Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πορτοκαλι σημάδια στην πάνα ανά διαστηματα - αφυδάτωση, ολιγουρια


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!!

 

Κοντεύει να εκραγεί το κεφάλι μου πια!

 

Κλείνοντας τον 5ο μήνα, ο μικρός μου ξεκίνησε ξαφνικά να ουρεί όλο και πιο αραιά, έφτασε σε σημείο να ούρει 5-10μλ ανά 6-8 ώρες και να εμφανίζει πορτοκάλι κηλίδες. (Αποκλειστικός θηλασμός, βάρος γέννησης 2840, έξοδος στις 5 ημέρες 2720, 9ημερων 2910, 30 ημερών 4410, 2 μηνών 5930, 3 μηνών 6650, 4 μηνών 7150, 5 μηνών 7820, (COVID, νοσηλεία λόγω ολιγουριας, και σύγχιση θηλων στον 6ο μήνα, οποτε) 6 μηνών 8140, 7 μηνών 8850.)

 

Στο νοσοκομείο οι εξετάσεις δεν έδειξαν τίποτα παθολογικό. Ούτε και είχε την παραμικρή εμφάνιση συμπτώματος αφυδατωμένου παιδιού πλην την ολιγουρια. Όποτε μας έβγαλαν σε 3 μέρες δίνοντας οδηγία για περισσότερα υγρά.

 

Δεν είναι από τα παιδιά που κάθονται μονίμως στο στήθος. Αντιθέτως είναι και δύσκολος. Όποτε μέχρι να μάθει να πίνει νερό κλείνοντας τον 7ο μήνα, κυκλοφορούσα με σύριγγες για να δίνω έξτρα νερό και γάλα αντλημενο.

 

Ήταν οριακά επί δύο μήνες στις βρεγμένες πάνες και εμφάνισε στο όλο διάστημα 2-3 φορές πορτοκάλι κηλίδες πάλι.

 

Πλέον, πίνει νερό από καλαμάκι, όχι τρελές ποσότητες ακόμα αλλά το παλεύω. Τρώει το τελευταίο διαστημα 3 γεύματα συνήθως γύρω στα 100 (επιτέλους) το κάθε ένα. Και ενδιάμεσα και το βράδυ θηλάζει. 

 

Πριν 15 μέρες ξανά έβγαλε μια κηλίδα ενώ είχαν βελτιωθεί οι πάνες και ήταν σχετικά καλυτερες θα έλεγα σε σχέση με το περασμένο διάστημα. 

 

Ξανά έκανα ουρολογικες (άλλες 3 φορές είχαμε κάνει κια δεν είχε βγει τίποτα ανησυχητικό, πέρα από το βάρος την πρώτη φορά πριν την εισαγωγή στο νοσοκομείο) και αυτή τη φορά βγήκαν πάλι όλες καλές αλλά είχε λεύκωμα. (Η παιδίατρος είπε πως λόγω ίωσης που μας ταλαιπωρούσε πολύ πολυ όλους εκείνες τις ημερες, είναι λογικό να εμφανιστεί λεύκωμα το οποίο θα υποχωρήσει). Είπε να μην ανησυχώ και πως δεν χρειάζεται να ξανά κάνω.

 

Σήμερα, και ενώ οι πάνες του τις τελευταίες μέρες είναι πολύ καλές, έβγαλε πάλι, όχι εκείνη την έντονη πορτοκάλι κηλίδα, αλλά μια αραιωμένη πορτοκάλι.

 

Γενικά είναι ένα απίστευτα δραστήριο παιδί, και δυστυχώς είναι ΜΟΝΙΜΩΣ μούσκεμα ακόμα και αν κυκλοφορεί μέσα στο σπίτι με τον κλιματισμό. (Μου το σχολίασαν και δύο διαφορετικοί παιδίατροι στο νοσοκομείο, όποτε δεν είναι κάτι για το οποίο υπερβάλλω).

 

Όποτε ρωτάω εγώ η άμοιρη μάνα που έχω τρελαθεί να προσπαθώ να ταιζω και να ποτίζω.... Είναι λογικό ανά διαστήματα, μετά από κάποια κακή μέρα ή νύχτα να βγάζει πάλι κηλίδες; Πόσο επικίνδυνο είναι; Πόσο εύκολα μπορούν να πάθουν ζημιά οι νεφροί όταν αυτό γίνεται κατ' εξακολούθηση; 

 

Μήπως πρέπει να ψάξω κάτι άλλο που διαφεύγει από την δική μου παιδίατρο;

 

Συγγνώμη για το τεράστιο κείμενο και ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Πηνελόπη! είπε:

Καλησπέρα σας!!!

 

Κοντεύει να εκραγεί το κεφάλι μου πια!

 

Κλείνοντας τον 5ο μήνα, ο μικρός μου ξεκίνησε ξαφνικά να ουρεί όλο και πιο αραιά, έφτασε σε σημείο να ούρει 5-10μλ ανά 6-8 ώρες και να εμφανίζει πορτοκάλι κηλίδες. (Αποκλειστικός θηλασμός, βάρος γέννησης 2840, έξοδος στις 5 ημέρες 2720, 9ημερων 2910, 30 ημερών 4410, 2 μηνών 5930, 3 μηνών 6650, 4 μηνών 7150, 5 μηνών 7820, (COVID, νοσηλεία λόγω ολιγουριας, και σύγχιση θηλων στον 6ο μήνα, οποτε) 6 μηνών 8140, 7 μηνών 8850.)

 

Στο νοσοκομείο οι εξετάσεις δεν έδειξαν τίποτα παθολογικό. Ούτε και είχε την παραμικρή εμφάνιση συμπτώματος αφυδατωμένου παιδιού πλην την ολιγουρια. Όποτε μας έβγαλαν σε 3 μέρες δίνοντας οδηγία για περισσότερα υγρά.

 

Δεν είναι από τα παιδιά που κάθονται μονίμως στο στήθος. Αντιθέτως είναι και δύσκολος. Όποτε μέχρι να μάθει να πίνει νερό κλείνοντας τον 7ο μήνα, κυκλοφορούσα με σύριγγες για να δίνω έξτρα νερό και γάλα αντλημενο.

 

Ήταν οριακά επί δύο μήνες στις βρεγμένες πάνες και εμφάνισε στο όλο διάστημα 2-3 φορές πορτοκάλι κηλίδες πάλι.

 

Πλέον, πίνει νερό από καλαμάκι, όχι τρελές ποσότητες ακόμα αλλά το παλεύω. Τρώει το τελευταίο διαστημα 3 γεύματα συνήθως γύρω στα 100 (επιτέλους) το κάθε ένα. Και ενδιάμεσα και το βράδυ θηλάζει. 

 

Πριν 15 μέρες ξανά έβγαλε μια κηλίδα ενώ είχαν βελτιωθεί οι πάνες και ήταν σχετικά καλυτερες θα έλεγα σε σχέση με το περασμένο διάστημα. 

 

Ξανά έκανα ουρολογικες (άλλες 3 φορές είχαμε κάνει κια δεν είχε βγει τίποτα ανησυχητικό, πέρα από το βάρος την πρώτη φορά πριν την εισαγωγή στο νοσοκομείο) και αυτή τη φορά βγήκαν πάλι όλες καλές αλλά είχε λεύκωμα. (Η παιδίατρος είπε πως λόγω ίωσης που μας ταλαιπωρούσε πολύ πολυ όλους εκείνες τις ημερες, είναι λογικό να εμφανιστεί λεύκωμα το οποίο θα υποχωρήσει). Είπε να μην ανησυχώ και πως δεν χρειάζεται να ξανά κάνω.

 

Σήμερα, και ενώ οι πάνες του τις τελευταίες μέρες είναι πολύ καλές, έβγαλε πάλι, όχι εκείνη την έντονη πορτοκάλι κηλίδα, αλλά μια αραιωμένη πορτοκάλι.

 

Γενικά είναι ένα απίστευτα δραστήριο παιδί, και δυστυχώς είναι ΜΟΝΙΜΩΣ μούσκεμα ακόμα και αν κυκλοφορεί μέσα στο σπίτι με τον κλιματισμό. (Μου το σχολίασαν και δύο διαφορετικοί παιδίατροι στο νοσοκομείο, όποτε δεν είναι κάτι για το οποίο υπερβάλλω).

 

Όποτε ρωτάω εγώ η άμοιρη μάνα που έχω τρελαθεί να προσπαθώ να ταιζω και να ποτίζω.... Είναι λογικό ανά διαστήματα, μετά από κάποια κακή μέρα ή νύχτα να βγάζει πάλι κηλίδες; Πόσο επικίνδυνο είναι; Πόσο εύκολα μπορούν να πάθουν ζημιά οι νεφροί όταν αυτό γίνεται κατ' εξακολούθηση; 

 

Μήπως πρέπει να ψάξω κάτι άλλο που διαφεύγει από την δική μου παιδίατρο;

 

Συγγνώμη για το τεράστιο κείμενο και ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο!!

Οι εξετασεις αίματος ειναι φυσιολογικές? Πόσο είναι τωρα το παιδακι? Καλό είναι για το λευκωμα να ρωτήσεις έναν πιο εξειδικευμένο γιατρο για τα νεφρα κ να μην επαναπαυθεί μονο στην γνώμη της παιδιάτρου. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Πηνελόπη! είπε:

Κλείνοντας τον 5ο μήνα, ο μικρός μου ξεκίνησε ξαφνικά να ουρεί όλο και πιο αραιά, έφτασε σε σημείο να ούρει 5-10μλ ανά 6-8 ώρες και να εμφανίζει πορτοκάλι κηλίδες.

Καλησπέρα σας! 

Πως γνωρίζουμε πόσα ml ουρεί ένα βρέφος που δεν φορά ουροσυλλέκτη (ζυγίζατε τις πάνες στεγνές και γεμάτες; σε g δεν ζυγίζουμε, όχι σε ml; επίσης πως η τιμή είναι αντιπροσωπευτική της ποσότητας αφού ένα μέρος θα διαφεύγει πιθανόν από την πάνα στο δέρμα, θα εξατμίζεται, θα γίνεται τζελ μαζί με το υλικό της πάνας, κλπ). Ποια είναι τα φυσιολογικά ml ούρων (δεν μεταβάλονται οι ποσότητες αυτές από διάφορους παράγοντες, πχ  θερμοκρασία, εφίδρωση, ρυθμοί ανάπτυξης-ανάγκες οργανισμού, κλπ); Τι εννοείτε πορτοκαλί κηλίδες; Δεν αλλάζει το χρώμα των ούρων βάσει τροφών που καταναλώνουμε (είτε μέσω θηλασμού, είτε απευθείας), βάσει στοιχείων που κατακρατά ή αποβάλει ο οργανισμός ανάλογα με τις ανάγκες του πχ αλλιώς μυρίζουν κι άλλο χρώμα έχουν τα πρώτα πρωϊνά ούρα, αλλιώς τα επόμενα κλπ; Επίσης αποκλείετε οι κηλίδες αυτές να είναι υδαρά κόπρανα που συχνά κάνουν τα βρέφη πριν μπουν σε πλήρες διαιτολόγιο αλλά και μετά;

 

4 ώρες πρίν, Πηνελόπη! είπε:

Στο νοσοκομείο οι εξετάσεις δεν έδειξαν τίποτα παθολογικό. Ούτε και είχε την παραμικρή εμφάνιση συμπτώματος αφυδατωμένου παιδιού πλην την ολιγουρια. Όποτε μας έβγαλαν σε 3 μέρες δίνοντας οδηγία για περισσότερα υγρά.

Πως διαπιστώθει εντέλει η ολιγουρία από τον παιδίατρο και σας παρέπεμψε για εισαγωγή;

 

4 ώρες πρίν, Πηνελόπη! είπε:

Ξανά έκανα ουρολογικες (άλλες 3 φορές είχαμε κάνει κια δεν είχε βγει τίποτα ανησυχητικό

Με τι συμπτώματα σας παρέπεμπε ο παιδίατρος σε εξετάσεις άλλες 3 φορές;

 

4 ώρες πρίν, Πηνελόπη! είπε:

Όποτε ρωτάω εγώ η άμοιρη μάνα που έχω τρελαθεί να προσπαθώ να ταιζω και να ποτίζω.... Είναι λογικό ανά διαστήματα, μετά από κάποια κακή μέρα ή νύχτα να βγάζει πάλι κηλίδες; Πόσο επικίνδυνο είναι; Πόσο εύκολα μπορούν να πάθουν ζημιά οι νεφροί όταν αυτό γίνεται κατ' εξακολούθηση

Οι ανάγκες μας σε υγρά δεν είναι οι ίδιες ακριβώς όλες τις ημέρες. Άλλη μέρα καταναλώνουμε περισσότερα υγρά κι άλλες λιγότερα. Στα υγρά προσμετρώνται σούπες, χυμοί-φρουτόκρεμες με ζουμί φρούτων, ζουμερά φρούτα/λαχανικά. Ο παιδίατρος και οι ιατροί που είδαν το παιδί κατά τις εισαγωγές στο νοσοκομείο σας είπαν ότι πορτοκαλί κηλίδες στην πάνα σχετίζονται με νεφρολογική δυσλειτουργία;

 

Κάποιες από τις απορίες που μου δημιουργήθηκαν. Δεν ξέρω αν τα έχετε συζητήσει όλα αυτά με τους ιατρούς κι έχετε τις απαντήσεις. Αν ναι κι επιθυμείτε μπορείτε να μας πείτε.

Link to comment
Share on other sites

@samsympan

Οι εξετάσεις στο νοσοκομειο βγηκαν εξαιρετικές. Δεν υπήρχε ούτε αιματολογικα αλλα ούτε και σαν εικόνα κάτι πέρα από την ολιγουρια. Η οποία ολιγουρια ήταν το μόνο σύμπτωμα (συν τις κηλίδες που ήταν άλατα, κρύσταλλοι που φάνηκαν στην πρώτη εκ των ουρολογικων εξετάσεων) με το οποίο συμπτωμα μπήκαμε στο νοσοκομείο.

Το παράδειγμα με τα μλ το έδωσα γτ είχα βάλει ουροσυλεκτη τα χαράματα για την εξέταση ούρων, και από τις 21:30-22:00 το βράδυ δεν είχε κατουρησει σταγόνα και κατούρησε μόνο 10μλ στις 8:00 το πρωί.

Δεν ξέρω την ποσότητα για τις άλλες φορές, αλλά υπήρχαν στεγνές πάνες για ώρες που εν τέλει βρέχονταν με δύο σταγόνες. Τόση λίγη ποσότητα ανα ώρες που χωρίς την μπλε γραμμή της πανας δεν καταλάβαινες καν την ύπαρξη τους.

Αυτή τη στιγμή εινια 7,5 μηνών. Κανονικά πρέπει να έχει τουλάχιστον 5 καλά βρεγμένες πάνες στο 24ωρο. Βάσει ιατρικής υπάρχει ένας μαθηματικός τύπος που λέει ότι τόσα πρέπει να κατουρησει ανά κιλό βάρους αλλά μπακαλιστικα πρέπει τουλάχιστον το μπροστά μερος της πανας να είναι καλά καλά γεμάτο.

 

Όσα υγρά και να χάνει ο οργανισμός είτε λόγω ζέστης είτε λόγω άλλων παραγόντων, η τόση μικρή ποσότητα που περιέγραψα παραπανω δεν είναι φυσιολογικη. Η ολιγουρια που παρουσίασε το παιδί ήταν καθαρά λόγω μειωμένης πρόσληψης υγρών. Αλλά μου ανέφεραν πως αν συνεχίσει υπάρχει περίπτωση να προκαλέσει πρόβλημα στους νεφρούς.

 

Για αυτό και αναρωτιέμαι αν αυτές οι κηλίδες που επανεμφανίζονται ανά 10-15 ημέρες θα έπρεπε να με θορυβουν. Οι πάνες του έχουν βελτιωθεί ΑΠΕΙΡΑ σε σχέση με την έξοδο του από το νοσοκομείο αλλά και πάλι, αν τύχει ενα βδαδυ να μην πιει καλά, ή να περάσει μια ιωσουλα κτλ εμφανίζονται παλι. Απλά κάνω υπομονή να μεγαλώσει ώστε να αυξηθούν και άλλο τα υγρα, ή υπάρχει κάποιος κίνδυνος;

 

Οι εξετάσεις ούρων έγιναν ανά διαστήματα για να αποκλείσουμε τον παράγοντα της ουρολοίμωξης. Και πάλι με μόνο σύμπτωμα τις κηλίδες.

 

@ninaki80 ευχαριστώ για την προτροπή...

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Πηνελόπη! είπε:

συν τις κηλίδες που ήταν άλατα, κρύσταλλοι που φάνηκαν στην πρώτη εκ των ουρολογικων εξετάσεων

Οι πορτοκαλί κηλίδες που η εξέταση έδειξε ότι ήταν άλατα, ήταν δηλαδή σε αναλογία πέραν του φυσιολογικού; (φυσιολογικά στα ούρα μπορεί να υπάρχει κάποια ποσότητα αλάτων, για τα βρέφη-παιδιά θα ξέρει ο παιδίατρος σας ποια είναι). Δηλαδή σας είπαν ότι είναι ένδειξη παθολογικής κατάστασης η εμφάνιση τους, για αυτό θορυβήστε όταν τις βλέπετε;

 

12 ώρες πρίν, Πηνελόπη! είπε:

Οι πάνες του έχουν βελτιωθεί ΑΠΕΙΡΑ σε σχέση με την έξοδο του από το νοσοκομείο αλλά και πάλι, αν τύχει ενα βδαδυ να μην πιει καλά, ή να περάσει μια ιωσουλα κτλ εμφανίζονται παλι.

Θετικό λοιπόν ότι εμπειρικά καταλαβαίνετε ότι το παιδί ενυδατώνεται καλύτερα. Αν και από ότι κατάλαβα από τα γραφώμενα σας, δεν είχε ποτέ εικόνα αφυδάτωσης.

Ωστόσο, ναι όταν μια μέρα δεν πιεί πολλά υγρά ένα παιδί θα ουρήσει λιγότερο. Και όταν περάσει ίωση με αφαγία και δεν καταναλώνει τροφές/υγρά ως συνήθως επίσης θα ουρεί λιγότερο. Αυτό είναι αναμενόμενο. Επίσης υπάρχουν παιδιά που καταναλώνουν λιγότερο νερό/υγρά σε σχέση με άλλα και αυτό δεν αλλάζει απαραιτήτως βάσει ηλικίας, ούτε εμφανίζουν κάποιο παθολογικό εύρημα.

Επειδή καταλαβαίνω οι κηλίδες μόνο πλέον σας ανησυχούν (αφού το παιδί διαπιστώνετε και η ίδια ενυδατώνετε επαρκώς), θα πρότεινα να διευκρινήστε με τον παιδίατρο σας αν αυτές είναι δείγμα παθολογικό ή όχι. Εφόσον γνωρίζει και το ιστορικό του παιδιού λεπτομερώς ρωτήστε τον άμεσα και τηλεφωνικά, να μην μένετε με την αγωνία/αμφιβολία. Εάν έχετε αμφιβολίες για την διάγνωση του, εννοείται πάρτε και 2η γνώμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σύμφωνα με την παιδίατρο που παρακολουθεί τα παιδιά μου, οι κηλίδες θα οδηγήσουν σε κάποιο νεφρικό πρόβλημα αν συνεχίσουν να εμφανίζονται. Λέει πως τα νεφρά πρέπει να λειτουργούν με περισσότερα υγρά, ώστε να μην συμπυκνώνονται τόσο πολύ τα ούρα και να βγάζουν κρυστάλλους. Ακόμα και αν δεν έχει καμία άλλη ένδειξη αφυδάτωσης.

 

Ουσιαστικά τα λεγόμενα της παιδιάτρου με φοβησαν και όχι του νοσοκομείου ή η εικόνα του παιδιού. Στο νοσοκομείο δεν στάθηκαν ιδιαίτερα στα άλατα, παρά στην εικόνα του παιδιού. Και από εκεί είπαν βέβαια πως πρέπει να ουρεί περισσότερο κανονικά, χωρίς να δώσουν βέβαια σαφή οδηγία του τι σημαίνει αυτό πρακτικά.

 

Καταλαβαίνω πως είναι λογικό ένα παιδί να ουρεί λιγότερο ή περισσότερο ανάλογα με την σίτιση ή την ζέστη. Λογικοτατο. Απλά η οδηγία της παιδιάτρου ήταν κάνε ότι μπορείς να τον ενυδατωνεις και πραγματικά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο!

 

Σκοπεύω από βδομάδα να πάω σε έναν άλλο παιδίατρο για δεύτερη γνώμη, ο οποίος εν ολίγης τηλεφωνικά μου είπε ότι πιθανότατα να μην είναι τίποτα ανησυχητικό ακόμα και αν ουρεί ελάχιστα κάποιες φορές.

 

Απλά ήθελα μέχρι τότε να δω αν υπάρχει κάποια άλλη παρόμοια περίπτωση ή κάποιος που να γνωρίζει κάτι παραπάνω για το θέμα...

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!

Link to comment
Share on other sites

γειά σας,

συγχωρέστε με αν δεν είδα και έχετε γράψει πιο πάνω, αλλά με μια ματιά δεν είδα δεν σας είπε κανείς να πάτε πχ σε ουρολόγο; 

Αυτοί είναι οι ειδικοί σε αυτό το πράγμα.  Όχι οι παιδίατροι σκέτο.  Θα είχε στο νοσοκομείο;

 Στις εξετάσεις, λογικά θα σας έκαναν κάποιο υπέρηχο; 

Ανέφεραν ότι όταν λένε ενυδάτωση πρέπει ίσως να δώσετε ηλεκτρολύτες εάν το παιδί ιδρώνει τόσο πολύ 

γιατί οι ηλεκτρολύτες κάπως κρατούν και τα υγρά στο σώμα, ή την ισορροπία των υγρών στο σώμα; 

Την αίσθηση της δίψας την έχει; 

Στην κατάποση έχει κάποιο πρόβλημα έτσι ώστε να μην ζητάει υγρά; 

 

Θυμάμαι παλιοτερα ένα παιδάκι γνωστών που είχε τρομερό πρόβλημα εφίδρωσης, χρειαζόταν τον παιδικό να αλλάζει 3χ μπλούζα και έπρεπε να έχει καθημερινά 3 φανελάκια μαζί του. Σίγουρα υπάρχει. 

 

Λογικά, θα πρέπει σε αυτή την περίπτωση να λαμβάνει διπλάσια υγρά από ότι τα παιδιά που δεν εχουν αυτό το θέμα...

όχι όμως σκέτο νερό,.. υγρα με ηλεκτρολύτες.  Είτε φυσικούς (φυσικούς φρουτοχυμούς, όλα τα φαγητά επιπλέον αλάτι ) 

 

Αν ψάξετε στο διαδίκτυο θα δείτε ότι μπορεί να αφυδατωθεί κάποιος πίνοντας παραπάνω νερό, γιατί το σώμα δε μπορεί να συγκρατήσει το νερό αν δεν έχει και ηλεκτρολύτες.

Τι εννοώ  - αφυδάτωση είναι και η αλλαγή του ισοζυγίου υγρών στο σώμα σε σχέση με τους ηλεκτρολύτες  (άλατα).  Αν πιείς ξαφνικά 4 λίτρα,  αλλά έχεις ιδρώσει (άλατα) 4 λίτρα η αναλογία των ηλεκτρολυτών που είχες στο σώμα σου, για τα υγρά που είχες πριν, έχει μειωθεί.

Το σώμα ψάχνοντας ηλεκτρολύτες κρατάει τα υγρά αλλά το σώμα μπορεί να είναι αδύναμο ή να σταματήσει να λειτουργεί σωστά, από την έλλειψη ηλεκτρολυτών. 

Δεν είμαι γιατρός, αλλά σε γνωστό που είχε θέμα αφυδάτωσης λόγω ιλεοστομίας (είναι το πιο επικίνδυνο η αφυδάτωση σε αυτή τη περίπτωση) 

το είχαμε ψάξει ενδελεχώς. 

 

 

Πχ για αυτό το λόγο στην διάρροια, αν έχει ένα παιδί, δεν κάνει να δώσεις νερό σκέτο, ή σε ποσότητα, , αλλά μόνο ελάχιστο νερό, κουταλάκι, με ανακατεμένο σε αυτό, ηλεκτρολύτες.... (πχ αλμόρα) .

Δεν είναι το πρόβλημα το νερό σκέτο, αλλά τα υγρά με ηλεκτρολύτες.  που ενυδατώνουν,

 

πχ , αν δωσεις φρουτοχυμο ή άλλο φαγητό  θα βάλεις πριν μέσα και αλάτι, ισως διπλό σε ποσότητα από ότι θα έβαζεσ κανονικα. 

αλλά το καλύτερο είναι τα αλμορα φακελάκια.  

 

στα σουπερμαρκετ εχεις δει κατι squezee που ειναι για αυτες τις ηλικιες με φρουτοχυμους πηχτους;   

θα έπαιρνα ενα τετοιο, θα αδειαζα αυτο που εχει μέσα (γιατί είναι και ακριβα και πολύ γλυκα) 

κ θα το ανακατευα καπως με φρέσκο φρουτο, θα το εβαζα παλι μέσα  με μια σύρριγα 

και θα έδινα αυτό  , διπλασιαζεις τη μερίδα δηλαδή κάπως...    (αν δεν σου τρώει τα φρούτα κλπ) 

 

φαγητά στερεές τροφές, βαζε παραπάνω αλάτι... γιατί κ το αλάτι με τη σειρά του δημιουργεί  και δίψα.... 

 

μην μένεις μόνο στο νερό, όταν έχετε εμφανές τέτοιο θέμα... δοκίμασε και άλλες πατέντες δηλαδή.. 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, belleblue είπε:

 

Πχ για αυτό το λόγο στην διάρροια, αν έχει ένα παιδί, δεν κάνει να δώσεις νερό σκέτο, ή σε ποσότητα, , αλλά μόνο ελάχιστο νερό, κουταλάκι, με ανακατεμένο σε αυτό, ηλεκτρολύτες.... (πχ αλμόρα) .

 

Δεν ξερω για τα υπόλοιπα που λες, αλλά όσες φορές έχει περάσει ο γιος μου γαστρεντερίτιδα με σκέτη διάρροια (χωρίς εμετούς), η παιδίατρος μου έλεγε να πίνει το παιδί πολύ νερό για να ενυδατώνεται, κι όταν τη ρώτησα για ηλεκτρολύτες ήταν αρνητική. Μου είπε μάλιστα ότι με τη διάρροια δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος αφυδάτωσης εφόσον πίνει υγρά. Αν κάνει και εμετό αλλάζει το πράγμα, γιατί εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να πιει νερό, οπότε τότε ναι χρειάζονται και ηλεκτρολύτες.

Link to comment
Share on other sites

On 28/7/2022 at 7:33 ΜΜ, Πηνελόπη! είπε:

Καλησπέρα σας!!!

 

Κοντεύει να εκραγεί το κεφάλι μου πια!

 

Κλείνοντας τον 5ο μήνα, ο μικρός μου ξεκίνησε ξαφνικά να ουρεί όλο και πιο αραιά, έφτασε σε σημείο να ούρει 5-10μλ ανά 6-8 ώρες και να εμφανίζει πορτοκάλι κηλίδες. (Αποκλειστικός θηλασμός, βάρος γέννησης 2840, έξοδος στις 5 ημέρες 2720, 9ημερων 2910, 30 ημερών 4410, 2 μηνών 5930, 3 μηνών 6650, 4 μηνών 7150, 5 μηνών 7820, (COVID, νοσηλεία λόγω ολιγουριας, και σύγχιση θηλων στον 6ο μήνα, οποτε) 6 μηνών 8140, 7 μηνών 8850.)

 

Στο νοσοκομείο οι εξετάσεις δεν έδειξαν τίποτα παθολογικό. Ούτε και είχε την παραμικρή εμφάνιση συμπτώματος αφυδατωμένου παιδιού πλην την ολιγουρια. Όποτε μας έβγαλαν σε 3 μέρες δίνοντας οδηγία για περισσότερα υγρά.

 

Δεν είναι από τα παιδιά που κάθονται μονίμως στο στήθος. Αντιθέτως είναι και δύσκολος. Όποτε μέχρι να μάθει να πίνει νερό κλείνοντας τον 7ο μήνα, κυκλοφορούσα με σύριγγες για να δίνω έξτρα νερό και γάλα αντλημενο.

 

Ήταν οριακά επί δύο μήνες στις βρεγμένες πάνες και εμφάνισε στο όλο διάστημα 2-3 φορές πορτοκάλι κηλίδες πάλι.

 

Πλέον, πίνει νερό από καλαμάκι, όχι τρελές ποσότητες ακόμα αλλά το παλεύω. Τρώει το τελευταίο διαστημα 3 γεύματα συνήθως γύρω στα 100 (επιτέλους) το κάθε ένα. Και ενδιάμεσα και το βράδυ θηλάζει. 

 

Πριν 15 μέρες ξανά έβγαλε μια κηλίδα ενώ είχαν βελτιωθεί οι πάνες και ήταν σχετικά καλυτερες θα έλεγα σε σχέση με το περασμένο διάστημα. 

 

Ξανά έκανα ουρολογικες (άλλες 3 φορές είχαμε κάνει κια δεν είχε βγει τίποτα ανησυχητικό, πέρα από το βάρος την πρώτη φορά πριν την εισαγωγή στο νοσοκομείο) και αυτή τη φορά βγήκαν πάλι όλες καλές αλλά είχε λεύκωμα. (Η παιδίατρος είπε πως λόγω ίωσης που μας ταλαιπωρούσε πολύ πολυ όλους εκείνες τις ημερες, είναι λογικό να εμφανιστεί λεύκωμα το οποίο θα υποχωρήσει). Είπε να μην ανησυχώ και πως δεν χρειάζεται να ξανά κάνω.

 

Σήμερα, και ενώ οι πάνες του τις τελευταίες μέρες είναι πολύ καλές, έβγαλε πάλι, όχι εκείνη την έντονη πορτοκάλι κηλίδα, αλλά μια αραιωμένη πορτοκάλι.

 

Γενικά είναι ένα απίστευτα δραστήριο παιδί, και δυστυχώς είναι ΜΟΝΙΜΩΣ μούσκεμα ακόμα και αν κυκλοφορεί μέσα στο σπίτι με τον κλιματισμό. (Μου το σχολίασαν και δύο διαφορετικοί παιδίατροι στο νοσοκομείο, όποτε δεν είναι κάτι για το οποίο υπερβάλλω).

 

Όποτε ρωτάω εγώ η άμοιρη μάνα που έχω τρελαθεί να προσπαθώ να ταιζω και να ποτίζω.... Είναι λογικό ανά διαστήματα, μετά από κάποια κακή μέρα ή νύχτα να βγάζει πάλι κηλίδες; Πόσο επικίνδυνο είναι; Πόσο εύκολα μπορούν να πάθουν ζημιά οι νεφροί όταν αυτό γίνεται κατ' εξακολούθηση; 

 

Μήπως πρέπει να ψάξω κάτι άλλο που διαφεύγει από την δική μου παιδίατρο;

 

Συγγνώμη για το τεράστιο κείμενο και ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο!!

Με συγχωρείτε εάν θα πω βλακεία αλλά είχα μια σκέψη κι είπα να την γράψω. Για τις κηλίδες δε γνωρίζω κάτι, αλλά μήπως για το ότι ιδρώνει τόσο πολύ, να το έβλεπε ένας παιδοενδοκρινολογος το παιδί? Να κάνει εξειδικευμένες εξετάσεις θυρεοειδούς, ζαχάρου κλπ;

Συγγνώμη και πάλι αν είναι εντελώς άσχετη η σκέψη μου, εύχομαι να ομαλοποιηθεί γρήγορα η κατάσταση! 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Πηνελόπη! είπε:

Σύμφωνα με την παιδίατρο που παρακολουθεί τα παιδιά μου, οι κηλίδες θα οδηγήσουν σε κάποιο νεφρικό πρόβλημα αν συνεχίσουν να εμφανίζονται.

Μάλιστα. Κατάλαβα. Αυτό δεν ήταν σαφές στα προηγούμενα post σας. 

On 28/7/2022 at 7:33 ΜΜ, Πηνελόπη! είπε:

Στο νοσοκομείο οι εξετάσεις δεν έδειξαν τίποτα παθολογικό. Ούτε και είχε την παραμικρή εμφάνιση συμπτώματος αφυδατωμένου παιδιού πλην την ολιγουρια.

 

On 28/7/2022 at 7:33 ΜΜ, Πηνελόπη! είπε:

Ξανά έκανα ουρολογικες (άλλες 3 φορές είχαμε κάνει κια δεν είχε βγει τίποτα ανησυχητικό, πέρα από το βάρος την πρώτη φορά πριν την εισαγωγή στο νοσοκομείο) και αυτή τη φορά βγήκαν πάλι όλες καλές αλλά είχε λεύκωμα. (Η παιδίατρος είπε πως λόγω ίωσης που μας ταλαιπωρούσε πολύ πολυ όλους εκείνες τις ημερες, είναι λογικό να εμφανιστεί λεύκωμα το οποίο θα υποχωρήσει). Είπε να μην ανησυχώ και πως δεν χρειάζεται να ξανά κάνω.

 

On 29/7/2022 at 2:13 ΠΜ, Πηνελόπη! είπε:

Οι εξετάσεις στο νοσοκομειο βγηκαν εξαιρετικές. Δεν υπήρχε ούτε αιματολογικα αλλα ούτε και σαν εικόνα κάτι πέρα από την ολιγουρια.

Και συμπέρανα (προφανώς λανθασμένα) ότι όλοι οι ιατροί ήταν καθησυχαστικοί και δεν έδειξαν ανησυχία, ούτε πχ συνέστησαν επανέλεγχο ή τακτική παρακολούθηση.

Ομολογουμένως δεν έχω να προσθέσω κάτι βοηθητικό. Δεν θυμάμαι να έδωσα προσοχή ποτέ σε πορτοκαλί κηλίδες πάνας ή να υπολόγιζα ml υγρών που προσλαμβάνονται/αποβάλλονται στα παιδιά μου.

Σίγουρα λοιπόν μια ξεκάθαρη συζήτηση με τον ιατρό σας ή/και μια δεύτερη γνώμη ειδικού και ίσως πιο εξειδικευμένη όπως προτάθηκε από τα μέλη παραπάνω, θα σας δώσει μια σαφέστερη εικόνα.

 

17 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Θυμάμαι παλιοτερα ένα παιδάκι γνωστών που είχε τρομερό πρόβλημα εφίδρωσης, χρειαζόταν τον παιδικό να αλλάζει 3χ μπλούζα και έπρεπε να έχει καθημερινά 3 φανελάκια μαζί του. Σίγουρα υπάρχει. 

 

Λογικά, θα πρέπει σε αυτή την περίπτωση να λαμβάνει διπλάσια υγρά από ότι τα παιδιά που δεν εχουν αυτό το θέμα...

 

Με κάθε επιφύλαξη κι εγώ καθότι δεν είμαι ειδικός, νομίζω ότι αυτό δεν ισχύει. Ότι δηλαδή το άτομο x που ιδρώνει "διπλάσια" από το άτομο y που ιδρώνει "φυσιολογικα" χρειάζεται και ×2 πρόσληψη υγρών από το y. Διότι δεν συγκρίνουμε δύο διαφορετικά άτομα-οργανισμούς μεταξύ τους (κιλά, δραστηριότητα, διαιτολόγιο, λειτουργίες οργανισμού, κλπ). Όμως, ΝΑΙ, συγκρίνουμε το πριν και το μετά του ίδιου ατόμου (στην προκειμένη περίπτωση πριν τους 5μήνες και μετά τους 5μήνες) και ΝΑΙ αν παρατηρούμε έντονη εφίδρωση σε ένα βρέφος/παιδί σε συνδυασμό με ολιγουρία, τότε προχωράμε σε περαιτέρω έλεγχο, όπως και πολύ σωστά έκαναν @Πηνελόπη!.

(βέβαια στις απαντήσεις δεν φάνηκε το βρέφος να είναι αφυδατωμένο και πλέον στους 7,5μήνες και η μητέρα επιβεβαιώνει ότι ενυδατώνεται επαρκώς).

17 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Αν ψάξετε στο διαδίκτυο θα δείτε ότι μπορεί να αφυδατωθεί κάποιος πίνοντας παραπάνω νερό, γιατί το σώμα δε μπορεί να συγκρατήσει το νερό αν δεν έχει και ηλεκτρολύτες.

Τι εννοώ  - αφυδάτωση είναι και η αλλαγή του ισοζυγίου υγρών στο σώμα σε σχέση με τους ηλεκτρολύτες  (άλατα).  Αν πιείς ξαφνικά 4 λίτρα,  αλλά έχεις ιδρώσει (άλατα) 4 λίτρα η αναλογία των ηλεκτρολυτών που είχες στο σώμα σου, για τα υγρά που είχες πριν, έχει μειωθεί.

Το σώμα ψάχνοντας ηλεκτρολύτες κρατάει τα υγρά αλλά το σώμα μπορεί να είναι αδύναμο ή να σταματήσει να λειτουργεί σωστά, από την έλλειψη ηλεκτρολυτών. 

Δεν είμαι γιατρός, αλλά σε γνωστό που είχε θέμα αφυδάτωσης λόγω ιλεοστομίας (είναι το πιο επικίνδυνο η αφυδάτωση σε αυτή τη περίπτωση) 

το είχαμε ψάξει ενδελεχώς.

Κι εδώ με κάθε επιφύλαξη πάλι θέλω να πω (καθώς κι εγώ γνωρίζω περιστατικό ακραίας έλλειψης ηλεκτρολυτών -σε ενήλικα-το οποίο όμως δεν σχετίζεται ουδόλως με την περίπτωση), ότι σωστά αυτά για τους ηλεκτρολύτες αλλά αφορούν είτε σε παθολογικές καταστάσεις όπως είπατε κι εσείς, είτε ακραίες δίαιτες, κι όχι σε ένα βρέφος που τρέφεται με τυπικό διαιτολόγιο για την ηλικία του, αναπτύσσεται φυσιολογικά και όλες οι εξετάσεις του εντός κι εκτός νοσοκομείου -έως τώρα- είναι άριστες (λογικά και ηλεκτρολύτες θα μέτρησαν κατά την εισαγωγή στο νοσοκομείο και σακχαρο, θυρεοειδή το κλασικό τσεκ απ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ειμαι γιατρός γράφω ως μαμά και επειδή είχε τύχει κ να δω αυτό το παιδάκι που ίδρωνε, που έχανε σημαντική ποσότητα υγρών καμία σχεση με άλλα παιδιά,... 

αυτό που εννοώ είναι ότι είναι λίγο κοινή λογική,  

ότι είναι πολύ μεγαλύτερη ποσότητα των υγρών με ηλεκτρολύτες φυσικούς ή αγοραστούς , που θα χρειάζεται αυτό το μωρό. 

Είναι κάτι που η ίδια η μητέρα δεν ξέρει να το συγκρίνει με άλλα μωρά, οπότε αυτό θέλω να επιβεβαιώσω, οτι υπάρχει αυτή η περίπτωση, και ότι αν είναι έτσι, δεν θα φτάσει το σκέτο νεράκι για αναπλήρωση υγρών... 

αυτό ειναι το βασικότερο σε αυτά που γράφω,  όχι το κυριολεκτικά 'διπλάσια" που αναφέρω....  μιας κ δεν ειμαι γιατρός κ συζητάμε εδώ.    Από γιατρό πρέπει να πάρει πληροφορίες, ουρολόγο.   

Αυτό που θεωρώ δύσκολο είναι να εξηγήσεις σε κάποιον τρίτο, το πόσο ιδρώνει ένα παιδί, κ  υποθέτω ότι μπορεί να μην το πιστεύουν κιόλας οι γιατροί.  

Θυμάμαι τότε, πόσο είχε φανεί περίεργο στις δασκάλες ότι το παιδί αυτό επρεπε να αλλάξει 3 φανελλάκια  (νηπιακή ηλικία) σε ένα πρωί.  Βρεχόντουσαν , όντως!

Άρα επειδή αυτό δεν ειναι μετρήσιμο από τον γιατρό, πιθανώς να μην καταλάβει ότι ένα απλό πράγμα που ίσως φταίει είναι η απώλεια ηλεκτρολυτών  εξαιτίας εφίδρωσης. 

 

Το άλλο που ανέφερα με την ιλεοστομία, (ileostomy) δεν είναι κάτι παθολογικό, έχει να κάνει καθαρά με το πόσο γρήγορα ένα σώμα, χάνει υγρά για τους χ λόγους . Δεν αφορούσε αρρώστεια. 

Παράδειγμα. στην ιλεοστομία, λείπει το παχυ εντερο από το οποιο το σώμα απορροφά πάλι τα υγρά από τις τροφές, κ έτσι αυτό που βγαίνει όταν κάνουμε μεγάλη τουαλέτα, είναι πιο στέρεο . Όταν αδειάζει το σακουλάκι, τα περιεχόμενά του που δεν έχουν πάει στο παχυ εντερο που δεν υπάρχει πια,  δεν έχουν  "αφυδατωθεί" για να πάνε τα υγρά στον οργανισμό πάλι πίσω παρά φεύγουν ως έχουν έξω από το σώμα.  Αυτό μπορεί να οδηγήσει μέσα σε ΜΙΑ ημέρα  σε αφυδάτωση, αν συνυπάρξει και εφίδρωση από γυμναστική & μια διάρροια.   

 Όχι επειδή έχει πρόβλημα κάποιο όργανο ή το νεφρό, αλλά απλά επειδή το να πιει σκέτο νερό, δεν θα εξισώσει την άμεση γρήγορη απώλεια υγρών που γίνεται μηχανικα και από εφίδρωση, θα χρειαστεί απαραιτήτως ηλεκτρολύτη.  

 

Όσο πιο μεγάλη ποσότητα υγρών χάνουμε τόσο πιο μεγάλη είναι η ανάγκη για ηλεκτρολύτες με λίγα λόγια - γιατί στην εφίδρωση χάνουμε ηλεκτρολύτες, δεν ιδρώνουμε σκέτο νεράκι.:wub: 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις απόψεις.

 

Αύριο κιόλας έχω ραντεβού για μια δεύτερη γνώμη.

 

@belleblue πολύ ενδιαφέροντα όλα όσα παρουσιάζεις και κατάλαβα λίγο καλύτερα και την όλη αφυδάτωση αλλά όχι αφυδάτωση κατάσταση!!! Χαχα! (Ότι δλδ τα υγρά δεν κάνουν την αφυδάτωση αλλά η ύπαρξη ή έλλειψη ηλεκτρολυτών) 

Απλά στην περίπτωση αυτή μιλάμε για ένα 7 μηνών παιδάκι όποτε όλα τα συνοδευτικά με ηλεκτρολύτες, αλάτι κτλ δεν μπορούν να εφαρμοστούν. Αίσθηση δίψας δεν έχει ακόμα. Ίσα που ξεκίνησε να πίνει νερό τελευταία. 

Και για να παραπέμψουν σε κάποιον ειδικό γιατρό πρέπει κάτι να δουν. επειδή δεν είδαν ότιδηποτε περίεργο δεν μας παρεπεμψαν πουθενά. Ούτε και σκέφτηκα να ρωτήσω τότε, πόσο πρέπει να βελτιωθεί η κατάσταση (εντάξει, ήταν τραγική όταν μπήκαμε γιατί έκανε κάθε 6-8 ώρες κάτι σταγόνες. Είναι μακρυά από αυτό ακόμα και στις κακές μέρες) και μεσα σε τι χρονικό διάστημα! Δεν φανταζομουν ότι μπορεί να συνεχίσει.

Ούτε κια οι ίδιοι ενημέρωσαν για κάτι, αλλά δεν φαίνονταν και καθόλου θόρυβημενοι!  

 

@samsympan 

Και στο νοσοκομείο δεν με τρομοκράτησαν, ούτε ζήτησαν παρακολούθηση ή επανέλεγχο, και οι δύο γιατροί που μίλησα τηλεφωνικά, (με τον ένα έχω ραντεβού αύριο), θεωρούν πως αφού όλα τα άλλα είναι οκ (είχαν κάνει τα πάντα από εξετάσεις αιματολογικές πράγματι) απλά έτσι λειτουργεί ο οργανισμός και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα που ουρεί λιγότερο από τα παιδιά της ίδιας ηλικίας. Βέβαια, επειδή δεν είμαι γιατρός κια μπορεί κάτι σημαντικο να μην αναφέρω, ή να μεταφέρω λάθος, θα κάνω την επίσκεψη για να τα δει όλα και το παιδί και να μου πει την άποψη του.

Η μόνη που με θορύβησε είναι η παιδίατρος των παιδίων που θεωρεί ότι με τα λιγότερα ουρά θα πάθουν ζημιά οι νεφροί... 

 

Αύριο θα έχω καλύτερη εικόνα γιατί μάζεψα πολλές ερωτήσεις. Τουλάχιστον να φύγω χωρίς καμία αμφιβολία κια να ξέρω πότε θα πρέπει να ανησυχήσω πράγματι.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Πηνελόπη! είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις απόψεις.

 

Αύριο κιόλας έχω ραντεβού για μια δεύτερη γνώμη.

 

@belleblue πολύ ενδιαφέροντα όλα όσα παρουσιάζεις και κατάλαβα λίγο καλύτερα και την όλη αφυδάτωση αλλά όχι αφυδάτωση κατάσταση!!! Χαχα! (Ότι δλδ τα υγρά δεν κάνουν την αφυδάτωση αλλά η ύπαρξη ή έλλειψη ηλεκτρολυτών) 

Απλά στην περίπτωση αυτή μιλάμε για ένα 7 μηνών παιδάκι όποτε όλα τα συνοδευτικά με ηλεκτρολύτες, αλάτι κτλ δεν μπορούν να εφαρμοστούν. Αίσθηση δίψας δεν έχει ακόμα. Ίσα που ξεκίνησε να πίνει νερό τελευταία. 

Και για να παραπέμψουν σε κάποιον ειδικό γιατρό πρέπει κάτι να δουν. επειδή δεν είδαν ότιδηποτε περίεργο δεν μας παρεπεμψαν πουθενά. Ούτε και σκέφτηκα να ρωτήσω τότε, πόσο πρέπει να βελτιωθεί η κατάσταση (εντάξει, ήταν τραγική όταν μπήκαμε γιατί έκανε κάθε 6-8 ώρες κάτι σταγόνες. Είναι μακρυά από αυτό ακόμα και στις κακές μέρες) και μεσα σε τι χρονικό διάστημα! Δεν φανταζομουν ότι μπορεί να συνεχίσει.

Ούτε κια οι ίδιοι ενημέρωσαν για κάτι, αλλά δεν φαίνονταν και καθόλου θόρυβημενοι!  

 

@samsympan 

Και στο νοσοκομείο δεν με τρομοκράτησαν, ούτε ζήτησαν παρακολούθηση ή επανέλεγχο, και οι δύο γιατροί που μίλησα τηλεφωνικά, (με τον ένα έχω ραντεβού αύριο), θεωρούν πως αφού όλα τα άλλα είναι οκ (είχαν κάνει τα πάντα από εξετάσεις αιματολογικές πράγματι) απλά έτσι λειτουργεί ο οργανισμός και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα που ουρεί λιγότερο από τα παιδιά της ίδιας ηλικίας. Βέβαια, επειδή δεν είμαι γιατρός κια μπορεί κάτι σημαντικο να μην αναφέρω, ή να μεταφέρω λάθος, θα κάνω την επίσκεψη για να τα δει όλα και το παιδί και να μου πει την άποψη του.

Η μόνη που με θορύβησε είναι η παιδίατρος των παιδίων που θεωρεί ότι με τα λιγότερα ουρά θα πάθουν ζημιά οι νεφροί... 

 

Αύριο θα έχω καλύτερη εικόνα γιατί μάζεψα πολλές ερωτήσεις. Τουλάχιστον να φύγω χωρίς καμία αμφιβολία κια να ξέρω πότε θα πρέπει να ανησυχήσω πράγματι.

 

 

 

 

ελπίζω να είναι ουρολόγος εκεί που πηγαίνεις για να έχεις μια άποψη ειδικού! 

Γενικότερα απο τις εμπειρίες μου με γιατρούς πρέπει να σου πω ότι ακόμα και στα νοσοκομεία δεν έχουν πάντα ειδικούς.

Για παράδειγμα για αιματολογικό θέμα,

όλως τυχαίως κατέληξα σε αιματολόγο Ελληνίδα με εκπαίδευση & εργασιακή εμπειρία στο Αγγλικό δημόσιο,  που την πλήρωναν τα δημόσια Ελληνικά νοσοκομεία για να έχουν εξειδικευμένες καθοδηγήσεις αιματολογίας επειδή ΔΕΝ επαρκούν οι γνώσεις όλων των αιματολόγων λόγω ελλειψης εμπειρίας ή έλλειψης πρωτοκόλλων στην Ελλάδα. 

Η ιατρική στην Ελλάδα ΔΕΝ τηρείται με σύστημα. Είναι το τι θα σου πει ο καθένας, δεν υπαρχουν ντιρεκτίβες και επουδενί δεν κανει να επαναπαύεσαι στο τι σου είπαν στο ένα νοσοκομείο. Θα μακρυγορήσω τραγικά, αν σου πω σε πόσες περιπτώσεις ιατρικές είχα λάθος διαγνώσεις, κ χρειάστηκε να πάω σε 3 και 4 ειδικούς για να ξερω ακριβώς και να αποκλείσω τις βλακείες! (!)

 

 "Απλά στην περίπτωση αυτή μιλάμε για ένα 7 μηνών παιδάκι όποτε όλα τα συνοδευτικά με ηλεκτρολύτες, αλάτι κτλ δεν μπορούν να εφαρμοστούν. Αίσθηση δίψας δεν έχει ακόμα. Ίσα που ξεκίνησε να πίνει νερό τελευταία. 

 

 Αφού τροφές τρώτε κανονικά κάποιες, δηλαδή όλο και κάποιο γεύμα τρώει εντός της ημέρας που έχει λάδι όπου μπορείς να βάλεις και το ελάχιστο αλατάκι για γεύση. 

 

Η δίψα την ξέρει αλλά οχι συνειδητά. Αν δώσεις να δοκιμάσει ένα " χυμό", πχ 

πολτοποιημένο νεκταρίνι ή ροδάκινο με ελάχιστο νερο, θα δείς για πότε θα τραβάει να πιεί περισσότερο ;-) 

 

Ελπίζω να σε συμβουλέψει σωστά ο ουρολόγος, αλλά γενικά όμως, κάποια πράγματα θα πρέπει να τα δεις και μόνη σου. 

Εάν το παιδί σου ανήκει σε αυτή τη κατηγορία της πολύ μεγάλης εφίδρωσης, κ εφόσον εκεί βρίσκεται το πρόβλημα. 

Καλή τύχη!

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Λοιποοον...

 

Όλα καλά με τον μικρό...

 

Αρχικά, η αφυδάτωση έχει τοσο κλινικά συμπτώματα όσο και αιματολογικές τιμές.

Όποτε το παιδί μου ποτέ δεν έφτασε σε αφυδάτωση.

 

Αυτό που κάνει ο οργανισμός του κατά καιρούς κια παρατηρώ λιγότερα ουρά είναι να συμπυκνώνει τα ούρα ώστε να βγουν οι τοξίνες και όσα πρέπει τέλος πάντων, και κρατάει τα λοιπά υγρά κάνοντας ουσιαστικά μια ανακύκλωση όταν αυτό είναι απαραίτητο (είτε λιγότερη λήψη υγρών είτε μεγαλύτερη "χασουρα"), ώστε να λειτουργούν τα νεφρά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αφού το παιδί ιδρώνει πολύ, ναι μεν χάνει ηλεκτρολύτες, αλλά μέσα από φρούτα κρέας και γάλα αναπληρώνει και με το παραπανω. Ακόμη και με μικρή προσληψη. Έτσι δείχνουν και οι εξετάσεις που είχαν γινει και στην χειρότερη φάση. Εάν είχε ανάγκη ηλεκτρολυτών, θα είχε και κάποια ανάλογη κλινική εικόνα. Το ίδιο και πιο αισθητο σαν εικόνα θα ήταν σε περίπτωση αφυδάτωσης ή προβλήματος σε νεφρά.

 

Προβλημα στα νεφρά δεν δημιουργείται από το παραπάνω 'κυκλωμα" γιατί ο οργανισμός ουσιαστικά τα προστατεύει.

 

Όποτε, εάν δεν δω αλλαγή στην κλινική εικόνα, ή αν δεν φτάσει σε ακραία έλλειψη ούρων, δεν υπάρχει τίποτα γία το οποίο να ανησυχώ. Ούτε για την ποσότητα τους, ούτε για τυχόν κρυστάλλους.

 

Σύντομα μεγαλώνοντας θα βελτιωθεί και πολύ η όλη κατάσταση εφόσον θα πίνει νερό κατα βούληση και θα τρώει και περισσότερες τροφές.

 

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για όλες τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

@Πηνελόπη! πολύ θετικά τα νέα. Πολύ χρήσιμο, που ποστάρατε feedback από την εξέλιξη, για μελλοντικούς αναγνώστες.

(Υποσημείωση: επειδή αναφέρθηκε παραπάνω. Αλάτι όχι στα γεύματα, πριν το έτος. Και μετά με φειδώ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...