Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν πινει απο μπιμπερο - Άρνηση 2,5 μηνών


xazobabas

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ο μικρούλης μου κάποιες φορές που έπρεπε να πιει αντλημένο, το δεχόταν μόνο αν έλειπα από το σπίτι.Του το έδινε η μαμά ή ο άντρας μου, αλλά αν ήμουν στο σπίτι δεν έπινε σε καμία περίπτωση γιατί απαιτούσε .....την μαμά! :P

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

το κανει καθε φορα που βλεπει το μπιμπερο ή καποιες φορες;;;;

Σε ρωταω γιατι οταν η κορη μου ηταν ακριβως στην ιδια ηλικια με το παιδακι σου και την αφηνα στον αντρα μου να την ταισει με δικο μου γαλα ,το παιδι ουρλιαζε και δεν επιανε με τιποτα το μπιμπερο.Δυο φορες χρειαστηκε να φυγω αρων αρων απ την δουλεια μου για να παω να την θηλασω!!Περασαμε μια εβδομαδα δραματικη,ειχα απογοητευτει δεν ηξερα τι θα κανω γιατι επρεπε να πηγαινω στην δουλεια μου...αλλα τελικα δεν ηταν αυτο το προβλημα!!!

Το μωρο νυσταζε και δεν ηθελε να φαει....γι αυτο και εκλαιγε!!!

Μεχρι να βρει τελικα το κουμπι της ο αντρας μου και να καταλαβουμε οτι τελικα δεν ηταν οτι δεν ηθελε το μπιμπερο(διοτι λιγο καιρο πιο πριν επινε μια χαρα απο το μπιμπερο κι εμας)...αλλα οτι νυσταζε ,μας ειχε βγει η ψυχη!!

Κοιταξε το και αυτο.....οι περιγραφες σου ειναι ακριβως ιδιες με αυτο που ειχαμε ζησει τοτε!!!!!!!!!

 

Όχι δεν νυστάζει αλλά πεινάει. Στο λέω γιατί προχτές έλειπα κ επέστρεψα πάνω στον χαμό που έκανε το μωρό και το είδα ότι δεν έπιανε το μπιμπερό. Μετά τον θήλασα κ ήταν πάρα πολύ πεινασμένος.

Πριν 3 βδομάδες έπινε από το μπιμπερό χωρίς κανένα πρόβλημα. Τώρα γιατί δεν το θέλει δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μωρά μεγαλώνοντας προτιμούν να περιμένουν την μαμα για να θηλασουν.

Νομίζω στη θέση σου θα δοκιμαζα το εκπαιδευτικό ποτηράκι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου έκανε τα ίδια νούμερα... Στο τέλος έπινε κάποια ποσότητα με το κουταλάκι. Όχι καμιά σημαντική, αλλά ίσα ίσα για να κόψει κάπως την πείνα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η μπέμπα μου είναι 9.5 μηνων και απο 5 μηνων αποφάσισε πως δεν θα ξαναπιει απο μπιμπερό, ενω μέχρι 4 μηνων όσες φορές είχε χρειαστει, έπινε χωρίς θέμα. Απο τότε, δοκίμασα διάφορες θηλές, πήρα 3 διαφορετικά εκπαιδευτικά ποτηράκια, αλλά και πάλι δεν πίνει με τίποτα! Ούτε νερό, ούτε γάλα δικό μου. Απο 6 μηνων πήγε βρεφικό σταθμό και τις 10 πρώτες μέρες με τα χίλια ζόρια, επινε 50 μλ γάλα στο σχολείο. Επειδή δεν έκανε θηλαστική κίνηση για να πιει, πήρα πιο ανοιχτές θηλές ώστε να "τρέχει" το γάλα στο στώμα της και να πίνει. Ετσι έπινε το πολύ 50 μλ. Μετά, αφού το συζητήσαμε και με την παιδίατρο, εισήγαγα λίγο πιο νωρίς 2ο γεύμα ώστε να τρωει στο σχολείο στερεές και μετά σπίτι να θηλάζει.

Ακόμα δεν έχω καταφέρει να την κάνω να πιει απο αποιοδήποτε ποτήρι/ μπουκάλι/ μπιμπερό

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θά ήθελα τη βοήθειά σας γιατί είμαι στα πρόθυρα κατάθλιψης. Έχω ένα μπέμπη 2,5 μηνών. Ενώ πριν καμιά 20αριά μέρες είχε τύχει να λείψω κάποιες φορές και τον τάισε με αντλημένο γάλα η μητέρα μου και ο άντρας μου επιτυχώς, την τελευταία εβδομάδα κάνει νερά και το μπιμπερό δεν θέλει ούτε να το φτύσει. Ενώ πεινάει, ουρλιάζει με το που ακουμπάει το μπιμπερό και συνήθως αποκοιμιέται νηστικός. Σκέφτηκα να αλλάξω τη θηλή (πριν χρησιμοποιούσα την Calma της Medela) αλλά πάλι τίποτα. Διάβασα εδώ στο φόρουμ οτι προτείνετε να χρησιμοποιήσουμε εκπαιδευτικό ποτηράκι. Μάλιστα η Αγλαϊα προτείνει το Medela SoftCup advanced cup feeder. Και, ωραία, να τα πάρω αυτά, αλλά θα λύσουν το πρόβλημά μου; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο εκπαιδευτικό ποτηράκι γι'αυτήν την ηλικία; Και κυρίως, θα ήθελα μερικές γνωμες για τον λόγο που ενώ στην αρχή έπινε από μπιμπερό, τώρα δεν θέλει ούτε να το βλέπει.

Το ίδιο είχε πάθει και η κόρη μου στην ίδια ηλικία περίπου. Δεν έπινε από το μπιμπερό, ενώ πείναγε έφτυνε το γάλα. Και φυσικά εγώ δεν μπορούσα να λείψω, ακόμα και στην δουλειά που έπρεπε να πηγαινω για κάποιες ώρες, πήγαινα με την ψυχή στο στόμα.

Ο λόγος είναι απλός: το μωρό έχει συνηθίσει το στήθος και δεν θέλει μπιμπερό (συγχιση θηλών νομίζω λέγεται)

Εμείς το ξεπεράσαμε με πολλή επιμονή και υπομονή και δοκιμές δίνοντας της το μπιμπερό και πρίν και μετά τον θηλασμό. Τελικά, μετά από πολλές μέρες, και αφού της δώσαμε το μπιμπερό μόλις είχε ξυπνησει και πείναγε το έπιασε και ήπιε όλο το γάλα.

Γι'αυτό δεν θα σου συνιστούσα ούτε εκπαιδευτικά ποτηράκια ούτε τιποτα, άλλωστε το μωρό ειναι μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμάσει να βρέξεις την θηλή με αντλημένο γάλα να του μυρίζει μανούλα?

 

Ναι, το έχω κάνει κι αυτό αλλά δυστυχώς δεν πιάνει ούτε αυτό το κόλπο...

Link to comment
Share on other sites

Πολλα μωρά μεγαλώνοντας προτιμούν να περιμένουν την μαμα για να θηλασουν.

Νομίζω στη θέση σου θα δοκιμαζα το εκπαιδευτικό ποτηράκι.

 

Nina-Nana, έχεις κάποιο συγκεκριμένο ποτηράκι να μου προτείνεις; Ή, τέλος παντων, τι προδιαγραφές πρέπει να πληρεί ένα ποτηράκι για βρέφος 2,5 μηνών...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μπέμπα μου είναι 9.5 μηνων και απο 5 μηνων αποφάσισε πως δεν θα ξαναπιει απο μπιμπερό, ενω μέχρι 4 μηνων όσες φορές είχε χρειαστει, έπινε χωρίς θέμα. Απο τότε, δοκίμασα διάφορες θηλές, πήρα 3 διαφορετικά εκπαιδευτικά ποτηράκια, αλλά και πάλι δεν πίνει με τίποτα! Ούτε νερό, ούτε γάλα δικό μου. Απο 6 μηνων πήγε βρεφικό σταθμό και τις 10 πρώτες μέρες με τα χίλια ζόρια, επινε 50 μλ γάλα στο σχολείο. Επειδή δεν έκανε θηλαστική κίνηση για να πιει, πήρα πιο ανοιχτές θηλές ώστε να "τρέχει" το γάλα στο στώμα της και να πίνει. Ετσι έπινε το πολύ 50 μλ. Μετά, αφού το συζητήσαμε και με την παιδίατρο, εισήγαγα λίγο πιο νωρίς 2ο γεύμα ώστε να τρωει στο σχολείο στερεές και μετά σπίτι να θηλάζει.

Ακόμα δεν έχω καταφέρει να την κάνω να πιει απο αποιοδήποτε ποτήρι/ μπουκάλι/ μπιμπερό

 

Ωραία, παίρνω κουράγιο!!! Σε ένα μήνα επιστρέφω και στη δουλειά, οπότε υποθέτω ότι ο μικρός θα κάνει απεργία πείνας κατά τη διάρκεια της ημέρας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία, παίρνω κουράγιο!!! Σε ένα μήνα επιστρέφω και στη δουλειά, οπότε υποθέτω ότι ο μικρός θα κάνει απεργία πείνας κατά τη διάρκεια της ημέρας...

 

κι εγω επεστρεψα οταν ηταν ο μικρος μου 4 μηνων και τιποτα τρομερο δε συνεβη. δε θα κατσει και νηστικο, σε βεβαιω. αντε να το κανει μια δυο φορες, να μη φαει και να σε περιμενει. μην πανικοβαλλεσαι προκαταβολικα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ήθελα να σας πω ότι πλέον προσπαθούμε να τον ταϊσουμε με μπιμπερό σε καθημερινή βάση και κυρίως το πρωί που είναι ήρεμος. Έχουμε δοκιμάσει 4 πιπίλες και προσανατολίζομαι να πάρω και μία 5η την Step Up 1 της Chicco (αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία από αυτό το μπιμπερό, παρακαλώ να μου πει τα σχόλιά της) αλλά δεν έχουμε καταφέρει να τον ταϊσουμε. Ενώ βάζει την θηλή στο στόμα (την οποία έχω βρέξει με τοαντλημένο γάλα), δείχνει να μην καταλαβαίνει τι είναι και το μόνο που κάνει είναι να την πηγαίνει με τη γλώσσα του δεξιά και αριστερά και να ξήνει τα ούλα του, τα οποία παρεπιπτοντως τον φαγουρίζουν εδώ και καμιά 20αριά μέρες.

Κορίτσια έχω απελπιστεί. Δεν μπορώ να πάω πουθενά. Ένα γυμναστήριο πηγαίνω και λείπω καμιά ώρα και αυτό με την ψυχή στο στόμα και το τηλέφωνο στο αυτί. Τι να κάνω για να του μάθω να πίνει από το μπιμπερό:?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας εκλιπαρώ για την βοήθειά σας ως προς το πώς θα τον κάνω να πίνει από μπιμπερό. Χτες χρειάστηκε να λείψω για 1 ώρα και τελικά πάνω στο μισάωρο γύρισα πίσω εσπευσμένα αφού ο μικρός είχε ξεσηκώσει τον κόσμο και όύρλιαζε σαν σειρήνα αρνούμενος να πιει από το μπιμπερό που του έδινε ο μπαμπάς του. Ούτε όταν έκανε εμβόλιο δεν έκλαιγε έτσι. Φυσικά και η δική μου η ψυχολογία δεν είναι και στα καλύτερά της και δεν ξέρω ποιος κλαίει περισσότερο, ο μπέμπης ή εγώ. Δεν μπορώ να πάω πουθενά. Αύριο έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο μου αλλά δεν πρόκειται να πάω. Έχω απελπιστεί. Τόσες αντλήσεις και όλες καταλήγουν στην αποχέτευση. Και να φανταστείτε ότι χτες δεν ήταν και τόσο πεινασμένος πια, αφού τον είχα θηλάσει λίγο πριν φύγω. Σε ένα μήνα επιστρέφω στη δουλειά και θα λείπω γύρω στις 9 ώρες τη μέρα. Δεν φτάνει που με παίρνει από κάτω η επιστροφή στη δουλειά από μόνη της, έχω τώρα να αντιμετωπίσω και το πείσμα του μπέμπη.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα κι έχω δηλαδή το ίδιο πρόβλημα. Για να καταλάβεις έχασα την ανεπανάληπτη συναυλία του Roger Waters των Pink Floyd και μάλιστα της ημέρας που μαγνητοσκοπηθηκε. Έμεινα με το εισιτήριο των 80 ευρω στο χέρι! Φυσικά δεν είναι μόνο αυτο το θέμα. Αλλά απο τότε το πήρα απόφαση οτι οτι κάνω θα το κάνω μαζί με το μωρο. Αλλάζει τη ζωή σου σίγουρα αλλα μετά γίνεται τρόπος ζωής. Έτσι την παίρνω μαζί μου παντού: διακοπές, εκδρομές, για καφέ, για ψώνια, για φαγητό, επισκέψεις, σε γιατρούς, σε κομμωτήρια, στην αποτριχωση! Δεν σου λέω να πάρεις να προσπαθείς αλλα μην ακυρώσεις το ραντεβού με τον γυναικολόγο είναι κρίμα. Απλά πάρε το μωρο μαζί σου!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι όσον αφορά στην επιστροφή στη δουλειά, όταν θα πας σταδιακά θα προσαρμοστεί. Τα μωρά προσαρμόζονται γρήγορα σε νέες ρουτίνες. Σιγά σιγά θα ξεκαθαρίσει στην καθημερινή του ρουτίνα οτι η μαμά λείπει τώρα.... Τώρα είναι πιο μπερδεμένα τα πράγματα καθώς το να φεύγεις δεν είναι κάτι σταθερό.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana, έχεις κάποιο συγκεκριμένο ποτηράκι να μου προτείνεις; Ή, τέλος παντων, τι προδιαγραφές πρέπει να πληρεί ένα ποτηράκι για βρέφος 2,5 μηνών...

 

 

να σου πω κι εγω οτι εχω μεγαληηηηη περιεργεια τι ποτηρακι προτεινει η νινα-νανα για ενα μωρο 2,5 μηνων...............................:shock:

Link to comment
Share on other sites

με σηριγγα εχεις προσπαθησει?

 

Τον δοκίμασα τώρα (εγώ) με σύριγγα και ήπιε περί τα 10 μλ., όσα του πρόσφερα δηλαδή. Είναι και πολύ μικρής χωρητικότητας η σύριγγα (μόλις 5 μλ.) και δεν έχω ιδέα ποιες είναι οι μεγαλύτερες που κυκλοφορούν στην αγορά. Έχω περιέργεια να δω αν θα πιάσει το τάισμα με τη σύριγγά όταν θα πέσουν μεγάλες πείνες γιατί τώρα τον πέτυχα σε ηρεμία και όχι πολύ πεινασμένο!!!

Link to comment
Share on other sites

Τον δοκίμασα τώρα (εγώ) με σύριγγα και ήπιε περί τα 10 μλ., όσα του πρόσφερα δηλαδή. Είναι και πολύ μικρής χωρητικότητας η σύριγγα (μόλις 5 μλ.) και δεν έχω ιδέα ποιες είναι οι μεγαλύτερες που κυκλοφορούν στην αγορά. Έχω περιέργεια να δω αν θα πιάσει το τάισμα με τη σύριγγά όταν θα πέσουν μεγάλες πείνες γιατί τώρα τον πέτυχα σε ηρεμία και όχι πολύ πεινασμένο!!!

 

εμενα μονο ετσι ηπιε μωρακι όταν χρειαστηκα να παω καπου...μπιμπερο δεν επιασε ποτε!!!

 

(εχει και μεγαλυτερες απο 5μλ σιγουρα!)

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας εκλιπαρώ για την βοήθειά σας ως προς το πώς θα τον κάνω να πίνει από μπιμπερό. Χτες χρειάστηκε να λείψω για 1 ώρα και τελικά πάνω στο μισάωρο γύρισα πίσω εσπευσμένα αφού ο μικρός είχε ξεσηκώσει τον κόσμο και όύρλιαζε σαν σειρήνα αρνούμενος να πιει από το μπιμπερό που του έδινε ο μπαμπάς του. Ούτε όταν έκανε εμβόλιο δεν έκλαιγε έτσι. Φυσικά και η δική μου η ψυχολογία δεν είναι και στα καλύτερά της και δεν ξέρω ποιος κλαίει περισσότερο, ο μπέμπης ή εγώ. Δεν μπορώ να πάω πουθενά. Αύριο έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο μου αλλά δεν πρόκειται να πάω. Έχω απελπιστεί. Τόσες αντλήσεις και όλες καταλήγουν στην αποχέτευση. Και να φανταστείτε ότι χτες δεν ήταν και τόσο πεινασμένος πια, αφού τον είχα θηλάσει λίγο πριν φύγω. Σε ένα μήνα επιστρέφω στη δουλειά και θα λείπω γύρω στις 9 ώρες τη μέρα. Δεν φτάνει που με παίρνει από κάτω η επιστροφή στη δουλειά από μόνη της, έχω τώρα να αντιμετωπίσω και το πείσμα του μπέμπη.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

 

πολυ δυσκολη φαση και για τους δυο, την ειχα περασει κι εγω και τα ειδα ολα (τοτε ειχε χασει η μικρη μου και βαρος) ,αλλα πανω -κατω εκανα αυτο που ειπε η malecon και μια μερα παραδοθηκε:P

καλη δυναμη

Link to comment
Share on other sites

να σου πω κι εγω οτι εχω μεγαληηηηη περιεργεια τι ποτηρακι προτεινει η νινα-νανα για ενα μωρο 2,5 μηνων...............................:shock:

 

Υπαρχει το green to grow που η μόνη διάφορα με μπιμπερο είναι οτι έχει χερούλια. Η θηλή είναι απο σιλικονη και το μωρο για να πιει πρέπει να ρουφηξει όπως κάνει απο το στήθος.

Το calma της medela το έχεις δοκιμασει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ναι το Calma χρησιμοποιούσα αρχικά και πήρα και 2ο, τρομάρα μου. Γιατί όπως εξηγώ στο 1ο μου μήνυμα, ο μικρός αρχικά έπινε από αυτό το μπιμπερό. Είχε φτάσει να πιει μέχρι και 110 μλ. σε 3 ώρες απουσίας μου. Μάλιστα από την πρώτη φορά που του το λανσάραμε, ήπιε χωρίς κανένα πρόβλημα. Είναι τώρα καμιά 15αριά μέρες που δεν πίνει από μπιμπερό. Και δοκιμάσαμε και άλλες θηλές μήπως δεν του άρεσε το Calma γιατί έκανε σαν να του έρχεται αναγούλα λόγω του ότι η συγκεκριμένη θηλή είναι πολύ μακριά.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει το green to grow που η μόνη διάφορα με μπιμπερο είναι οτι έχει χερούλια. Η θηλή είναι απο σιλικονη και το μωρο για να πιει πρέπει να ρουφηξει όπως κάνει απο το στήθος.

Το calma της medela το έχεις δοκιμασει;

 

αφου η μονη διαφορα ειναι στα χερουλια, τοτε με ποια λογικη θα πιασει τη θηλη?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...