Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Δεν εχω καθόλου πληγές, αλλά εχω συνεχή πόνο στις θηλες όλη τη μέρα, σα να είναι υπερβολικα ερεθισμενες. Πονάει λίγο κι όταν θηλαζω αλλά το βασικό πρόβλημα είναι όλη την υπόλοιπη μέρα. Πήγα και σ΄αλλη σύμβουλο σήμερα και μου είπε οτι νομίζει οτι είναι μυκητες παρόλο που το μελάνι γεντιανης δε βοήθησε. Θα βάλω ντακταριν 7 μέρες και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν εχω καθόλου πληγές, αλλά εχω συνεχή πόνο στις θηλες όλη τη μέρα, σα να είναι υπερβολικα ερεθισμενες. Πονάει λίγο κι όταν θηλαζω αλλά το βασικό πρόβλημα είναι όλη την υπόλοιπη μέρα. Πήγα και σ΄αλλη σύμβουλο σήμερα και μου είπε οτι νομίζει οτι είναι μυκητες παρόλο που το μελάνι γεντιανης δε βοήθησε. Θα βάλω ντακταριν 7 μέρες και βλέπουμε

 

Μόνο πόνο; Τίποτα άλλο; Η θηλή έχει κάτι εξωτερικά πχ όψη ωμού κρέατος; Αισθάνεσαι σαν καρφιά ή σπασμένα γυαλιά ή κάπως αλλιώς;

 

Εκτός από ντακταρίν σου έδωσε άλλες οδηγίες;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Μετά από τη δεύτερη μαστίτιδα γι' αυτό το μήνα είπα να δοκιμάσω κι εγώ την ομοιοπαθητική και μου έδωσε ο γιατρός phytolacca (πρωί-μεσημέρι-βράδυ). Το στήθος πλέον (μετά από 3 χάπια) είναι 98% καλά αλλά όπως και άλλες κοπέλες γράφουν το γάλα μου μει'ωθηκε πολύ. Και να φανταστείτε ότι αυτό ήταν το καλό μου στήθος... :-(

Θα επανέλθει?

Μήπως να κόψω τα ομοιοπαθητικά μήπως χειροτερέψει?

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Με βρεγμένο το πρόσωπο (από το πολύ κλάμα -από τον πόνο-), να ρωτήσω και γω με τη σειρά μου, παιρνω ντεπόν και παναντολ, μπορώ να πάρω mesulid? To δεξί στηθος σχεδον δεν έχει θηλή, ο μικρός (σχεδον 2,5 μηνων) έχει κόψει για τα καλά την υποτιθέμενη θηλή, μιλάμε για αφορητο πόνο. Βάζω και ψευδοθηλή, αλλά τίποτα. Το αφηνω να αερίζεται, βάζω purelan, γαλα, σπαθόλαδο τίποτα. Καμιά γνώμη για το mesulid?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με βρεγμένο το πρόσωπο (από το πολύ κλάμα -από τον πόνο-), να ρωτήσω και γω με τη σειρά μου, παιρνω ντεπόν και παναντολ, μπορώ να πάρω mesulid? To δεξί στηθος σχεδον δεν έχει θηλή, ο μικρός (σχεδον 2,5 μηνων) έχει κόψει για τα καλά την υποτιθέμενη θηλή, μιλάμε για αφορητο πόνο. Βάζω και ψευδοθηλή, αλλά τίποτα. Το αφηνω να αερίζεται, βάζω purelan, γαλα, σπαθόλαδο τίποτα. Καμιά γνώμη για το mesulid?

 

μπες εδώ http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

 

πάτα στο search by group και μετά από τη λίστα θα επιλέξεις τα Anti-inflamatory non Steroidal και θα πατήσεις το κουμπάκι go.

 

το Mesulid δεν το έχει, έχει όμως άλλα αντιφλεγμονώδη.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tsarli καλησπέρα. Έχω διαβάσει και τα άλλα posts σου και λυπάμαι πολύ που ακόμα παιδεύεσαι.

Για το Mesulid μπορείς να μπεις στη σελίδα http://www.e-lactancia.org/ και γράφοντας την δραστική ουσία του φαρμάκου να δεις αν είναι συμβατό ή όχι με το θηλασμό.

Σχετικά με την πληγή στο στήθος η μαία μου μου είχε πει να βάζω αλατόνερο. Πολύ αλάτι μέσα σε ένα μικρό μπωλάκι με λίγο νερό, βουτάς μέσα το στήθος περιμένεις να στεγνώσει και μετά επαναλαμβάνεις. Αφήνεις το αλάτι πάνω στο στήθος αλλά πλένεσαι πάρα πολύ καλά και αλλάζεις ρούχα πριν θηλάσεις το μωρό μην πάει αλάτι στο στόμα του. Επίσης εγώ το εφάρμοζα αυτό μόνο την ημέρα, γιατί το βράδυ με τη νύστα δεν μπορούσα να πλένομαι και να αλλάζω οπότε πριν κοιμηθώ και μετά από κάθε βραδυνό θηλασμό έβαζα πάντα Purelan. Δύο φορές που εμφάνισε πληγές το στήθος μου έκλεισαν σε λιγότερο aπό δύο μέρες με αυτόν τον τρόπο.

Περαστικά και γρήγορα!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω, πονάει? Καλύτερα όλα τα δόντια απονεύρωση, παρα αυτός ο πόνος. Φοβάμαι μήπως με οδηγήσει σε αποθηλασμό. Εχω κάνει τόσο μα τόσο κόπο, αλλά αν είναι να λιποθυμήσω από τον πόνο τί να το κάνω?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα ότι πονάει το ένιωθα περισσότερο να "τραβάει" το δέρμα αλλά δεν είχα και καμία τεράστια πληγή. Το θετικό ήταν η γρήγορη ίαση (βέβαια το επαναλάμβανα πολλές φορές την ημέρα, είχα πάθει φρίκη :oops:). Σοδόνερο κλπ δεν δοκίμασα μόνο το αλατόνερο και την Purelan αλλά αν το δοκιμάσεις πολύ καλό πλύσιμο πριν ξαναβάλεις το μωράκι να θηλάσει.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

@tsarli περαστικά κι από μένα. εύχομαι γρήγορη ανάρωση, ο θηλασμός είναι πραγματική απόλαυση για σένα και το μωρό όταν δεν υπάρχουν προβλήματα.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tsarli μου,

διάβασα το μήνυμά σου και είναι περίπου σαν να ακούω τον εαυτό μου. Ο μπέμπης μου είναι μόλις 14 ημερών αλλά η πρώτη βδομάδα θηλασμού πέρασε φρικτά. Είχα κι εγώ αίμα στις θηλές, ούρλιαζα από τον πόνο όταν έπιανε ο μικρός το στήθος και έκλαιγα γι' αυτό του έδωσα αρκετές φορές μπουκάλι.

θα σου πω τι βοήθησε εμένα, ελπίζω να βοηθήσει κι εσένα και να απολαύσεις επιτέλους το θηλασμό!

Η Purelan δε μου έκανε τίποτα. Μου πρότειναν μια άλλη κρέμα, Novaquasol A λέγεται και την έβαζα στο στήθος και μετά άφηνα τις θηλές να αερίζονται. Είδα διαφορά από την 1η κιόλας μέρα!

Πριν θηλάσω, έκανα κομπρέσες με ζεστό νερό και μια μαλακή πετσέτα. Με την πετσέτα πίεζα και ζουλούσα το στήθος γύρω γύρω για να φύγει το γάλα που είχε μείνει μέσα, μέχρι που να αισθάνομαι ότι δεν υπήρχαν πια γρομπαλάκια και το στήθος μου ήταν μαλακό και ελαφρύ. Καθάριζα καλά τη θηλή με το ζεστό νερό από την κρέμα και μετά τον έβαζα να θηλάσει. Για να πιάνει πιο σωστά ο μπέμπης έβαζα την παλάμη με τα 4 δάχτυλα κάτω από το στήθος και με τον αντίχειρα πίεζα πιο πάνω απ' τη θηλαία άλω. Έτσι γινόταν πιο πλακουτσερό το μπροστινό μέρος του στήθους, ο μπέμπης έπιανε πιο καλά και εγώ πονούσα λίγο λιγότερο. Τα πρώτα λεπτά ήταν σαν ηλεκτροσόκ, αλλά με πολλή υπομονή τώρα ο θηλασμός έχει στρώσει αρκετά, το στήθος κατεβάζει πιο πολύ γάλα και ο πόνος έχει περιοριστεί πάρα πολύ. Πονάω μόνο το πρώτο λεπτό και ο πόνος είναι αρκετά υποφερτός. Ελπίζω σιγά σιγά να περάσει και αυτός.

Εύχομαι να μπορέσα να σε βοηθήσω! Μην το βάζεις κάτω! Εύχομαι σύντομα να αισθάνεσαι σαν μια μικρή αγελαδίτσα!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα ότι πονάει το ένιωθα περισσότερο να "τραβάει" το δέρμα αλλά δεν είχα και καμία τεράστια πληγή. Το θετικό ήταν η γρήγορη ίαση (βέβαια το επαναλάμβανα πολλές φορές την ημέρα, είχα πάθει φρίκη :oops:). Σοδόνερο κλπ δεν δοκίμασα μόνο το αλατόνερο και την Purelan αλλά αν το δοκιμάσεις πολύ καλό πλύσιμο πριν ξαναβάλεις το μωράκι να θηλάσει.

 

 

Το δοκίμασα και ποναει πολύ, ίσως γιατί είναι ανοιχτή η πληγή. Μετα θηλασε με ψευδοθηλή, αλλά πονούσε πολύ. Θα το ξαναδοκιμασω βέβαια.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Tsarli μου,

διάβασα το μήνυμά σου και είναι περίπου σαν να ακούω τον εαυτό μου. Ο μπέμπης μου είναι μόλις 14 ημερών αλλά η πρώτη βδομάδα θηλασμού πέρασε φρικτά. Είχα κι εγώ αίμα στις θηλές, ούρλιαζα από τον πόνο όταν έπιανε ο μικρός το στήθος και έκλαιγα γι' αυτό του έδωσα αρκετές φορές μπουκάλι.

θα σου πω τι βοήθησε εμένα, ελπίζω να βοηθήσει κι εσένα και να απολαύσεις επιτέλους το θηλασμό!

Η Purelan δε μου έκανε τίποτα. Μου πρότειναν μια άλλη κρέμα, Novaquasol A λέγεται και την έβαζα στο στήθος και μετά άφηνα τις θηλές να αερίζονται. Είδα διαφορά από την 1η κιόλας μέρα!

Πριν θηλάσω, έκανα κομπρέσες με ζεστό νερό και μια μαλακή πετσέτα. Με την πετσέτα πίεζα και ζουλούσα το στήθος γύρω γύρω για να φύγει το γάλα που είχε μείνει μέσα, μέχρι που να αισθάνομαι ότι δεν υπήρχαν πια γρομπαλάκια και το στήθος μου ήταν μαλακό και ελαφρύ. Καθάριζα καλά τη θηλή με το ζεστό νερό από την κρέμα και μετά τον έβαζα να θηλάσει. Για να πιάνει πιο σωστά ο μπέμπης έβαζα την παλάμη με τα 4 δάχτυλα κάτω από το στήθος και με τον αντίχειρα πίεζα πιο πάνω απ' τη θηλαία άλω. Έτσι γινόταν πιο πλακουτσερό το μπροστινό μέρος του στήθους, ο μπέμπης έπιανε πιο καλά και εγώ πονούσα λίγο λιγότερο. Τα πρώτα λεπτά ήταν σαν ηλεκτροσόκ, αλλά με πολλή υπομονή τώρα ο θηλασμός έχει στρώσει αρκετά, το στήθος κατεβάζει πιο πολύ γάλα και ο πόνος έχει περιοριστεί πάρα πολύ. Πονάω μόνο το πρώτο λεπτό και ο πόνος είναι αρκετά υποφερτός. Ελπίζω σιγά σιγά να περάσει και αυτός.

Εύχομαι να μπορέσα να σε βοηθήσω! Μην το βάζεις κάτω! Εύχομαι σύντομα να αισθάνεσαι σαν μια μικρή αγελαδίτσα!! :lol:[/QUOT

 

Αίμα είχα κια γω στις αρχες, αλλά ξεραθηκε αμέσως, το αίμα δεν με ενόχλησε καθόλου. Μετά άρχισα να βλέπω άσπρα κομματακια να φεύγουν καο μετα καταλαβα ότι η θηλή ήταν γδαρμλενη, είχε ολόκληρη τρύπα. Το χρώμα ήταν ροζ καο τώρα βλέπω κάτι λευκό (πιθανότατα καποιο υγρό). Αυτό πονάει και οι ραγάδες (τα σχισίματα, είναι σαν κύκλοι γύρω από τη θηλή, νομίζεις ότι θα κοπεί στ΄αλήθεια κάποια στιγμή). Η συγκεκριμένη θηλή είναι επίπεδη, όσο κι αν τραβαει το μωρό, δεν βγαίνει. Πλέον πιάνει καλά από το αριστερό (το καλό ) στήθος, ενώ το τραυματισμένο το ρουφαει σαν πιπίλα και που και που θηλάζει σωστα.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και ποναει πολύ, ίσως γιατί είναι ανοιχτή η πληγή. Μετα θηλασε με ψευδοθηλή, αλλά πονούσε πολύ. Θα το ξαναδοκιμασω βέβαια.

 

Σίγουρα φταίει το μέγεθος της πληγής. Αν πονάς πολύ άστο αμαρτία είναι. Δοκίμασε και την κρέμα που λέει η άλλη κοπέλα μήπως σε βοηθήσει χωρίς να υποφέρεις.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα φταίει το μέγεθος της πληγής. Αν πονάς πολύ άστο αμαρτία είναι. Δοκίμασε και την κρέμα που λέει η άλλη κοπέλα μήπως σε βοηθήσει χωρίς να υποφέρεις.

 

 

Επειδή πλέον δεν υπ΄σρχει σωτηρία για μένα, ΥΠΟΦΕΡΩ, ουρλιάζω,κλαίω, ξεσπάω στο μικρό..μήπως να έβαζα ιώδιο? Έτσι μου ρθε τώρα, μήπως εχει δοκιμάσει κάποια κοπέλα?

Η κατασταση πάντως πάει από το κακό στο χειρότερο. Σκέφτομαι πως ίσως θα πρέπει να επισκεφθώ δερματολόγο. Πονάω απλά έχοντας το στηθος να αερίζεται.Λες και ο αέρας (η ατμόσφαιρα) το ακουμπάει και πονάει!! Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω καλύτερα!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σώθηκα με οινόπνευμα όσο και να ακούγεται ψιλοφρίκη.Έβαζα μετά από κάθε θηλασμό,δάγκωνόμουν από τον φρικτό πόνο γιατί πάνω σε ανοικτή πληγή πονούσε αφάνταστα αλλά γρήγορα σκλήρυναν οι θηλές με αυτό τον τρόπο!

Όποιος έχει ένα γιατί να ζει,μπορεί να αντιμετωπίσει οποιοδήποτε πώς!Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοπέλα μου εγώ είμαι υπέρ του θηλασμού αλλά αν είναι τόσο επώδυνο για σένα και έχεις δοκιμάσει τα πάντα μήπως θα έπρεπε να τον διακόψεις ? Άλλο να είναι ερεθισμένη και πληγωμένη η θηλή και άλλο να λες ότι σχεδόν δεν υπάρχει θηλή. Έχεις ρωτήσει κάποιον γιατρό , μήπως είναι επικίνδυνο και για σένα για τυχόν μολύνσεις ? Για μένα δεν έχει νόημα να σε αισθάνεται το μωρό σου μεσα στον πόνο και στα νεύρα ... Μην με παρεξηγείς γιατί ξέρω ότι το θελεις πολύ αλλά όταν έχεις εξαντλήσει όλα τα περιθώρια και ψυχολογικά σε παίρνει από κάτω αξίζει ?

Τώρα αν θέλεις να συνεχίσεις τις προσπάθειες , από το ένα στήθος γίνεται να θηλάζεις μόνο και να το βγάζεις με το χέρι από το τραυματισμένο (μέχρι να γίνει καλά τουλάχιστον) ? Το πρόβλημα με ακατάλληλη θηλή (από θέμα ανατομίας) το είχα κι εγώ αλλά από την αρχή χρησιμοποιούσα αποκλειστικά θήλαστρο γιατί το παιδί δεν μπορούσε να πιάσει. Εννοείται για σενα δεν ενδείκνυται αυτό. Εύχομαι να το ξεπεράσεις το πρόβλημα αυτό γιατί ξέρω πόσο πονάει...

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοπέλα μου εγώ είμαι υπέρ του θηλασμού αλλά αν είναι τόσο επώδυνο για σένα και έχεις δοκιμάσει τα πάντα μήπως θα έπρεπε να τον διακόψεις ? Άλλο να είναι ερεθισμένη και πληγωμένη η θηλή και άλλο να λες ότι σχεδόν δεν υπάρχει θηλή. Έχεις ρωτήσει κάποιον γιατρό , μήπως είναι επικίνδυνο και για σένα για τυχόν μολύνσεις ? Για μένα δεν έχει νόημα να σε αισθάνεται το μωρό σου μεσα στον πόνο και στα νεύρα ... Μην με παρεξηγείς γιατί ξέρω ότι το θελεις πολύ αλλά όταν έχεις εξαντλήσει όλα τα περιθώρια και ψυχολογικά σε παίρνει από κάτω αξίζει ?

Τώρα αν θέλεις να συνεχίσεις τις προσπάθειες , από το ένα στήθος γίνεται να θηλάζεις μόνο και να το βγάζεις με το χέρι από το τραυματισμένο (μέχρι να γίνει καλά τουλάχιστον) ? Το πρόβλημα με ακατάλληλη θηλή (από θέμα ανατομίας) το είχα κι εγώ αλλά από την αρχή χρησιμοποιούσα αποκλειστικά θήλαστρο γιατί το παιδί δεν μπορούσε να πιάσει. Εννοείται για σενα δεν ενδείκνυται αυτό. Εύχομαι να το ξεπεράσεις το πρόβλημα αυτό γιατί ξέρω πόσο πονάει...

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, απλά το σώμα και το μυαλό, μου λένε να σταματήσω,ενώ η καρδιά να συνεχίσω. Βλέπεις έχω κάνει τεράστιο κόπο για να τα καταφέρω. Όλα όμως πάνε από το κακό στο χειρότερο. Έχω και τον μικρό να κλαίει (προφανώς αργεί πολύ σε μένα το let down) και είμαι πολύ απογοητευμένη. Λέω να πάω σε δερματολόγο γιατί πραγματικά αισθάνοναι ότι έχω πάθει μόλυνση. Σ' ευχαριστώ για τη συμπαράσταση. Το χειρότερο όμως είναι ότι ξεσπάω στο μικρό και μετά το μετανιώνω, αλλά δεν το ελέγχω,ο πόνος είναι αφόρητος, κάνω σπασμωδικές κινήσεις και του φωνάζω.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σώθηκα με οινόπνευμα όσο και να ακούγεται ψιλοφρίκη.Έβαζα μετά από κάθε θηλασμό,δάγκωνόμουν από τον φρικτό πόνο γιατί πάνω σε ανοικτή πληγή πονούσε αφάνταστα αλλά γρήγορα σκλήρυναν οι θηλές με αυτό τον τρόπο!

 

Καθαρό οινόπνευμα, έτσι? Πόση ώρα το κρατούσες? Μέχρι τον επόμενο θηλασμό?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια χρειάζομαι τα φώτα σας...οι θηλές μου τραυματίστηκαν από την δεύτερη μέρα, πόνος σαν ηλεκτροσοκ, καρφιά, σπασμένα γυαλιά κ βελόνες...η μαία μου μου έφερε ψευδοθηλές κ από τότε δεν μπορώ να τις βγάλω με τίποτα...στο μεταξύ έπαθα κ μαστίτιδα με φοβερούς πόνους κ πολύ πυρετο...τώρα παιρνω αντιβίωση κ πάμε πολύ καλα...είμαι αρκετα ανοιχτοχρωμη κ αύριο κλείνουμε μήνα...οι θηλές μου δε αλλαξαν καθόλου χρώμα κ είναι πολύ μαλακές...τι θα κάνω κ πώς θα τις βγάλω...υπάρχει κάποιος τρόπος να σκληρύνουν...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο, απλά το σώμα και το μυαλό, μου λένε να σταματήσω,ενώ η καρδιά να συνεχίσω. Βλέπεις έχω κάνει τεράστιο κόπο για να τα καταφέρω. Όλα όμως πάνε από το κακό στο χειρότερο. Έχω και τον μικρό να κλαίει (προφανώς αργεί πολύ σε μένα το let down) και είμαι πολύ απογοητευμένη. Λέω να πάω σε δερματολόγο γιατί πραγματικά αισθάνοναι ότι έχω πάθει μόλυνση. Σ' ευχαριστώ για τη συμπαράσταση. Το χειρότερο όμως είναι ότι ξεσπάω στο μικρό και μετά το μετανιώνω, αλλά δεν το ελέγχω,ο πόνος είναι αφόρητος, κάνω σπασμωδικές κινήσεις και του φωνάζω.

 

Καλή η καρδιά αλλά το μωρό σου θέλει και το σώμα σου και το μυαλό σου και κυρίως την καλή ψυχική σου διάθεση. Μην υποβάλλεις τον εαυτό σου σε τέτοια δοκιμασία. Το στήθος σου πρέπει πρωτίστως να θεραπευτεί. Πήγαινε σε δερματολόγο να σου πει τι θα κάνεις. Στο εντωμεταξύ βάζε το παιδί από το άλλο (το άλλο δεν έχει πρόβλημα από ό,τι έχω καταλάβει) και αποφόρτιζε το πάσχον με το χέρι αν μπορείς. Δώσε συμπλήρωμα στο παιδί αν χρειάζεται γιατί και οι δύο υποφέρετε αυτή την στιγμή. Σου εύχομαι περαστικά και προσπάθησε να ηρεμήσεις .

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια χρειάζομαι τα φώτα σας...οι θηλές μου τραυματίστηκαν από την δεύτερη μέρα, πόνος σαν ηλεκτροσοκ, καρφιά, σπασμένα γυαλιά κ βελόνες...η μαία μου μου έφερε ψευδοθηλές κ από τότε δεν μπορώ να τις βγάλω με τίποτα...στο μεταξύ έπαθα κ μαστίτιδα με φοβερούς πόνους κ πολύ πυρετο...τώρα παιρνω αντιβίωση κ πάμε πολύ καλα...είμαι αρκετα ανοιχτοχρωμη κ αύριο κλείνουμε μήνα...οι θηλές μου δε αλλαξαν καθόλου χρώμα κ είναι πολύ μαλακές...τι θα κάνω κ πώς θα τις βγάλω...υπάρχει κάποιος τρόπος να σκληρύνουν...

 

Να ερθεις άμεσα, σε επαφη με συμβουλο θηλασμού. Δυστυχως, το οτι σε εβαλαν στην διαδικασια να θηλαζεις με ψευδοθηλες, ηταν οτι χειροτερο μπορουν να σου κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Tsarli μου,

 

Η Purelan δε μου έκανε τίποτα. Μου πρότειναν μια άλλη κρέμα, Novaquasol A λέγεται και την έβαζα στο στήθος και μετά άφηνα τις θηλές να αερίζονται. Είδα διαφορά από την 1η κιόλας μέρα!

 

Νεότερα από το μέτωπο...πήρα την κρέμα, δεν έκανε τίποτα. Αύριο θα πάρω κεραλοιφή, το τελευταίο μου χαρτί. Θα ενημερώσω!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Tsarli μου,

 

Η Purelan δε μου έκανε τίποτα. Μου πρότειναν μια άλλη κρέμα, Novaquasol A λέγεται και την έβαζα στο στήθος και μετά άφηνα τις θηλές να αερίζονται. Είδα διαφορά από την 1η κιόλας μέρα!

 

Νεότερα από το μέτωπο...πήρα την κρέμα, δεν έκανε τίποτα. Αύριο θα πάρω κεραλοιφή, το τελευταίο μου χαρτί. Θα ενημερώσω!

Tsarli μην περιμένεις να δεις αποτελεσματα απο τις πρώτες μέρες.Τουλάχιστον σε μένα δεν ίσχυε κάτι τέτοιο.Πριν εγκαταλείψεις επισκέψου έναν δερματολόγο τουλαχιστον μήπως και σε βοηθήσει εκείνος περισσότερο με κάποια πιο ειδική κρέμα.Και εγώ είχα όλα αυτά που περιγράφεις.Νερό έπεφτε πάνω και πεταγόμουν 2 μέτρα ψηλα απο τον πόνο.Εφτιαξε όμως.Οχι γρήγορα μην φανταστείς.Είχε περάσει το 40ημερο.Δεν ξέρω αν είχες θηλάσει με ψευδοθηλές, όμως αν το έκανες δεν βοηθούν πουθενα.Εχω την εντυπωση οτι η θηλή πρέπει να υποστεί την πιεση για να στρώσει.Οι ψευδοθηλές απλά την όλη διαδικασία της επουλωσης την φέρνουν πιο πίσω γιατί αν τις βγάλεις είναι σαν να ξεκινάς από την αρχή.Ζήτα την βοηθεια κάποιου ειδικού και μετά θα κρίνεις εσύ αν πρεπει να σταματήσεις ή οχι.Στο γράφω μόνο και μόνο γιατί έχεις προσπαθήσει πραγματικά πολύ και μπράβο σου.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...