Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δώρο για γάμο


love kids

Recommended Posts

Θα ήθελα ιδέες για δώρο γάμου για συγγενή με τον οποίο όμως δεν έχουμε πολύ στενές σχέσεις. Δεν ξέρω καν αν θα πάμε στην τελετή και λόγω της κατάστασης δε θα κάνει δεξίωση. Ωστόσο, είτε πάμε είτε δεν πάμε θα αγοράσω δώρο αφού μας προσκάλεσαν. Γενικά μου αρέσει να ψάχνω το θέμα του δώρου και τη λύση του να δώσω χρήματα την έχω στις τελευταίες επιλογές. Είμαι σίγουρη πως θα ακούσω ιδέες για δώρα που δεν είχα σκεφτεί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εσύ όταν παντρεύτηκες τι βρήκες πιο χρήσιμο? Τα χρήματα ή δώρα? Εμείς εδώ που ζούμε συνηθίζουμε να πηγαίνουμε χρήματα για να ξεκινήσουν με ένα καλό πόσο τον έγγαμο βίο κ να τον διαθέσουν όπως θέλουν.

Παρόλα αυτά αν προτιμάς να παρεις δώρο με πόσα λεφτά σκέφτεσαι? Σαν δώρα αυτά που σκέφτομαι είναι σερβίτσιο πιάτων, κασετίνα με μαχαιροπήρουνα, ποτήρια, σεντόνια, μίξερ με κάδο, κάποιο βάζο, καφετέρια, καθρέφτη τοίχου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , mama16 είπε:

Εσύ όταν παντρεύτηκες τι βρήκες πιο χρήσιμο? Τα χρήματα ή δώρα? Εμείς εδώ που ζούμε συνηθίζουμε να πηγαίνουμε χρήματα για να ξεκινήσουν με ένα καλό πόσο τον έγγαμο βίο κ να τον διαθέσουν όπως θέλουν.

Παρόλα αυτά αν προτιμάς να παρεις δώρο με πόσα λεφτά σκέφτεσαι? Σαν δώρα αυτά που σκέφτομαι είναι σερβίτσιο πιάτων, κασετίνα με μαχαιροπήρουνα, ποτήρια, σεντόνια, μίξερ με κάδο, κάποιο βάζο, καφετέρια, καθρέφτη τοίχου

Εγώ είχα λίγους καλεσμένους κι έλαβα κυρίως χρήματα αλλά προτιμώ τα δώρα. Σκεφτόμουν να διαθέσω μέχρι €100-120. Ευχαριστώ για τις ιδέες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , mama16 είπε:

Είδα το σχόλιο της Αργκ για γάστρα κ ήθελα να προσθέσω τη χύτρα. Απ' τα καλύτερα δώρα για μένα

Συμφωνώ!!!! Το καλύτερο δώρο, βέβαια για μένα δεν ήταν λόγω γάμου, αλλά σε άκυρη στιγμή , από την πεθερά μου. Γενικά ότι σου γλιτώνει χρόνο από τις βαρετές δουλειές το θεωρώ φοβερό δώρο. Χύτρα, σκούπα ρομπότ, πλυντήριο πιάτων κτλ Βέβαια είναι λίγο πιο ακριβά σαν δώρα, αλλά αν συμφωνήσετε με κάποιον άλλον να το πάρετε μαζί , γιατί όχι; 

Link to comment
Share on other sites

Η χύτρα παιδιά είναι πράξη αγάπης. :D

 

Μένουν χρόνια μαζί; Αν ναι, σ' ένα βαθμό το σπίτι θα το έχουν στημένο. Ίσως πρέπει να τους ρωτήσεις δηλαδή αν αποφασίσεις να κινηθείς σε χρηστικά είδη. Και για πετσετοσέντονα θα ρωτούσα, εγώ πχ είχα ολόκληρη προίκα από πριν και τα μισά τα έχω βάλει στο πατάρι.

 

Ένα καλό σετ τηγάνια ίσως, σαν εκείνο το Fissler που το έχουν μαμά και πεθερά από τότε που παντρεύτηκαν και είναι αθάνατο. Σερβίτσιο από πορσελάνη καθημερινό, τρεις εξάδες και σαλατιέρα, θα βγει πάνω-κάτω στα χρήματα που θέλεις. Και σετ καλά φλιτζάνια για τον καφέ είναι μια λύση. Πρωτότυπη ιδέα είναι και ξύλινη πινακίδα για την εξώπορτα με τα ονόματά τους (βέβαια αν μένουν σε πόλη ίσως να μην θέλουν καν να φαίνεται ποιο είναι το διαμέρισμα). Δώρο που απόλαυσα πολύ (από τον άντρα μου) ήταν σύστημα hi-fi, για να ακούω ραδιόφωνο και γενικά μουσική χωρίς να χρειάζεται να ανοίγω το λάπτοπ. Δώρο γάμου που απόλαυσα πολύ ήταν μια καλή κουβέρτα (ποτέ δεν πάει χαμένη).

Link to comment
Share on other sites

Χύτρα δε χρησιμοποιώ καθόλου, δεν τη θέλω αλλά, ναι, σε πολλούς έχει λύσει τα χέρια.

πρίν από 18 λεπτά , Ilaeira είπε:

Η χύτρα παιδιά είναι πράξη αγάπης. :D

 

Μένουν χρόνια μαζί; Αν ναι, σ' ένα βαθμό το σπίτι θα το έχουν στημένο. Ίσως πρέπει να τους ρωτήσεις δηλαδή αν αποφασίσεις να κινηθείς σε χρηστικά είδη. Και για πετσετοσέντονα θα ρωτούσα, εγώ πχ είχα ολόκληρη προίκα από πριν και τα μισά τα έχω βάλει στο πατάρι.

 

Ένα καλό σετ τηγάνια ίσως, σαν εκείνο το Fissler που το έχουν μαμά και πεθερά από τότε που παντρεύτηκαν και είναι αθάνατο. Σερβίτσιο από πορσελάνη καθημερινό, τρεις εξάδες και σαλατιέρα, θα βγει πάνω-κάτω στα χρήματα που θέλεις. Πρωτότυπη ιδέα είναι και ξύλινη πινακίδα για την εξώπορτα με τα ονόματά τους (βέβαια αν μένουν σε πόλη ίσως να μην θέλουν καν να φαίνεται ποιο είναι το διαμέρισμα). Δώρο που απόλαυσα πολύ (από τον άντρα μου) ήταν σύστημα hi-fi, για να ακούω ραδιόφωνο και γενικά μουσική χωρίς να χρειάζεται να ανοίγω το λάπτοπ. 

Μένουν κάποια χρόνια μαζί αλλά το σπιτικό τους ως τώρα ήταν τύπου φοιτητικό όποτε θέλουν, από ό,τι ξέρω, να το αλλάξουν σιγά σιγά. Ωραίες ιδέες, χρηστικά πράγματα. Κάτι τέτοιο σκέφτομαι, δηλ. είδη κουζίνας πιο πολύ αν και τα λευκά είδη επίσης μου αρέσουν γενικά. Κάποια στιγμή τα χρησιμοποιείς. Βέβαια ευπρόσδεκτες κι άλλες ιδέες. 

πρίν από 36 λεπτά , Annitamik είπε:

Συμφωνώ!!!! Το καλύτερο δώρο, βέβαια για μένα δεν ήταν λόγω γάμου, αλλά σε άκυρη στιγμή , από την πεθερά μου. Γενικά ότι σου γλιτώνει χρόνο από τις βαρετές δουλειές το θεωρώ φοβερό δώρο. Χύτρα, σκούπα ρομπότ, πλυντήριο πιάτων κτλ Βέβαια είναι λίγο πιο ακριβά σαν δώρα, αλλά αν συμφωνήσετε με κάποιον άλλον να το πάρετε μαζί , γιατί όχι; 

Να το πάρω με άλλους καλεσμένους δύσκολο οπότε θα περιοριστώ σε κάτι πιο μικρό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , love kids είπε:

Χύτρα δε χρησιμοποιώ καθόλου, δεν τη θέλω αλλά, ναι, σε πολλούς έχει λύσει τα χέρια.

Μένουν κάποια χρόνια μαζί αλλά το σπιτικό τους ως τώρα ήταν τύπου φοιτητικό όποτε θέλουν, από ό,τι ξέρω, να το αλλάξουν σιγά σιγά. Ωραίες ιδέες, χρηστικά πράγματα. Κάτι τέτοιο σκέφτομαι, δηλ. είδη κουζίνας πιο πολύ αν και τα λευκά είδη επίσης μου αρέσουν γενικά. Κάποια στιγμή τα χρησιμοποιείς. Βέβαια ευπρόσδεκτες κι άλλες ιδέες. 

Να το πάρω με άλλους καλεσμένους δύσκολο οπότε θα περιοριστώ σε κάτι πιο μικρό. 

Τι λες για κουζινομηχανη; Έχει και οικονομικές στα 100 ευρώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Annitamik είπε:

Τι λες για κουζινομηχανη; Έχει και οικονομικές στα 100 ευρώ

Πολύ χρήσιμη. Αν υπάρχουν και σε τέτοια τιμή, μια χαρά. Σίγουρα δεν είναι σαν τη γνωστή που θέλουν όλες οι νοικοκυρές αλλά σίγουρα θα είναι ευπρόσδεκτο ως δώρο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, love kids είπε:

Θα ήθελα ιδέες για δώρο γάμου για συγγενή με τον οποίο όμως δεν έχουμε πολύ στενές σχέσεις. Δεν ξέρω καν αν θα πάμε στην τελετή και λόγω της κατάστασης δε θα κάνει δεξίωση. Ωστόσο, είτε πάμε είτε δεν πάμε θα αγοράσω δώρο αφού μας προσκάλεσαν. Γενικά μου αρέσει να ψάχνω το θέμα του δώρου και τη λύση του να δώσω χρήματα την έχω στις τελευταίες επιλογές. Είμαι σίγουρη πως θα ακούσω ιδέες για δώρα που δεν είχα σκεφτεί. 

Εγώ σε άτομα που δε γνώριζα καλά έχω πάρει σετ κρασιού (κανάτα και ποτήρια) , κάδρο με έργο τέχνης, διακοσμητικό εξωτερικού χώρου και κλασσικά κορνίζα.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , jellyfishch είπε:

Εγώ σε άτομα που δε γνώριζα καλά έχω πάρει σετ κρασιού (κανάτα και ποτήρια) , κάδρο με έργο τέχνης, διακοσμητικό εξωτερικού χώρου και κλασσικά κορνίζα.

Τα κάδρα μου αρέσουν αλλά είναι ρίσκο αν δεν ξέρεις το γούστο τους. Τα υπόλοιπα μια χαρά! Εμένα μου αρέσουν πολύ οι ωραίες κορνίζες. Τις αγοράζω και ως δώρο γέννησης αλλά και βάφτισης. Και χαίρομαι όταν τις βλέπω στο σπίτι τους με φωτογραφίες. 

Link to comment
Share on other sites

Αν κ έχω επιφυλάξεις για το δώρο σε υλική κ όχι χρηματική μορφή, εμάς μας φάνηκε πρωτότυπο ένα τηγάνι γουοκ μαντεμενιο. Επίσης σχαροτηγανο, έχει διάφορες διαβαθμίσεις ποιότητας ανάλογα με την τιμή που θες. ωραίες είναι επίσης οι πήλινες γαστρες που είναι κ έργα τεχνης πέρα από τη χρηστική αξία τους. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αν κ έχω επιφυλάξεις για το δώρο σε υλική κ όχι χρηματική μορφή, εμάς μας φάνηκε πρωτότυπο ένα τηγάνι γουοκ μαντεμενιο. Επίσης σχαροτηγανο, έχει διάφορες διαβαθμίσεις ποιότητας ανάλογα με την τιμή που θες. ωραίες είναι επίσης οι πήλινες γαστρες που είναι κ έργα τεχνης πέρα από τη χρηστική αξία τους. 

Ωραία η ιδέα για το τηγάνι γουόκ. Σχαροτήγανο χρησιμοποιώ και το λατρεύω κι έχω πάρει σε γάμο, μπαίνει στις τοπ επιλογές. Δυστυχώς το σπίτι τους δεν έχει μπαλκόνι ή κήπο οπότε δε θα έχουν πού να βάλουν τις γλάστρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , love kids είπε:

Ωραία η ιδέα για το τηγάνι γουόκ. Σχαροτήγανο χρησιμοποιώ και το λατρεύω κι έχω πάρει σε γάμο, μπαίνει στις τοπ επιλογές. Δυστυχώς το σπίτι τους δεν έχει μπαλκόνι ή κήπο οπότε δε θα έχουν πού να βάλουν τις γλάστρες.

Το σχαροτηγανο το έχω σε τοπ θέση σαν δώρο από τότε που πήραμε κ με βόλεψε. 

 

Οχι γλάστρα, γάστρα για τον φούρνο πήλινη παραδοσιακή! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το σχαροτηγανο το έχω σε τοπ θέση σαν δώρο από τότε που πήραμε κ με βόλεψε. 

 

Οχι γλάστρα, γάστρα για τον φούρνο πήλινη παραδοσιακή! 

Χαχα διάβασα γλάστρα! Ναι, οι γάστρες πολύ βολικές και το φαγητό πεντανόστιμο. Θα δω και τις πήλινες!

πρίν από 34 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Spa για το ζευγάρι.

Ωραίο αλλά λόγω Covid δεν ξέρω αν θα το εκμεταλλευτούν. 

Link to comment
Share on other sites

Aπό όσα αναφέρθηκαν , μου αρέσει περισσότερο η πύλινη γάστρα και τα αντικολλητικό τηγάνια. Επίσης θα μου άρεσε και ένα καλό σετ πρωινού με μεγάλες κούπες, μπολ για δημητριακά και πιατάκια. Περισσότερο από όλα βέβαια, τα χρήματα.

Χύτρα μου έχει πάρει και μένα η μαμά μου προίκα της AMC αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ! Δεν ξέρω πώς. Να την ξεθάψω λέτε ε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Yovanna είπε:

Χύτρα μου έχει πάρει και μένα η μαμά μου προίκα της AMC αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ! Δεν ξέρω πώς. Να την ξεθάψω λέτε ε?

 

Πριν το παιδί, αν δεν υπήρχε η χύτρα, θα παραγγέλναμε φαγητό απέξω τουλάχιστον τρεις φορές την εβδομάδα. Μετά το παιδί αυτά κόπηκαν έτσι κι αλλιώς, οπότε απλά μου λύνει τα χέρια τις μέρες που δεν υπάρχει χρόνος. Έχω έτοιμο το φαγητό μας σε ένα τέταρτο.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Ilaeira said:

 

Πριν το παιδί, αν δεν υπήρχε η χύτρα, θα παραγγέλναμε φαγητό απέξω τουλάχιστον τρεις φορές την εβδομάδα. Μετά το παιδί αυτά κόπηκαν έτσι κι αλλιώς, οπότε απλά μου λύνει τα χέρια τις μέρες που δεν υπάρχει χρόνος. Έχω έτοιμο το φαγητό μας σε ένα τέταρτο.

Τι λες τώρα! Μοσχάρι κοκκινιστό πόση ώρα? Στη κατσαρόλα το βράζω πάνω από 2 ώρες. Κοτόπουλο λεμονάτο? Κάνεις και φακές? Έχω την χύτρα άθικτη αλλά δεν ξέρω που είναι το manual . Λύκειο πήγαινα όταν είχε έρθει σπίτι πωλητής της AMC και μου είχε αγοράσει η μαμά μου κατσαρόλες κτλ! Τις έχω ακόμη! αθάνατες! Θα δω μήπως μπορέσω να δω πώς λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna είπε:

Τι λες τώρα! Μοσχάρι κοκκινιστό πόση ώρα? Στη κατσαρόλα το βράζω πάνω από 2 ώρες. Κοτόπουλο λεμονάτο? Κάνεις και φακές? Έχω την χύτρα άθικτη αλλά δεν ξέρω που είναι το manual . Λύκειο πήγαινα όταν είχε έρθει σπίτι πωλητής της AMC και μου είχε αγοράσει η μαμά μου κατσαρόλες κτλ! Τις έχω ακόμη! αθάνατες! Θα δω μήπως μπορέσω να δω πώς λειτουργεί.

Μοσχάρι σε σαράντα λεπτά! Φακές σε δέκα. Κοτόπουλο σε 20! Θα σωθείς!!! 

πρίν από 3 λεπτά , Annitamik είπε:

Μοσχάρι σε σαράντα λεπτά! Φακές σε δέκα. Κοτόπουλο σε 20! Θα σωθείς!!! 

Αν είναι και καλής ποιότητας η χύτρα τα φαγητά βγαίνουν πεντανόστιμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν προτάθηκαν :

Φουρνος μικροκυμάτων 

Ή

Δωροεπιταγη σε κατάστημα με ηλεκτρικές συσκευές ώστε να αγοράσουν κάτι που πραγματικά θέλουν/τους λείπει/χρειάζονται. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...