Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γνωρίζετε για την ενδομητρίωση ;


zeta

Recommended Posts

Και πάς στο ικα να σου την γράψει γιατρός του ικα???

Βασικά όχι μόνο για αυτό αλλά γενικά έτσι γίνεται???

αναλογως το ταμειο νομιζω..περνας απο υγειονομικη επιτροπη με τα χαρτια του νοσοκομειου κ την γνωματευση του γιατρου κ σου χορηγουν αυτοι την αδεια..εμενα μου εδωσαν ενα μηνα..οντως ηταν πολυ..μετα απο 10 μερες εισαι οπως κ πριν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 351
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια.

Θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ την δικιά μου ιστορία μαζί σας. Εμένα με παρακολουθούσε μια γυναικολόγος επί τακτά διαστήματα και το μόνο που μου έλεγε είναι ότι έχω απλές κύστες που θα φύγουν με την περίοδο, μόνο που αυτές δεν έφευγαν αλλά μεγάλωναν. Μετά από 1 χρόνο ανακάλυψα ότι έχω ενδομητρίωση και για να απαλαγώ θα μου έκοβαν την περίοδο για 6 μήνες μετά λαπαροσκόπηση και μετά πάλι άλλους 6 μήνες χωρίς περίοδο. Το Ο γιατρός μου είπε ότι αν δεν αφαιρεσώ την ενδομητρίωση δεν μπορώ να κάνω παιδί. πρώτο πράγμα που είπα ήταν ότι ποτέ δεν θα γίνω μάνα. Αφού λοιπόν προετοιμαζόμουν ψυχολογικά για την επέμβαση μετά τις γιορτές έμαθα ότι είμαι έγκυος. Μέχρι εχτές όλα πήγαιναν καλά, ο γιατρός μου είπε ότι η ενδομητρίωση συνεχίζει να μεγαλώνει και μάλλον θα χρειαστώ χειρουργείο. Φοβάμαι παρά πολύ, θα αντέξει το έμβρυο; Έχει κάποια περάσει κάτι παρόμοιο;

καταρχην πολλα πολλα συγχαρητηρια!!!μας δινεις ολες πολυ μα πολυ κουραγιο και ελπιδα..εγω ξερω οτι με την εγκυμοσυνη κ λογω της ανυπαρξιας της περιοδου,οι κυστες "μαραινονται" και εξασθενουν κ εξαφανιζονται..εχω επισης διαβασει οτι μπορει κατα την διαρκεια του τοκετου να σε καθαρισει απο πιθανες ετσιες ο γιατρος (εφοσον κανεις καισαρικη τομη ετσι?)..τωρα για να σου το λεει να το κανεις ο γιατρος σου που ξερει το ιστορικο..προφανως ξερει κατι παραπανω απο μας,ετσι πατατουφα μου?ρωτα τον ομως για τις πιθανοτητες εμπλοκης κλπ,να εισαι πληρως ενημερωμενη..ο,τι κ αν αποφασισεις ομως,εγω κ φανταζομαι ολα τα κοριτσι εδω,σου στελνουμε τις ευχες μας να πανε ολα καλα!:-P

Link to comment
Share on other sites

αναλογως το ταμειο νομιζω..περνας απο υγειονομικη επιτροπη με τα χαρτια του νοσοκομειου κ την γνωματευση του γιατρου κ σου χορηγουν αυτοι την αδεια..εμενα μου εδωσαν ενα μηνα..οντως ηταν πολυ..μετα απο 10 μερες εισαι οπως κ πριν!

 

1 μηνα???Πω πω πάρα πολύ ρε συ...Αλλά δεν πειράζει κάθησες και ανάρρωσες πλήρως!!

Πειράζει αν δεν είναι νοσοκομείο και είναι κλινική εκεί που θα γίνει η επέμβαση?Ξέρω ότι δικαιούσε αναρρωτική με χαρτί γιατρού 15 ημέρες αλλά για παραπάνω περνάς επιτροπή όπως είπες..

cYXLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο πατατούφα μου.. Να είναι μια κοπέλα έγκυος και να της λέει ο γιατρός ότι πρέπει να κάνει εγχείρηση για να της καθαρίσει την ενδομητρίωση. Συνήθως η ενδομητρίωση δημιουργεί πρόβλημα στην εμφύτευση του εμβρύου όταν είναι εσωτερικά στη μήτρα αλλά απ' ότι βλέπω το δικό σου φασολάκι έχει πιαστεί για τα καλά.. Δεν θέλω να σε παρασύρω και να σε επηρεάσω ούτε να σε πάρω στο λαιμό μου αλλά ειλικρινά πάρε και μια δεύτερη γνώμη..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Αύριο πρωί πάω για λαπαροσκόπηση να αφαιρέσω την ενδομητρίωση και ό,τι άλλο προκύψει εκεί μέσα...Ουφ...Είμαι πολύ αγχωμένη...Κάποια που έκανε ήδη την επέμβαση μπορεί να μου πει το συναίσθημα του να σε κοιμίζουν και μετά πώς είναι όταν ξυπνάς; Ξυπνάς εύκολα; Μόνο το θέμα της ολικής νάρκωσης με αγχώνει...

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΗ ΜΟΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!!!!

 

ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.....ΘΑ ΚΟΙΜΘΕΙΣ ΣΑΝ ΠΟΥΛΑΚΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ !!!!

ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΤΕ ΚΟΙΜΗΘΚΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΜΙΛΟΥΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ (ΒΑΣΙΚΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΕΝΑ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ) ΚΑΙ Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ ΜΕ ΚΟΙΜΗΣΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙΠΟΤΑ ....ΞΥΠΝΗΣΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΜΟΥ 2 ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Anthi, πόνους είχα κι εγώ στην ενδομητρίωση. Και γίνονταν τόσο έντονοι τις πιο πολλές φορές που δεν μπορούσα να πάω από εδώ μέχρι την πολυθρόνα απέναντι. Και αυτό για χρόνια, δεν παίζω. Οι πόνοι ηρέμησαν όταν έκανα τη διακοπή περιόδου σα θεραπεία (μετά από τη λαπαροσκόπηση), και όταν σταμάτησα τη θεραπεία μετά από λίγο καιρό με ξαναθυμήθηκαν. Σταματήσαν εντελώς, μαχαίρι, όταν γέννησα τα μωρά μου. Τι να πω. Ξανασυζήτησέ το με το γιατρό σου γιατί ξέρω τους πόνους που περιγράφεις και δεν είναι μόνο ότι σε ενοχλούν, είναι ότι μπορούν να κάνουν την καθημερινότητά σου πολύ δύσκολη.

 

Patatoufa, κι εγώ δεν έχω ξανακούσει τέτοια περίπτωση. Δεν μπορώ να φέρω γνώμη γιατί είναι ειδική περίπτωση και είσαι ήδη έγκυος (συγχαρητήρια! παρεμπιπτόντως), οπότε οι συνθήκες είναι πολύ συγκεκριμένες. Πάντως γνωστή μου κοπέλα ήταν έγκυος και της βρήκανε ότι πήγαινε για δίδυμα, το ένα όμως είχε "εγκλωβιστεί" στη μία σάλπιγγα και μεγάλωνε εκεί και κάποια στιγμή αν δεν το αφαιρούσανε θα τις έσπαγε τη σάλπιγγα. Έγινε κανονικό χειρουργείο με αφαίρεση της συγκεκριμένης σάλπιγγας και το μωράκι που ήταν στη μήτρα της γεννήθηκε φυσιολογικότατα, και μάλιστα αυτή τη στιγμή η κοπέλα έχει άλλα δύο παιδάκια. Καλή επιτυχία, σου εύχομαι, με ό,τι κι αν αποφασίσεις με το γιατρό σου και με το καλό να καλοσωρίσεις το μωράκι σου :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

1 μηνα???Πω πω πάρα πολύ ρε συ...Αλλά δεν πειράζει κάθησες και ανάρρωσες πλήρως!!

Πειράζει αν δεν είναι νοσοκομείο και είναι κλινική εκεί που θα γίνει η επέμβαση?Ξέρω ότι δικαιούσε αναρρωτική με χαρτί γιατρού 15 ημέρες αλλά για παραπάνω περνάς επιτροπή όπως είπες..

κι εγω σε κλινικη την εκανα ανθη μου..κ οντως ενας μηνας ειναι πολυς..ισως παιζει ρολο το γεγονος οτι ειμαι σε αλλο ταμειο..ειμαι δημ. υπαλληλος..κι οι αδειες δινονται πιο αερατα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια! Αύριο πρωί πάω για λαπαροσκόπηση να αφαιρέσω την ενδομητρίωση και ό,τι άλλο προκύψει εκεί μέσα...Ουφ...Είμαι πολύ αγχωμένη...Κάποια που έκανε ήδη την επέμβαση μπορεί να μου πει το συναίσθημα του να σε κοιμίζουν και μετά πώς είναι όταν ξυπνάς; Ξυπνάς εύκολα; Μόνο το θέμα της ολικής νάρκωσης με αγχώνει...

με το καλο,ολα καλα να πανε κι ο θεος μαζι σου..τιποτα δεν ειναι η ναρκωση.εμενα με ρωτησε ο γιατρος κατι χαζο,ποσο καιρο ειμαι παντρεμενη κ δεν προλαβα να δωσω καν ολη την απαντηση..μετα ξυπνησα απο φωνες κ ψιλοχαστουκακια!!φωναζαν το ονομα μου,για να ανακτησω τις αισθησεις μου..να σου πω κατι κ θελω να καταλαβεις οτι το λεω επειδη περασα απο αυτη την κατασταση..μην το κανεις στον εαυτο σου αυτο..ρωτας πολλα κ μπορει καποια απο αυτα να σε αγχωσουν..κριμα δεν ειναι να εισαι αγχωμενη?εγω που δεν ηξερα τι ακριβως με περιμενει,κοιμηθηκα μια χαρα την προηγουμενη κ το πρωι πηγα σχεδον χαλαρη..(σχεδον ετσι?μην τρελλαθουμε κιολας)..καταλαβες κοριτσακι?μην το σκεφτεσαι πολυ κ να θυμασαι οτ ειναι χειρουργειο ρουτινας κι ολα θα πανε μια χαρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Επέστρεψα σήμερα το μεσημέρι σπίτι από την κλινική. Πάει κι αυτό! Έγινε η λαπαροσκόπηση...Ούτε που κατάλαβα πότε με πήρε ο ύπνος...το δύσκολο ήταν ομως όταν ξύπνησα...τους τρέλλανα όλους απ ό,τι μου λένε με ερωτήσεις και γενικώς συζητήσεις που ούτε καν θυμάμαι...Άσε που τρεις νοσοκόμες ήταν από πάνω μου για να με ντύσουν και εγώ αντιστεκόμουν..:D Το λοιπόν αφαιρέθηκαν δύο κύστες και ευτυχώς εστίες άλλες δεν βρέθηκαν...Τώρα θα προχωρήσουμε σε διακοπή της περιόδου για 2 μήνες...Κορίτσια το αρνητικό της κατάστσσης είναι πως ο γιατρός μου είπε πως οι σάλπιγγες μου ήταν κλειστές...:( και αυτό μου κάνει πολλή εντύπωση είναι πως στη σαλπιγγογραφία που είχα κάνει πριν αρχίσω τις σπερματεγχύσεις το προηγούμενο καλοκαίρι έδειχναν βατές...Ο γιατρός΄μου λέει πως η λαπαροσκόπηση είναι πιο έγκυρη εξέταση από τη σαλπιγγογραφία οπότε σύμφωνα με τα νέα δεδομένα πρέπει να προχωρήσω σε εξωσωματική, το καλοκαίρι χωρίς καθυστέρηση ώσπου είμαι σε ευνοική κατάσταση λόγω λαπαροσκόπησης...Ουφ...Δεν ξέρω...Σκέφτομαι να ρωτήσω και δεύτερη γνώμη αλλά και πάλι του έχω εμπιστοσύνη του γιατρού μου και δεν νομίζω να ακούσω τίποτα νεότερο...

Λυπήθηκα για να μαι ειλικρινής...

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

πατριωτακι μου καλη αναρρωση φιλεναδα μου !!!!!

 

Ειδες τελικα που η ναρκωση δεν ηταν τιποτα !!! Κλειστες σαλπιγγες ε?? Βρε κοριτσακι μου τι να σου πω εγω στην θεση σου θα ακουα και μια δευτερη γνωμη, και μετα αποφασιζεις. Μια ακομη γνωμη απο ενα ειδικο δεν εβλαψε ποτε κανεναν...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Επέστρεψα σήμερα το μεσημέρι σπίτι από την κλινική. Πάει κι αυτό! Έγινε η λαπαροσκόπηση...Ούτε που κατάλαβα πότε με πήρε ο ύπνος...το δύσκολο ήταν ομως όταν ξύπνησα...τους τρέλλανα όλους απ ό,τι μου λένε με ερωτήσεις και γενικώς συζητήσεις που ούτε καν θυμάμαι...Άσε που τρεις νοσοκόμες ήταν από πάνω μου για να με ντύσουν και εγώ αντιστεκόμουν..:D Το λοιπόν αφαιρέθηκαν δύο κύστες και ευτυχώς εστίες άλλες δεν βρέθηκαν...Τώρα θα προχωρήσουμε σε διακοπή της περιόδου για 2 μήνες...Κορίτσια το αρνητικό της κατάστσσης είναι πως ο γιατρός μου είπε πως οι σάλπιγγες μου ήταν κλειστές...:( και αυτό μου κάνει πολλή εντύπωση είναι πως στη σαλπιγγογραφία που είχα κάνει πριν αρχίσω τις σπερματεγχύσεις το προηγούμενο καλοκαίρι έδειχναν βατές...Ο γιατρός΄μου λέει πως η λαπαροσκόπηση είναι πιο έγκυρη εξέταση από τη σαλπιγγογραφία οπότε σύμφωνα με τα νέα δεδομένα πρέπει να προχωρήσω σε εξωσωματική, το καλοκαίρι χωρίς καθυστέρηση ώσπου είμαι σε ευνοική κατάσταση λόγω λαπαροσκόπησης...Ουφ...Δεν ξέρω...Σκέφτομαι να ρωτήσω και δεύτερη γνώμη αλλά και πάλι του έχω εμπιστοσύνη του γιατρού μου και δεν νομίζω να ακούσω τίποτα νεότερο...

Λυπήθηκα για να μαι ειλικρινής...

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ ΚΟΡΙΤΣΑΡΑ!!!!:-D:-D:-Dτο ενα βημα εγινε..τωρα παμε παρακατω..βημα-βημα κ μη μου αγχωνεσαι,ολα θα γινουν...η εξωσωματικη ξερουμε ολες εμεις που βασανιζομαστε απο την ενδομητριωση οτι ειναι μια λυση που θα καταφυγουμε οταν εξαντλησουμε την αλλη μεθοδο,την φυσιολογικη συλληψη...μην σε αγχωνει..κι εγω μεχρι το καλοκαιρι αν δεν δω αποτελεσμα θα καταφυγω σε εξωσωματικη..τωρα οσο αφορα τις σαλπιγγες..σιγουρα ο γιατρος σου ξερει περισσοτερα απο ολες εμας μαζι,αλλα επετρεψε μου να εχω επιφυλαξεις..η βατοτητα των σαλπιγγων φαινεται μονο με την σαλπιγγογραφια..με την λαπαροσκοπιση βλεπει ο ειδικος αν υπαρχουν συμφυσεις εξωτερικα των σαλπιγγων...τι να πω?μαλλον ειδε συμφυσεις κ για να μην χανετε κι αλλο χρονο μιας που η υπαρξη τους εμποδιζει την γονιμοποιηση σας ειπε να προχωρησετε σε εξωσωματικη..θα συμφωνησω με την γεωργια οτι ειναι καλο να παρεις κ μια ακομα γνωμη..οσο για την ναρκωση,στα λεγαμε,δεν στα λεγαμε?τωρα πονας?εγω στην αρχη ειχα τραβηγματα στις οπες κ πηγαινα καμπουριασμενη!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ ΚΟΡΙΤΣΑΡΑ!!!!:-D:-D:-Dτο ενα βημα εγινε..τωρα παμε παρακατω..βημα-βημα κ μη μου αγχωνεσαι,ολα θα γινουν...η εξωσωματικη ξερουμε ολες εμεις που βασανιζομαστε απο την ενδομητριωση οτι ειναι μια λυση που θα καταφυγουμε οταν εξαντλησουμε την αλλη μεθοδο,την φυσιολογικη συλληψη...μην σε αγχωνει..κι εγω μεχρι το καλοκαιρι αν δεν δω αποτελεσμα θα καταφυγω σε εξωσωματικη..τωρα οσο αφορα τις σαλπιγγες..σιγουρα ο γιατρος σου ξερει περισσοτερα απο ολες εμας μαζι,αλλα επετρεψε μου να εχω επιφυλαξεις..η βατοτητα των σαλπιγγων φαινεται μονο με την σαλπιγγογραφια..με την λαπαροσκοπιση βλεπει ο ειδικος αν υπαρχουν συμφυσεις εξωτερικα των σαλπιγγων...τι να πω?μαλλον ειδε συμφυσεις κ για να μην χανετε κι αλλο χρονο μιας που η υπαρξη τους εμποδιζει την γονιμοποιηση σας ειπε να προχωρησετε σε εξωσωματικη..θα συμφωνησω με την γεωργια οτι ειναι καλο να παρεις κ μια ακομα γνωμη..οσο για την ναρκωση,στα λεγαμε,δεν στα λεγαμε?τωρα πονας?εγω στην αρχη ειχα τραβηγματα στις οπες κ πηγαινα καμπουριασμενη!!!

 

Καλημέρα Kriskris μου...Κι εγώ καμπουριασμένη πάω...νιώθω κι ένα βάρος όταν σηκώνομαι αλλά εντάξει...Το αντέχω!!!:) Θα ρωτήσω το γιατρό μου για αυτό με τις συμφύσεις την Τετάρτη που θα τον δω...Μου είπε πως φώναξε κατά τη διάρκεια της επέμβασης και τον άλλο γιατρό που είναι υπεύθυνος για τις σαλπιγγογραφίες...ο οποίος ήταν και παρόν στη σαλπιγγογραφία που είχα κάνει...και κάτι με υγρό μου είπαν...που περνά μέσα στις σάλπιγγες και τις χρωματίζει...σαν σαλπιγγογραφία μου ακούγεται πάλι για να μαι ειλικρινής αλλά live αυτή τη ΄φορά...τελοσπάντων το υγρό λέει δεν προχωρούσε καθόλου...εντελώς κλειστές και οι δύο...Αυτά κατάλαβα...αλλά έχω πολλά να τον ρωτήσω την Τετάρτη....και όταν τότε μου δώσει και το dvd της επέμβασης θα πάρω και μια δεύτερη γνώμη για να μαι σίγουρη...

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια! Επέστρεψα σήμερα το μεσημέρι σπίτι από την κλινική. Πάει κι αυτό! Έγινε η λαπαροσκόπηση...Ούτε που κατάλαβα πότε με πήρε ο ύπνος...το δύσκολο ήταν ομως όταν ξύπνησα...τους τρέλλανα όλους απ ό,τι μου λένε με ερωτήσεις και γενικώς συζητήσεις που ούτε καν θυμάμαι...Άσε που τρεις νοσοκόμες ήταν από πάνω μου για να με ντύσουν και εγώ αντιστεκόμουν..:D Το λοιπόν αφαιρέθηκαν δύο κύστες και ευτυχώς εστίες άλλες δεν βρέθηκαν...Τώρα θα προχωρήσουμε σε διακοπή της περιόδου για 2 μήνες...Κορίτσια το αρνητικό της κατάστσσης είναι πως ο γιατρός μου είπε πως οι σάλπιγγες μου ήταν κλειστές...:( και αυτό μου κάνει πολλή εντύπωση είναι πως στη σαλπιγγογραφία που είχα κάνει πριν αρχίσω τις σπερματεγχύσεις το προηγούμενο καλοκαίρι έδειχναν βατές...Ο γιατρός΄μου λέει πως η λαπαροσκόπηση είναι πιο έγκυρη εξέταση από τη σαλπιγγογραφία οπότε σύμφωνα με τα νέα δεδομένα πρέπει να προχωρήσω σε εξωσωματική, το καλοκαίρι χωρίς καθυστέρηση ώσπου είμαι σε ευνοική κατάσταση λόγω λαπαροσκόπησης...Ουφ...Δεν ξέρω...Σκέφτομαι να ρωτήσω και δεύτερη γνώμη αλλά και πάλι του έχω εμπιστοσύνη του γιατρού μου και δεν νομίζω να ακούσω τίποτα νεότερο...

Λυπήθηκα για να μαι ειλικρινής...

 

Καλημέρα moments και καλή ανάρρωση!Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα!Είδες που τελικά δεν ήταν τίποτα η νάρκωση, αλλά και η ανάρρωση είναι πολύ εύκολη. Κάποια τραβηγματάκια και λίγο φούσκωμα θα έχεις τις πρώτες μέρες, αλλά γρήγορα θα φύγουν όλα. Όσο για τις σάλπιγγες, συμφωνώ με τα κορίτσια, πως καλύτερα γνωρίζει ο γιατρός σου, αλλά και μια δεύτερη γνώμη δεν βλάπτει. Προς το παρόν κοίτα να είσαι ήρεμη και να αναρρώσεις. Ένα-ένα τα προβλήματα ξεπερνιούνται. Όσο για το καλοκαίρι, μας βλέπω όλες να είμαστε σε φάση εξωσωματικής, ή ακόμα καλύτερα με μωράκια στην κοιλιά!!!:lol:

event.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα moments και καλή ανάρρωση!Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα!Είδες που τελικά δεν ήταν τίποτα η νάρκωση, αλλά και η ανάρρωση είναι πολύ εύκολη. Κάποια τραβηγματάκια και λίγο φούσκωμα θα έχεις τις πρώτες μέρες, αλλά γρήγορα θα φύγουν όλα. Όσο για τις σάλπιγγες, συμφωνώ με τα κορίτσια, πως καλύτερα γνωρίζει ο γιατρός σου, αλλά και μια δεύτερη γνώμη δεν βλάπτει. Προς το παρόν κοίτα να είσαι ήρεμη και να αναρρώσεις. Ένα-ένα τα προβλήματα ξεπερνιούνται. Όσο για το καλοκαίρι, μας βλέπω όλες να είμαστε σε φάση εξωσωματικής, ή ακόμα καλύτερα με μωράκια στην κοιλιά!!!:lol:

 

Ευχαριστώ mkp μου. Ναι όπως πάμε μας βλέπω όλες μαζί το καλοκαίρι να συζητάμε για την εξωσωματική και να περιμένουμε η μια μετά την άλλη τα αποτελέσματα της χοριακής!!!:D

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα κοριτσακια μου !!!!

 

Moments μου σου εστειλα pm !!!!

 

Εγω λιγες μερες τωρα μου συμβενουν καποιοα περιεργα....απο την μερα που ειχα ωορηξια μεχρι και σημερα που ειναι η 19 μερα του κυκλου μου εχω τραβηγματα κατω χαμηλα και πονο στην μεση λες και περιμενο περιοδο και ενα στηθος πολυ φουσκωμενο...μια βδομαδα τωρα τι μπορει να συμβενει παλι δεν ξερω ????

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα κοριτσακια μου !!!!

 

Moments μου σου εστειλα pm !!!!

 

Εγω λιγες μερες τωρα μου συμβενουν καποιοα περιεργα....απο την μερα που ειχα ωορηξια μεχρι και σημερα που ειναι η 19 μερα του κυκλου μου εχω τραβηγματα κατω χαμηλα και πονο στην μεση λες και περιμενο περιοδο και ενα στηθος πολυ φουσκωμενο...μια βδομαδα τωρα τι μπορει να συμβενει παλι δεν ξερω ????

 

Γεωργία μου σου απάντησα. Βρε λες να έγινε κάτι καλό αυτή τη φορά; Μόνο εκεί πάει το μυαλό μου...Δεν θέλω να σε ξεσηκώνω αλλά μόνο καλό μου ακούγεται...

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Kriskris μου...Κι εγώ καμπουριασμένη πάω...νιώθω κι ένα βάρος όταν σηκώνομαι αλλά εντάξει...Το αντέχω!!!:) Θα ρωτήσω το γιατρό μου για αυτό με τις συμφύσεις την Τετάρτη που θα τον δω...Μου είπε πως φώναξε κατά τη διάρκεια της επέμβασης και τον άλλο γιατρό που είναι υπεύθυνος για τις σαλπιγγογραφίες...ο οποίος ήταν και παρόν στη σαλπιγγογραφία που είχα κάνει...και κάτι με υγρό μου είπαν...που περνά μέσα στις σάλπιγγες και τις χρωματίζει...σαν σαλπιγγογραφία μου ακούγεται πάλι για να μαι ειλικρινής αλλά live αυτή τη ΄φορά...τελοσπάντων το υγρό λέει δεν προχωρούσε καθόλου...εντελώς κλειστές και οι δύο...Αυτά κατάλαβα...αλλά έχω πολλά να τον ρωτήσω την Τετάρτη....και όταν τότε μου δώσει και το dvd της επέμβασης θα πάρω και μια δεύτερη γνώμη για να μαι σίγουρη...

αααααααααααααααααα...ετσι εξηγειται...ο γιατρος σου πρεπει να ειναι πολυ super..προφανως σου εκανε επι τοπου κ σαλπιγγογραφια να τα δει ολα..μπραβο του αν το εκανε αυτο...οποτε εμενα με καλυψες..να κανετε παντως μια καλη συζητηση,να εχεις μια καθαρη εικονα της καταστασης..:oops:

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία μου σου απάντησα. Βρε λες να έγινε κάτι καλό αυτή τη φορά; Μόνο εκεί πάει το μυαλό μου...Δεν θέλω να σε ξεσηκώνω αλλά μόνο καλό μου ακούγεται...

 

 

Δεν ξερω ρε φιλεναδα...οποιος καει με τον χυλο φυσαει και το γιαουρτι....δεν ξερω τιποτα κακο να μην ειναι παλι και οτι αλλο καλοδεχουμενο εννοειται...

Link to comment
Share on other sites

Ήρθα να σας πω τα νέα μου...Τελικά χθές πήγα στον γιατρό μου και η κύστη μου μεγάλωσε τελικά λίγο και ο πόνος δεν είναι απο την κύστη αλλά απο το έντερο!!Μάλλον υπάρχουν εστίες που ακουμπούν το έντερο γι'αυτο πεθαίνω στον πόνο.Άρα προχωράω σε επέμβαση πρός το τέλος της εβδομάδας που έρχεται ή αρχές της μεθεπόμενης.

Μου είπε πάλι αν θέλω να το αντιμετωπίσω με τα χάπια αλλά του είπα όχι και θα τον ειδοποιήσω σήμερα για το οριστικό οκ.

Ελπίζω πάντως να είναι όντως εστίες που ακουμπάνε στο έντερο διαφορετικά θα είναι κάτι άλλο και δεν θέλω να τρέχω και σε άλλους γιατρούς:(

cYXLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ήρθα να σας πω τα νέα μου...Τελικά χθές πήγα στον γιατρό μου και η κύστη μου μεγάλωσε τελικά λίγο και ο πόνος δεν είναι απο την κύστη αλλά απο το έντερο!!Μάλλον υπάρχουν εστίες που ακουμπούν το έντερο γι'αυτο πεθαίνω στον πόνο.Άρα προχωράω σε επέμβαση πρός το τέλος της εβδομάδας που έρχεται ή αρχές της μεθεπόμενης.

Μου είπε πάλι αν θέλω να το αντιμετωπίσω με τα χάπια αλλά του είπα όχι και θα τον ειδοποιήσω σήμερα για το οριστικό οκ.

Ελπίζω πάντως να είναι όντως εστίες που ακουμπάνε στο έντερο διαφορετικά θα είναι κάτι άλλο και δεν θέλω να τρέχω και σε άλλους γιατρούς:(

 

Καλημέρα Anthi μου. Νομίζω πήρες τη σωστή απόφαση. Προχώρα στην επέμβαση. Δεν ξέρω αν διάβασες τα νέα μου αλλά έκανα κι εγώ την περασμένη Τετάρτα λαπαροσκόπηση και αφαίρεσα τις κύστεις ενδομητρίωσης που είχα. Δυστυχώς δεν μπορεί κανείς να ξέρει αν υπάρχουν κύστεις και πού εκτός αν το δει λαπαροσκοπικά. Οπότε κάνε την επέμβαση να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα. Σε μενα ξεκαθάρισε το σκηνικό και ευτυχώς που έκανα τη λαπαροσκόπηση γιατί άδικα προσπαθούσαμε μόνοι μας κάθε μήνα αφού οι σάλπιγγες ήταν κλειστές. Δεν ξέρω αν ήταν και άδικα που έγιναν οι σπερματεγχύσεις έτσι που ήρθαν τα πράγματα. Όπως και να χει η λαπαροσκόπηση θα γίνει για καλό και μόνο ότι θα απαλλαγείς από τους πόνους είναι ήδη θετικό!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Μην αγχώνεσαι! Είσαι σε καλό δρόμο.Όλα θα πάνε καλά!!!

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...