Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

Καλημέρα! Εγώ χθες το βράδυ ένιωσα ένα πεταλούδισμα σαν γαργαλητό, καινούρια άισθηση! Άύριο μπαίνω στη 16η και νομίζω ότι ήταν το μωράκι...ααχ!! Ήθελα να σας ρωτήσω αν παθαίνει και καμία άλλη αυτό που παθαίνω εγώ όμως: Επειδή είμαι πολύ αδύνατη καταλαβαίνω ανα πάσα στιγμή που βρίσκεται το μωράκι γιατί πιάνω και βλέπω κιόλας ένα εξόγκωμα στο μέγεθος της παλάμης μου πότε δεξια, πότε αριστερά κτλ..Ο γιατρός μου είπε ότι είναι το μωράκι που κουνιέται αλλά δεν μπορώ να αισθανθώ ακόμα την κίνηση από μέσα μου, απλά το πιάνω με το χέρι μου και καμιά φορά το βλέπω κιόλας!. Το παθαίνεται και σεις? Είναι ΄δλδ κάτι συνηθισμένο που συμβαίνει σε όλες από τόσο νωρίς?

 

 

Φίλη μου γεια σου. Ειμαι κι εγω στην 16 εβδομαδα κι εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα εδω και 1,5 βδομαδα!!!Ειμαι κι εγω πολυ αδυνατη και καταλαβαινω τα παντα!Πιστευω οτι ο σωματοτυπος μας μας βοηθησε να το καταλαβουμε τοσο νωρις. Συνηθως η μητερα καταλαβαινει τις κινησεις του μωρου απο την 18η εβδομαδα και μετα. Ο μπεμπης ο δικος μου συνηθως κανει ενα κουρμπουλακι στη δεξια μου πλευρα κι οταν ειμαι ξαπλωμενη φαινεται ξεκαθαρα!

img
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγω που δεν εχω χασει τα κιλα της πρωτης εγκυμωσυνης βλεπω ξεκαθαρα το γρουμπαλακι που κανει το μωρακι μια αριστερα μια δεξια αλλωτε πολυ χαμηλα αλλα το νιωθω παροολο που ξεκαθαρη κλωτσια δεν εχω φαει ακομη!και στο πρωτο που ημουν αρκετα αδυνατη ετσι ενιωθα και γυρω στις 18 εβδομαδες εφαγα ξεκαθαρη κλωτσια!!δεν εχει σχεση με το ποσο κιλα εισαι αλλα με το ποσο σημασια του δεινεις...και προσεξα οτι τωρα στην δευτερη εγκυμωσυνη καταλαβα την μπαλιτσα στην κοιλια πιο γρηγορα απο την πρωτη,ισως επειδη δεν εχω ξεχασει πως ηταν μιας και η εγκυμωσυνες μου εχουν 8 μηνες διαφορα!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

εγώ το ένιωσα όταν είμουν 17 εβδομάδων και όχι απλά το ένιωσα αλλά και το είδα στην κοιλιά σαν εξογκωματάκι να κουνιέται. Και από τότε μια φορά την μέρα συνήθως όταν ξαπλώνω το μεσημέρι.

3b64p2.png

kPl1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου μωράκι το ένοιωσα στην 19η εβδομάδα, το δεύτερο στη 18η-19η εβδομάδα ενώ το τρίτο μου έχω την εντύπωση ότι το έχω ακούσει από την 15η εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια!

πριν 3 μέρες ένιωσα ένα γουργουρητό να το πώ, σαν pop corn που σκάει να το πώ, έτσι για λίγο.την επόμενη μέρα ήρθε πάλι αυτό το συναίσθημα λιγάκι πιο έντονο και λιγάκι πιο πολλή ώρα.ήμουν στην 15 εβδ.+6.είναι το μωράκι άραγε;;;ή ήταν τίποτα άλλο!

από προχτέσ δεν το έχω ξανανιώσει βέβαια.είναι φυσιολογικό;

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω μην ανησυχείς καθόλου Μαριλένα13 γιατί απ'ότι διάβασα παίζει ρόλο και σε τι σημείο είναι το μωρό. Σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη θα πρέπει να το νιώθουμε έστω και 1 φορά την μέρα. Τώρα είναι πολύ νωρίς ακόμη.

kPl1p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!

πριν 3 μέρες ένιωσα ένα γουργουρητό να το πώ, σαν pop corn που σκάει να το πώ, έτσι για λίγο.την επόμενη μέρα ήρθε πάλι αυτό το συναίσθημα λιγάκι πιο έντονο και λιγάκι πιο πολλή ώρα.ήμουν στην 15 εβδ.+6.είναι το μωράκι άραγε;;;ή ήταν τίποτα άλλο!

από προχτέσ δεν το έχω ξανανιώσει βέβαια.είναι φυσιολογικό;

 

marilena13 γεια σου εγω βεβαια ειμαι σε προχωρημένη εγκυμοσυνη αλλα θελω να σου πω αυτο το μωρακι μου σχετικα αρχισα να το καταλαβαινω νωρις λογο του βαρους μου ειμαι πολυ αδυνατη γι αυτο κανονικα το νιωθεις απο οτι ξερω τον 4 και μετα μπορει ομως καποια μωρακια να τα καταλαβεις και πιο νωρις αναλογως στην αρχη ενα φτερουγισμα και σιγα σιγα κινηση και στον 5 με 6 οι μεγαλες κλωτσιες οπως εμενα δηλαδη ειναι πολυ ομορφο συναισθημα οταν θα το νιωσεις να κλωτσαει τοτε θα το καταλαβεις θα ειναι σιγουρα αισθητο καθημερινα εχω φαει κλωτσα εγω στο εντερο και στο στομαχι για να μην πω για την μητρα μην αγχωνεσαι συντομα θα το ακουσεις το μωρακι σου αντε με το καλο......:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες,

εγώ είμαι 20w και εδω και αρκετές μέρες νιώθω ένα εσωτερικό γαργαλητό,σα να κρατάει ένα φτερό το σποράκι και να με ακουμπάει μ'αυτο...μήπως κάνω λάθος και δεν είναι έτσι? Η θέση του πλακούντα τι ρόλο παίζει?

6pt2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γεια σας !

ανακαλυψα με χαρα οτι ειμαι εγκυος !εκανα χοριακη,οκ. ομως, πηγα στο γιατρο , μου ειπε οτι ειμαι 4 προς 5 εβδ. μου εδωσε οδηγιες, αλλα δεν ειδαμε τιποτα στον υπερηχο. μαλιστα ειπε : δε βλεπω ωχρο σωματιο, δεν πειραζει, ελατε την αλλα εβδ να ακουσουμε καρδουλα .

εχω τρελαθει απο την αγωνια μου.... τι σημαινουν αυτα τωρα;οποια μπορει, ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας !

ανακαλυψα με χαρα οτι ειμαι εγκυος !εκανα χοριακη,οκ. ομως, πηγα στο γιατρο , μου ειπε οτι ειμαι 4 προς 5 εβδ. μου εδωσε οδηγιες, αλλα δεν ειδαμε τιποτα στον υπερηχο. μαλιστα ειπε : δε βλεπω ωχρο σωματιο, δεν πειραζει, ελατε την αλλα εβδ να ακουσουμε καρδουλα .

εχω τρελαθει απο την αγωνια μου.... τι σημαινουν αυτα τωρα;οποια μπορει, ας μου πει.

 

Σημαίνει ότι είναι πααααραπολύ νωρίς για να δει το οτιδήποτε ο γιατρός....και απορώ γιατί σε πάει από εβδομάδα σε εβδομάδα...για να σε αγχώνει???

 

το μωρό με υπέρηχο πάνω από την κοιλιά και όχι κολπικό θα το δεις (δηλάδη το σάκο θα δείς γιατί μωρό ακόμα δεν είναι) και θα ακούσεις καρδιά στην 8η εβδομάδα.

αν θέλει να σου κάνει κολπικό υπέρηχο και εσύ βιάζεσαι να το ακούσεις τότε θα πας μία εβδομάδα νωρίτερα,στην 7η. Τώρα είναι ανώφελο να αγχώνεσαι και να σε πηγαινοφέρνει ...φαντάζομαι θα παίρνει και επίσκεψη κάθε φορά ε...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια !!!εγω ειμαι 21 εβδομαδων και εχω διδυμα!!!

τα μωρα τα ακουσα απο την 14η εβδομαδα και τωρα μου δινουν και καταλαβαινω!!

λιγο νωρις δεν τα ακουσα? μαλλον επειδη ειναι 2η εγκυμοσυνη και επειδη ειναι διδυμα ε?

μαλλον..

zoun συμφωνω με την ntitnti.... ειναι παρα πολυ νωρις για να δεις κατι...

εγω θα σου ελεγα να κανεις ανα 2 μερες χοριακη(καθε 2 μερες πρεπει να διπλασιαζεται) και αν φτασει γυρω στα 1000 τοτε να πας στο γιατρο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες,

εγώ είμαι 20w και εδω και αρκετές μέρες νιώθω ένα εσωτερικό γαργαλητό,σα να κρατάει ένα φτερό το σποράκι και να με ακουμπάει μ'αυτο...μήπως κάνω λάθος και δεν είναι έτσι? Η θέση του πλακούντα τι ρόλο παίζει?

 

Η θέση του πλακούντα παίζει σημαντικό ρόλο, αν είναι οπισθιος νιώθεις πιο γρήγορα και πιο συχνά τις κινήσεις, ενώ αν πρόσθιος, ακριβώς επειδή είναι ανάμεσα στο μωρό και την κοιλιά χάνονται αρκετές από τις κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας !

ανακαλυψα με χαρα οτι ειμαι εγκυος !εκανα χοριακη,οκ. ομως, πηγα στο γιατρο , μου ειπε οτι ειμαι 4 προς 5 εβδ. μου εδωσε οδηγιες, αλλα δεν ειδαμε τιποτα στον υπερηχο. μαλιστα ειπε : δε βλεπω ωχρο σωματιο, δεν πειραζει, ελατε την αλλα εβδ να ακουσουμε καρδουλα .

εχω τρελαθει απο την αγωνια μου.... τι σημαινουν αυτα τωρα;οποια μπορει, ας μου πει.

 

κι εγώ πρωτοπήγα στην 5η εβδομάδα όπου είδε με κολπικό τον σάκο και μου είπε να ξαναπάω στην 7η, και πάλι με κολπικό ακούσαμε την καρδιά. Νωρίτερα νομίζω είναι δύσκολο να ακούσεις την καρδιά, οπότε μην αγχωθείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η θέση του πλακούντα παίζει σημαντικό ρόλο, αν είναι οπισθιος νιώθεις πιο γρήγορα και πιο συχνά τις κινήσεις, ενώ αν πρόσθιος, ακριβώς επειδή είναι ανάμεσα στο μωρό και την κοιλιά χάνονται αρκετές από τις κινήσεις.

LisaH σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την διευκρίνηση.απ'οτι είδα είμαστε στην ίδια εβδομάδα και μέρα!!! Σου εύχομαι τα καλύτερα για την υπόλοιπη εγκυμοσύνη σου και με το καλό το μωράκι σου (αλήθεια αγόρι ή κοριτσάκι?)

6pt2p2.png
Link to comment
Share on other sites

LisaH σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την διευκρίνηση.απ'οτι είδα είμαστε στην ίδια εβδομάδα και μέρα!!! Σου εύχομαι τα καλύτερα για την υπόλοιπη εγκυμοσύνη σου και με το καλό το μωράκι σου (αλήθεια αγόρι ή κοριτσάκι?)

 

Σε ευχαριστώ πολύ και σε σένα εύχομαι να πάνε όλα καλά και να αποκτήσεις ένα γερό μωράκι - όπως και όλες οι κοπέλες! Εμείς περιμένουμε αγοράκι και ήδη ανυπομονούμε να τον κρατήσουμε αγκαλιά :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑι εγω σήμερα 19 εβδ ακριβώς. Νιώθω διάφορα ανεπαίσθητα, αλλά δεν είμαι σίγουρη... Εϊναι και δίδυμα, η πρώτη εγκυμοσύνη και απορώ που δεν είναι τίποτα ξεκάθαρο ακόμη... Και είμαι και αδύνατη!!! Το μόνο που νιώθω ξεκάθαρα είναι τα τραβήγματα-τεντώματα των ιστών της μήτρας...

Αλήθεια οι μπαμπάδες πότε μπορούν να τα νιώσουν???

Link to comment
Share on other sites

ΚΑι εγω σήμερα 19 εβδ ακριβώς. Νιώθω διάφορα ανεπαίσθητα, αλλά δεν είμαι σίγουρη... Εϊναι και δίδυμα, η πρώτη εγκυμοσύνη και απορώ που δεν είναι τίποτα ξεκάθαρο ακόμη... Και είμαι και αδύνατη!!! Το μόνο που νιώθω ξεκάθαρα είναι τα τραβήγματα-τεντώματα των ιστών της μήτρας...

Αλήθεια οι μπαμπάδες πότε μπορούν να τα νιώσουν???

 

Νομίζω πως αυτά τα ανεπαίσθητα που λες ότι δεν είσαι σίγουρη τώρα σε καμιά εβδομάδα - δύο που θα το νοιώσεις σίγουρα, θα πεις τελικά αυτά ήτανε! Τουλάχιστον έτσι έγινε μ' εμένα.

Ο μπαμπάς λίγο πιο μετά θα μπορεί - δεν θυμάμαι με σιγουριά σε ποιά εβδομάδα το ένιωσε ο δικός μας - αλλά δεν ήταν και πολύ πιο μετά.

Καλή σου συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια !!!εγω ειμαι 21 εβδομαδων και εχω διδυμα!!!

τα μωρα τα ακουσα απο την 14η εβδομαδα και τωρα μου δινουν και καταλαβαινω!!

λιγο νωρις δεν τα ακουσα? μαλλον επειδη ειναι 2η εγκυμοσυνη και επειδη ειναι διδυμα ε?

μαλλον..

zoun συμφωνω με την ntitnti.... ειναι παρα πολυ νωρις για να δεις κατι...

εγω θα σου ελεγα να κανεις ανα 2 μερες χοριακη(καθε 2 μερες πρεπει να διπλασιαζεται) και αν φτασει γυρω στα 1000 τοτε να πας στο γιατρο...

 

Νωρις στην 14 εβδομαδα? Στην 6 εβδομαδα ακουγεται κανονικα η καρδουλα του μωρου..

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι βρε Μαριρένα! Γιατί και ο γιατρός πριν μια εβδομάδα στον υπέρηχο μου πε ότι είναι υπερκινητικά και τα βλεπα που κουνιόνταν και σπρώχνονταν, τον χαμό έκαναν τα άτιμα, αλλά εγώ δεν καταλάβαινα τίποτα! Και όταν του βάζω το χέρι του άντρα μου και δεν καταλαβαίνει και αυτός ττπ, λέω μπααα ιδέα μου θα ναι τελικά...

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΑΠΟ ΤΙ ΒΛΕΠΕΤΕ 21 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΩ.ΑΡΓΗΣΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΟΣΟ?

an1cJQh-Sf-0000MzAwMTUxNGR8MzYyNTI5NTlhfA.gifline_line_typew7_beg_d_typew7_time_1260594000_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...