Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Κορίτσια μου και παλι σας ευχαριστώ! Είμαι πολύ σίγουρη πως όλες τις περιμενει η απέναντι όχθη. Να υπάρχει μονο πιστη και θετικη σκεψη πως θα γινει και όταν είναι η ώρα του θα γινει.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπραβω Γεωργια μου!!!!!!!!!!!με το καλο!!να εχεις μια τελεια εγκυμωσυνη!!ανοιξες πολυ δυναμικα τη σεζον!!ευχομαι να συνεχιστει ετσι..

Επεξεργάστηκαν by Candy Crash
Link to comment
Share on other sites

Helen 1981,τι κανεις?

Εχεις κανενα νεο?

Τι εγινε με την αναμονη?

Βρηκατε?

Μας εδωσαν και εμας τις εξετασεις για κυστικη ινωση,θυμασαι ποσο σου κοστισε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλα astrogea μου.. Σε αναμονή είμαστε, υπάρχει μια δοτρια που παρακολουθούν από το κέντρο θα δούμε στις επόμενες μέρες.. Μακάρι να πάνε όλα καλά είμαστε λίγο σε αναμμένα κάρβουνα που λένε αλλά αισιόδοξοι.. Εύχομαι να έχουμε όλες μας νέα σαν της  Γεωργίας ..

 

PS στη βιοϊατρική κόστισε 135€ η κιστικη ίνωση στο 75% των παραγόντων κορίτσι μου..

Link to comment
Share on other sites

Astrogea μου, συγνώμη που επεμβαίνω, να απαντήσω στην ερώτηση σου: εγω πέρυσι το καλοκαίρι 2016 στο ΛΑΪΚΌ εκανα την εξέταση κυστικης ινωσης και πληρωσα καπου 150-160 ευρώ με το βιβλιαριο ΙΚΑ που έχω. Σε ιδιωτικά μικροβιολογικά κέντρα (ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ, ΙΑΤΡΟΠΟΛΙΣ κλπ) ηταν πολυ πιο ακριβή. 

Link to comment
Share on other sites

Sansa,ευχαριστω που μου απαντησες.

Ειναι ολο το πακετο,δηλαδη ο  πληρης ελεγχος?

γιατι εμας μας ειπαν στο διαγνωστικο για 300€ 

Ολων των κωδικοποιουσών περιοχών και περιοχών συρραφής του γονιδίου CFTR (των περιοχών δηλαδή που δίνουν τις οδηγίες για την κατασκευή της πρωτεΐνης) καθώς και ανίχνευσης ελλειμμάτων και διπλασιασμών.

Μηπως εννοεις το φθηνοτερο πακετο που ανιχνευει τις μισες?

Παντως ο γιατρος μου ειπε πως δεν γραφονται!

Ειναι εξεταση αιματος ή τεστ ιδρωτα?

Link to comment
Share on other sites

Η εξέταση στα διάφορα διαγνωστικα ειναι με ποσοστο μεταλλαξεων οποτε αλλαζει και η τιμή: π.χ για 85% των μεταλλαξεων ειναι 160ευρω, για 90% των μεταλλάξεων 250 ..ισως υπαρχει και για περισσοτερα ποσοστα μεταλλαξεων (π.χ 95%), για 100% δεν υπάρχει! !Στο ΛΑΪΚΌ σου κανουν για 90% των μεταλλάξεων του γονιδίου της κυστικης ινωσης. Αυτη ειναι η εξέταση, CFTR δεν ξέρω τι είναι.. Μηπως ειναι η μέθοδος ελέγχου ;

Link to comment
Share on other sites

  • ΔF 508 del μετάλλαξη 
  • CFTR 89%                      
  • CFTR 99.6%        Αυτο μου ειπαν 300 €

Pannel CF 99.6% Είναι η πλέον σύγχρονη ανάλυση των γονιδίων για την κυστική ίνωση και αποτελεί το στην πράξη το «πλήρες» πακέτο ανάλυσης σε οικογένειες που δεν έχει αναφερθεί περιστατικό με την νόσο.

  • Αναφέρεται βιβλιογραφικά, πως στο γενικό πληθυσμό των περιπτώσεων της νόσου, το ποσοστό κάλυψης με την συγκεκριμένη είναι 99.6%.

  • Ειναι το ονομα μαλλον της εξετασης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια παρεμβαίνω στην συζήτηση μόνο για να πω το εξής: για κυστικη ίνωση να πάτε για εξέταση μόνο στο Χωρεμειο, για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Πριν 5 χρόνια το 

μεγάλο πακέτο εξετάσεων που κάλυπτε το 95% των μεταλλάξεων  κόστιζε 350 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου deena.χαιρομαι που παρεμβαινεις γιατι επι μια εβδομαδα τουε επερνα τηλ και δεν απαντουσε κανεις.Αφου ειπα να περασω εγω η ιδια απο το αγια σοφια!!!

Οταν καποια στιγμη το σηκωσαν ειπαν πως εκανα λαθος!

Δεν ειναι πολλα τα χρημτα για δημοσιο?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Deena είπε:

Κορίτσια παρεμβαίνω στην συζήτηση μόνο για να πω το εξής: για κυστικη ίνωση να πάτε για εξέταση μόνο στο Χωρεμειο, για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Πριν 5 χρόνια το 

μεγάλο πακέτο εξετάσεων που κάλυπτε το 95% των μεταλλάξεων  κόστιζε 350 ευρώ.

Και εμείς εκεί την κάναμε τον Ιούλιο  για το 95% των μεταλλάξεων,  το ανώτερο που κάνουν. Πιστεύω ότι είναι το καλύτερο.  

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, astrogea είπε:

Γεια σου deena.χαιρομαι που παρεμβαινεις γιατι επι μια εβδομαδα τουε επερνα τηλ και δεν απαντουσε κανεις.Αφου ειπα να περασω εγω η ιδια απο το αγια σοφια!!!

Οταν καποια στιγμη το σηκωσαν ειπαν πως εκανα λαθος!

Δεν ειναι πολλα τα χρημτα για δημοσιο?

 

Τα λεφτά είναι σίγουρα πολλά, προσωπικά είχα πάει στο Χωρέμειο αφού είχα ξεκοκαλίσει το θέμα της Κυστικής Ίνωσης εδώ στο φόρουμ και έχοντας συνομιλήσει ακόμα και με κοπέλες με πάσχοντα παιδιά, είχα καταλήξει στο Χωρέμειο ως το πλέον αξιόπιστο, καθώς και ως το πλέον κατάλληλο να σε καθοδηγήσει εφόσον προκύψει κάτι.

 

Για την ιστορία είχα βρεθεί φορέας (εξετάστηκα στην 11η εβδομάδα εγκυμοσύνης και πήρα τα αποτελέσματα την 15η) και ακολούθησε εξέταση και του άντρα μου, ο οποίος βρέθηκε ευτυχώς αρνητικός και δεν μπήκαμε σε παραπάνω περιπέτειες.

 

Σήμερα έχουμε 2 παιδιά, δυστυχώς και τις 2 φορές που μπήκα να γεννήσω, όταν με ρωτήσανε οι μαίες κατά την λήψη του ιστορικού μου, αν υπήρξε κάποιο μη συνηθισμένο εύρημα στον προγεννητικό έλεγχο και τους είπα ότι είμαι φορέας κυστικής ίνωσης, με κοιτάξανε σαν εξωγήινη, σαν να μην είχαν ιδέα περί τίνος πρόκειται.

 

Σημαντική σημείωση : επειδή όλα τα παραπάνω τα έψαχνα το 2012 δεν αποκλείεται καθόλου να έχουν υπάρξει εξελίξεις στο μεταξύ και να υπάρχουν πλέον και ιδιωτικά κέντρα που ελέγχουν το 95% των μεταλλάξεων. Για να είναι κάποιος απόλυτα σίγουρος, το καλύτερο είναι να επικοινωνήσει με τον Σύλλογο Κυστικής Ίνωσης.

Επεξεργάστηκαν by Deena
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια παρα πολυ χρησιμες ολες αυτες οι πληροφοριες.

Εμενα την εκανε ο συζυγος την εξεταση στο κεντρο που ημασταν αλλα τωρα που βλεπω καποιες τιμες που αναγραφετε για να πω την αληθεια μπαινω σε σκεψεις.

Εμενα μου παν δεν χρειαζεται να την κανω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , Thia1985 είπε:

Κοριτσια παρα πολυ χρησιμες ολες αυτες οι πληροφοριες.

Εμενα την εκανε ο συζυγος την εξεταση στο κεντρο που ημασταν αλλα τωρα που βλεπω καποιες τιμες που αναγραφετε για να πω την αληθεια μπαινω σε σκεψεις.

Εμενα μου παν δεν χρειαζεται να την κανω.

 Αν ο ένας από τους δύο είναι αρνητικός, δεν χρειάζεται να εξετασθεί ο άλλος καθώς δεν υπάρχει κίνδυνος για το μελλοντικό παιδί, το οποίο το πολύ-πολύ να γεννηθεί φορέας.

 

Θα σου πρότεινα να πάρεις τηλέφωνο στο Χωρέμειο με το χαρτί των αποτελεσμάτων μπροστά σου ώστε να τους περιγράψεις για ποιες μεταλλάξεις έχει ελεγχθεί, ίσως μπορεί το Χωρέμειο να κανει εξέταση μόνο για τις υπόλοιπες, με χαμηλότερη τιμή (το λέω με επιφύλαξη).

 

Γενικώς, τα περισσότερα ιδιωτικά κέντρα ελέγχουν την μετάλλαξη ΔF 508 del, η οποία είναι η πιο κοινή και αντιστοιχεί σε ποσοστό 75% όλων των μεταλλάξεων.

 

Αυτή έχω εγώ και θα μπορούσα να είχα εντοπισθεί και από ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο. Από τα περιστατικά που είχα διαβάσει στο θέμα της κυστικής ίνωσης, είχα διαπιστώσει ότι οι περιπτώσεις που γεννήθηκαν μωρά πάσχοντα αφορούσαν είτε γονείς που δεν ελέγχθηκαν καθόλου (ιδίως παλιότερα), είτε ελέγχθηκαν μεν, αλλά μόνο για την ανωτέρω μετάλλαξη και βρέθηκαν αρνητικοί, αλλά έφεραν τελικά άλλη σπανιότερη. Η "χειρότερη" περίπτωση που είχα διαβάσει ήταν για μια μαμά που είχε ελεγχθεί η ίδια σε ιδιωτικό κέντρο, βρέθηκε θετική στην  ΔF 508 del, εξετάσθηκε και ο άντρας της στο ίδιο κέντρο και βρέθηκε αρνητικός οπότε προχώρησαν με την κύηση, αλλά όπως αποδείχθηκε όταν το παιδί γεννήθηκε και διαπιστώθηκε ότι έπασχε, ο μπαμπάς έφερε άλλη μετάλλαξη που δεν ελεγχόταν από το κέντρο, αλλά μόνο από το Χωρέμειο...

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το πρωι τηλ στο χωρεμειο και με εβαλαν στην αναμονη γιια 5 λεπτα,κουραστηκα και το εκλεισα γιατι επερεπε να παω στη δουλεια!

Μπορω να  παω απο εκει να κλεισω ραντεβου?

Link to comment
Share on other sites

Xristia ο γιατρος μου ειπε να παω στο locus medicus αλλα πηρα τηλ και ειναι πολλα τα λεφτα.

Απο την αρχη παντος ηθελα να παω στο χωρεμειο.

Το πιο φθηνο πιο φθηνο που βρηκα ειναι σε ενα διαγνωστικο κοντα  μου οπου το πληρες εχει 300 απο 380€

Link to comment
Share on other sites

Στη βιοιατρικη ρωτησα και ειναι τα ιδια με το λοκους ,στο λαικο θα παρω να ρωτησω.

Απο την αλλη εβδομαδα γιατι μπαινω για χειρουργειο την πεμπτη και πεθανε μια ξαδερφη του ανδρα μου σημερα και πρεπει να τους συμπαρασταθουμε .Δεν προλαβαινω.

Ευχαριστω πολυυυυυυυ!

Καλο βραδυ σε ολα τα κοριτσια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Εγω θα παω στο Ελενα η ενδοκρινολογος που με ειδε πιστευει ειναι το καλυτερο για την περιπτωση μου.

 

Θα κανω πληρη ελεγχο ορμονων και ταυτοχρονη παρακολουθηση απο γυναικολογο και αναλογως θα πραξουμε.

 

Εχουμε αγωνα!!

12 ώρες πρίν, astrogea είπε:

Στη βιοιατρικη ρωτησα και ειναι τα ιδια με το λοκους ,στο λαικο θα παρω να ρωτησω.

Απο την αλλη εβδομαδα γιατι μπαινω για χειρουργειο την πεμπτη και πεθανε μια ξαδερφη του ανδρα μου σημερα και πρεπει να τους συμπαρασταθουμε .Δεν προλαβαινω.

Ευχαριστω πολυυυυυυυ!

Καλο βραδυ σε ολα τα κοριτσια!!

Καλη επιτυχια να εχεις και δυναμη!!

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2017 at 3:21 ΜΜ, astrogea είπε:

Γεια σου xristia.Μας ελειψες στο forum.Μια απο τα ιδια με σενα ,Μαλλον μαζι θα την κανουμε προβλεπω.

Δεν Ειχαμε κανενα νεο πιο προσφατο?

Καμια εξελιξη με το prp?

 

Πολλα φιλακια και παντα ευχαριστα!

22/5/2017     FSH 13.5    LH 8.6    E2 30    PRP ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ   10/10/2017 Η ΠΕΜΠΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ     FSH  8.2     LH 4.8     E2  33   ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ Η ΑΝΑΖΩΟΓΟΝΗΣΗ ΤΩΝ ΩΟΘΗΚΩΝ ΠΕΤΥΧΕ.ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΓΓΥΗΘΕΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΑ 39 ΩΣ  ΤΑ 45 ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΗΣ FSH HTAN AΠΟ 5,8 ΕΩΣ 6,9 ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΩΑΡΙΩΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΡΟΗ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΚΥΚΛΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΩΟΛΗΨΙΑ Ο ΕΝΑΣ ΕΙΧΕ ΩΑΡΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΚΑΝ ΝΑ ΤΟ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΕΤΥΧΑΜΕ ΚΑΛΟ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ ΚΑΤΑΨΥΞΗ.ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ.

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2017 at 2:11 ΜΜ, astrogea είπε:

Στη βιοιατρικη ρωτησα και ειναι τα ιδια με το λοκους ,στο λαικο θα παρω να ρωτησω.

Απο την αλλη εβδομαδα γιατι μπαινω για χειρουργειο την πεμπτη και πεθανε μια ξαδερφη του ανδρα μου σημερα και πρεπει να τους συμπαρασταθουμε .Δεν προλαβαινω.

Ευχαριστω πολυυυυυυυ!

Καλο βραδυ σε ολα τα κοριτσια!!

ΣΥΛΛΥΠΗΤΗΡΙΑ.ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΑ ΜΠΕΙΣ ΤΕΤΑΡΤΗ Η ΠΕΜΠΤΗ ΠΡΩΙ;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...