Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

On 12/8/2021 at 1:42 PM, ellie87 said:

Καλησπέρα σας,

Επανέρχομαι για να περιγράψω μια σοκαριστικη εμπειρία που είχαμε όταν πήγαμε να "γνωρισουν" το παιδί στο saint joseph.

Κατ αρχήν, από την αρχική μας κουβέντα μας ειχαν δώσει την εντύπωση ότι δίνουν πολυ σημασία στο κάθε παιδί ξεχωριστά.Φτανοντας ομως εκεί με τον μικρο, τον πήραν κατευθείαν μέσα χωρίς καλά καλά να δώσουν λιγο χρονο να συνηθίσει, τον έβαλαν με άλλα 3-4 παιδάκια σε μια αίθουσα δημοτικου και αφού έδωσαν και 5' στο να τα γνωρίσουν, τα έβαλαν να γράψουν το όνομα τους, να ζωγραφίσουν κάτι ζωακια, την οικογένεια τους και να κυκλοσουν τα ζωακια που ξεκινάνε από Α...στο τέλος ήθελαν να παίξουν και ένα παιχνίδι όλοι μαζί.Ολα αυτά μέσα σε 40' .Ο δικός μου που θέλει πάντα τον χρόνο του να προσαρμοστεί δεν συμμετειχε.Μου ειπαν λοιπόν ότι δεν μπόρεσαν να δουν τίποτα από το παιδί, τόσο για το αν μπορεί να ενταχθεί στην ομάδα όσο και το γνωστικό επίπεδο.Οταν τους είπα ότι προφανώς δεν ταίριαξε στο παιδί αυτή η εντιμετωπιση και επιπλεον δεν συμφωνούσα με την τακτική αυτή και να κάνουμε ένα ατομικό ραντεβού, μου απάντησαν με ύφος ότι δεν κάνουν ατομικά ραντεβού και αν θέλουμε έχουμε άλλη μια ευκαιρία να τον ξαναπάμε στην επόμενη συνάντηση...χωρίς σχόλια...

Μετά από αυτή την εμπειρία εκτιμώ περισσότερο τα σχολεία που δεν κάνουν ραντεβού με τα παιδιά για να τα δεχτούν.

Προσανατολιζομαστε λοιπον τώρα στην Ιονιο αν και δεν είχα ξετρελαθεί από την συνάντηση μαζι τους.Δεν μου είπαν κάτι "λαθος" απλά δεν ειδα κάτι που να ξεχωρίζει είτε στις εγκαταστάσεις ειτε στο πρόγραμμα τους. Εχει κάποιος εμπειρία εκ των έσω ωστε να μας πει για το πως λειτουργεί το σχολείο και αν είναι ευχαριστημένος?

 

Εχω εμπειρία από συγγενείς που αποφοίτησαν από εκεί προ δεκαετίας. Μιλάω για Φιλοθέη. Το ακαδημαϊκό επίπεδο δεν ήταν ιδιαίτερα καλό και οι εγκαταστάσεις μου είχαν κάνει κακή εντύπωση. Πρόσφατα που της ξαναείδα, ακόμη χειρότερη. Οι συγγενείς που σας λέω έχουν καλές αναμνήσεις, αλλά ακαδημαϊκά οι τάξεις τους είχαν αρκετά χειρότερα αποτελέσματα από τα δημόσια της περιοχής. Ως προς τις εγκαταστάσεις, είναι χαρακτηριστικό ότι το δημόσιο σχολείο (Δημοτικό) είναι πολύ ωραιότερο σαν κτίριο στη Φιλοθέη και σαν αθλητικές εγκαταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπέρα σας! Ενδιαφέρομαι κι εγώ για κάποια γνώμη / εμπειρία σχετικά με 3 ιδιωτικά δημοτικά σχολεία που έχουμε προσανατολιστεί για τον γιό μας.

 

Οι εμπειρίες μας από μια επίσκεψη είναι οι εξής:

 

- Λεόντειος: Στα θετικά η ωραία προσέγγιση από την διευθύντρια και η κουλτούρα της. Γενικά καλές απόψεις και γνώμες έχουμε ακούσει. Στα μειονεκτήματα  το κόστος του σχολικού που ήταν άλλα 1500€ πέρα από τα δίδακτρα και μηδενική έκπτωση σε δεύτερο παιδί.

 

- Εκπαιδευτήρια Λαμπίρη: Η απόσταση είναι 5 λεπτά από το σπίτι μας και μας άρεσε το κομμάτι με την μελέτη μετά το εκπαιδευτικό πρόγραμμα και η επανάληψη της ύλης κάθε Κυριακή. Αρκετές και οι δραστηριότητες που θα μπορούσε να κάνει μετά το σχολείο αλλά δεν έχουμε ακούσει καμιά άποψη ή γνώμη σχετικά με αυτό το σχολείο από κάποιον. Στα θετικά και το οικονομικό

 

- Εκπαιδευτήρια Πασχάλη: Εδώ ακόμα δεν έχουμε πάει αλλά έχουμε ακούσει αρκετά καλά σχόλια από φίλους.

 

Θα εκτιμούσα αν υπάρχουνε κάποιες εμπειρίες και απόψεις για οποιαδήποτε από αυτά τα 3 σχολεία

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, nikboud είπε:

Καλησπέρα σας! Ενδιαφέρομαι κι εγώ για κάποια γνώμη / εμπειρία σχετικά με 3 ιδιωτικά δημοτικά σχολεία που έχουμε προσανατολιστεί για τον γιό μας.

 

Οι εμπειρίες μας από μια επίσκεψη είναι οι εξής:

 

- Λεόντειος: Στα θετικά η ωραία προσέγγιση από την διευθύντρια και η κουλτούρα της. Γενικά καλές απόψεις και γνώμες έχουμε ακούσει. Στα μειονεκτήματα  το κόστος του σχολικού που ήταν άλλα 1500€ πέρα από τα δίδακτρα και μηδενική έκπτωση σε δεύτερο παιδί.

 

- Εκπαιδευτήρια Λαμπίρη: Η απόσταση είναι 5 λεπτά από το σπίτι μας και μας άρεσε το κομμάτι με την μελέτη μετά το εκπαιδευτικό πρόγραμμα και η επανάληψη της ύλης κάθε Κυριακή. Αρκετές και οι δραστηριότητες που θα μπορούσε να κάνει μετά το σχολείο αλλά δεν έχουμε ακούσει καμιά άποψη ή γνώμη σχετικά με αυτό το σχολείο από κάποιον. Στα θετικά και το οικονομικό

 

- Εκπαιδευτήρια Πασχάλη: Εδώ ακόμα δεν έχουμε πάει αλλά έχουμε ακούσει αρκετά καλά σχόλια από φίλους.

 

Θα εκτιμούσα αν υπάρχουνε κάποιες εμπειρίες και απόψεις για οποιαδήποτε από αυτά τα 3 σχολεία

 

Ευχαριστώ πολύ

Για Λαμπίρη δεν έχω ακούσει καλά  λόγια.

Για Πασχάλη δεν έχω εικόνα, αλλά για μένα είναι αρνητικό το ότι δεν έχει γυμνάσιο-λύκειο, για να συνεχίσει στο ίδιο περιβάλλον το παιδί

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος γονιός με εμπειρία απο την Ιόνιο σχολή στη Φιλοθέη; 

Σκεπτόμαστε να πάμε το παιδί μας του χρόνου στην Α δημοτικού και είμαστε ανάμεσα στην Ιόνιο και το Saint Joseph. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας, είμαι καινούρια στο site. Έχω κάνει μια μικρή έρευνα στο forum αλλά η προηγούμενη συζήτηση που βλέπω για το θέμα που με απασχολεί (ιδιωτικά σχολεία) φαίνεται αρκετά παλιά. 

Εμένα με ενδιαφέρουν σχολεία στα νότια προάστεια και μετά από την έρευνα μου έχω καταλήξει στα εκπαιδευτήρια Καίσαρη ή Γείτονα. Οποιαδήποτε σχόλια, κριτικές πληροφορίες έχετε να μου δώσετε γι αυτά ή και γι άλλα σχολεία είναι καλοδεχούμενα. Ο γιός μου είναι 4 αλλά ψάχνω από τώρα για το σχολείο που θα φοιτήσει γιατί θέλω να πάει νηπιαγωγείο εκεί που θα πάει και δημοτικό. Ιδανικά, θα ήθελα να αποφοιτήσει  από το ίδιο σχολείο από νηπιαγωγείο μέχρι και τρίτη λυκείου και επειδή κι εγώ και ο σύζυγος δουλεύουμε πολύ ψάχνω για σχολείο που να προσφέρει διευρυμένο ωράριο και έξτρα δραστηριότητες. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 23/12/2021 at 11:05 ΜΜ, nikboud είπε:

Καλησπέρα σας! Ενδιαφέρομαι κι εγώ για κάποια γνώμη / εμπειρία σχετικά με 3 ιδιωτικά δημοτικά σχολεία που έχουμε προσανατολιστεί για τον γιό μας.

 

Οι εμπειρίες μας από μια επίσκεψη είναι οι εξής:

 

- Λεόντειος: Στα θετικά η ωραία προσέγγιση από την διευθύντρια και η κουλτούρα της. Γενικά καλές απόψεις και γνώμες έχουμε ακούσει. Στα μειονεκτήματα  το κόστος του σχολικού που ήταν άλλα 1500€ πέρα από τα δίδακτρα και μηδενική έκπτωση σε δεύτερο παιδί.

 

- Εκπαιδευτήρια Λαμπίρη: Η απόσταση είναι 5 λεπτά από το σπίτι μας και μας άρεσε το κομμάτι με την μελέτη μετά το εκπαιδευτικό πρόγραμμα και η επανάληψη της ύλης κάθε Κυριακή. Αρκετές και οι δραστηριότητες που θα μπορούσε να κάνει μετά το σχολείο αλλά δεν έχουμε ακούσει καμιά άποψη ή γνώμη σχετικά με αυτό το σχολείο από κάποιον. Στα θετικά και το οικονομικό

 

- Εκπαιδευτήρια Πασχάλη: Εδώ ακόμα δεν έχουμε πάει αλλά έχουμε ακούσει αρκετά καλά σχόλια από φίλους.

 

Θα εκτιμούσα αν υπάρχουνε κάποιες εμπειρίες και απόψεις για οποιαδήποτε από αυτά τα 3 σχολεία

 

Ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα! Με ενδιαφέρει και εμένα το Λαμπίρη ,εάν έχετε μιλήσει με κάποιο γονιό που πάνε τα παιδιά εκεί,θα ήθελα να μοιραστείτε, την άποψη τους. Γνωστοί  μας,εδώ στο Μοσχατο ,που έχουν πάει πριν  αρκετά χρόνια  δε μπορούν να πουν κάτι συγκεκριμένο, αυτό «δεν έχω ακούσει καλά λόγια » για τη σύγχρονη εποχή πάλι δε με βγάζει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από μένα σε όλους . . Ο γιος μου του χρόνου θα πάει Α δημοτικού και Σκέφτομαι να γράψω το παιδί σε ιδιωτικό σχολείο στα Δυτικά προάστια, με προτίμηση το Περιστέρι κ τις πολυ κοντινές γύρω περιοχές. Παρακαλώ αν έχετε κάποιες πληροφορίες για κάποιο πολυ Καλό ιδιωτικό  σχολείο θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στο ποιό να επιλέξω; Σας ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Έχετε προσωπική εμπειρία από τα Εκπαιδευτήρια Αργύρη-Λαιμού από το δημοτικό; Τα παιδιά χρειάζονται φροντιστήριο στις ξένες γλώσσες εκτός σχολείου; Το εκπαιδευτικό/παιδαγωγικό πρόγραμμα όντως είναι ξεχωριστό μέσα από βιωματική μάθηση; Γενικώς με ενδιαφέρει η εμπειρία σας από το συγκεκριμένο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!

Εχω εναν μικρο 2,5 ετων κ ψαχνω για ιδιωτικο παιδικο σταθμο.Μενουμε στην Καλλιθεα κ ενδιαφερομαστε για καποιον καλο ιδιωτικο σταθμο στις γυρω περιοχες.

 

Τα εκπαιδευτηρια Χουρδακη ειναι σε αρκετα κοντινη αποσταση.Επισκεφτηκα την ιστοσελιδα τους κ μου αρεσαν αρκετα τα οσα γραφονται.Ακομα δεν εχω κλεισει ραντεβου για να δω απο κοντα τους χωρους κ να μιλησω με καποιον υπευθυνο.

 

Υπαρχει καποιος που να εχει προσφατη προσωπικη εμπειρια απο τα εκπαιδευτηρια χουρδακη?

 

Εχετε να προτεινετε καποιον αλλο ιδιωτικο παιδικο σταθμο?

 

Εχετε εμπειρια απο τους δημοσιους παιδικους σταθμους της Καλλιθεας?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 8/2/2022 at 10:00 ΜΜ, Μιμη είπε:

Καλησπερα σας!

Εχω εναν μικρο 2,5 ετων κ ψαχνω για ιδιωτικο παιδικο σταθμο.Μενουμε στην Καλλιθεα κ ενδιαφερομαστε για καποιον καλο ιδιωτικο σταθμο στις γυρω περιοχες.

 

Τα εκπαιδευτηρια Χουρδακη ειναι σε αρκετα κοντινη αποσταση.Επισκεφτηκα την ιστοσελιδα τους κ μου αρεσαν αρκετα τα οσα γραφονται.Ακομα δεν εχω κλεισει ραντεβου για να δω απο κοντα τους χωρους κ να μιλησω με καποιον υπευθυνο.

 

Υπαρχει καποιος που να εχει προσφατη προσωπικη εμπειρια απο τα εκπαιδευτηρια χουρδακη?

 

Εχετε να προτεινετε καποιον αλλο ιδιωτικο παιδικο σταθμο?

 

Εχετε εμπειρια απο τους δημοσιους παιδικους σταθμους της Καλλιθεας?

 

Aπό Καλλιθέα έχω ακούσει την Ρετζέπη.

Νέα Σμύρνη τα Σπουργιτάκια και την Άλκηστη. Παλαιό Φάληρο τον Κήπο της γιαγιάς και τη Φεγγαρόστρατα

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πεί κάποιος εάν έχει από προσωπική εμπειρία εντυπώσεις από τα Εκπαιδευτήρια Γιαννόπουλου στη Γλυφάδα και τα Εκπαιδευτήρια Χουρδάκη για το Δημοτικό σχολείο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να με ενημερωσετε αν γνωρίζει κάποιος/α αν υπάρχουν ιδιωτικά σχολεία κοντά στο Περιστέρι η κέντρο Αθήνα  με δίδακτρα περίπου 3.000 ευρώ 

 

Ευχαριστώ πολύ:) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχει κάποιος πρόσφατες πληροφορίες όσον αφορά τα εκπαιδευτήρια Παναγιωτόπουλου, Εκπαιδευτική Αναγέννηση και Πλάτων. Θα με ενδιέφεραν πολύ οι γνώμες σας όσον αφορά το μαθησιακό αλλά και το κοινωνικό κομμάτι καθώς επίσης και κατά πόσο βοηθούν το εκάστοτε παιδί να "ανθίσει" μέσα από διαφορετικά ερεθίσματα, ευκαιρίες, πληροφόρηση. Επίσης θα με βοηθούσε πολύ αν μου λέγατε πώς συμπεριφέρονται τα παιδιά και αν το σχολείο προσέχει και προάγει την ομαδικότητα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και σας παρακαλώ αν μπορείτε να απαντήσετε καθώς αντιμετωπίζω ένα μεγάλο δίλημμα αλλαγής σχολείου. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα με ενδιέφεραν πληροφορίες για τη ΣΧΟΛΗ ΚΑΝΑΣΗ (δημοτικό). Άνοιξε πρόσφατα παράρτημα στην Αγία Παρασκευή, ενώ υπάρχει και στη Ζωγράφου. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 20/1/2022 at 10:20 ΠΜ, RianaX είπε:

Καλημέρα κ από μένα σε όλους . . Ο γιος μου του χρόνου θα πάει Α δημοτικού και Σκέφτομαι να γράψω το παιδί σε ιδιωτικό σχολείο στα Δυτικά προάστια, με προτίμηση το Περιστέρι κ τις πολυ κοντινές γύρω περιοχές. Παρακαλώ αν έχετε κάποιες πληροφορίες για κάποιο πολυ Καλό ιδιωτικό  σχολείο θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στο ποιό να επιλέξω; Σας ευχαριστώ πολύ !

 

Μετά από επίσκεψη σε όλα σχεδόν τα ιδιωτικά των δυτικών προαστίων, εμείς καταλήξαμε στη Διαμαντοπούλου στο Αιγάλεω. Ήταν οι μόνοι ''ανθρώπινοι'' που δε μας έβλεπαν σα κινούμενα € και έδωσαν σημασία στο παιδί. Ο γιος μου πάει πρώτη δημοτικού και είπαστε πάρα πολύ ικανοποιημένοι. Δεν έχει τις εγκαταστάσεις του Αυγουλέα πχ αλλά θέλω να είναι σχολείο και να μαθαίνει πράγματα, όχι βιτρίνα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. 

 

Παρακαλώ πολύ για το οποιοδήποτε σχόλιο για τα εκπαιδευτήρια Ζώη στην Αργυρούπολη.

Με ενδιαφέρει κυρίως από κάποιον με εμπειρία σε νηπιαγωγείο - δημοτικό: 

 

1) Η συμπεριφορά γενικά στα παιδιά και το πως αισθάνονται και τα δικά του παιδιά για το σχολείο. 

2) Στο Δημοτικό αν υπάρχουν παράπονα από την εκπαιδευτική διαδικασία.  

3) Στο Δημοτικό, αν τις μεσημεριανές ώρες η μελέτη που κάνουν πιάνει τόπο, αν γίνεται δουλειά. 

4) Αν οι ξένες γλώσσες διδάσκονται καλά ή παραμένει σε χαμηλό επίπεδο. 

5) Οτιδήποτε άλλο θεωρείτε σημαντικό. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2021 at 11:54 ΜΜ, less_serious είπε:

Για Ιόνιο, Πλάτωνα και Ουρσουλίνες ευχαρίστως να σας δώσω πληροφορίες  @Yovanna  και όποιος άλλος χρειάζεται! 

Θα με ενδιέφεραν πληροφορίες για Πλάτωνα και Ουρσουλινες και Ιόνιο. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2021 at 12:36 ΜΜ, Yovanna είπε:

Έτσι ακριβώς Deena. Πιο ακριβά και από την  Ιόνιο. Δεν λέω ότι η Ιόνιος είναι καλύτερη, αλλά δεν φημίζεται για οικονομικό σχολείο.

Η στολή είναι παντελόνι φόρμας μπλε σκούρο, γαλάζιο φούτερ ή t-shirt και μπλε σκούρα φούτερ ζακέτα. Δεν μου είπαν ότι μπορούμε να φοράμε δικό μας παντελόνι. Για επίσημη στολή δεν μας είπαν.

Καλησπέρα, έχω έναν γιο που θα ξεκινήσει του χρόνου δημοτικο και κάναμε κι εμείς μια διερεύνηση για ιδιωτικο σχολείο.

Επισκεφθηκαμε με τον σύζυγο την ελληνογαλλικη των Ουρσουλινων, την Ιόνιο και την ελληνογαλλικη saint joseph. 

Μας άρεσαν και τα 3 σχολεια, το καθένα για διαφορετικούς λόγους, και τα 3 είναι σίγουρα πολύ καλύτερα από το δημόσιο της περιοχής μας.

Yovanna επισκεφθηκαμε τις Ουρσουλινες και τα δίδακτρα είναι ακριβώς όπως μας τα λες, θα ήθελα απλά να ρωτήσω για τα δίδακτρα της Ιονίου γιατί σε εμάς βγαίνουν πιο ακριβά από της ελληνογαλλικης μετά την ενημέρωση. Αυτό που μας έκανε εντύπωση στην Ιονιο είναι ότι δε μας έδωσαν έντυπο με τις τιμές όπως έκαναν και στις 2 ελληνογαλλικες σχολές. Συγκεκριμένα για το βασικό πρόγραμμα χωρίς μεσημεριανή μελέτη μας είπαν 6.500 (με σχολικο). Απλά αναρωτιέμαι αν δίνουν τις ίδιες τιμές σε όλους.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 3/3/2022 at 11:21 AM, vereniki83 said:

Καλησπέρα,

Θα με ενδιέφεραν πληροφορίες για τη ΣΧΟΛΗ ΚΑΝΑΣΗ (δημοτικό). Άνοιξε πρόσφατα παράρτημα στην Αγία Παρασκευή, ενώ υπάρχει και στη Ζωγράφου. Ευχαριστώ!

Καλησπέρα, 
Ψάχνω και εγώ πληροφορίες για το συγκεκριμένο σχολείο. Μάθατε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι σχετικά νέο μέλος του forum και μαμά ενός 4χρονου αγοριού που πηγαίνει προνήπιο. Μήπως έχετε άποψη για τα σχολεία Εκπαιδευτική Αναγέννηση, Ουρσουλίνες και Αρσάκειο-Τοσίτσειο; Μ'ενδιαφέρουν πρόσφατες απόψεις γονέων καθώς στο περιβάλλον μου δεν υπάρχουν παιδάκια που να φοιτούν εκεί. Είναι αυστηρά αλλά φιλικά προς τα παιδιά; Υπάρχει bullying; Η διοίκηση είναι συνεργάσιμη; Οποιαδήποτε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, εάν θέλετε να αναζητήσετε πληροφορίες σε αυτό το θέμα υπάρχει η δυνατότητα αναζήτησης μέσα στο εκάστοτε θέμα, ενόσω το διαβάζετε:

 

image.png.f45d9f5a4282e92f647b34a7b037cb07.png

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους Μαμάδες και Μπαμπάδες. Μένουμε στα Β.Προάστια (Κρυονέρι) και ψάχνουμε πληροφορίες για κάποια ιδιωτικά που μέχρι τώρα έχουμε δεί. Η Κόρη μας θα ξεκινήσει προ νήπια και μέχρι τώρα έχουμε κοιτάξει τα παρακάτω :

 

Quote

Μοντεσσοριανά Σχολεία

Σχολή Μάνου

Αρσάκεια Τοσιτσεια Εκάλης

Εκπαιδευτική Αναγέννηση

Saint Joseph

Dandolina

Δροσοσταλίδες

 

Διάβασα αρκετά topics @ parents.org και ειδικά για τα μεγάλα σχολεία έχω βρει αρκετές πληροφορίες οι οποίες τεκμηρίωσα και μόνος μου απο κοντά. Ιδανικά και εαν η τσέπη το επέτρεπε θα την πηγαίναμε στην Αναγέννηση αλλά θεωρώ πως τα 5800+1200 για σχολικό είναι κάπως πολλά για ενα παιδάκι 4 χρόνων (προ νήπιο). Η Δική μου άποψη ειναι πως ενα παιδί προ νήπιο - νήπιο μπορεί να ξεκινήσει με ένα μικρό ιδιωτικό και αργότερα στην 1η και μετά να πάει σε ενα οργανωμένο ιδιωτικό σχολείο. Μας κέρδισε η διευθύντρια στις Δροσοσταλίδες αλλα δυστυχώς δεν βρήκα πολλές πληροφορίες και έτσι θα ήθελα και την δική σας άποψη. Αυτό που μας άρεσε ειναι πως έχει δραστηριότητες βασικές και το παιδί ειναί μαζί τους μέχρι τις 4 μεσημέρι. Το συνολικό ποσό ειναι 4.460 για 11 μήνες (Σεπτ-Ιούλ) μαζί με σχολικό και φαγητό + δραστηριότητες που προσφέρουν. Μας άρεσε η έντονη συμμετοχή στα καλλιτεχνικά δρόμενα, εκδρομές, θεατρικές παραστάσεις. Επίσης δώσαμε έμφαση στην καθημερινή μας ενημέρωση. Τα περισσότερα "μεγάλα" σχολεία μας δήλωσαν πως αυτό δεν είναι εφικτό και πως συνήθως διοργανώνουν μια ατομική ενημέρωση μέσα στην εβδομάδα. Μάλιστα κάποια "μεγάλα" σχολεία θεωρούν πως πρέπει να αφήνουμε τον εκπαιδευτικό να κάνει την δουλεία του και να του εμπιστευτούμε το παιδί μας (με όλα αυτα που συμβαίνουν καθημερινά). Εδώ λοιπόν μας έδειξαν μια εφαρμογή που ενημερώνεται καθημερινά απο το σχολείο και τις δασκάλες καθώς επίσης ανάρτηση φωτογραφιών απο τις δραστηριότητες τους και την καθημερινότητα του σχολείου. Και φυσικά ΝΑΙ καθημερινή ενημέρωση για την πορεία του παιδιού και όλα τα θέματα που μας απασχολούν καθώς για εμάς ειναι το σημαντικότερο όλων. Δε μας ενδιαφέρει να ξεπετάμε το παιδί και να αφήνουμε απλά το σχολείο να κάνει την δουλεία του, πρέπει σαν γονείς να έχουμε ενημέρωση για τα πάντα. Θα θέλαμε να ακούσουμε την άποψη σας όμως για όποια από τα παραπάνω σχολεία έχετε εμπειρία καθώς στην τελική όλοι μας το καλύτερο θέλουμε για το παιδί. Σας ευχαριστούμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...