Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

Κορίτσια νομίζω πως θα τρελαθώ από τη χαρά μου!!!!!! Είμαι σίγουρη πως "άκουσα" το μωράκι μου!!!!!!!!!!!! Διανύω την 15η εβδομάδα και τόσο χθες όσο και σήμερα είχα κάτι απίστευτα γουργουρητά, τα οποία δεν προέρχονταν σε καμμία περίπτωση από το στομάχι, καθώς και ένα μικρό τικ-τακ που δεν ήταν τραβηγματάκια στην μήτρα! Νομίζω πως θα χρειαστώ άμεσα pampers,όχι βέβαια για το μωρό, αλλά για τη χαζομαμά που τα έχει "κάνει" πάνω της!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια, ειμαι καινουρια στην e-παρεα και χαιρομαι πολυ που διαβαζω αποψεις, σκεψεις και συναισθηματα νεων μαμαδων. Διανυω την 20η βδομαδα κυησης και ο μικρος μου πριγκηπας δεν εχει κανει ακομα αισθητη τη παρουσια του... Περιμενω πως και πως να ακουσω αυτο το κλωτσηδακι που περιγραφεται ολες.... απο χθες νιωθω "κατι" χωρις να μπορω να το προσδιορισω ακριβως.... κυριως βραδυνες ωρες.... μηπως αργει υπερβολικα το μωρο να κλωτσησει και να αρχισω να ανησυχω??????????

Link to comment
Share on other sites

Lisetta καλωσήρθες στο φόρουμ και με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου. Μην ανησυχείς, θα το ακούσεις το αγοράκι σου. Ίσως και όλα αυτά που αισθάνεσαι κυρίως το βράδυ να είναι το μωρό σου γιατί και εμένα περισσότερο το βράδυ κινείται και κλωτσάει. Μερικές κοπέλες αργούν να το ακούσουν, όχι ότι συμβαίνει κάτι όμως. Πολλές φορές παίζει ρόλο και η θέση του πλακούντα. Εμένα ο δικός μου είναι οπίσθιος, φαντάζομαι ότι γι' αυτό αντιλήφθηκα νωρίς τις κινήσεις της μπουμπούς μου. Άν είναι πρόσθιος, νομίζω πώς απορροφεί όλους τους κραδασμούς. Ρώτησε και τον γιατρό σου να σου πεί.

 

Principessa είδες τί ωραίο συναίσθημα είναι; Όσο για τα pampers, ήμουν και εξακολουθώ να είμαι και θα είμαι για πολύ καιρό ακόμα στην ίδια θέση της χαζομαμάς με σένα. Εγώ τώρα όταν ακουμπώ το χέρι μου πάνω στην κοιλιά μου, καταλαβαίνω την ζουζουνίτσα μου να αλλάζει αμέσως θέση, να μετακινείται και να στέκεται ακριβώς κάτω από το χέρι μου. Δεν μπορείς να φανταστείς πώς αισθάνομαι!!!!!!!!!! Ή όταν της μιλάω, σταματάει να κινείται. Μόλις σταματήσω να μιλάω, τότε πάλι ξεκινάει τις μικρές κλωτσίτσες και τις ζαβολιές. Και βέβαια όλα αυτά θα αυξάνονται με τον καιρό και ειδικά όταν θα κοντεύουμε να γεννήσουμε, θα μας τρελάνουν στην κλωτσιά.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια !!! Είμαι νεα στο club το όνομα μου είναι Μαιρη και περιμένω αγοράκι εξ ου και το Maryboy !!! Είμαι στον 5ο μήνα με ΠΗΤ 26/12 !!! Διάβασα διάφορα για το πότε νιώσατε το μωράκι σας και ανησυχώ γιατι εγω εδώ και μια βδομάδα (μαπίνω στην 20η το Σάββατο) νιώθω πολύ ελαφριά την κοιλιά μου. Βέβαια νιώθω κάτι τσιμπηματάκια .. λέτε να είναι ο μπέμπης !!! Ακόμα δεν εχω νιώσει να με κλωτσάει και ανησυχώ !!!!

Φιλιά πολλά !!!

dev359br___.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!

εγω ειμαι ηδη στην 17η εβδομαδα και ακομα δεν το εχω ακουσει.....

ν αρχισω ν ανησυω;;;;να παω στο γιατρο μηπως μην τυχον εγινε κατι;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εγω εχω γυρω στις2-3βδομαδες που το καταλαβαινω για τα καλα...αλλα διαφερει απο γυναικα σε γυναικα..στην πρωτη μου εγκυμοσυνη το καταλαβα στις 19βδομαδες..

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ενιωσα τις 20 εβδομαδες πρωτη φορα!!!

 

Και ειχα και τη μαμα μου να με πρηζει πως και δεν το εχω νιωσει ακομα κτλ... Εκεινη λεει μας ακουγε απο πολυ νωρις... Οταν το ειπα στον γυναικολογο μου εβαλε τα γελια... Καλα λεει, πες στη μανα σου πως ακουγε το εντερο της! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια!

Εγώ πρώτη φορά το κατάλαβα το μικρούλι προς το τέλος της 16ης εβδομάδας, και πλέον το καταλαβαίνω κάθε μέρα. Μην φανταστείτε όμως κάτι φοβερό. Στην αρχή η αίσθηση ήταν σα να φτερουγίζει μια πεταλουδίτσα, τώρα είναι πιο έντονο σαν μπουρμπουλίθρες.. (ή κάπως έτσι..και εγώ δεν μπορώ να τη προσδιορίσω καλά την αίσθηση). Κυρίως το καταλαβαίνω έντονα κάποιες ώρες που είμαι ξαπλωμένη και έχω ελαφρά το χέρι μου κάτω χαμηλά στο σημείο που είναι το μικρό!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και 2-3 εβδομάδες όταν είμαι ξαπλωμένη έχω βουναλάκι στην κοιλιά μου εκεί που είναι το μωρό και το χαϊδεύω και από χτες-προχτές νιώθω διάφορα κλοπ κλοπ μέσα στην κοιλιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα και από μένα, είμαι κ εγώ νέα στην παρέα σας, είμαι ακριβώς στην 16ηεβδομάδα, κ ενώ η γιατρός μου μου είπε ότι λόγω πρώτης εγκυμοσύνης θα νιώσω το μωρό μετά την 19η, εγώ στην 14η ενώ έκανα ασκήσεις διαλογισμού, νιώθω ένα χτύπο στην δεξιά μου πλευρά, κάτι σαν να χτυπάει την κοιλιά μου ένα.. :) μικρό αντικείμενο από το βάθος... επίσης στην 15η ενώ ξύπνησα πρωί κ έκανα ένα δροσερό ντουζ μόλις γύρισα να ξαπλώσω λίγο, το ξανένιωσα.

Λέτε να είναι όντως το μωρό? ή μήπως είναι η φαντασία της μέλλουσας χαζομαμάς, έκτοτε δεν έχω ακούσει τίποτα αλλο.. αν εξαιρέσεις κάποια ανεπαίσθητη κίνηση μέσα μου που σίγουρα δεν είναι έντερα ή στομάχι:-P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Kristen και καλωσήρθες στο φόρουμ. Μπορεί και να είναι το μωράκι σου γιατί και εγώ ένιωσα τις πρώτες κινήσεις την 16η εβδομάδα περίπου.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Την 17η εβδομάδα ένιωσα τη μπεμπεκάρα μου. Ένα πολύυυυ ελαφρύ τακ-τακ αριστερά από τον αφαλό. Έκτοτε, καθημερινά μου δίνει το στίγμα της, άλλοτε πιο ζωηρή κι άλλοτε πιο ήσυχη. Μάλιστα, επειδή είναι και αρκετά ψηλά "σπαρμένη" (όπως είπε ο γιατρός!) νιώθω και κάτι κλωτσιές εκεί που υποτίθεται ότι κάποτε ήταν το στομαχάκι μου! Που είναι πλέον τώρα... θα σας γελάσω!

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ενιωσα τις 20 εβδομαδες πρωτη φορα!!!

 

Και ειχα και τη μαμα μου να με πρηζει πως και δεν το εχω νιωσει ακομα κτλ... Εκεινη λεει μας ακουγε απο πολυ νωρις... Οταν το ειπα στον γυναικολογο μου εβαλε τα γελια... Καλα λεει, πες στη μανα σου πως ακουγε το εντερο της! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

κι εγώ το ίδιο χθες, μου λεγε: καλά ακόμα δεν το νιωσες;;; μα τι άγχος αυτές οι γιαγιάδες!!

qrgjp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα είμαι στη δουλειά και μόλις έφαγα ένα μουστοκούλουρο και η μπέμπα κλωτσάει συνέχεια!

Μου αρέσει πάρα πολύ που μπορώ επιτέλους να τη νιώθω,έστω και απαλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ είχα νιώσει (νομίζω) από νωρίς το μπεμπάκι μου με αποκορύφωμα τη 19η εβδομάδα που πλέον ήμουν 100% σίγουρη πως νιώθω το μωράκι μου. Θυμάμαι πως ήδη από τον 5ο-6ο ένιωθα κάτω πολύ χαμηλά χτυπηματάκια και επίσης κάποια πολύ ψηλά, σχεδόν κάτω από το στήθος. Ήταν το μωρό που είχε γυρίσει με το κεφαλάκι κάτω. Προς το τέλος όποτε ξάπλωνα στο πλάι με χτυπούσε σαν να λέει:"εεε...με πατάς!!!". Μόλις γεννήθηκε και αντίκρυσα το κουκλάκι μου κατάλαβα τί ήταν τα χτυπηματάκια κάτω!!!Ήταν τα χεράκια του!!!Κοιμάται πάντα με τα χεράκια σηκωμένα προς τα πάνω, από τους αγκώνες και πάνω...Είναι τόοοοσο γλυκός...Κορίτσια, θα ζήσετε την πιο όμορφη μέρα της ζωής σας!!!!!!Με το καλό να υποδεχθείτε τα μωράκια σας!!!Να είστε ενθουσιασμένες και να ονειρεύεστε το μωράκι σας...Ε-Ε-ΕΡΧΕΤΑΙ!!!(Και όποια έχει άγχος για τη γέννα...εδώ!!!η Νο1 φοβιτσιάρα στον κόσμο, που έτρεμα στην ιδέα, και τώρα λέω ευχαρίστως να το ξαναζήσω όσες φορές με αξιώσει ο Θεός!!!)

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως την 17η εβδομαδα ηταν η ημερα των Χριστουγεννων 13.30 πριν το φαγητο οταν την ενοιωσα για πρωτη φορα. Βεβαια μετα οσο μεγαλωνε μου ειχε αλλαξει τα φωτα στις κλωτσιες σε σημειο να με ποναει ηταν υπερκινητη οπως παραμενει ακομη και σημερα δεν σταματει λεπτο ντουρασελ. Ελπιζω και τωρα στο 2ο να ειναι ετσι τουλαχιστον δεν ειχα το αγχος πως δεν θα το νοιωσω, χτυπα ξυλο, το μεγαλυτερο διαλειμμα που εκανε ηταν 1 ωρα ακομη και την νυχτα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πρώτη φορά που ένοιωσα ενα απαλό πεταρισμα ήταν στα τέλη του τρίτου μήνα, αρχικά νόμιζα οτι ήταν το έντερο, τελικά βεβαιώθηκα στις αρχές του τέταρτου μήνα! πλέον καταλαβαίνω τις κινήσεις του σχεδόν όλη την ώρα, κάποιες φορές συνηθως το βράδυ οι κινήσεις του ειναι τόσο εντονες που με πονάει!

dev351pbs__.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΩ Ν ΑΝΗΣΥΧΩ!!!

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια είναι απίστευτο συναίσθημα,δεν υπάρχει πιο όμορφο...

Έχω αρχίσει και νιώθω τις κλωτσιές και τις μπουνιές της εδώ και 3 εβδομάδες και όσο περνάνε οι μέρες γίνονται όλο και πιο έντονες.

Σήμερα τα ξημερώματα ξύπνησα στις 4 από τηλέφωνο της δουλειάς και μετά δεν μπορούσα να κοιμηθώ και έφαγα κάτι κλωτσιές χωρίς προηγούμενο,λογικά θα εκνευρίστηκε το μωρό επειδή ξυπνήσαμε μες στη μαύρη νύχτα και ήταν σαν να μου έλεγε "βρε μαμά κοιμήσου και άσε τις ξαγρύπνιες"!!!

Αφού και ο άντρας μου κοιμόταν,έπιασα το χέρι του και το έβαλα στην κοιλιά μου και την κατάλαβε μέσα στον ύπνο του!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...