Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπέρα,

ο μικρος μου ειναι 3,5 χρονών.

την περασμενη εβδομαδα στισ 16/6 παραπονιοταν οτι τον πονούσαν τα δόντια του...την επομενη εκάνε πυρετο την μεθεπόμενη τον πηγαμε γιατρο και μασ ειπε οτι ειναι ιωση που δημιουργει ουλοστοματιτιδα και αν ξανακανει πυρετο πυρετο απο 38 και πανω να παρει αντιβίωση για 10 μερες  όπως και ξεκίνησε το σαββατο στις 19/6! 

κατοπιν ομως ειδαμε ξεκινησαν να ματωνουν τα ουλα του...το βλεπω το πρωι στο σεντονι του και οταν τρωει κμ φορα.το ειπα σημερα στην παιδιατρο και μου ειπε οτι δεν δικαιολογειται απο την ιωση τοσες μερες και οτι σημερα κιολασ πρεπει να του κάνουμε εξετασεις αίματος για κάποιο αιματολογικό πρόβλημα.

γενικότερα η διάθεση του ειναι καλή μόνο που νυστάζει κα΄πως παραπάνω το οποιο είχα αποδώσει στην ίωση στον καιρο που έχει ζεστανει..εχει τυχει σε κμ κατι παρόμοιο? και αν ναι τι ήταν?εχω ταραχτει παρα πολύ με τα χίλια ζόρια γραφω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, sweety** είπε:

καλησπέρα,

ο μικρος μου ειναι 3,5 χρονών.

την περασμενη εβδομαδα στισ 16/6 παραπονιοταν οτι τον πονούσαν τα δόντια του...την επομενη εκάνε πυρετο την μεθεπόμενη τον πηγαμε γιατρο και μασ ειπε οτι ειναι ιωση που δημιουργει ουλοστοματιτιδα και αν ξανακανει πυρετο πυρετο απο 38 και πανω να παρει αντιβίωση για 10 μερες  όπως και ξεκίνησε το σαββατο στις 19/6! 

κατοπιν ομως ειδαμε ξεκινησαν να ματωνουν τα ουλα του...το βλεπω το πρωι στο σεντονι του και οταν τρωει κμ φορα.το ειπα σημερα στην παιδιατρο και μου ειπε οτι δεν δικαιολογειται απο την ιωση τοσες μερες και οτι σημερα κιολασ πρεπει να του κάνουμε εξετασεις αίματος για κάποιο αιματολογικό πρόβλημα.

γενικότερα η διάθεση του ειναι καλή μόνο που νυστάζει κα΄πως παραπάνω το οποιο είχα αποδώσει στην ίωση στον καιρο που έχει ζεστανει..εχει τυχει σε κμ κατι παρόμοιο? και αν ναι τι ήταν?εχω ταραχτει παρα πολύ με τα χίλια ζόρια γραφω...

-Το παιδί όταν εξέφρασε πρώτη φορά ενόχληση στο στόμα, είχε κάποιο άλλο σύμπτωμα; Αιμοραγία; Άφθα; Κοκκινήλα-πρησμένα ούλα σε σημεία; Τα δοντάκια του έχουν ανατείλει όλα;

- Αν κατάλαβα καλά η ενόχληση προηγήθηκε του πυρετού; Την επομένη έκανε πυρετό συνδυαστικά με πόνο στο στόμα σωστά; Και αρχίσατε αντιβίωση; Δεν κατανόησα ακριβώς. Ο ιατρός σας έδωσε αντιβίωση προληπτικά, σε περίπτωση που δημιουργηθεί φλεγμονή στο στόμα από την ίωση; Ή κατά την εξέταση παρατήρησε φλεγμονή ενδοστοματικά και την έδωσε για αυτόν τον λόγο;

Και μετά που ξεκινήσατε αντιβίωση είδατε πρώτη φορά αιμοραγία;

- Τώρα πως είναι το στοματάκι του κατά την επισκόπηση; Φαίνονται ερεθισμένα τα ουλάκια του; Όλα; Σε ένα σημείο μόνο; Ομοίως και πάλι, μήπως υπάρχει άφθα, μικρό έλκος, κάτι άλλο παρατηρείτε; Όταν βουρτσίζετε τα δοντάκια του διαμαρτύρεται; Όταν φτύνει-ξεπλένει παρατηρείτε αίμα; Μασάει κι από τις δύο πλευρές; Σκληρές τροφές τις αποφεύγει τον πονάνε κατά τη μάσηση; Τριγμό έχετε παρατηρήσει να κάνει; Μήπως δαγκώνει τα μαγουλάκια του εσωτερικά; Γενικά τα έχετε παρατηρήσει αυτά λογικά.

 

Όπως και να έχει οι αιματολογικές εξετάσεις δεν βλάπτουν. Επίσης, εάν το παιδί έχει ακόμη ενόχληση, το να ρίξει και πάλι μια σχολαστική ματιά στο στόμα του παιδιού (μαζί με τα αποτελέσματα των εξετάσεων) ο παιδίατρος, ή/και ένας οδοντίατρος-παιδοδοντίατρος (για να αποκλείσει τυχόν αίτια όπως αυτά που αναφέρει @ΑΡΓΚ), θα ήταν το σωστότερο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

η ενόχληση προηγήθηκε του πυρετου,την επόμενη εκανε πυρετο συνδυαστικα με το στομα και αρχισαμε αντιβίωση .τα δοντάκια του εχουν βγει ολα!τα ουλα του ηταν πολύ κοκκινα και πρησμένα σε ολο το στομα. κατα την εξέταση το είδε και η γιατρος και μας έδωσε αντιβίωση,οχι προληπτικα δλδ! 

καναμε τις εξετάσεις φάνηκαν πολύ καλές ευτυχώς...τα στόμα του έχει ηρεμήσει αρκετά, βλέπω ακόμα αιματάκι αλλά μου ειπε οτι αφου είναι οκ οι εξετάσεις δεν υπαρχει πρόβλημα και απλα είναι λίγο πιο ευαίσθητος και να μην τρώει σκληρα και καυτερά. οδοντίατρος τον ειχε δει αρχικα και αυτή από ίωση έκρινε ότι είναι και οτι θα υποχωρήσει μας είπε.

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...