Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γνωρίζετε για την ενδομητρίωση ;


zeta

Recommended Posts

ακριβως οπως τα λες κοριτσαρα μου..θα προσπαθησουμε για ενα διαστημα των 6 μηνων πες,μονοι ελευθερα κ μετα παμε για αλλα..το θεμα ειναι σε ποια αλλα να παμε?να παμε για εγχειριση κυρσοκυλης ή να παμε κατευθειαν για εξωσωματικη?αντε πες κι εσυ τωρα...τι να πω?ελπιζω να μην χρειαστει να φτασουμε εκει κ να τα αποφυγουμε κ τα δυο..

εσυ μη μασας,ενα τιποτα ειναι το χειρουργειο..κ η ναρκωση?μεχρι το τρια δεν θα προλαβεις να μετρησεις,κ μετα θα κανεις εναν βαρυ υπνακο!!!εδω ειμαστε ολες,για ο,τι χρειαστεις!

 

Σε ευχαριστώ πολύ kriskris μου...Όσο για τη δική σου περίπτωση ελπίζω να μην χρειαστούν τα "άλλα" και μέσα στους 6 μήνες προσπαθειών να φανείτε τυχεροί!!! Για την εγχείριση κιρσοκήλης το ψάξαμε κι εμείς γιατί μας είπε και ο γυναικολόγος μας αν αποφασίσουμε να την κάνουμε, να την έκανε ο σύζυγος μου μέσα στην περίοδο της δικής μου θεραπείας για να μην χάνουμε κι άλλο χρόνο να περιμένουμε...Εντούτοις και ο ίδιος και ένας ουρολόγος που πήγαμε, έμπιστος, μας είπε πως δεν είναι δυστυχώς εγγυημένα τα αποτελέσματα στη βελτίωση του σπέρματος. Και αφού το σπέρμα στο χάλι που είναι, είναι όμως επεξεργάσιμο για μια εξωσωματική είπαμε να μην την κάνουμε την επέμβαση. Κάτι βιταμίνες όμως θα παίρνει ο σύζυγος μου οι οποίες εκ πείρας έδειξε πως βοήθησαν. Ψάξτε το λίγο, συζητάτε και κάντε όπως εσείς νιώθετε καλύτερα...Σου εύχομαι όμως όπως και να χει να πάτε όλα καλά και ποιος ξέρει; Ίσως τελικά όλα να πάνε καλύτερα απ ΄ό,τι περιμένετε!:D

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 351
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια,

επανερχωμε στο φορουμ μετα απο 2-3 μηνες που εχω να γραψω, και εχω περασει και εγω χοντρο λουκι. Αρχισα να κανω εξωσωματικη ειμουν στην 8 μερα ενεσεων ειχα εξι ωαρια και ο γιατρος μου τα σταματησε ολα γιατι ειχα ενδομιτριωση μια κυστη. Την οποια ο βλακας την ειδε και την προσπερασε πριν και μου εδωσε προτοκολλο. Τα φαρμακα την ενδυναμωσαν και μεσα σε 3 μερες η κυστη απο 3cm εργινε 9,5cm. Κοντεψε να με στειλει......μπηκα εσπευμενα στο χειρουργειο και δυστηχως η ζημια ηταν τοσο μεγαλη που εχασα και την σαλλπιγγα και την ωοθηκη μου. Τωρα ξαναρισαμε παλι δειλα δειλα απο αυτον τον μηνα τις προσπαθιες και ο γιατρος μου ειναι πολυ αισιοδοξος οτι θα ερθει συντομα το ποθητο αποτελεσμα....ιδωμεν !!!!!!!!

Εννοειται οτι την εξωσωματικη δεν την εκανα στον γοιατρο μου αλλα σε κεντρο στην Αθηνα !!!!! (μεγαλη μου βλακεια που δεν τον ακουσα τον γιατρο μου απ την αρχη )

Καλη επιτυχια σε ολες μας !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι καλο μου,κι εγω αυτης της αποψης ημουν,ο,τι κανουμε να το κανουμε παραλληλα,ετσι ωστε να αναρρωσουμε παραλληλα κ να ξεκινησουμε μετα δυναμικα..αλλα κι εμας δεν μας τα ειπαν καλα..την μια ειπε ο ουρολογος να μην κανει την επεμβαση,κ την αλλη (προχθες,κι ενω εγω περιμενω μεσα στον επομενο μηνα ξανα την περιοδο...) παμε με επαναλληπτικο σπερμοδιαγραμμα κ αφου βλεπει οτι δεν βελτιωθηκε καθολου η κινητικοτητα,κ μαθαινει κ για την ενδομητριωση μου(την προηγουμενη φορα που πηγαμε στον ουρολογο,δεν ειχα μαθει εγω για την ενδομητριωση..),λεει να την κανετε την επεμβαση,ειναι μονοδρομος!!κλαματα εγω,απογοητευση..λεω τοσο καιρο περιμενα να ξαναεχω περιδο κ να αρχισουμε τις προσπαθειες κ τωρα μας λεει οτι σε αυτην την γονιμη δικη μου φαση ο αντρας μου θα αναρρωνει μετα απο επεμβαση??και δωστου κλαμα..

για να μην στα πολυλογω.αποφασισαμε (αφου μας εδωσε το οκ κ ο ουρολογος) αυτο που εγραψα..σε 6 μηνες βλεπουμε..παντως μεταξυ μας,κι εγω θα προτιμησω μετα εξωσωματικη απο την εγχειριση κυρσοκηλης..δεν μπορω να χανω κι αλλο χρονο...δεν με πηραν τα χρονια (29 ειμαι..),με πηρε ομως το αγχος κ με σηκωσε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και αφού το σπέρμα στο χάλι που είναι, είναι όμως επεξεργάσιμο για μια εξωσωματική είπαμε να μην την κάνουμε την επέμβαση. Κάτι βιταμίνες όμως θα παίρνει ο σύζυγος μου οι οποίες εκ πείρας έδειξε πως βοήθησαν. Ψάξτε το λίγο, συζητάτε και κάντε όπως εσείς νιώθετε καλύτερα...Σου εύχομαι όμως όπως και να χει να πάτε όλα καλά και ποιος ξέρει; Ίσως τελικά όλα να πάνε καλύτερα απ ΄ό,τι περιμένετε!:D

με καρνιτινη momentaki?παιρνει κι ο καημενος ο δικος μου τοσο καιρο αλλα..τζιφος..κινητικοτητα χαλια αλλα αριθμος καλος..γιαυτο σου λεω..θα πεσει εξωσωματικη συννεφο!!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Georgia καλημέρα. Η ιστορία μου μοιάζει λίγο με την δική σου. Χειρουργήθηκα το καλοκαίρι για κύστες ενδομητρ, αλλά αποδείχτηκε όπως μου είπε ο γιατρός ότι ήταν ψευδοκύστες. Οπότε προχωρήσαμε το φθινόπωρο σε εξωσωμ. Την 7η ημέρα των ενέσεων όμως εμφάνισα τεράστιες κύστες και στις δύο ωοθήκες. Εννοείται ότι σταμάτησε η προσπάθεια αμέσως. Απογοητευμένοι εμείς, πήγαμε σε άλλο γιατρό. Ο καινούριος γιατρός μόλις είδε το dvd από το χειρουργείο του καλοκαιριού, μου είπε ότι υπήρχε από τότε η ενδομητρ. κι ότι δεν καθαρίστηκε. Οπότε άδικα μπήκαμε στην διαδικασία της εξωσωματ. χωρίς να καθαριστώ πρώτα κι ότι οι ενέσεις την φούντωσαν τόσο πολύ μέσα σε μία εβδομάδα. Με βάζει αμέσως χειρουργείο πριν 1,5 μήνα, αλλά δυστυχώς αναγκάστηκε να αφαιρέσει την αρ. σάλπιγγα και την αρ. ωοθήκη γιατί τα είχε καταστρέψει η ενδομητρ. Ευτυχώς σώθηκε η δεξιά ωοθήκη. Τώρα είμαι στην φάση των ενέσεων arvekap και παρ'όλα αυτά αισιοδοξούμε. Μακρυγόρησα αλλά νομίζω ότι τέτοια τραγικά λάθη πρέπει να λέγονται.

event.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κοριτσια να ρωτησω κατι ??

Οταν κανεις επεμβαση αφαιρεσης ενδομητριωσης ειναι απαρατητη η διακοπη της περιοδου????

Εμενα δεν μου ειπε κατι τετοιο ο γιατρος μου !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία κοπέλα μου,

 

τι είναι αυτά που διαβάζω;;; είναι δυνατόν να σου συνέβη τέτοιο πράγμα; καλά ο μ.....ς τι είπε;

 

Σε υπέβαλε σε τέτοια ταλαιπωρία και απλά έτυχε;;;

 

Κριςκρις κουράγιο κοπέλα μου... δεν καταλαβαίνω αφού αποφάσισες να κάνεις εξωσωματική γιατί να υποβληθεί ο σύζυγός σου σε επέμβαση και με μη εγγυημένα αποτελέσματα;;

 

δεν τους καταλαβαίνω αυτούς τους γιατρούς ρε παιδιά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεωργία κοπέλα μου,

 

τι είναι αυτά που διαβάζω;;; είναι δυνατόν να σου συνέβη τέτοιο πράγμα; καλά ο μ.....ς τι είπε;

 

Σε υπέβαλε σε τέτοια ταλαιπωρία και απλά έτυχε;;;

 

Κριςκρις κουράγιο κοπέλα μου... δεν καταλαβαίνω αφού αποφάσισες να κάνεις εξωσωματική γιατί να υποβληθεί ο σύζυγός σου σε επέμβαση και με μη εγγυημένα αποτελέσματα;;

 

 

 

domnina μου δεν αποφασισαμε τιποτα ακομη..αν διαβασες αυτα που εγραψα,ειμαστε αναμεσα στις δυο αυτες εκδοχες,αν κ εφοσον δεν καταφερουμε τιποτα μετα απο ενα εξαμηνο προσπαθειων που θα αρχισουν απο τοτε που θα μου ξαναρθει περιοδος..κ λεω οτι αναμεσα σε αυτες τις δυο εκδοχες θα προτιμησω την εξωσωματικη..σέυχαριστω για τις ευχουλες σου..ολες να εχουμε καλη τυχη!!

Link to comment
Share on other sites

Georgia καλημέρα. Η ιστορία μου μοιάζει λίγο με την δική σου. Χειρουργήθηκα το καλοκαίρι για κύστες ενδομητρ, αλλά αποδείχτηκε όπως μου είπε ο γιατρός ότι ήταν ψευδοκύστες. Οπότε προχωρήσαμε το φθινόπωρο σε εξωσωμ. Την 7η ημέρα των ενέσεων όμως εμφάνισα τεράστιες κύστες και στις δύο ωοθήκες. Εννοείται ότι σταμάτησε η προσπάθεια αμέσως. Απογοητευμένοι εμείς, πήγαμε σε άλλο γιατρό. Ο καινούριος γιατρός μόλις είδε το dvd από το χειρουργείο του καλοκαιριού, μου είπε ότι υπήρχε από τότε η ενδομητρ. κι ότι δεν καθαρίστηκε. Οπότε άδικα μπήκαμε στην διαδικασία της εξωσωματ. χωρίς να καθαριστώ πρώτα κι ότι οι ενέσεις την φούντωσαν τόσο πολύ μέσα σε μία εβδομάδα. Με βάζει αμέσως χειρουργείο πριν 1,5 μήνα, αλλά δυστυχώς αναγκάστηκε να αφαιρέσει την αρ. σάλπιγγα και την αρ. ωοθήκη γιατί τα είχε καταστρέψει η ενδομητρ. Ευτυχώς σώθηκε η δεξιά ωοθήκη. Τώρα είμαι στην φάση των ενέσεων arvekap και παρ'όλα αυτά αισιοδοξούμε. Μακρυγόρησα αλλά νομίζω ότι τέτοια τραγικά λάθη πρέπει να λέγονται.

 

 

και εγω δυστηχως εχασα την δεξια σαλπιγγα και την ωοθηκη !!!! απο τραγικο λαθος του γιατρου !!!!!! Αυτα mkp μου πρεπει να τα λεμε για να προβληματιζονται και οι κοπελλες που εχουν τετοιου ειδους προβληματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Georgia είναι τραγικό, πως οι γιατροί μας βάζουν τόσο εύκολα στην διαδ. εξωσωμ. με αποτέλεσμα να χάνουμε όργανα και να κινδυνεύουμε να μην κάνουμε παιδί. Και να φοβόμαστε μην ξαναεμφανιστούν οι κύστες.

event.png
Link to comment
Share on other sites

Γεωργία κοπέλα μου,

 

τι είναι αυτά που διαβάζω;;; είναι δυνατόν να σου συνέβη τέτοιο πράγμα; καλά ο μ.....ς τι είπε;

 

Σε υπέβαλε σε τέτοια ταλαιπωρία και απλά έτυχε;;;

 

Κριςκρις κουράγιο κοπέλα μου... δεν καταλαβαίνω αφού αποφάσισες να κάνεις εξωσωματική γιατί να υποβληθεί ο σύζυγός σου σε επέμβαση και με μη εγγυημένα αποτελέσματα;;

 

δεν τους καταλαβαίνω αυτούς τους γιατρούς ρε παιδιά..

 

 

Οχι μονο με υπεβαλε σε τετοια ταλαιπωρια και μου ειπε οτι λυπαμε αλλα δεν μπορουμε να κανουμε ωοληψια με 6 ωαρια σε παρακαλω αλλα για να μου πει τα πιο πανω μου πηρε και 150 ευρο επισκεψη !!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αναλογος τον γιατρο γεωργια..αλλα επειδη η πλειοψηφια των γιατρων το επιβαλλει,ξερω γω?μαλλον καλο ειναι να γινεται...

 

 

Εμενα kriskris μου μου ειπε οτι τιποτα δεν χρειαζετε θα μεινω εγκυος αμεσα απο μονη μας !!!!! Παντως ολες οι αλλες εξετασεις μου ηταν πολυ καλες και του αντρα μου το ιδιο ....και ειλικρινα περασα απο κοσκινο και πριν και μετα το χειρουργειο εκανα τα παντα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Georgia είναι τραγικό, πως οι γιατροί μας βάζουν τόσο εύκολα στην διαδ. εξωσωμ. με αποτέλεσμα να χάνουμε όργανα και να κινδυνεύουμε να μην κάνουμε παιδί. Και να φοβόμαστε μην ξαναεμφανιστούν οι κύστες.

 

Αυτο ειναι το πιο τραγικο !!!! Εγω παντως αυτουνου του βλακα μετα τα οσα περασα το μονο που του ειπα ειναι τα εξεις: Εμενα δεν με ενδιαφερει αν το εκανες για τα λεφτα η οχι δεν με ενδιαφερει η αποψη και η γνωμη σου απλα του ειπα να παρακαλεις και να ευχεσαι να κανω παιδι γιατι αλλιως θα τον φτασω στα δικαστηρια !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο τότε γιατρός μου, μόλις είχε δει τις κύστες μου είπε ότι δεν φούντωσαν από την εξωσωμ. κι ότι η περίπτωση μου είναι πολύ περίεργη κι ότι πολύ πιθανόν να μην καταφέρω να κάνω παιδιά! Μεγάλο θράσος!!

event.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο τότε γιατρός μου, μόλις είχε δει τις κύστες μου είπε ότι δεν φούντωσαν από την εξωσωμ. κι ότι η περίπτωση μου είναι πολύ περίεργη κι ότι πολύ πιθανόν να μην καταφέρω να κάνω παιδιά! Μεγάλο θράσος!!

 

 

Ειναι ου μπλεξεις μς ασυνηδυτους φιλεναδα !!!!!Πικρη πειρα.......

Εγω mkp μου εχω πιστη οτι στο τελος θα τα καταφερω να αποκτησω ενα μωρακι !!!! Παντως ο γιατρος μου εδω στην Κυπρο ειναι παρα πολυ αισιοδοξος οτι θα γινει και μαλιτσα συντομα !!!!! Ιδωμεν !!!!! Το ιδιο ευχομαι για ολες μας !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα kriskris μου μου ειπε οτι τιποτα δεν χρειαζετε θα μεινω εγκυος αμεσα απο μονη μας !!!!! Παντως ολες οι αλλες εξετασεις μου ηταν πολυ καλες και του αντρα μου το ιδιο ....και ειλικρινα περασα απο κοσκινο και πριν και μετα το χειρουργειο εκανα τα παντα !!!!!

γιωργιτσα με καλες εξετασεις μην σταματατε ποθενα!!βουρρρ για το μπεμπινι!!!

Link to comment
Share on other sites

γιωργιτσα με καλες εξετασεις μην σταματατε ποθενα!!βουρρρ για το μπεμπινι!!!

 

 

Ευχομαι kriskris μου ολα να πανε κατ ευχην, γιατι τα τελευται 2 χρονια ήταν αρκετα μεγαλο φορτιο σωματικο, ψυχολογικο και οικονομικο...αλλα χαλαλι !!!

Εσυ σε πια φαση εισαι τωρα ?

Σου ευχομαι ολα να πανε κατ ευχην απο δω και περα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν με έξι ωάρια και να μη σου κάνει ωοληψία;; ή δεν σου έκανε επειδή ήδη η κύστη είχε μεγαλώσει τόσο πολύ;

 

Ασυνείδητοι τελείως ρε παιδί μου...

 

Κοριτσάκια μου κουράγιο.. όλες θα γίνουμε μανούλες αργά ή γρήγορα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κοριτσια!

 

Εγω μολις τελειωσα με το Arvekap(τρεις ενέσεις μετά την λαπαροσκόπηση). Επειδή η ενδομητριωση ειναι 4ου βαθμου και ο ανδρας μου εχει προβλημα (κινητικοτητα και αριθμος χαλια) μας στείλανε κατευθείαν στην εξωσωματική. Έχω ρωτησει διαφορετικούς γιατρούς και εδώ και στο εξωτερικό και μου ειπαν οτι στην περίπτωση μας η φυσιολογική σύλληψη είναι θαύμα. Ούτε η σπερματέγχυση θα βοηθήσει. L

Στεναχωρήθηκα αλλα τι να κανουμε. Δεν θελω να χανω το χρονο μου - οι γιατροι λενε οτι μετα την θεραπεία με λαπαρασκοπηση και διακοπή περιόδου η ενδωμετριωση «κοιμάται» 6-9 μηνες και μετα μπορεί να επιστρέψει. Όποτε δεν έχω και πολύ περιθώριο. :( Το Μαρτιο θα μπω στο πρωτοκολλώ.

Ευτυχώς που υπαρχει το parents.gr και μπορεις να πεις το πονο σου και να σε καταλάβουν. Να μην τα βάζουμε κάτω και να έρθουν τα μωράκια μας συντομα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν με έξι ωάρια και να μη σου κάνει ωοληψία;; ή δεν σου έκανε επειδή ήδη η κύστη είχε μεγαλώσει τόσο πολύ;

 

Ασυνείδητοι τελείως ρε παιδί μου...

 

Κοριτσάκια μου κουράγιο.. όλες θα γίνουμε μανούλες αργά ή γρήγορα..

 

 

Δεν μου εκανε γιατι η κυστη εφτασε σχεδον στην αλλη μου ωοθηκη !!! Σκεψου ειμαι 48 κιλα και η κυστη μου ηταν 9 με 9.5 cm τεραστια καλυπτε ολην την κοιλιακη μου χωρα αφου την μετριση την εκανε με υπερηχο απο την κοιλια και οχι ενδοκολπικο !

Και εννοειται οτι εκανα ανοικτο χειρουργειο (μεγαλυτερο απο μια καισσαρικη) γιατι υπηρχε ενδεχομενο να μου αχριστεψε οργανα και να επρεπε να αφαιρεθουν , φοβοι του γιατρου μου στην Κυπρο που τελικα επιβαιβαιωθηκαν !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κοριτσια!

 

Εγω μολις τελειωσα με το Arvekap(τρεις ενέσεις μετά την λαπαροσκόπηση). Επειδή η ενδομητριωση ειναι 4ου βαθμου και ο ανδρας μου εχει προβλημα (κινητικοτητα και αριθμος χαλια) μας στείλανε κατευθείαν στην εξωσωματική. Έχω ρωτησει διαφορετικούς γιατρούς και εδώ και στο εξωτερικό και μου ειπαν οτι στην περίπτωση μας η φυσιολογική σύλληψη είναι θαύμα. Ούτε η σπερματέγχυση θα βοηθήσει. L

Στεναχωρήθηκα αλλα τι να κανουμε. Δεν θελω να χανω το χρονο μου - οι γιατροι λενε οτι μετα την θεραπεία με λαπαρασκοπηση και διακοπή περιόδου η ενδωμετριωση «κοιμάται» 6-9 μηνες και μετα μπορεί να επιστρέψει. Όποτε δεν έχω και πολύ περιθώριο. :( Το Μαρτιο θα μπω στο πρωτοκολλώ.

Ευτυχώς που υπαρχει το parents.gr και μπορεις να πεις το πονο σου και να σε καταλάβουν. Να μην τα βάζουμε κάτω και να έρθουν τα μωράκια μας συντομα!!!

 

Εγώ είχα κάνει 7 Arvecap (5 πριν και 2 μετά τη λαπαροσκόπηση). Κι εμένα ήταν 4ου βαθμού και επίσης το σπερμοδιάγραμμα δεν ήταν και ό,τι καλύτερο. Παρ' όλα αυτά τα καταφέραμε και τις δύο φορές φυσιολογικά και ουσιαστικά με την πρώτη προσπάθεια. Ο γιατρός την πρώτη φορά μάς είχε δώσει ένα περιθώριο 6 μηνών το πολύ, καθώς ήμουν και 35. Μην το βάζεις κάτω λοιπόν (όπως λες κι εσύ) και προσπαθήστε και μόνοι σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...