Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις, όχι δεν αγχώνομαι καθόλου, απλά έχω μια γλυκιά αναμονή... Σαν να περιμένω να επικοινωνήσουμε, δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς. Λες κ θα μου πει γειά! :D Ήδη νιώθω ότι το αγαπάω το κοιτάζω στον υπέρηχο κ μου φαίνεται τόσο γλυκό! :D:-D Έχω ενθουσιαστεί πάρα πολύ με όλο αυτό που συμβαίνει!

 

Αυτή η διαφορά που υπάρχει όταν είσαι για δεύτερη φορά έγκυος έχει να κάνει με το ότι το αναγνωρίζεις πιο εύκολα ή με κάτι άλλο; Πώς εξηγείται ότι το αισθάνεσαι νωρίτερα τη δεύτερη φορά;

 

οι γιατροι λενε οτι αυτο συμβαινει γιατι τα οργανα και η μητρα ειναι πιο χαλαρα και ελαστικα και γι' αυτο το ακους νωριτερα! οσο για την επικοινωνια, ετσι ελεγα και εγω και νομιζω πως ολες μας καπως ετσι νιωθουμε! λιγη υπομονη ακομα και θα το ακουσεις συντομα!!!

QzW2p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια το νωρίτερο που μπορεί να το νιώσει κάποια πότε είναι; Jenae εσύ το ένιωσες στην 14η εβδομάδα; Καλά κατάλαβα; Εγώ πάντως (είμαι 15 εβδ) τίποτα ακόμα...φαντάζομαι ότι θα είναι υπέροχο συναίσθημα..:D

 

Μελίνα μου στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ένιωσα τη μικρή για πρώτη φορά περίπου την 18η εβδομάδα και μετά πέρασαν περίπου 2 εβδομάδες μέχρι να την ξανακούσω. Από την στιγμή εκείνη όμως την άκουγα καθημερινά. Τώρα στην 2η εγκυμοσύνη- είμαι σήμερα 15 και 5- δεν το έχω νιώσει ακόμα και περιμένω με ανυπομονησία.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χθες αισθάνθηκα το μωρό μου για πρώτη φορά!!!!:D:D:D:D Ήταν η στιγμή που ξυπνούσα από τον μεσημεριανό ύπνο κ ένιωσα 2,3 μικρά χτυπηματάκια πολύ απαλά... :D:D:D:D:D Από εκείνη τη στιγμή το έχω ξανααισθανθεί κάθε φορά είτε όταν έπεσα για ύπνο είτε όταν ξύπνησα ή χαλάρωσα κ πλέον σιγουρεύτηκα είναι το μωρό!!! Διαφέρει από την κίνηση του εντέρου είναι άλλη αίσθηση!

 

Πόσο ωραίο είναι να το νιώθεις!!!:D:D:D:D:D:D:D:D Έχω ενθουσιαστεί!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Καθε μωρακι ειναι διαφορετικο. Και εγω ανχωνομουνα γιατι δεν το νιωθω και ποτε θα το νιωσω και τελικα με το που μπηκα στον 6 μηνα, τον ενιωσα!ΜΑΓΕΙΑ!!

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

kalispera se oles!

ki egw peripou sti 16i evdomada to eniwsa (einai i prwti mou egkymosyni)!

eixame paei na dialeksoume epipla gia to vrefiko kai oli mera perpatousa (kai fainetai to mpempaki eixe nanouristei mw to pera-dwthe), molis gyrisasme spiti ksaplwsa giati imoun kourasmeni alla to mikro mou eixe ntavrantwsei kai mallon ekane toumpes mesa stin koilia giati eniwsa apalous kymmatismous! einai yperoxo synaisthima!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια χθες αισθάνθηκα το μωρό μου για πρώτη φορά!!!!:D:D:D:D Ήταν η στιγμή που ξυπνούσα από τον μεσημεριανό ύπνο κ ένιωσα 2,3 μικρά χτυπηματάκια πολύ απαλά... :D:D:D:D:D Από εκείνη τη στιγμή το έχω ξανααισθανθεί κάθε φορά είτε όταν έπεσα για ύπνο είτε όταν ξύπνησα ή χαλάρωσα κ πλέον σιγουρεύτηκα είναι το μωρό!!! Διαφέρει από την κίνηση του εντέρου είναι άλλη αίσθηση!

 

Πόσο ωραίο είναι να το νιώθεις!!!:D:D:D:D:D:D:D:D Έχω ενθουσιαστεί!

 

:-D Όντως δεν συγκρίνεται αυτό το συναίσθημα! Απόλαυσέ το!

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια!Εγώ είμαι τώρα στην 19 εβδομάδα και είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη.Το μωράκι μου και εγώ το ένιωσα πρώτη φορά στον 4ο μήνα κάτι σαν γαργαλητό ήταν χαμηλά στην κοιλιά μου, τώρα εξακολουθώ να αισθάνομαι το ίδιο αλλά πιο συχνά και έντονα ειδικά όταν τρώω αλλά δεν έχω νιώσει χτύπημα! Πότε αρχίζει να χτυπάει?

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια και εγώ νιώθω πολλά μικρά απαλά γαργαλητά! :D:Dτην προηγούμενη Τετάρτη το πρωτοκατάλαβα και έπαθα πλάκα! χαζογελούσα και δεν είχα καμία όρεξη για δουλειά...ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ! ;)

κάθε μέρα και πιο πολλά. Σήμερα δε το καταλάβαινα ταυτόχρονα σε 2-3 σημεία στη κοιλιά, μάλλον στριφογυρίζει το μπεμπάκι μου!!!

SVjLp2.pngiZAzp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ είμαι στην 23η εβδομάδα και πρώτη φορά ο σπόρος με σκούντηξε 5 το πρωί μόλις έκλεισα την 18η εβδομάδα! τις πρώτες μέρες το καταλάβαινα κάθε 2-3 μέρες, αλλά από την 20η και μετά κάνει κολοτούμπες συνέχεια και εδώ και 5 μέρες φαίνονται οι τούμπες και από έξω απ'την κοιλιά...

έρωτας!

Link to comment
Share on other sites

κ μενα αρχισε το αντρακι μου να κλοτσαει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!

ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ !!!!!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΣΥΓΚΡΑΤΗΤΗ Κ ΠΑΡΟΡΜΗΤΙΚΗ Κ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΝΙΩΘΩ ΝΑ ΚΛΟΤΣΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ Κ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ .. :)

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχει 3μερες τωρα που ενοιωθα κατι σαν...μπουρμπουλιθριτσες δεν ξερω πως αλλιως να το πω!!!κανει βολτουλες φαινεται το μωρακι μου!!!:lol:

χθες το βραδυ ενοιωθα σαν χτυπηματακια και μολις βεβαιωθηκα εβαλα το χερι του αντρα μου στην κοιλιτσα μου....ξετρελαθηκε!ηταν που ηταν τρελος και παλαβος με την εγκυμοσυνη τωρα....αποτελειωθηκε!!!:D:D:D

AnJUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχει 3μερες τωρα που ενοιωθα κατι σαν...μπουρμπουλιθριτσες δεν ξερω πως αλλιως να το πω!!!κανει βολτουλες φαινεται το μωρακι μου!!!:lol:

χθες το βραδυ ενοιωθα σαν χτυπηματακια και μολις βεβαιωθηκα εβαλα το χερι του αντρα μου στην κοιλιτσα μου....ξετρελαθηκε!ηταν που ηταν τρελος και παλαβος με την εγκυμοσυνη τωρα....αποτελειωθηκε!!!:-D:grin::-D

AnJUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη νομιζα πως ειναι ιδέα μου αλλα εδω και μια βδομαδα επιβεβαιωθηκα!!

Βάζω το χερι μου στη φωτια αυτο που νιωθω ειναι το παιδακι μου και με χαιρεταει!!Ειμαι στην 18η βδομαδα και εχω νιωσει 2-3 φορες σαν απαλο τρεμουλο κατω απο το οφαλο μου.Το ποσο ωραια αισθηση ειναι δεν περιγραφεται κοριτσια,χαιρομαι που ηρθε και η δικια μου στιγμη και το ενιωσα.Εμεινα σαν την χαζη να κοιταω την κοιλια μου και να χαμογελαω ..χεχε

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω "ακουσα" τη μπεμπα μου στις 15 εβδομαδες!2 χτυπηματακια κατω αριστερα, 2 συνεχομενα βραδυα οταν επαφτα στο κρεβατι κ χαλαρωνα.Απο εκει κ περα πολυ αραια φτερουγισματα που λενε μια αριστερα απο τον αφαλο μια δεξια.Τα δεξια τα εχω ως τωρα που ειμαι στην 19η εβδομαδα κ χτες που πηγα για υπερηχο ρωταω τη γιατρο μου: τι ειναι εκει κοντα στον αφαλο?Ετσι για να σιγουρευτω...:wink: Μου λεει ειναι τα ποδαρακια της εκει,το νιωθεις?Κ λεω ναι!!!!!Κ μου ειπε οτι επειδη ειμαι λεπτη το νιωθω απο τοσο νωρις!!!!Το τι χαρα πηρα δεν περιγραφεται:D:D:DΗξερα οτι ειναι το νινακι μου αλλα τωρα σιγουρευτηκα οτι εδω κ αρκετες εβδομαδες δινει το παρον, το πουλακι μου!!!!!Αχχχχ περιμενω κ την πρωτη γερη κλωτσια τωρα για να κατουρηθω απο τη χαρα μου:oops::oops::oops:.

Με το καλο τα μωρακια σας σε ολες κ καλες κλωτσιες:P

naiqp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ 14η + 2 ημέρες ένιωσα ένα κάτι... όπως ακριβώς "πετάει" το μάτι μας! χαμηλά στην κοιλίτσα μου. Από τότε το ξαναάκουσα εχθές, λίγο πιο έντονα και πιο "ταπ ταπ" (16η πια).

Αυτό όμως που συμβαίνει αρκετά συχνά εδώ και μέρες είναι που αισθάνομαι ένα ανακάτεμα για μερικά δευτερόλεπτα στην κοιλιά μου. Πως νιώθουμε όταν πέφτουμε π.χ. από ύψος ή πως νιώθουμε σε κενά αεροπλάνου στο στομάχι μας; ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ αλλά στην κοιλιά μου. Μήπως το μωρό "πλέει"? αυτό μόνο μπορώ να σκεφτώ μ'αυτή την αίσθηση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ 14η + 2 ημέρες ένιωσα ένα κάτι... όπως ακριβώς "πετάει" το μάτι μας! χαμηλά στην κοιλίτσα μου. Από τότε το ξαναάκουσα εχθές, λίγο πιο έντονα και πιο "ταπ ταπ" (16η πια).

Αυτό όμως που συμβαίνει αρκετά συχνά εδώ και μέρες είναι που αισθάνομαι ένα ανακάτεμα για μερικά δευτερόλεπτα στην κοιλιά μου. Πως νιώθουμε όταν πέφτουμε π.χ. από ύψος ή πως νιώθουμε σε κενά αεροπλάνου στο στομάχι μας; ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ αλλά στην κοιλιά μου. Μήπως το μωρό "πλέει"? αυτό μόνο μπορώ να σκεφτώ μ'αυτή την αίσθηση...

 

xena με εκανες και γελασα!!!!

οντως πλεει το μωρο εκει μεσα, κι εγω το εχω νιωσει αυτο.

οταν ρωτησα το γιατρο μου μολις ειχα μπει στην 14 εβδομαδα μου ειπε οτι αποκλειεται ομως εγω ημουν σιγουρη.

στην αρχη το ενιωθα καθε 3-4 μερες κατι σαν παλμους και προχτες που ειχα κουραστει αρκετα μαλλον διαμαρτυρηθηκε γιατι με κλωτσησε πολυ δυνατα. ρωτησα μια γιατρο που ειναι εγγυος και αυτη το ακουσε στην 15 εβδομαδα. διαφερει η εγκυμοσυνη απο γυναικα σε γυναικα επομενως οταν συνεχιζονται τα ιδια χτυπηματα ακομα πιο εντονα με το καιρο κανενας γιατρος δεν μπορει να μας πει οτι δεν ειναι το μωρο μας... αρκει βεβαια να ακουγονται κατω απο τον αφαλο.

ειναι μια πολλη ωραια αισθηση οποτε το ακουω θελω να αρχισω να χοροπηδαω και δεν μπορω:( . ο αντρας μου δε.... δεν το συζητω, διατυμπανιζει οτι θα παει στη μπαρτσελονα αφου το εχει δεσει σκουλαρικι οτι ειναι αγορι ( ετσι μας ειπε ο γιατρος χωρις να ειναι σιγουρος 100%).

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον ακουσα (μαλλον ενιωσα) πρωτη φορα πριν 2 εβδομαδες. Απο τοτε η κλοτσοπατιναδα που τρωω δεν λέγεται...Οχι οτι παραπονιεμαι, εχει απιστευτη πλακα. Καμια φορά κουνιεται ολη η κοιλια μου χιχιχιχιχι:D:D:D:D

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

xena με εκανες και γελασα!!!!

οντως πλεει το μωρο εκει μεσα, κι εγω το εχω νιωσει αυτο.

οταν ρωτησα το γιατρο μου μολις ειχα μπει στην 14 εβδομαδα μου ειπε οτι αποκλειεται ομως εγω ημουν σιγουρη.

 

Εμένα πάλι μου είπε όταν του το περιέγραψα ότι ήταν το μωρό κι ότι το ένιωσα νωρίς επειδή ήμουν λιπόσαρκη.

Εχεις δίκιο πάντως! Εσύ κι εγώ κι η κάθε μία μας ΞΕΡΕΙ πιο καλά απ' όλους!!!!

Εγώ αγωνιώ για τις μεγάλες κλωτσιές πάντως, που δεν τις έχω νιώσει ακόμη, για να τις νιώσει κι ο άντρας μου!!! περιμένει πως και πως!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά τίποτα...Ανυπομονω για την στιγμή που θα πω αυτό είναι!!!!!Εντυπωσιάζομαι με όσες το έχετε ακουσει τόσο νωρίς! Ο γιατρός επιμένει ότι θα τον καταλάβω κοντά στην ημερομηνία που θα κάνω και την β επιπέδου. Σε 10 μέρες περίπου!!!!

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Είμαι στην δουλειά και μόλις με πήρε η γυναίκα μου και μου είπε ότι νοιώθει πεταρίσματα στην κοιλίτσα της σαν να χτυπάει σφιγμός.

Έχω πάθει πλάκα!!

Το περίεργο είναι ότι βρίσκεται στην μέση της 12ης εβδομάδας.

Την ρωτάω μήπως κάνει λάθος και επιμένει οτι νοιώθει κάτι περίεργο και είναι σίγουρη ότι είναι το μωράκι μας.

Έχει συμβεί πάλι σε καμία από εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Είμαι στην δουλειά και μόλις με πήρε η γυναίκα μου και μου είπε ότι νοιώθει πεταρίσματα στην κοιλίτσα της σαν να χτυπάει σφιγμός.

Έχω πάθει πλάκα!!

Το περίεργο είναι ότι βρίσκεται στην μέση της 12ης εβδομάδας.

Την ρωτάω μήπως κάνει λάθος και επιμένει οτι νοιώθει κάτι περίεργο και είναι σίγουρη ότι είναι το μωράκι μας.

Έχει συμβεί πάλι σε καμία από εδώ?

 

Ειναι λιγο νωρίς.. :o αλλα...καπως ετσι γινεται η αρχη :lol: μετα γινεται κανονικοτατη κλωτσια :lol:

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα παρολο που εχω καπιοα προβληματα με την εγκυμοσυνη μου και ελπιζω να περασουν εγω το ενιωσα απο την 18 εβδομαδα σαν φτερουγισμα και οσο μεγαλωνει την νιωθω περισσοτερο σε σημειο να μην μπορω να κοιμηθω.χαλαλι της ειναι μοναδικο!!!

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ 14η + 2 ημέρες ένιωσα ένα κάτι... όπως ακριβώς "πετάει" το μάτι μας! χαμηλά στην κοιλίτσα μου. Από τότε το ξαναάκουσα εχθές, λίγο πιο έντονα και πιο "ταπ ταπ" (16η πια).

Αυτό όμως που συμβαίνει αρκετά συχνά εδώ και μέρες είναι που αισθάνομαι ένα ανακάτεμα για μερικά δευτερόλεπτα στην κοιλιά μου. Πως νιώθουμε όταν πέφτουμε π.χ. από ύψος ή πως νιώθουμε σε κενά αεροπλάνου στο στομάχι μας; ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ αλλά στην κοιλιά μου. Μήπως το μωρό "πλέει"? αυτό μόνο μπορώ να σκεφτώ μ'αυτή την αίσθηση...

 

Αυτό που είχα περιγράψει, το "κενό" ήταν το κοριτσάκι μου τελικά!!!! Τα πρώτα της σκιρτήματα! τώρα είναι πιο συχνά και πιο έντονα, είμαι 18+2 και μάλιστα εχθές βράδι είχε κάτσει κάθετα στην κοιλιά μου, δηλ από τον αφαλό ως κάτω την ηβική χώρα και διαγραφόταν ένα φούσκωμα όταν το έπιανες. Μου έκανε εντύπωση αλλά και με ενοχλούσε πάρα πολύ και πονουσα και λίγο - σηκώθηκα και σιγά σιγά ήρθε πιο διαγώνια ώσπου το "έχασα" από την αφή μου. Εκλαιγα από την συγκίνηση.... Τι θείο δώρο είναι αυτό που μας συμβαίνει βρε παιδιά!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω το καταλαβα 17 κ 6 μερες! Εκανε 3 τοκ τοκ τοκ κατω απο τον αφαλο :D

Μετα για 3 μερες δεν καταλαβα τιποτα, κ απο εκει κ περα καθε μερα το καταλαβαινω, κυριως το μεσημερι κ το βραδυ που ξαπλωνω! Πιο πολυ σα κυματισμος ειναι σε μενα...

Τι ωραιο πραγμα ομως!!! Απιστευτο μου φαινεται ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...