Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες θηλάζετε χάρη στο φόρουμ ;


Recommended Posts

Τι ωραίο θέμα! ! Λοιπόν χάρη στο φόρουμ έμαθα (Θα τα πω με τη σειρά):

 

1) για το υπέροχο βιβλίο της Κας πατσούρου που μου έμαθε το αυτονόητο: ότι όλες οι γυναίκες μπορούν να θηλάσουν

2) ότι μπορώ να θηλάσω ακόμα και όταν γυρίσω στη δουλειά! Οδηγίες για το πού να αποθηκεύω το γάλα, πώς να το αποθηκεύω, τι θήλαστρο να πάρω, πώς να μάθει το παιδί το μπιμπερό. Αν κάτι από αυτά δεν ήξερα, θα το είχα χάσει το παιχνίδι. Σημειωτέον ότι τότε στο σπίτι δεν είχαμε ιντερνετ και ο άντρας μου κατέβαζε τα σχετικά τόπικς απ τη δουλειά του σε word και μου τα έφερνε με φλασάκι στο σπίτι και διάβαζα εγώ όλη νύχτα!!

3) ότι όχι μόνο δεν είναι "παράξενο" να θηλάζεις πάνω από ένα χρόνο, αλλά το κάνουν πάρα πολλές μαμάδες!

4) ότι μπορείς να θηλάζεις και όσο είσαι έγκυος!!

5) ότι μπορείς να θηλάζεις και παιδιά διαφορετικής ηλικίας! (το τελευταίο τελικά δεν το έκανα, αλλά ήμουν κατάλληλα προετοιμασμένη).

 

Για όλα τα παραπάνω, αν δεν υπήρχε το παρεντς και άκουγα τους παιδιάτρους θα είχα 100% εγγυημένη παραπληροφόρηση και αποτυχία.

 

Και αυτά ήταν τα πρώτα 5 που μου ήρθαν στο μυαλό.

Ειλικρινά δεν μπορώ ούτε καν να φανταστώ πόσο διαφορετική θα ήταν η ζωή μου χωρίς το parents. ένα ευχαριστώ είναι λίγο.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στον γιο μου δεν κατάφερα να θηλάσω, λόγω λανθασμένης πληροφόρησης. Νόμιζα ότι δεν είχα γάλα και η παιδίατρος δεν ήτανε ιδιαίτερα ενθαρρυντική. Θήλασε πολύ λίγο (ούτε ένα γεύμα αποκλειστικά) και μέχρι 3 μηνών. Τότε δεν είχα ανακαλύψει το φόρουμ.

Στην κόρη μου το είχα βάλει σκοπό... Και τα κατάφερα. Αν και σε συνδυασμό με ξένο, καταφέραμε αισίως στον ένα μήνα να πίνει μόνο δύο γεύματα ξένο και στους 2 μήνες μόνο ένα!!! :P:p:p

Μιας και :

1) είχε παρουσιάσει χαμηλό ζάχαρο στο μαιευτήριο και της δώσανε συμπλήρωμα

2) το στήθος μου δεν ήτανε ιδιαίτερα πρισμένο και έδειχνε να μην έχει γάλα

3) η παιδίατρος δεν ήτανε φαν του αποκλειστικού θηλασμού, για να βοηθήσει

οι συμβουλές από το φόρουμ και των κοριτσιών υπήρξανε πολύ πολύτιμες για να καταφέρει να θηλάσει όσο και όπως θήλασε (εννοώ με το ένα συμπλήρωμα, το οποίο δεν ήθελα να κόψω για να μην πάω τελείως κόντρα στην παιδίατρο), γιατί μου δώσανε έναν "μπούσουλα" για τον θηλασμό και γιατί ένιωθα μία φοβερή υποστήριξη, αλλά και με διορθώνανε όταν έκανα κάτι λάθος!!!

Ευχαριστώ πολύ το φόρουμ και κυρίως τις κοπέλες αυτές!!!!!

Πριν από λίγες μέρες κόψαμε το βραδυνό "μαμ" (και ακόμα το ζητάει!!).

Σας ευχαριστώ!!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραίο θέμα! ! Λοιπόν χάρη στο φόρουμ έμαθα (Θα τα πω με τη σειρά):

 

1) για το υπέροχο βιβλίο της Κας πατσούρου που μου έμαθε το αυτονόητο: ότι όλες οι γυναίκες μπορούν να θηλάσουν

2) ότι μπορώ να θηλάσω ακόμα και όταν γυρίσω στη δουλειά! Οδηγίες για το πού να αποθηκεύω το γάλα, πώς να το αποθηκεύω, τι θήλαστρο να πάρω, πώς να μάθει το παιδί το μπιμπερό. Αν κάτι από αυτά δεν ήξερα, θα το είχα χάσει το παιχνίδι. Σημειωτέον ότι τότε στο σπίτι δεν είχαμε ιντερνετ και ο άντρας μου κατέβαζε τα σχετικά τόπικς απ τη δουλειά του σε word και μου τα έφερνε με φλασάκι στο σπίτι και διάβαζα εγώ όλη νύχτα!!

3) ότι όχι μόνο δεν είναι "παράξενο" να θηλάζεις πάνω από ένα χρόνο, αλλά το κάνουν πάρα πολλές μαμάδες!

4) ότι μπορείς να θηλάζεις και όσο είσαι έγκυος!!

5) ότι μπορείς να θηλάζεις και παιδιά διαφορετικής ηλικίας! (το τελευταίο τελικά δεν το έκανα, αλλά ήμουν κατάλληλα προετοιμασμένη).

 

Για όλα τα παραπάνω, αν δεν υπήρχε το παρεντς και άκουγα τους παιδιάτρους θα είχα 100% εγγυημένη παραπληροφόρηση και αποτυχία.

 

Και αυτά ήταν τα πρώτα 5 που μου ήρθαν στο μυαλό.

Ειλικρινά δεν μπορώ ούτε καν να φανταστώ πόσο διαφορετική θα ήταν η ζωή μου χωρίς το parents. ένα ευχαριστώ είναι λίγο.

Σα να το έγραψα εγώ....

Link to comment
Share on other sites

Θήλασα επειδή έτσι θεωρούσα ότι ήταν το σωστό για εμένα και το μωρό μου. Λόγω καταστάσεων μόνο για 4 μήνες αν και υπολόγιζα περισσότερο....:-(

 

Εγώ μπορώ να πω ότι πολλές φορές μέσα στο forum αισθάνθηκα άβολα απο την 'εντονη αρνητική κριτική αλλά και την επίθεση, όχι απαραίτητα στο προσωπό μου, απο μητέρες οι οποίες κατάφεραν, και μπράβο τους να θηλάσουν τα μωράκια τους για περισσότερο χρόνο σε μητέρες που είτε δεν ήθελαν είτε δεν το κατάφεραν.

 

Έχω διαβάσει θέματα που πραγματικά μπορούν να βοηθήσουν μια νέα μητέρα, όχι μόνο απο πρακτική άποψης αλλά και σε συναισθηματικό επίπεδο. Μένω σε αυτά τα καλά, και απλά ζητάω απο όλες τις μανούλες να είμαστε πιο ενωμένες και να μην ανταγωνίζετε η μια την άλλη....:wink:

 

Καλή συνέχεια !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να ανακαλύψω το φόρουμ πίστευα ότι:

1. Θηλάζουν μόνο οι γυναίκες που έχουν γάλα (τώρα ποιες είναι αυτές.... άγνωστο)

2. Ο θηλασμός ενός παιδιού κρατάει το πολύ 40 μέρες

3. Σε αυτές τις 40 μέρες δίνεις και ξένο γιατί σύμφωνα με το 1. μάλλον δεν θα είσαι από αυτές που έχουν γάλα

4. Αποκλειστικός θηλασμός;;;;;;; :shock::shock::shock: Τί είναι αυτό;;;;

Ευτυχώς υπάρχει το ιντερνετ τελικά για κάποια θέματα....

Και από μένα (και τα παιδάκια μου! :D) ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Parents γενικά για τις πληροφορίες που βρήκα ώστε να απαντηθούν ερωτήσεις μου πριν τις διατυπώσω, και σε όσες κοπέλες ασχολήθηκαν να απαντήσουν στις δικές μου απορίες...

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είμαι και γω μια μαμά που συνεχίζω να θηλάζω τον δυο χρονών πια γιο μου χαρη σε αυτό το φορουμ. Σέ κάθε "δύσκολη στιγμή" το πρώτο πραγμα που έκανα ήταν να ψαξω να βρω μέσα εδώ πληροφορίες. Μπράβω σε αυτούς που το δημιούργησαν !!!!!!Σας ευχαριστουμε.:):):):)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς θηλάζουμε αποκλειστικά χάρη στο φόρουμ και μόνο. Σας ευχαριστώ όλες!! Σας διαβάζω καθημερινά βλέπω την προσπάθεια που κάνουν πολλές κοπέλες σαν κι εμένα παίρνω κουράγιο και προσπαθώ να δώσω κι εγω!!! Καλή συνέχεια λοιπόν σε όλες μας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Και εγώ ένώ είχα αποφασίσει από την αρχή της κύησης οτι θέλω να θηλάσω για όσο περισσότερο μπορώ χάρη στο forum τα κατάφερα γιατί παρόλο που το είχα ξεσκονίσει πρίν γεννήσω μετά δυσκολέυτηκα πολύ λόγω εισερχόμενων και με βοήθησαν πολύ τα κορίτσια εδώ.Τώρα ψάχνω να βρώ πληροφορίες για tandem καθώς λέμε να κάνουμε και κανένα αδερφάκι στο γίο μου!:)

Link to comment
Share on other sites

και εγω μετην σειρα μου να ευχαριστησω ολες τις κοπελες που με βοηθησαν λεγοντας την δικη τους εμπειρια ,,θηλασΑ 6,5 μηνες αποκλειστικα...

καλη συνεχεια σε ολες και ειναι πολυ ευγενικο και ανθρωπινο να μοιραζομαστε δικες εμπειριες κ γνωσεις

τα ξανα λεμε...φιλια

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα το φορουμ με εχει βοηθησει ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! αλλα εγω θα θηλαζα ουτως ή αλλως! και σκοπευω να θηλαζω για πολυ καιρο, πριν γεννησω ελεγα για ενα χρονο, τωρα λεω μακαρι το παιδι να αποθηλασει κανονικα οποτε θελει εκεινο.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Θηλάζω ακόμα τον γιόκα μου αποκλειστικά και μόνο χάρη στο φόρουμ που με ενημέρωσε , γιατί είχα πλήρη άγνοια και εγώ και οι οικείοι μου και γιατί με βοήθησαν τα μέλη να βρω λύσεις στα προβλήματα που είχα στην πορεία. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!!!!!!!!!! και εγώ και ο Αλέξανδρος;) !!!!!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θέλω και εγώ να ευχαριστήσω το forum,οι πληροφορίες που έχω αντλήσει τόσο για το θηλασμό ,όσο και για άλλα θέματα είναι ανεκτίμητες.Καλή χρονιά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

εμενα οι πληροφοριες εδω με βοηθησαν στο να ειμαι πιο υποψιασμενη απεναντι στους επαγγελματιες υγειας που υπονομευαν τον θηλασμο και προωθουσαν με το παραμικρο το ξενο γαλα.πραγματικα βοηθηκα παρα πολυ γιατι μπορει μεσα στην αγνοια μου να εκανα λαθη που θα με οδηγουσαν στο να μην τα καταφερω.τωρα ειμαστε 2.5 μηνων και πιο αποφασησμενοι απο ποτε να συνεχισουμε ακαθεκτες!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

22 μήνες και το χρωστάω σε εσάς. Ευχαριστώ πολύ και σας εύχομαι να συνεχίσετε το έργο σας. Όταν στους 3 μήνες μου μειώθηκε το γάλα αισθητά όλοι ακόμα και ο παιδίατρος με παρότρυναν να ξεκινήσω το ξένο γάλα αλλά χάρη σε εσάς τα κατάφερα! Σας το χρωστάω πραγματικά και εγώ αλλά και όσες φίλες μου γέννησαν μετά από εμένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

πρώτη μου ανάρτηση στο forum και νιώθω την πρώτα απ' όλα την υποχρέωση να ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου την Αγλαία και όλες εσάς με τις συμβουλές σας! Γέννησα δίδυμα κοριτσάκια που μπήκαν σε θερμοκοιτίδα για 3 εβδομάδες. Όπως καταλαβαίνετε ήταν πολλοί οι αποτρεπτικοί λόγοι και οι "ειδικοί" που αν και θα έπρεπε να με στηρίξουν, τελικά με απέτρεπαν να θηλάσω.Με πείσμα, κόπο και απίστευτη κούραση, κατάφερα να τις θηλάσω για 12 μηνες και είμαι πολύ περήφανη γι' αυτό!

ΑΓΛΑΙΑ ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Αν και παλιό το θέμα το φέρνω πάλι στην επιφάνεια για να πω και γω με τη σειρά μου ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλες τις μαμάδες του φόρουμ και απ' το parents cafe που ήμουν εγγεγραμμένη εδώ κι έναμιση χρόνο, για όλες τις συμβουλές τους, τις καθοδηγήσεις τους, τις εμπειρίες τους που με βοήθησαν να θηλαζω ακόμα αποκλειστικά την 8,5 μηνών μπεμπουλα μου!! Άμα δεν ήταν το φόρουμ σίγουρα δεν θα ξερά που παν τα τέσσερα.Ζω σε επαρχία και η πληροφόρηση είναι μηδαμινή ακόμα κι απ' τη παιδίατρο που είναι γενικά ατσίδα σε θέματα ιατρικά στο θέμα του θηλασμού δεν το χει καθόλου...

Κορίτσια οι πληροφορίες σας είναι πολύτιμες!!!Απ' όταν ήμουν έγγυος σας διάβαζα κι έμαθα πάρα πολλά!!όχι μόνο για θηλασμό για όλα τα θέματα που έχουν να κάνουν με εγγυμοσυνη,τοκετό ,θηλασμό κτλ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...