Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλή σχολική χρονιά στα πρωτάκια μας.Η μεγάλη μου κόρη θα πάει Α'Δημοτικού και το άγχος αλλά και ο ενθουσιασμός είναι μεγάλος.Προσπάθησα να ξεκινήσουμε με τα εύκολα και τα χαρούμενα όπως να πάρουμε την τσάντα που της άρεσε με ίδια κασετίνα αλλά και φαγητοδοχείο.Είναι η πρώτη φορά που την ένταξα στο ολοήμερο πρόγραμμα.Δεν ξέρω ακόμη εαν είναι καλό.Η δουλειά μου είναι εποχική οπότε το μεγαλύτερο μέρος του χειμώνα είμαι σπίτι.Εαν δεν λειτουργήσει και την δω αγχωμένη θα το σταματήσω.Απ'την άλλη θα γνωρίσει και κάποια μεγαλύτερα παιδιά που θα τη βοηθήσουν να ενταχθεί καλύτερα σε μια ομάδα και να μην νοιώθει χαμένη στο πλήθος.Το άλλο ευχάριστο είναι ότι θα συναντήσουμε τα παιδάκια της Β'Δημοτικού που το σχολικό έτος 2007-08 ήταν συμμαθητές μας στο νηπιαγωγείο και μας έλειπαν πέρυσι.Επίσης θα πάρουμε νέο γραφείο και βιβλιοθήκη μόνο για την ίδια γα να διαβάζει και να ζωγραφίζει και να έχει και μυστικό κουτί!!!! Ελπίζω να λειτουργήσουν όλα αυτά θετικά.Καλή σχολική χρονιά σε όλους, καλή δύναμη και να τα λέμε συχνά για ν'ανταλλάσουμε ιδέες,γνώμες,προβληματισμούς, απορίες και ότι 'αλλο προκύψει.Marvas στο δικό μας σχολείο απ'ότι μας είπαν την ημέρα του αγιασμού χωρίζονται σε τμήματα,γνωρίζουμε τον/την δασκάλα,παίρνουμε βιβλία και πρόγραμμα 3 ωρών για την επόμενη μέρα.

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 543
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες τις κοπέλες, καλή αρχή στα πρωτάκια μας, να έχουν καλή πρόοδο.

 

Εχώ ενα γιο που φέτος θα πάει Α' δημοτικού, τον Θοδωρή γεννημένος 13/9. Θα τον στείλω σε δημόσιο σχολείο, όχι στο ολοήμερο τμήμα. Αυτό που με αγχώνει είναι πως αρχές Οκτώβρη θα ξεκινήσω δουλειά κ δεν θα μπορώ να τον διαβάζω εγώ αλλά η μητέρα μου. Εχω κ μια 8 μηνών κορούλα που δεν ξέρω κατά ποσο θα δίνει τον απαραίτητο χρόνο στη μητέρα μου για να είναι με τον γιό. Είναι "μέσ'την τρέλα" ο γιός κ δεν ξέρω πως θα κάνει την μετάβαση αυτή από το νήπιο στο δημοτικό. Μια φίλη μου δασκάλα που γνωρίζει το παιδί ειναι πολύ θετική.

 

Ακούω γενικότερα ότι έχουν δυσκολέψει τα πράγματα στο δημοτικό αλλά ειμαι αισιόδοξη. Μέχρι τα Χριστούγεννα όπως κ να'χει πρέπει να έχουν μάθει να διαβάζουν αλλά αυτό ειναι κάτι που ίσχυε κ πριν 20 χρόνια.

 

Ευχομαι τα παιδιά μας να έχουν φώτιση κ πάνω απ''ολα ΤΥΧΗ να βρούν καλούς δασκάλους με όρεξη για δουλειά κ υπομονή.

 

Ενα θέμα που με προβληματίζει κ θα ήθελα να το συζητήσω μαζί σας είναι το αν θα δίνετε στο παιδί σας "χαρτζιλικι" για το κυλικείο του σχολείου. Σίγουρα εγώ θα του βάζω μαζί του χυμό ή νερό κ το αγαπημένο του σνάκ (τοστάκι, τυρόπιτα σπιτικί, κέικ) αλλά σκεφτόμουν ΄κάποια στιγμή να του έδινα ένα μικρό ποσό.

 

καταρχην καλη αρχη!!!!!!!!!

να σου πω την γνωμη μου οτι ειναι πολυ μικρος ακομα για χαρτζιλικη,καλο ειναι να του βαζεις απο το σπιτι οπως ειπες και δεν ειναι αναγκη απο τωρα να πηγαινει στο κυλικειο.Ειναι ακομα πολυ μικρα και σιγουρα οι αγορες που θα κανει απο εκει δεν θα ειναι και πολυ καλες.............

Αφου θα εχει μαζι απο το σπιτι οτι χρειαζετε θεωρω πως ειναι περιτο σε αυτη την ηληκια.....

τωρα αργοτερα ισως χρειαστει αλλα οταν θα μπορει να διαχειριζετε και τα χρηματα μονος του ,αλλωστε θα το μαθουν και αυτο στη Α¨;)

 

καλη αρχη και παλι:P

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ρωτάω αλλά για ποιο λόγο θέλεις να του δώσεις "χαρτζιλίκι" εφόσον θα του βάζεις από το σπίτι το πρωινό του;

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι μικρά ακόμη για να κουβαλάνε μαζί τους χρήματα. Μη ξεχνάμε ότι στο δημοτικό θα είναι και παιδιά μεγαλύτερα από αυτά της Α' δημοτικού επομένως ίσως να δημιουργηθούν προβλήματα. Σίγουρα όμως θα πρέπει κάποια στιγμή να τους δώσουμε χρήματα για να μάθουν να τα διαχειρίζονται.

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες τις κοπέλες, καλή αρχή στα πρωτάκια μας, να έχουν καλή πρόοδο.

 

Εχώ ενα γιο που φέτος θα πάει Α' δημοτικού, τον Θοδωρή γεννημένος 13/9. Θα τον στείλω σε δημόσιο σχολείο, όχι στο ολοήμερο τμήμα. .

 

To τικεράκι σου δε συμφωνεί με αυτά που γράφεις, μήπως καταχώρησες λάθος ημερ/νια στο τίκερ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή σχολική χρονιά στα πρωτάκια μας.Η μεγάλη μου κόρη θα πάει Α'Δημοτικού και το άγχος αλλά και ο ενθουσιασμός είναι μεγάλος.Προσπάθησα να ξεκινήσουμε με τα εύκολα και τα χαρούμενα όπως να πάρουμε την τσάντα που της άρεσε με ίδια κασετίνα αλλά και φαγητοδοχείο.Είναι η πρώτη φορά που την ένταξα στο ολοήμερο πρόγραμμα.Δεν ξέρω ακόμη εαν είναι καλό.Η δουλειά μου είναι εποχική οπότε το μεγαλύτερο μέρος του χειμώνα είμαι σπίτι.Εαν δεν λειτουργήσει και την δω αγχωμένη θα το σταματήσω.Απ'την άλλη θα γνωρίσει και κάποια μεγαλύτερα παιδιά που θα τη βοηθήσουν να ενταχθεί καλύτερα σε μια ομάδα και να μην νοιώθει χαμένη στο πλήθος.Το άλλο ευχάριστο είναι ότι θα συναντήσουμε τα παιδάκια της Β'Δημοτικού που το σχολικό έτος 2007-08 ήταν συμμαθητές μας στο νηπιαγωγείο και μας έλειπαν πέρυσι.Επίσης θα πάρουμε νέο γραφείο και βιβλιοθήκη μόνο για την ίδια γα να διαβάζει και να ζωγραφίζει και να έχει και μυστικό κουτί!!!! Ελπίζω να λειτουργήσουν όλα αυτά θετικά.Καλή σχολική χρονιά σε όλους, καλή δύναμη και να τα λέμε συχνά για ν'ανταλλάσουμε ιδέες,γνώμες,προβληματισμούς, απορίες και ότι 'αλλο προκύψει.Marvas στο δικό μας σχολείο απ'ότι μας είπαν την ημέρα του αγιασμού χωρίζονται σε τμήματα,γνωρίζουμε τον/την δασκάλα,παίρνουμε βιβλία και πρόγραμμα 3 ωρών για την επόμενη μέρα.

Πολύ super το δικό σας σχολείο!

Για να δούμε εμείς τι "λαχείο" θα τραβήξουμε!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

To τικεράκι σου δε συμφωνεί με αυτά που γράφεις, μήπως καταχώρησες λάθος ημερ/νια στο τίκερ;

 

:( τωρα το προσεξα , τα αλλαξα εχθες λογω μεγεθους αλλα δεν τα ελεγξα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη που ρωτάω αλλά για ποιο λόγο θέλεις να του δώσεις "χαρτζιλίκι" εφόσον θα του βάζεις από το σπίτι το πρωινό του;

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι μικρά ακόμη για να κουβαλάνε μαζί τους χρήματα. Μη ξεχνάμε ότι στο δημοτικό θα είναι και παιδιά μεγαλύτερα από αυτά της Α' δημοτικού επομένως ίσως να δημιουργηθούν προβλήματα. Σίγουρα όμως θα πρέπει κάποια στιγμή να τους δώσουμε χρήματα για να μάθουν να τα διαχειρίζονται.

 

Εχω ακουσει περιπτωσεις που πανε στο κυλικειο κ ψωνιζουν κ οι γονεις το μαθαινουν τελευταιοι. Μηπως βλέπει συμμαθηρες κ θελει κι αυτος, δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει περιπτωσεις που πανε στο κυλικειο κ ψωνιζουν κ οι γονεις το μαθαινουν τελευταιοι. Μηπως βλέπει συμμαθηρες κ θελει κι αυτος, δεν ξέρω

 

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να υπάρχει σχετικό κεφάλαιο στα μαθηματικά με τα χρήματα. Ίσως τότε να είναι μια καλή ευκαιρία αλλά με έλεγχο πάντα. Δηλαδή να γνωρίζουμε που τα ξοδεύει και γιατί.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς στο κλαμπ των πρωτακίων! Καλή χρονιά να έχουμε! Η μικρή μου είναι απο τις "μικρές" (13/12) , δεν θα την χαρτζηλικώνω απο τώρα αλλά θα της βάζω κολατσιό στην τσάντα (ένα τοστ, ένα κομμάτι κέικ, μία μπανάνα, ένα χυμό), θα την παίρνω στις 12.30 το μεσημέρι καθότι προσφάτως απολυμένη απο την εργασία μου οπότε είναι η πρώτη φορά που το παιδί θα έρχεται τόσο νωρίς στο σπίτι (είναι το μόνο πράγμα για το οποίο ευχαριστώ το Θεο που απολύθηκα). Απο 3 μηνών πήγαινε στο σταθμό και γυρνούσε πίσω 3.30 το μεσημέρι, όπως και στο νηπιαγωγείο που πήγαινε ολοήμερο. Επίσης, χωρίς να την πιέσω, καθότι δεν ήθελα να ξεκινήσει απο τώρα, απο μόνη της μου ζήτησε Αγγλικά, οπότε θα πάει ένα μήνα δοκιμαστικά δωρεάν και αν δεν της αρέσει θα σταματήσει (το συννενοήθηκα με τον ιδιοκτήτη). Εχουν φτιάξει ειδικό τμήμα για παιδάκια της α' δημοτικού στο οποίο θα μάθουν να γράφουν και να διαβάζουν στ' αγγλικά μετά τα Χριστούγεννα (αφού έχουν μάθει τα βασικά ελληνικά στο σχολείο).

Είθε να πάνε όλα καλά λοιπόν, για τα παιδάκια όλου του κόσμου , να έχουν υγεία και δύναμη τα μωρά μας και να είναι χαρούμενα!

Link to comment
Share on other sites

Γλύκα είσαι εκπαιδευτικός; Σε Δημοτικό ή Γυμνάσιο; που; Η βοήθειά σου θα μας είναι πολύτιμη!

 

"Αρχικό μήνυμα απο Ευάκι

Μίλησα με φίλους εκπαιδευτικούς και μου ειπαν πως ο καλύτερος τρόπος να βοηθήσουμε τα βλαστάρια μας στα μαθήματα είναι να μην είμαστε από πάνω τους, αλλά στο τέλος να κάνουμε έλεγχο. Εσείς τι λέτε;"

 

Εμένα αυτό μου αρέσει πολύ ΑΛΛΑ είμαι σχεδόν σίγουρη ότι αν τον αφήσω μόνο του να διαβάσει, απλά δε θα το κάνει. Σκέφτομαι να τον βάζω στην κουζινοτραπεζαρία να διαβάζει (έτσι ώστε να βλέπω τι κάνει και να κάνω και τις δουλειές μου ταυτόχρονα) και τη μικρή θα τη στέλνω στη γιαγιά από κάτω ή στο δωμάτιο της. Θα δούμε αν θα πιάσει. Μακάρι το παιδί να βρει το ρυθμό του και μετά να διαβάζει μόνο του στο δωμάτιο του.

 

Γιολάντα ο παιδοψυχολόγος και ο λογοθεραπευτής σίγουρα θα κάνουν δουλειά. Μάλλον από ζήλεια θα το παθε, το παθαίνουν κι αλλα παιδάκια μετά τον ερχομό του μικρού παιδιού. Υπομονή, όλα θα τελειώσουν!

 

 

είμαι φιλόλογος-δυστυχώς αδιόριστη- αλλά κάνω πολλά χρόνια ιδιαίτερα κι έχω δουλέψει και σε φροντιστήρια.Μου ΄χει τύχει παιδιά γυμνασίου να διαβάζουν με τη βοήθεια της μητέρας ή να έχουν ανασφάλεια αν δεν τους κρατήσει κάποιος το βιβλίο ή αν κάποιος δεν είναι στο σπίτι μαζί τους.Πολλές φορές έχω ακούσει το περίφημο από τη μαμά"δεν μπορώ να φύγω από το σπίτι. Αύριο γράφουμε διαγώνισμα στα αρχαία!!(και μιλάει ή μαμά για παιδιά γυμνασίου/λυκείου!!!).Όταν αυτά τα θέματα τα συζητώ με τους γονείς αυτό που όλοι μου λένε είναι πως αυτό το σύστημα το ξεκίνησαν από το δημοτικό και το παιδί έμαθε έτσι...

θέλω να πω πως η διακριτικότητα και η εμπιστοσύνη απέναντι στο παιδί(γιατί συνήθως οι γονείς έχουν οι ίδιοι ανασφάλεια)είναι τα καλύτερα "μέσα" με τα οποία μπορεί ο γονιός να βοηθήσει το παιδί...το έγραψα και στο προηγούμενό μου μήνυμα...αυτά ισχύουν εφόσον το παιδί δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα...

Σαν μαμά τώρα μέχρι στιγμής είμαι τυχερή . Ο γιος μου διάβαζε μόνος του κι εγώ απλώς έλεγχα τα γραπτά του, δεν είχε ποτέ πρόβλημα..τώρα με τη μικρή δεν ξέρω...θα δείξει..

 

Παρασκευή 13 όλα θα πάνε καλά...κι εγώ το γιο μου στην πρώτη τάξη τον άφηνα στο σαλόνι κοντά μου κι εγώ έκανα τις δουλειές μου ήσυχα.ήμουνα πάντα "δίπλα" του στην αρχή αλλά όχι από πάνω του..και πάντα τον ενθάρρυνα ότι είναι πολύ έξυπνο παιδί και ότι είμαι περήφανη που διαβάζει μόνο του...

ο χρόνος θα δείξει για όλα τα παιδιά μας.Εδώ θα είμαστε να τα λέμε!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να σας πω και να πείσω και τον εαυτό μου να το κάνει ότι, απ' ότι έχω μιλήσει και με την ξαδέλφη μου η οποία είναι δασκάλα, δεν πρέπει να είμαστε πάνω απο το κεφάλι του παιδιού όταν γράφει και διαβάζει. Θα του εξηγούμε τί πρέπει να κάνει και θα φεύγουμε. Στο τέλος θα μας τα φέρνει να βλέπουμε τις τελειωμένες του ασκήσεις. Στο μέρος που θα το βάλουμε να γράφει και να διαβάζει, είτε είναι τραπέζι κουζίνας, είτε γραφείο, είτε τραπεζαρία, εκεί θα πρέπει να συνεχίσει και όλη την χρονια και όχι να αλλάζει συνεχώς μέρη διαβάσματος. Ελπίζω να μπορούμε να τηρήσουμε κάποιο καθημερινό πρόγραμμα, είναι σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια

Ωραιο θεμα ανοιξατε

Και η δικη μου κορουλα θα παει στην πρωτη δημοτικου εφετος

Η δικη μου ειναι απο τα πολυ μεγαλα παιδια αφου γεννηθηκε 17-01-03

ειναι ωριμο παιδακι και ανυπομονει να αρχισει

θελω να πιστευω πως δεν θαχω προβλημα, μιας και ηδη διαβαζει και γραφει

βεβαια αυτο μπορει να ειναι και εις βαρος της, οπως μου λενε καποιοι οτι θα βαριεται, αλλα θα δειξει

Πολυ υπομονη και θα μπουμε σε εναν ρυθμό

Κιεγω δεν την αφηνω στο ολοημερο αν και δουλευω για να μην κουραζεται

Link to comment
Share on other sites

Κιεγω δεν την αφηνω στο ολοημερο αν και δουλευω για να μην κουραζεται

 

Αυτός ήταν ένας λόγος που δεν τον αφήνω κ εγώ ολοήμερο, δεν ξέρω κάτα πόσο θα διαβάζει αν μένει εκεί, πόση όρεξη θα έχει να διαβάσει μετά ξανά στο σπίτι ενώ έτσι προτιμώ να σχολάει, μισή ώρα κουνια γιάτί τρελαίνεται, μεσημεριανό κ διάβασμα κ όταν γυρνώ απ΄τη δουλειά να του κάνω έναν έλεγχο

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να σας πω και να πείσω και τον εαυτό μου να το κάνει ότι, απ' ότι έχω μιλήσει και με την ξαδέλφη μου η οποία είναι δασκάλα, δεν πρέπει να είμαστε πάνω απο το κεφάλι του παιδιού όταν γράφει και διαβάζει. Θα του εξηγούμε τί πρέπει να κάνει και θα φεύγουμε. Στο τέλος θα μας τα φέρνει να βλέπουμε τις τελειωμένες του ασκήσεις. Στο μέρος που θα το βάλουμε να γράφει και να διαβάζει, είτε είναι τραπέζι κουζίνας, είτε γραφείο, είτε τραπεζαρία, εκεί θα πρέπει να συνεχίσει και όλη την χρονια και όχι να αλλάζει συνεχώς μέρη διαβάσματος. Ελπίζω να μπορούμε να τηρήσουμε κάποιο καθημερινό πρόγραμμα, είναι σημαντικό.

 

τελικα αυτο που εχω καταλαβει βρε παιδια ειναι οτι καθε δασκαλα ,εκπαιδευτικος εχει τους δικους της ρυθμους και κανονες.........

εμας παλι αυτο που μας ειχε πει η δασκαλα μας ηταν να ειμαστε μαζι αυτη την λιγη ωρα που διαβαζει,γραφει το παιδι ωστε να το καθοδηγουμε σωστα γιατι ακομα ειναι πολυ νωρις για να ξερει τον τροπο διαβασματος και γραψιματος απο μονο του.....

θα ειμαστε μαζι του μεχρι ο γραφικος χαρακτηρας του να εχει παρει την τελικη σωστη μορφη του και ο τροπος διαβασμα τος του να ειναι ικανος ωστε να βγαινει νοημα...............

Δεν ειναι σε θεση ακομα τα παιδια απο την αρχη να σταματουν σε τελειες ,να περνουν μια βαθια ανασουλα στο κομμα ,να αλλαζουν τον τονο και τον τροπο της φωνης τους αναλογα με τα σημεια στιξης που συναντανε.Αυτο φυσικα θα το μαθουμε με το να ειμαστε κοντα του και να το διορθωνουμε με πολυ ηρεμο και εξυπνο τροπο ωστε να μην τα κομπλαρουμε....

 

για σκεφτητε να αφεισετε ενα παιδακι να κανει την αντιγραφη που εχουνε και να ερθει και να σας την δειξει γεματο ικανοποιηση και επειδη δεν εκανε ενα πραγμα σωστο να χρειαζετε να τα σβησει ολα και να τα ξανακανει απο την αρχη..........δεν ειναι πολυ αποθαριντυκο αυτο για το παιδι?δεν θα ηταν καλυτερα να εισασταν κοντα του και να το διορθωνατε εκεινη την στιγμη και ετσι να εκανε και ολα τα υπολοιπα σωστα?

δεν ξερω εγω ετσι το βλεπω,τωρα ο καθενας βεβαια ενεργει και αναλογα με τις δυνατοτητες του

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που θα ξεφύγω λιγάκι αλλά νομίζω ότι έχει σχέση με την α' δημοτικού.

 

Με τα χαρτιά από τους γιατρούς τι έχετε κάνει; Και συγκεκριμένα του καρδιολόγου; Εμείς έχουμε τραβήξει αρκετή ταλαιπωρία και ακόμη δεν έχουμε καταφέρει να το πάρουμε στα χέρια και όπως πάει δε θα το έχουμε μέχρι να ανοίξουν τα σχολεία!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

δεν θα ηταν καλυτερα να εισασταν κοντα του και να το διορθωνατε εκεινη την στιγμη και ετσι να εκανε και ολα τα υπολοιπα σωστα?

δεν ξερω εγω ετσι το βλεπω,τωρα ο καθενας βεβαια ενεργει και αναλογα με τις δυνατοτητες του

 

Ντιντι κι εγω αυτης της αποψης ειμαι κ ετσι εκανε κ η μητερα μου με εμενα, ετσι θελω κι εγω να κανω στο γιο μου. Δυστυχως θα εργαζομαι κ το ρολο αυτο θα τον αναλαβει η μητερα μου, σιγουρα ομως για την α' δημοτικού δεν το βλεπω να τον ελεγχο μονο στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που θα ξεφύγω λιγάκι αλλά νομίζω ότι έχει σχέση με την α' δημοτικού.

 

Με τα χαρτιά από τους γιατρούς τι έχετε κάνει; Και συγκεκριμένα του καρδιολόγου; Εμείς έχουμε τραβήξει αρκετή ταλαιπωρία και ακόμη δεν έχουμε καταφέρει να το πάρουμε στα χέρια και όπως πάει δε θα το έχουμε μέχρι να ανοίξουν τα σχολεία!

 

Εγω εχω ασφαλεια ικα, πηγα εκλεισα εκει ραντεβου κ μου το εδωσαν, το πηγα εβαια τελευταια μερα των δικαιολογηικων αλλα στο σχολειο το ηθελαν οπωσδηποτε

Link to comment
Share on other sites

για σκεφτητε να αφεισετε ενα παιδακι να κανει την αντιγραφη που εχουνε και να ερθει και να σας την δειξει γεματο ικανοποιηση και επειδη δεν εκανε ενα πραγμα σωστο να χρειαζετε να τα σβησει ολα και να τα ξανακανει απο την αρχη..........δεν ειναι πολυ αποθαριντυκο αυτο για το παιδι?δεν θα ηταν καλυτερα να εισασταν κοντα του και να το διορθωνατε εκεινη την στιγμη και ετσι να εκανε και ολα τα υπολοιπα σωστα?

δεν ξερω εγω ετσι το βλεπω,τωρα ο καθενας βεβαια ενεργει και αναλογα με τις δυνατοτητες του

 

Βασικα δεν μιλαμε απ την πρωτη εβδ ...αυτο σιγα σιγα..

Εννοειτε οταν λεμε οτι πηγαινοερχομαστε οτι πχ διαβαζουμε μια φορα το μαθημα μαζι..και στην συνεχεια που εχει να το διαβασει αλλες 3 ή 5..τ αφηνουμε και ξαναδιαβαζουμε μαζι την τελευταια..

Επισης στην αντιγραφη μεχρι να μαθει τις πρωτες 10-15 μερες εισαι απο πανω του..εγω πιο πολυ μιλησα τ αφηνουμε μονα τους μετα απο κανα μηνα που εχει μπει σε σειρα..και εχουν ξεκινησει τις ασκησουλες...εκει αναφερομαι οτι δεν χρειαζεται να ειμαστε απο πανω τους

Την πρωτο καιρο ημουν διπλα της και οταν το γραμματακι πηγαινε στον αερα της ελεγα Ωχ θα πεσει και θα κλαιει...αν ηταν κατω απ την γραμμουλα οτι στεναχωριεται το γραμματακι και θελει να ειναι παρεα με τ αλλα...ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ακομα και αν δεν ηταν τα καλυτερα της δεν της εσβησα αντιγραφη της..την ρωταγα αν την αρεσει ..και την αφηνα...συνηθως αν κατι δνε ηταν καλο ηθελε μονη της να το διορθωσει..αν οχι την αφηνα....Το να της πω να τα ξαναγραψει το εκανα 1-2 φορες αν θυμαμαι καλα στην δευτερα...στην πρωτη μονο ενθαρυνση..ακομα και το αποτελεσμα για εμας δεν ειναι το καλυτερο..

Καποιος να μου πει πως βαζουμε φατσουλες ..εμενα δεν εχει(θυμωμενο)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ασφαλεια ικα, πηγα εκλεισα εκει ραντεβου κ μου το εδωσαν, το πηγα εβαια τελευταια μερα των δικαιολογηικων αλλα στο σχολειο το ηθελαν οπωσδηποτε

 

Είχα κλείσει κι εγώ στο ΙΚΑ αλλά δεν μου το έδωσαν με τη δικαιολογία ότι πρέπει να κάνει και υπέρηχο κάτι το οποίο γίνεται σε νοσοκομείο ή σε ιδιώτη. Έκλεισα και σε νοσοκομείο ραντεβού αλλά σε καρδιολόγο και όχι σε ΠΑΙΔΟκαρδιολόγο κι έτσι πάλι δε μου το έδωσαν. Και τώρα δε βρίσκω να κλείσω ραντεβού. Θα πάμε και θα δούμε τι θα γίνει. Λέτε να μας διώξουν;

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα κλείσει κι εγώ στο ΙΚΑ αλλά δεν μου το έδωσαν με τη δικαιολογία ότι πρέπει να κάνει και υπέρηχο κάτι το οποίο γίνεται σε νοσοκομείο ή σε ιδιώτη. Έκλεισα και σε νοσοκομείο ραντεβού αλλά σε καρδιολόγο και όχι σε ΠΑΙΔΟκαρδιολόγο κι έτσι πάλι δε μου το έδωσαν. Και τώρα δε βρίσκω να κλείσω ραντεβού. Θα πάμε και θα δούμε τι θα γίνει. Λέτε να μας διώξουν;

Απαραδεκτη σ'αυτό η πολιτεία!!!!Απο την μια μας ζητάνε ενα κάρο δικαιολογητικά και εξετάσεις και απο την άλλη πάμε να κλείσουμε ραντεβού σε δημόσια νοσοκομεία και μας λένε ελάτε σε δυο-τρείς μήνες΄ή ακόμα χειρότερα όταν μία φίλη μου είπε στον οφθαλμίατρο ότι θέλει βεβαίωση για το σχολείο ούτε καν τους εξέτασαν απλώς υπέγραψε το χαρτί.Εμείς πήγαμε τελικά σε ιδιωτικούς και οφθαλμίατρο και καρδιολόγο και οδοντίατρο.Τουλάχιστον τώρα ξέρω σίγουρα ότι το παιδί μου είναι υγιέστατο.Παλιότερα μου είπαν κάποιες μητέρες ότι η εξέταση απο οφθαλμίατρο γινόταν στο σχολείο.Μου είπαν επίσης ότι στην Α'Δημοτικού κάνουν ένα εμβόλιο στο σχολείο.Γνωρίζετε πότε γίνεται αυτό?Οι γονείς μπορούν να είναι εκεί γιατί έχουμε μια φοβία στις βελόνες?

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...