Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

Κι οτι το σκεφτομαουν κοριτισα.. Χθες το βραδυ αφου εκανα ενα σωρο δουλειες, μολις ξαπλωσα να δω τηλεοραση να ξεκουραστω λιγακι πριν παω για υπνο ενιωσα την κοιλια μου κατω αριστερα να χτυπαει καπως.. εσωτερικά, δεν ηταν εντερο πιστευω.. Ειμαι στην 14η+κατι μερες Αυριο μπαινω στον 4ο μηνα.. Μου φαινεται απιστευτο!! Ανυπομονω να το επιβεβαιωσω ξανα και ξανα..

Βεβαια ειμαι λιγο αφρατουλα κ ξερω οτι οι αδυνατες το νιωθουν γρηγοροτερα.. αλλα κατι ενιωσα σιγουρα!!

aW6Pp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

για σας κοριτσια και εγω εδω και μια βδομαδα νιωθω αυτο το τοκ τοκ που λετε αλλα τα νιωθω μια χαμηλα στην κοιλια μια κατω απο τον αφαλο μηπως επειδη εχω διδυμα τα νιωθω σε διαφορετικα σημεια? οι δικοι μου με ρωτανε αν τα νιωθω αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι τα μωρα, μωρε λετε να ειναι αυτα?

n7l9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι οτι το σκεφτομαουν κοριτισα.. Χθες το βραδυ αφου εκανα ενα σωρο δουλειες, μολις ξαπλωσα να δω τηλεοραση να ξεκουραστω λιγακι πριν παω για υπνο ενιωσα την κοιλια μου κατω αριστερα να χτυπαει καπως.. εσωτερικά, δεν ηταν εντερο πιστευω.. Ειμαι στην 14η+κατι μερες Αυριο μπαινω στον 4ο μηνα.. Μου φαινεται απιστευτο!! Ανυπομονω να το επιβεβαιωσω ξανα και ξανα..

Βεβαια ειμαι λιγο αφρατουλα κ ξερω οτι οι αδυνατες το νιωθουν γρηγοροτερα.. αλλα κατι ενιωσα σιγουρα!!

 

για σας κοριτσια και εγω εδω και μια βδομαδα νιωθω αυτο το τοκ τοκ που λετε αλλα τα νιωθω μια χαμηλα στην κοιλια μια κατω απο τον αφαλο μηπως επειδη εχω διδυμα τα νιωθω σε διαφορετικα σημεια? οι δικοι μου με ρωτανε αν τα νιωθω αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι τα μωρα, μωρε λετε να ειναι αυτα?

don't worry τα μωράκια σας είναι στάνταρ.όταν τα τοκ τοκ γίνουν πιο έντονα θα σιγουρέψετε ότι αυτό που τον τελευταίο καιρό αισθανόσασταν ήταν τα μπεμπέκια!

όλα καλά!!!

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω συνεχεια ρωτουσα το γιατρο ποτε και πως θα το καταλαβω και μου ειχε πει γυρω στην 21η εβδομαδα που θα εκανα και β'επιπεδου.

Πραγματι μετα την 18η εβδομαδα ενιωσα το μωρακι μου πρωτη φορα ψηλα στον αφαλο και μετα παλι απο 2-3 μερες.Τωρα πλεον καθε μερα και γινεται εδω και μια εβδομαδα αντιληπτο και απο τον μπαμπα του,:-) μολις ακουμπησει την κοιλια μου,εχει δυναμωσει η κινηση του!!!!:rolleyes:

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

και που είσαι ακόμα...να δείς πόσο πολύ θα δυναμώσει σε λιγάκι :) θα το νοιώθεις σχεδόν όλη τη μέρα....εγώ τον άκουσα τον μπέμπη τη 16η εβδομάδα πολύ αχνά όμως...απο τη 18η και μετά κάθε μέρα..

iU5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια,εγώ τον γιο μου τον άκουσα γύρω στην 18η με 20η εβδομάδα.τώρα που είμαι στη δεύτερη εγκυμοσύνη άρχισα κάτι να καταλαβαίνω γύρω στην 14η εβδομάδα αλλά δεν ήμουν και πολύ σίγουρη.Σιγουρεύτηκα όμως εχθές που μπήκα στην 16η.Πραγματικά είναι το πιο όμορφο συναίσθημα!!!!Δεν έχω λόγια να το περιγράψω!!!

 http://lb3m.lilypie.com/dSWWp2.png

 

http://lb1f.lilypie.com/4RjTp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω ειμαι στην 12 εβδομαδα και εχω αρχισει εδω και τρεις μερες περιπου και νιωθω χαμηλα στην κοιλια φτερουγισματα,οχι εντονα και οχι συνεχεια,συνηθως οταν χαλαρωνω. Ο γιατρος μου ειπε οτι αν και ειναι πολυ νωρις ακομα δεν αποκλειεται γιατι ειμαι αδυνατη!Παντως το συναισθημα ειναι κατι παραπανω απο απεριγραπτο...!!!

lBZWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αν υπάρχει και αλλού ίδιο θέμα ειδοποιήστε με. Έχω το εξής θεματάκι. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μου ένιωσα πρώτη φορά το μωρό, σαν ένα εσωτερικό γαργάλημα χαμηλά στη κοιλιά, μόλις μπήκα στο 4 μήνα. Μετά από 20 μέρες περίπου το άκουσε καιο μπαμπά. Δηλαδή είμαι σίγουρη ότι δεν ήταν ιδέα μου ή εντεράκι... Τώρα πάλι που μπαίνω στον 4 μήνα κάτι νιώθω ίδιο, κάτι το οποίο αν ήταν έντερο θα το είχα ξανανιώσει και όσο δεν ήμουν έγκυος. Ο γιατρός μου όμως επιμένει ότι είναι αδύνατον αν ακούσεις το παιδί πριν την 20 βδομάδα στο πρώτο παιδί και πριν την 16 για το δεύτερο. Τι να πω...Περιμένω τα σχόλιά σας.
και εγω ετσι το νιωσα πρωτη φορα στις 16 βδομαδες κ ειμαι στην πρωτη εγκυμοσυνη.το ενιωσα και γω σαν εσωτερικο γαργαλημα :) αλλα βρε κοριτσια τωρα ειμαι στην 19 εβδομαδα και το ακουω πολυ λιγο,και οχι κανονικες κλοτσιες αλλα σαν μαλακο γαργαλητο εσωτερικα πολυ αδυναμα.ποτε θα αρχισω να το νιωθω κανονικα,με κλοτσιτσες και να μετακινειτε η να αλλαζει θεση;;;;ειμαι πολυ απελπισμενη :( αν μπορουσατε να με βοηθησετε...ειμαι στην πρωτη εγκυμοσυνη 19 βδομαδα, ξεκινησα την εγκυμοσινη φυσιολογικα κιλα....και δεν εχω παρει πολλα,σε περιπτωση που αυτο δυσκολευει την ολη κατασταση...ευχαριστω...
dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!Εγώ την κόρη μου την κατάλαβα με κλότσια στον 6ο μήνα(άργησα να την καταλάβω).Τώρα είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου 17 εβδομάδων αισθάνθηκα αυτό το γαργαλιμα στην 14η με 15η βδομάδα.Γιαυτό vaso lux σαν πρώτη εγκυμοσυνη έχεις ακόμα μέλλον για να το καταλάβεις πότε θα γυρνάει και θα κουνιέται.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!Εγώ την κόρη μου την κατάλαβα με κλότσια στον 6ο μήνα(άργησα να την καταλάβω).Τώρα είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου 17 εβδομάδων αισθάνθηκα αυτό το γαργαλιμα στην 14η με 15η βδομάδα.Γιαυτό vaso lux σαν πρώτη εγκυμοσυνη έχεις ακόμα μέλλον για να το καταλάβεις πότε θα γυρνάει και θα κουνιέται.

ευχαριστω ρια26 για την απαντηση σου:P:p

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κοριτσια! Ειμαι στην 15w+1d και εχθες το βραδυ ενιωσα χαμηλά στην ηβική συμφηση 4 χτυπηματακια σαν να χτυπαει φλεβα αλλά λίγο πιο δυνατά. Λετε να ήταν το μωρό μου? Να σημειώσω ότι ειναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν περιμενα ως πρωτομανα να νιώσω το μωρό πριν την 19η-20η εβδομαδα...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Ειμαι στην 15w+1d και εχθες το βραδυ ενιωσα χαμηλά στην ηβική συμφηση 4 χτυπηματακια σαν να χτυπαει φλεβα αλλά λίγο πιο δυνατά. Λετε να ήταν το μωρό μου? Να σημειώσω ότι ειναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν περιμενα ως πρωτομανα να νιώσω το μωρό πριν την 19η-20η εβδομαδα...

Νομίζω ότι δεν ήταν το μωρό σου, συνήθως το νοιώθεις πιο ψηλά σαν κάτι να μετακινείται μέσα στη κοιλίτσα σου. Νομίζω ότι είναι λιγάκι νωρίς για να το νοιώσεις. Εγώ να φανταστείς είχα δίδυμα και τα κατάλαβα προς το τέλος του τέταρτου μήνα και τον πέμπτο για τα καλά! Μην ανησυχείς αργά ή γρήγορα θα καταλάβεις αυτή την αίσθηση, βεβαια μερικές φορές δεν θα σ' αφηνει να κοιμηθείς, γιατί το βράδυ θα γίνεται χαμος στην κοιλια σου!!! Αστα έμενα ληταν διδύμα και με χτυπούσαν από παντού! Αφου να φανταστεις για αρκετο καιρό μετά την εγκυμοσύνη είχα ακόμα αυτή την αίσθηση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν ήταν το μωρό σου, συνήθως το νοιώθεις πιο ψηλά σαν κάτι να μετακινείται μέσα στη κοιλίτσα σου. Νομίζω ότι είναι λιγάκι νωρίς για να το νοιώσεις. Εγώ να φανταστείς είχα δίδυμα και τα κατάλαβα προς το τέλος του τέταρτου μήνα και τον πέμπτο για τα καλά! Μην ανησυχείς αργά ή γρήγορα θα καταλάβεις αυτή την αίσθηση, βεβαια μερικές φορές δεν θα σ' αφηνει να κοιμηθείς, γιατί το βράδυ θα γίνεται χαμος στην κοιλια σου!!! Αστα έμενα ληταν διδύμα και με χτυπούσαν από παντού! Αφου να φανταστεις για αρκετο καιρό μετά την εγκυμοσύνη είχα ακόμα αυτή την αίσθηση!!!!
Κι εμενα δε μου φαινεται πολύ πιθανό να ήταν το μωρό, όσο κι αν θα μου άρεσε. Όμως εχω μια απορία για αυτό που γραφεις. Αφού η μήτρα μου και το μωρό ειναι ακομα χαμηλά, εγώ το μωρό πώς θα το νιώσω στην κοιλιά μου όπως γραφεις??? Δεν ειναι πολύ ψηλά η κοιλιά σε σχέση με το μωρό? :confused:

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα δε μου φαινεται πολύ πιθανό να ήταν το μωρό, όσο κι αν θα μου άρεσε. Όμως εχω μια απορία για αυτό που γραφεις. Αφού η μήτρα μου και το μωρό ειναι ακομα χαμηλά, εγώ το μωρό πώς θα το νιώσω στην κοιλιά μου όπως γραφεις??? Δεν ειναι πολύ ψηλά η κοιλιά σε σχέση με το μωρό? :confused:

 

Όταν έγραψα ότι θα το νοιώσεις στη κοιλά εννοούσα στην περιοχή κάτω από τον αφαλό. Βέβαια όσο θα προχωρά η εγκυμοσύνη επειδή ανεβαίνει η μήτρα θα το νοιώθεις όλο και πιο ψηλά. Τόσο χαμηλά στην ήβη εγώ δεν το ένοιωσα ,βέβαια ποτέ δεν ξέρεις! Κάνε λίγο υπομονή και θα το νοιώσεις!! Αργότερα θα έρθουν και οι κλωτσιές και πιστεψέ με μερικές φορές είναι αρκετά δυνατές αλλά συνάμα και ευχάριστες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο την φλέβα που ενιωθα εδω και κανα 2 εβδομαδες πριν, τωρα που ειμαι στην 21η εβδ. (μπηκα στον 5ο μηνα) το ενιωσα ολοκαθαρα..

Ενιωσα ενα σπρωξιμο δεξια κατω, εβαλα το χερι μου και ενιωσα κατι σκληρο.. τωρα το κεφαλακι ήταν, ο πωπός ή κατι αλλο δεν ξερω, παντως πολυ χαρηκα!!!

aW6Pp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, αν υπάρχει και αλλού ίδιο θέμα ειδοποιήστε με. Έχω το εξής θεματάκι. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μου ένιωσα πρώτη φορά το μωρό, σαν ένα εσωτερικό γαργάλημα χαμηλά στη κοιλιά, μόλις μπήκα στο 4 μήνα. Μετά από 20 μέρες περίπου το άκουσε καιο μπαμπά. Δηλαδή είμαι σίγουρη ότι δεν ήταν ιδέα μου ή εντεράκι... Τώρα πάλι που μπαίνω στον 4 μήνα κάτι νιώθω ίδιο, κάτι το οποίο αν ήταν έντερο θα το είχα ξανανιώσει και όσο δεν ήμουν έγκυος. Ο γιατρός μου όμως επιμένει ότι είναι αδύνατον αν ακούσεις το παιδί πριν την 20 βδομάδα στο πρώτο παιδί και πριν την 16 για το δεύτερο. Τι να πω...Περιμένω τα σχόλιά σας.

και γω στο πρωτο μου ειμαι εγκυοσ και το ενιωσα σαν φουσκαλιτσεσ,σαν γαργαλημα απο την 16 εβδομαδα....

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω σε ποια εβδομάδα χτύπησε για πρώτη φορά γιατί στην αρχή νόμιζα ότι ήταν το έντερό μου! Οπότε μάλλον τις πρώτες κλωτσιές τις έχασα!

 

Ωστόσο, στην 20η εβδομάδα και ρωτώντας μια φίλη για το πώς είναι η αίσθηση του να νοιώθεις το μωρό να κινείται, μπόρεσα να καταλάβω ότι αυτό που ένοιωθα δεν ήταν το έντερο αλλά το μικρό μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σχετικά με την καισαρική δεν ξέρω για αλλού αλλά εδώ στην αλεξ/πολη σχεδόν όλοι οι νοσοκομειακοί γιατροί σε κλείνουν για καισαρική (χωρίς πολλά λόγια-αν σ'αρέσει :o ) έλεος....απ'οτι έμαθα το κάνουν γιατί βγάζουν και το παραπάνω....

είναι 2-3 γιατροί μόνο που είναι κατά της καισαρικής (μόνο σαν έσχατη λύση)....Αυτά παρόλο που είμαι στον 6ο το έμαθα γιατί (αν όλα πάνε καλά) δεν θέλω να γεννήσω με καισαρική, αλλά φυσιολογικά....

 

Σχετικά με το θέμα του πότε ένιωσα το μωρό τώρα πρόσφατα που τελείωνε ο 5ος και άρχιζε ο 6ος....Πλάκα έχει....σαν γαργαλητό στην κοιλιά ήταν...αφού την πρώτη φορά νόμιζα πως κάτι με έιχε πειράξει και μου έκανε παιχνίδια το εντεράκι μου αλλά τελικά ήταν ο junior :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. να σας ρωτησω κατι, ειμαι 20εβδ+2ημ και δεν εχω νιωσει τιποτα απολυτως ακομα απο το μωρο μου.ουτε χτυπημα,ουτε γαργαλητο ουτε τιποτα. εχει αργησει καμια αλλη τοσο πολυ να το νιωσει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε αυτή την εβδομάδα το ένιωσα...

Μπορεί και εσύ να το νιώθεις απλά να μη το καταλαβαίνεις οτι είναι αυτό, να νομίζεις οτι γουργουρίζει η κοιλιά σου, οτι κινείται το έντερο, ενώ να είναι το μωράκι σου!!!

Μπορεί και να μην έχεις δώσει τη πρέπουσα σημασία, λόγω δουλειάς.

Μπορεί και πιο απλά να κινηθεί αργότερα, δεν είναι κάτι να ανησυχείς. Μια ξαδέρφη μου έφτασε στην 25η εβδομάδα να το νιώσει να κινείται!!!

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη το ένιωσα την 16η εβδομάδα αλλα μη φανταστείτε...μια πεταλούδα να πετάει που και που...

 

τώρα ανυπομονώ πάλι να πετάξει αυτή η πεταλούδα...αν και νομίζω ότι κάτι πάει να κάνει αλλα΄δεν είμαι σίγουρη

 

λενε οτι στηδεύτερη το καταλαβαίνεις πιο σύντομα

άντε να δούμε :roll:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω εδω και 5 μερες το νιωθω πολυ πιο εντονα, δεν αμφιβαλω πια.. ειναι περιεργο και υπεροχο ταυτοχρονα! νιωθω πως επικοινωνουμε πια... Μην ανησυχει καμια, σε καθε γυναικα ειναι διαφορετικη η στιγμη, θα το νιωσετε ολες συντομα!! φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας. Την τελευταία βδομάδα ένιωσα κι εγώ την κορούλα μου. Όταν μετακινείται η κοιλιά μου κάνει προεξοχές και μπορώ ψιλαφίζοντας να καταλάβω σε ποιό σημείο βρίσκεται. Κλωτσιά δεν ένιωσα, μόνο σαν να με σπρώχνει. Τις τελευταίες δύο μέρες όμως, τίποτα. Ανησυχώ :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρέπει να το ένιωσα στη 19η ίσως και λίγο νωρίτερα αλλά δεν έδινα σημασία γιατι δεν ήξερα τι μπορεί να ήταν. Τώρα στην 20η πιστεύω πια πως τα φτερουγισματα που μοιαζουν με μικρες κλωτσιτσες είναι το μωρό μου. Εξάλλου συμπιπτει με αυτα που διάβασα: σ΄αυτη την εβδ. το μωρό κοιμάται 20 ώρες και συνήθως δίνει το παρόν όταν ξαπλώνουμε για ξεκόυραση ή για ύπνο.

MOPDp3.png?EvtKw4ir
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...