Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κάτια81, κι εγώ πήρα την ίδια αντιβίωση και όταν διάβασα τις αντενδείξεις πήρα αμέσως τη γιατρό μου και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα! Απλά πολλές φορές οι φαρμακευτικές εταιρείες για να είναι καλυμμένες για παν ενδεχόμενο γράφουν τέτοια. Απλά ούτε με αυτήν την αντιβίωση κατάφερα να το διώξω το καταραμένο και τώρα παίρνω Claripen. Πάντως σίγουρα πρέπει να κάνει θεραπεία και ο σύντροφός σου γιατί είναι κρίμα να "καθαρίσεις" και να σε ξανακολλήσει μετά. Μπορεί να πάρει την ίδια αντιβίωση, απλά για τη δοδολογία πρέπει να ρωτήσεις γιατρό!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • hope@

    hope@ 8 δημοσιεύσεις

  • FANI

    FANI 6 δημοσιεύσεις

  • zwoula

    zwoula 5 δημοσιεύσεις

  • ladycat

    ladycat 4 δημοσιεύσεις

γειά σας !!!! είμαι στην 12η εβδομάδα και έκανα καλλιέργια κολπικων υγρών και ήταν θετικό μόνο το ουρεόπλασμα . πήρα τον γιατρό μου και μου είπε να μην ανησυχώ και σε κανα δυο βδομάδες θα παρω αντιβιώση συμβατή με την εγκυμοσύνη.

Φοβάμαι πολύ . Είχε κάποια σας ανάλογια εμπειρία ? επηρεάζει το έμβρυο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα σας.ηθελα να σας γραψω για να σας καθησυχασω.εχω και γω ουρεοπλασμα το ανακαλυψα στον 4 μηνα.ανησυχησα πολυ.πηρα το vibramycin και δεν ξανασχοληθηκα οπως μου πε και ο γιατρος.γεννησα εναν παιδαρο 37 εβδομαδων και 3 ημερων με καισαρικη λογω αλλου προβληματος.μην ανησυχειτε δεν ειναι προβλημα

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

για σας κοριτσια δυανυω την 9η βδομαδα της εγκυμοσυνης μου και σημερα εμαθα οτι οι θεραπεια που ειχα κανει πριν λιγους μηνες για το ουρεοπλασμα δεν απεδωσε καρπους....ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω και μου ειπε πως θα κανουμε θεραπεια μετα το τελος του πρωτου τριμηνου...η αληθια ειναι οτι εχω ενημερωθει πληρως για το τι μπορει να προκαλεσει το ουρεοπλασμα στην εγκυμοσυνη.απο τη μια λενε οτι προκαλει αποβολες αλλα χωρις να εχει αποδειχθει και απο την αλλη ακουω τοσες γυναικες να εχουν γεννησει υγειεστατα μωρακια εχοντας ουρεοπλασμα δεν ξερω πια τι να πιστεψω...εχει αντι αντιμετωπισει καμια κοπελα παρομοιο προβλημα και αν ναι σε πιο μηνα ξεκινησε τη θεραπια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καμια???? :-(

λοοπον εμενα μου βρηκαν σε αυτη την εγκυμοχυνη ουρεοπλασμα-μυκοπλασμα.Ο γιατρος μου εδωσε θεραπεια αλλα δεν απεδωσε.μου είπε λοιπον ότι αυτο δεν φευγει ευκολα και ότι δεν θα ξανακανουμε θεραπεια κατα την κυηση,αλλα μετα.Αν και μου τόνισε ότι και μετα δεν φέυγει συνήθως γιατι το ph του κολπου ειναι τοσο οξινο που δεν μπορουν να δράσουν τα φάρμακα εκει.Παντως μου είπε ότο μπορεί και να το είχα χρόνια και να μην το ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

arkoudaki καταρχας σου ευχομαι να εχεις μια υπεροχη τελειωνηνη εγκυμοσυνη.εγω ειμαι ακομα στην ενατη βδομαδα.σε πια βδομαδα σου ειπε ο γιατρος σου οτι μπορεις να ξεκινησεις τη θεραπια χωρις να βλαψεις το εμβρυο?

Link to comment
Share on other sites

για σας κοριτσια δυανυω την 9η βδομαδα της εγκυμοσυνης μου και σημερα εμαθα οτι οι θεραπεια που ειχα κανει πριν λιγους μηνες για το ουρεοπλασμα δεν απεδωσε καρπους....ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω και μου ειπε πως θα κανουμε θεραπεια μετα το τελος του πρωτου τριμηνου...η αληθια ειναι οτι εχω ενημερωθει πληρως για το τι μπορει να προκαλεσει το ουρεοπλασμα στην εγκυμοσυνη.απο τη μια λενε οτι προκαλει αποβολες αλλα χωρις να εχει αποδειχθει και απο την αλλη ακουω τοσες γυναικες να εχουν γεννησει υγειεστατα μωρακια εχοντας ουρεοπλασμα δεν ξερω πια τι να πιστεψω...εχει αντι αντιμετωπισει καμια κοπελα παρομοιο προβλημα και αν ναι σε πιο μηνα ξεκινησε τη θεραπια?

ελα μην στενοχωριεσαι κ εγω σημερα το εμαθα οτι το εχψαχνοντας με επιασε ανικος αλλα τελικα ειδα οτι δεν εχει αποδειχθει επιστημονικα για τις αποβολες θα σουδωσει μια ελαφρια αντιβιωσουλα ο γιατρος κ ολα θα κυλισουν καλα κ εγω θα κλεισω ραντεβου να παω απο δευτερα να δουμε τι θα μου γραψει απλα μην αγχωνεσαι αγχωνετε κ το μωρο

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε κοριτσακι μου κ να φανταστεις το πρωι που πηρα τα αποτελεσματα χαθηκε η γη κατω απο τα ποδια μου περπατουσα στο κεντρο του πειραια κ δεν ηξερα τι ειχα εκατσα σε ενα παγκακι ανοιξα το κινητο κ μπηκα αμεσως στο ιντερνετ κ εκει ηρεμισα κ συνεχισα την πορεια μου προς το σπιτι

ναι το εχω κλεισει το πρωτο τριμηνο χωρις καμια ενοχληση ειναι μια καλη εγκυμοσυνη κ απο αυτο καταλαβαινω οτι θα μου βγαλει το λαδι μετα οταν θα ερθει χεχεχεχεχεχεεχε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ψυχραιμια!!εσυ τουλαχιστον μπορεις να ξεκινησεις αντιβιωση!!!!εγω χθεσ ειδα το εμβρυακι στον υπερηχο και ηταν καλα :):):)αχχχ οσο και να θελω να ειμαι συγκρατημενη αυτο το μωρακι με εχει τρελανει!

Link to comment
Share on other sites

δειτε κι εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21972

το είχα κι εγώ στην πρωτη εγκυμοσύνη... δεν εκανα τίποτα, εφυγε μόνο του πριν γεννησω

η θεραπεία εξαρτάται από τον γιατρό, αυτό έχω καταλάβει

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

zwoula δηλαδη ο γιατρος σου δεν θα σου δωσει καθολου αντιιβιωση σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης?εμενα μου ειπε πως μολις κλεισω τριμηνο θα μου δωσει αλλα φοβαμαι ειναι η αληθεια λιγο μηπως βλαψει το εμβρυακι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω βγηκα θετικη στο ουρεοπλασμα και μου ειπε ο γιατρος μου αν μου δωσει αντιβιωση πρεπει να κανουμε εκτρωση μετα οποτε δεν μου εδωσε τιποτα.

τι κουφό είναι αυτο???? αν είναι δυνατόν! τι σκληρός γιατρος!:shock:

Link to comment
Share on other sites

Σκληρος δεν ειναι απλα μου ειπε την αληθεια,αν κανω τωρα θεραπεια μετα θα πρεπει να κανω εκτρωση,τα χρειαστηκα οταν μου το ειπε!!!hope για μετα δεν ξερω θα τον ρωτησω οταν παω να με δει αν και εγω φοβαμαι να παρω!!!

ZmMip2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω φοβαμαι να παρω ειναι η αληθεια ζωουλα..θα το συζητησω δηλαδη πολυ πρωτα με τον γιατρο μου και αν επιμεινει σημαινει μαλλον οτι πρεπει να παρω και θα παρω.νομιζω(δεν ειμαι και σιγουρη δηλαδη)οτι πολλες κοπελες χρειαζεται στην περιοδο στης κυησης να παρουν αντιβιωση και δεν εχουν παθει τιποτα..παντως θα σε συμβουλευα να παρεις και ακομα 2-3 γνωμες..και γω αυτο θα κανω αν δω οτι δε με καλυπτουν αυτα που μου λεει ο γιατρος μου παντως ειναι πολυ ελπιδοφορα τα μηνυματα που μου λετε οτι γεννησατε χωρις καμια επιπλοκη!!:P:p:p:pμε γεμιζουν αισιοδοξιααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

hope αυτο βλεπω και εγω,ολες οι κοπελες που πηραν αντιβιωση δεν ειχαν κανενα προβλημα!!σιγουρα και θα παρω και αλλες γνωμες γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να παιξω με την ζωουλα που εχω μεσα μου!!

ZmMip2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΑΡΑ ΜΟΥ ΠΡΩΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!

ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΒΡΗΚΑ ΠΩΣ ΕΧΩ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ.ΠΗΡΑ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ!!!ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΡΟ...ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΚ ΠΗΡΕΣ ΟΤΙ ΠΗΡΕΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΕΥΝΑΣΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΤΡΙΜΗΝΟ.ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕ ΦΕΥΓΕΙ...ΛΟΙΠΟΝ ΤΕΛΙΚΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 18/1/2010 ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕΜΑΛΛΟΝ ΗΠΙΑ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑ...ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΕ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ....

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΗΡΕΜΗΣΑ!!!!

ΜΙΑ ΚΑΛΗ,ΗΡΕΜΗ ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!!!ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ!Ανυπομονω να περασουν οι μηνες να το ακουσω και να το κρατησω στην αγκαλια μου!!!!Και σε σενα να σου ζησουν τα ζουζουνακια σου και να τα δεις οπως ποθεις!!!!Το πρωτο τριμηνο πηρες τη αντιβιωση??Γιατι εμενα μου ειπε οτι δεν κανει.Ναι το ξερω μου ειπε οτι το μεγαλυτερο ποσοστο των γυναικων το εχει..Να ρωτησω και κατι αλλο ειχατε ή εχετε καποιο συμπτωμα απο το ουρεοπλασμα??

ZmMip2.png
Link to comment
Share on other sites

το ουρεοπλασμα ειναι ασυπτωματικο συνηθως οποτε δεν το περνεις χαμπαρι εμενα μου εγραψε αντιβιωση να παρω τωρα κ ειπε να μην ανησυχω δεν ειναι τιποτα την αντιβιωση παντα απο οτι εχω καταλαβει την δινουν στο δευτερο τριμηνο της εγκυμοσυνης γιαυτο κοριτσια ηρεμια μην αγχωνεστε αντε με το καλο να ερθουν τα μωρα μας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα κορίτσια και από εμένα!

εγώ δεν είμαι ακόμη εγκυούλα, (εύχομαι να γίνει σύντομα...) αλλά με τις εξετάσεις κολπικού υγρού που έκανα μου βρήκαν ουρεόπλασμα θετικό! δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό και πόσο εύκολα αντιμετοπίζεται.... την τετάρτη έχω ραντεβού με τη γυναικολόγο μου..

 

θέλω να σας ρωτήσω αν ξέρετε κατά πόσο μπορεί να επηρεάζει αρνητικά τις προσπάθειες μας για παιδάκι....!! σας ευχαριστώ..

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

αναστασακι εγω εχω ακουσει οτι το ουρεοπλασμα επηρεαζει καπως τη ποιοτητα του σπερματος γι'αυτο και πρεπει να αντιμετωπιζεται και απο τους δυο...τωρα κατα ποσο επηρεαζει τη γονιμοτητα δεν ξερω εμενα παντως δε με επηρεασε και το εχω καιρο(και πριν μεινω εγκυος)το πιο παραξενο απ'ολα ειναι οτι παροτι ειχα κανει μια θεραπια πριν μεινω εγκυος δεν μου εφυγε.εκανα ομως πριν 1 βδομαδα 2 εξετασεις μια ιδιωτικα και μια δημοσια και τελικα φανηκε οτι εφυγε μονο του...παραξενα πραγματα!!!!!!!!αλλα χαιρομαι που δεν θα παρω αντιβιωση τουλαχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...