρείται έως 5 ημέρες.

 

Τί να κάνω? Θα λυπόμουν πολύ εαν η μόνο ασφαλής λύση είναι να πετάω το γάλα μετά από κάθε άντληση για 3 ολόκληρες ημέρες...

 

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας...

Η ζωή μου όλη είναι η μπέμπα μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες και βεβαίως στην Αγλαϊα!

 

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας στο ακόλουθο:

Λόγω δουλειάς χρειάζεται να ταξιδεύω 1 φορά το μήνα εξωτερικό για 3 ημέρες (από αυτό το Σάβατο...). Έχω προμηθευτεί μια ισοθερμική τσάντα και παγοκύστες, που όπωε διάβασε σε ένα post μπορούν να κρατήσουν το γάλα για 8 ώρες. Όμως, δεν ξέρω αν τελικά το γάλα μετά την κάθε άντληση θα πρέπει να το καταψύχω ή να το βάζω στο ψυγείο του ξενοδοχείου. Ρωτώ, γιατί στα σακουλάκια της medela που αγόρασα γράφει ότι το γάλα που έχουμε αποψύξει διατηρείται στο ψυγείο μόνο μέχρι 10 ώρες, έναωτι αυτού που αν μπει μόνο ψυγείο διατηρείται έως 5 ημέρες.

 

Τί να κάνω? Θα λυπόμουν πολύ εαν η μόνο ασφαλής λύση είναι να πετάω το γάλα μετά από κάθε άντληση για 3 ολόκληρες ημέρες...

 

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας...

 

Μπορείς να καταψύξεις το γάλα της πρώτης και της δεύτερης μέρας και να μην καταψύξεις το γάλα της 3ης μέρας.

 

Θα το μεταφέρεις κατεψυγμένο. Αν το έχεις στο τσαντάκι με διπλή παγοκύστη δεν θα αποψυχθεί. Τις παγοκύστες δεν θα τις έχεις στο μικρό ψυγείο του δωματίου γιατί δεν θα έχουν χαμηλή θερμοκρασία. Να τις δίνεις να τις βάζουν σε μεγάλο καταψύκτη, το ίδιο και τα γάλατα. Να έχεις διπλά σετ παγοκύστες για να είσαι σίγουρη.

 

Αν δεν μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά, βάζεις το ψυγειάκι του δωματίου να δουλεύει στο φουλ, αποθηκεύεις μέσα το γάλα και το μεταφέρεις χωρίς να το καταψύξεις. Τις παγοκύστες όμως πρέπει να τις δώσεις οπωσδήποτε να τις βάλουν σε μεγάλο καταψύκτη για να είναι ασφαλής η μεταφορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες και βεβαίως στην Αγλαϊα!

 

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας στο ακόλουθο:

Λόγω δουλειάς χρειάζεται να ταξιδεύω 1 φορά το μήνα εξωτερικό για 3 ημέρες (από αυτό το Σάβατο...). ...

 

Όταν ταξιδεύεις το πρόβλημα δεν είναι η διατήρηση της γαλουχίας και η μεταφορά του γάλακτος αλλά η συνεργασία του μωρού μετά την απουσία.

 

Θα ήταν καλύτερα να συζητήσεις το πρόβλημα με κάποιον παιδοψυχολόγο για να σου τα πει πιο αναλυτικά.

 

 

Ίσως η καλύτερη λύση θα ήταν να πάρεις κάποιον μαζί σου που να προσέχει το μωρό για να μπορείς να απουσιάζεις μόνο λίγες ώρες από το μωρό και όχι 3 24ωρα. Τα μωρά σε αυτή την ηλικία δεν μπορούν να καταλάβουν ότι η μαμά τους θα γυρίσει και νομίζουν ότι την έχασαν τους για πάντα. Μετά τη βλέπουν και δεν καταλαβαίνουν τι γίνεται και νομίζουν οτι μπορεί να την ξαναχάσουν....

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΛΑΙΑ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΟΜΩΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΕΤΟΥΣ. ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ; ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ; ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαϊα μου σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

 

Δυστυχώς για οικονομικούς λόγους είναι αδύνατη η λύση του να ταξιδεύω μαζί με το μωρό και τη γιαγιά του...όσες ώρες λείπω καθημερινά από το σπίτι (φροντίζω να πηγαίνω για δουλειά 3-4 φορές μόνο την εβδομάδα, αφού την έχω φροντίσει εγώ πρώτα το πρωί και φεύγω όταν κοιμάται...) την κρατούν η μητέρα μου και η πεθερά μου. Για τις ημέρες που θα λείπω θα την πηγαίνω στο σπίτι της πεθεράς μου, που μου εξασφαλίζει ένα ήσυχο και καθαρό περιβάλλον τουλάχιστον...Η εταιρεία δεν μου καλύπτει έξοδα πέραν των δικών μου και είναι ένα κόστος περίπου 1,500 ευρώ ανά ταξίδι.

 

Το αντιλαμβάνομαι απόλυτα αυτό που μου γράφεις και δεν σου κρύβω ότι με αγχώνει αφάνταστα - κλαίω ήδη για αύριο που θα φύγω για πρώτη φορά.

 

Θα σου πω την εμπειρία μου κατά την επιστροφή την Τρίτη...

Η ζωή μου όλη είναι η μπέμπα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ΑΓΛΑΙΑ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΟΜΩΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΕΤΟΥΣ. ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ;

 

Nina, συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά μου ξέφυγε... Οι παιδοψυχολόγοι υποστηρίζουν ότι το πρόβλημα αυτό υπάρχει μέχρι το παιδί να καταλάβει την έννοια του χρόνου και του αύριο, να μάθει τι σημαίνει 3 μέρες... Αυτό συμβαίνει μετά τους 18 μήνες. Θα σε συμβούλευα κι εσένα να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό για να σε βοηθήσει να διαχειριστείς το πρόβημα αν υπάρχει ανάγκη.

 

 

ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ; ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ...

 

Για σένα σίγουρα θα είναι ταλαιπωρία, αλλά για το μωρό όχι. Για το μωρό είναι ταλαιπωρία η απουσία σου. Γενικά για το μωρό σπίτι είναι όπου είναι η μαμά και άνετα είναι όπου είναι η μαμά. Τα υπόλοιπα ταλαιπωρούν τη μαμά...

 

Μέχρι τότε θα δεις και θα αποφασίσεις πιο είναι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε. :)

Link to comment
Share on other sites

 

Το αντιλαμβάνομαι απόλυτα αυτό που μου γράφεις και δεν σου κρύβω ότι με αγχώνει αφάνταστα - κλαίω ήδη για αύριο που θα φύγω για πρώτη φορά.

 

Θα σου πω την εμπειρία μου κατά την επιστροφή την Τρίτη...

 

Χριστίνα, τώρα είδα το μήνυμα... Ελπίζω να τα καταφέρατε και να πήγα όλα κατ'ευχή...

 

Καλό κουράγιο για τη συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΛΑΙΑ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΟΜΩΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΕΤΟΥΣ. ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ;

 

Nina, συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά μου ξέφυγε... Οι παιδοψυχολόγοι υποστηρίζουν ότι το πρόβλημα αυτό υπάρχει μέχρι το παιδί να καταλάβει την έννοια του χρόνου και του αύριο, να μάθει τι σημαίνει 3 μέρες... Αυτό συμβαίνει μετά τους 18 μήνες. Θα σε συμβούλευα κι εσένα να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό για να σε βοηθήσει να διαχειριστείς το πρόβημα αν υπάρχει ανάγκη.

 

 

ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ; ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ...

 

Για σένα σίγουρα θα είναι ταλαιπωρία, αλλά για το μωρό όχι. Για το μωρό είναι ταλαιπωρία η απουσία σου. Γενικά για το μωρό σπίτι είναι όπου είναι η μαμά και άνετα είναι όπου είναι η μαμά. Τα υπόλοιπα ταλαιπωρούν τη μαμά...

 

Μέχρι τότε θα δεις και θα αποφασίσεις πιο είναι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε. :)

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΓΛΑΙΑ!!

ΓΙΑ ΝΑΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ, ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΡΟΔΟ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΕΚΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑΜΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ. ΩΣΤΟΣΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟ. ΕΝΑ ΑΠΤΑ ΔΥΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ (Η ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ Η ΤΟ ΕΛΑ) ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΔΙΚΩΣ (ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ Η ΤΡΕΝΟ) ΜΕΧΡΙ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΠΛΟΙΟ. ΤΩΡΑ ΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ Η ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΕΠΕΙΤΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ Ο,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΕΜΒΟΛΙΑ, ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΤΑ ΜΕΣΑ ΑΎΤΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ( ΚΑΙ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΚΑΙ ΤΡΕΝΟ ΚΑΙ ΠΛΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο, ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΓΛΑΙΑ!!

ΓΙΑ ΝΑΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ, ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΡΟΔΟ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΕΚΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑΜΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ. ΩΣΤΟΣΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟ. ΕΝΑ ΑΠΤΑ ΔΥΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ (Η ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΕ Η ΤΟ ΕΛΑ) ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΔΙΚΩΣ (ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ Η ΤΡΕΝΟ) ΜΕΧΡΙ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΠΛΟΙΟ. ΤΩΡΑ ΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ Η ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΤΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΕΠΕΙΤΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ Ο,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΕΜΒΟΛΙΑ, ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΤΑ ΜΕΣΑ ΑΎΤΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ( ΚΑΙ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΚΑΙ ΤΡΕΝΟ ΚΑΙ ΠΛΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο, ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ)

 

nina, τα εντός Ελλάδος είναι ακόμη πιο εύκολα. Με ένα τόσο μεγάλο μωρό μια χαρά θα τα καταφέρεις. Θα τρώει και στερεές τροφές και θα είναι ακόμη πιο εύκολο, λίγη οργάνωση θέλει.

 

Το τραίνο είναι πολύ πιο βολικο για το μωρό σε σχέση με το λεωφορείο γιατί δεν είσαι καθηλωμένος σε μία θέση.

 

Για τα εμβόλια δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος λόγος ανησυχίας (είναι δύσκολο να ταξιδεύει κάποιος άρρωστος με τις ασθένειες από τις οποίες σε προστατεύουν τα εμβόλια). Απ΄ότι κατάλαβα βρίσκεσαι στη Θεσσαλονίκη ή κάπου κοντά, μπορείς λοιπόν να επισκεφθείς την παιδίατρο Άννα Πατσούρου και να συζητήσεις μαζί της το θέμα των εμβολίων και των ταξιδιών, πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει. :)

Link to comment
Share on other sites

[ Απ΄ότι κατάλαβα βρίσκεσαι στη Θεσσαλονίκη ή κάπου κοντά, μπορείς λοιπόν να επισκεφθείς την παιδίατρο Άννα Πατσούρου και να συζητήσεις μαζί της το θέμα των εμβολίων και των ταξιδιών, πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει. :)

 

 

AYTO EXΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.

 

ΠΑΝΤΩΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ Σ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΠΙΤΙ, ΠΧ ΣΤΟΥς ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ, ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΠΟΛΥ. ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ. ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΚΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΕΚΕΙ. ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΗΡΕΜΕΙ.

 

ΕΚΤΟΣ ΑΠ ΤΙΣ ΑΡΡΩΣΤΙΕς ΠΟΥ ΠΡΟΦΥΛΑΣΣΟΥΝ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ (ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΑΚΙΝΔΥΝΟΙ ΑΠΟ ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ; ) , ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΑΠΟ ΙΩΣΕΙΣ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΟΠΩς ΤΟ ΤΡΕΝΟ; ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΤΑ ΜΕΣΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ισχύει γενικά για τα ταξίδια είναι να αποφεύγονται τα πολύ μακρινά όταν το μωρό είναι πολύ μικρό γιατί η μαμά δεν του δίνει αντισώματα για το κρυολόγημα που κυκλοφορεί πχ στη Ρώμη, ενώ πιθανότατα του δίνει αντισώματα για το κρυολόγημα που κυκλοφορεί στην ευρύτερη περιοχή κατοικίας (πόλη, νομός, ακόμη και χώρα μια και μετακινούμαστε πολύ κι εύκολα) μια και μάλλον έχει έρθει σε επαφή με το νοσογόνο παράγοντα ακόμη και αν η ίδια δεν έχει νοσήσει.

 

Ειδικά μετά το χρόνο το μωρό θεωρείται μεγάλο και δεν υπάρχει περιορισμός ούτε για τα ταξίδια στο εξωτερικό σε χώρες με επίπεδο υγιεινής περίπου σαν της χώρας που μένει το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

 

ΠΑΝΤΩΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ Σ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΠΙΤΙ, ΠΧ ΣΤΟΥς ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ, ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΠΟΛΥ. ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ. ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΚΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΕΚΕΙ. ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΗΡΕΜΕΙ.

 

 

Γι αυτό σου έγραψα να το συζητήσεις καλύτερα με ένα ειδικό για να μπορέσεις να εκτιμήσεις και να ζυγίσεις καταστάσεις που μπορεί να πικίλουν για το μωρό από αίσθηση εγκατάλειψης και ανασφάλειας μέχρι απλή αποδιοργάνωση λόγω ταξιδιού. Πιστεύω ότι μια εκτενή συζήτηση και αξιολόγηση των περιστάσεων θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο από ότι οι δικές μου γνώσεις που στον τομέα αυτό είναι περιορισμένες.

 

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι ταξίδεψα χειμώνα με τραίνο στην Αθήνα με το μωρό και ήταν μια χαρά! Μείναμε σε ξενοδοχείο και δεν χρειάστηκα τίποτα πέρα από πάνες και ρούχα και το καρότσι για να τον μεταφέρουμε πιο εύκολα. Μετά από κάθε ταξίδι το παιδί έκανε ένα αναπτυξιακό άλμα ψυχολογικά, σαν να μεγάλωνε απότομα!

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Ή εμπειρία τελικά του να είσαι χωρίς το μωρό είναι φρικαλέα! Εντάξει, δε λέω, είναι δύσκολο ακόμη και για τις ώρες στο γραφείο, αλλά το ταξίδι χωρίς το μωρό δεν παλεύεται!!! Εγώ προσωπικά πέρασα πολύ δύσκολα - από το άγχος μου μάλιστα μη μειωθεί το γάλα είχα τρομερή παραγωγή (το ένα πρωί άντλησα 450ml!). Στην επιστροφή μόλις είδα τη μπέμπα μου άρχισα να κλαίω απαρηγόρητα...ευτυχώς η μικρούλα ήταν μια χαρά μαζί μου (είχα τη φοβία μήπως δε με αναγνωρίζει...). Το επόμενο ταξίδι μου είναι αυτή την εβδομάδα και κλαίω από τώρα...κορίτσια μακάρι καμιά μας να μην αναγκαζόταν να κάνει κάτι τέτοιο. Ευτυχώς εξήγησα στο σύζυγο το πρόβλημα και από Ιούνιο και μετά θα κάνω μερικά ταξίδια με την πολύτιμη συνοδεία της πεθεράς μου και της μπέμπας μου (οικονομικά θα ματώσουμε λίγο, αλλά είναι σαφώς προτιμότερο)...

Η ζωή μου όλη είναι η μπέμπα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

από το άγχος μου μάλιστα μη μειωθεί το γάλα είχα τρομερή παραγωγή (το ένα πρωί άντλησα 450ml!).

 

Τελικά το άγχος είναι πολύ παραγωγικό σε αυτό το φόρουμ!!! :)

 

Σου εύχομαι καλό κουράγιο για τη συνέχεια...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επαναφέρω το θέμα γιατί μόλις γύρισα από το Cape Town όπου πέρασα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ :D

 

Το ένα θέμα είναι ότι η βαλίτσα μου είναι ακόμα στο Johannesburg με το Symphony μέσα !!!! :?:shock:

 

Το ευχάριστο είναι ότι από χθες η μικρή είναι κολλημένη στο στήθος και θηλάζει συνέχεια, μάλλον για να αναπληρώσει τις μέρες απουσίας :lol::lol::lol:

 

Η παραγωγή μάλλον μειώθηκε τελικά λίγο αλλά φαντάζομαι θα την ξαναυξήσουμε σύντομα έτσι όπως πάμε :D

 

Σύντομα θα βάλω φωτογραφίες....

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες!!!!!!

Χαίρομαι που πέρασες καλά και που ξαναρχίσατε με κέφι το θηλασμό ( όχι που θα τον άφηνε, φαίνεται έξυπνο κορίτσι!!!! :D )

Όσο για το θήλαστρο, αστο να ξεκουραστεί λίγο, φαντάζομαι ότι θα πήρε φωτιά στο Cape Town! :D

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Θα πάω ένα ταξίδι στο εξωτερικό (Γαλλία, Νίκαια) μαζί με τη 10 μηνών κορούλα μου και αναρωτιέμαι τι τροφές να της δίνω. Αυτή τη στιγμή κάνω ακόμα 3 θηλασμούς την ημέρα (πρωί, απόγευμα, βράδυ) και ενδιάμεσα τρώμε φρουτόκρεμα και κρέας ή κοτόπουλο με λαχανικά. Για 6 μέρες που θα λείψω να δώσω συσκευασμένες τροφές; Έχετε να μου προτείνετε κάποια μάρκα συγκεκριμένη; Αγλαία εσύ τι θα μου πρότεινες; Μήπως να πάρω φρούτα μαζί μου και το μπλέντερ για να κάνω φρουτόκρεμα και το μεσημεριανό να δίνω κρεμούλα φαρίν λακτέ? Από νερό, να πάρω από εδώ; Από οτι έχω ακούσει το εμφιαλωμένο δεν συνιστάται.

 

Το προηγούμενο ταξίδι που πήγαμε (πάλι επαγγελματικό) ήταν πριν από 5 μήνες οπότε θήλαζα αποκλειστικά και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ! :-)

.png
Link to comment
Share on other sites

Θα πάω ένα ταξίδι στο εξωτερικό (Γαλλία, Νίκαια) μαζί με τη 10 μηνών κορούλα μου

 

Mε το καλό! :)

 

Για 6 μέρες που θα λείψω να δώσω συσκευασμένες τροφές;

 

Φυσικά και να δώσεις συσκευασμένα, μπορείς να βρεις ακόμη και βιολογικά στα περισσότερα σούπερ μάρκετ στη Γαλλία (ίσως σε όλα!). Να κουβαλήσεις ένα-δύο γεύματα και τα υπόλοιπα να τα αγοράσεις από εκεί. Αν θέλεις να δώσεις κάτι φρέσκο, ρώτησε στο ξενοδοχείο που θα μείνεις αν μπορούν να σου ετοιμάσουν κάτι (βραστά λαχανικά με κρέας). Τα ξενοδοχεία που έχουν εστιατόριο συχνά το κάνουν.

 

Αγλαία εσύ τι θα μου πρότεινες;

 

Να χαλαρώσεις! :wink:

 

Μπορείς ακόμη ταΐσεις το μωρό κάποιο ρυζότο ή ζυμαρικά, τους ζητάς να βάλουν λιγότερο ή καθόλου αλάτι. Πολλά μωρά σε αυτή την ηλικία τρώνε μαλακές τροφές που δεν χρειάζονται άλεσμα.

 

Μήπως να πάρω φρούτα μαζί μου και το μπλέντερ για να κάνω φρουτόκρεμα

 

Και στη Γαλλία πουλάνε φρούτα!!! και μπορείς εύκολα να βρεις βιολογικά ακόμη και στο σούπερ μάρκετ. Αν θέλεις πάρε μαζί σου ένα δύο φρούτα για να μην ψάχνεις από την πρώτη στιγμή αλλά τα υπόλοιπα θα τα αγοράσεις από εκεί. Εγώ πάντα έτσι κάνω (για μένα και για το γιο μου που δεν μπορούμε αν δεν φάμε φρούτα!!!).

 

Στα περισσότερα ξενοδοχεία έχουν φρούτα στο πρωινό, μπορείς να παίρνεις κανένα παραπανίσιο για την υπόλοιπη μέρα. Επίσης έχουν γιαούρτια και διάφορα άλλα που μπορεί να φάει ένα τόσο μεγάλο μωρό!

 

Από νερό, να πάρω από εδώ;

 

Συγνωμη, τα γαλλάκια τι νερό πίνουνε και με τι νερό ετοιμάζεται το φαγητό τους; (γι αυτό σου λέω να χαλαρώσεις... :wink: )

 

 

Από οτι έχω ακούσει το εμφιαλωμένο δεν συνιστάται.

 

Στην Ολλανδία δεν υπάρχει τρεχούμενο πόσιμο νερό πουθενά. Όλο το ποσιμο εισάγεται και είναι εμφιαλωμένο...

 

Αν το πλαστικό σε ενοχλεί, θα βρεις πολλά εμφιαλωμένα σε γυάλινο μπουκάλι!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Αγλαία. Οι συμβουλές σου όπως πάντα είναι πολύ χρήσιμες, θα τις ακολουθήσω κατά γράμμα. Για να της ζεσταίνω το φαγητό της σκέφτηκα να πάρω μαζί το θερμαντήρα (για να τον χρησιμοποιήσω επιτέλους! :-) και να βάζω το φαγητό στο μπιμπερό για να ζεσταθεί. Έχεις καμμιά άλλη ιδέα;

 

Σε ευχαριστώ και πάλι!

.png
Link to comment
Share on other sites

Για να της ζεσταίνω το φαγητό της σκέφτηκα να πάρω μαζί το θερμαντήρα (για να τον χρησιμοποιήσω επιτέλους! :-) και να βάζω το φαγητό στο μπιμπερό για να ζεσταθεί. Έχεις καμμιά άλλη ιδέα;

 

Συνήθως στο θερμαντήρα μπαίνουν κατευθείαν τα βαζάκια! μετά τα πετάς και δεν έχεις να πλύνεις παρά μόνο το κουταλάκι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...