Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Vitamin D - οδηγία γιατρού για δοσολογία μη συμβατή με θηλασμό;


Ntinouli25

Recommended Posts

Καλησπέρα μια ερώτηση θέλω να κανω η παθολογος μ έγραψε να πάρω βιταμίνη D την deltious 25000 μια φορά την εβδομάδα ρώτησα παιδίατρο κ μ είπε να την παίρνω!αλλα διάβασα στο ίντερνετ ότι δεν είναι συμβατή με θηλασμό κα στο φύλλο οδηγιών μ γράφει δεν συνιστάται...τι κανω;μήπως πρέπει να πάρω άλλη π να είναι χάπια με λιγότερη ημερήσια δόση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 2/4/2022 at 5:42 ΠΜ, Ntinouli25 είπε:

Καλησπέρα μια ερώτηση θέλω να κανω η παθολογος μ έγραψε να πάρω βιταμίνη D την deltious 25000 μια φορά την εβδομάδα ρώτησα παιδίατρο κ μ είπε να την παίρνω!αλλα διάβασα στο ίντερνετ ότι δεν είναι συμβατή με θηλασμό κα στο φύλλο οδηγιών μ γράφει δεν συνιστάται...τι κανω;μήπως πρέπει να πάρω άλλη π να είναι χάπια με λιγότερη ημερήσια δόση;

απο την στιγμη που παιδιατρος ειπε οκ,δ θεωρω οτι θα απαγορευεται,πιστευω να ξερει

δ ξερω για το συγκεκριμενο σκευασμα κ ποσοτητα,σιγουρα ομως γενικα βιτ d επιτρεπεται ακομη κ στην εγκυμοσυνη,οπως παιρνουν κ μωρα

ο γιος μου στον χρονο επινε ενα σε σταγονες

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολλά μωρά πίνουν σταγόνες βιταμίνης d, και νεογεννητα. Την d3fix δίναμε εμείς. Μου κάνει εντύπωση να μην επιτρέπεται. Πού το είδες; Στο e-lactancia;

Update: μόλις το τσεκαρα στο e lactancia και το δείχνει σαν συμβατό. Όχι απλώς την d, αλλά και το συγκεκριμένο σκεύασμα, το deltius. Δεν αναφέρει κάτι για δοσολογίες, αν έπαιζε ρόλο δεν θα το διευκρίνιζε; Σε αυτό που διάβασες εσύ η δοσολογία ήταν το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2022 at 5:42 ΠΜ, Ntinouli25 είπε:

Καλησπέρα μια ερώτηση θέλω να κανω η παθολογος μ έγραψε να πάρω βιταμίνη D την deltious 25000 μια φορά την εβδομάδα ρώτησα παιδίατρο κ μ είπε να την παίρνω!αλλα διάβασα στο ίντερνετ ότι δεν είναι συμβατή με θηλασμό κα στο φύλλο οδηγιών μ γράφει δεν συνιστάται...τι κανω;μήπως πρέπει να πάρω άλλη π να είναι χάπια με λιγότερη ημερήσια δόση;

Είχα και εγώ την ίδια απορία γιατί είχα μεγάλη έλλειψη, αλλα είδα και εγώ αυτό που διάβασες στο φύλλο οδηγιών,τελικά μίλησα με φαρμακοποιό και μου είπε ότι δεν κάνει στο θηλασμό, αλλά δε ξέρω κατά πόσο μπορεί να ξέρει περισσότερο ο φαρμακοποιός από τον παιδίατρο. Τέλος πάντων, πήρα σκεύασμα με μικρότερη ποσότητα d , νομίζω 2000 . Δεν έχω κάνει όμως ακόμα εργαστηριακές εξετάσεις για να δω τι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2022 at 5:42 ΠΜ, Ntinouli25 είπε:

Καλησπέρα μια ερώτηση θέλω να κανω η παθολογος μ έγραψε να πάρω βιταμίνη D την deltious 25000 μια φορά την εβδομάδα ρώτησα παιδίατρο κ μ είπε να την παίρνω!αλλα διάβασα στο ίντερνετ ότι δεν είναι συμβατή με θηλασμό κα στο φύλλο οδηγιών μ γράφει δεν συνιστάται...τι κανω;μήπως πρέπει να πάρω άλλη π να είναι χάπια με λιγότερη ημερήσια δόση;

Εγώ δίνω στο παιδί μου deltious. Ασφαλώς κ κάνει. Επίσης είναι η μόνη καθαρή βιταμίνη εννοώ ότι περιέχει μόνο ελαιόλαδο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

25000 μονάδες είναι πολύ υψηλή δόση. Σε εγκυμοσύνη επιτρέπεται σίγουρα μέχρι 600 μονάδες ημερησίως. Για θηλασμό δε θυμάμαι. Από υπερδοσολογια d μπορεί να προκληθεί υπερβιταμίνωση στο μωρό με επακόλουθη υπερασβεστιαιμια, ειδικά αν το παιδί παίρνει κ σταγόνες d. Θα πρότεινα να ξαναμιλήσεις με τον παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Η βιταμίνη d είναι γενικά συμβατή με τον θηλασμό. Περνάει πολύ μικρή ποσότητα στο μητρικό γάλα και αυτός είναι ο λόγος που προτείνεται συμπλήρωμα βιταμίνης στα θηλάζοντα.

 

Το lactancia λέει ότι: Mothers supplemented with 400 to 2,000 IU of Vit. D daily have a milk concentration of 50 to 80 IU/L

Τα μωρά χρειάζονται συνήθως 400 μονάδες την ημέρα. Για να μπορέσουν να τις πάρουν από το γάλα πρέπει η μητέρα να παίρνει περίπου 6400 την ημέρα.

 

Αν η αγωγή σου είναι για μικρό διάστημα (1-2 μήνες) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αν θα την παίρνεις για παραπάνω καιρό μίλα με τον παιδίατρο μήπως χρειάζεται να μειώσεις ή να σταματήσεις τη βιταμίνη στο μωρό για μην πάθει υπερβιταμίνωση.

 

Γενικά πάντως η βιταμίνη d απορροφάται καλύτερα σε μικρότερες ημερήσιες δόσεις απλά οι γιατροί προτείνουν συνήθως μια μεγάλη δόση την εβδομάδα για διευκόλυνση των ασθενών. Θα μπορούσες να ζητήσεις από τον γιατρό σου κ άλλο ημερήσιο σκεύασμα αν νιώθεις ανασφάλεια με το συγκεκριμένο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...