Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γνωρίζετε για την ενδομητρίωση ;


zeta

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαστε ένα ζευγάρι 35 (γυναίκα) + 39 (άνδρας) χρονών που μετά από προσπάθειες καποιων μηνών για φυσική σύλληψη, αποφασίσαμε ευτυχώς να κάνουμε εξετάσεις. Τα αποτελέσματα ήταν για μεν τον γυναικείο παράγοντα καλά (ορμόνες, ανοσολογικά, καρυότυπος) εκτός κάποιων πιθανών συμφύσεων στη δεξιά σάλπιγγα η οποία ήταν παρ' όλα αυτά διαβατή (απλά με δυσκολία). Ενώ για τον ανδρικό παράγοντα είχαμε ένα πολύ κακό σπερμοδιάγραμμα με έντονη ολιγο-ασθενο-τερατο-σπερμία. Το συμπέρασμα όλων των γιατρών που επισκεφθήκαμε ήταν ότι πρέπει να προχωρήσουμε σε εξωσωματική γονιμοποίηση με μικρογονιμοποίηση το οποίο και κάναμε. Η διαδικασία της ωοληψίας-γονιμοποίησης ολοκληρώθηκε δίνοντας μας 5 έμβρυα στο στάδιο της βλαστοκύστης 5 ημερών (πολύ καλής ποιότητας όπως τουλάχιστον μας ανέφεραν) τα οποία μπήκαν για κρυοσυντήρηση για να μεταφερθούν σε επόμενο κύκλο. 

 

Επειδή είμαι της λογικής ότι θέλω να ελεγξουμε ό,τι μπορούμε να ελέγξουμε πριν την εμβρυομεταφορά και μετά φυσικά να ελπίζουμε απλά στο να είμαστε τυχεροί, μου έχει κολλήσει η ιδέα ότι θέλω να ψαξουμε το ενδεχόμενο υπαρξης ενδομητρίωσης. Ο γιατρός γενικά είναι αρνητικός στις "περιττές" εξετάσεις, αλλα για μένα αυτές οι εξετάσεις δεν είναι καθόλου περιττές γιατί θα μας δώσουν καλύτερη εικόνα για τις πιθανότητες επιτυχίας που έχουμε και θα βοηθήσουν εμένα τουλάχιστον πολύ ψυχολογικά. (με την ίδια λογική κάναμε και εξέταση κατακερματισμού πριν ξεκινήσουμε τη διαδικασία παρόλο που ο γιατρός μας είχε πει ότι δεν χρειάζεται και επίσης θα διερευνήσουμε σε αιματολόγο το ενδεχόμενο θρομβοφιλίας, ο γιατρός ήταν αρνητικός και γι' αυτό).

 

Οποια έχει εμπειρία από ενδομητρίωση ή απλά διερεύνηση της ενδομητρίωσης θα εκτιμούσα αν μοιραζόστασταν μαζί μου όποιες πληροφορίες μπορούν να με βοηθήσουν, όπως πχ αν ο μόνος τρόπος να το ψάξει ο γιατρός είναι με λαπαροσκόπηση, τί αλλες εξετάσεις είχατε κάνει, κατα πόσο μπορεί να επηρεάσει το αποτέλεσμα της εξωσωματικής κλπ κλπ και ό,τι αλλο μπορεί να με βοηθήσει !!!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 351
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες..προσπαθούμε με τον σύζυγο για μωράκι εδώ και δύο χρόνια.ειμαι 31 χρονων.στον πρώτο γιατρό που πήγα μου είπε ότι έχω πολυκυστικες ωοθήκες αλλά δεν είναι τίποτα.καναμε πέντε κύκλους με ενέσεις ovitrel αλλά δεν είχε αποτέλεσμα.ο δεύτερος γιατρός μου λέει έχεις ενδομητριωση πρέπει να κάνεις λαπαροσκόπηση.ο τρίτος ναι μεν έχεις ενδομητριωση αλλά θα δοκιμάσεις πρώτα σπερματεγχυση.αποτυχημενη προσπάθεια και αυτή.ο τελευταίος βλέπει κάποιες κυστουλες στις ωοθήκες.ηθελα μια γνώμη όσον αφορά τη λαπαροσκόπηση για δύο συγκεκριμένους γιατρούς.τσακος Ηλίας και γκριμπιζης Γρηγόρης γιατί κλείνω στην άποψη ότι πρέπει να κάνω αυτή την επέμβαση 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...