Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκολευομαι πολυ να ειμαι ΜΟΝΟ μαμα.


dora.papa

Recommended Posts

Καλησπερα,με λενε Δωρα και μενω στο εξωτετικο με την οικογενεια μου.Ειμαι συνεχως μονη μου γιατι ο αντρας μου δουλευει και μενω πολλες ωρες με την 2 μιση χρονων κορη μου.Ειμαι παντα μονη χωρις καμια φιλη και χωρις παρεα και νιωθω συνεχως να εχω καταθλιψη.Εχω βαρεθει να ειμαι μονο μανα και να μην κανω τιποτα αλλο για τον εαυτο μου.Εχω ξεχασει ποια ειμαι πλεον νιωθω να εχω χασει την αυτοεκτιμηση μου.Μου αρεσει να εχω την μικρη μου να τη φροντιζω και να την μεγαλωνω αλλα βαρεθηκα η ζωη μου να μην εχει ψηγματα ενηλικα.Δυστυχως βοηθεια δεν εχουμε απο κανενα,γιατι ειμαστε μακρια απο Ελλαδα,ο αντρας μου λειπει πολλες ωρες και νιωθω υπερβολικα μονη.Χρονο για μας τους δυο σαν ζευγαρι συνηθως δεν υπαρχει και γενικα ολη αυτη η φαση μου εχει δημιουργησει ψυχολογικη πιεση και ξεσπασματα.Αυτα εχω να πω εν ολογοις.Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου

επειδη περασα κάτι παρόμοιο, 

πρέπει επειγόντος να δεις τι εχουν κοντά στη γειτονιά σου με άλλα παιδάκια.

Αυτή η ηλικία είναι η δυσκολότερη, δε γίνεται να καλυφθεί το παιδί σου μόνο απο σενα και πρεπει να κανεις παρέες με άλλες μητέρες. 

Δεν ξέρω σε ποιά χώρα είσαι, αλλα νομίζω σε κάθε άλλη χώρα είναι περισσότερες οι δυνατότητες που εχεις σα μητέρα με το παιδί σου, για να περάσεις καλά από ότι στην Ελλάδα. 

Επίσης επειδή σίγουρα θα έχεις και μια καταθλιψουλα βρες καποιο συμπλήρωμα να σε βοηθήσει για να ανεβείς ψυχολογικά κάπως, ή βγές έξω με το παιδί σου και δες την φύση , κάνε δραστηριότητες! 

Κάποιες ώρες της ημέρας μήπως βρείς κάποια  babysitter (κάποιο νεαρό άτομο της εμπιστοσύνης σου ή παιδαγωγό...?)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά, 

 

Φιλικά πάντα, θα ήθελα να απαντήσω σαν ειδικός ψυχικής υγείας ο,τι το 'σίγουρα θα έχεις μια καταθλιψούλα' δεν είναι βοηθητικό και το να πάρει κάποιος ένα συμπλήρωμα διατροφής ΕΑΝ όντως έχει κατάθλιψη δε θα προσφέρει κάτι.

Σε περίπτωση κατάθλιψης, καλύτερα να απευθυνθούμε σε κάποιον ειδικό που θα γνωρίζει πως να τη διαγνώσει. Οι ψυχικές νόσοι δεν είναι αστείο. 

 

Ναι να κοινωνικοποιηθείτε, να ψαχτείτε στο τι υπάρχει γύρω σας και να ζητήσετε βοήθεια εάν κάποιυ δυσκολεύεστε.

 

Καλή χρονιά με σωματική και ψυχική υγεία σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

ναι σωστά, ξέχασα να το γράψω και αυτό επιπλέον. 

Απλά επειδή συνήθως γράφει κάποιος μόνο αυτό, δηλαδή την επίσκεψη σε ειδικό, 

αυτά που έγραψα αφορούν περισσότερο το υπόλοιπο κομμάτι που εξαρτάται από την καθεμιά μας και χωρίς άλλο άνθρωπο. 

Προφανώς αν κάποια δεν μπορεί ή δεν θέλει να τα κάνει αυτά σίγουρα είναι απαραίτητα να υπάρξει συμβουλευτική. 

Η δική μου εμπειρία ήταν ότι αν δεν καταλάβεις ότι δεν θέλεις να τα κάνεις αυτά τα πράγματα,

δεν καταλαβαίνεις ότι υπάρχει και πρόβλημα. 

Εγώ θα μπορούσα να είχα πρόσβαση σε ειδικό πχ, αλλά δεν ήταν αυτό που αισθανόμουν ότι θα με βοηθούσε, παρότι θα το χρειαζόμουν σίγουρα.

 Νομίζω αρκετές μανούλες έχουν άρνηση σε αυτό, οπότε δεν βοηθάει πάντα να λέμε απλά  πήγαινε σε ειδικό. 

Το λέω αυτά έχοντας κάνει θεραπεία πριν, και μετά την κατάσταση αυτή. 

Δυστυχώς υπάρχει μια δυναμική που σου λέει "θέλω να τα καταφέρω μόνη μου, δεν θέλω να χρειαζομαι κάποιον, δεν θέλω να μου πει καποιος ότι δεν είμαι καλά." 

Οπότε αν δοκιμάσει οποιαδήποτε αρχικά και μόνο κάποιες αλλαγές στην καθημερινότητα, γιατί πιστεύω ότι αυτού του είδους το selfcare αρχικά μπορεί και να σου δειξει ότι καν χρειάζεσαι και επιπλέον βοήθεια... να σε βγάλει από την αδιέξοδη σκέψη "δεν μπορώ τίποτα, δεν με βοηθάει τίποτα και κανένας".  

Γιατί,  νομίζω ότι αυτή η σκέψη δεν σε οδηγεί και με τίποτα ούτε και σε ειδικό... υπάρχει και μεγάλη ντροπή στο να ζητήσει μια μητέρα βοήθεια, ανάλογα με το που βρίσκεσαι στον κόσμο....

...αλλά σαφέστατα ήταν παράλειψή μου να το πω. 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2022 at 6:33 ΜΜ, dora.papa είπε:

Καλησπερα,με λενε Δωρα και μενω στο εξωτετικο με την οικογενεια μου.Ειμαι συνεχως μονη μου γιατι ο αντρας μου δουλευει και μενω πολλες ωρες με την 2 μιση χρονων κορη μου.Ειμαι παντα μονη χωρις καμια φιλη και χωρις παρεα και νιωθω συνεχως να εχω καταθλιψη.Εχω βαρεθει να ειμαι μονο μανα και να μην κανω τιποτα αλλο για τον εαυτο μου.Εχω ξεχασει ποια ειμαι πλεον νιωθω να εχω χασει την αυτοεκτιμηση μου.Μου αρεσει να εχω την μικρη μου να τη φροντιζω και να την μεγαλωνω αλλα βαρεθηκα η ζωη μου να μην εχει ψηγματα ενηλικα.Δυστυχως βοηθεια δεν εχουμε απο κανενα,γιατι ειμαστε μακρια απο Ελλαδα,ο αντρας μου λειπει πολλες ωρες και νιωθω υπερβολικα μονη.Χρονο για μας τους δυο σαν ζευγαρι συνηθως δεν υπαρχει και γενικα ολη αυτη η φαση μου εχει δημιουργησει ψυχολογικη πιεση και ξεσπασματα.Αυτα εχω να πω εν ολογοις.Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων.

 

Καλημέρα και καλή χρονιά.

 

Δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα στο εξωτερικό αλλά εγώ θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή μέχρι η μικρή σου να πάει παιδικό σταθμό.  Εκεί από ποια ηλικία πάνε ? Πάντως γύρω στα 3 έτη είναι μια χαρά να πάει το κοριτσάκι σου, έστω και λίγες ώρες. 

 

Θα έχεις κάποιες ώρες ελεύθερες να κάνεις κάποια πράγματα "ενήλικα", συν το γεγονός ότι θα γνωριστείς και με άλλες μητέρες.  Τώρα πάλι θα μου πεις ότι θα γυρνάνε όλα γύρω από τα παιδιά, αλλά μην αποκλείεις το γεγονός να δημιουργήσεις νέες φιλίες ή έστω μια καλή γνωριμία να πιείτε ένα καφέ. 

 

ή δεν ξέρω τι έχει εκεί, κάποιο κέντρο δραστηριοτήτων για το παιδί, έστω και για 2-3 φορές την εβδομάδα ? Κάπου όμως που να πηγαίνεις σταθερά, όχι μία στο τόσο. Για να εδραιωθούν οι γνωριμίες. 

 

Εγώ αυτό θα έκανα.

Και εδώ με το που ξεκίνησαν τα παιδιά μου να πηγαίνουν παιδικό σταθμό, δεν προλαβαίναμε τις προσκλήσεις για πάρτυ κλπ.

Κ έχω κρατήσει φιλία με 2 μητέρες από τότε,  βρισκόμαστε και μόνες μας πιά. (οι δικοί μου είναι 11 κ 12 ετών κ τις κοπέλες που σου λέω τις γνώρισα όταν τα παιδιά ήταν 4 ετών).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Δώρα! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου. Οι ιδέες που σου έδωσαν είναι πολύ ωραίες κ συμφωνώ κ γω. Έχω ένα κοριτσάκι ενως έτους κ εργάζομαι από το Οκτωβριο. Εάν δν είχα βοήθεια δν θα το έκανα. Η δουλειά με βοήθησε πολύ να ξανά βρω τον εαυτό κάπως γιατί κ εμένα ο σύζυγος εργάζεται από το το πρωί επιστρέφει το βράδυ οπότε πριν εργαστώ ήμουν μόνη. Αυτό π έκανα ήταν μια ρουτίνα βόλτας πηγαίναμε 2  3 φορές κουνιες είτε σούπερ αρχησαμε να μιλάμε με άλλους οπότε έπαιρνα κ εγώ ένα καφέ το φαγητό της μικρή κ μια βόλτα βοηθάει δν μπορείς να φανταστείς πόσο!! Να προσπαθήσεις να κοινοποιηθείς έτσι θα βρεις κ ανθρώπους με κοινά θέματα!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις καταννοησετε ότι πραγματι δεν είστε μόνο μαμά( φυσικά είστε κυρίως μαμά και εκεί δίνετε προτεραιοτητα καθώς προκειται για ζωές που βασίζονται αποκλειστικά σε εσάς) τοτε θα λυθούν τα προβληματα σας. 

Υπάρχουν δυο τρόποι να το κατανοήσει κανείς ο βασικότερος είναι η θέληση και η πιστη σας και ο δευτερος υποστήριξη από κάποιο άτομο ίσως πιο εξειδικευμένο πιθανον επαγγελματία επί πληρωμη που θα σας αντιμετωπίσει με μάτι καθαρό, σαν τρίτος χωρίς συναισθηματική επιρροή που πιθανον να σας ασκουσε κάποιος φίλος η συγγενής που δεν είναι εκπαιδευμένοι πανω σε τέτοια θέματα. 

Εν έτει 2023 όλα λύνονται παντως 

Link to comment
Share on other sites

On 12/29/2022 at 6:33 PM, dora.papa said:

Καλησπερα,με λενε Δωρα και μενω στο εξωτετικο με την οικογενεια μου.Ειμαι συνεχως μονη μου γιατι ο αντρας μου δουλευει και μενω πολλες ωρες με την 2 μιση χρονων κορη μου.Ειμαι παντα μονη χωρις καμια φιλη και χωρις παρεα και νιωθω συνεχως να εχω καταθλιψη.Εχω βαρεθει να ειμαι μονο μανα και να μην κανω τιποτα αλλο για τον εαυτο μου.Εχω ξεχασει ποια ειμαι πλεον νιωθω να εχω χασει την αυτοεκτιμηση μου.Μου αρεσει να εχω την μικρη μου να τη φροντιζω και να την μεγαλωνω αλλα βαρεθηκα η ζωη μου να μην εχει ψηγματα ενηλικα.Δυστυχως βοηθεια δεν εχουμε απο κανενα,γιατι ειμαστε μακρια απο Ελλαδα,ο αντρας μου λειπει πολλες ωρες και νιωθω υπερβολικα μονη.Χρονο για μας τους δυο σαν ζευγαρι συνηθως δεν υπαρχει και γενικα ολη αυτη η φαση μου εχει δημιουργησει ψυχολογικη πιεση και ξεσπασματα.Αυτα εχω να πω εν ολογοις.Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων.

Καλημέρα, να σας ζήσει το παιδάκι.

Σε πρώτη φάση ζήτα βοήθεια ειδικού, οπωσδήποτε, όλο αυτό που νιώθεις δεν μπορεί να φύγει έτσι απλά μόνο του, χρειάζεσαι βοήθεια και είναι κάτι που καταλαβαίνεις και εσύ η ίδια.

Στη συνέχεια, εφόσον ο άντρας σου εργάζεται όλη την ημέρα, δες αν μπορείς να βρείτε μία νταντά για κάποιες ώρες την εβδομάδα ώστε και εσύ να έχεις τον χρόνο να κάνεις κάτι για εσένα ή ακόμα και να βγείτε μία βόλτα με τον άντρα σου οι δυο σας.

Βγείτε με το παιδί βόλτα έξω σε κάποια παιδική χαρά / πάρκο, όταν αυτό το κάνεις συστηματικά σίγουρα θα γνωριστείς με κάποιους γονείς , αυτό θα είναι πολύ βοηθητικό και για την κόρη σου καθώς θα αρχίσει και εκείνη σιγά σιγά να κοινωνικοποιείται, θα εντυπωσιαστείς με το πόσο εύκολα μπορεί να είναι κάτι τέτοιο.

Ο γιος μου έχει δημιουργήσει φιλίες από τις βόλτες και το παιχνίδι στην πλατεία.

Φρόντισε τον εαυτό σου , την ψυχική σου υγεία όπως φροντίζεις για το παιδί σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...