Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

καλέ ναι !!!!!! το μωρό είναι :P:p:p

κι εγω κάθε μέρα το νιώθω και πιο συχνά

ευχαριστω kitty για την απαντηση σου..κ εγω ετσι πιστευω αλλα χωρις να ειμαι σιγουρη. αλλα 3 μερες συνεχεια???κ μπορει κ 10 φορες την μερα :P. εχει κολπο για να τον νιωσω...καθομαι ανασκελα στο κρεβατι κ λυγιζω τα ποδια κατευθειαν ανταποκρινεται!!!!:D

 

eyEbp3.png

 

iaTAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

tommy_vtec

το μπεμπάκι σου είναι και μάλιστα το ένιωσα κι εγώ στις 20 εβδομάδες ακριβώς όπως το περιγράφεις!!! Από εδώ και πέρα θα είναι όλο και εντονότερο.... Εγώ τώρα καταλαβαίνω και το λοξυγκάκο της!!!

Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

tommy_vtec

το μπεμπάκι σου είναι και μάλιστα το ένιωσα κι εγώ στις 20 εβδομάδες ακριβώς όπως το περιγράφεις!!! Από εδώ και πέρα θα είναι όλο και εντονότερο.... Εγώ τώρα καταλαβαίνω και το λοξυγκάκο της!!!

Καλή συνέχεια!!!

ευχαριστω marirena gia thn apanthsoula sou. xairomai pou k alles melouses manoules niothoun auto pou niotho k ego. k se sena eyxomai oti kalytero glykia mou

 

eyEbp3.png

 

iaTAp3.png

Link to comment
Share on other sites

γειά σου Marirena

η αίσθηση του λόξυγκα του μωρού πως είναι? πως μπορεί η μαμά να το ξεχωρίσει?

 

tommy_vtec

το μπεμπάκι σου είναι και μάλιστα το ένιωσα κι εγώ στις 20 εβδομάδες ακριβώς όπως το περιγράφεις!!! Από εδώ και πέρα θα είναι όλο και εντονότερο.... Εγώ τώρα καταλαβαίνω και το λοξυγκάκο της!!!

Καλή συνέχεια!!!

y8rbp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια κ απο μενα κ ευχομαι σε ολες να πανε ολα καλα κ σε λιγους μηνες-καιρο να εχουν τα μωρακια τους αγκαλια.Εγω τωρα ειμαι 20 εβδομαδων κ 3 μερων εχει εδω κ 3 μερες που αισθανομαι αρκετες φορες μεσα στην μερα σαν να εχω μια φουσκιτσα μεσα στην κοιλιτσα μου κ χαμηλα πιο πολυ η οποια σκαει κ κανει γκλουκ κ με σκουνταει την κοιλια.Επειδη ειναι κατι συνεχομενο(εδω κ 3 μερες, κ αρκετες φορες την μερα) πιστευω οτι ειναι το κουνελακι μου(μωρο) βεβαια χωρις να μπορω να ειμαι σιγουρη 100%.Οποια εχει νιωσει κατι παρομοιο θα χαιρουμουν αν με επιβεβαιωνε.Οταν ειχα κλεισει την 19 εβδομαδα ενιωσα μερικες φορες σαν δονηση απο κινητο κ 19 εβδομαδες κ 1 μερα ενιωσα μια φορα κατι σαν να με σκουνταει μεσα στην κοιλια πολυ πολυ δυνατα.

 

xεχε! το μωράκι σου είναι! ακριβώς έτσι έλεγα οτι ένιωθα και εγώ...σαν να σκάει μια φουσκίτσα!!!απο την 18η εβδομάδα και σχεδόν κάθε μέρα την ίδια ώρα!!είναι τέλειο συναίσθημα! με το καλο τα μπεμπάκια σας!!!

ήρθε ο μπεμπάκος μας και είναι τέλειος!

 

MfFHp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου nikoleta_ νομίζω, πως επειδή είναι σαν να 'πηδάει' κάτι από μέσα μου επαναλαμβανόμενα και ανα σταθερό χρόνο (π.χ 2 δεύτερα - 3 δεύτερα) κι αυτό γίνεται 5-6 φορές συνεχόμενα, πως αυτό είναι ο λόξυγκας. Είναι δηλαδή η ίδια κίνηση που παθαίνουμε εμείς όταν έχουμε λόξυγκα, μέσα από την κοιλίτσα σου. Και μιας και έχω διαβάσει ότι από την 20η και μετά έχουν πολύ συχνά καθώς καταπίνουν αμνιακό υγρό, θεωρώ πως μάλλον αυτό είναι. Μπορεί πάντα να κάνω και λάθος ως προς αυτό, όπως και να χει όμως είναι πολύ χαριτωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Thank you so much Marirena μου, εγώ τώρα είμαι στην 20η εβδομάδα οποτε θα το παρατηρήσω απο εδω και εμπρός!!!

 

Γεια σου nikoleta_ νομίζω, πως επειδή είναι σαν να 'πηδάει' κάτι από μέσα μου επαναλαμβανόμενα και ανα σταθερό χρόνο (π.χ 2 δεύτερα - 3 δεύτερα) κι αυτό γίνεται 5-6 φορές συνεχόμενα, πως αυτό είναι ο λόξυγκας. Είναι δηλαδή η ίδια κίνηση που παθαίνουμε εμείς όταν έχουμε λόξυγκα, μέσα από την κοιλίτσα σου. Και μιας και έχω διαβάσει ότι από την 20η και μετά έχουν πολύ συχνά καθώς καταπίνουν αμνιακό υγρό, θεωρώ πως μάλλον αυτό είναι. Μπορεί πάντα να κάνω και λάθος ως προς αυτό, όπως και να χει όμως είναι πολύ χαριτωμένο.
y8rbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες...

Να σας ρωτησω κατι? η πρωτη κλωτσια πως ειναι? Ενοω κατι σαν αποτομη κινηση η σαν τσιμπημα σε καποιο σημειο?

Ειμαι στην 20 βδομαδα και το μονο που νιοθω κατα καιρους ειναι τσιμπηματα....

Ειναι νορις ακομα για μπουφλιτσες?

Link to comment
Share on other sites

εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη το ένιωσα στην 22η εβδομάδα. Αλλά όταν το ακούσεις να είσαι σίγουρη ότι θα το καταλάβεις ότι είναι το μωράκι σου. Κάθε μανούλα το καταλαβαίνει.

Τώρα είμαι στην 17η εβδομάδα και κάτι ακουσα πριν 2-3 ημέρες σαν μικρά εσωτερικά χτυπηματάκια. Σαν να σε κάνει κάποιος ελαφρυά τικ τικ με το δακτυλό του.

Μήπως ξέρει καμιά να μου πει από τη στιγμή που το ακούς πρώτη φορά μετά πρέπει να το ακούς κάθε μέρα; ή η 17η βδομάδα είναι πολύ νωρίς;

Δεν θυμάμαι από την πρώτη εγκυμοσύνη. Ας μου απαντήσει κάποια γιατί θα σκάσω από την αγωνία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγκυούλες!!

synefaki με το καλό το μωράκι σου! είναι πολύ νωρίς ακόμα να το ακούς κάθε μέρα το μωράκι σου! πρέπει να έχει σωστή θέση και να χτυπάει προς τα μπροστά και προς τη μερία της μήτρας..αλλιώς αν είναι προς την πλάτη δεν το καταλαβαίνεις (αν και εκείνο εξακολουθεί να κινείται) απο τόσο νωρίς.

μην αγχώνεσαι!

ούτε εγώ τον ακουγα απο τόσο νωρίς κάθε ημέρα!

τώρα ποια παίζουμε και όλας...:D του κουνάω λίγο τη κοιλίτσα και κλωτσάει! με το καλό να ακουσετε τα μωράκια σας!!!

ααα..Marinaloy οι πρώτες κλωτσίτσες είναι πολύ ελαφριές ...σαν ενα χτυπηματάκι ελαφρύ (σαν παλμός..σαν να σε σπρώχνει κάποιος με το δαχτυλό του).υπέροχο συναίσθημα..καλή συνέχεια σε όλες!:)

ήρθε ο μπεμπάκος μας και είναι τέλειος!

 

MfFHp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Bre koritsia egw eimai stin 21 bdomada..kai den mporw akribws na perigrapsw to ti niwthw stin koilia mou..niwtho na kounietai kati mesa , na metakinitai kai na trabaei kapws i mitra, kai genikws trabigmata aristera dexia alla oxi klotsies opos lete..den tis xehorizw autes :( isws epeidi exw xontri-paxia koilia xerw kai egw...einai mikro omos akoma oute miso kilo..argotera pisteuw pou tha megalosoun kai allo ..tha katalabainoume perissotera!!

Link to comment
Share on other sites

κουκλιτσα μου αυτο που θα νιωσεις αν δεν το εχεις νιωσει ακομα ειναι σαν φτερουγισμα στην κοιλιτσα σου.αργοτερα πιστεψε με οταν μεγαλωσει θα φας κλοτσιες !!!!!!!!:).ζηλευω αυτη την κατασταση αν και την περασα πριν 3 μηνες...!σου ευχομαι με το καλο να φερεις στο κοσμο το μωρακι σου και να χαρεις την καθε στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη το ένιωσα στην 22η εβδομάδα. Αλλά όταν το ακούσεις να είσαι σίγουρη ότι θα το καταλάβεις ότι είναι το μωράκι σου. Κάθε μανούλα το καταλαβαίνει.

Τώρα είμαι στην 17η εβδομάδα και κάτι ακουσα πριν 2-3 ημέρες σαν μικρά εσωτερικά χτυπηματάκια. Σαν να σε κάνει κάποιος ελαφρυά τικ τικ με το δακτυλό του.

Μήπως ξέρει καμιά να μου πει από τη στιγμή που το ακούς πρώτη φορά μετά πρέπει να το ακούς κάθε μέρα; ή η 17η βδομάδα είναι πολύ νωρίς;

Δεν θυμάμαι από την πρώτη εγκυμοσύνη. Ας μου απαντήσει κάποια γιατί θα σκάσω από την αγωνία.

γεια σου synefaki εγω που ειμαι στην πρωτη εγκυμοσυνη το ενιωσα 20 εβδομαδων κ 1 μερα απο τοτε καθε μερα μα καθε μερα τον νιωθω. βεβαια υπαρχουν μερες που τον νιωθω λιγοτερο κ μερικες περισσοτερο. ειναι αναλογος σε ποια μερια ειναι γυρισμενο το μωρο κ προς τα που κλωτσαει. μπορει να υπαρχουν κ μερες που δν θα το καταλαβαινεις ειτε γτ ειναι σε λαθος μερια ειτε γτ κλωτσαει οταν εσυ κοιμασαι. νομιζω οτι στην 2η εγκυμοσυνη που λες οτι εισαι το νιωθουν απο πολυ νωρις οποτε ειναι καλα νομιζω 17η εβδομαδα.;)

 

eyEbp3.png

 

iaTAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες...

Να σας ρωτησω κατι? η πρωτη κλωτσια πως ειναι? Ενοω κατι σαν αποτομη κινηση η σαν τσιμπημα σε καποιο σημειο?

Ειμαι στην 20 βδομαδα και το μονο που νιοθω κατα καιρους ειναι τσιμπηματα....

Ειναι νορις ακομα για μπουφλιτσες?

marinaloy εγω τον καταλαβα 20εβδομαδων κ 1 μερα. αυτο που ενιωσα εγω ειναι σαν μια φουσκιτσα που σκαει κ κανει γκλουκ κ σπρωχνει λιγο.σε λιγο νομιζω θα το νιωσεις κ εσυ;)

 

eyEbp3.png

 

iaTAp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη το ένιωσα στην 22η εβδομάδα. Αλλά όταν το ακούσεις να είσαι σίγουρη ότι θα το καταλάβεις ότι είναι το μωράκι σου. Κάθε μανούλα το καταλαβαίνει.

Τώρα είμαι στην 17η εβδομάδα και κάτι ακουσα πριν 2-3 ημέρες σαν μικρά εσωτερικά χτυπηματάκια. Σαν να σε κάνει κάποιος ελαφρυά τικ τικ με το δακτυλό του.

Μήπως ξέρει καμιά να μου πει από τη στιγμή που το ακούς πρώτη φορά μετά πρέπει να το ακούς κάθε μέρα; ή η 17η βδομάδα είναι πολύ νωρίς;

Δεν θυμάμαι από την πρώτη εγκυμοσύνη. Ας μου απαντήσει κάποια γιατί θα σκάσω από την αγωνία.

 

Με το καλό! Κι εγώ το πρώτο ανεπαίσθητο χτυπηματάκι, το τικ τικ που περιγράφεις, το ένιωσα στην 17η εβδομάδα! Όμως μέχρι την 21η δεν το ένιωθα καθημερινα. Από τη β έπιπέδου και μετά έδινε καθημερινά το παρόν!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου, εγώ είμαι στην 19η εβδομάδα και νομίζω ότι η μπέμπα μου έδωσε το παρόν της πρίν 2-3 μέρες...Δεν ξέρω ακόμα σίγουρα:)

Το άλλο που ήθελα να σας ρωτήσω γιατί αγχώθηκα είναι τα κολπικά υγρά ...έχω πάρα πολλά ...έχει καμιά απο εσάς????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου, εγώ είμαι στην 19η εβδομάδα και νομίζω ότι η μπέμπα μου έδωσε το παρόν της πρίν 2-3 μέρες...Δεν ξέρω ακόμα σίγουρα:)

Το άλλο που ήθελα να σας ρωτήσω γιατί αγχώθηκα είναι τα κολπικά υγρά ...έχω πάρα πολλά ...έχει καμιά απο εσάς????[/Q

 

Καλημέρα Sugary!

Είμαστε ακριβώς στην ίδια εβδομάδα! Εγώ τον δικό μου τον κατάλαβα 2 εβδομάδες νωρίτερα... Μάλλον είναι υπερκινητικός!

Όσο για τα υγρά, κι εγώ έχω πάρα πολλά... Αλλά έχουν την κλασσική υφή των κολπικών υγρών και είναι άοσμα. Από ό,τι έχω διαβάσει στο forum, εάν είναι έτσι, δε νομίζω ότι είναι ανησυχητικά. Εγώ έχω συνέχεια, από την αρχή της εγκυμοσύνης μου. Είχα ρωτήσει τον γιατρό μου στην αρχή και με είχε καθησυχάσει. Αλλά καλύτερα θα ήταν να ρώταγες κι εσύ τον δικό σου..

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

αααχχχχχχχ...............μπορώ να πω με σιγουριά πια....οτι εδω και 2 μέρες νιώθω τα χτυπηματάκια !!!!!! ελπίζω σύντομα , να το νιώσει και ο άντρας μου !!!

 

 

 

Hallo, kai egw arxisa na to niotho arketes fores tin mera, to niotho san trabigma kai roufigma stin mitra alla kai pos peristrefetai polles fores..paraxeni asthisi ..eidika otan sumbenei en wra ergasias kai prepei na min dineis simasia :P

Link to comment
Share on other sites

Hallo, kai egw arxisa na to niotho arketes fores tin mera, to niotho san trabigma kai roufigma stin mitra alla kai pos peristrefetai polles fores..paraxeni asthisi ..eidika otan sumbenei en wra ergasias kai prepei na min dineis simasia :P

 

 

Γεια σου Μαρία:P:p:p

 

είδες , περίεργο ε ? κανουν τούμπες τα ζουζούνια !

 

περιμένω καθε μερα ,να δω αν αυξάνεται η κίνηση του.

Ο άντρας μου ρωτάει αν ο μπέμπης χοροπηδάει , αφού δεν μπορεί ακόμα να τον νιώσει:P

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!! Εγω ειμαι 18η εβδομάδα και ακομα δεν εχω νοιωσει την μπέμπα μου...μαλλον μας κάνει πεισματάκια!! χεχε ! Ομως νοιωθω μερικες φορες κατι πονους χαμηλά που δεν τους εχω ξανανοιωσει,σαν ενοχλησεις πιο πολυ.... σαν πονους ωορηξιας... αναρωτιεμαι μηπως ειναι η μπεμπα!

Τα πιό ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κοριτσια!Εγω αρχισα νατο νιωθω..χμμ..κατι σαν γαργαλημα κατι σαν ρουφιγμα ,σαν γουργουρισμα στην κοιλια,αλλα..λεω να ειμαι συγκρατημενη μηπως ειναι κανα εντερο ή κανα στομαχι..!!λες να ναι??

RN1Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!Εγω αρχισα νατο νιωθω..χμμ..κατι σαν γαργαλημα κατι σαν ρουφιγμα ,σαν γουργουρισμα στην κοιλια,αλλα..λεω να ειμαι συγκρατημενη μηπως ειναι κανα εντερο ή κανα στομαχι..!!λες να ναι??

 

 

Nai auto einai..eidika stin arxi opos eisai esy,niotheis etsi akribws auto to roufigma stin mitra..argotera tha katalabeneis kai tis kiniseis kai ta xtupimata se diafora simia!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ χθες το βράδυ ένιωσα ένα πεταλούδισμα σαν γαργαλητό, καινούρια άισθηση! Άύριο μπαίνω στη 16η και νομίζω ότι ήταν το μωράκι...ααχ!! Ήθελα να σας ρωτήσω αν παθαίνει και καμία άλλη αυτό που παθαίνω εγώ όμως: Επειδή είμαι πολύ αδύνατη καταλαβαίνω ανα πάσα στιγμή που βρίσκεται το μωράκι γιατί πιάνω και βλέπω κιόλας ένα εξόγκωμα στο μέγεθος της παλάμης μου πότε δεξια, πότε αριστερά κτλ..Ο γιατρός μου είπε ότι είναι το μωράκι που κουνιέται αλλά δεν μπορώ να αισθανθώ ακόμα την κίνηση από μέσα μου, απλά το πιάνω με το χέρι μου και καμιά φορά το βλέπω κιόλας!. Το παθαίνεται και σεις? Είναι ΄δλδ κάτι συνηθισμένο που συμβαίνει σε όλες από τόσο νωρίς?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια και με το καλο! Και εγω Αννι απο την 16η εβδομαδα αρχισα να βλεπω και να νοιωθω βουναλακι σε καποιο σημειο της κοιλιας και ολοι μου λεγανε ειναι το μωρο. Αλλα οταν το ειπα στον γιατρο μου, μου ειπε πως ειναι μικροσυσπασεις και οχι το μωρο. Διασταση διακρινω στις αποψεις. Τι να πω? Παντως τωρα πια νοιωθω κανονικα χτυπηματακια καποιες φορες μεσα στην ημερα και τα εχει νοιωσει και ο μπαμπας!! Ισως αργησα μπορω να πω. Μετα την 20η εβδομαδα. Αλλα δεν ειναι ολες οι μελλουσες μαμαδες το ιδιο. Πολλα φιλια!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ το κατάλαβα στην 18η (πρώτη εγκυμοσύνη) και ήταν απόλυτα ξεκάθαρα κλωτσιδάκια! και από τότε ανελλιπώς καθημερινά και αρκετές φορές...τι ωραία αίσθηση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...