Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλία, ταινίες, σειρές


Recommended Posts

Τι βλέπετε αυτόν τον καιρό; Τι διαβάζετε; 

 

Είμαι στα μισά της "Πατρίδας" του Αραμπούρου. Είναι συγκλονιστικό, αλλά έχω την αίσθηση ότι θα μπορούσε να έχει και τη μισή έκταση. Επόμενο στη σειρά είναι τα "Έθιμα ταφής".

 

Από σειρές ξεκίνησα να χαζοβλέπω το Ginny and Georgia στο Νέτφλιξ, που είναι ο ορισμός της σαβούρας αλλά πλέον δεν με νοιάζει - δεν αντέχω κάτι πιο σοβαρό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Διαβάζω πάρα πολύ γενικά, 2-3 βιβλία τη βδομάδα. Τελευταία έχω πιάσει 2-3 του Grisham, που μου είχαν ξεφύγει γιατί γενικά μου αρέσει πολύ, και χτες τελείωσα το Καλό μου Παιδί της Romy Hausmann. Θρίλερ, πολύ καλό και με απρόσμενη εξέλιξη.

Η Πατρίδα μου άρεσε πολύ, και τα Εθιμα Ταφής, αλλά η Πατρίδα περισσότερο.

 

Από σειρές έχω πιάσει το Man In the High Castle στο Amazon, αλλά βλέπω χονδρικά 1 επεισόδιο την εβδομάδα, οπότε έχω μέλλον. Πολύ καλή σειρά πάντως, τη συστήνω ανεπιφύλακτα. Eίχα ξεκινήσει να χαζοβλέπω και το How to get away with murder στο Netflx, αλλά να σου πω με κούρασε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Τι βλέπετε αυτόν τον καιρό; Τι διαβάζετε; 

 

Είμαι στα μισά της "Πατρίδας" του Αραμπούρου. Είναι συγκλονιστικό, αλλά έχω την αίσθηση ότι θα μπορούσε να έχει και τη μισή έκταση. Επόμενο στη σειρά είναι τα "Έθιμα ταφής".

 

Από σειρές ξεκίνησα να χαζοβλέπω το Ginny and Georgia στο Νέτφλιξ, που είναι ο ορισμός της σαβούρας αλλά πλέον δεν με νοιάζει - δρν αντέχω κάτι πιο σοβαρό. 

 

Τελευταίο καλό βιβλίο που διάβασα ήταν το "Μετά το τέλος" (ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ), έχω πάρει για μετά το "Manhattan Transfer" και την "Βαλκανική Τριλογία" και προς το παρόν τα κοιτάω και με κοιτάνε.

 

Στο netflix τελευταίες καταπληκτικές σειρές που είδα ήταν το Dark και το Broadchurch, από εκεί και πέρα ό,τι έχω δει ήταν η απόλυτη σαβούρα (Ginny and Georgia, The Bold Type) και δεν με συγκίνησε. Είμαι στο τσακ να αρχίσω από την αρχή το Breaking Bad.

 

Να σας πω και τις ένοχες συνήθειές μου, διαβάζω πολύ fanfiction και βλέπω πολύ masterchef περιμένοντας να αρχίσει η clay season στο τέννις (έχω ένα κόλλημα με το τέννις).

Link to comment
Share on other sites

Ενώ μου αρέσουν τα βιβλία πλέον δεν διαβάζω καθόλου, δεν βρίσκω χρόνο με τα μικρά. Μέχρι να κοιμηθούν μετά αρχίζω να νυστάζω κ εγώ. Κ έχω ένα κακο, αν ξεκινήσω κάποιο, κάθομαι με τις ώρες κ κολλάω. Το αγαπημένο μου βιβλίο αν σας αρέσουν τα αισθηματικά είναι το "τα πουλιά πεθαίνουν τραγουδώντας" που το διάβασα μέσα σε 1 μέρα 600 σελίδες! Κάποια σειρά δεν μου έρχεται στο μυαλό που μου άρεσε πάρα πολύ. Από ταινίες "το ημερολόγιο" αλλά σίγουρα θα το έχετε δει

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Διαβάζω πάρα πολύ γενικά, 2-3 βιβλία τη βδομάδα. Τελευταία έχω πιάσει 2-3 του Grisham, που μου είχαν ξεφύγει γιατί γενικά μου αρέσει πολύ, και χτες τελείωσα το Καλό μου Παιδί της Romy Hausmann. Θρίλερ, πολύ καλό και με απρόσμενη εξέλιξη.

Η Πατρίδα μου άρεσε πολύ, και τα Εθιμα Ταφής, αλλά η Πατρίδα περισσότερο.

 

Από σειρές έχω πιάσει το Man In the High Castle στο Amazon, αλλά βλέπω χονδρικά 1 επεισόδιο την εβδομάδα, οπότε έχω μέλλον. Πολύ καλή σειρά πάντως, τη συστήνω ανεπιφύλακτα. Eίχα ξεκινήσει να χαζοβλέπω και το How to get away with murder στο Netflx, αλλά να σου πω με κούρασε.

 

2-3 τη βδομάδα! Τόσο διάβαζα πριν το παιδί. Είσαι φοβερή!

Το Man in the High Castle το είδε όλο ο σύζυγος και του άρεσε πολύ. Εγώ το απέρριψα επειδή δεν αντέχω τόσο ψυχοπλάκωμα. Έχω στα υπόψιν το Babylon Berlin εδώ και χρόνια και δεν βρίσκω το κουράγιο να το ξεκινήσω για τον ίδιο λόγο. 

 

Just now, Deena είπε:

 

Τελευταίο καλό βιβλίο που διάβασα ήταν το "Μετά το τέλος" (ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ), έχω πάρει για μετά το "Manhattan Transfer" και την "Βαλκανική Τριλογία" και προς το παρόν τα κοιτάω και με κοιτάνε.

 

Στο netflix τελευταίες καταπληκτικές σειρές που είδα ήταν το Dark και το Broadchurch, από εκεί και πέρα ό,τι έχω δει ήταν η απόλυτη σαβούρα (Ginny and Georgia, The Bold Type) και δεν με συγκίνησε. Είμαι στο τσακ να αρχίσω από την αρχή το Breaking Bad.

 

Να σας πω και τις ένοχες συνήθειές μου, διαβάζω πολύ fanfiction και βλέπω πολύ masterchef περιμένοντας να αρχίσει η clay season στο τέννις (έχω ένα κόλλημα με το τέννις).

 

Μου αρέσει πολύ ο Ροθ. Το Manhattan Transfer το πήρα στη δεύτερη καραντίνα, αλλά δεν το έχω ξεκινήσει ακόμη. 

Το Dark το ψιλοβαρέθηκα, είδα την πρώτη σεζόν με το ζόρι. Απ' όσο είδα, το φινάλε πρέπει να ήταν τρελό mindf*ck. Το Broadchurch μου άρεσε πολύ, όπως οι περισσότερες βρετανικές σειρές.

 

Όταν βγήκα σε άδεια, τρεις μήνες πριν γεννήσω, ξεκίνησα να βλέπω το Foyle's War. Είναι υπέροχο, και τα επεισόδια είναι 90λεπτα σαν ταινίες. Μου έχουν μείνει δυο από την τελευταία σεζόν και δεν θέλω να τα τελειώσω.

 

Ρε συ, κι εγώ διαβάζω fanfiction! Νόμιζα ότι ήμουν η μόνη. Ο άντρας μου με κοροϊδεύει ανελέητα. :D Τι διαβάζεις; Μάρβελ κατά βάση εγώ, αλλά κατά καιρούς τσεκάρω τι παίζει σε διάφορα fandom.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ilaeira είπε:

 

Ρε συ, κι εγώ διαβάζω fanfiction! Νόμιζα ότι ήμουν η μόνη. Ο άντρας μου με κοροϊδεύει ανελέητα. :D Τι διαβάζεις; Μάρβελ κατά βάση εγώ, αλλά κατά καιρούς τσεκάρω τι παίζει σε διάφορα fandom.

 


Fantasy κυρίως (LotR, Narnia), real life και αυτή την περίοδο Harry Potter....γελάστε ελεύθερα!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

χτες τελείωσα το Καλό μου Παιδί της Romy Hausmann. Θρίλερ, πολύ καλό και με απρόσμενη εξέλιξη.

Επειδή μου αρέσουν τα θρίλερ-μυστηρίου τσέκαρα reviews. Κι αναρωτιέμαι:

α) γίνεται πολύ, μα πολύ disturbing;

β) το τέλος αφήνει κάποια χαραμάδα αισιοδοξίας-ελπίδας ή είναι ωμός ρεαλισμός;

Επειδή δεν είμαι και στα καλύτερα μου, καταλαβαίνεις. Έχοντας πει αυτά, και χωρίς να δώσεις στοιχεία-spoilers, τι λες, να το παραγγείλω ή να το αφήσω για αργότερα; Και μονολεκτική απάντηση μου αρκει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Επειδή μου αρέσουν τα θρίλερ-μυστηρίου τσέκαρα reviews. Κι αναρωτιέμαι:

α) γίνεται πολύ, μα πολύ disturbing;

β) το τέλος αφήνει κάποια χαραμάδα αισιοδοξίας-ελπίδας ή είναι ωμός ρεαλισμός;

Επειδή δεν είμαι και στα καλύτερα μου, καταλαβαίνεις. Έχοντας πει αυτά, και χωρίς να δώσεις στοιχεία-spoilers, τι λες, να το παραγγείλω ή να το αφήσω για αργότερα; Και μονολεκτική απάντηση μου αρκει.

 

Eχει τελος, δεν το αφηνει στη μεση με εναν αγνωστο δολοφονο να κυκλοφορει η εναν απαγωγεα να κρατα τα θυματα κλπ, οποτε με αυτη την εννοια υπαρχει το "η ζωη συνεχιζεται" αλλα το θεμα ειναι και αρρωστο (γιατι εχει παιδια μεσα βασικα) και κλειστοφοβικο.

Link to comment
Share on other sites

@ΑΡΓΚ Ναι, κατάλαβα από τα reviews το ύφος, προβληματική του βιβλίου.

Αλλά πόσο άρρωστο; Τύπου γιαπωνέζικη revenge twisted movie άρρωστο; Ή τύπου von trier άρρωστο (τον οποίο καταννοώ, αλλά δεν έχω δει, ούτε θέλω να δω). Ή πιο διακριτικά, λιγότερα γλαφυρά, περισσότερο meaningfull άρρωστο;

Και η ζωή συνεχίζεται τύπου life sucks get on with it ή τύπου υπάρχει ελπίδα στον σ***όκοσμο που ζούμε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

@ΑΡΓΚ Ναι, κατάλαβα από τα reviews το ύφος, προβληματική του βιβλίου.

Αλλά πόσο άρρωστο; Τύπου γιαπωνέζικη revenge twisted movie άρρωστο; Ή τύπου von trien άρρωστο (τον οποίο καταννοώ, αλλά δεν έχω δει, ούτε θέλω να δω). Ή πιο διακριτικά, λιγότερα γλαφυρά, περισσότερο meaningfull άρρωστο;

Και η ζωή συνεχίζεται τύπου life sucks get on with it ή τύπου υπάρχει ελπίδα στον σ***όκοσμο που ζούμε;

 

Κοίτα, ο von Trier θα έκανε για σκηνοθέτης αν γυριστεί σε ταινία. Και life sucks, get on with it. Όχι πολύ γλαφυρές λεπτομέρειες πάντως με εξαίρεση 2-3 σκηνές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζω επιστημονικά / παιδαγωγικά  και στο άλλο άκρο εντελως πρακτικά βιβλία (πως να οργανώσετε τη ζωή σας, ιδέες για δραστηριότητες κτλ) . Μπράβο που μπορείτε και διαβάζετε λογοτεχνία. Εμένα το κεφάλι μου είναι καζάνι το βράδυ οπότε αν εξαιρέσεις τα "υποχρεωτικά"  και αυτά που δεν καταναλώνω φαιά ουσία, δεν έχω κουράγιο για κάτι άλλο..  Βάζω κάτι στο netflix μέχρι να πέσω σε κόμμα.

Από σειρές στο netflix μου άρεσε το dead to me σας το προτείνω. Όπως και το the good place. Ξεκίνησα το orange is the new black και το how i met your mother αλλά βαρέθηκα.. επίσης εξαιρετικό το breaking bad και αρκετά καλό το stranger things (το βλέπω πιο πολύ για τη νοσταλγία)

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Μία από τις καλύτερες σειρές που έχει τελευταία είναι ''when they see us'', βέβαια πολύ κλάμα αλλά ήταν πραγματικά συγκλονιστική!!Επίσης πολύ μου αρέσει το 'This is us"

Τελευταία είδα και το ντοκιμαντέρ ''the devil next door'' ανατριχιαστικό ειλικρινά, επίσης το ''γκαμπι της βασίλισσάς' είναι καλη σειρά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κι εγω βιβλιοφαγος σαν την @ΑΡΓΚ :) Βεβαια, μπορει να μην τελειωνω και τα 3 βιβλια μεσα σε μια εβδομαδα (υποκλινομαι -_-) λογω χρονου αλλα πολλες φορες ανοιγω μετωπα σε 5-6 βιβλια γιατι απλα θελω να τα διαβασω ολα :mrgreen: και φυσικα ειναι ζητημα αν τελειωσω 1-2 στη βδομαδα. Να πω βεβαια οτι δεν διαβαζω μυθιστορηματα, περα απο τον "Τομπι", ενα νεανικο μυθιστορημα το οποιο ομως εχει πολλα στοιχεια απο την πραγματικη ζωη, κοινωνικα ζητηματα κλπ, γι'αυτο και μου αρεσε. Παλαιοτερα, διαβαζα κυριως επιστημονικα, παιδαγωγικα (εχω να ξεχωρισω το "Το συν- της συγκινησης" που μου ειχε προτεινει η @kine, το "Μιλα!Γιατι δεν μιλας;", το "Οι φυλακες της παιδικης μας ηλικιας" και καποια αλλα που εχω γραψει στο αντιστοιχο θεμα) αλλα τα τελευταια χρονια εχω πεσει με τα μουτρα στην φιλοσοφια, την πνευματικη αναπτυξη, τους αρχετυπους πολιτισμους. Καποια αξιολογα αυτου του χρονου ηταν : "Το δωρο του θυμου", "Ο χορος των μεγαλων μητερων", "Η επιστροφη της μεγαλης θεας", "Earth, Water, Fire & Air: Essential Ways of Connecting to Spirit" κα. Αυτη την περιοδο διαβαζω το συλλογικο "Η δυναμη της σκεψης" και το υπεροχο "Γυναικες που τρεχουν με τους λυκους" που περιμενα πολυ καιρο να μεταφραστει και θεωρω οτι ολες οι γυναικες πρεπει να το διαβασουν :)

 

Ταινιες βλεπω πολυ σπανια, ισως καποιο δραμα ή κοινωνικο ή ακομη και καμια ρομαντικη κωμωδια για πιο χαλαρο. Ντοκιμαντερ βλεπω οποτε βρω χρονο. Ταινιες τρομου εβλεπα οταν ημουν φοιτητρια πλεον δεν θεωρω οτι υπαρχει λογος να βαζω τετοιες εικονες στο μυαλο μου και να μου δημιουργουνται ασχημα συναισθηματα. Αν ηταν να δω θριλερ θα ηταν ψυχολογικο τυπου "Don't say a word" που και παλι τα αποφευγω αλλα με τιποτα δεν θα "ψυχαγωγηθω" με τις αρρωστημενες σκεψεις καποιου σχιζοφρενη που σκηνοθετει βασανιστηρια. 

 

Σειρες δεν βλεπω συνειδητα γιατι δεν θελω να κολλησω και να νιωθω σαν εθισμενη για το επομενο επεισοδιο :-D ασε που τον λιγο χρονο που εχω προτιμαω να τον περασω μεσα στα βιβλια :wink:

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ημουν βιβλιοφάγος παλιά και τώρα μετά βίας μπορώ να διαβάσω συγκεντρωμένη μια σύντομη είδηση..... Έχω πάθει αυτά που κοροιδεύουμε τα παιδιά ότι παθαίνουν. Γενικά είμαι πολύ της ανάγνωσης αλλά δεν συγκεντρώνομαι. ΑΝοίγω 6-7 καρτέλες με ειδήσιες, αναλύσεις, άρθρα για την επικαιρότητα ή επιστημονικά, τα κάνω ένα γρήγορο πέρασμα, δεν τελειώνω κανένα, δεν θυμάμαι τίποτα. Βιβλία επειδή έχω συνηθίσει να διαβάζω συγκεντρωμένα και να απορροφώμαι, από τότε που γέννησα δεν διαβάζω σχεδόν τίποτα. Γιατί είχα συνηθίσει να κάθομαι πχ στο κρεβάτι να διαβάσω κάτι πριν κοιμηθώ με πλήρη συγκέντρωση κ αφοσίωση. στενοχωριέμαι που το έχω παρατήσει.

 

ταινίες βλεπουμε σπαστά σαν σειρά, σε δύο ή κ τρεις συνέχειες γιατί εγώ στο 45λεπτο κοιμάμαι. ποσες φορές τις αφήνω κ τις βλέπει ο άντρας μου κ μετά δεν τις ξαναβλέπω.......

 

σειρές βλέπουμε πιο εύκολα, εκεί δεν κοιμάμαι τόσο γρήγορα. αν είναι 45λεπτο στάνταρ αντέχω ένα επεισόδιο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι βιβλιοφάγος. Διαβάζω αρκετή λογοτεχνία. Επίσης μου αρέσουν πολύ τα βιβλία του Jo Nesbo και του Dan Brown, τρελαίνομαι γι' αυτό το είδος. Γενικώς, όμως, διαβάζω διάφορα είδη βιβλίων και ξοδεύω αρκετά χρήματα σε αυτά αλλά δεν τα κλαίω εννοείται. Netflix δεν έχω, λέω όμως να κάνω λογαριασμό, γιατί έχει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.  Δυστυχώς λόγω δουλειάς και σπουδών που δε βλέπω να σταματάω ποτέ δεν έχω πολύ χρόνο για σειρές και διάβασμα. 

Link to comment
Share on other sites

απο παντα ημουν βιβλιοφαγος.διαβαζω οτι πεφτει στα χερια μου,ακομη κ εγκυκλοπαιδεια.απο οταν γεννησα κ μεχρι πριν 2χρ διαβαζα ενα βιβλιο τον μηνα.ενω κανονικα διαβαζω πολυ γρηγορα ,κ πολυ μεγαλα μεσα σε 2-3μερες.παιρνω πολλα απο την βιβλιοθηκη,οποτε δ συγκρατω τιτλους

μικρη αγαπησα το ημερολογιο της αννα φρανκ.πιο μεγαλη τον νταν μπραουν.την αλιεντε τελευταια.κ νεο κολλημα ο φιτζεκ.αλλα κ νεσμπο θελω ,εχω ακουσει καλα σχολια

ταινιες δ μπορω να δω πλεον κ να απολαυσω.προτιμω περιπετειες κ θριλερ.μου αρεσει πολυ να πηγαινω σινεμα

δ εχουμε νετφλιξ,αν κ μαλλον θα βαλουμε.τελευταια αν πετυχω καμια ιστορικη παρακολουθω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προ παιδιού, ήμουν σαν την @ΑΡΓΚ. Κυρίως το καλοκαίρι, ήταν ένα βιβλίο ανά 2 μέρες. Από τότε που έκανα παιδί, γεγονός που συνέπεσε και με τον θάνατο του μπαμπά μου και έπεσα σε μελαγχολία, γίναμε και χάλια με τον άντρα μου, δεν υπάρχει μυαλό να συγκεντρωθεί σε βιβλίο. Θέλω μόνο να φεύγει το μυαλό. Δεν προτιμώ τα μυθιστορήματα (κυρίως τα αισθηματικά/ερωτικά). Το είδος που πάντα προτιμούσα , είναι η κλασική λογοτεχνία, και έχω διαβάσει τα πάντα από Ντοστογέφσκι και Κούντερα. "Ο ηλίθιος", είναι το μόνο βιβλίο που με κράτησε όλη νύχτα ξύπνια. Επίσης δεν μπορώ με τίποτα να διαβάσω βιβλία "οδηγούς", ούτε για το μεγάλωμα των παιδιών. Ούτε σελίδα. 

Από σειρές, εκτός από το game of thrones , ξενύχτησα για το breaking bad. @Ilaeira αν σου άρεσε το broadchurch , δες το the missing. Είναι ακόμη καλύτερο. Έχει 3 μίνι κύκλους. Άλλη σειρά που είδα στην πρώτη καραντίνα και με συνεπήρε (ο α κύκλος κυρίως), είναι το the sinner. Πολύ ωραία μίνι σειρά επίσης, the undoing. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Oui!

Καταπληκτική σειρά! τη μια σεζόν είχανε δει κ την είδαμε δυο φορές απανωτά για να τα επεξεργαστούμε. είχαμε ακούσει ότι συνεχιζόταν, την έχει το netflix? 

 

Εγω λατρεύω το call the midwife. Όμως όταν βάλαμε netflix καλόμαθα στην τηλεόραση κ ξεσυνηθισα τα περίεργα σάιτ που έβρισκα σειρές κ δεν μου κάνει πια αίσθηση να το δω. Επίσης τότε έβλεπα το Victoria, ωραίο για όποιον του αρέσουν τα εποχής. καμία σχέση με το The Crown βέβαια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Καταπληκτική σειρά! τη μια σεζόν είχανε δει κ την είδαμε δυο φορές απανωτά για να τα επεξεργαστούμε. είχαμε ακούσει ότι συνεχιζόταν, την έχει το netflix?

Δεν ξέρω. Εμείς την είχαμε κατεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

@Yovanna Δεν το ήξερα το The Missing! Θα το ψάξω!

@Έσπερος Μου αρέσουν κι εμένα πάρα πολύ τα ιστορικά. Το Victoria βαρετό μου φάνηκε, δεν με κράτησε πολύ. Μου άρεσε φοβερά η πρώτη σεζόν του Bletchley Circle που το έχει και στο Νέτφλιξ. Επίσης έχω δει ό,τι μεταφορά κλασικού βιβλίου υπάρχει σε mini series, απ' αυτά τα καταπληκτικά που φτιάχνει συνήθως το BBC. Εγγυημένη απόλαυση.

 

Αγαπημένη σας μεταφορά βιβλίου σε ταινία; Μέχρι πρότινος έλεγα ότι για μένα είναι η Ρεμπέκα του Χίτσκοκ, μέχρι που είδα τον Μεγάλο Γκάτσμπι του Luhrmann με τον Ντι Κάπριο. Απίστευτη δουλειά, μετέφερε την ατμόσφαιρα με αριστουργηματικό τρόπο. Μου αρέσαν πολύ και οι Μικρές Κυρίες της Greta Gerwig. Το είχα διαβάσει και είκοσι φορές όταν ήμουν μικρή, και η ταινία μου έδωσε την αίσθηση ότι φτιάχτηκε από μια σκηνοθέτιδα που το είχε διαβάσει άλλες τόσες - με πολλή αγάπη, κράτησε όλα τα στοιχεία αλλά το έδωσε με πολύ σύγχρονη ματιά. Και η Εξιλέωση με την Κίρα Νάιτλι μου άρεσε επίσης πολύ σαν μεταφορά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

@Yovanna Δεν το ήξερα το The Missing! Θα το ψάξω!

@Έσπερος Μου αρέσουν κι εμένα πάρα πολύ τα ιστορικά. Το Victoria βαρετό μου φάνηκε, δεν με κράτησε πολύ. Μου άρεσε φοβερά η πρώτη σεζόν του Bletchley Circle που το έχει και στο Νέτφλιξ. Επίσης έχω δει ό,τι μεταφορά κλασικού βιβλίου υπάρχει σε mini series, απ' αυτά τα καταπληκτικά που φτιάχνει συνήθως το BBC. Εγγυημένη απόλαυση.

 

Αγαπημένη σας μεταφορά βιβλίου σε ταινία; Μέχρι πρότινος έλεγα ότι για μένα είναι η Ρεμπέκα του Χίτσκοκ, μέχρι που είδα τον Μεγάλο Γκάτσμπι του Luhrmann με τον Ντι Κάπριο. Απίστευτη δουλειά, μετέφερε την ατμόσφαιρα με αριστουργηματικό τρόπο. Μου αρέσαν πολύ και οι Μικρές Κυρίες της Greta Gerwig. Το είχα διαβάσει και είκοσι φορές όταν ήμουν μικρή, και η ταινία μου έδωσε την αίσθηση ότι φτιάχτηκε από μια σκηνοθέτιδα που το είχε διαβάσει άλλες τόσες - με πολλή αγάπη, κράτησε όλα τα στοιχεία αλλά το έδωσε με πολύ σύγχρονη ματιά. Και η Εξιλέωση με την Κίρα Νάιτλι μου άρεσε επίσης πολύ σαν μεταφορά. 

Μου αρέσουν πολύ όλες οι μεταφορές που ανέφερες. Θα προσθέσω και το "όνομα του ρόδου" και το "επικίνδυνες σχέσεις"!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...