Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγω τη μπουμπου μου 16 εβδομαδων την ακουσα και καπακι εκοψα και τους εμετους....μεχρι που γεννησα με ταραζε στις κλωτσιες,η κοιλια χορευε ολοκληρη!!!Τωρα καταλαβαινω το γιατι.....:-)

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια !!!

 

Εγώ ακόμα δεν καταλαβάινω παρά πολλά .....την περασμένη εβδομάδα που νόμιζα οτι ηταν το μωρό , μετα που πηγα γιατρο , στον υπέρηχο κουνιόταν , έκανε τούμπες και δεν ένιωθα κάτι......άρα περιμένω....

 

geia sou kitty!!eimaste akribos stis idies meres.. mia mono mera diafora..oute kai ego katalabenw idiaitera pragmata,,pou kai pou kati san trabigmata aristera i dexia!!!Ti alla sumptoma exeis? aaa kai kati allo mou eipan oti isos einai koritsi kai skeftika san thema gia to domatio ..tin kitty tin gatoula...sumptosi e..tuxaio??den nomizw..

Link to comment
Share on other sites

την Κιττυ ε ? χαχαχχαχα....ωραίο θεματάκι.

εμένα μάλλον είναι αγόρι..αλλά δεν φαινόταν πολύ καλά

έτσι όπως λες και εσύ , καποια τραβήγματα κ γαργαλητα και περιμένω τα περισσότερα

Γενικά είμαι πολύ καλά , δεν είχα ούτε εμετούς , ούτε αναγούλες

 

εσύ , γενικά πώς είσαι ?

 

Μπουμπούκα ε ? με το καλό !!!!!

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

την Κιττυ ε ? χαχαχχαχα....ωραίο θεματάκι.

εμένα μάλλον είναι αγόρι..αλλά δεν φαινόταν πολύ καλά

έτσι όπως λες και εσύ , καποια τραβήγματα κ γαργαλητα και περιμένω τα περισσότερα

Γενικά είμαι πολύ καλά , δεν είχα ούτε εμετούς , ούτε αναγούλες

 

εσύ , γενικά πώς είσαι ?

 

Μπουμπούκα ε ? με το καλό !!!!!

 

 

Alitheia??kai ego kanena tetoio sumptoma..mono suxnoouria polu..kai pono sto stithos!!H koilia pos einai??emena twra arxizei na deixni ligo.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να πω ρε κοριτσια...

 

ειχα χαρει που 3 μερες συνεχομενα το ακουγα και τωρα με εχει φαει η αγωνια.

 

πηρα και το γιατρο και μου ειπε οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο αλλα αν νιωθω ανασφαλεια να παω να το δουμε.

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Alitheia??kai ego kanena tetoio sumptoma..mono suxnoouria polu..kai pono sto stithos!!H koilia pos einai??emena twra arxizei na deixni ligo.

 

α, ναι συχνουρία έχω κι εγω ...έχω βαρεθεί να τρέχω , ειδικά κάποιες νύχτες !

 

η κοιλιά τωρα έχει αρχίσει και φαίνεται λίγο και αν φοράω φαρδιά ....τίποτα.

οταν με ρωτάνε σε ποιο μηνα ειμαι......λέω ...στον 5ο ..καλά δεν βλέπεις την κοιλιά μου ?

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Γενικά στη δεύτερη εγκυμοσύνη, επειδή ξέρουμε πια πώς είναι τα πρώτα γουργουρίσματα το καταλαβαίνουμε νωρίτερα. Η 17η βδομάδα είναι η πιο συνήθης. Στο δεύτερο μπεμπέ που περιμένω τώρα, χρειάστηκε να συγκεντρωθώ λιγάκι κ να ηρεμήσω για να αρχίσω να αντιλαμβάνομαι τις κινήσεις του. Στο πρώτο μου πριγκηπάκο μου πήρε μέχρι και την 20η βδομάδα όπου εκεί όμως έφαγα μια γερή κλωτσιά κ γέλαγα μόνη μου σα χάχας.. Σίγουρα κουνιόταν κ νωρίτερα αλλά εγώ δεν ήξερα πώς ήταν. Οπότε, ναι όλα αυτά τα γουργουρισματάκια που αισθάνεστε κ νομίζετε μερικές φορές ότι μπορεί να είναι κ έντερο ... είναι τα νινάκια σαααας!!! :) Συνήθως το βράδυ που ηρεμείτε θα τα καταλαβαίνετε όλο και πιο πολύ. Για τα κορίτσια που ανησυχούν γιατί περνάνε μέρες κ δε το καταλαβίνουν ... ας δοκιμάσουν να φάνε σκέτη ζάχαρη ... μετά από λίγο θα "δουν" αποτελέσματα .;)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στη δεύτερη εγκυμοσύνη, επειδή ξέρουμε πια πώς είναι τα πρώτα γουργουρίσματα το καταλαβαίνουμε νωρίτερα. Η 17η βδομάδα είναι η πιο συνήθης. Στο δεύτερο μπεμπέ που περιμένω τώρα, χρειάστηκε να συγκεντρωθώ λιγάκι κ να ηρεμήσω για να αρχίσω να αντιλαμβάνομαι τις κινήσεις του. Στο πρώτο μου πριγκηπάκο μου πήρε μέχρι και την 20η βδομάδα όπου εκεί όμως έφαγα μια γερή κλωτσιά κ γέλαγα μόνη μου σα χάχας.. Σίγουρα κουνιόταν κ νωρίτερα αλλά εγώ δεν ήξερα πώς ήταν. Οπότε, ναι όλα αυτά τα γουργουρισματάκια που αισθάνεστε κ νομίζετε μερικές φορές ότι μπορεί να είναι κ έντερο ... είναι τα νινάκια σαααας!!! :) Συνήθως το βράδυ που ηρεμείτε θα τα καταλαβαίνετε όλο και πιο πολύ. Για τα κορίτσια που ανησυχούν γιατί περνάνε μέρες κ δε το καταλαβίνουν ... ας δοκιμάσουν να φάνε σκέτη ζάχαρη ... μετά από λίγο θα "δουν" αποτελέσματα .;)

 

μμμμ....σκέτη ζάχαρη...θα το δοκιμάσω. αν και καταλαβαίνω οταν είναι το έντερο...νομίζω. και συνέχεια λέω στον άντρα μου ...άντε ποτε θα ρίξει καμιά κλοτσιά ? εντωμεταξύ η γιατρός μας είπε οτι εχει μεγάλες πατούσες και μακριά πόδια....

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον Νικολάκη μου τον ένιωσα την 17η εβδομάδα, και δεν ήμουν σίγουρη, νόμιζα ότι ήταν γουργουρητά από το έντερο μου. Το κοριτσάκι μου το ένιωσα πρώτη φορά στην 16η εβδομάδα και ήμουν σίγουρη για το τι συνέβαινε και ανυπομονώ να την κρατάω στην αγκαλιά μου και να με κλωτσάει!!!! Και στα δύο μου παιδιά τις κλωτσιές τις ένιωθα και τις νιώθω περισσότερο τα βράδυα ξαπλωμένη ανάσκελα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.:)

εγώ τον ένιωσα την 17 η εβδομάδα , λίγο πριν την 18η..και αναρωτιόμουν αν είναι ο μπέμπης..μέχρι που μια εβδομάδα μετά έφαγα κανονική κλωτσιά.

και εμένα κυρίως κλωτσάει όταν είμαι ξαμπλωμένη και ήρεμη!

τέλειο συναίσθημα

ioanna_andorinha είμαστε ακριβώς την ίδια εβδομάδα και μέρα !! :P

εύχομαι σε όλες μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

ήρθε ο μπεμπάκος μας και είναι τέλειος!

 

MfFHp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα κοριτσια εμφανιστηκε παλι!

 

κανει τα "γκλουκ" του αλλα οχι καθημερινα, περισσοτερο αυτα σε στυλ αντερακι καταλαβαινω αλλα τουλαχιστον ηρεμησα λιγο!

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!

Εγώ μόλις σήμερα μπήκα στην 18 εβδόμάδα και εχθές ο γιόκας μου έκανε πάρτυ!! Είχα από την περασμένη εβδομάδα υποψίες ότι κάτι κουνιέται που και που μέσα μου αλλά αυτό που έζησα εχθές το βράδυ ήταν ανεπανάληπτο! Είναι φοβερό συναίσθημα! Τον κατάλαβε και ο άντρας μου, ο οποίος δεν έβγαζε με τίποτα το χέρι του από την κοιλιά μου! Εύχομαι σε όλες τις μέλλουσες μανούλες να νιώσουν σύντομα το μωράκι τους γιατί είναι τέλειο! Ίσως λίγο τρομακτικό στην αρχή γιατί είναι πρωτόγνωρο και μοιάζει και λίγο εξωπραγματικό αλλά είναι φανταστικό!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΓΟΥΡΓΟΥΡΙΤΟ, ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕ. ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΟΜΩΣ ΑΝ Κ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΚΟΥΝΙΟΤΑΝ. ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΥΝΗΜΑΤΑΚΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΥΡΩ ΣΤΗΝ 18η ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΕΙΧΑ ΤΕΤΟΙΟ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΗΝ ΚΛΩΤΣΙΑ, Μ' ΕΧΕΙ ΨΟΦΙΣΕΙ ΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ....! ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΤΕΛΕΙΟ ΠΡΑΓΜΑ !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τον κούκλο μου τον ένιωσα μόλις μπήκα στην 18η εβδομάδα, κάτι ντουπ ντουπ και ελαφρά χτυπηματάκια 3 μέρες πριν κάνω αμνιοπαρακέντηση λόγο κακού papp-a. Τώρα (αύριο μπαίνω στην 21η εβδομάδα) και αφού όλα πήγαν καλά και είχα και καλά αποτελέσματα τον νιώθω κάθε μέρα 2-3 φορές τουλάχιστον και μπορώ να το χαρώ!!:-D:grin::-D

Η πλάκα είναι οτι με το που λέω στον σύζυγο μου "έλα κλοτσάει, να τον νιώσεις και εσύ" γίνεται αρνάκι!!

Άκόμη να τον νιώσει ο καημένος!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς το πρώτο σημάδι της μπέμπας γιατί από τον τρίτο μήνα αισθανόμουν διάφορα.....αλλά δεν ήταν ποτέ τόσο ξεκάθαρο....νομίζω ότι μπορώ πλέον να είμαι σίγουρη ότι η μπέμπα κάνει διάφορα από την 18η εβδομάδα.

Ο μπαμπάς της την κατάλαβε επίσης και έτσι τα βράδια μας τα περνάμε αγκαλιά με κολλημένο το χέρι του στην κοιλίτσα για να την καταλαβαίνουμε μαζί......έχουμε τρελαθεί τελείως!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια...

Αρχικα να ευχηθω με το καλο να ρθουνε τα μπεμπακια σε ολες μας...

΅Ειμαι καινουρια στο forum και χαιρομαι παρα πολυ που βρηκα ομοιοπαθεις και εμπειροτερες να συζηταμε τις ανυσηχιες μας..

Ξερετε οι υπολοιποι που δεν εγκυμωνουν δεν εχουν κ πολυ διαθεση να συζητανε για νινακια και με αποφευγουνε λιγακι , εμενα κ ισως και αλλες χαζομαμαδες σαν εμενα...

Ειμαι 19 βδομαδων και 3 ημερων και καταλαβαινω καποιες κινησεις , αλλα εχω την εντιπωση οτι ειναι της φαντασιας μου..

Νιοθω κατι απροσδιοριστο , αλλοτε σαν ψαρακι και αλλοτε σαν τσιμπιματακι σε διαφωρα σημεια της κυλιας αλλα το προβλημα ειναι οτι τα νιοθω 2 με 3 φωρες τη μερα...

Ειναι δυνατον να το νιοθω τοσο συχνα η εχω λαλησει και χαιρομαι με τα εντερα και το στομαχι μου?

a>

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια...

Αρχικα να ευχηθω με το καλο να ρθουνε τα μπεμπακια σε ολες μας...

΅Ειμαι καινουρια στο forum και χαιρομαι παρα πολυ που βρηκα ομοιοπαθεις και εμπειροτερες να συζηταμε τις ανυσηχιες μας..

Ξερετε οι υπολοιποι που δεν εγκυμωνουν δεν εχουν κ πολυ διαθεση να συζητανε για νινακια και με αποφευγουνε λιγακι , εμενα κ ισως και αλλες χαζομαμαδες σαν εμενα...

Ειμαι 19 βδομαδων και 3 ημερων και καταλαβαινω καποιες κινησεις , αλλα εχω την εντιπωση οτι ειναι της φαντασιας μου..

Νιοθω κατι απροσδιοριστο , αλλοτε σαν ψαρακι και αλλοτε σαν τσιμπιματακι σε διαφωρα σημεια της κυλιας αλλα το προβλημα ειναι οτι τα νιοθω 2 με 3 φωρες τη μερα...

Ειναι δυνατον να το νιοθω τοσο συχνα η εχω λαλησει και χαιρομαι με τα εντερα και το στομαχι μου?

a>

 

 

 

Νομίζω μια χαρά είναι 2-3 φορές την ημέρα . είναι και μικρούλια ακόμη !!!

 

εγω πάντως τωρα καταλαβαίνω την διαφορά , οταν πχ στην 16η-17η εβδομάδα ήταν το έντερο. Το γουργουρητό που λεει η κοπέλα πιο πάνω το ένιωθα κι εγω...πιο πολυ σαν γαργαλητό

 

 

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ !!!!

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια κ απο μενα κ ευχομαι σε ολες να πανε ολα καλα κ σε λιγους μηνες-καιρο να εχουν τα μωρακια τους αγκαλια.Εγω τωρα ειμαι 20 εβδομαδων κ 3 μερων εχει εδω κ 3 μερες που αισθανομαι αρκετες φορες μεσα στην μερα σαν να εχω μια φουσκιτσα μεσα στην κοιλιτσα μου κ χαμηλα πιο πολυ η οποια σκαει κ κανει γκλουκ κ με σκουνταει την κοιλια.Επειδη ειναι κατι συνεχομενο(εδω κ 3 μερες, κ αρκετες φορες την μερα) πιστευω οτι ειναι το κουνελακι μου(μωρο) βεβαια χωρις να μπορω να ειμαι σιγουρη 100%.Οποια εχει νιωσει κατι παρομοιο θα χαιρουμουν αν με επιβεβαιωνε.Οταν ειχα κλεισει την 19 εβδομαδα ενιωσα μερικες φορες σαν δονηση απο κινητο κ 19 εβδομαδες κ 1 μερα ενιωσα μια φορα κατι σαν να με σκουνταει μεσα στην κοιλια πολυ πολυ δυνατα.

 

eyEbp3.png

 

iaTAp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια κ απο μενα κ ευχομαι σε ολες να πανε ολα καλα κ σε λιγους μηνες-καιρο να εχουν τα μωρακια τους αγκαλια.Εγω τωρα ειμαι 20 εβδομαδων κ 3 μερων εχει εδω κ 3 μερες που αισθανομαι αρκετες φορες μεσα στην μερα σαν να εχω μια φουσκιτσα μεσα στην κοιλιτσα μου κ χαμηλα πιο πολυ η οποια σκαει κ κανει γκλουκ κ με σκουνταει την κοιλια.Επειδη ειναι κατι συνεχομενο(εδω κ 3 μερες, κ αρκετες φορες την μερα) πιστευω οτι ειναι το κουνελακι μου(μωρο) βεβαια χωρις να μπορω να ειμαι σιγουρη 100%.Οποια εχει νιωσει κατι παρομοιο θα χαιρουμουν αν με επιβεβαιωνε.Οταν ειχα κλεισει την 19 εβδομαδα ενιωσα μερικες φορες σαν δονηση απο κινητο κ 19 εβδομαδες κ 1 μερα ενιωσα μια φορα κατι σαν να με σκουνταει μεσα στην κοιλια πολυ πολυ δυνατα.

 

καλέ ναι !!!!!! το μωρό είναι :P:p:p

κι εγω κάθε μέρα το νιώθω και πιο συχνά

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...