Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Kαλά μην είσαι και απόλυτη! Αν, θεωρητικά λέμε τώρα, πήγαινε στο σχολείο η κόρη του Ρουβά κι ερχόταν ο μπαμπάς της στο σύλλογο γονέων, όσο και να το κάνεις είναι ένα σύν στο σχολείο.........

 

Πιστεψε με πολυ μεγαλο συν!!!

as1cCAx0g410010Mzg3bGR8MDAwNDcxN2R8TVkgTElUVExFIFBSSU5TU0VTIElT.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Δεν ειπα οτι θα επιλεξω το σχολειο επειδη παει καποιο παιδι γνωστου ανθρωπου μην παρεξηγουμαστε χωρις λογο εννοω ομως οτι για να το εχει επιλεξει καποιος γνωστος ανθρωπος παραδειγμα για το παιδι του κατι θα ξερει!!!Και μετα απο ερευνα ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο

 

 

Μα και εγώ αυτό κατάλαβα και σου ξαναλέω γιατί κάτι θα ξέρει ο γνωστός άνθρωπος;;; Ο γνωστός δεν είναι απαραίτητα γνώστης!!! Να μου έλεγες ότι πάει το παιδί ενός λόγιου, ενός καλού δημοσιογράφου(όχι απαραίτητα γνωστού), ενός διακεκριμένου επιστήμονα, ναι, να δεχτώ το επιχείρημά σου... Τέλος πάντων, καμία παρεξήγηση, μια συμβουλή σου έδωσα...:-D

Link to comment
Share on other sites

Ο γνωστός δεν είναι απαραίτητα γνώστης!!! Να μου έλεγες ότι πάει το παιδί ενός λόγιου, ενός καλού δημοσιογράφου(όχι απαραίτητα γνωστού), ενός διακεκριμένου επιστήμονα, ναι, να δεχτώ το επιχείρημά σου...

 

 

Ten points! Είναι καιρός πια να ξεφύγουμε από τη νοοτροπία ότι οι "γνωστοί" είναι γνώστες, σπουδαίοι, κλπ και οι επιλογές τους άξιες να ορίζουν την αξία των πραγμάτων.

Όχι, για μένα ο γνωστός δεν αποτελεί πυξίδα, προτιμώ να ρωτήσω κάποιον στα "δικά μου μέτρα", που να βιώνει την κατάσταση όπως εγώ, να έχει τις ίδιες ή παρόμοιες ανησυχίες με εμένα, τις ίδιες ή παρόμοιες προοπτικές και τις ίδιες ή παρόμοιες λύσεις ή αδιέξοδα όσον αφορά το μέλλον του παιδιού. Αλλά και πάλι αν ψάξω άλλες πηγές, θα προτιμήσω να είναι σχετικές με το χώρο και όχι απλά να τις αναγνωρίζω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι θα επιλεξω το σχολειο επειδη παει καποιο παιδι γνωστου ανθρωπου μην παρεξηγουμαστε χωρις λογο εννοω ομως οτι για να το εχει επιλεξει καποιος γνωστος ανθρωπος παραδειγμα για το παιδι του κατι θα ξερει!!!Και μετα απο ερευνα ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο

 

 

καλα, σε γνωστο τραγουδιστη αναφέρθηκες οχι σε γνωστο ακαδημαικο, πυρηνικο επιστημονα κλπ!

 

και τι σε κανει να πιστευεις οτι ο γνωστος τραγουδιστης ψαχνει το σχολειο παραπανω απο τον αγνωστο μηχανικο, γιατρο, πωλητη?

 

εγω οταν πηγα διερευντηικα στου Δουκα και η διευθυντρια μου ανεφερε ισα με 10 φορες οτι στο σχολειο πανε παιδια γνωστων (και μαλιστα τονιζε υπαλληλων Βουλης) το θεωρησα ακρως αρνητικο στοιχειο ολο αυτο (και ειδικα το οτι μου το τονιζε συνεχως) που το σχολειο το απερριψα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω οταν πηγα διερευντηικα στου Δουκα και η διευθυντρια μου ανεφερε ισα με 10 φορες οτι στο σχολειο πανε παιδια γνωστων (και μαλιστα τονιζε υπαλληλων Βουλης) το θεωρησα ακρως αρνητικο στοιχειο ολο αυτο (και ειδικα το οτι μου το τονιζε συνεχως) που το σχολειο το απερριψα.

 

Σωστή! Τον Γείτονα τον εχουμε απορρίψει γαι το μελλον ακριβως γιατι μάθαμε οτι πανε πολλά παιδια γνωστων τραγουδιστών και τα λοιπα. ( εκτος εαν ειναι στην ιδια ταξη με του Ρουβα).

Link to comment
Share on other sites

Σωστή! Τον Γείτονα τον εχουμε απορρίψει γαι το μελλον ακριβως γιατι μάθαμε οτι πανε πολλά παιδια γνωστων τραγουδιστών και τα λοιπα. ( εκτος εαν ειναι στην ιδια ταξη με του Ρουβα).

 

Όταν λες στου Γείτονα, εννοείς στου Κωστέα Γείτονα; Καλά εγώ εκεί στέλνω τη μικρή αλλά δεν ξέρω τίποτα για γνωστούς και ιστορίες τέτοιες... Βρε κορίτσια τί λεμε;;; Σε όλα τα μεγάλα ιδιωτικά υπάρχουν ΚΑΙ παιδιά κάποιων γνωστών με προεξάρχον σχολείο το Κολλέγιο όπου πάει ο μεγαλύτερος όγκος επωνύμων... So what???

 

Δε θα επέλεγα ούτε θα απέρριπτα ένα σχολειο από το πόσο γνωστοί άνθρωποι πάνε εκεί!!! Θα επικεντρωθούμε καθόλου στην ουσία;;;:confused:

 

Φυσικά το να σου πλασάρουν στο ίδιο το σχολείο ότι εκεί πάνε φίρμες, αυτό ναι θα ήταν λόγος να το σκεφτώ πολύ καλά αν θα στείλω το παιδί μου γιατί δείχνει κάτι για τη στάση του σχολείου... Βέβαια, αν και όλοι εμείς ήμασταν πιο σοβαροί και όταν μας ελεγαν τέτοιες μούφες τους λέγαμε (με τρόπο) καμιά κουβεντούλα να ισιώσουν, θα είχαν σταματήσει να λένε μπαρούφες μετά συγχωρήσεως....:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά το να σου πλασάρουν στο ίδιο το σχολείο ότι εκεί πάνε φίρμες, αυτό ναι θα ήταν λόγος να το σκεφτώ πολύ καλά αν θα στείλω το παιδί μου γιατί δείχνει κάτι για τη στάση του σχολείου... Βέβαια, αν και όλοι εμείς ήμασταν πιο σοβαροί και όταν μας ελεγαν τέτοιες μούφες τους λέγαμε (με τρόπο) καμιά κουβεντούλα να ισιώσουν, θα είχαν σταματήσει να λένε μπαρούφες μετά συγχωρήσεως....:mrgreen:

 

 

μα αυτο ακριβως λεω κι εγώ, δεν με νοιαζει ποιανου παιδια πάνε, άλλα μη μου το πετάς ως επιχειρημα οτι "ααα εδω ερχονται τα παιδια των ταδε.."

 

και εννοια σου , δεν σπουδαζα 30 χρονια για να ακουω τις φαμφαρες για τους "υπαλληλους βουλης" (σιγα τα λαχανα) και να μην αντιδρω. Μια χαρα της απαντησα εκει.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα αυτο ακριβως λεω κι εγώ, δεν με νοιαζει ποιανου παιδια πάνε, άλλα μη μου το πετάς ως επιχειρημα οτι "ααα εδω ερχονται τα παιδια των ταδε.."

 

και εννοια σου , δεν σπουδαζα 30 χρονια για να ακουω τις φαμφαρες για τους "υπαλληλους βουλης" (σιγα τα λαχανα) και να μην αντιδρω. Μια χαρα της απαντησα εκει.....

 

Ξέρω για το συγκεκριμένο σχολείο με σιγουριά ότι έπρεπε να βάλεις πολιτικό μέσον κάποτε για να μπεις!!!:shock::shock::shock: Τώρα αυτές οι εποχές πέρασαν (ευτυχως γιατί το καλάμι δεν έκανε καλό σε κανέναν). Πολύ καλά έκανες και απάντησες λοιπόν...:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Kαλά μην είσαι και απόλυτη! Αν, θεωρητικά λέμε τώρα, πήγαινε στο σχολείο η κόρη του Ρουβά κι ερχόταν ο μπαμπάς της στο σύλλογο γονέων, όσο και να το κάνεις είναι ένα σύν στο σχολείο.........

 

Δεν κατάλαβα. ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΠΑΕΙ Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΡΟΥΒΑ ή ΟΧΙ?

Θα τον λύσουμε τον γρίφο τελικά?:mrgreen: Αν είναι, να κάνω τα χαρτιά της μετεγγραφής του γιού μου...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα PASCHALITSA ,

Οταν λες την στελνεις στου Γειτονα, ερχεται και την παιρνει το σχολικο απο το σπιτι ή την πας σε καποιο κεντρικο σημειο και την παιρνουν απο εκει???

 

εχω ενα υιο 2,5 χρονων και σκέφτομαι τον Σεπτεμβριο (θα εχει κλεισει τα 3) να τον στειλω παιδικο.

ειμαι αναμεσα στην Ελληνογερμανικη αγωγη και την Ερασμειο.

δεν εχω παει να δω κανενα απο κοντα, εχω ξεκινησει την ερευνα απο εδω μεσα με την βοηθεια σας:wink::wink: εχω καταληξει σε αυτα

θελω να εχει και γερμανικα γιατι σκεφτομαι να τον στειλω και σχολειο εκει!!!

το θεμα μου ειναι η αποσταση βεβαια , γιατι μενουμε Π.φαληρο και τα σχολεια αυτα ειναι ολα Καντζα , Παιανια κτλ...

 

τι ωρα το πρωι ξυπναει για να παρει το σχολικο και τι ωρα στο γυρνανε σπιτι???

μηπως ειναι κουραστικο ολο αυτο το προγραμμα και το ωραριο για παιδακια τοσο μικρης ηλικιας????:cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Θα τον λύσουμε τον γρίφο τελικά?:mrgreen: Αν είναι, να κάνω τα χαρτιά της μετεγγραφής του γιού μου...:roll:

 

Εγώ πάντως αν μάθουμε που πηγαίνει τελικά η κόρη του δεν θα γράψω τα παιδιά μου, αλλά θα γραφτώ εγώ!!!!! Να με καλεί και στα party!!!!!!!!:lol::lol::lol:

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικάν την πηγαινοφέρνω. Αφού εχεις καταλήξει ανάμεσα σε αυτά τα δυο σχολεια, να σου πω ότι έχω αμφιβολίες κατά πόσο θα σε εξυπηρετήσει η Εράσμειος από εκεί που είσαι, μπορείς με ένα τηλεφώνημακ και μόνο όμως να το μάθεις αυτό! Η Ελληνογερμανική Αγωγή όμως, παει παντού και έχει πολύ οργωνωμένα δρομολόγια σχολικών. Μου είχαν πει ότι έχουν υπολογίσει να μην ξεπερναει ποτέ το δρομολογιο τα 50΄. Δεν ξέρω πρακτικά τί γίνεται αλλά είναι αλήθεια ότι έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ στολο σχολικών, είναι μικρά και ευέλικτα και γεμίζουν γρήγορα σχετικά ώστε να μην κάνουν πολλή ώρα κύκλους. Επίσης οι εγκαταστάσεις είναι κυριολεκτικά δίπλα στην έξοδο για Παλλήνη της Αττικής οδού. ( Έξοδος 16 για Ραφήνα και στην πρώτη διασταύρωση δεξιά για Παλλήνη και έφτασες). Από εκεί πάω κι εγώ και συνεχίζω ευθεία, ανεβαίνω πάνω στο βουνό για του Κωστέα Γείτονα.

 

Γερμανικά έχουν και άλλα σχολεία σαν β ξένη γλώσσα από γ΄δημοτικού. Οι ελληνογερμανικές τα έχουν ως κύρια πρώτη ξένη γλώσσα βεβαίως.

 

Α, κάτι ακόμα! Δεν έχουν τμήματα από 3 χρονών αυτά τα σχολεία, από 4 ξεκινάνε και πέρσυ η Αγωγή έκανε μόνο ένα τμήμα προνηπίου γιατί είχε γεμίσει με νήπια... Έτσι μου είπαν τουλάχιστον. Το ξέρω γιατι το τελευταίο δευτερολεπτο δεν την έγραψα εκεί...

 

Γνώμη μου ΜΗΝ ταλαιπωρήσεις παιδί 3 ετών με τέτοια απόσταση. Περίμενε να πάει 4, του χρόνου με το καλό. Αν σε ενδιαφέρει τόσο η γερμανική γλώσσα, βρες έναν γερμανότυπο παιδικό σταθμό, κάπου έχει πάρει το μάτι μου έναν, στη Βάρκιζα ή Βούλα...

 

 

 

Χοντρικά να σου πω ότι η αγωγή έχει πολύ μεγαλύτερο όγκο παιδιών σα σχολείο, υπολόγισε 8-9 τμήματα ανά τάξη. Η Εράσμειος ειναι μικρότερη και οι εγκαταστάσεις της είναι σε πιο "ανθρώπινη κλίμακα". Έχει νέες εγκαταστάσεις στην Κάτζα Παλληνης. Θα έλεγα ότι η Έράσμειος μου φάνηκε πιο λόγιο σχολείο ενώ η Αγωγή πιο δυναμικό-σύγχρονο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως αν μάθουμε που πηγαίνει τελικά η κόρη του δεν θα γράψω τα παιδιά μου, αλλά θα γραφτώ εγώ!!!!! Να με καλεί και στα party!!!!!!!!:lol::lol::lol:

 

Ρε θα σας δείρω το έχετε καταλάβει;;;:lol::lol::lol:

 

Εσύ ειδικά να πας με την κοιλιά τούρλα (σε λίγο) στο προνήπιο!!!:mrgreen:

 

Θα πάρω τηλέφωνο τον ταξιδιάρη και αλίμονό σου κακομοίρα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε θα σας δείρω το έχετε καταλάβει;;;:lol::lol::lol:

 

Εσύ ειδικά να πας με την κοιλιά τούρλα (σε λίγο) στο προνήπιο!!!:mrgreen:

 

Τι να κάνω??? Να μην σε πειράξω και εγώ λίγο????? :D:D:D

Ματθίλδη 17/08/2007

Λουκάς-Ανδρέας 17/01/2010

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αν μάθουμε που πηγαίνει τελικά η κόρη του δεν θα γράψω τα παιδιά μου, αλλά θα γραφτώ εγώ!!!!! Να με καλεί και στα party!!!!!!!!:lol::lol::lol:

 

Εμένα πάλι που ειναι μαζι με την κόρη μου η κορη του τι να κάνω;;;

as1cCAx0g410010Mzg3bGR8MDAwNDcxN2R8TVkgTElUVExFIFBSSU5TU0VTIElT.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αν μάθουμε που πηγαίνει τελικά η κόρη του δεν θα γράψω τα παιδιά μου, αλλά θα γραφτώ εγώ!!!!! Να με καλεί και στα party!!!!!!!!:lol::lol::lol:

 

 

 

και εγω μαζι σου ειμαι!!!!

για φαντασου μας στις συναντησεις γονεων να αντααλλασουμε αποψεις για την εκπαιδευση των παιδιων μας με τον ΣΑΑΑΑΑΑΚΚΗΗΗΗ!!!!

το θεμα ειναι μην ερχεται η Κατια στο σχολειο και τρωμε ηττα!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι που ειναι μαζι με την κόρη μου η κορη του τι να κάνω;;;

 

 

εσυ κοιτα να βγαλεις κοντινες φωτογραφιες και να τις ανεβασεις συντομα σε παρακαλουμε πολυ!!!!!:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...