Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Kαλησπέρα μαμάδες! Είμαι και 'γω και αναζήτηση σχολείου για το γιο μου που θα πάει νηπιαγωγείο τον Σεπτέμβριο. Ψάχνω για σχολείο που να δίνει έμφαση στα αγγλικά, βόρεια ή και ανατολικά προάστεια. Βλέπω εδώ καλά λόγια για το Κωστέα-Γείτονα και κάνω έρευνα και για τον Πλάτωνα. Βλέπω ότι είναι πιστοποιημένος και για PYP και για Μiddle Years και για ΙΒ. Είναι πράγματι έτσι; Υπάρχει μανούλα που να πηγαίνει εκεί τα παιδάκια της για να μας πει την προσωπική της άποψη;

Αν και δεν είμαι μανούλα αλλά πατερούλης, γιατί δε σκέφτεστε το St Catherine's; Σύμφωνα μάλιστα με κάποιες τελευταίες έρευνες του ΥΠΔΒΜΘ βγήκε πρώτο πέρσι νομίζω από πλευράς αξιολόγησης.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα μαμάδες! Είμαι και 'γω και αναζήτηση σχολείου για το γιο μου που θα πάει νηπιαγωγείο τον Σεπτέμβριο. Ψάχνω για σχολείο που να δίνει έμφαση στα αγγλικά, βόρεια ή και ανατολικά προάστεια. Βλέπω εδώ καλά λόγια για το Κωστέα-Γείτονα και κάνω έρευνα και για τον Πλάτωνα. Βλέπω ότι είναι πιστοποιημένος και για PYP και για Μiddle Years και για ΙΒ. Είναι πράγματι έτσι; Υπάρχει μανούλα που να πηγαίνει εκεί τα παιδάκια της για να μας πει την προσωπική της άποψη;

 

Επειδή δείχνεις να σε ενδιαφέρει το ΙΒ, τσέκαρε και Μωραϊτη που πάω το γιο μου. Είχε και φέτος ίσως τα καλύτερα αποτελέσματα ΙΒ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Για μένα προέχει το εκπαιδευτικό μέρος και το οτι ειναι πολύ κοντα στο σπίτι μου, οπότε με ενθάρρυνες αρκετά.

 

Θα εκτιμούσα αν υπάρχουν και άλλες απόψεις, πάντως θα το επισκεφτώ και θα σας μεταφέρω τις δικές μου εντυπώσεις.

 

 

 

καλημέρα σε όλους !

είμαι καινούργια στην -πολύ ενδιαφέρουσα- συζήτηση για τα σχολεία και σας παρακολουθώ με προσοχή. ψάχνω -απεγνωσμένα είναι η αλήθεια- κάποιον να μου δώσει συγκεκριμένες πληροφορίες για τη φήμη της ελληνοελβετικής σχολής στο χαλάνδρι και-ίσως- και εντυπώσεις. θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τη βοήθειά σας, μια και τελικά όλοι τις ίδιες αγωνίες έχουμε ... για όποιον ενδιαφερεται πάντως, εμείς έχουμε πολύ καλή εμπειρία παιδικου σταθμού από τον "χορό της σοκολάτας" στου παπαγου...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δείχνεις να σε ενδιαφέρει το ΙΒ, τσέκαρε και Μωραϊτη που πάω το γιο μου. Είχε και φέτος ίσως τα καλύτερα αποτελέσματα ΙΒ.

 

Αλήθεια, ποιος ήταν φέτος ο μέσος όρος του σχολείου στα αποτελέσματα του ΙΒ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ ενδιαφέρομαι για αυτό το σχολείο και δεν έχω βρει κανέναν που να πηγαίνει εκεί το παιδί του ώστε να μάθω κάποια πράγματα.

Το επισκέφτηκα και όντως οι εγκαταστάσεις δεν με ενθουσίασαν,μοιάζει σαν να είναι ένα σχολείο δημόσιο συνοικιακό αλλά προσπερνώντας το θέλησα να ακούσω την διευθύντρια η οποία με κατέκτησε για τον τρόπο που θέλει να μεταδώσει γνώσεις στα παιδιά. Είναι πολυ προσγειωμένη στην ελληνική πραγματικότητα και δίνει έμφαση στην μάθηση μέσα στην τάξη. Τα Γαλλικά είναι προτεραιότητα και τα Αγγλικά ξεκινούν στην Β' Δημοτικού. Τα δίδακτρα δεν είναι απαγορευτικά.

Μακάρι να ήξερα κάποια μητέρα να μου πει την γνώμη της εξ ιδίαν ώστε να επιβεβαιωθώ για το ένστικτό μου.

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ενδιαφέρομαι για αυτό το σχολείο και δεν έχω βρει κανέναν που να πηγαίνει εκεί το παιδί του ώστε να μάθω κάποια πράγματα.

Το επισκέφτηκα και όντως οι εγκαταστάσεις δεν με ενθουσίασαν,μοιάζει σαν να είναι ένα σχολείο δημόσιο συνοικιακό αλλά προσπερνώντας το θέλησα να ακούσω την διευθύντρια η οποία με κατέκτησε για τον τρόπο που θέλει να μεταδώσει γνώσεις στα παιδιά. Είναι πολυ προσγειωμένη στην ελληνική πραγματικότητα και δίνει έμφαση στην μάθηση μέσα στην τάξη. Τα Γαλλικά είναι προτεραιότητα και τα Αγγλικά ξεκινούν στην Β' Δημοτικού. Τα δίδακτρα δεν είναι απαγορευτικά.

Μακάρι να ήξερα κάποια μητέρα να μου πει την γνώμη της εξ ιδίαν ώστε να επιβεβαιωθώ για το ένστικτό μου.

 

Σ'αυτές τις περιπτώσεις που δεν γνωρίζεις καποιον, το μυστικό είναι : τη στήνεις απέξω το μεσημέρι ή το πρωί και μιλας με τους γονείς που πηγαίνουν οι ίδιοι τα παιδιά τους σχολείο (δεν πάνε όλοι με σχολικό).

Καντο μερικές μέρες και θα δεις πόσα θα μάθεις.

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτές τις περιπτώσεις που δεν γνωρίζεις καποιον, το μυστικό είναι : τη στήνεις απέξω το μεσημέρι ή το πρωί και μιλας με τους γονείς που πηγαίνουν οι ίδιοι τα παιδιά τους σχολείο (δεν πάνε όλοι με σχολικό).

Καντο μερικές μέρες και θα δεις πόσα θα μάθεις.

 

Το σκέφτηκα κι εγώ, έχεις δίκιο! Ευχαριστώ:wink:

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι μανούλα αλλά πατερούλης, γιατί δε σκέφτεστε το St Catherine's; Σύμφωνα μάλιστα με κάποιες τελευταίες έρευνες του ΥΠΔΒΜΘ βγήκε πρώτο πέρσι νομίζω από πλευράς αξιολόγησης.

 

Είχα την εντύπωση οτι προϋπόθεση για να γίνει δεκτό ένα παιδάκι εκεί είναι η βρετανική υπηκοότητα ενός εκ των γονέων. Δεν ξέρω, ίσως και να κάνω λάθος.

Ποιές οι εντυπώσεις σου από Μωραϊτη; Ενδιαφέρομαι για το νηπιαγωγείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα την εντύπωση οτι προϋπόθεση για να γίνει δεκτό ένα παιδάκι εκεί είναι η βρετανική υπηκοότητα ενός εκ των γονέων. Δεν ξέρω, ίσως και να κάνω λάθος.

Ποιές οι εντυπώσεις σου από Μωραϊτη; Ενδιαφέρομαι για το νηπιαγωγείο.

 

Πάντως παρολο που στα κριτηρια βαζουν να εισαι Αγγλος, Καναδος, Αυστραλος κ.λ.π.

η Μενεγακη εχει τα παιδια της εκει οποτε καποια φορμουλα θα υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παρολο που στα κριτηρια βαζουν να εισαι Αγγλος, Καναδος, Αυστραλος κ.λ.π.

η Μενεγακη εχει τα παιδια της εκει οποτε καποια φορμουλα θα υπαρχει

 

Νομίζω ότι όταν έχεις την οικονομική επιφάνεια της Μενεγάκη η φόρμουλα είναι μάλλον προφανής.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω εδώ για να υπάρχει η πληροφορία για μαμάδες που ψάχνουν τιμές, ότι μας έστειλαν μέιλ από το σχολείο μας (Κωστέα -Γείτονα) την περασμένη βδομάδα, ότι τα δίδακτρα του προνηπίου από 6300 που ήταν πέρσυ πέφτουν φέτος στα 5400 με τις περσινές παροχές που έχω αναφέρει σε παλιότερο ποστ μου(περιλαμβάνεται παράβολο και κάτι σου ξου μου) και του νηπίου από 6300 στα 5900 αλλά προστίθενται παροχές, οι οποίες είναι δωρεάν κολύμβηση και δωρεάν πρόγευμα και γεύμα. Πάλι καλά!:rolleyes: Κάτι είναι και αυτό! Βέβαια εγώ ούτως ή άλλως δεν θα έπαιρνα διατροφή του χρόνου (είναι παράξενη και δεν τρώει ούτε τα μισά οπότε γιατί να τα πληρώνω;) αλλά τέλος πάντων...:?

Link to comment
Share on other sites

μας έστειλαν μέιλ από το σχολείο μας (Κωστέα -Γείτονα) την περασμένη βδομάδα, ότι τα δίδακτρα του προνηπίου από 6300 που ήταν πέρσυ πέφτουν φέτος στα 5400 με τις περσινές παροχές που έχω αναφέρει σε παλιότερο ποστ μου(περιλαμβάνεται παράβολο και κάτι σου ξου μου) και του νηπίου από 6300 στα 5900 αλλά προστίθενται παροχές, οι οποίες είναι δωρεάν κολύμβηση και δωρεάν πρόγευμα και γεύμα.

 

Ουάου! Εντυπωσιακή ανταπόκριση του σχολείου στα νέα δεδομένα, ειδικά στο προνήπιο! Για το δημοτικό ξέρεις κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.ειμαι καινουρια στην ωραια παρεα σας.οπως οι περισσοτεροι ετσι και εγω εχω προβληματιστει με το σοβαρο θεμα σχολειου.ο μικροσ μου θα παει α'δημοτικου.τα σχολεια με τα οποια εχω ερθει σε επαφη,ειναι Αυγουλεα-Λιναρδατου,Νεα Παιδεια ,και παιδαγωγικη στον πειραια.γνωριζετε καποια απο αυτα να μου πειτε και την δικια σας αποψη?μενω αιγαλεω και θελω το σχολειο του μικρου να ειναι σχετικα κοντα με το σπιτι.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To Athener Schule, που έτσι κι αλλιώς είναι από τα οικονομικότερα καλά σχολεία, αποφάσισε μείωση των διδάκτρων κατά 5% από το νέο σχολικό έτος. Μέχρι τώρα τα δίδακτρα ήταν 4560? για το νηπιαγωγείο, 5060? για την Α' και 5215? για τις Β'-ΣΤ' (συμπ. κολύμβησης). Για το δεύτερο παιδί υπάρχει έκπτωση 15% και για το τρίτο 30%.

Link to comment
Share on other sites

To Athener Schule, που έτσι κι αλλιώς είναι από τα οικονομικότερα καλά σχολεία, αποφάσισε μείωση των διδάκτρων κατά 5% από το νέο σχολικό έτος. Μέχρι τώρα τα δίδακτρα ήταν 4560? για το νηπιαγωγείο, 5060? για την Α' και 5215? για τις Β'-ΣΤ' (συμπ. κολύμβησης). Για το δεύτερο παιδί υπάρχει έκπτωση 15% και για το τρίτο 30%.

 

Καλέ αυτό το σχολείο τί κάνει τελικά; Φεύγει ή μένει στις εγκαταστάσεις που είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλέ αυτό το σχολείο τί κάνει τελικά; Φεύγει ή μένει στις εγκαταστάσεις που είναι;

 

Στην πρόσφατη Γενική Συνέλευση των Γονέων (αυτό το σχολείο διοικείται από το Σύλλογο Γονέων του) αποφασίστηκε να παραμείνει εκεί που είναι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν μάθεις κάτι γράψέ το, καθότι είχα κι εγώ την ίδια απορία στο ποστ (γαλλόφωνα δημοτικά)

 

 

Catalina την έγραψα εκεί τελικά (Ελληνοελβετική) γιατί αν και δεν μου άρεσε καθόλου το κτιριακό με έπεισε η ιδιοκτήτρια για το εκπαιδευτικό έργο (βάσει ενστίκτου κινήθηκα) καθώς και η τιμή και το ωράριο.

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

Catalina την έγραψα εκεί τελικά (Ελληνοελβετική) γιατί αν και δεν μου άρεσε καθόλου το κτιριακό με έπεισε η ιδιοκτήτρια για το εκπαιδευτικό έργο (βάσει ενστίκτου κινήθηκα) καθώς και η τιμή και το ωράριο.

 

Ευχαριστώ yola

 

Μπορείς να μου πεις λεπτομέρειες με πμ? Είναι όπως τα λέει το σάιτ τους ή παρεκκλίνουν? (από τιμή εννοώ). Επίσης το ωράριο, πώς είναι? Αν δε σε βάζω σε κόπο φυσικά. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όταν έχεις την οικονομική επιφάνεια της Μενεγάκη η φόρμουλα είναι μάλλον προφανής.

Απόσο γνωρίζω, εδώ και κάποια χρόνια δεν ειναι απαραίτητη προυποθεση να εχει το παιδι ξενο διαβατηριο για το St Catherines. Βέβαια τα διδακτρα είναι γύρω στα 12000 ευρώ..

Seldora

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω εδώ για να υπάρχει η πληροφορία για μαμάδες που ψάχνουν τιμές, ότι μας έστειλαν μέιλ από το σχολείο μας (Κωστέα -Γείτονα) την περασμένη βδομάδα, ότι τα δίδακτρα του προνηπίου από 6300 που ήταν πέρσυ πέφτουν φέτος στα 5400 με τις περσινές παροχές που έχω αναφέρει σε παλιότερο ποστ μου(περιλαμβάνεται παράβολο και κάτι σου ξου μου) και του νηπίου από 6300 στα 5900 αλλά προστίθενται παροχές, οι οποίες είναι δωρεάν κολύμβηση και δωρεάν πρόγευμα και γεύμα. Πάλι καλά!:rolleyes: Κάτι είναι και αυτό! Βέβαια εγώ ούτως ή άλλως δεν θα έπαιρνα διατροφή του χρόνου (είναι παράξενη και δεν τρώει ούτε τα μισά οπότε γιατί να τα πληρώνω;) αλλά τέλος πάντων...:?

Αυτές οι τιμές ειναι χωρίς σχολικο φαντάζομαι?

Seldora

Link to comment
Share on other sites

To Athener Schule, που έτσι κι αλλιώς είναι από τα οικονομικότερα καλά σχολεία, αποφάσισε μείωση των διδάκτρων κατά 5% από το νέο σχολικό έτος. Μέχρι τώρα τα δίδακτρα ήταν 4560? για το νηπιαγωγείο, 5060? για την Α' και 5215? για τις Β'-ΣΤ' (συμπ. κολύμβησης). Για το δεύτερο παιδί υπάρχει έκπτωση 15% και για το τρίτο 30%.

 

Ισχύει αυτό που λένε στο site ότι οι εγγραφές για την Α' δημοτικού γίνονται μέχρι το Δεκέμβρη της προηγούμενης χρονιάς;

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι τιμές ειναι χωρίς σχολικο φαντάζομαι?

 

Ω, ναι, καλά φαντάζεσαι, βάλε και ένα 1000κάκι για σχολικό (περίπου, δεν θυμάμαι ακριβώς για Κηφισσιά). :|

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ yola

 

Μπορείς να μου πεις λεπτομέρειες με πμ? Είναι όπως τα λέει το σάιτ τους ή παρεκκλίνουν? (από τιμή εννοώ). Επίσης το ωράριο, πώς είναι? Αν δε σε βάζω σε κόπο φυσικά. Ευχαριστώ

 

Εαν μπορεις να με ενημερωσεις γιατι ενδιαφερομαι ιδιαιτερα για αυτο το σχολειο ¨Ωραριο, παροχες, σχολικο, κλπ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...