Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΦΥΛΟ?


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Christina ❤️ είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας! Ειμαι έγκυος στο δευτερο μωράκι μου, έχω ήδη ενα κοριτσάκι, και σήμερα στην αυχενική μου είπαν ότι και το δεύτερο μωράκι είναι κοριτσάκι! Μου έκανε εντύπωση που τόσο νωρίς , στην 13 εβδομαδα, μου είπαν το φύλο, στο πρώτο μου κοριτσάκι δεν μου ειχαν πει τίποτε! Ο άντρας μου ήθελε τόσο πολύ ένα αγοράκι και δεν ξέρω τώρα αν πρέπει να του πώ, ή μήπως να περιμένω μπας και αλλάξει? Έχετε ανάλογες εμπειρίες, να σας πουν στην αυχενικη το ένα φύλλο και να βγεί μετά το αντίθετο? Με το καλό τα μωράκια μας!

Καλησπέρα! Κ εμάς στην αυχενική μας είπαν μάλλον κορίτσι το δεύτερο παιδάκι μας (είχαμε ήδη ένα κοριτσάκι) αλλά τελικά στον επόμενο υπερυχο μας είπαν ξεκάθαρα ότι ήταν αγοράκι όπως και έγινε...γερό να είναι,κάνε λίγη υπομονή ακόμα, τον άλλο μήνα θα φαίνεται σίγουρα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα! Εμάς στην αυχενική μας είπαν πιο πιθανό αγόρι, χωρίς όμως να είναι σίγουροι. Σε όλους τους άλλους υπερήχους από τότε μας λένε κορίτσι (νομίζω το βλέπουμε και μόνοι μας τώρα πια). Είμαι 25 εβδομάδων τώρα. Αν και είχα μια προτίμηση για αγόρι ελπίζω να μην ξαναλλάξει γιατί ήδη πήραμε κάποια ροζ, χαχα! Πάντως λένε γενικά πως αν σου πουν κορίτσι είναι πιο πιθανό να κάνουν λάθος, ενώ αν σου πουν αγόρι σημαίνει ότι "κάτι" είδαν. Σε εμάς έγινε το ανάποδο ωστόσο!

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Christina ❤️ said:

Καλησπέρα σε όλες σας! Ειμαι έγκυος στο δευτερο μωράκι μου, έχω ήδη ενα κοριτσάκι, και σήμερα στην αυχενική μου είπαν ότι και το δεύτερο μωράκι είναι κοριτσάκι! Μου έκανε εντύπωση που τόσο νωρίς , στην 13 εβδομαδα, μου είπαν το φύλο, στο πρώτο μου κοριτσάκι δεν μου ειχαν πει τίποτε! Ο άντρας μου ήθελε τόσο πολύ ένα αγοράκι και δεν ξέρω τώρα αν πρέπει να του πώ, ή μήπως να περιμένω μπας και αλλάξει? Έχετε ανάλογες εμπειρίες, να σας πουν στην αυχενικη το ένα φύλλο και να βγεί μετά το αντίθετο? Με το καλό τα μωράκια μας!

Έχει τύχει σε γνωστή μου να της πουν πως είναι κορίτσι και τελικά ήταν αγόρι, επίσης έχει συμβεί και το αντίθετο, να πουν για αγόρι και τελικά να είναι κορίτσι. Εμένα στην αυχενική μου είχε πει πως ΜΑΛΛΟΝ είναι αγόρι και τελικά ήταν αγόρι. Εγώ στην θέση σου θα το έλεγα στον άντρα μου, άλλωστε αυτό που όλοι επιθυμούμε είναι ένα γερό παιδί, δεν έχει σημασία αν είναι αγόρι ή κορίτσι, οπότε φαντάζομαι και ο άντρας σου θα σταθεί στο ότι όλα είναι καλά με το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είχαν πει στην αυχενική 95% κοριτσάκι , κι επιβεβαιωθήκαμε στην πορεία. Εϊχα δει πολύ πολυ αρχή της εγκυμοσύνης και ένα όνειρο πολύ όμορφο και το είχα ερμηνεύσει μέσα μου ότι είναι κορίτσι :wub:

Link to comment
Share on other sites

Kι εμενα τωρα στο δευτερο μου ειπε οτι φαινεται για αγορι (μεχρι και εγω το καταλαβα κοιτωντας την οθονη και την ρωτησα προτου μου το πει), οποτε νομιζω οτι μερικες φορες ειναι πιο ξεκαθαραο απο αλλες. Η σταση του μωρου, η ανατομια, η εμπειρια του γιατρου, ολα παιζουν ρολο, αλλα οπως και να το κανουμε ειναι αρκετα νωρις για να σου πει ο γιατρος με σιγουρια.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Δεν είναι σίγουρο λοιπόν, παρόλα αυτά εγώ το είπα στον άντρα μου , και χάρηκε πολύ κυρίως γιατι το μωρακι είναι καλά. Δεν είπε κατι που μάλλον είναι και αυτό κοριτσακι, παρόλα αυτά εγώ ξέρω ότι μέσα του στενοχωρήθηκε και λίγο ! Τον καταλαβαίνω αλλα τι να γίνει! Και για τους παππούδες δεν με νοιάζει καθόλου στο τέλος τι θέλουν..

Link to comment
Share on other sites

On 1/29/2019 at 11:12 PM, little lamb said:

Καλησπέρα! Εμάς στην αυχενική μας είπαν πιο πιθανό αγόρι, χωρίς όμως να είναι σίγουροι. Σε όλους τους άλλους υπερήχους από τότε μας λένε κορίτσι (νομίζω το βλέπουμε και μόνοι μας τώρα πια). Είμαι 25 εβδομάδων τώρα. Αν και είχα μια προτίμηση για αγόρι ελπίζω να μην ξαναλλάξει γιατί ήδη πήραμε κάποια ροζ, χαχα! Πάντως λένε γενικά πως αν σου πουν κορίτσι είναι πιο πιθανό να κάνουν λάθος, ενώ αν σου πουν αγόρι σημαίνει ότι "κάτι" είδαν. Σε εμάς έγινε το ανάποδο ωστόσο!

Έχεις δίκιο, έχω φ'ιλη που στη β επιπεδου της ειπαν κορίτσι και τελικά ητανε αγορι!

Link to comment
Share on other sites

και στα δυο μου παιδάκια πηγα στη 12 εβδομαδα για αυχενικη και μου ειπαν οτι "μαλλον ειναι ταδε φύλου" (στον ιδιο γιατρο εκανα και τις 2 φορες) και μου το επιβεβαίωσε ο δικος μου ο γιατρος στην επομενη προγραμματισμενη επισκεψη κανα μηνα μετα.

 

Σε φιλη μου ομως της ειπαν για 2ο αγορι και ειχε κορίτσι και στην κουμπαρα μου της ειπαν οτι μαλλον κοριτσι και τελικά γέννησε αγοράκι.

 

Οπότε υποθέτω "κατι" βλεπουν αλλα με βαθμό αβεβαιότητας.

Tsufp2.png0RVqp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Christina ❤️ είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Δεν είναι σίγουρο λοιπόν, παρόλα αυτά εγώ το είπα στον άντρα μου , και χάρηκε πολύ κυρίως γιατι το μωρακι είναι καλά. Δεν είπε κατι που μάλλον είναι και αυτό κοριτσακι, παρόλα αυτά εγώ ξέρω ότι μέσα του στενοχωρήθηκε και λίγο ! Τον καταλαβαίνω αλλα τι να γίνει! Και για τους παππούδες δεν με νοιάζει καθόλου στο τέλος τι θέλουν..

Το σημαντικό είναι ότι είναι καλά το μωράκι!!! Είναι τόσο σημαντικό αυτό αλλά δυστυχώς καμιά φορά το ξεχνάμε... Εγώ ήθελα πολύ ένα κοριτσάκι αλλά τον γιο μου δεν τον αλλάζω με τίποτα!!! Είναι όλη μου η ζωή!!! Οταν μάλιστα στην προσπάθειά μας για δεύτερο συνέβησαν διάφορα με αποτέλεσμα να έχει καταστεί μάλλον ακατόρθωτο να αποκτήσω άλλο παιδί, συνειδητοποιω ακόμα πιο πολύ πόσο ανούσια είναι η προτίμηση φύλου... Για να μην πω και για τα διάφορα παιδάκια με σοβαρά προβλήματα υγείας. Φυσικά είναι ανθρώπινο να έχουμε κάποια προτίμηση αλλά μέχρι εκεί. Σου εύχομαι με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου και να είναι πάντα γερό!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια..εμένα και στα 2 παιδάκια μου δεν μου έλεγε η γιατρός μου τίποτα για το φύλλο στην Αυχενική διαφάνεια..Στο πρώτο μάλιστα το είχε σημειώσει σαν κορίτσι χωρίς να μου το πει και στο επόμενο ραντεβού το βρήκε αγοράκι και μας είπε πως είχε την ειχε ξεγελάσει.. Δεν είναι ξεκάθαρο μέχρι 18η βδομάδα νομίζω.. αν θυμάμαι καλά..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MagdaP said:

Το σημαντικό είναι ότι είναι καλά το μωράκι!!! Είναι τόσο σημαντικό αυτό αλλά δυστυχώς καμιά φορά το ξεχνάμε... Εγώ ήθελα πολύ ένα κοριτσάκι αλλά τον γιο μου δεν τον αλλάζω με τίποτα!!! Είναι όλη μου η ζωή!!! Οταν μάλιστα στην προσπάθειά μας για δεύτερο συνέβησαν διάφορα με αποτέλεσμα να έχει καταστεί μάλλον ακατόρθωτο να αποκτήσω άλλο παιδί, συνειδητοποιω ακόμα πιο πολύ πόσο ανούσια είναι η προτίμηση φύλου... Για να μην πω και για τα διάφορα παιδάκια με σοβαρά προβλήματα υγείας. Φυσικά είναι ανθρώπινο να έχουμε κάποια προτίμηση αλλά μέχρι εκεί. Σου εύχομαι με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου και να είναι πάντα γερό!!! 

Σευχαριστω! Ν χαίρεσαι το παιδάκι σου! Εχω στο περιβαλλον μου ενα κοριτσακι με συνδρομο Down, ειναι πολύ πολύ γλυκιά, και εχει δυστυχως πολλα θεματα υγειας.. Ξεχναμε τοσο ευκολα οπως ειπες οτι η υγεια δεν ειναι δεδομενη !!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλησπέρα.σε τρεις εβδομάδες έχω ραντεβού για αυχενική και αγχώνομαι...ξέρω ότι δεν πρέπει να το κάνω αυτό αλλά είναι η πιο σημαντική εξέταση του μωρού ..

Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2019 at 11:11 ΜΜ, Zwi1989 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.σε τρεις εβδομάδες έχω ραντεβού για αυχενική και αγχώνομαι...ξέρω ότι δεν πρέπει να το κάνω αυτό αλλά είναι η πιο σημαντική εξέταση του μωρού ..

Να μην το σκεφτεσαι...Όλα καλά θα είναι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημασια εχει να ναι γερο το παιδι και ολα τα αλλα ειναι λεπτομέρειες... Δυστυχώς αγνοουμε ποσο σοβαρά προβλήματα υπάρχουν γυρω μας και ασχολουμαστε με ανουσιες λεπτομέρειες!!! 

Για το θεμα, εμενα και ο εμβρυολογος στην αυχενική και ο γιατρος μου στο επομενο ραντεβού ειπαν κοριτσι (με σιγουριά κιολας, αφου η τσουρδω ειχε τα ποδια ορθανοιχτα!!! Αχχαχαχαχαχαχα) και επεσαν μέσα φυσικά!!! :) 

Βεβαια, για να μην ακουστω και τελειως απολυτη, απο παντα και εγω κοριτσια ηθελα, αλλα εχοντας πριν μια αποβολη στο ιστορικό μου δεν με ενδιεφερε καν το φυλο!!! Και θυμωνα πολυ με  οποιον εδειχνε δυσαρεσκεια στην πιθανότητα να είναι κοριτσι!!! (ναι, ναι, καλα καταλαβατε, την πεθερα μ εννοω!!!! Αχχαχαχαχαχαχα) 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zwi1989 είπε:

Μακάρι...έμειναν κάποιες μέρες ακόμα και τις μετράω αντίστροφα....

Έτσι έκανα και γω!!σε καταλαβαίνω...όλα καλά θα είναι..εμένα θυμάμαι αξέχαστα είχα Αυχενική διαφάνεια μια μέρα μετά την παγκόσμια μέρα για παιδιά με σύνδρομο down και είχε ένα έργο βασισμένο πάνω σε αυτό εκείνη την ημερα..δεν ήθελα με τίποτα να πάω στην γοατρο...με κλάματα πήγα και πολύ φοβισμένη...τελικά ήταν όλα καλά.!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι! Είναι σπάνιο να βρεθεί πρόβλημα! Επίσης αν καταλαβαίνω από το ψευδώνυμό σου είμαστε συνομήλικες και στην ηλικία μας οι πιθανότητες είναι πάρα πολύ μικρές. (Θα δεις και σε ένα φυλλάδιο που θα σου δώσουν, έχει ένα διάγραμμα με τις πιθανότητες ανά ηλικία)

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Νένα 27 είπε:

Έτσι έκανα και γω!!σε καταλαβαίνω...όλα καλά θα είναι..εμένα θυμάμαι αξέχαστα είχα Αυχενική διαφάνεια μια μέρα μετά την παγκόσμια μέρα για παιδιά με σύνδρομο down και είχε ένα έργο βασισμένο πάνω σε αυτό εκείνη την ημερα..δεν ήθελα με τίποτα να πάω στην γοατρο...με κλάματα πήγα και πολύ φοβισμένη...τελικά ήταν όλα καλά.!!!

Μακάρι ρε κορίτσι μου..γιατί ξέρεις από κει και έπειτα όπως και να το κάνουμε ανακουφιζομαστε..πρώτη φορά στη ζωή μου μετράω τις μέρες και τις ώρες μη σου πω..και όντως μερικές φορές όπως τα λες μένουμε Μ ένα άγχος..

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Μην αγχώνεσαι! Είναι σπάνιο να βρεθεί πρόβλημα! Επίσης αν καταλαβαίνω από το ψευδώνυμό σου είμαστε συνομήλικες και στην ηλικία μας οι πιθανότητες είναι πάρα πολύ μικρές. (Θα δεις και σε ένα φυλλάδιο που θα σου δώσουν, έχει ένα διάγραμμα με τις πιθανότητες ανά ηλικία)

Με καθησύχασε πολύ αυτό που μου είπες για την ηλικία είμαι 29 και πάω στα 30. Η αλήθεια είναι ότι κανείς δε μου έχει πει ως τώρα κάτι τέτοιο και ούτε εγώ το είχα σκεφτεί.εννοω το ηλικιακό κομματι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zwi1989 είπε:

Μακάρι ρε κορίτσι μου..γιατί ξέρεις από κει και έπειτα όπως και να το κάνουμε ανακουφιζομαστε..πρώτη φορά στη ζωή μου μετράω τις μέρες και τις ώρες μη σου πω..και όντως μερικές φορές όπως τα λες μένουμε Μ ένα άγχος..

Όλα καλά είναι θα δεις!!!!σου εύχομαι τα καλύτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι η ηλικία μετράει πολύ. Ίσα είμαστε και είμαι κι εγώ έγκυος τώρα γι'αυτό τα έχω πρόσφατα. Για να καταλάβεις ο πίνακας λέει: 20 έτη--->1 στα 1068, 25 έτη---> 1 στα 946, 30 έτη-->1 στα 626, 32 έτη--> 1 στα 461 κλπ κλπ και όλο και πέφτει μέχρι που φτάνει 38 έτη--> 1 στα 117, 40 έτη---> 1 στα 68, 42 έτη--> 1 στα 38 και 44 έτη---> 1 στα 21.

Αυτά βέβαια είναι τα γενικά ποσοστά, μετά την εξέταση σου βγάζουν εξατομικευμένη πιθανότητα με βάση το ρινικό οστό και το papp-a που είναι αιματολογική εξέταση. Οπότε μπορεί η εξατομικευμένη σου πιθανότητα να είναι πολύ μικρή, 1 στα 10.000 ας πούμε! Αν τυχόν όμως η εξατομικευμένη σου πιθανότητα είναι μεγάλη τότε σου προτείνει αμνιοπαρακέντηση ή λήψη τροφοβλάστη που ανιχνεύει πιο σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Ναι η ηλικία μετράει πολύ. Ίσα είμαστε και είμαι κι εγώ έγκυος τώρα γι'αυτό τα έχω πρόσφατα. Για να καταλάβεις ο πίνακας λέει: 20 έτη--->1 στα 1068, 25 έτη---> 1 στα 946, 30 έτη-->1 στα 626, 32 έτη--> 1 στα 461 κλπ κλπ και όλο και πέφτει μέχρι που φτάνει 38 έτη--> 1 στα 117, 40 έτη---> 1 στα 68, 42 έτη--> 1 στα 38 και 44 έτη---> 1 στα 21.

Αυτά βέβαια είναι τα γενικά ποσοστά, μετά την εξέταση σου βγάζουν εξατομικευμένη πιθανότητα με βάση το ρινικό οστό και το papp-a που είναι αιματολογική εξέταση. Οπότε μπορεί η εξατομικευμένη σου πιθανότητα να είναι πολύ μικρή, 1 στα 10.000 ας πούμε! Αν τυχόν όμως η εξατομικευμένη σου πιθανότητα είναι μεγάλη τότε σου προτείνει αμνιοπαρακέντηση ή λήψη τροφοβλάστη που ανιχνεύει πιο σίγουρα.

Να αυτό ας πουμε κανείς δε μου το ειχε πει ως τώρα..σχετικα με την ηλικία και τις πιθανότητες ..σε ποιο μήνα είσαι;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 17/4/2019 at 3:02 ΠΜ, little lamb είπε:

Θα σου το πουν στην εξέταση λογικά! Εγώ κοντεύω, γεννάω μέσα στον Μάιο.

Πώς είσαι;εγώ έκανα την αυχενική και Δόξα το Θεό είναι όλα καλά.και με βάση τις εξετάσεις αίματος που βγήκαν το Papp a.και μας είπε ότι μάλλον είναι αγόρι γιατί είδε κάτι να ξεπροβάλλει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...