Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Mπραβο Σαννα αυτα ειναι καλα νεα!!! Ετσι ευχαριστα να ειναι παντα τα νεα ολων μας εδω μεσα.

Κριστινα Αν να εχεις μια πανεμορφη εγκυμοσυνη. Αλλα ξερω οτι δεν κανει να στρεσαρεις τον εαυτο σου. Χαλαρωσε τελειωσε αφου εμεινες εγκυος κι ολα κυλανε καλα θα συνεχισουν.

Φιλακια σε ολες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κι απο μένα!!!

 

Christine an γιατί κάθεσαι συνέχεια? σου το είπε ο γιατρος?

 

 

 

Πήγα για υπερηχο, αύριο κάνω ωορηξια και την Δευτέρα εμβρυομεταφορα![/quote

 

Με το καλο Sanna μου! Φιλακια πολλα!

Link to comment
Share on other sites

μία καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!!!

να έχετε ένα όμορφο ανοιξιάτικο Σ/Κ!

εγώ το βλέπω από το παράθυρό μου!

προσπαθώ να μετακινούμε μόνο για τα άκρως απαραίτητα (εκτός σπιτιού εννοώ)...έχω πάρει άδεια από την δουλειά αναρρωτική (η δουλειά μου είναι ιδιαίτερα στρεσογόνα) αλλά το άγχος μου για τον 2ο υπέρηχο παραμένει...

σας φιλώ!

 

Mην αγχωνεσαι κοπελα μου τωρα εισαι στη φαση που ξερεις οτι εισαι εγκυος εχεις δει το σπορακι οποτε πρεπει να χαλαρωσεις και να προσεχεις οπως σου ειπανε! Αυτα να σκεφτεσαι σε φιλω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μένα!!!

 

Christine an γιατί κάθεσαι συνέχεια? σου το είπε ο γιατρος?

 

 

 

Πήγα για υπερηχο, αύριο κάνω ωορηξια και την Δευτέρα εμβρυομεταφορα!

Εύχομαι καλή επιτυχία.

Περιμένουμε περισσότερα νέα τη Δευτέρα.

Όλα καλά.

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαννα, ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!

 

Κοριτσια καλησπερα και καλη επιτυχια σε ολες στη δυσκολη αυτη προσπαθεια σας...εχω μια ερωτηση να σας κανω αν καποια ξερει να μου απαντησει..Μπορει μια κοπελα να παρει δενεικα ωαρια απτη μητερα η την αδερφη της? Το επιτρεπει η νομοθεσια ή πρεπει η δοτρια να ειναι αγνωστων στοιχειων?

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειναι αγνωστων στοιχειων. Αλλα πιστευω οτι ατυπα γινεται...

Αλλα καλο θα ειναι να σκεφτεις και εσυ εαν το παιδι θελεις να το μαθει

πχ γιατι εαν παρεις απο την αδερφη σου μαλλον θα πρεπει να το πεις και στο παιδι. για να μεινει μυστικο πρεπει να το ξερει μονο το ζευγαρι και ο γιατρος. εκτος και εαν εμπιστευεσαι τοσο οτι σε καμμια φαση ουτε σε νευρα θα το πει ποτε η αδερφη σου η ο αντρας της κτλ...

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειναι αγνωστων στοιχειων. Αλλα πιστευω οτι ατυπα γινεται...

Αλλα καλο θα ειναι να σκεφτεις και εσυ εαν το παιδι θελεις να το μαθει

πχ γιατι εαν παρεις απο την αδερφη σου μαλλον θα πρεπει να το πεις και στο παιδι. για να μεινει μυστικο πρεπει να το ξερει μονο το ζευγαρι και ο γιατρος. εκτος και εαν εμπιστευεσαι τοσο οτι σε καμμια φαση ουτε σε νευρα θα το πει ποτε η αδερφη σου η ο αντρας της κτλ...

 

Αντε οκ απτην αδερφη ισως να εχεις θεμα στο μελλον αλλα απο τη μανα δεν υπάρχει περιπτωση να στο χτυπησει ποτε! Ειναι το μονο προσωπο που θα το κανει απο απολυτο αλτρουισμο και αγαπη...απλα ηθελα να ρωτησω για τα θεματα του νομου γιατι να σου απαγορευουν να παρεις απο συγγενη και να πρεπει ντε και καλα απο αγνωστο! Και αυτα που εχουμε ακουσει οτι μητερες κυοφορησαν τα εγγονια τους ηταν παρανομα ή μηπως ισχυουν στο εξωτερικο και εδω στην Ελλαδα ο νομος λέει άλλα?

Link to comment
Share on other sites

οταν λενε οτι μητερες κυοφορισαν τα εγκονια τους , μιλαμε για παρενθετη μητερα οχι για δανεικα ωαρια και αν το καλοσκεφτεις ειναι συνηθως δυσκολο η μητερα να εχει ακομη καλα ωαρια και να τα δωσει στην κορη της λογω ηλικιας.

Link to comment
Share on other sites

Sanna

 

Καλή σου επιτυχία σήμερα!

Μακάρι όλα να πάνε κατ' ευχήν. Περιμένουμε νέα!!!

Απορία της άσχετης: Γιατί έκανες υπέρηχο????(sorry για τις κουτές ερώτησεις, είμαι Η Ασχετη)!!!

 

Φιλίππα,

Κανονικά απαγορεύεται να είναι γνωστή η δότρια. Άλλωστε για ποιον λόγο αν το καλοσκεφτείς? Αφού και από το ίδιο DNA να είναι και να ξέρεις πχ το ιστορικό κανείς δεν σου διασφαλίζει ότι κάτι που υπήρχε 1-2 γενιές πίσω θα το ξέρεις.

Και εμείς το σκεφτόμασταν στην αρχή κυρίως από την επιθυμία του άντρα μου να μου μοιάζουν τα παιδιά. Αλλά τελικά το απορρίψαμε. Ήδη είναι μια διαδικασία που δυνητικά μπορεί να φέρει κάποια προβλήματα στο ζευγάρι. Δεν υπάρχει λόγος να προκαλείς την τύχη σου...και σκέψου ότι ο άντρας θα σκέφτεται ότι έχει παιδί με την τάδε και δεν ξέρεις ποτέ πώς μπορεί να του γυρίσει η ψυχολογία!!!

Εννοείται ότι και εγώ φοβάμαι αλλά πιστεύω ότι ο Τολμών Νικά και αφού έχουν φτάσει στο σημείο να το απαγορεύσουν με νόμο (όταν στις άλλες χώρες επιτρέπεται μόνον εφόσον βρεις δότρια εσύ) φαντάζομαι τί έχουν δει τα μάτια των δικαστών και των νομοθετών!!!

Ελπίζω να σε κάλυψα, ωστόσο η απόφαση δική σου!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια κάναμε εμβρυομεταφορα τριων βλαστοκυστεων , οι δυο πολυ καλές και η Τρίτη grade b . Η εμβρυολογος μου είπε ότι αυτη τη φορα πιστεύει ότι θα τα καταφέρουμε ενώ την προηγούμενη φορα εξαρχής δεν ειταν πολυ αισιόδοξη. Το τεστ θα το κάνω σε δυο εβδομάδες. Το ενδομητριο ήταν πολυ καλο!

Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχές!!!!! Είσαστε πολυ γλυκιες!!!!

 

Linaki υπερηχο κανεις για να μετρήσεις το ενδομητριο και στην δικη μου περίπτωση που πήγα σε φυσικο κύκλο κοιτάς και την ωορηξια. Εμβυομεταφορα κανεις μετα την ωορηξια.

 

 

!!!! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ είπε ότι το πάμε για δίδυμα!!!!! Μακάρι ΘΕΈ μου

Link to comment
Share on other sites

!!!! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ είπε ότι το πάμε για δίδυμα!!!!! Μακάρι ΘΕΈ μου

 

Sannaki ΜΑΚΑΡΙ!!! τέλεια τα νέα σου!!!!

χαλάρωσε ξεκουράσου και απόλαυσέ το!

τις καλύτερές μου ευχές σου στέλνω!

σε σκεφτόμουν από το πρωί και περίμενα να δω πότε θα μας πεις τα ευχάριστα!

πολλά φιλιά γλυκιά μου και όλα θα πάνε κατ'ευχή!!!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο μπραβο Σαννα αντε μια μια να περνουμε σειρα.

Σαννα ποτε πας για χοριακη; και τι σου ειπαν να καθεσαι να μην κουνιεσαι; τι να κανεις μεχρι την χοριακη;

Καλα το ειπε η ορτανσια πασχαλινα ειναι τα μπεμπακια.

φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο μπραβο Σαννα αντε μια μια να περνουμε σειρα.

Σαννα ποτε πας για χοριακη; και τι σου ειπαν να καθεσαι να μην κουνιεσαι; τι να κανεις μεχρι την χοριακη;

Καλα το ειπε η ορτανσια πασχαλινα ειναι τα μπεμπακια.

φιλακια

 

 

Christina an και Isis μου σας ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχές και την υποστήριξη!!!!

 

 

Annelie μου για χοριακη πάω σε δυο εβδομάδες, δηλ 9 Απριλίου γιατί πήγαμε σε φυσικο κύκλο είπε ο γιατρος. Αλλιώς θα την έκανα νομιζω στις 7 . Βέβαια εγω πιστεύω ότι θα δείξει και πιο πριν αλλα τέλος πάντων.

 

Ο γιατρος αυτός δεν είναι υπέρ της άποψης να κάθεται η γυναίκα σε ακινησία μετα την εμβρυομεταφορα. Αντθετος λέει ότι κάνει κακο γιατί δεν αιματονεται καλα η μήτρα. Προτείνει να κάνω περιπάτους. Να μην σηκωνω βάρη, να μην τρανταζομαι , να μην κάνω γυμναστική και να μη τραβαω αντικείμενα. Κατα τα αλλα λέει η ζωή πρέπει να είναι φυσιολογική. Αλλα και για τηνν εγκυμοσύνη λέει ότι είναι μια φυσιολογική κατάσταση και δεν χρειάζεται ξαπλα (εκτός αν υπάρχουν αιμοραγιες κλπ) γιατί η εγκυμοσύνη όπως λέει δεν ειανι αρρώστια.

 

Απο φαγητά μου είπε να αποφεύγω τόνο , ξίφια και σωλομο γιατί έχουν βαρέα μεταλα και να πλενω πολυ καλα τα λαχανικά και να τρώω σαλάτες που φταχνω στο Σπιτι και να πινω πολυ νερό.

 

Απο φάρμακα μου έδωσε μόνο 2 ουτροτζεσταΝ τον 200 mg κολπικα ,,ένα πρωί ένα βράδυ και τις ηπαρινες που παίρνω λόγω ήπιας θρομβοφιλιας.

 

 

Και γενικά μου είπε να ζω τη ζωή μου φυσιολογικά αλλα να μην κουραζομαι πολυ. Αυτα. Βέβαια εγω σήμερα και αύριο θα είμαι ξαπλα γιατί τηννπροηγουμενη δεν ήμουν και δεν μου έκατσε καλα.

 

 

 

Πριν λίγο έφυγε και ο άντρας μου και για μια εβδομάδα θα είμαι μονη και μετα θα πάω εγω Θεσσαλονίκη. Πήρα Σε dvdτην τελευταία σειρά των ¨νοικωκοιρων σε απογνωση¨ και θα λιωσω στον καναπέ.:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ααααα κι εγω αυτο πιστευω οτι η πολυ ξαπλα δεν ειναι κι οτι καλυτερο τελικα.

Γιατι οταν πηγα να μιλησω με τον Γιατρο στο κεντρο τον ρωτησα και μου ειπε οτι η πολυ ξαπλα ειναι ψυχοφθωρο γι αυτο δεν την συνηστουν. Το κυριοτερο απο ολα ειναι η ψυχολογια μας. εμενα η γυναικολογος μου μου ειπε οσο γινεται περρισοτερο ξαπλα. Μαλλον λογο ιστορικου μου. Σου ευχομαι μια τεραααααστια χωριακη απολαυσε το τωρα. παντος ενα θα σου πω να αποφευγεις να σκυβεις. Εγω νομιζω ετσι πρεπει να την επαθα ηθελα να αναψω το τζακι τρομαρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Christina an και Isis μου σας ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχές και την υποστήριξη!!!!

 

 

Annelie μου για χοριακη πάω σε δυο εβδομάδες, δηλ 9 Απριλίου γιατί πήγαμε σε φυσικο κύκλο είπε ο γιατρος. Αλλιώς θα την έκανα νομιζω στις 7 . Βέβαια εγω πιστεύω ότι θα δείξει και πιο πριν αλλα τέλος πάντων.

 

Ο γιατρος αυτός δεν είναι υπέρ της άποψης να κάθεται η γυναίκα σε ακινησία μετα την εμβρυομεταφορα. Αντθετος λέει ότι κάνει κακο γιατί δεν αιματονεται καλα η μήτρα. Προτείνει να κάνω περιπάτους. Να μην σηκωνω βάρη, να μην τρανταζομαι , να μην κάνω γυμναστική και να μη τραβαω αντικείμενα. Κατα τα αλλα λέει η ζωή πρέπει να είναι φυσιολογική. Αλλα και για τηνν εγκυμοσύνη λέει ότι είναι μια φυσιολογική κατάσταση και δεν χρειάζεται ξαπλα (εκτός αν υπάρχουν αιμοραγιες κλπ) γιατί η εγκυμοσύνη όπως λέει δεν ειανι αρρώστια.

 

Απο φαγητά μου είπε να αποφεύγω τόνο , ξίφια και σωλομο γιατί έχουν βαρέα μεταλα και να πλενω πολυ καλα τα λαχανικά και να τρώω σαλάτες που φταχνω στο Σπιτι και να πινω πολυ νερό.

 

Απο φάρμακα μου έδωσε μόνο 2 ουτροτζεσταΝ τον 200 mg κολπικα ,,ένα πρωί ένα βράδυ και τις ηπαρινες που παίρνω λόγω ήπιας θρομβοφιλιας.

 

 

Και γενικά μου είπε να ζω τη ζωή μου φυσιολογικά αλλα να μην κουραζομαι πολυ. Αυτα. Βέβαια εγω σήμερα και αύριο θα είμαι ξαπλα γιατί τηννπροηγουμενη δεν ήμουν και δεν μου έκατσε καλα.

 

 

 

Πριν λίγο έφυγε και ο άντρας μου και για μια εβδομάδα θα είμαι μονη και μετα θα πάω εγω Θεσσαλονίκη. Πήρα Σε dvdτην τελευταία σειρά των ¨νοικωκοιρων σε απογνωση¨ και θα λιωσω στον καναπέ.:D:D:D

Συγχαρητήρια Sanna,

Πολύ ευχάριστα τα νέα σου.

Όλα να έρθουν κατ'ευχήν.

Να φέρεις και σε μας τύχη.

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Sanna μου σου εύχομαι να πάνε όλα καλά. Λατρεύω τα δίδυμα. Μακάρι να είναι όπως τα λέει ο γιατρός, που λογικά θα είναι, δεν πιστεύω να δίνουν έτσι ελπίδες.

Κάνε ό,τι σου είπαν, να έχεις θετική σκέψη και συγχαρητήρια για την επιλογή του DVD....λιώνω...μου αρέσει πολύ η εν λόγω σειρά.

Σου εύχομαι μια τιτανομεγιστοτεράστια χοριακή (ειδες αυτό ξέρω τί ειναι) και αυτή η Άνοιξη να είναι η ωραιότερη της ζωής σου (έτσι να μας φέρεις και γούρι)!!!!

 

ΥΓ: Εφτιαξε η μέρα μου, μακάρι όλες στο εξής να έχουμε ευχάριστα νέα και να είμαστε το καλοκαίρι στην παραλία σαν φουσκωτές σημαδούρες!!!!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι κορίτσια μου, Ορτανσια, linaki, annelie μου σας ευχαριστω πολυ αλλα όπως σας είπα κρατάω μικρό καλάθι και μακάρι να έρθει το θετικό.:D:D

 

Εχθές είχα μια αϋπνία,αφήστε τα, τρεις η ώρα κοιμήθηκα....:cool: αφήστε που επειδή καθομουν στον καναπέ και έβλεπα DVD καταβροχθησα ότι υπήρχε στο σπιτι....:lol: απο σήμερα όμως θα μαζευτω, δεν θέλω να γίνω τριφυλλη ντουλαπα:lol:

 

Λέω να καθησω και σήμερα,άντε και αύριο ξαπλα στον καναπέ κι απο αύριο ¨χαλαρα¨ μεν αλλα όχι ξαπλα συνεχεία....

 

 

Αυτα, εύχομαι σε όλες μια καλη μέρα!!!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι κορίτσια μου, Ορτανσια, linaki, annelie μου σας ευχαριστω πολυ αλλα όπως σας είπα κρατάω μικρό καλάθι και μακάρι να έρθει το θετικό.:D:D

 

Εχθές είχα μια αϋπνία,αφήστε τα, τρεις η ώρα κοιμήθηκα....:cool: αφήστε που επειδή καθομουν στον καναπέ και έβλεπα DVD καταβροχθησα ότι υπήρχε στο σπιτι....:lol: απο σήμερα όμως θα μαζευτω, δεν θέλω να γίνω τριφυλλη ντουλαπα:lol:

 

Λέω να καθησω και σήμερα,άντε και αύριο ξαπλα στον καναπέ κι απο αύριο ¨χαλαρα¨ μεν αλλα όχι ξαπλα συνεχεία....

 

 

Αυτα, εύχομαι σε όλες μια καλη μέρα!!!!:D:D

 

Sanna μου πολυ χαρηκα με τα νεα σου! Δυο τελειες βλαστοκυστες μπραβο σου γλυκεια μου! Σου ευχομαι αυτο το Πασχα να ειναι το ομορφοτερο της ζωης σου και το επεμενο να τρεχεις με τα καροτσακια, τις πιπιλες, τις πανες και ολα τα λατρεμενα αξεσουαρ! Χαλαρωσε και προπαντως τωρα ειπαμε σταματαμε να διαβαζουμε πραγματα που δεν μας κανουν καλο! Μονο χαζομαρουλες, κουτσομπολια, ενα αισιοδοξο βιβλιο, μια χαρουμενη ταινια και οτι σε κανει να ξεχνιεσαι λιγο! Θα σε σκεφτομαι και οποτε θες κουβεντουλα μη διστασεις εδω ειμαστε! Καλη σου επιτυχια και πολλα πολλα φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Ελπιδα μου! Είναι πολυ γλυκιά η ευχή σου! Μακάρι να τα καταφέρω να ζήσω κι εγω αυτο το θαύμα!!

Σήμερα είναι η Τρίτη μέρα κλεισουρας στο Σπιτι Μονή μου και μπορώ να πω ότι η ψυχολογία μου έχει αρχίσει να επηρεάζεται αρνητικά. Θα βγω όμως σήμερα μέχρι το φαρμακείο για να πάρω ηπαρινες που μου τελείωσαν, έχει και ωραία μέρα, θα φτιάξει λίγο η κατάσταση. ....

 

Φιλια σε όλες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Ελπιδα μου! Είναι πολυ γλυκιά η ευχή σου! Μακάρι να τα καταφέρω να ζήσω κι εγω αυτο το θαύμα!!

Σήμερα είναι η Τρίτη μέρα κλεισουρας στο Σπιτι Μονή μου και μπορώ να πω ότι η ψυχολογία μου έχει αρχίσει να επηρεάζεται αρνητικά. Θα βγω όμως σήμερα μέχρι το φαρμακείο για να πάρω ηπαρινες που μου τελείωσαν, έχει και ωραία μέρα, θα φτιάξει λίγο η κατάσταση. ....

 

Φιλια σε όλες!!!!!

 

H ανοιξη βοηθαει κοπελα μου στην ψυχολογια, εκμεταλευσου την! Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

Μην σε παιρνει απο κατω Σαννα μου εγκυουλα θα μεινεις. Θα το δεις.

Εγω αυτο πιστευω.

Λινακι ωραιο αυτο με τις σημαδουρες στην παραλια ας πετυχει η δευτερη εμβρυομεταφορα να βγει αληθινο κι ολας.

Φιλακια σε ολες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...