Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Ασε που ποσοστο πανω απο 60% δεν υπαρχει.αυτο ειναι μεγαλο ψεμα.35% ειναι στην καλυτερη περιπτωση.κ μια που το φερε η κουβεντα.η αμοιβη της δοτριας ειναι απο 700 εως χιλια ευρω στην καλυτερη περιπτωση.κ φυσικα τα ωαρια μοιραζονται. ουτε η ηλικια της δοτριας ειναι κατι δεδομενο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το να μη θελει να το πει καποιος εμενα δεν με πειραζει.ειναι κατι πολυ προσωπικο κ πολυ δυσκολα διαχειρισιμο.εμενα αλλο με ανησυχει σε μια τοσο μικρη χωρα σαν κ τη δικη μας.αυτες οι δοτριες γυρνανε απο κεντρο σε κεντρο κ αφηνουν το γενετικο τους υλικο.ποιος μας λεει οτι στο μελλον δεν θα συναντηθουν ερωτικα δυο αδερφια? στην ελλαδα νομιζω δεν επιτρεπεται η αποκαλυψη της ταυτοτητας του δοτη η της δοτριας οπως στο εξωτερικο.εαν υπηρχε αυτη η τραπεζα δεδομενων νομιζω οτι θα ηταν πιο ευκολο να ελεγχθει ολο αυτο το παρανομο κυκλωμα.κ το κρατος πως κ δεν μεριμνα?τοσοι αλτρουιστες νομιζουν οτι υπαρχουν?τωρα θα μου πειτε κατι ειπα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσπαθήσει Κάντι αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Δεν έχω απόθεμα πλέον και οτι βγάζω δεν είναι καλής ποιότητας. Γι αυτό και σκεφτόμαστε να πάμε με δότρια. Μου εξήγησαν οτι είναι παράνομο να πουλάν γυναίκες τα ωάριά τους και οι συγκεκριμένοι δεν εφαρμόζουν τέτοιες πρακτικές. είπαν οτι πολλές γυναίκες καταφεύγουν σε εξωσωματική γιατί έχει ο σύζηγος θέμα και όχι αυτές. Όταν πας για εμβρυολυψία, στο ερωτηματολόγιο σε ρωτάνε τι θες να κάνεις τα ωάρια που θα σου περισέψουν. Τώρα που το σκέφτομαι δε θυμάμαι αν μιλάει για ωάρια ή για έμβρυα....Δε ξέρω βρε κορίτσια...πάντως ήταν κάθετοι ότι δεν κάνουν δοσοληψίες με γυναίκες που πουλάν ωάρια και οτι όλα προέρχονται από υπάρχουσες πελάτισες του κέντρου...που τα παραχωρούν για αλτρουιστικούς λόγους. άλλα κέντρα λέει το κάνουν γιατί βγάζουν τρελά λεφτά. Μου είπαν οτι βάζουν στάνταρ 2 γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πιάσουν (ακόμα και 60%+) και θέλουν να αποφύγουν τις πολυδίδυμες κυήσεις... Που αλλού να ρωτήσω? :confused: Άκουσα κάτι τρελες τιμές 5000 - 6000 και πάλι με αμφίβολα αποτελέσματα . Δηλαδή είτε χρυσοπληρώσεις και πάς στον Νο1 είτε πάς σε κάτι πιο ήσυχο φαίνεται οι πιθανότητες να είναι οι ίδιες...Τώρα το αν μας κοροιδεύουν,....πολύ πιθανό...αλλά δεν έχω τον τρόπο να το ξέρω. Γι αυτό και ψάχνω μέσα στα fora μηπως και βρω μια άκρη. Που αλλού να πάω; Εμένα αυτό που με ενδειαφέρει είναι να κάνω παιδί και να μη ταλαιπωρούμαστε άλλο...και φυσικά...λεφτα ΔΕΝ υπάρχουν :-):roll:

Και ναι με τις βλαστοκύστες έχεις περισσότερες πιθανότητες αλλά μου είπαν οτι μπορεί και να μην επιβιώσουν και να μη μας μείνει κανένα...χάος.......:(

Link to comment
Share on other sites

aura σε καλο εργαστηριο θα επιβιωσουν.εαν δεν επιβιωσουν δεν θα προχωρησουν .οι βλαστοκυστες μπαινουν σε φιλοξενο περιβαλλον.εαν εμφυτευεις αργοτερα τα μικροτερα εμβρυα κινδυνευουν να χαθουν.ειναι μεγαλη η αποφαση που παιρνεις κ πρεπει να ζητησεις το καλυτερο κατα τη γνωμη μου.να μην πληρωνεις κ τη μεταφορα τσαμπα κ φθειρεσαι κιολας.

Link to comment
Share on other sites

το να μη θελει να το πει καποιος εμενα δεν με πειραζει.ειναι κατι πολυ προσωπικο κ πολυ δυσκολα διαχειρισιμο.εμενα αλλο με ανησυχει σε μια τοσο μικρη χωρα σαν κ τη δικη μας.αυτες οι δοτριες γυρνανε απο κεντρο σε κεντρο κ αφηνουν το γενετικο τους υλικο.ποιος μας λεει οτι στο μελλον δεν θα συναντηθουν ερωτικα δυο αδερφια? στην ελλαδα νομιζω δεν επιτρεπεται η αποκαλυψη της ταυτοτητας του δοτη η της δοτριας οπως στο εξωτερικο.εαν υπηρχε αυτη η τραπεζα δεδομενων νομιζω οτι θα ηταν πιο ευκολο να ελεγχθει ολο αυτο το παρανομο κυκλωμα.κ το κρατος πως κ δεν μεριμνα?τοσοι αλτρουιστες νομιζουν οτι υπαρχουν?τωρα θα μου πειτε κατι ειπα...

 

 

Ποσο μα ποςο δικιο εχεις...καμια φορα σκέφτομαι πως τελικά ιςως να μην ήταν κ τοσο κακο που δεν ειχα απόθεμα...τουλαχιςτον, έχω το κεφάλι μου ήσυχο...(παρηγοριά στον άρρωστο... οπως θες πέστο)...Ναι, η νομοθεσία στην Ελλάδα δεν το επιτρέπει...βέβαια κ αλλα δεν επιτρέπει αλλα ποτε μην εισαι σίγουρος για τ ίποτα όταν στη χώρα που ζούμε κυβερνά το χρήμα...

Ε καλα δεν το συζητώ...θέλει να χεις γερά κότσια για να πάρεις μια τετοια απόφαση..το καλο που διάβασα πρόσφατα ειναι πως ναι μεν το παιδί δεν εχει το DNA σου, αλλά στην τελική επηρεάζονται τα γονίδιά....κάποτε δε ενας γιατρός μου ειπε πως οι γυναίκες άνω των 40 στην πλειοψηφία πάνε με δανεικά...ε εκεί ηρέμησα κάπως...το παραμύθι ομως για μένα πρέπει να τελειώνει κάπου εκει( αναφέρομαι κυρίως στους επώνυμους κ λιγότερο στους ανώνυμους των διαφόρων φόρα) γιατι πραγματικά υπάρχει κόσμος που ακόμα παλεύει κ θα παλεύει με τα δικά του...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ φυσικα μπορεις να κανεις παιδι μετα τα 40.εξαρταται απο την καθε περιπτωση.πιο δυςκολο βεβαια αλλα εν μερη κ η τρομοκρατια που μας αςκηται λογω ηλικιας εχει και ιςχυρα συμφεροντα για να καλλιεργειται.οσο για το dna της μητερας που κυοφορει,το εμβρυο παιρνει νομιζω το μιτοχονδριακο dna.

Link to comment
Share on other sites

Κ φυσικα μπορεις να κανεις παιδι μετα τα 40.εξαρταται απο την καθε περιπτωση.πιο δυςκολο βεβαια αλλα εν μερη κ η τρομοκρατια που μας αςκηται λογω ηλικιας εχει και ιςχυρα συμφεροντα για να καλλιεργειται.οσο για το dna της μητερας που κυοφορει,το εμβρυο παιρνει νομιζω το μιτοχονδριακο dna.

 

Καλε ναι...Εννοούσα τις γυναίκες που εχουν μπει στη διαδικασία της IVF...οχι ολες... ήμαρτον ...σορυ αλλα γράφω απο κινητό κ εγω ακόμα μπερδεύομαι καμια φορα ετσι οπως τα γράφω...αυτο που λες δεν το γνωρίζω...μωρε καλα σε λέω εγω κινητή εγκυκλοπαίδεια...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

χα χα.ειδες η αναγκη τι σου κανει?😄με η χωρις εξωσωματικη το ειδα να γινεται κ απο μενα κ απο πολλες αλλες.το εχουν βρει ευκολο κ ο,τι κ να γινει σου λενε φταιει το ωαριο.με σωστους χειρισμους πολλες γυναικες εχουν ελπιδα να κανουν το δικο τους βιολογικο παιδι.

γενικοτερα παντως εχω αηδιασει με τους γυναικολογους κ τους παρατρεχαμενους τους γι αυτο κ κραταω αυστηρα ενα πολυ κλειστο team.

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσπαθήσει Κάντι αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Δεν έχω απόθεμα πλέον και οτι βγάζω δεν είναι καλής ποιότητας. Γι αυτό και σκεφτόμαστε να πάμε με δότρια. Μου εξήγησαν οτι είναι παράνομο να πουλάν γυναίκες τα ωάριά τους και οι συγκεκριμένοι δεν εφαρμόζουν τέτοιες πρακτικές. είπαν οτι πολλές γυναίκες καταφεύγουν σε εξωσωματική γιατί έχει ο σύζηγος θέμα και όχι αυτές. Όταν πας για εμβρυολυψία, στο ερωτηματολόγιο σε ρωτάνε τι θες να κάνεις τα ωάρια που θα σου περισέψουν. Τώρα που το σκέφτομαι δε θυμάμαι αν μιλάει για ωάρια ή για έμβρυα....Δε ξέρω βρε κορίτσια...πάντως ήταν κάθετοι ότι δεν κάνουν δοσοληψίες με γυναίκες που πουλάν ωάρια και οτι όλα προέρχονται από υπάρχουσες πελάτισες του κέντρου...που τα παραχωρούν για αλτρουιστικούς λόγους. άλλα κέντρα λέει το κάνουν γιατί βγάζουν τρελά λεφτά. Μου είπαν οτι βάζουν στάνταρ 2 γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πιάσουν (ακόμα και 60%+) και θέλουν να αποφύγουν τις πολυδίδυμες κυήσεις... Που αλλού να ρωτήσω? :confused: Άκουσα κάτι τρελες τιμές 5000 - 6000 και πάλι με αμφίβολα αποτελέσματα . Δηλαδή είτε χρυσοπληρώσεις και πάς στον Νο1 είτε πάς σε κάτι πιο ήσυχο φαίνεται οι πιθανότητες να είναι οι ίδιες...Τώρα το αν μας κοροιδεύουν,....πολύ πιθανό...αλλά δεν έχω τον τρόπο να το ξέρω. Γι αυτό και ψάχνω μέσα στα fo

η. Που αλλού να πάω; Εμένα αυτό που με ενδειαφέρει είναι να κάνω παιδί και να μη ταλαιπωρούμαστε άλλο...και φυσικά...λεφτα ΔΕΝ υπάρχουν :-):roll:

Και ναι με τις βλαστοκύστες έχεις περισσότερες πιθανότητες αλλά μου είπαν οτι μπορεί και να μην επιβιώσουν και να μη μας μείνει κανένα...χάος.......:(

 

Εχεις δικαιο για το οικονομικο, το συγκεκριμενο κεντρο ειναι το πιο φτηνο στα δανεικα. Ισως αυτο ειναι το μονο δελεαστικο

 

Γιατι ο τροπος ευρεσης των ωαριων ειναι νεφελωδης. Αν παει καποια κοπελα μικρης ηλικιας με προβλημα του αντρα της ουε κ αλιμονο στη κακομοιρα. Ταμισα ωαρια θα της τα παρουν....εν γνωση της αραγε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Σκεφτόμαστε να πάμε κι εμείς με δανεικά λόγο πρόωρης ωοθηκικής ανεπάρκειας. Στο κέντρο που πάω μου είπαν τα εξής:

1. κόστος 3000- 3500 ανάλογα αν θα καταψύξουμε έμβρυα

2. Μπαίνεις σε λίστα αναμονής 3- 6 μήνες

3. Τα ωάρια είναι από γυναίκες νέες που κάνουν ήδη εξωσωματική για δικούς τους λόγους και απόφασίζουν να δωρίσουν το πλεόνασμα των ωαρίων τους.

4. Το ποσοστό επιτυχίας είναι 60% ...γι αυτό και θα μου βάλουν 2 από τα 4 που θα μου δώσουν.

5. Υπάρχει περίπτωση τα έμβρυα να πρέπει να μπουν σε κατάψυξη μέχρι να συνχρονιστεί η δική μου η μήτρα.

6. τα έμβρυα θα είναι 3 ημερών και ίσως και βλαστοκύστες...

7. Σε περίπτωση που τα έμβρυα καταστραφούν στην απόψυξη δεν θα πληρώσω τπτ.

8. Δε μου είπαν να πληρώσω φάρμακα κλπ.

9. Μας είπαν οτι το καλύτερο ήταν να μην διατυμπανίσουμε οτι θα πάμε με δανεικά σε οικογένεια και φίλους, γιατί το σωστό είναι να μην το μάθει ποτέ το παιδί για να αποφύγουμε ψυχολογικά προβλήματα.

10. Μας είπαν οτι θα προσπαθήσουν να βρουν την ίδια ομάδα αίματος και τα χρώματά μου αλλά όσα πιο πολλά κριτήρια βάζω τόσο πιο δύσκολα βρίσκεται δότης. Πχ υπάρχουν κάποιοι που ζητούν να είναι χριστιανή ορθόδοξη η δότρια ή να έχει πτυχίο πανεπιστημίου.

------

Πείτε μου αν έχετε αντιστοιχες εμπειρίες με άλλα κέντρα. Αν άλλοι ακολουθούν άλλα συστήματα με τις δότριες που είναι 1-1. Πόσες φορές επιχειρήσατε εξωσωματική με δανεικά. Γενικά ο,τι πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε θα μου ήταν πολύ χρήσιμη γιατί το θέμα θεωρείται ταμπού και πολύς κόσμος που το έχει κάνει δεν το ομολογεί. (Ακόμα και με προσωπικό μύνημα!)

 

 

εχω κανει 3 φορες με δανικα.....απο οτι ου ειπαν στα κεντρα που πηγα ειναι απ κοπελες νεες με καλες οωθηκες και υγιεις..... δεν περνουν λεφτσ γιαυτο πυ κανουν παραμονο για τα εξοδα τους που θα λειψουν απο τις δουλειες...( εγω δεν το πιστευω..) στο τελευταιο κεντρο που πηγα μου ειπαν οτι τα ωαρια που θα βγαλει η δτρια θα τα μειρασουν σε μενα και σ μια ακλη κοπελα.. οντως ετσι εγινε( τη νημερα της εμβρυομεταφορας ημασταν μαζι με τι ναλλη κοπελα που τα μοιραστικαμε) πηρα 14 ωαρια εγω και αλα τοσα εκεινη( γονιμοπο8ιηθηκαν τα 13 και φτασαν μονο τα 4 σε βλαστοκυστες... βαλαμε τα 2 και τα αλλα 2 τα πεταξανε γιατι δεν ηταν τοσο καλα ποιοτικα ωστε να δωσουν εγκυμοσυνη.. δεν ζητησα πως την θελω την δοτρια....( εγω ηθελα αν κανω παιδι..εννοειται οτι να ειναι στα χρωματα μου) οντως και ετσι ειναι..οσοι τα βλεπουν μου λενε οτι μου μοιαζουν καταπληκτικ..( και καποιοι συγκενοις που το ξερουν αυτο λενε..) για το ποσοστο που σου ειπανε πιστευω οτι τοσο ειναι...

 

η προετοιμασια γινεται ταυτοχρονα δοτριας ληπτριας.... το πολυ πολυ να καθυστερισουν εσενα ωσπου να φτασει η δοτρια την καταληλη στιγμη..( εγω πχ φτιαχνω απο την τριτη μερα ενδομητριο 13.. οποτε με κρατουσαν με φαρμακα για συντηριση... ωστε να φτασει και η δοτρια την καταληλη μερανα γινει η οωληψια... εκεινη την η,ερα δινει και ο αντρας το σπερμα και γινεται η γονημοποηιση..!

 

τωρα οσο για το κοματι οτι αυτες οι κοπελες πανε και δινουν κια8ι σε αλα κεντρα ωαρια το εχω σκεφτει... αλα πιστευω αφου ειναι νομικο..καποιο σημειο πρεπει να υπαρχει ωστε να μην υπαρχει << αιμομιξια>>...ειχα αναιβασει σε παλιοτερα ποστ μια ερευνα που λει οτι το εμβρυο οταν μπει στη μητρα της ληπριας..περνει dnaκααο κεινει οποτε καπως της μοιαζει..μπορει να παιζει εκει καποιο ρολο..αλλιως μπορει στο εργαστηριο καπως να τα πειραζουν τα εμβρυα.....

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όταν ξεκίνησα να το ψάχνω με τα δανεικά, πίστευα οτι πιάνεις με τη μία αφού σου δίνουν "πρώτο πράμα"...δηλαδή ωάρια από νέα γυναίκα. Μετά γνώρισα μια κοπέλα που έκανε με δανεικά στο μεγαλύτερο κέντρο της Αθήνας και μου είπε οτι της έκαναν ένα μικρό σκόντο μιας και είχε κάνει κι άλλες εξωσωματικές εκεί...και πάλι απέτυχε η προσπάθεια. Να σημειώσω οτι η κοπέλα έβγαζε δικά της ωάρια....!!! και απηύδησε από τις αποτυχίες και είπε να πάει με δανεικά. Να σημειώσω τώρα και κάτι που κατα τη γνώμη μου είναι αρκετά σοβαρό: Δεν είχε κάνει ο σύζηγος κατακερματισμό ποτέ του!! και σε εμάς ο γιατρός είπε οτι δεν χρειάζεται να κάνουμε....Αυτό κατα τη γνώμη μου είναι μεγάλο λάθος...Δηλαδή, ΔΕΝ πρέπει να ακούμε τη γνώμη των γιατρών και να κάνουμε την εξέταση. Αν το σπέρμα είναι πάνω από 40% κατακερματισμένο δεν προχωράει το έμβρυο. Δύο μεγαλογιατροί είπαν και σε μένα και στην άλλη οτι και καλά δεν χρειάζεται να γίνει αυτή η εξέταση...και παίρνεις τις αποτυχίες στο χέρι...και πληρώνεις και σταναχωριέσε...και δε ξέρεις τι φταίει...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να ψάξω και στο εξωτερικό μήπως και βρω καμιά άκρη. Μια κοπέλα είπε οτι πήγε στο Κίεβο και έκανε με δανεικά και έμεινε έγκυος ...και όλα πήγαν καλά...

Εδώ στην Ελλάδα το τοπίο είναι πολύ θολό. Δεν υπάρχει κανένας έλεγχος και η κάθε κλινική κάνει ότι τη συμφέρει...και 3000 πολλά είναι και 5000 και 6000 είναι τραγικό το ποσό μιας και είναι πολύ αβέβαιο το αποτέλεσμα τελικά! Πρέπει να είσαι πλούσιος για να μπορείς να δώσεις 3-4 φορές 5 και 6 χιλιάρικα μήπως και πετύχεις...

Link to comment
Share on other sites

Aura μου ποτέ κανείς δεν θα σου δώσει 100% πιθανότητες επιτυχίας (είτε με δανεικά είτε με δικά σου) και αν πας σε κέντρο που σου δώσουν να ξέρεις πως σου λένε ψέματα.

Δεν γνωρίζω για δανεικά ωάρια όμως να σου πω πως έκανα εξωσωματική και τα έβρυα ήταν άριστης ποιότητας και τα λόγια του γιατρού ήταν τα εξής ''έχεις πιθανότητες 40%-για ψυχολογικούς λόγους σου λέω 40...κανονικά οι πιθανότητες είναι 30%''.

Όσο για τα κέντρα εξωσωματικής στην Ελλάδα να σου πω πως έχουμε μεγάλο ποσοστό ιατρικού τουρισμού στον κλάδο της εξωσωματικής, πίστεψε με στην Ελλάδα έχουμε πάρα πολύ καλά κέντρα, καλούς γιατρούς και εμβρυολόγους.

Πριν καταλήξεις κάπου ψάξε το πολύ καλά!

Εύχομαι η επόμενη προσπάθεια σου να είναι και η τυχερή σου.

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια επεσα τελειως τυχαια στη συζητηση και πανικοβληθηκα! δλδ ειναι δυνατον να παιρνουν χωρις τη συγκαταθεση μας τα ωαρια μας?!?!!?!?

στο εντυπο που υπογραφεις πριν την ωοληψια σε ρωτανε τί να γινουν τα εμβρυα - οχι ωαρια - που δεν θα χρειαστεις...απο την αλλη σκεφτομαι, οτι οσα ωαρια παρουν τοσα θα γονιμοποιησουν ή θα προσπαθησουν να γονιμοποιησουν. εφοσον δεν γονιμοποιηθουν τα ωαρια ή δεν προχωρησουν 2η-3η κοκ μερα, στο μυαλο μου σημαινει οτι ειναι αχρηστα....τερματιζεται η εξελιξη τους απο τη φυση. τωρα στη δικη μου περιπτωση, επειδη ο λογος της εξωσωματικης ηταν ο προεμφυτευτικος ελεγχος, την πρωτη φορα ειχα συμφωνησει να δωθουν για ερευνα, τη 2η να καταστραφουν... δεν ξερω τελικα τι ειναι καλυτερο! αυτο που εχω ομως σαν απορια, ειναι οτι στην 1η εξωσωματικη, ειχα 4 υγιη εμβρυα και 4 που νοσουσαν. απο τα 4 υγιη μου μεταφεραν τα 3...για το 4ο κανεις δεν με ρωτησε αν θελω να το καταψυξω...τοτε δεν ειχα ψαξει το ζητημα και δεν ηξερα οτι υπηρχε αυτη η δυνατοτητα....ειναι δυνατον ενα υγιες εμβρυο και καλα εξελισημο να μην μου προτειναν να το καταψυξω αλλα να το κατεστρεψαν!??!!?

Link to comment
Share on other sites

καλα βρε bebe.το εμβρυο που απεμεινε τι το εκαναν? οσο για τα υπολοιπα που ρωτας ο νομος τα προβλεπει οπως τα υπογραφεις.το θεμα ειναι τι κανουνε αυτοι απο πισω.μπορεις να το ελεγξεις?οχι κ πουθενα.δεν υπαρχει ομως νομικο πλαισιο σωστο για την προστασια τη δικη μας.ειναι κ πολυ δυσκολες οι υιοθεσειες κ αυτοι πατανε σε αυτο.εαν σου ελεγαν,πραξε τα δεοντα κ σε εξι μηνες θα εχεις παιδι στο σπιτι δεν θα υπηρχε τετοια αισχροκερδια.ολο αυτο το νταραβερι θυμιζει μαφια.σε παιρνουν κ σου λενε παρε δανεικα η παρε παρενθετη κ εμεις θελουμε τοσα.πουθενα δεν ειναι αυτα γραμμενα.φαινομενικα γινονται με το γραμμα του νομου.κ πιστευω οτι στην αθλια κατασταση που μας εχουν φερει η κυβερνοντες,ετσι οπως τους αυξανουν τους φορους αυτοι γινονται ακομη πιο αρπαχτικα.αλοιμονο στην αναγκη μας.μεγαλο σχολειο η κατασταση που περναμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομιζω να παιρνουν ωαρια η εμβρυα εν αγνοια των ασθενων. Εαν ανακαλυφθουν (με γονιδιακο ελεγχο) θα αντιμετωπισουν τη δημοσια κατακραυγη κ τις επιπτωσεις του νομου. Δεν νομιζω οτι θα το εκαναν. Αυτο που κανουν νομιζω ειναι να δινουν τα ωαρια μιας δοτριας σε πανω απο ενα ατομα εκει μπορει η δοτρια να μην το γνωριζει. Οσον αφορα τις δοτριες σε ενα κεντρο επαρχιας ξερω οτι εχει ενα pool απο δοτριες οι οποιες συνεργαζονται με το κεντρο κ εχοουν δικα τους παιδια. Ελςγχουν με ποιες σπο αυτες ταιριαζεις καλυτερα κ παιρνουν τηλ μεχρι βα βρουν καποια που ενδιαφερεται. Σε ενα μεγαλο τ ων αθηνων καθε μηνα ερχονται καποιες υποψηφιες δοτριες. Απο αυτες διακεγουν στην καθε ενδιαφερομενη. Εκει πρεπει να εχεις ενανδικο σου γιατρο να σου πει αυτον το μηνα δεν υπαρχει καποια οπως τη θελουμε περιμενουμε τον επομενο...αλλιως οποιος προλαβει.

 

 

βρε κοριτσια επεσα τελειως τυχαια στη συζητηση και πανικοβληθηκα! δλδ ειναι δυνατον να παιρνουν χωρις τη συγκαταθεση μας τα ωαρια μας?!?!!?!?

στο εντυπο που υπογραφεις πριν την ωοληψια σε ρωτανε τί να γινουν τα εμβρυα - οχι ωαρια - που δεν θα χρειαστεις...απο την αλλη σκεφτομαι, οτι οσα ωαρια παρουν τοσα θα γονιμοποιησουν ή θα προσπαθησουν να γονιμοποιησουν. εφοσον δεν γονιμοποιηθουν τα ωαρια ή δεν προχωρησουν 2η-3η κοκ μερα, στο μυαλο μου σημαινει οτι ειναι αχρηστα....τερματιζεται η εξελιξη τους απο τη φυση. τωρα στη δικη μου περιπτωση, επειδη ο λογος της εξωσωματικης ηταν ο προεμφυτευτικος ελεγχος, την πρωτη φορα ειχα συμφωνησει να δωθουν για ερευνα, τη 2η να καταστραφουν... δεν ξερω τελικα τι ειναι καλυτερο! αυτο που εχω ομως σαν απορια, ειναι οτι στην 1η εξωσωματικη, ειχα 4 υγιη εμβρυα και 4 που νοσουσαν. απο τα 4 υγιη μου μεταφεραν τα 3...για το 4ο κανεις δεν με ρωτησε αν θελω να το καταψυξω...τοτε δεν ειχα ψαξει το ζητημα και δεν ηξερα οτι υπηρχε αυτη η δυνατοτητα....ειναι δυνατον ενα υγιες εμβρυο και καλα εξελισημο να μην μου προτειναν να το καταψυξω αλλα να το κατεστρεψαν!??!!?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου isis.οταν ομως δηλωνεις οτι παραχωρεις ειτε για ερευνα ειτε για καταστροφη τα πλεοναζοντα εμβρυα σου ποιος μας διαβεβαιωνει οτι δεν τα δινουν.το ζευγαρι που θα το παρει θα το ξερει οτι δεν θα ειναι το δικο του γενετικο υλικο.οκ.το ζευγαρι ομως που το εχει παραχωρησει για αλλο σκοπο πως θα το ανακαλυψει?περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να σου πεσει πιανο στο κεφαλι παρα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

το να δινουν εμβρυα δικα μας αλλου μου ακουγεται παρανοικο! κατ αρχιν, ποιο ζευγαρι θα δεχοταν ενα εμβρυο που δεν φερει εστω το μισο γενετικο υλικο απο αυτο?

την απορια μου για το 4ο εμβρυο δεν την ανεφερα ως πιθανη δολοπλοκια...απλα μου εκανε εντυπωση που στην ωοληψια δεν υπαρχει η επιλογη της καταψυξης υγιων εμβρυων...

Link to comment
Share on other sites

επισης, μαγιοπουλα, να συμπληρωσω οτι ναι μεν υπογραφουμε κατι, πχ να δωθουν για ερευνα, αλλα δεν ξερουμε ουτε σε τι ερευνα, ουτε αν αυτοι τα εμπορευονται ή τα διαθετουν δωρεαν κοκ... γι αυτο κ στη 2η εξ/ικη δηλωσα να καταστραφουν...

Link to comment
Share on other sites

κ ομως.υπαρχουν ζευγαρια που εχουν κ οι δυο προβλημα στο γενετικο τους υλικο.εγω εχω δυο τετοια ζευγαρια στο περιβαλλον μου.επισης ξερω κ κοπελα που δεν εχει συντροφο αλλα δεν εχει κ ωαρια.οποτε αναζητα εμβυα.ολες οι περιπτωσεις υπαρχουν.δεν ξερω πω για καποιον οτι κατι κατι συγκεκριμενο αλλα γενικα ολοι μας εχουμε τις αμφιβολιες μας.

Link to comment
Share on other sites

Τζίνα μου κι εγώ δεν πιστεύω οτι καμία θα έμπαινε στη διαδικασία να πάρει ένα σωρό φάρμακα, να λήψει απ τη δουλειά και να μπει σε όλο αυτό τον κυκεώνα που όλες μας έχουμε δει πόσο δύσκολος είναι, μόνο και μόνο για να βοηθήσει 1-2 άγνωστες. Αυτό δεν παίζει. Το ίδιο μου πε και ο γιατρός μου. Οι κοπέλες πληρώνονται για όλη αυτή τη διαδικασία. Δεν με ενδιαφέρει και δεν τις κρίνω. Δικά τους είν τα κύτταρα και χαρά δίνουν σε γυναίκες σαν εμάς που δεν έχουμε δικά μας. Δεν κολλάω λοιπόν στο αν θα τα πουλήσει κάποια ή θα τα δώσει τσάμπα. Προσωπικά θα προτιμούσα να υπήρχε ένα πλαίσιο νόμου όπου όλα να ήταν φανερά και ελεγχόμενα, παρά αυτό το χάλι.

 

Κάτι που μου φαίνετε περίεργο σε αυτό που είπες είναι οτι σου έδωσαν εσένα 14 ωάρια και στην άλλη γυναίκα άλλα 14...δηλαδή η δότρια έβγαλε 30!!! Ο αριθμός μου φαίνεται τεράστιος...και αν είναι όντως νέα κοπέλα γιατί επίβίωσε τόσος μικρός αριθμός εμβρύων...υποτίθεται οτι σε νεαρές ηλικίες τα ωάρια είναι πολύ καλής ποιότητας. Βέβαια όλα αυτά δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία αν τελικά έμεινες έγκυος. Άλλωστε, αυτό είναι και το ποθητό. Απλά πολλά από αυτά που μαθαίνω από γιατρούς και κοπέλες που έχουν κάνει με δανεικά είναι πολλές φορές περίεργα ....άντε να βγάλω άκρη.....

 

 

εχω κανει 3 φορες με δανικα.....απο οτι ου ειπαν στα κεντρα που πηγα ειναι απ κοπελες νεες με καλες οωθηκες και υγιεις..... δεν περνουν λεφτσ γιαυτο πυ κανουν παραμονο για τα εξοδα τους που θα λειψουν απο τις δουλειες...( εγω δεν το πιστευω..) στο τελευταιο κεντρο που πηγα μου ειπαν οτι τα ωαρια που θα βγαλει η δτρια θα τα μειρασουν σε μενα και σ μια ακλη κοπελα.. οντως ετσι εγινε( τη νημερα της εμβρυομεταφορας ημασταν μαζι με τι ναλλη κοπελα που τα μοιραστικαμε) πηρα 14 ωαρια εγω και αλα τοσα εκεινη( γονιμοπο8ιηθηκαν τα 13 και φτασαν μονο τα 4 σε βλαστοκυστες... βαλαμε τα 2 και τα αλλα 2 τα πεταξανε γιατι δεν ηταν τοσο καλα ποιοτικα ωστε να δωσουν εγκυμοσυνη.. δεν ζητησα πως την θελω την δοτρια....( εγω ηθελα αν κανω παιδι..εννοειται οτι να ειναι στα χρωματα μου) οντως και ετσι ειναι..οσοι τα βλεπουν μου λενε οτι μου μοιαζουν καταπληκτικ..( και καποιοι συγκενοις που το ξερουν αυτο λενε..) για το ποσοστο που σου ειπανε πιστευω οτι τοσο ειναι...

 

η προετοιμασια γινεται ταυτοχρονα δοτριας ληπτριας.... το πολυ πολυ να καθυστερισουν εσενα ωσπου να φτασει η δοτρια την καταληλη στιγμη..( εγω πχ φτιαχνω απο την τριτη μερα ενδομητριο 13.. οποτε με κρατουσαν με φαρμακα για συντηριση... ωστε να φτασει και η δοτρια την καταληλη μερανα γινει η οωληψια... εκεινη την η,ερα δινει και ο αντρας το σπερμα και γινεται η γονημοποηιση..!

 

τωρα οσο για το κοματι οτι αυτες οι κοπελες πανε και δινουν κια8ι σε αλα κεντρα ωαρια το εχω σκεφτει... αλα πιστευω αφου ειναι νομικο..καποιο σημειο πρεπει να υπαρχει ωστε να μην υπαρχει << αιμομιξια>>...ειχα αναιβασει σε παλιοτερα ποστ μια ερευνα που λει οτι το εμβρυο οταν μπει στη μητρα της ληπριας..περνει dnaκααο κεινει οποτε καπως της μοιαζει..μπορει να παιζει εκει καποιο ρολο..αλλιως μπορει στο εργαστηριο καπως να τα πειραζουν τα εμβρυα.....

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα. Όλοι μου λέτε να το ψάξω και να το ψάξω. Οκ, προσπαθώ. Ρωτάω από δώ, από κεί, διαβάζω τι λένε στο ίντερνετ, ρώτησα και ένα γιατρό για την ώρα. Από εκεί και πέρα για κάθε γιατρό που θα βλέπω σε άλλο κέντρο για να με ενημερώσει θα πρέπει να σκάω και το 100ρικο. Πόσους να ρωτήσω και ποιους; Από που να αρχίσω...και οκ ας πούμε οτι επιλέγω 3-4 ....τι θα μου πουν παραπάνω από αυτά που μου λέτε εσείς; και τι να πιστέψω πλέον;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά και απο εμένα!

Εμεις δεν ζητάμε ωάρια αλλα σπέρμα!!! Αλλα πιστεύω ότι είναι στην ίδια κατηγορία η περίπτωση.

Ψαχνω πολυ το ηθικό θέμα. Ειναι οντως δύσκολη απόφαση. Για εμένα οχι τοσο πλεον, αλλα για το σύζυγό.

Δεν υπάρχει καθόλου σπέρμα , ουτε ενα έχουμε την λεγόμενη αζωοσπερμια και επιπλέον εχει μονο εναν ορχη και αυτος ειναι πολυ ταλαιπωρημένος.

Πιστεύω οτι αν υπάρχει Αγάπη για το μωρό δεν εχει καμια σημασία αν γεννήθηκε με δικό σου ωαριο η με σπέρμα του συΖύγου.

Πλεον η επιστήμη εχει προχωρήσει τόσο και ειναι ειλικρινά πολυ σημαντικό για υπογονιμα Ζευγάρια να καταφεύγουν σε τέτοιες μεθόδους.

Ειλικρινά θελω να συγχαρώ ολες κ ολους εσάς που τολμήσαμε και προχωρήσατε.... μπραβο σας και ολοι οσοι εχετε ενδοιασμούς... δεν χρειάζεται! Ειναι δωρο να φέρεις στον κόσμο ενα παιδι που ξέρεις ότι θα πάρει πολυ Αγάπη!

Link to comment
Share on other sites

Kristinak μην ανησυχείς. Είναι πολύ εύκολο να βρεις σπέρμα και πολύ πιο οικονομικό. Ένα φιλικό μου ζευγάρι έχει το ίδιο πρόβλημα με εσάς και η κοπέλα έμεινε έγκυος με τη 2ρη σπερματέγχυση. Εμείς το ψάχνουμε για ωάρια όπως διάβασες.

Πιστεύω οτι μόλις νιώσεις την εγκυμοσύνη κάθε αμφιβολία σβήνει.

Ευτυχώς ο δικός μου σύζηγος δεν έχει κανένα κόλημα...είμαι πολύ τυχερή σε αυτόν τον τομέα. Υπάρχουν άντρες που δεν αποδέχονται το θέμα του δότη ή και της δότριας.

 

 

Γειά σας παιδιά και απο εμένα!

Εμεις δεν ζητάμε ωάρια αλλα σπέρμα!!! Αλλα πιστεύω ότι είναι στην ίδια κατηγορία η περίπτωση.

Ψαχνω πολυ το ηθικό θέμα. Ειναι οντως δύσκολη απόφαση. Για εμένα οχι τοσο πλεον, αλλα για το σύζυγό.

Δεν υπάρχει καθόλου σπέρμα , ουτε ενα έχουμε την λεγόμενη αζωοσπερμια και επιπλέον εχει μονο εναν ορχη και αυτος ειναι πολυ ταλαιπωρημένος.

Πιστεύω οτι αν υπάρχει Αγάπη για το μωρό δεν εχει καμια σημασία αν γεννήθηκε με δικό σου ωαριο η με σπέρμα του συΖύγου.

Πλεον η επιστήμη εχει προχωρήσει τόσο και ειναι ειλικρινά πολυ σημαντικό για υπογονιμα Ζευγάρια να καταφεύγουν σε τέτοιες μεθόδους.

Ειλικρινά θελω να συγχαρώ ολες κ ολους εσάς που τολμήσαμε και προχωρήσατε.... μπραβο σας και ολοι οσοι εχετε ενδοιασμούς... δεν χρειάζεται! Ειναι δωρο να φέρεις στον κόσμο ενα παιδι που ξέρεις ότι θα πάρει πολυ Αγάπη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...