Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

LinakiS γνωμη μου οτι και να κατσεις σε καμια καρεκλα να διαβασεις ενα ευχαριστο βιβλιο και να βγεις στο μπαλκονι να σε δει ο ηλιος δεν κανει κακο. Εμενα ο τωρινος μου γιατρος ειναι της αποψης να παω απο την επομενη μερα της εμβρυομεταφορας στο γραφειο.

Η εμφυτευση δε σημαινει κρεβατι απλα εμεις της υποβοηθουμενης λογικο ειναι απο την πρωτη στιγμη να προσεχουμε υπερβολικα αλλα ισως και αυτο δε βοηθαει.

Αρκει πιστευω να μην κανουμε τιποτα που μας κουραζει. Απο την αλλη την απαντηση θα τη δωσεις εσυ στον εαυτο σου και θα κανεις αυτο που αισθανεσαι!

Υπομονη γλυκια μου οι μερες θα περασουν γρηγορα και σου ευχομαι τα καλυτερα.

Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εντάξει ήρθε ο πανικός!

Σήμερα είμαι και πάλι ξάπλα (έκανα όμως ένα μπάνιο + μαλλιά) και ξανά ξάπλα αλλά πριν λίγο είδα όλο το utrogestan..βγήκε???..δεν το είχα βάλει καλά? Δεν ξέρω...έφυγε όλο!!!Να το αντικαταστήσω λέτε???Ντρέπομαι να πάρω τον γιατρό....τί να του πω???Παναγια μου...

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι και εγω το εχω παρατηρησει αυτο και ειδικα αν το βαλω και μετα απο λιγο παω τουαλετα βλεπω ολο ασπρα κομματακια, αυτο μου συνεβαινε και περυσι το καλοκαιρι που εμεινα εγκυος. Νομιζω οτι αυτο που πρεπει να μεινει μεσα μενει αλλα παλι αν καμια ξερει κατι παραπανω οπως η Cristina ή η Ορτανσια ας μας απαντησει.

Παντως μην αγχωνεσαι υπαρχουν γυναικες που τα παιρνουν στη δουλεια τους χωρις καθολου ξαπλα και ολα πανε καλα! Πανικος μη σε πιανει και αν υποπτευθω οτι σε εχι πιασει πανικος γι'αυτο ρωτα το γιατρο σου, ειμαι σιγουρη οτι εχουν ακουουουσει........

Τα UTROGESTAN αν το σκεφτεις διαφορετικα τα παιρνουν εγκυες γυναικες απο φυσιολογικη συλληψη μονο οταν κρινεται οτι υπαρχει κινδυνος αποκολησης σε καμια αλλη περιπτωση.

Εμας μας τα δινουν προληπτικα, σαν μια παραπανω βοηθεια, μπορει μερικες απο εμας να μην τα χρειαζομασταν καθολου και να μην το ξερουμε.

Το UTROGESTAN ειναι ουσιαστικα η κολλα που βοηθαει στην εμφυτευση αλλα η καλυτερη κολλα που εσυ την εχεις και με το παραπανω ειναι η θετικη σου σκεψη γι'αυτο να μην ακουω για πανικους εσυ που εισαι το παραδειγμα προς μιμηση για ολες μας!

Να ηρεμησεις και να εχεις ενα ομορφο βραδυ με χαρουμενες σκεψεις! Φιλακια και οποτε θες κουβεντα κοριτσακι εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Λινακις κοριτσαρα μου χαλαρωσε μην δινεις σημασια σε τιποτα απολυτος. το στηθος συνηθως πρηζεται και απο τα ουτρετζισταν. Μην παρεις τεστ μονο αγχος θα σου προκαλεσει. Απολαυσε αυτες τις μερες τις ξαπλας και χαλαρωσεις μιλα με τα εμβρυακια σου χαιδευε τη κοιλιτσα σου κι ολα θα πανε μια χαρα. Σου βαλανε πολυ καλα εμβρυα οποτε λιγο δυσκολο να μην μεινεις εγκυος. Δεν εμεινε και τιποτα 10 μερουλες ειναι θα περασουν.

Αντε και σε λιγες μερουλες θα ακουσουμε και τα δικα σου ευχαριστα και εκει θελω να σε δω τι θα μας λες θα πεθανουμε στο γελιο χαχαχαχαχα!!!!

Κριστινα αν τελειο το κοριτσακι σας αντε και σε λιγους μηνες θα την απολαυσετε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντάξει ήρθε ο πανικός!

Σήμερα είμαι και πάλι ξάπλα (έκανα όμως ένα μπάνιο + μαλλιά) και ξανά ξάπλα αλλά πριν λίγο είδα όλο το utrogestan..βγήκε???..δεν το είχα βάλει καλά? Δεν ξέρω...έφυγε όλο!!!Να το αντικαταστήσω λέτε???Ντρέπομαι να πάρω τον γιατρό....τί να του πω???Παναγια μου...

Ο δικός μου γιατρός, μου είπε επειδή τον ρώτησα ότι, δε χρειάζεται να μείνω ξαπλωμένη όταν το βάλω. Ότι είναι να απορροφηθεί από τον οργανισμό θα απορροφηθεί.

Και θα σου πω κάτι, την παραμονή που θα έκανα την πρώτη χωριακή, είδα λίγο αίμα και φοβήθηκα ότι μου ήρθε περίοδος και επειδή θύμωσα δεν έβαλα το βράδυ.

Ξαναέβαλα ουτροτζεστάν όταν πήρα το αποτέλεσμα της χωριακής, δηλαδή την άλλη μέρα το μεσημέρι.

Οπότε η γνώμη μου είναι να μην το αντικαταστήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ζουζούνες μου

 

Πανικός μεν, χωρίς λόγο δε, ο γιατρός είπε ας το αντικαταστήσω αφού μου φάνηκε ότι έφυγε ολόκληρο (για μια και μονη φορα) για να μην έχω σκέψεις!

Έτσι το αντικατέστησα και έπεσα στο κρεβάτι για όλη την υπόλοιπη μέρα!

Τα χρειαστήκαμε λέμε :lol::lol::lol::lol: αλλά επανήλθα δριμύτερη σήμερα!!!

Μου είπε να σηκωθώ να πάω καμιά βόλτα, οπωσδήποτε, οπότε αύριο θα έχει περπάτημα στην θάλασσα!!! Θα κάνω και νυχάκια...έτσι να ανεβούμε λίγο και από Τρίτη γραφείο! Εκεί ενθουσιάστηκαν με την ιδέα της εγκυμοσύνης και σίγουρα δεν θα έχω θέμα κούρασης.

Σχετικά με την χοριακή, εννοείται ότι θα περιμένω κανονικά στις 11/06. Σιγά...3ημερο πέφτει βλέπω την θάλασσα να γίνεται δεύτερο σπίτι μου (εννοείται από απόσταση ασφαλείας....καφετέρια)!!!Το σπιτάκι μου είναι καθαρούλι, μόλις έφυγε η μαμά, οπότε όλα καλά όλα ανθηρά! Μετά θα απασχολούμαι στο γραφείο και έφτασαν οι μέρες!!!

Ευτυχώς που δεν έχω αγχωθεί για το αποτέλεσμα (ακόμα δηλαδή)!:D:D:D:D:D

 

Ορτανσία μου εσυ όλα καλα? Πότε πας για υπέρηχο????

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ζουζούνες μου

 

Πανικός μεν, χωρίς λόγο δε, ο γιατρός είπε ας το αντικαταστήσω αφού μου φάνηκε ότι έφυγε ολόκληρο (για μια και μονη φορα) για να μην έχω σκέψεις!

Έτσι το αντικατέστησα και έπεσα στο κρεβάτι για όλη την υπόλοιπη μέρα!

Τα χρειαστήκαμε λέμε :lol::lol::lol::lol: αλλά επανήλθα δριμύτερη σήμερα!!!

Μου είπε να σηκωθώ να πάω καμιά βόλτα, οπωσδήποτε, οπότε αύριο θα έχει περπάτημα στην θάλασσα!!! Θα κάνω και νυχάκια...έτσι να ανεβούμε λίγο και από Τρίτη γραφείο! Εκεί ενθουσιάστηκαν με την ιδέα της εγκυμοσύνης και σίγουρα δεν θα έχω θέμα κούρασης.

Σχετικά με την χοριακή, εννοείται ότι θα περιμένω κανονικά στις 11/06. Σιγά...3ημερο πέφτει βλέπω την θάλασσα να γίνεται δεύτερο σπίτι μου (εννοείται από απόσταση ασφαλείας....καφετέρια)!!!Το σπιτάκι μου είναι καθαρούλι, μόλις έφυγε η μαμά, οπότε όλα καλά όλα ανθηρά! Μετά θα απασχολούμαι στο γραφείο και έφτασαν οι μέρες!!!

Ευτυχώς που δεν έχω αγχωθεί για το αποτέλεσμα (ακόμα δηλαδή)!:D:D:D:D:D

 

Ορτανσία μου εσυ όλα καλα? Πότε πας για υπέρηχο????

Δόξα το Θεό μέχρι στιγμής όλα καλά.

Για υπέρηχο θα πάω Τετάρτη απόγευμα.

Έχω αγωνία τι θα δείξει.

Τελικά η αγωνία δε λείπει.

Εσύ, μην περιμένεις συμπτώματα από τώρα, είναι πολύ νωρίς.

Φιλιά.

Link to comment
Share on other sites

εκανα τον πρωτο υπερηχο και υπήρχαν μονο τρια ωοθυλακια αναλογου μεγέθους...Δυστυχως η ανταποκριση παραμενει ιδια. ελπιζω τουλ να εχουν μεσα ωαρια και αν ειναι καλα... αυριο παλι υπερηχο...

ευχες σε ολες...

Link to comment
Share on other sites

Isis μην στεναχωριεσαι, τρια δεν ειναι ασχημα, απλα μην τους αφησεις να αφησουν την οιστραδιολη να ξεφυγει πολυ ψηλα γιατι ετσι καναν σε μενα την τελευταια φορα και μου τα καψανε. 5 ωοληλακια και πανω απο 3500 -4000 Ε2 τλευταια μετρηση Παρασκευη. Επρεπε να γινει ωοληψια Σαββατο- Κυριακη και την αφησαν για Δευτερα με 450 μοναδες καθημερινα.... Ολα τα ωαρια χαλασανε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Isis μην στεναχωριεσαι, τρια δεν ειναι ασχημα, απλα μην τους αφησεις να αφησουν την οιστραδιολη να ξεφυγει πολυ ψηλα γιατι ετσι καναν σε μενα την τελευταια φορα και μου τα καψανε. 5 ωοληλακια και πανω απο 3500 -4000 Ε2 τλευταια μετρηση Παρασκευη. Επρεπε να γινει ωοληψια Σαββατο- Κυριακη και την αφησαν για Δευτερα με 450 μοναδες καθημερινα.... Ολα τα ωαρια χαλασανε.

 

τελικα ειναι δυο και τεσσερα μικροτερα. πεμπτη ωοληψια. αυριο θα με ενημερωσουν και για το οικονομικο...αυτα... Ε2 700...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.

Ειμαι λιγο στεναχωρημενη γιατι χθες ειχα λιγο ροζ και σημερα αιμα χωρις να περιμενω περιοδο στις 15 ημερες απο τον προηγουμενο κυκλο. Ο γυναικολογος μου και ο εξωσωματικος λενε οτι μαλλον ειναι ελλειψη προγεστερονης και <επεσε το ενδομητριο>? Μου εδωσαν duphaston για 10 ημερες και μολις τελειωσουν θα μου ερθει η κανονικη περιοδος. Αν εχει τυχει σε καποια ας μου γραψει.

Isis μη στεναχωριεσαι για την ανταποκριση δεν μπορεις να κανεις κατι γι'αυτο. Σημασια εχει οσα σου παρουν να ειναι καλης ποιοτητας, να γονιμοποιηθουν και να ειναι τα τυχερα σου που θα σε κανουν μανουλα και σου το ευχομαι! Καλη επιτυχια!

LinakiS ηθικον ακμαιοτατον! Ετσι θελω να σε ακουω! Αντε πλησιαζει ο καιρος με το καλο κοριτσαρα μου!

Ορτανσια εκανες τον υπερηχο? Ελπιζω να ειδες την πιο ομορφη εικονα που εχεις δει στη ζωη σου!

Φιλακια σε ολες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Elpida τυχαίνει καμία φορά να μας κάνει νούμερα ο κύκλος. Μη στεναχωριεσαι και μην αγχωνεσαι. Ηρεμησε και όλα θα φτιάξουν.

 

Isis πως πήγε η ωοληψια?

 

 

 

Linaki τρελό που είσαι βρε? Πως περνας? Εισαι στο σπίτι ή γυρισες στη δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.

Ειμαι λιγο στεναχωρημενη γιατι χθες ειχα λιγο ροζ και σημερα αιμα χωρις να περιμενω περιοδο στις 15 ημερες απο τον προηγουμενο κυκλο. Ο γυναικολογος μου και ο εξωσωματικος λενε οτι μαλλον ειναι ελλειψη προγεστερονης και <επεσε το ενδομητριο>? Μου εδωσαν duphaston για 10 ημερες και μολις τελειωσουν θα μου ερθει η κανονικη περιοδος. Αν εχει τυχει σε καποια ας μου γραψει.

Isis μη στεναχωριεσαι για την ανταποκριση δεν μπορεις να κανεις κατι γι'αυτο. Σημασια εχει οσα σου παρουν να ειναι καλης ποιοτητας, να γονιμοποιηθουν και να ειναι τα τυχερα σου που θα σε κανουν μανουλα και σου το ευχομαι! Καλη επιτυχια!

LinakiS ηθικον ακμαιοτατον! Ετσι θελω να σε ακουω! Αντε πλησιαζει ο καιρος με το καλο κοριτσαρα μου!

Ορτανσια εκανες τον υπερηχο? Ελπιζω να ειδες την πιο ομορφη εικονα που εχεις δει στη ζωη σου!

Φιλακια σε ολες!

Καλημέρα,

Πήγα Τετάρτη πρωί για υπέρηχο.

Είδαμε ένα σάκο, αλλά τώρα είμαι συνέχεια ξαπλωμένη γιατί είχα μία μικρή αποκόλληση.

Αν όλα πάνε καλά, την άλλη Παρασκευή πρώτα ο Θεός, θα ακούσουμε την καρδούλα του.

Φιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα....από Τρίτη είμαι στην δουλειά αλλά γενικά στο χαλαρό!

Είχα πολύ καλή διάθεση όλες τις μέρες αλλά σήμερα ξύπνησα με αρνητικό προαίσθημα. Δεν πείραζει...τώρα ό,τι είναι να γίνει θα έχει γίνει. Την Δευτέρα πάω για χοριακή και ο Θεός Βοηθός!

 

Ορτανσία μου να κάτσεις ξάπλα και να δεις ότι δεν θα είναι τίποτα. Αυτές τις μέρες περιπλανιέμαι συνέχεια στο forum και διαβάζω ότι αυτά είναι συνηθισμένα στο α τρίμηνο. Ξεκούραση και utrogestan (ή ό,τι άλλο σου δώσει ο γιατρός σου)!!!

 

Ελπίδα όλα καλά?

Isis πήγες για ωοληψια???

Sanna εσύ πώς πας με τους φυσικούς κύκλους????

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

LinakiS καλα ειμαι ξεκινησα dufaston θα τα παρω για 10 ημερες και τοτε θα μου ερθει η κανονικη περιοδος.

Εσυ γιατι επεσες κοριτσακι, εσυ που εισαι το παραδειγμα μας. Ειναι απλα η αγωνια που εχεις μεσα σου επειδη πλησιαζει το αποτελεσμα. Βρες το αισιοδοξο Linaki και αυτο να κρατησεις, λιγη υπομονη και τη Δευτερα σου ευχομαι να ακουσεις ενα νουμεροοοοοο γιγαντοτεραστιο που θα σε κανει ξανα να βρεις τον εαυτο σου! Φιλακια κοριτσακι ενα ΣΚ εμεινε!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.

Ειμαι λιγο στεναχωρημενη γιατι χθες ειχα λιγο ροζ και σημερα αιμα χωρις να περιμενω περιοδο στις 15 ημερες απο τον προηγουμενο κυκλο. Ο γυναικολογος μου και ο εξωσωματικος λενε οτι μαλλον ειναι ελλειψη προγεστερονης και <επεσε το ενδομητριο>? Μου εδωσαν duphaston για 10 ημερες και μολις τελειωσουν θα μου ερθει η κανονικη περιοδος. Αν εχει τυχει σε καποια ας μου γραψει.

Isis μη στεναχωριεσαι για την ανταποκριση δεν μπορεις να κανεις κατι γι'αυτο. Σημασια εχει οσα σου παρουν να ειναι καλης ποιοτητας, να γονιμοποιηθουν και να ειναι τα τυχερα σου που θα σε κανουν μανουλα και σου το ευχομαι! Καλη επιτυχια!

LinakiS ηθικον ακμαιοτατον! Ετσι θελω να σε ακουω! Αντε πλησιαζει ο καιρος με το καλο κοριτσαρα μου!

Ορτανσια εκανες τον υπερηχο? Ελπιζω να ειδες την πιο ομορφη εικονα που εχεις δει στη ζωη σου!

Φιλακια σε ολες!

 

ειχα και εγω λιγο ροζ σε προηγ κυκλο την 20η ημερα, και ελεγα μηπως ειμαι εγκυος! τελικα ειχα μια κυστη ωχρου σωματιου ορμονοπαραγωγικη που ειχε επηρεάσει τον κυκλο μου. εαν εχεις αποκλεισει ινομυωματα δεν χρειαζεται να ανησυχεις, πιστευω...

εκανα ωοληψια 4 ωαρια, τα 3 γονιμοποιηθηκαν με μικρογονιμοποιηση. Ο Π μου προτεινε την καταψυξη και μετα 2 φυσικους ή τροποποιημενους με λιγες ορμόνες να μαζεψουμε μερικα πρωτα. Εγω ειπα να προχωρησουν μεχρι δε-τρ και εαν αντεξουν να τα μεταφερουμε, εαν οχι, ας προχωρησουμε σε αλλες επιλογες.

μου προτεινε και κατι αλλο, την μιξη-δικών σου και ξενων. το εχετε ξανακουσει εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Isis αυτό το είχα ζητήσει την πρώτη φορά που έκανα δανεικα στον τότε γιατρό μου και μου είχε πει ότι απαγορεύεται από τον νομό. Αν έχεις αποδεχτεί την ιδέα των δανεικων πιστεύω ότι είναι μια πολύ καλή λύση.

Εύχομαι να προχωρήσουν και τα 3 και να έχεις μια φουλ εμβρυομεταφορα.

 

 

 

Ορτανσια μπραβο κορίτσι μου κοιτά ναξεκουραζεσαι και όλα θα πάνε καλά..

Link to comment
Share on other sites

LinakiS καλα ειμαι ξεκινησα dufaston θα τα παρω για 10 ημερες και τοτε θα μου ερθει η κανονικη περιοδος.

Εσυ γιατι επεσες κοριτσακι, εσυ που εισαι το παραδειγμα μας. Ειναι απλα η αγωνια που εχεις μεσα σου επειδη πλησιαζει το αποτελεσμα. Βρες το αισιοδοξο Linaki και αυτο να κρατησεις, λιγη υπομονη και τη Δευτερα σου ευχομαι να ακουσεις ενα νουμεροοοοοο γιγαντοτεραστιο που θα σε κανει ξανα να βρεις τον εαυτο σου! Φιλακια κοριτσακι ενα ΣΚ εμεινε!

 

Κοριτσάκια μου εντάξει ξανανέβηκα...με είχε συγχύσει ο σύζυγος γιατί είπε σε 2-3 άτομα ότι είμαι ήδη έγκυος και όσο να πεις αγχώθηκα για το αποτέλεσμα.

Όντως δεν είμαι εγώ απαισιόδοξη και νευρίασα με τον εαυτό μου. Έτσι, τον πήρα τηλ, τον έβρισα και ξέσπασαααααααααα και βρήκα πάλι εμένα.

Πάμε γερά, γερά με τσαμπουκά. Δεν μπορει....τα θέλω τόσο πολύ που έστω και ένα θα μου κάτσει!!!

Ξέρει καμία να μου πει πως ξέρουμε αν είναι ένα ή περισσότερα???Πχ αν δω τί νούμερο είναι σίγουρα 1?Έτσι για να ασχολούμαστε δηλαδή...όχι τίποτα άλλο.

Αντε να μάθουμε γιατί έχω να βάψω και το δωμάτιο των στρουμφακιων μου!!!!Δεν πέφτουμε πια....είμαι έγκυος και το νιώθω....τόση συχνοουρία πια??? Αποκλείεται!!!Το πιστεύω...είμαι και απλά την Δευτέρα θα το επιβεβαιώσει ο γιατρός μου....θα του γυρίσουν τα μάτια από την τιτανομεγιστοτεράστια χοριακή μου!!!!:shock::shock::shock:

 

isis μου αυτό με τον συνδυασμό δεν τον έχω ακούσει αλλά εμένα μου ακούγεται καλό....σαν τα καρποφόρα δέντρα που κρατάς την ουσία τους αλλά τους βάζεις και κύτταρα από άλλα δέντρα για να ενισχυθούν. Η επιστήμη με αφήνει άφωνη....μπράβο στους ερευνητές που προσπαθούν για εμάς!!!Να τους έχει ο Θεός καλά!!!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...