Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

To Athener Schule το έχεις σκεφτεί;

 

ειναι παραδιπλα απο το σπιτι μας...δεν μου πολυαρεσει εμφανισιακα...και επίσης εχει μονο δημοτικο και δεν ηθελα να αλλαξει στο γυμνασιο σχολειο.

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

ειναι παραδιπλα απο το σπιτι μας...δεν μου πολυαρεσει εμφανισιακα...και επίσης εχει μονο δημοτικο και δεν ηθελα να αλλαξει στο γυμνασιο σχολειο.

 

Μην κοιτάξεις καθόλου το Athener Schule γιατί δεν θα φτάσεις ούτε μέχρι την Α΄δημ. ... αφού έχει ακουστεί έντονα ότι πάει για κλείσιμο και αναστολή αδείας.

Link to comment
Share on other sites

5.000 - 6.000 και μου εχουν πει :

 

ελληνογαλλικο κολεγιο (αγ.παρασκευή)

ουρσουλινες

ελληνοαγγλικη αγωγη

καντα

 

Καποια αλλη προταση ????

 

οι ουρσουλίνες εχουν 4200ευρω το χρόνο χωρις το σχολικο. 1200ευρω εινια το σχολικο γαι διπλή διαδρομη

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι παραδιπλα απο το σπιτι μας...δεν μου πολυαρεσει εμφανισιακα...και επίσης εχει μονο δημοτικο και δεν ηθελα να αλλαξει στο γυμνασιο σχολειο.

 

Το κτιριακό είναι η αδυναμία του, αλλά πρόκειται να μετεγκατασταθεί πολύ σύντομα (περισσότερες πληροφορίες αν χρειάζεσαι σου στέλνω με ΡΜ).

 

Εκπαιδευτικά γίνεται τρομερά καλή δουλειά, έχω 2 παιδιά εκεί και είμαστε καταευχαριστημένοι.

 

Σε ότι αφορά το γυμνάσιο, όντως δεν έχει, ούτε υπάρχει περίπτωση να έχει. Τα περισσότερα παιδιά συνεχίζουν στη DSA.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην κοιτάξεις καθόλου το Athener Schule γιατί δεν θα φτάσεις ούτε μέχρι την Α΄δημ. ... αφού έχει ακουστεί έντονα ότι πάει για κλείσιμο και αναστολή αδείας.

 

Από που έχεις τόσο "έγκυρη" πληροφορία και τη δημοσιοποιείς με τόση βεβαιότητα;

Μήπως αυτό διαδόθηκε σε κάποιο ελληνογερμανικό σχολείο που βλέπει με φθόνο το Athener;

 

Εννοείται ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο ούτε κατά προσέγγιση!

Link to comment
Share on other sites

Από που έχεις τόσο "έγκυρη" πληροφορία και τη δημοσιοποιείς με τόση βεβαιότητα;

Εννοείται ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο ούτε κατά προσέγγιση!

 

Εγραψα .... "έχει ακουστεί έντονα".... Δεν δημοσιοποίησα καμία "έγκυρη" πληροφορία. Νομίζω ότι στο φόρουμ όλοι λέμε αυτά που γνωρίζουμε ο καθένας μας για διάφορα θέματα που μας ρωτούν. Αυτό το σκοπό έχει. Αφού λοιπόν εσύ γνωρίζεις σίγουρα ότι δεν ισχύει, μπορείς απλά να πεις ότι ... Δεν ισχύει κάτι τέτοιο! Απλά! Δεν χρειάζεται να ειρωνεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα .... "έχει ακουστεί έντονα".... Δεν δημοσιοποίησα καμία "έγκυρη" πληροφορία. Νομίζω ότι στο φόρουμ όλοι λέμε αυτά που γνωρίζουμε ο καθένας μας για διάφορα θέματα που μας ρωτούν. Αυτό το σκοπό έχει. Αφού λοιπόν εσύ γνωρίζεις σίγουρα ότι δεν ισχύει, μπορείς απλά να πεις ότι ... Δεν ισχύει κάτι τέτοιο! Απλά! Δεν χρειάζεται να ειρωνεύεσαι.

 

Όταν αναφέρεις δημοσίως κάτι συκοφαντικό θα πρέπει να είσαι απολύτως βέβαιος ότι ισχύει. Ειδάλλως θα πρέπει να εξηγήσεις το που και από ποιον "έχει ακουστεί έντονα".

Link to comment
Share on other sites

Όταν αναφέρεις δημοσίως κάτι συκοφαντικό θα πρέπει να είσαι απολύτως βέβαιος ότι ισχύει. Ειδάλλως θα πρέπει να εξηγήσεις το που και από ποιον "έχει ακουστεί έντονα".

 

1) Αγαπητέ κύριε! Στο φόρουμ και ειδικά στο θέμα με τα σχολεία, λέμε όλες οι μαμάδες την άποψή μας και τις εμπειρίες μας, καλές ή κακές, αρέσουν ή δεν αρέσουν.

2) Δεν είναι συκοφαντική αυτή η πληροφορία. Είναι απλά μία πληροφορία που αν έχεις παραπάνω "κεραίες" θα την ψάξεις καλύτερα, ώστε να είσαι προετοιμασμένος για το ενδεχόμενο. Δεν μπορώ να πω περισσότερα γιατί τότε θα θεωρηθεί συκοφαντία πραγματικά και δεν έχω καμία πρόθεση άλλωστε.

3) Σε τι να ζηλέψουν τα δύο ελληνογερμανικά σχολεία της Αθήνας το Athener Schule???? Δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα φυσικά! Το αν δίνετε λιγότερα χρήματα, είναι διότι οι παροχές είναι μηδαμηνές (πέρα από το μαθησιακό κομμάτι που δεν το κρίνω). Ο,τι πληρώσει κανείς παίρνει. Δεν βλέπω το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι αυτό που έγραψες έτσι όπως το έγραψες είναι συκοφαντικό, πάω πάσο.

Κατά τ' άλλα, ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ δεν γνωρίζεις τίποτε για τις παροχές του AS, ούτε για την αξία του ως σχολείο, το δε μαθησιακό (που δεν γνωρίζεις και δεν κρίνεις) για κάποιους από εμάς είναι μακράν το σημαντικότερο.

 

ΥΓ. Με αυτά που μόλις έγραψες απλά επιβεβαίωσες αυτό που έγραψα περί φθόνου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι αυτό που έγραψες έτσι όπως το έγραψες είναι συκοφαντικό, πάω πάσο.

Κατά τ' άλλα, ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ δεν γνωρίζεις τίποτε για τις παροχές του AS, ούτε για την αξία του ως σχολείο. Με αυτά δε που μόλις έγραψες απλά επιβεβαίωσες αυτό που έγραψα περί φθόνου.

 

Καλή πρόοδο στα παιδιά σας!

Εύχομαι να μπουν και στη DSA, εάν το επιθυμείτε.

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτάξεις καθόλου το Athener Schule γιατί δεν θα φτάσεις ούτε μέχρι την Α΄δημ. ... αφού έχει ακουστεί έντονα ότι πάει για κλείσιμο και αναστολή αδείας.

 

Αλήθεια??? Μου κάνει πολύ εντύπωση αυτό που λες γιατί έχω γνωστά παιδάκια που είναι εκεί και δεν άκουσα εγώ κάτι. Επίσης γίνεται σφαγή για να μπεις στο συγκεκριμένο σχολείο, δεν έχει θέσεις ούτε γι' αστείο. Μήπως επειδή θα μετακομίσουν σε καινούριο χώρο το λες?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια??? Μου κάνει πολύ εντύπωση αυτό που λες γιατί έχω γνωστά παιδάκια που είναι εκεί και δεν άκουσα εγώ κάτι. Επίσης γίνεται σφαγή για να μπεις στο συγκεκριμένο σχολείο, δεν έχει θέσεις ούτε γι' αστείο. Μήπως επειδή θα μετακομίσουν σε καινούριο χώρο το λες?

 

Δεν μπορώ να απαντήσω δημοσίως τίποτα από όσα με ρωτάς. Δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν σας και ούτε καν σε pm δεν θα μπορούσα να σας πω αυτά που τυχαίνει να έχω πληροφορηθεί (λόγω χώρου). Οποιος έχει παιδιά εκεί μπορεί κάλλιστα να ενδιαφερθεί να μάθει. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το θέμα, οπότε δεν έχω λόγο να ασχοληθώ με κάτι που δεν με αφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια??? Μου κάνει πολύ εντύπωση αυτό που λες γιατί έχω γνωστά παιδάκια που είναι εκεί και δεν άκουσα εγώ κάτι. Επίσης γίνεται σφαγή για να μπεις στο συγκεκριμένο σχολείο, δεν έχει θέσεις ούτε γι' αστείο. Μήπως επειδή θα μετακομίσουν σε καινούριο χώρο το λες?

 

Για όσους δεν το γνωρίζουν, το εν λόγω σχολείο δεν είναι κερδοσκοπικό, τα έσοδα του είναι από τα δίδακτρα και από επιδότηση του Γερμανικού Υπουργείου Παιδείας (το οποίο όπως καταλαβαίνετε δεν θα επιδοτούσε ένα σχολείο με ζοφερό μέλλον και αμφίβολο έργο, όπως παρουσιάστηκε παραπάνω). Οι γονείς έχουν ενεργό ρόλο, αυτοί συνθέτουν το, εκλεγμένο από τη Γενική Συνέλευση τους, Διοικητικό Συμβούλιο. Άρα οι γονείς του σχολείου γνωρίζουν άριστα τι είναι αλήθεια και τι φήμες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις πηγαινουμε ηδη νηπιαγωγειο στις ουρσουλίνες και θα συνεχίσουμε στο δημοτικο. ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι.

 

Γενικά έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια σε όποιον είπα οτι την έγραψα εκεί αλλά δεν ξέρω καμία μαμά που να πηγαίνει το παιδί της γιαυτό ρώτησα!!!;)

Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή!

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι και εγώ πατέρας ενός εξάχρονου που θα πάει στην πρώτη (με το καλό) του χρόνου. Ψάχνω καλό ακι οικονομικό Ιδιωτικό.

 

Χθές είδα το "Αργύρης Λαιμός". Μου έκανε εξαιρετική εντύπωση το πρόγραμμα και η φιλοσοφία του σχολείου που πιστεύω ότι ταιριάζουν στο δικό μου παιδί. Το κτιριακό είναι μέτριο αλλά μπορώ να το "αντέξω"...

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι πέρα από τις πληροφορίες που πήρα από τον Διευθ. δεν έχω καποια άλλη πηγή ενημέρωσης... Μπορώ να τον εμπιστευθώ? Υπάρχει κάποιος στο φορουμ που έχει άποψη και θα μπορούσε να με βοηθήσει?

 

Εναλλακτικά, υπάρχει κάποιο άλλο σχολείο συγγενές σε φιλοσοφία?

 

Ευχαριστώ πολύ?

Link to comment
Share on other sites

5.000 - 6.000 και μου εχουν πει :

 

ελληνογαλλικο κολεγιο (αγ.παρασκευή)

ουρσουλινες

ελληνοαγγλικη αγωγη

καντα

 

Καποια αλλη προταση ????

 

Η Ελληνοαγγλικη Αγωγή έχει ήδη λίστα αναμονής. Πήρα τηλέφωνο γιατί με ενδιέφερε αλλά μπορώ να πω ότι η αντιμετώπιση τους ήταν ιδιαίτερα ψυχρή... είχαν βάλει κασέτα που έλεγε συνέχεια ότι έχουμε λίστα αναμονής... Δεν μπορούμε να σας βοηθήσουμε... Κλπ

Link to comment
Share on other sites

Στην Αργυρη Λαιμου στελνω τα παιδια μου παιδικο και προνηπιο και θα συνεχισουμε και του χρονου. Ειναι κορυφαιο νηπιαγωγειο και οντως χρησιμοποιουν την μεθοδο project οχι μονο στα λογια αλλα και πρακτικα οπως κανουν και στο δημοτικο απο οτι ξερω. Επειδη γνωριζω γονεις που στελνουν τα παιδια τους εκει Δημοτικο το μονο αρνητικο που εχω ακουσει ειναι για τις εγκαταστασεις και μερικοι ισχυριζονται οτι λογω της μεθοδου που χρησιμοποιουν τα παιδια πηγαινοντας Γυμνασιο δυσκολευονται αρκετα να εγκληματιστουν στα αλλα σχολεια.

Ηθελα να μαθω πληροφοριες για Πλατωνα και Ζηριδη για δημοτικο. Πηγα και τα επισκεφτηκα, θα με ενδιεφερε να ακουσω και αποψεις γονιων που στελνουν τα παιδια τους

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τελικά γράψαμε τον γιό μας νηπιαγωγείο στις Ουρσουλίνες. Έχουμε πολύ καλές πληροφορίες σχετικά με το νήπιο.

Έχετε να μοιραστείτε κάτι μαζί μας όσον αφορά στο δημοτικό? Όπως π.χ. είναι πολύ "απαιτητικό", δηλ. πολύ διάβασμα για το σπίτι από τις πρώτες τάξεις, και γενικά ότι ξέρετε (θετικό ή αρνητικό). Περιμένουμε και π.μ.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

ουρσουλίνες μεχρι και δευτερα δημοτικού 4200ευρω, χωρις σχολικο

στο νηπιαγωγειο ειανι μεσα στην τιμή και οι εκπαιδευτικες εκδρομες που γινονται μια φορά το μήνα και καποια υλικά για τις κατασκευές τους

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ουρσουλίνες μεχρι και δευτερα δημοτικού 4200ευρω, χωρις σχολικο

στο νηπιαγωγειο ειανι μεσα στην τιμή και οι εκπαιδευτικες εκδρομες που γινονται μια φορά το μήνα και καποια υλικά για τις κατασκευές τους

 

Πολύ προσιτή τιμή για ένα σχολείο που ως φήμη (τουλάχιστον για μένα) είναι πολύ καλό.

 

Επειδή έχει γραφτεί 2-3 φορές στο topic το "ότι δίνεις παίρνεις", προσωπικά θεωρώ ότι αυτό δεν ισχύει σχεδόν σε τίποτε, πόσο δε περισσότερο σε κάτι βασικά άυλο όπως η εκπαίδευση.

 

Αυτό που δίνεις (το κόστος) είναι συγκεκριμένο και μετρήσιμο. Αυτό που παίρνεις αξιολογείται διαφορετικά από τον καθένα μας. Για αυτό το λόγο αυτό που έχει σημασία είναι το "value for money", το κλάσμα δηλαδή αυτού που νιώθεις ότι παίρνεις με αυτό που πληρώνεις. Σε τελική ανάλυση είναι κάτι που ο καθένας αξιολογεί με άλλα κριτήρια. Η κουβεντούλα μας εδώ προσθέτει δεδομένα, για την τελική όμως αξιολόγηση κάθε άποψη είναι σεβαστή.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ προσιτή τιμή για ένα σχολείο που ως φήμη (τουλάχιστον για μένα) είναι πολύ καλό.

 

Επειδή έχει γραφτεί 2-3 φορές στο topic αυτό ότι "ότι δίνεις παίρνεις", προσωπικά θεωρώ ότι αυτό δεν ισχύει σχεδόν σε τίποτε, πόσο δε περισσότερο σε κάτι βασικά άυλο όπως η εκπαίδευση.

 

Αυτό που δίνεις (το κόστος) είναι συγκεκριμένο και μετρήσιμο. Αυτό που παίρνεις αξιολογείται διαφορετικά από τον καθένα μας. Για αυτό το λόγο αυτό που έχει σημασία είναι το "value for money", το κλάσμα δηλαδή αυτού που νιώθεις ότι παίρνεις με αυτό που πληρώνεις. Σε τελική ανάλυση είναι κάτι που ο καθένας αξιολογεί με άλλα κριτήρια. Η κουβεντούλα μας εδώ προσθέτει δεδομένα, για την τελική όμως αξιολόγηση κάθε άποψη είναι σεβαστή.

 

Απλά πολλούς γονείς δεν τους βολεύει να φεύγουν τόσο νωρίς τα σχολικά. Αν το αφήσεις δραστηριότητες πρέπει να πας να το πάρεις. Αυτό είναι το κακό πιστεύω με τις ουρσουλίνες.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...