Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Κορίτσια, είστε οι άνθρωποί μου και περιμένω με αγωνία τα πορίσματά σας!

Η κόρη μου είναι μικρή θα πάει α' δημοτικού το 2018-19 (άρα προνήπιο το 2016-17), αλλά θα ήθελα να έχω μια ιδέα για το πού προσανατολιζόμαστε.

Υπάρχει μια σκέψη να αγοράσουμε σπίτι τα επόμενα χρόνια και, ειλικρινά, ο παράγοντας εκπαίδευση είναι στην κορυφή της λίστας κριτηρίων (μαζί με τη γειτνίαση με την Πειραιώτισσα γιαγιά, βεβαίως-βεβαίως!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Έχεις χρόνο και εγώ πρέπει να αποφασίσω τους επόμενους μήνες το αργότερο, οπότε οτι βλέπω θα σε ενημερώνω με την προσωπική μου γνώμη πάντα. Ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι η ελληνογερμανική φέρνει σχολικό και στο Αιγάλεω επίσης και το σκέφτηκα προς στιγμήν αλλά το απέρριψα λόγω απόστασης… το θεωρώ λίγο βάρβαρο να πηγαίνει κάθε μέρα στην άλλη μεριά της Αττικής, το έζησα και εγώ αυτό σε μεγαλύτερη κιόλας ηλικία και ήταν πολύ δύσκολο και με κούρασε τόσο που όταν ξεκίνησα να κοιτάω για δουλειά η απόσταση ήταν για μένα καθοριστικός παράγοντας τότε…

Βέβαια από την άλλη αν μπορείς να ξεπεράσεις την απόσταση και το υψηλό κόστος όλοι λένε ότι είναι ένα από τα καλύτερα σχολεία της Αττικής..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι της ίδιας άποψης γιαυτό κοιτάζω τα κοντινά,παρόλα αυτά όσο βλέπω και τρώω ήττες είτε γιατί δεν έχουν σχολικά είτε γιατί δεν μας ταιριάζουν μπαίνω στον πειρασμό να δω και την Ελληνογερμανική παρότι δεν είμαι φαν των μεγάλων σχολείων, αλλά το οτι διαθέτει σχολικό απο κάτω και το γεγονός οτι ο μπαμπας του γιου μου δουλεύει δίπλα και θα πηγαινουν μαζί το πρωί με βάζει σε σκέψεις να κλείσω ένα ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

Εε… τότε αν είναι έτσι βέβαια να το σκεφτείς και να πάς και από κει μια βόλτα… απλώς να σκεφτείς την απόσταση όχι μόνο για το σχολείο αλλά και μετά για τις παρέες ότι θα είναι λίγο ταλαιπωρία.. γνωστοί μου που πάνε εκεί και μένουν κοντά στη Πάρνηθα ο κολλητός φίλος του παιδιού είναι από ʽΑλιμο και τους έχουν φάει οι δρόμοι…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι όλα αυτά με κολλάνε και μένα,η απόσταση το μέλλον παρέες και τα λοιπά..... Συν το οικονομικό ανεβαίνει πολύ αλλά έχω ένα παιδάκι μόνο και αν με έπειθε οτι θα του ταιριαζε ως σχολείο θα το προσπαθούσαμε. Με φοβίζει επιπλέον πόσο πιεστικό είναι ως σχολείο. Δεν θα ήθελα ένα παιδί με τα μυαλά στα κάγκελα να τρέχει σε αγώνα δρόμου διαβάσματος,δεν ξέρω πόσο ανταγωνιστικό σχολείο είναι,έχω μια τέτοια αίσθηση.

 

Θα έχω σύντομα άποψη από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω αυτό έχω καταλάβει από τους γνωστούς που πάνε εκεί και τα 2 παιδιά τους- το ένα δυσκολεύεται λίγο να ανταπεξέλθει, αλλά από την άλλη λένε ότι είναι ένα πολύ καλό σχολείο, απαιτητικό αλλά πολύ οργανωμένο και προσφέρει πράγματα που τα «μέσου όρου» σχολεία δεν προσφέρουν… και βέβαια πολύ ωραίες εγκαταστάσεις – που για μένα βέβαια είναι δευτερεύον…

Link to comment
Share on other sites

Οκευ ωραία να είναι καλό το περιβάλλον αλλά εγώ δεν εντυπωσιάζομαι από αυτό, άλλα με καίνε και το πιο σημαντικό να συνεχίσει να αγαπάει το σχολείο όπως αγάπησε τα ΔΕΛΦΙΝΑΚΙΑ και να εμπνέεται από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνονται όλοι,αρκετά παιδιά που δεν χρειάζονται σχολικό προσανατολίζονται στην Λεόντειο,άλλα Ελληνογαλλική Ζαν νταρκ,κάποια δημόσιο και άλλοι δεν έχουν καταλήξει σαν εμένα. Κάποιοι και Παιδαγωγικη. Αυτοί ειδικά που έχουν δύο παιδιά ψάχνονται πιο πολύ.

 

Στην γειτονιά μου υπάρχουν και παιδάκια που πηγαίνουν στον Θεμιστοκλή αλλά δεν έχω άποψη .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δύσκολες αποφάσεις… για μένα η Αυγουλέας ήταν κάτι σαν μονόδρομος από τη στιγμή που μου είπαν από Χιλλ ότι δεν φέρνουν σχολικό… α πήγα και στη Λεόντειο Πατησίων αλλά δεν μου άρεσε και είναι και αυτό μακριά …

Το Δελασαλ το έχεις αποκλείσει ?

Link to comment
Share on other sites

Ησουν τυχερή στο μονόδρομο σου νομίζω γιατί ο Αυγουλέας μου φαίνεται καλή επιλογή. Και εγώ εκεί θα πήγαινα αν έμενα εκεί ή αν βρισκόταν λύση για το σχολικό. Θα δω και το ΔΕΛΑΣΑΛ αλλά δεν ήταν στις πρώτες μου επιλογές. Δεν θα ήθελα να φτάσω Αλιμο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς δεν θα ήθελα να ξενιτεύεται το παιδί κάθε μέρα. Τώρα θα δούμε μετά τις επαφές που δεν έχουμε κάνει ακόμα που θα καταλήξουμε. Δεν πίστευα οτι θα είναι τόσο δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλώς είχα σχεδόν αποφασίσει μιλώντας με τη φίλη μου που πάει τον δικό της στη Χιλλ για εκεί και σκεφτόμουν και σαν δεύτερη επιλογή τη Λεόντειο, την Αυγουλέα ούτε που τη σκεφτόμουν… και μόνο όταν αποκλείστηκαν τα αλλα 2 άρχισα να το κοιτάζω και πήγαμε από κει.. και έψαξα και έμαθα για αυτό το σχολείο..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το πρόγραμμα του δημοτικού στον Αυγουλέα με έπεισε πραγματικά. Θεωρώ οτι είναι μια αξιόλογη επιλογή που τα καλύπτει όλα. Και γιαυτό ήμουν κοντά στο να πάμε εκεί. Δυστυχώς μας τα χάλασε με τα σχολικά που για εμάς είναι απαραίτηο το μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικώς δεν θα ήθελα να ξενιτεύεται το παιδί κάθε μέρα. Τώρα θα δούμε μετά τις επαφές που δεν έχουμε κάνει ακόμα που θα καταλήξουμε. Δεν πίστευα οτι θα είναι τόσο δύσκολο.

 

Δεν έχω παρακολουθήσει καλά το θέμα αλλά την Παιδαγωγική Πειραιά την έχεις κοιτάξει. Μαθαίνω πολύ καλές συστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

katerinag: Όταν λες "Δελασάλ", εννοείς το St Paul; Δεν ξέρω το δημοτικό στον Άλιμο, αλλά πέφτει λίγο μακριά, ειδικά για τόσο μικρές ηλικίες. Για το Γυμνάσιο-Λύκειο δεν έχω πολύ καλή εντύπωση, τόσο για το επίπεδο σπουδών, όσο και για τους χώρους του. Δεν έχω μπει μέσα, αλλά περνάω συχνά απ' έξω και μου φαίνεται πολύ κλειστοφοβικό το κτίριο.

Η αλήθεια είναι ότι το έχω αποκλείσει από τις επιλογές μου, ίσως άδικα και θα εξηγήσω γιατί: είμαι απόφοιτη της Jeanne d' Arc και - τουλάχιστον στα δικά μου χρόνια - θεωρούνταν καλύτερο σχολείο η Jeanne d' Arc από το St Paul, οπωσδήποτε στα γαλλικά αλλά και γενικότερα στο επίπεδο διδασκαλίας. Για το κτιριακό μίλησα ήδη, όχι ότι η Jeanne d' Arc σκίζει από εγκαταστάσεις βέβαια, αλλά αν διάλεγα μεταξύ των δύο θα προτιμούσα τη Jeanne d' Arc, όχι τόσο για συναισθηματικούς λόγους, αλλά γιατί ακόμα έχει τη φήμη πιο 'μαζεμένου' σχολείου.

 

Για τη Λεόντειο Ν.Σμύρνης ξέρω ότι δεν έχει σύγχρονες εγκαταστάσεις και δεν ακούγονται τα καλύτερα από εκπαιδευτικής απόψεως τελευταία. Για τη Λεόντειο Πατησίων άκουσα τελευταία ότι επέκτειναν τις εγκαταστάσεις τους, έχουν ιδιόκτητο κολυμβητήριο κλπ. Δεν γνωρίζω τίποτα για την κοινωνική ζωή των μαθητών, γιατί πάλι οι πληροφορίες μου είναι από παλιούς αποφοίτους.

 

Γενικά στις εγκαταστάσεις νομίζω ότι πάσχουν τα περισσότερα 'παραδοσιακά' ιδιωτικά που λίγο-πολύ όλοι έχουμε υπ'όψη.

 

MarcoPolo: για τα εκπαιδευτήρια της μητρόπολης δεν γνωρίζω πολλά - μια προκατάληψη την έχω, ομολογώ. Κι εγώ έχω ακούσει καλές απόψεις, αλλά δεν ξέρω ούτε πού βρίσκονται ούτε τι δουλειά κάνουν. Τα έχεις επισκεφτεί;

 

Για τη Σχολή Χιλλ έχει κανείς άποψη; Δεν είναι πολύ μακριά από τον Πειραιά (ανάλογα βέβαια και πού μένεις). Γενικά το ακούω πολύ στους κύκλους μου, αν και πρόσφατα ακούσαμε και πολύ άσχημες φήμες, περί μεγάλης και ασυγχώρητης χαλαρότητας και στις συμπεριφορές και στη διδασκαλία.

 

Μια παρατήρηση ακόμα: θα προτιμούσατε ένα σχολείο που καλύπτει όλες τις βαθμίδες από δημοτικό μέχρι λύκειο σε σχέση με κάποιο δημοτικό π.χ. που είναι μεν καλό αλλά δεν μπορεί το παιδί να συνεχίσει εκεί; Με άλλα λόγια είναι αυτό σημαντικός παράγοντας (να μην αλλάζει δλδ σχολικό περιβάλλον το παιδί) στην επιλογή σας;

 

Αυτά προς το παρόν... :)

 

Εγώ έχω άποψη για το δημοτικό της Μητρόπολης Πειραιά, μόνο που είναι λίγο παλιά. Παρακολουθούσα μαθητρια του σχολείου για πολλά χρόνια[και μετά το δημοτικό που πήγε γυμνάσιο σε δημόσιο]. Έχω να πω ότι το θρησκευτικό στοιχείο δεν είναι έντονο ώστε να το αποφύγει κάποιος σα σχολείο γι΄αυτό το λόγο. Επιπλέον είναι ένα σχολείο με πολύ λεπτομερή και σωστή δουλειά σε όσα έχει να σου προσφέρει. Ειδικά σε ό,τι αφορά την ελληνική γλώσσα και τα μαθηματικά. Επιμένει στο να μάθουν τα παιδιά, πράγμα σπάνιο για σχολείο ιδιωτικό ή δημόσιο, γενικά. Θεωρώ ότι είναι ένα σχολείο που προσφέρει πολύ καλό επίπεδο και πολύ καλές βάσεις σε ένα παιδί.

 

Προσοχή, μεταφέρω με επιφύλαξη την άποψή μου γιατί έχουν περάσει 10 χρόνια και νομίζω ότι έχει αλλάξει η διεύθυνση του σχολείου. Δε γνωρίζω από πρώτο χέρι τί γίνεται σήμερα στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένη Πασχαλίτσα πάλι εδώ να βοηθάς εμάς... Εχεις δίκιο για το σχολείο της Μητρόπολης έχω πρόσφατη ενημέρωση από δασκάλα που ήταν μέσα και μου μίλησε με τα καλύτερα λόγια για την δουλειά που κάνουν με τα παιδιά. Τώρα το πόσο βαρύ είναι το θρησκευτικό στοιχείο ανάλογα την οικογένεια πως το αξιολογεί.

 

Για την Παιδαγωγική έχω ακούσει και καλά και κακά έτσι όπως τα βλέπω εγώ. Πολύ πίεση έχω ακούσει από διάφορες οικογένειες. Εσύ αν θυμάμαι καλά Ελληνογερμανική δεν είστε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας. Ενδιαφέρομαι για απόψεις γονέων που έχουν παιδιά που φοιτούν στον Πλάτωνα. :) Όποιος θα μπορούσε να στείλει πμ θα ήμουν υπόχρεη!

Επίσης, αν υπάρχει άποψη για ιδ. σχολεία που στηρίζουν σε ατομικό επίπεδο παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες (και δεν εννοώ να έχουν και καλά ειδική αγωγή) . Όποια πληροφορία ευπρόσδεκτη !! :)

Link to comment
Share on other sites

Και επανέρχομαι με ένα σχολείο που δεν είχα δει μέχρι πρόσφατα στον Πειραιά και ενώ πήγα χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον κατάφεραν να μου κεντρίσουν την προσοχή. Διεθνές ή αλλιώς Ιnternational school of Pireaus το πρώην Πετράκη Βαλσαμίδου δηλαδή. Το δημοτικό αυτό ακολουθεί το πρόγραμμα I.B με σκοπό να καταφέρει να πάρει την πιστοποίηση και δείχνει να έχει επενδύσει πολύ σε αυτό.

Οι εγκαταστάσεις τους δεν έχουν κάτι ιδιαίτερο αλλά δεν είναι και το ζητούμενο μου αυτό. Το πρόγραμμα τους σε αρκετά μαθήματα είναι σε αγγλικά και το κόστος το βρήκα λογικό γιαυτά που παρέχει. Παιδάκια στην πρώτη δημοτικού 17 με 24 μαξιμουμ.

Εαν καταφέρει να πάρει την πιστοποίηση I.B θα είναι το μόνο στον Πειραιά,προβληματισμός δικός μου το γεγονός οτι δεν έχω ακούσει απο πουθενά γνώμη για το συγκεκριμένο σχολείο. Δεν γνωρίζω κάποιον να έχει προσωπική άποψη.

Πάντως ένιωσα οτι κάτι ιδιαίτερο έχει αυτό το σχολείο σε σχέση με αυτά που έχω δει στον Πειραιά μέχρι στιγμής.

 

Γνωρίζει κάποιος περισσότερα????

Link to comment
Share on other sites

Για το σχολείο αυτό ξέρω ότι τελευταία δεν πήγαινε καλά οικονομικά. Δεν έχω πληροφορία για το αν γίνονταν καλή δουλειά εκπαιδευτικά, μπορεί να ήταν θύμα της κρίσης. Marco Polo η γνώμη μου είναι να το ψάξεις λίγο περισσότερο. Το PYP δεν είναι απλό πράγμα και ξέρω ότι οι προδιαγραφές είναι πολύ αυστηρές. Το ότι έχει κάνει αίτημα να κάνει πιστοποίηση δεν σημαίνει κάτι. Είναι μία μακροχρόνια διαδικασία με στάδια και χρονοδιαγράμματα. Οπότε, αν σε ενδιαφέρει το PYP, καλό θα είναι να δεις σε ποιο στάδιο βρίσκεται η διαδικασία.

Αν δεις τα σχολεία που έχουν πιστοποιηθεί για ΙΒ στη χώρα μας, θα διαπιστώσεις ότι μιλάμε για εντελώς διαφορετικής ΄τάξης΄ σχολεία από αυτό του Πετράκη. Και από αυτά, ελάχιστα είναι για PYP. Εννοείται, αν σου άρεσε αυτό που είδες, επίλεξέ το. Εγώ πάντως δεν θα βασιζόμουν σε μελλοντική πιστοποίηση κάποιου σχολείου.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο οτι θέλει ψάξιμο γιαυτο αναρωτιέμαι,έχω διαβάσει σχετικά για το I.B πόσο χρόνο θέλει να πιστοποιηθεί και το συγκεκριμένο σχολείο είναι δυο χρόνια και, σε αυτήν την διαδικασία και δείχνει να πηγαίνει καλά. Αλλά θέλει ψάξιμο παραπάνω αν όντως κάνουν τόσο καλή δουλειά όσο λένε.

Link to comment
Share on other sites

Οι ίδιοι μου είπαν οτι προχωράνε ικανοποιητικά και εγώ αυτό θέλω να πιστοποιήσω και το ψάχνω, χθες το είδα το σχολείο γιαυτό ακόμα δεν έχω γνώμη πέρα από την πρώτη επαφή,σίγουρα ακολουθούν το πρόγραμμα αλλά δεν ξέρω πόσο ικανοποιητικά. Πρέπει να το ψάξω, τα σχολεία που αναφέρεις και έχουν την πιστοποίηση ήδη για εμάς είναι μακριά δυστυχώς.

 

Αν ακούσεις κάτι συγκεκριμένο πες μου και εγώ μόλις μάθω περισσότερα θα το γράψω εδω.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν κάναμε έρευνα σε σχολεία με PYP, γι αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Υπάρχουν εδώ κορίτσια που το έχουν φάει με το κουτάλι. Νομίζω θα ... παρέμβουν...

Αν ήμουν όμως στη θέση σου, θα ζητούσα να μου δώσουν αυτοί τις πληροφορίες γι αυτό που "πουλάνε", για το οποίο μάλιστα είναι και υποχρεωμένοι, αν είναι σοβαρό σχολείο. Μετά θα πήγαινα μία βόλτα σε ένα ήδη πιστοποιημένο σχολείο, να πληροφορηθώ για το πρόγραμμα και να κάνω συγκρίσεις. Έχει ενδιαφέρον το PYP, πρέπει να το παραδεχτώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...