Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έξω απο την τάξη


Recommended Posts

Το κάνουν και στο δικό μας σχολείο, που είναι δημόσιο. Δεν είμαι παιδαγωγός για να το κρίνω σαν μέτρο, αλλά μπορώ να πω με σιγουριά, σαν μαμά, ότι δεν έχει κανένα, μα κανένα απολύτως αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το κάνουν και στο δικό μας σχολείο, που είναι δημόσιο. Δεν είμαι παιδαγωγός για να το κρίνω σαν μέτρο, αλλά μπορώ να πω με σιγουριά, σαν μαμά, ότι δεν έχει κανένα, μα κανένα απολύτως αποτελεσμα.

 

Μα έχει αποτέλεσμα για τη δασκάλα αφού ξεφορτώνεται έτσι αυτόν που δεν μπορεί να χειριστεί...:rolleyes:

 

Εγώ το βρίσκω απαράδεκτο, γιατί και αποτέλεσμα δεν έχει σαν παιδαγωγική μέθοδος αλλά και τίθεται θέμα ασφαλείας... Το παιδί που κάθεται έξω από την τάξη ποιος ακριβώς το επιβλέπει;; και για πόση ώρα κάθεται εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Παιδί έξω απο την τάξη ανεπίβλεπτο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο.

(και δεν είναι θέμα παρεμβασης στον τρόπο της δασκάλας αλλα θέμα ασφάλειας)

Δεν υπάρχει θέμα συζητησης πλέον.

Την επόμενη φορά να τους πείτε αναφορά στην πρωτοβάθμια, να δείτε πως σφίγγουν τα γκεμια.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Μα έχει αποτέλεσμα για τη δασκάλα αφού ξεφορτώνεται έτσι αυτόν που δεν μπορεί να χειριστεί...:rolleyes:

 

Εγώ το βρίσκω απαράδεκτο, γιατί και αποτέλεσμα δεν έχει σαν παιδαγωγική μέθοδος αλλά και τίθεται θέμα ασφαλείας... Το παιδί που κάθεται έξω από την τάξη ποιος ακριβώς το επιβλέπει;; και για πόση ώρα κάθεται εκεί;

 

Αν ρωτάς για εμάς, στο γραφείο του διευθυντή πηγαίνουν κι από εκεί πίσω στην τάξη, δε στέκονται έξω από την πόρτα. Δεν γνωρίζω αν τα συνοδεύει κάποιος. Αυτό που ξέρω σίγουρα, είναι ότι σε συγκεκριμένα παιδιά αυτό είναι πλέον ρουτίνα και δεν τους έχει επηρεάσει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΑ ότι το ειχα ψαξει το θεμα του σχολείου, σ' αυτό που κατέληξα διαφημιζαν ότι στο επικεντρο ειναι το παιδί και ο ψυχισμός του και δευτερευόντως το μαθησιακό κομμάτι, αλλά όσο περναει ο καιρός, απογοητεύομαι.

Στον διευθυντή στέλνουν και σε μας τους ζωηρούς μαθητές. Και θέση τους αλλάζουν και στο τελευταιο θρανίο τους βαζουν για λίγο (ειχα ανοιξει μαλιστα σχετικό thread στο παρελθόν) αλλά αυτή η μέθοδος "εξω από την τάξη" με ξεπερνάει. Παιδάκια 6-7-8 χρονών στον διαδρομο, χωρίς επιτήρηση, μου φαίνεται ανήκουστο! Και αν κάποιο πεσει απ τις σκάλες και χτυπήσει ποιος θα το καταλάβει? Και να που το άλλο πήγε να φύγει εκτός σχολείου.

Απ' ό,τι κατάλαβα δεν ειναι τακτική μιας δασκάλας μόνο, το εκανε και η περσυνή δασκάλα της πρωτης, και η φετινη της πρώτης και η φετινή της δευτερας, άρα ειναι οδηγία -ας το πουμε έτσι- του σχολείου. Μάλλον θα τα ακουσει η διευθυντρια μια και καλή.

:mad:

 

τότε μίλα άμεσα με την διευθύντρια / διευθυντή του σχολείου.. ποιος εγγυάται την ασφάλεια του παιδιού όταν φύγει από την τάξη... δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες αλλά φταίμε και εμείς πολλές φορές ως γονείς... για την περίπτωση του παιδιού το λέω αυτό που ήταν έξω από το σχολείο.. και μόνο για αυτό θα έπρεπε ήδη να τους είχε γίνει καταγγελία ..

αν είχαν αφήσει δικό μου παιδί έξω και βρισκόταν στο δρόμο, θα μένανε αυτοί στο δρόμο...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...