Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιχνίδια ρόλων / επιτραπέζια - ποιά είναι τα αγαπημένα σας;


Recommended Posts

Just now, Ilaeira said:

Εγώ όλα με κάρτα τα πληρώνω βρε παιδιά. Συν τοις άλλοις, επειδή δεν κουβαλάμε πάνω μας πολλά χρήματα, μπορεί δηλαδή να περάσω μέρες μ' ένα πεντάευρο στο πορτοφόλι και να κινούμαι παντού μόνο με την κάρτα, μου φαίνεται μπελάς να πρέπει να φροντίσω να έχω χρήματα πάνω μου για να πληρώσω την αντικαταβολή. Αφού και για να πληρώσουμε τα κοινόχρηστα που είναι μετρητά, λέμε "ωχ, πρέπει να περάσουμε απ' την τράπεζα να σηκώσουμε λεφτά".

 

Κυνηγάμε τη φορολοταρία. :D

A, καλά, και εμείς παντού με κάρτα πληρώνουμε. Ακόμη και τον καφέ. Για τις online αγορές που δίνουμε στοιχεία, δεν την προτιμώ.
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 2 λεπτά , Yovanna είπε:

Και εγώ αυτό έχω δει! Αν και κανονικά το αντίθετο θα πρέπει να γίνεται! Εμείς σαν εταιρία, σκιζόμαστε να εξυπηρετήσουμε πρώτα τους πελάτες που έχουν προπληρώσει το εμπόρευμα!

Και εγώ προτιμώ να πληρώνω στην παράδοση. Μόνο για αγορές από εξωτερικό πληρώνω με paypal.

επεδη δουλευα σε μεταφορικη ειναι οι συμφωνιες τετοιες να μην αργουν τα χρηματα των αντικαταβολων πιεζουν πιο πολυ οι εταιριες να πληρωθουν τις αντικαταβολες οποτε παει ολο το συστημα πιο γρηγορα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι said:

Κόρες έχει καμία κανένα επιτραπέζιο τύπου κροκόδειλος δοντακιας μη ξυπνησεις το μπαμπά τη γιαγιά κτλ; Αξίζουν; 

Το μην ξυπνήσεις τον μπαμπα , το είχα πάρει το Πάσχα στον ανιψιό μου. Του άρεσε, αλλά τους χάλασε λέει αμέσως..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Εμείς τα παραλαμβάνουμε από το ίδιο το κούριερ οπότε πληρώνουμε επι τόπου με τη χρεωστική. 

Lego παίρνω από το gamescom, κάποια στιγμή το ίδιο lego που στο μουστάκα έκανε 70, το πήρα από εκεί 49ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Ilaeira said:

Εγώ όλα με κάρτα τα πληρώνω βρε παιδιά. Συν τοις άλλοις, επειδή δεν κουβαλάμε πάνω μας πολλά χρήματα, μπορεί δηλαδή να περάσω μέρες μ' ένα πεντάευρο στο πορτοφόλι και να κινούμαι παντού μόνο με την κάρτα, μου φαίνεται μπελάς να πρέπει να φροντίσω να έχω χρήματα πάνω μου για να πληρώσω την αντικαταβολή. Αφού και για να πληρώσουμε τα κοινόχρηστα που είναι μετρητά, λέμε "ωχ, πρέπει να περάσουμε απ' την τράπεζα να σηκώσουμε λεφτά".

 

Κυνηγάμε τη φορολοταρία. :D

Μετρητά! Τι μου θυμίσατε τώρα! Παιδικές αναμνήσεις! 

Σκέφτονται σοβαρά να καταργήσουν τα μετρητα εδώ, απλά σε κάποια φάση βρήκαν ότι είναι αντισυνταγματικο. Πάντως η τελευταία φορά που πήγα τράπεζα για να βγάλω λεφτά, ήταν το 2016, όταν πρωτοηρθα! 

 

Τώρα όσον αφορά τα παιχνίδια, με αγχώνουν λίγο όσα διαβάζω, δεν ξέρω, δεν το έχω με τα δώρα. Φέτος τα Χριστούγεννα δηλαδή αυτοκινητάκια θα πάρουμε στην μεγάλη γιατί δεν έχει και βλέπω ότι παίζει μ αυτό στον παιδικό, και για να προωθήσουμε λίγο και τα πιο "αγορίστικα" παιχνίδια και στην μικρή δεν ξέρω καν. Αφήστε που το έχω γενικά πολύ μεγάλο άγχος αυτό με τα καλά δώρα, έχω την φοβία ότι θα βγουν κακομαθημένα. Ξέρω κουλό, αλλά έχουμε πληθώρα από πράγματα και παιχνίδια που μας έχουν δώσει τα γειτονάκια και οι ξεδερφες τους, τόσα που τα κρύβω γιατί δεν θέλω να μαθαίνουν να έχουν τόσα πράγματα. Ίσως είμαι υπερβολική, το ξέρω, αλλά πραγματικά το έχω άγχος. Ο άντρας μου πάλι επιμένει να γεμίσουμε το δέντρο με πολλά μικρά πραγματάκια και εμενα μου κάθεται κόμπος στον λαιμό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Το μην ξυπνήσεις τον μπαμπα , το είχα πάρει το Πάσχα στον ανιψιό μου. Του άρεσε, αλλά τους χάλασε λέει αμέσως..

Ναι τώρα βλέπω κριτικές και για τον δοντακια.κριμα και είναι ωραία!  Είδαμε τον Φρέντυ κεφάλα θα πω να μας πάρουν αυτό καλύτερα. Φαίνεται ενδιαφέρον! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι said:

Ναι τώρα βλέπω κριτικές και για τον δοντακια.κριμα και είναι ωραία!  Είδαμε τον Φρέντυ κεφάλα θα πω να μας πάρουν αυτό καλύτερα. Φαίνεται ενδιαφέρον! 

Και στην αδερφή μου αυτό ζήτησα για τον  μικρό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Chrysoum είπε:

Τώρα όσον αφορά τα παιχνίδια, με αγχώνουν λίγο όσα διαβάζω, δεν ξέρω, δεν το έχω με τα δώρα. Φέτος τα Χριστούγεννα δηλαδή αυτοκινητάκια θα πάρουμε στην μεγάλη γιατί δεν έχει και βλέπω ότι παίζει μ αυτό στον παιδικό, και για να προωθήσουμε λίγο και τα πιο "αγορίστικα" παιχνίδια και στην μικρή δεν ξέρω καν. Αφήστε που το έχω γενικά πολύ μεγάλο άγχος αυτό με τα καλά δώρα, έχω την φοβία ότι θα βγουν κακομαθημένα. Ξέρω κουλό, αλλά έχουμε πληθώρα από πράγματα και παιχνίδια που μας έχουν δώσει τα γειτονάκια και οι ξεδερφες τους, τόσα που τα κρύβω γιατί δεν θέλω να μαθαίνουν να έχουν τόσα πράγματα. Ίσως είμαι υπερβολική, το ξέρω, αλλά πραγματικά το έχω άγχος. Ο άντρας μου πάλι επιμένει να γεμίσουμε το δέντρο με πολλά μικρά πραγματάκια και εμενα μου κάθεται κόμπος στον λαιμό. 

Κι ο άντρας μ δεν θέλει πολλά κ γενικα όχι πολλά μαζί. Τώρα πχ που πέφτουν κ τα γενέθλια απανωτα με γιορτές, θα προτιμούσε να κάναμε ένα καλό δώρο για όλα κ σε άσχετη φάση κάτι άλλο επίσης καλό. Η αλήθεια είναι ότι κι εγω το σκέφτομαι κάπως ότι ξαφνικά θα παρουσιαστούν πολλά παιχνίδια μαζί. Από την άλλη αγχώνομαι ότι παραέχουμε λίγα παιχνίδια σε σχέση με αλλά παιδιά κ σε σχέση με τις αναγκαίες δεξιότητες..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κι ο άντρας μ δεν θέλει πολλά κ γενικα όχι πολλά μαζί. Τώρα πχ που πέφτουν κ τα γενέθλια απανωτα με γιορτές, θα προτιμούσε να κάναμε ένα καλό δώρο για όλα κ σε άσχετη φάση κάτι άλλο επίσης καλό. Η αλήθεια είναι ότι κι εγω το σκέφτομαι κάπως ότι ξαφνικά θα παρουσιαστούν πολλά παιχνίδια μαζί. Από την άλλη αγχώνομαι ότι παραέχουμε λίγα παιχνίδια σε σχέση με αλλά παιδιά κ σε σχέση με τις αναγκαίες δεξιότητες..

 

Μπορείτε να τα εμφανισετε λίγα λίγα. Εγώ της εμφανιζω καινούργιο παιχνίδι ή βιβλιο περίπου ανά δίμηνο. Εναλλαξ ένα μήνα παιχνίδι, ένα 2-3 βιβλία. Κι ας τα έχω πάρει από καιρό μαζικά. Με εξαιρέσεις εννοείται, αν πχ κάτι μου/της γυαλισε ή μου άρεσε για κάποια δεξιότητα ή έτυχε να με δει να ανοίγω την ντουλπα που τα έχω κρυμμένα κ ζητάει να της την ανοίγω συνέχεια (που λέγαμε στο άλλο θέμα ότι θυμάται τι υπάρχει στα κλειδωμένα ντουλάπια :-P )

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Κόρες έχει καμία κανένα επιτραπέζιο τύπου κροκόδειλος δοντακιας μη ξυπνησεις το μπαμπά τη γιαγιά κτλ; Αξίζουν; 

παρα πολλα απο αυτα ειχαν η κορη μου στα νηπια

με τον μπαμπα,τον κροκοδειλο,μαντεψε ποιος,τα κουνελακια

ολα της αρεσαν.δ ειναι κ ενδεικτικο αν χαλασαν σε εναν χρονο γτ παιζανε 20παιδια

εχει ο ανηψιος μου τα ιπποποταμακια κ ενθουσιστηκαν 4παιδια

κ εχουμε καποια κ εμεις κ γενικα τους αρεσουν πολυ τα επιτραπεζια ,οπως κ μενα

εχουμε κλασικα,φιδακι,γκρινιαρη,μονοπολη

κ ενα memory με καρτες κ buzzer

καινουρια αποκτηματα ειμαι ενα με προβατακια,ενα με κουνελακια που φτιαχνεις τα λαγουμια σαν τετρις(δυσκολο μπορω να πω) κ το σαυραιβορ το οποιο ειναι επισης με μπαζερ κ ειναι τρελα διασκεδαστικο

οταν ηταν πιο μικρα εχει τυχει να παρουμε πολλα μικρα δωρακια,κ ηταν ενα βουνο κατω απο το δεντρο κ το χαρηκαν πολυ

για φετος ειπαμε ενα κ καλο,γτ κοστιζουν  πιο πολυ αυτα που ζητησαν κ επιλεξαμε

εσπερος εγω θα εβαζα ενα δυο κατω απο το δεντρο για χριστουγεννα-πρωτοχρονια

κ ολα τα υπολοιπα στα γενεθλια,οποτε μια χαρα θα τα θυμαται του χρονου

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κι ο άντρας μ δεν θέλει πολλά κ γενικα όχι πολλά μαζί. Τώρα πχ που πέφτουν κ τα γενέθλια απανωτα με γιορτές, θα προτιμούσε να κάναμε ένα καλό δώρο για όλα κ σε άσχετη φάση κάτι άλλο επίσης καλό. Η αλήθεια είναι ότι κι εγω το σκέφτομαι κάπως ότι ξαφνικά θα παρουσιαστούν πολλά παιχνίδια μαζί. Από την άλλη αγχώνομαι ότι παραέχουμε λίγα παιχνίδια σε σχέση με αλλά παιδιά κ σε σχέση με τις αναγκαίες δεξιότητες..

Αυτό με τα λίγα παιχνίδια να μην σε αγχώνει καθόλου,ο ανιψιός μου είναι 3 χρονών(κάπου τόσο νομίζω πως είναι και το παιδάκι σου αν δεν κάνω λάθος όπως διάβασα παραπάνω )έχει ένα δωμάτιο γεμάτο παιχνίδια ξέρεις με τι παίζει όλη μέρα κάνει το ζαχαροπλάστη και φτιάχνει γλυκά με πλαστελινες κάνει τον οδηγό φορτηγού με ένα ταψί παρόλο που έχει παιχνίδι τιμόνι με κόρνα και κουμπιά,με ένα σφουγγάρι πλένει  τα αυτοκίνητα και καλά πως έχει πλυντήριο αυτοκινήτων,με τα παιχνίδια ασχολείται ελάχιστα το πολύ να φτιάξει κάνενα παζλ κατά τα άλλα δημιουργεί  παιχνιδια μόνος του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι συμφωνώ ότι δεν είναι απαραίτητα τα παιχνίδια δεξιοτήτων. Ναι είναι πολύ ωραίο να τα έχουν και προφανώς καλύτερα να έχουν αυτά παρά μικροβλακειες, αλλά κι αν δεν τα έχουν δεν είναι ότι δεν θα μάθουν μια δεξιότητα. Στην εποχή των γονιών μας είχαν 5-6 παιχνίδια κ μια χαρά δεξιότητες έμαθαν. Ή στην εποχή μας δεν είχαμε δεξιοτήτων αλλά όλο μικροχαζομαρες από τα αυγά κιντερ και 100 playmobil και barbie. Εγώ πχ της πήρα μια Μινυ με αγκραφες, φερμουάρ κλπ. Ε κι αν δεν την έχει δεν είναι ότι δεν θα μάθει να ανοίγει φερμουάρ, θα το μάθει με τα κανονικά ρούχα. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Έσπερος said:

Κι ο άντρας μ δεν θέλει πολλά κ γενικα όχι πολλά μαζί. Τώρα πχ που πέφτουν κ τα γενέθλια απανωτα με γιορτές, θα προτιμούσε να κάναμε ένα καλό δώρο για όλα κ σε άσχετη φάση κάτι άλλο επίσης καλό. Η αλήθεια είναι ότι κι εγω το σκέφτομαι κάπως ότι ξαφνικά θα παρουσιαστούν πολλά παιχνίδια μαζί. Από την άλλη αγχώνομαι ότι παραέχουμε λίγα παιχνίδια σε σχέση με αλλά παιδιά κ σε σχέση με τις αναγκαίες δεξιότητες..

Μας έχουν δώσει πολλα παιχνίδια οι γείτονες και οι ξαδερφες. Παίζει με πολύ λίγα από όλα αυτά. Θα παίξει στην αρχή που ενθουσιαζεται, αλλά μετά ούτε να τα δει. Με αυτά που παίζει περισσότερο είναι τα "παιχνίδια" που βρίσκει μόνη της. Το λέω για να μην αγχώνει οτι εχει λίγα παιχνίδια. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Μας έχουν δώσει πολλα παιχνίδια οι γείτονες και οι ξαδερφες. Παίζει με πολύ λίγα από όλα αυτά. Θα παίξει στην αρχή που ενθουσιαζεται, αλλά μετά ούτε να τα δει. Με αυτά που παίζει περισσότερο είναι τα "παιχνίδια" που βρίσκει μόνη της. Το λέω για να μην αγχώνει οτι εχει λίγα παιχνίδια. 

Εμάς παίζει με όλα τα παιχνίδια που έχει. Επινοεί κ δικά του αλλά όχι φαντασίας. Είναι όμως παράδοξο, ακούω πολλούς να λενε ότι έχουν πολλά παιχνίδια κ δεν παίζει το παιδί τους αλλά αυτοσχεδιάζει με φαντασία ενώ εγω αγχώνομαι  ότι δεν έχει φαντασία επειδή μας λείπουν τα κατάλληλα παιχνίδια. 

 

εντωμεταξύ εγω από τον ρεαλισμό δεν μπορώ να ξεκόλλησω., αυτή η πίτσα της djeco που τελικά δεν πήραμε για κανέναν, έχει μεταξύ άλλων ένα τηγανητό αβγό!!!! το είδα κ έφριξα! τι δουλειά έχει το τηγανητό αβγό στην πίτσα; αυτό από μόνο του είναι λόγος για να μην το πάρω. Για τις συνταγές που λέγαμε, @Anna3011, ο βασικός λόγος που θέλω κάποιο παιχνίδι μαγειρικής είναι για να «φτιάχνουμε» κάποια φαγητά που δεν πολύ τρώει όπως πχ τις μελιτζάνες, για να βλέπει με το υλικά τις φτιάχνω στο παιχνίδι κ να του κεντρίσει την περιέργεια να τα φάει. δεν βελτιώνομαι με τίποτα. κ λέει ο άντρας μου ότι αν δεν του έρθει η περιέργεια απ όταν με βλέπει όντως να μαγειρεύω, γιατι να του έρθει από την πλαστελινενια μελιτζάνα; :grin: αλλά εγω στο παιχνίδι μυαλό δεν βάζω. έχουμε ένα τραινάκι που οι ράγες κλείνουν σαν κύκλος με μια διακλάδωση που καταλήγει σε ένα κομμάτι επικλινές που φαίνεται ότι αυτό είναι η άκρη. κάνει ένα σχήμα σαν 9 δλδ. ο μικρός δεν τις βάζει ποτέ έτσι, τα κάνει σαν Υ ή σαν καλλιγραφικο θ κ την πρώτη φορά που το είδα, έπαθα σοκ!! Και καμία φορά πάω κ το φτιάχνω κανονικά γιατί δεν μπορώ να το βλέπω λάθος! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εμάς παίζει με όλα τα παιχνίδια που έχει. Επινοεί κ δικά του αλλά όχι φαντασίας. Είναι όμως παράδοξο, ακούω πολλούς να λενε ότι έχουν πολλά παιχνίδια κ δεν παίζει το παιδί τους αλλά αυτοσχεδιάζει με φαντασία ενώ εγω αγχώνομαι  ότι δεν έχει φαντασία επειδή μας λείπουν τα κατάλληλα παιχνίδια. 

 

εντωμεταξύ εγω από τον ρεαλισμό δεν μπορώ να ξεκόλλησω., αυτή η πίτσα της djeco που τελικά δεν πήραμε για κανέναν, έχει μεταξύ άλλων ένα τηγανητό αβγό!!!! το είδα κ έφριξα! τι δουλειά έχει το τηγανητό αβγό στην πίτσα; αυτό από μόνο του είναι λόγος για να μην το πάρω. Για τις συνταγές που λέγαμε, @Anna3011, ο βασικός λόγος που θέλω κάποιο παιχνίδι μαγειρικής είναι για να «φτιάχνουμε» κάποια φαγητά που δεν πολύ τρώει όπως πχ τις μελιτζάνες, για να βλέπει με το υλικά τις φτιάχνω στο παιχνίδι κ να του κεντρίσει την περιέργεια να τα φάει. δεν βελτιώνομαι με τίποτα. κ λέει ο άντρας μου ότι αν δεν του έρθει η περιέργεια απ όταν με βλέπει όντως να μαγειρεύω, γιατι να του έρθει από την πλαστελινενια μελιτζάνα; :grin: αλλά εγω στο παιχνίδι μυαλό δεν βάζω. έχουμε ένα τραινάκι που οι ράγες κλείνουν σαν κύκλος με μια διακλάδωση που καταλήγει σε ένα κομμάτι επικλινές που φαίνεται ότι αυτό είναι η άκρη. κάνει ένα σχήμα σαν 9 δλδ. ο μικρός δεν τις βάζει ποτέ έτσι, τα κάνει σαν Υ ή σαν καλλιγραφικο θ κ την πρώτη φορά που το είδα, έπαθα σοκ!! Και καμία φορά πάω κ το φτιάχνω κανονικά γιατί δεν μπορώ να το βλέπω λάθος! 

χα χα χα σιγα μην φαει μελιτζανες!! σε μερικες χωρες βρε μπορει να κανουν πιτσα με τηγανιτο αυγο αμα σκεφτεσε τετοια εσυ που να φαει μελιτζανα το μικρο!!

κ εμενα δεν παιζει με ολα τα παιχνιδια . του αρεσουν πολυ τα αυτοκινητακια τρενακια κ τετοια . κανει κ το τρενακι μαζι μας κολλημα μεγαλο ! παζλ κ τετοια δεν τα προτιμαει βασικα τα χαλαει οταν τα βλεπει . ετσι κ αλλιως αλλαζουν τα γουστα τους κ τωρα βλεπω παιχνιδια που δεν ειχε παιξει ποτε πολλες φορες τα βλεπει με αλλο ματι. οποτε κανενα παιχνιδι δεν παει χαμενο αν δεν το παιξει τωρα θα το παιξει μετα . το θεμα ειναι να ευχαριστιεσαι κ εσυ τα παιχνιδια που του περνεις . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εμάς παίζει με όλα τα παιχνίδια που έχει. Επινοεί κ δικά του αλλά όχι φαντασίας. Είναι όμως παράδοξο, ακούω πολλούς να λενε ότι έχουν πολλά παιχνίδια κ δεν παίζει το παιδί τους αλλά αυτοσχεδιάζει με φαντασία ενώ εγω αγχώνομαι  ότι δεν έχει φαντασία επειδή μας λείπουν τα κατάλληλα παιχνίδια. 

 

εντωμεταξύ εγω από τον ρεαλισμό δεν μπορώ να ξεκόλλησω., αυτή η πίτσα της djeco που τελικά δεν πήραμε για κανέναν, έχει μεταξύ άλλων ένα τηγανητό αβγό!!!! το είδα κ έφριξα! τι δουλειά έχει το τηγανητό αβγό στην πίτσα; αυτό από μόνο του είναι λόγος για να μην το πάρω. Για τις συνταγές που λέγαμε, @Anna3011, ο βασικός λόγος που θέλω κάποιο παιχνίδι μαγειρικής είναι για να «φτιάχνουμε» κάποια φαγητά που δεν πολύ τρώει όπως πχ τις μελιτζάνες, για να βλέπει με το υλικά τις φτιάχνω στο παιχνίδι κ να του κεντρίσει την περιέργεια να τα φάει. δεν βελτιώνομαι με τίποτα. κ λέει ο άντρας μου ότι αν δεν του έρθει η περιέργεια απ όταν με βλέπει όντως να μαγειρεύω, γιατι να του έρθει από την πλαστελινενια μελιτζάνα; :grin: αλλά εγω στο παιχνίδι μυαλό δεν βάζω. έχουμε ένα τραινάκι που οι ράγες κλείνουν σαν κύκλος με μια διακλάδωση που καταλήγει σε ένα κομμάτι επικλινές που φαίνεται ότι αυτό είναι η άκρη. κάνει ένα σχήμα σαν 9 δλδ. ο μικρός δεν τις βάζει ποτέ έτσι, τα κάνει σαν Υ ή σαν καλλιγραφικο θ κ την πρώτη φορά που το είδα, έπαθα σοκ!! Και καμία φορά πάω κ το φτιάχνω κανονικά γιατί δεν μπορώ να το βλέπω λάθος! 

Άστο, δεν πιάνει το κόλπο με τη μελιτζάνα. Η δικιά μου που απεχθάνεται το βραστό αυγό έχει ένα πλαστικό που το επιλέγει πάντα στις συνταγές τις και το "τρώει" πρώτο πρώτο. Και μπιμπερό με γάλα έχουμε και κατά καιρούς κάνει ότι πίνει και το καταευχαριστιέται (στην πραγματική ζωή έχει κόψει μαχαίρι το γάλα από 14 μηνών ). 

Και εγώ παθαίνω κατά καιρούς κάτι ψυχαναγκασμούς με την τάξη και την τοποθέτηση των πραγμάτων σωστά. Δαγκωνόμουν παλιότερα όταν πχ στα τουβλάκια έχτιζε ότι να ναι και είναι φάσεις που πιάνω τον εαυτό μου να ετοιμάζεται να πατρονάρει στη ζωγραφική (λες και πρέπει να ζωγραφίζει σαν ενήλικας ή λες και θα πρέπει να κορνιζάρουμε το έργο της). Δε μιλάω όμως, το καταπίνω και την αφήνω ελεύθερη. Που και που κάνω και καμία υπόδειξη.

Πάντως θα στο ξαναπώ, το φανταστικό παιχνίδι μπορεί να βγαίνει αβίαστα σε κάποια παιδιά αλλά θεωρώ ότι καλλιεργείται κιόλας. Και αν ζορίζεσαι πχ να κάνεις το γιατρό ή το μανάβη εσύ με το παιδί πάρτε playmobil και κάντε διάλογο με τις φιγούρες. Μπορεί να σου είναι πιο εύκολο. Και ιατρείο θα βρείς και μαγαζιά και δωμάτια σπιτιών όπου πχ θα μαγειρεύουν κτλ.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εμάς παίζει με όλα τα παιχνίδια που έχει. Επινοεί κ δικά του αλλά όχι φαντασίας. Είναι όμως παράδοξο, ακούω πολλούς να λενε ότι έχουν πολλά παιχνίδια κ δεν παίζει το παιδί τους αλλά αυτοσχεδιάζει με φαντασία ενώ εγω αγχώνομαι  ότι δεν έχει φαντασία επειδή μας λείπουν τα κατάλληλα παιχνίδια. 

 

εντωμεταξύ εγω από τον ρεαλισμό δεν μπορώ να ξεκόλλησω., αυτή η πίτσα της djeco που τελικά δεν πήραμε για κανέναν, έχει μεταξύ άλλων ένα τηγανητό αβγό!!!! το είδα κ έφριξα! τι δουλειά έχει το τηγανητό αβγό στην πίτσα; αυτό από μόνο του είναι λόγος για να μην το πάρω. Για τις συνταγές που λέγαμε, @Anna3011, ο βασικός λόγος που θέλω κάποιο παιχνίδι μαγειρικής είναι για να «φτιάχνουμε» κάποια φαγητά που δεν πολύ τρώει όπως πχ τις μελιτζάνες, για να βλέπει με το υλικά τις φτιάχνω στο παιχνίδι κ να του κεντρίσει την περιέργεια να τα φάει. δεν βελτιώνομαι με τίποτα. κ λέει ο άντρας μου ότι αν δεν του έρθει η περιέργεια απ όταν με βλέπει όντως να μαγειρεύω, γιατι να του έρθει από την πλαστελινενια μελιτζάνα; :grin: αλλά εγω στο παιχνίδι μυαλό δεν βάζω. έχουμε ένα τραινάκι που οι ράγες κλείνουν σαν κύκλος με μια διακλάδωση που καταλήγει σε ένα κομμάτι επικλινές που φαίνεται ότι αυτό είναι η άκρη. κάνει ένα σχήμα σαν 9 δλδ. ο μικρός δεν τις βάζει ποτέ έτσι, τα κάνει σαν Υ ή σαν καλλιγραφικο θ κ την πρώτη φορά που το είδα, έπαθα σοκ!! Και καμία φορά πάω κ το φτιάχνω κανονικά γιατί δεν μπορώ να το βλέπω λάθος! 

Δεν ξέρω αν μετράει, αλλά τρελαίνομαι για τηγανητό αυγό στην πίτσα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Δεν ξέρω αν μετράει, αλλά τρελαίνομαι για τηγανητό αυγό στην πίτσα!

 

Just now, irin είπε:

Δεν ξέρω αν μετράει, αλλά τρελαίνομαι για τηγανητό αυγό στην πίτσα!

Δηλαδη υπάρχει τέτοιο πράγμα όντως; ενταξει αν υπάρχει αποσύρω τα σχόλια!!!

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Έσπερος said:

Εμάς παίζει με όλα τα παιχνίδια που έχει. Επινοεί κ δικά του αλλά όχι φαντασίας. Είναι όμως παράδοξο, ακούω πολλούς να λενε ότι έχουν πολλά παιχνίδια κ δεν παίζει το παιδί τους αλλά αυτοσχεδιάζει με φαντασία ενώ εγω αγχώνομαι  ότι δεν έχει φαντασία επειδή μας λείπουν τα κατάλληλα παιχνίδια. 

 

εντωμεταξύ εγω από τον ρεαλισμό δεν μπορώ να ξεκόλλησω., αυτή η πίτσα της djeco που τελικά δεν πήραμε για κανέναν, έχει μεταξύ άλλων ένα τηγανητό αβγό!!!! το είδα κ έφριξα! τι δουλειά έχει το τηγανητό αβγό στην πίτσα; αυτό από μόνο του είναι λόγος για να μην το πάρω. Για τις συνταγές που λέγαμε, @Anna3011, ο βασικός λόγος που θέλω κάποιο παιχνίδι μαγειρικής είναι για να «φτιάχνουμε» κάποια φαγητά που δεν πολύ τρώει όπως πχ τις μελιτζάνες, για να βλέπει με το υλικά τις φτιάχνω στο παιχνίδι κ να του κεντρίσει την περιέργεια να τα φάει. δεν βελτιώνομαι με τίποτα. κ λέει ο άντρας μου ότι αν δεν του έρθει η περιέργεια απ όταν με βλέπει όντως να μαγειρεύω, γιατι να του έρθει από την πλαστελινενια μελιτζάνα; :grin: αλλά εγω στο παιχνίδι μυαλό δεν βάζω. έχουμε ένα τραινάκι που οι ράγες κλείνουν σαν κύκλος με μια διακλάδωση που καταλήγει σε ένα κομμάτι επικλινές που φαίνεται ότι αυτό είναι η άκρη. κάνει ένα σχήμα σαν 9 δλδ. ο μικρός δεν τις βάζει ποτέ έτσι, τα κάνει σαν Υ ή σαν καλλιγραφικο θ κ την πρώτη φορά που το είδα, έπαθα σοκ!! Και καμία φορά πάω κ το φτιάχνω κανονικά γιατί δεν μπορώ να το βλέπω λάθος! 

Χαχαχα γέλασα με τις μελιτζάνες! Εμένα λοιπόν που παίζει συνέχεια με φαγητά, είτε ειναι όντως παιχνίδια-φαγητά, είτε είναι απλά κομμάτια πλαστικό / χαρτί /ξύλο και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς και τα αποκαλεί φαγητά, ποτέ μα ποτέ δεν φτιάχνει κάτι που δεν της αρέσει! Και ακόμα και όταν της λέω εγώ, ααα αυτό είναι μελιτζάνα, δεν το δέχεται! Το βαφτίζει κάτι άλλο! Ή αν μια στις τόσες δεχτεί ότι είναι μελιτζάνα τότε πηγαινει και το δίνει στην αδερφή της "έλα Α, αυτό είναι για σένα"! Οπότε παίζει να τρως πολλές μελιτζάνες στο μέλλον!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

 

Δηλαδη υπάρχει τέτοιο πράγμα όντως; ενταξει αν υπάρχει αποσύρω τα σχόλια!!!

Υπάρχει το να πετάξεις ωμό το αυγό την ώρα που τελειώνει το ψήσιμο της πίτσας και να "ψηθεί" πάνω της.. σαν τηγανητό περίπου!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εμάς παίζει με όλα τα παιχνίδια που έχει. Επινοεί κ δικά του αλλά όχι φαντασίας. Είναι όμως παράδοξο, ακούω πολλούς να λενε ότι έχουν πολλά παιχνίδια κ δεν παίζει το παιδί τους αλλά αυτοσχεδιάζει με φαντασία ενώ εγω αγχώνομαι  ότι δεν έχει φαντασία επειδή μας λείπουν τα κατάλληλα παιχνίδια. 

 

εντωμεταξύ εγω από τον ρεαλισμό δεν μπορώ να ξεκόλλησω., αυτή η πίτσα της djeco που τελικά δεν πήραμε για κανέναν, έχει μεταξύ άλλων ένα τηγανητό αβγό!!!! το είδα κ έφριξα! τι δουλειά έχει το τηγανητό αβγό στην πίτσα; αυτό από μόνο του είναι λόγος για να μην το πάρω. Για τις συνταγές που λέγαμε, @Anna3011, ο βασικός λόγος που θέλω κάποιο παιχνίδι μαγειρικής είναι για να «φτιάχνουμε» κάποια φαγητά που δεν πολύ τρώει όπως πχ τις μελιτζάνες, για να βλέπει με το υλικά τις φτιάχνω στο παιχνίδι κ να του κεντρίσει την περιέργεια να τα φάει. δεν βελτιώνομαι με τίποτα. κ λέει ο άντρας μου ότι αν δεν του έρθει η περιέργεια απ όταν με βλέπει όντως να μαγειρεύω, γιατι να του έρθει από την πλαστελινενια μελιτζάνα; :grin: αλλά εγω στο παιχνίδι μυαλό δεν βάζω. έχουμε ένα τραινάκι που οι ράγες κλείνουν σαν κύκλος με μια διακλάδωση που καταλήγει σε ένα κομμάτι επικλινές που φαίνεται ότι αυτό είναι η άκρη. κάνει ένα σχήμα σαν 9 δλδ. ο μικρός δεν τις βάζει ποτέ έτσι, τα κάνει σαν Υ ή σαν καλλιγραφικο θ κ την πρώτη φορά που το είδα, έπαθα σοκ!! Και καμία φορά πάω κ το φτιάχνω κανονικά γιατί δεν μπορώ να το βλέπω λάθος! 

Εσπερος μία ακόμα ιδέα για παιχνίδι με φαγητα είναι τα τρόφιμα από χαρτόνι απλό ή foam. Εμείς έχουμε κόψει από καφέ foam χαρτόνι φέτες ψωμιού, κόκκινο για ντομάτα, κίτρινο για τυρακι, πράσινο για πιπερια, μαρούλι, αγγούρι, πορτοκαλι για καρότο κι άσπρο με κίτρινο για αυγουλακια. Όλα κομμένα στα κατάλληλα σχήματα με κάποιες ζωγραφισμένες λεπτομέρειες για να μιμούνται τα αληθινά. Αρεσει παρά πολύ στο παιδί. Σκέφτομαι να κάνω και τρόφιμα από σπιτικό πηλό ωστε να μην χάνουν το σχήμα τους όπως με την πλαστελινη. Ακόμα μπορείτε να "μαγειρέψετε" με αληθινά υλικα. Πάρτε μακαρόνια κοφτά-βιδες, ρύζι, φακές, φασόλια και ανακάτεψτε τα όπως θελετε σε μία κανονική κατσαρόλα ή μπολακι που θα είναι ή κατσαρόλα. 

 

Παντως δεν νομίζω πως έτσι θα μάθει να τρώει και άλλα φαγητά. Εγώ πίστευα πως στο σχολείο θα έβλεπε τα άλλα παιδιά να τρώνε πχ γιαούρτι/φρουτα και θα ζητούσε αλλά ούτε που του πέρασε απ το μυαλό! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...