Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιχνίδια ρόλων / επιτραπέζια - ποιά είναι τα αγαπημένα σας;


Recommended Posts

@Έσπερος πάρτου τούρτα με το αγαπημένο του θέμα. Τι του αρέσει? Ο Μίκυ? Η Πέππα? Τα μίνιονς? Εμείς είχαμε θέμα Νέμο, τούρτα, ποτηράκια, πιατάκια κτλ. Με τα παιχνίδια πολύ το ψάχνεις. Ο βασικός τους σκοπός είναι να δίνουν χαρά και να απασχολούν τα παιδιά. Όλα κάτι θα του προσφέρουν. Δεν τι έχετε και πράξε ανάλογα. Εμάς πέρσι ήθελε μόνο μπάλες μπάσκετ. Δεν του χαλάσαμε χατίρι επειδή είχε πολλές. Και ο Άγιος Βασίλης, μεγάλη μπάλα μπάσκετ έφερε. Δεν κρίνεται το μέλλον του από τα παιχνίδια που θα διαλέξεις. Αυτό έλειπε να αγχωνόμαστε και για τα παιχνίδια τώρα. Εγώ χθες σε 20 λεπτά είχα διαλέξει παιχνίδια για όλα τα παιδιά και τα είχα παραγγείλει κιόλας. Παρεμπιπτόντως το σάιτ του Μουστάκα χθες  άνοιξε και έχει νορμάλ παράδοση. απλά δεν δέχεται αντικαταβολές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ε δεν είπα ότι δεν θα κάνουμε γενέθλια! θα κόψουμε τούρτα κ θα ανοίξουμε τα δώρα  που θα μας στείλουν. δεν είναι κ κάτι για να ανυπομονεί κανείς, ειδικά αν δεν έχει και καλό καιρό για βόλτα. Με ποσο ενθουσιασμό να το περιγράψω; ουυε η ίδια δεν είμαι ενθουσιασμένη. Ήξερα ότι δεν θα πηγαίναμε στην Αθήνα αλλά περίμενα ότι 1-2 ανθρώπους θα μπορούσαμε να φέρουμε έστω από τη γειτονιά, για να έχει κάπως νόημα. όχι ότι θα ήταν το ίδιο με τους παππούδες κ τα ξαδέρφια, αλλά τέλος πάντων θα το αναβάθμιζε κάπως να το κάνει ξεχωριστό. Δεν του το έχω αναλύσει, έχουμε αναφέρει απλώς τι είναι τα γενέθλια με αφορμή φορές που έχουμε ευχηθεί σε άλλους κ τα δικά μας. 
 

Δωρα η αλήθεια είναι ότι θα πάρει πολλά. Τώρα έχω εστιάσει σε αυτά που είναι εκ μέρους των παππούδων γιατί είναι σημαντικό να ξέρει ότι υοετχουν αυτοί οι άνθρωποι. 
 

Εσεις πώς μάθατε από πού πρέπει να αγοράζετε παιχνίδια κ τι παιχνίδια πρέπει να παίρνετε; 

Η κόρη μου έκλεισε τα 5 τον Απρίλιο. Όπως καταλαβαίνεις, no party. Σε μία ηλικία που ονειρευόταν να καλέσει όλη την τάξη, να έχει τούρτα Frozen κλπ. Αν ήταν μικρότερη θα ήταν πολύ πιο απλό...

Κι όμως, παράγγειλα τούρτα Frozen, πιατάκια, καπελάκια, χαρτοπετσέτες, amita ( που συνήθως δεν τους δίνω), μέχρι και λουκανικοπιτάκια γιατί τα έχει στο μυαλό της σαν λιχουδιά για πάρτυ... οι 4 μας, βάλαμε τα καλά μας, και πήραμε βιντεοκλήση τις γιαγιάδες, τον νονό και μία φίλη της και έσβησε τα κεράκια. Μετά κλείσαμε τις κάμερες και βάλαμε μουσική και χορέψαμε.

 

Ανάμεικτα συναισθήματα, εκείνη πέρασε ωραία! Εγώ από τη μία χάρηκα που έστω έτσι γιορτάσαμε, από την άλλη... κατάθλιψη...

Όμως, το 2020 γενέθλια γιόρτασαν μόνο όσοι έχουν γεννηθεί Ιανουάριο-Φεβρουάριο! Τί να κάνουμε? τα παιδιά όμως είναι κρίμα να χάσουν έναν εορτασμό γενεθλίων!

 

Όσο για τα παιχνίδια.. ψωνίζουμε από όπου τύχει, εγώ προσωπικά δεν συμπαθώ τα ξύλινα γιατί τα θεωρώ επικίνδυνα να τα πετάξουν και να χτυπήσει κανένας άνθρωπος ή να γίνει ζημιά... Από το σημείο που τα παιδιά συναναστρέφονται με άλλα παιδάκια, αρχίζουν να έχουν άποψη για το τί θέλουν. Και γιατί να μην τους κάνεις το χατίρι τα Χριστούγεννα (γράμμα στον Αη Βασίλη) ή ακόμα και σε γενέθλια-γιορτές; κάποιες φορές σε γενέθλια ακούμε τί θέλουν, άλλες φορές αποφασίζουμε μόνοι μας. Αν πχ θέλουν άλλη Barbie, ενώ υπάρχουν ήδη 3 στο σπίτι, όχι-δεν θα πάρουμε άλλη. 

 

Επεξεργάστηκαν by irin
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

Γενικα δηλαδή κ εσείς που έχετε πιο μεγάλα τα ρωτάτε τι δώρο θέλουν; κ γενθκα τα αφήνετε να ζητάνε πράγματα;; 

Ναι και τον ρωταω τι δώρο θέλει και πηγαίνουμε μαζί σε παιχνιδαδικα και διαλέγει. Μία φορά του είπα πως πρέπει να διαλεγει ένα (κύριο) κάθε φορά και το θυμάται και μου λέει "πήρα τώρα, άλλη φορά άλλο". Εγώ πρόσθετω στο καλάθι κρυφά μικρόπαιχνιδα που θα του αρέσουν! Έχει τύχει να παμε για παιχνίδι και τελικά να μην θέλει να πάρει τίποτα.

 

  Καταλαβαίνω πως νιώθεις εν μέρη. Κι εγώ σε αντίστοιχη ηλικία έβλεπα πως ο μικρός δεν ήταν δυνατός στην αδρή κινητικοτητα (κουτσό, πηδήματα, σκαρφαλωματα) αλλά δεν θεωρησα απαραιτητο  να παρω συγκεκριμένο παιχνίδι για να αναπτύξει αυτή την δεξιότητα. Με τον καιρό το κατέκτησε κι αυτό μέσα από άλλες δραστηριότητες. 

 

   Στοχευμένα παιχνίδια δεν αγοράζω εσκεμμένα.

 

Εμείς είμαστε πολύ της χειροτεχνίας οπότε κατασκευάζουμε παιχνίδια. Πχ αυτόν τον καιρό φτιάξαμε ταμειακή μηχανή με ενα κομπιουτεράκι κολλημένο σε κουτί, υποδοχή για αποδείξεις και συρταρακι χαρτινο για τα χρήματα που τα κοψαμε από πολύχρωμα χαρτια. Δεν είναι απαραίτητο να έχεις ακριβείς απομιμήσεις πραγματικών αγαθών για να παίξεις φανταστικά. Ένα κουτί κάποιες φορές αρκει σε ένα παιδί. 

 

Τα γενέθλια του γιου μου πέφτουν μέσα στις γιορτές και φέτος μέσα στην καραντίνα. Θα τα γιορτάζουμε οικογενειακά. Σκοπεύω να κανω δεντρακια από αγγούρι, χιονανθρωπακια από αυγό, αγιοβασιλακια από ντομάτα. Έχω φάει ώρες στο διαδίκτυο για να βρω κάτι διαφορετικό για εκείνη την μέρα.  Συμφωνω πως εμείς κάνουμε τις μέρες ξεχωριστές. Θα κόψουμε και τούρτα, θα φουσκωσουμε μπαλόνια και θα είναι σούπερ! Να δω μόνο πως θα πεισω  τον μικρό να βάλουμε τέσσερα κεράκια! Δεν θέλει να μεγαλώσει με τίποτα! :lol:

  

 

Link to comment
Share on other sites

Ο μη ενθουσιασμός της Έσπερος πιστεύω σχετίζεται με το "ρεβεγιόν μόνοι = μη ρεβεγιόν" που συζητούσαμε στο άλλο θέμα και μπορώ να πω ότι την καταλαβαίνω. Κι εγώ έτσι θα ένιωθα αλλά θα προσποιουμουν για το παιδάκι. Εμάς μας έτυχαν στην πρώτη καραντίνα τα πρώτα γενέθλια της μικρής, που τα περίμενα πώς και πώς. Θα καλούσαμε κόσμο (μάλιστα είχα γράψει κι εδώ για το αν είναι καλύτερα να έρθουν φίλοι με παιδάκια που όμως δεν είναι τόσο στενοί, ή φίλοι στενοί που όμως δεν έχουν παιδιά), θα έπαιρνα τούρτα και εξοπλισμό Μινυ, ήταν και πρόσφατη η έλευση μας σε αυτό το σπίτι κ θα ήταν και σαν "γιορτή εγκαινίων". Φυσικά τίποτα από όλα αυτά δεν έγινε, κάναμε απλά μια τούρτα μόνοι μας, βάλαμε όλα τα λούτρινα γύρω από την τούρτα στο τραπεζάκι σαλονιού και κάναμε βιντεοκλήση με δέκα άτομα, η οποία πήγε χάλια γιατί οι μισοί δεν μπορούσαν να μπουν από messenger και οι άλλοι μισοί από Skype κι έτσι είχαμε δύο συσκευές συνδεδεμένες ταυτόχρονα, οι μισοί δεν άκουγαν ή δεν έβλεπαν και η μικρή κλασικά έκανε κακα τελευταία στιγμή και είχε συνδεθεί όλος ο κόσμος και μας περίμενε. Παρόλο που μου είχε φανεί υποκατάστατο γενεθλίων τώρα το θυμάμαι ευχάριστα. Ήθελα να φουσκωσουμε και κάτι μπαλόνια που ειχαμε αλλά δεν τα βρίσκαμε (η αποθήκη ήταν και είναι ακόμα under construction με ένα σωρό από κούτες κ δεν βρίσκεις τίποτα) κ δεν μπορέσαμε να πάρουμε λόγω καραντίνας. Η πλάκα είναι ότι προχτές ήταν ο άντρας μου στο υπόγειο κ τακτοποιούσε κάτι εργαλεία κ μου φωνάζει "βρήκα κατι μπαλόνια"!! Μετά βγήκαμε και μια βόλτα ντυμένοι έτσι με τα "καλά μας". Έτσι βόλτα μόνοι μας με τα καλά μας σαν χαζοί βγήκαμε και ανήμερα το Πάσχα, χαχα! Η μικρή κυρίως. Γιατί λίγο πριν τον κορωνοιο είχε βαφτιστεί (ευτυχώς προλάβαμε) και είχε γεμίσει με ρούχα δώρα που δεν είχε πού να τα βάλει. Και όσα αλλάξαμε για μεγαλύτερα τώρα πάλι τα κλαίω :-P Θυμάμαι είχα γράψει και για τις αλλαγές εδώ. Θα τα φορέσει πάλι σε καμιά εορταστική βιντεοκλήση από μία φορά το καθένα... Τόσα λεφτά των καλεσμένων μας πεταμένα...

 

Όσον αφορά τα παιχνίδια, εγω κάνω έναν συνδυασμό δεξιοτήτων και τι της αρέσει. Είναι μικρή βέβαια ακόμα, ενάμισι, οπότε διαλέγω εγώ. Ο άντρας μου μου έχει αφήσει ελεύθερο το πεδίο, σε λογικά πλαίσια πάντα! Βλέπω ποια δεξιότητα μας λείπει και την παίρνω με θέμα που να της αρέσει. Πχ δεν έχει ανθρωπακια (είμαστε φουλ στα ζωάκια) κ ήθελα playmobil ; Της πήρα με θέμα την παιδική χαρά που της αρέσει. Ήθελα ένα δεξιοτήτων που κουμπώνεις-ξεκουμπωνεις κουμπιά, αγκραφες, φερμουάρ, της το πήρα Μινυ που της αρέσει. Ήθελα σφηνωματα, κι επειδή είμαστε φουλ σε ζώα φάρμας παντού (παιχνίδια, βιβλία) της τα πήρα ζούγκλα ώστε να είναι μεν ζώα (που της αρέσουν) αλλά πήρα κι ένα σετ καστρο-πριγκιπισσα-ιπποτες για να μάθει και τίποτα άλλο. Ή για να κλείσει μια παραγγελία κ να μην έχω μεταφορικά, έβαλα κι ένα μικρουλι Lego πυροσβεστική του 5ευρου ώστε και να πάμε σε κάτι κατασκευαστικό σιγά σιγά (είχε μόνο σκέτα τουβλάκια) και να μπει στην έννοια της πυροσβεστικής που δεν την ξέρει κ τη λέγαμε στο άλλο θέμα.

Γενικά η λογική μου είναι να μην γεμίζουμε πολλά παρόμοια. Με εξαίρεση τα λούτρινα που έχουμε άπειρα γιατί είχα κρατήσει και αρκετά δικά μου, και κάποια που μας έδωσαν πλαστικά με ήχους κ φώτα, ο,τι παίρνω προσπαθώ όσο ακόμα δεν διαλέγει να είναι ένα από κάθε είδος (εκτός από βιβλία, σφηνωματα και παζλ που τα θεωρώ άλλη κατηγορία). Πχ ένα σετ τουβλάκια (και λίγα), ένα σετ ξύλινα τουβλάκια, ένα σετ κύβοι, μια κατρακύλα, μια μπάλα, ένα σφυρί με καρφακια, ένα σφυρί με μπάλες, ένα με σχήματα σε τρύπες, ένα με κουλουρες σε κύλινδρο. Παρακολουθώ και κάτι σελίδες Μοντεσσόρι που παρόλο που είναι λίγο υπερβολικές σε πολλά πράγματα, στο θέμα οργάνωσης παιχνιδιών με έχουν βοηθήσει πολύ. Ή παίρνω πράγματα που χρησιμοποιούνται με δύο τρόπους, πχ σφηνωματα από τα χοντρά που στέκονται και όρθια σαν φιγούρες ώστε να μη χρειάζεται να πάρουμε κι άλλες φιγούρες. Απ'ο,τι βλεπω σε όλους βέβαια κάποια στιγμή αρχίζει και δημιουργείται ένα χάος με εκατό ίδια πράγματα πχ φιγούρες κλπ αλλά δεν ξέρω σε ποια ηλικία αρχίζει. Πχ είδα ότι κάποιοι που μας χάρισαν παιχνίδια, είχαν ένα χάος στο σπίτι τους με δύο παιδιά νηπιακής ηλικίας και μας γέμισαν σακούλες με οτιδήποτε επειδή απλά ήθελα να αποσυμφορησουν το χάος. Και από την ανάγκη αποσυμφόρησηςπολλά ήταν πολύ αξιόλογα πράγματα που εγώ θα το σκεφτόμουν να τα χαρίσω, ειδικά όσο θα ήταν τα παιδιά μου ακόμα νήπια. Πχ καταπληκτικά ξύλινα. Και όταν ήρθαν σπίτι μας κ ξέχασαν ένα μικροεξαρτηματακι από κάποιο παιχνίδι τους κ το κράτησα κ τους το έδωσα άλλη φορά μου είπαν "έχεις ακόμα μωρό γι'αυτό το θεωρησες σημαντικό να το κρατήσεις, σε λίγο θα είναι όλα χύμα σε ένα κουτί κ δεν θα ξέρεις ποιο εξάρτημα είναι ποιανού"! Πότε αρχίζει αυτό το χάος;; Δεν το θέλω! Η αλήθεια είναι βέβαια πως έτσι ήταν κι όταν ήμασταν εμείς μικρά, που παίρναμε ένα σωρό μπιχλιμπιδια από αυγά Κίντερ και παγωτά καραμπολα...

 

Όσο για το πώς διαλέγω, επειδή είμαι σε διάφορες μαμαδοομαδες το fb μου βγάζει συχνά διαφημίσεις. Από αυτά αν κάτι μου αρέσει γκουγκλαρω για να βρω παρόμοιας φιλοσοφίας, ίσως σε πιο φθηνό και το ένα φέρνει τ'αλλο με την αναζήτηση. Ή αν δω ότι μια εταιρεία έχει ωραία ψάχνω να δω τι άλλα έχει. Κοιτάω και τι ηλικία γράφουν για να ξέρω τι δεξιότητα χρειάζεται κάθε ηλικία. Έχω ένα χαρτί που έχω γράψει τι κατηγορίες θέλουμε μέχρι περίπου 3 ετών (πχ ρόλων, παζλ, λεπτής κινητικότητας, κουνιστα-ποδηλατακια, κατασκευών) κι έχω από κάτω 5-6 παραδείγματα από μάρκες που μου άρεσαν. Οπότε όταν είναι να πάρουμε (πχ τώρα Χριστούγεννα) βάζω στο Σκρουτζ, βρίσκω συνδυασμο μαγαζιών που να βολεύει και κάπως έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Όσο για το πώς διαλέγω, επειδή είμαι σε διάφορες μαμαδοομαδες το fb μου βγάζει συχνά διαφημίσεις. Από αυτά αν κάτι μου αρέσει γκουγκλαρω για να βρω παρόμοιας φιλοσοφίας, ίσως σε πιο φθηνό και το ένα φέρνει τ'αλλο με την αναζήτηση. Ή αν δω ότι μια εταιρεία έχει ωραία ψάχνω να δω τι άλλα έχει. Κοιτάω και τι ηλικία γράφουν για να ξέρω τι δεξιότητα χρειάζεται κάθε ηλικία. Έχω ένα χαρτί που έχω γράψει τι κατηγορίες θέλουμε μέχρι περίπου 3 ετών (πχ ρόλων, παζλ, λεπτής κινητικότητας, κουνιστα-ποδηλατακια, κατασκευών) κι έχω από κάτω 5-6 παραδείγματα από μάρκες που μου άρεσαν. Οπότε όταν είναι να πάρουμε (πχ τώρα Χριστούγεννα) βάζω στο Σκρουτζ, βρίσκω συνδυασμο μαγαζιών που να βολεύει και κάπως έτσι.

Βασικά είσαι το είδωλο μου! κάτι τέτοιο φανταζόμουν ότι θα έπρεπε να κάνω αλλά δεν έχω ασχοληθεί τόσο συστηματικά. Δηλαδή οι άλλες δεν το κάνετε; :razz: Επειδή βλέπω εδώ ότι αναφέρετε πολλά παιχνίδια κ όχι απλα τα κλασικα, φανταζόμουν ότι κάπου τα διαβάζετε κ τα έχετε οργανωμένα για να ξέρετε τι πρέπει να πάρετε! 

 

 

Για το «πάρτι» ισχύει το ότι αν δεν έρθει κανεις θεωρώ ότι οι ετοιμασίες το ντύσιμο κλπ πάνε χαμένες. Εγω βέβαια κ βόλτα να βγούμε κάπου με κόσμο κ να μην πετύχουμε κανέναν, νιώθω ότι άδικε ντύθηκα, θα μπορούσα να είμαι με τη φόρμα. Τα γενέθλια μέχρι τώρα βασικά τα βλέπαμε σαν ευκαιρία για να χαρούν οι συγγενείς που είμαστε μακριά. Δεν κάναμε κάτι τυπικό γενεθλιακο. Κανονικό οικογενειακό τραπέζι με τούρτα. Απλώς πέρσι ήταν κ τα ανίψια κ φουσκώσαμε κάτι μπαλόνια. Ο μικρός έτσι κ αλλιώς δεν καταλάβαινε κάτι. Γι αυτό φέτος μου έχει κακοφανεί. Γιατί το έχω στο μυαλό μου σαν κάτι για τους άλλους. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Γι αυτό φέτος μου έχει κακοφανεί. Γιατί το έχω στο μυαλό μου σαν κάτι για τους άλλους. 

Bασικά είναι κάτι για το παιδί, για κανέναν άλλον! Πιστεύω ότι πρέπει να γιορτάζονται με μεγάλη χαρά τα γενέθλιά τους, έστω και μόνοι μας! Να δίνουμε βαρύτητα κι ας ξενερώνουμε απο μέσα μας

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν βρισκω τον λογο να ξενερωσει κανεις που δεν εχει κοσμο ακριβως γιατι ολα τα κανεις για το παιδι κ μονο αυτο ειναι διασκεδαστικο. χωρις το παιδι θα ηταν απλα μια συγκεντρωση μεγαλων(αν επιτρεποταν κοσμος) με το.παιδι οι γιορτες αποκτουν αυτο το κατι διαφορερικο οχι με τους μεγαλους.  οποτε εχει την πλακα του τα δωρα τα στολιδια . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

βασικα δεν βρισκω τον λογο να ξενερωσει κανεις που δεν εχει κοσμο ακριβως γιατι ολα τα κανεις για το παιδι κ μονο αυτο ειναι διασκεδαστικο. χωρις το παιδι θα ηταν απλα μια συγκεντρωση μεγαλων(αν επιτρεποταν κοσμος) με το.παιδι οι γιορτες αποκτουν αυτο το κατι διαφορερικο οχι με τους μεγαλους.  οποτε εχει την πλακα του τα δωρα τα στολιδια . 

ίσως αν ήταν πιο μεγάλο κ καταλάβαινε κ χαιρόταν με τα δώρα που του έστειλαν κ τη βιντεοκληση μπορεί κ να το έβλεπα αλλιώς. Τώρα εγω θα σκέφτομαι ότι δεν είναι κανονικά γενέθλια. είναι κ άτυχο αυτό το παθδι. τα γενέθλια είναι μέσα στις γιορτές, θα είμαστε στην Αθήνα άρα δεν θα κανει ποτέ πάρτι στο σπίτι μ συμμαθητές, στην Αθήνα μπορεί τα ξαδέρφια του να έχουν φύγει για τους άλλους παππούδες κ να μην είναι στα πάρτι, φέτος που είναι η μόνη χρόνια να κάνουμε γενέθλια σπίτι μας δεν θα είναι κανεις.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

βασικα δεν βρισκω τον λογο να ξενερωσει κανεις που δεν εχει κοσμο ακριβως γιατι ολα τα κανεις για το παιδι κ μονο αυτο ειναι διασκεδαστικο. χωρις το παιδι θα ηταν απλα μια συγκεντρωση μεγαλων(αν επιτρεποταν κοσμος) με το.παιδι οι γιορτες αποκτουν αυτο το κατι διαφορερικο οχι με τους μεγαλους.  οποτε εχει την πλακα του τα δωρα τα στολιδια . 

 

Ε ναι αλλά για το παιδί θες και τον κόσμο και τα παιδάκια! Αν είναι μόνο με τους γονείς του δεν είναι το ίδιο, υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ίσως αν ήταν πιο μεγάλο κ καταλάβαινε κ χαιρόταν με τα δώρα που του έστειλαν κ τη βιντεοκληση μπορεί κ να το έβλεπα αλλιώς. Τώρα εγω θα σκέφτομαι ότι δεν είναι κανονικά γενέθλια. είναι κ άτυχο αυτό το παθδι. τα γενέθλια είναι μέσα στις γιορτές, θα είμαστε στην Αθήνα άρα δεν θα κανει ποτέ πάρτι στο σπίτι μ συμμαθητές, στην Αθήνα μπορεί τα ξαδέρφια του να έχουν φύγει για τους άλλους παππούδες κ να μην είναι στα πάρτι, φέτος που είναι η μόνη χρόνια να κάνουμε γενέθλια σπίτι μας δεν θα είναι κανεις.... 

μια χαρα καταλαβαινουν στα τρια!

και οντως ειναι ατυχος αλλα μπορει να τα γιορταζει και με φιλους καμια δεκαρια μερες μετα!

εγω εχω γενεθλια 15αυγουστο... ποτε με φιλους οσο ημουν σχολειο. Ο γιος μου εχει αρχες αυγουστου.. το ιδιο ατυχος. Ε ας γιορταζουμε τις ονομαστικες μας γιορτες,τι να κανουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ίσως αν ήταν πιο μεγάλο κ καταλάβαινε κ χαιρόταν με τα δώρα που του έστειλαν κ τη βιντεοκληση μπορεί κ να το έβλεπα αλλιώς. Τώρα εγω θα σκέφτομαι ότι δεν είναι κανονικά γενέθλια. είναι κ άτυχο αυτό το παθδι. τα γενέθλια είναι μέσα στις γιορτές, θα είμαστε στην Αθήνα άρα δεν θα κανει ποτέ πάρτι στο σπίτι μ συμμαθητές, στην Αθήνα μπορεί τα ξαδέρφια του να έχουν φύγει για τους άλλους παππούδες κ να μην είναι στα πάρτι, φέτος που είναι η μόνη χρόνια να κάνουμε γενέθλια σπίτι μας δεν θα είναι κανεις.... 

Και εμένα έχει αρχές Γενάρη. Σε οριακή ημερομηνία για τα σχολεία αλλά ποτέ δεν σκέφτηκα αν θα έχει συμμαθητές η όχι. Φυσικά και θα έχει. θα του κανεις πάρτυ όταν επιστρέφετε από Αθήνα και ανοίγουν τα σχολεία ή θα δίνετε τις προσκλήσεις πριν κλείσουν και θα το κάνετε το πρώτο σ/κ μετά την πρωτοχρονιά αν φεύγετε όλες τις γιορτές! Όλα τα παιδάκια έτσι κάνουν! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ίσως αν ήταν πιο μεγάλο κ καταλάβαινε κ χαιρόταν με τα δώρα που του έστειλαν κ τη βιντεοκληση μπορεί κ να το έβλεπα αλλιώς. Τώρα εγω θα σκέφτομαι ότι δεν είναι κανονικά γενέθλια. είναι κ άτυχο αυτό το παθδι. τα γενέθλια είναι μέσα στις γιορτές, θα είμαστε στην Αθήνα άρα δεν θα κανει ποτέ πάρτι στο σπίτι μ συμμαθητές, στην Αθήνα μπορεί τα ξαδέρφια του να έχουν φύγει για τους άλλους παππούδες κ να μην είναι στα πάρτι, φέτος που είναι η μόνη χρόνια να κάνουμε γενέθλια σπίτι μας δεν θα είναι κανεις.... 

μα εννοειται πως θα χαρει με τα δωρα

εγω πιστευω οτι επειδη εσυ σκεφτεσαι ετσι θα επηρεασεις κ τον μικρο

καλο θα ηταν πλεον στην οικογενεια σας ρεβεγιον να μην σημαινει μονο πολυκοσμια.μην μαθει το παιδι οπως εσυ

ειναι γιορτη ακομη κ αν ειστε 3

σιγα την ατυχια.κ μενα η κορη μου εχει αρχες σεπτεμβρη,πριν ανοιξουν τα σχολεια

καλουμε φιλους εκτος σχολειου προς το παρον,κ οσο μεγαλωνει κ γινονται πιο σταθερες οι φιλιες του δημοτικου θα καλουμε κ απο εκει,γτ πλεον θα εχει επαφες κ καλοκαιρι

γτ να μην κανετε ποτε γιορτες στο νησι;κ να γιορτασετε τα γενεθλια;η εστω κ λιγο πριν η μετα.η αν βολευει να γιορταζετε την γιορτη του

κ ενταξει οταν θα ειστε γιορτες στην αθηνα τοσες μερες,δ μπορειτε να βρειτε μια μερα που θα ειναι τα ξαδερφια εκει;στην τελικη ας του ευχηθουν αλλη μερα ο καθενας,σιγα το πραγμα.δ χρειαζεται να ειναι παντα η ακριβης ημερομηνια

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Ε ναι αλλά για το παιδί θες και τον κόσμο και τα παιδάκια! Αν είναι μόνο με τους γονείς του δεν είναι το ίδιο, υποθέτω.

εννοειται για το παιδι θελεις κ τα αλλα παιδακια.δ ειναι το ιδιο.αλλα αφου δ γινεται,θα το αντιμετωπισεις σαν μια κυριακη στην καραντινα;

Link to comment
Share on other sites

@Yovanna είδα σταlego duplo ένα υποβρύχιο με δύτη, δεν ξέρω αν είναι κάτι τέτοιο που ψάχνετε. 

 

παραγγειλαμε των ανιψιών κ κάποια του μικρου. Τίποτα από παιχνίδι ρόλων γιατί κανένα δεν άρεσε του άντρα μου! τώρα ψάχνουμε κάτι σε playmobil ή lego μήπως μάθει να κάνει φανταστικό παιχνίδι με αυτά, αλλά ο μουστάκας έκλεισε ξανά το σάιτ κ αλλού έχουν εξαντληθεί. θα δω το πρωί πότε θα το ανοίξει πάλι ο Μουστσκας. βλακεία που δεν θέλουν αντικαταβολή. 

 

Για τα γενέθλια κ τις γιορτές γενικα εμένα μ είναι δύσκολο να προσποιηθώ ότι είναι μια ξεχωριστή μέρα, από τη στιγμή που δεν είναι. Αλλά δεν θέλω να χαλάσω το κέφι του άντρα μου γιατί είναι τα μόνα χριστούγεννα που θα περάσει καλά, αφού στην Αθήνα δεν του αρέσει. Στενοχωριέται που δεν θα δούμε τις οικογένειες μας αλλά περναει  τόσο χαλια στην Αθήνα που τώρα ακόμα κ με καραντίνα του φαίνεται παράδεισος, παρολο που όταν δεν περιμέναμε να έχουμε τα sms κλπ λέγαμε ότι θα φέρναμε κ κανέναν άνθρωπο, αν κ θα ήταν ασχημο για τους δικούς μας να ξέρουν ότι γιορτάζουμε με ξένους κ όχι μ αυτούς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

@Yovanna είδα σταlego duplo ένα υποβρύχιο με δύτη, δεν ξέρω αν είναι κάτι τέτοιο που ψάχνετε. 

 

παραγγειλαμε των ανιψιών κ κάποια του μικρου. Τίποτα από παιχνίδι ρόλων γιατί κανένα δεν άρεσε του άντρα μου! τώρα ψάχνουμε κάτι σε playmobil ή lego μήπως μάθει να κάνει φανταστικό παιχνίδι με αυτά, αλλά ο μουστάκας έκλεισε ξανά το σάιτ κ αλλού έχουν εξαντληθεί. θα δω το πρωί πότε θα το ανοίξει πάλι ο Μουστσκας. βλακεία που δεν θέλουν αντικαταβολή. 

 

Για τα γενέθλια κ τις γιορτές γενικα εμένα μ είναι δύσκολο να προσποιηθώ ότι είναι μια ξεχωριστή μέρα, από τη στιγμή που δεν είναι. Αλλά δεν θέλω να χαλάσω το κέφι του άντρα μου γιατί είναι τα μόνα χριστούγεννα που θα περάσει καλά, αφού στην Αθήνα δεν του αρέσει. Στενοχωριέται που δεν θα δούμε τις οικογένειες μας αλλά περναει  τόσο χαλια στην Αθήνα που τώρα ακόμα κ με καραντίνα του φαίνεται παράδεισος, παρολο που όταν δεν περιμέναμε να έχουμε τα sms κλπ λέγαμε ότι θα φέρναμε κ κανέναν άνθρωπο, αν κ θα ήταν ασχημο για τους δικούς μας να ξέρουν ότι γιορτάζουμε με ξένους κ όχι μ αυτούς. 

Το έχουμε αυτό! Προφανώς αργούν να πληρωθούν τις αντικαταβολές. Έχουν όμως πολλούς τρόπους πληρωμής. Εγώ αν δεν έχει αντικαταβολή, πληρώνω μόνο με paypal. 

Περίεργο που δεν περνάτε καλά  στην Αθήνα. Λόγω παιδιού ή και πριν? Γιατί εγώ όλο βόλτες θα ήμουν, σινεμά, θέατρο, ψώνια , θα έβλεπα φίλους, ξαδέρφια,  κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Το έχουμε αυτό! Προφανώς αργούν να πληρωθούν τις αντικαταβολές. Έχουν όμως πολλούς τρόπους πληρωμής. Εγώ αν δεν έχει αντικαταβολή, πληρώνω μόνο με paypal. 

Περίεργο που δεν περνάτε καλά  στην Αθήνα. Λόγω παιδιού ή και πριν? Γιατί εγώ όλο βόλτες θα ήμουν, σινεμά, θέατρο, ψώνια , θα έβλεπα φίλους, ξαδέρφια,  κτλ.

Πριν το παιδί εγω περνούσα παρα πολύ ωραία. Βόλτες φίλοι ψώνια κλπ. Ο άντρας μ περνούσε ωραία ως ένα σημείο αλλά εκείνος δεν έχει φίλους στην Αθήνα ούτε τη διάθεση να τρέχει πέρα δώθε για δικούς μου φίλους, αλλά γενικα κάναμε πράγματα που μας ευχαρθστουσαν κ βασικά ο καθένας άφηνε τα πράγματα στο πατρικό του κ κατα βάση έμενε εκεί κ κάποια βραδιά μαζί στο ένα ή το άλλο σπίτι, Με το παθδι δεν γινόταν αυτό, μοιραζαμε τις μέρες στο ένα κ το άλλο σπίτι άρα ξεφόρτωμα κ φόρτωμα δυο φορές, με πολύ περισσότερα πράγματα στριμωγμένα στο υπνοδωμάτιο, το παιδί αρρώστησε κ τις δυο φορές τα Χριστούγεννα, γαντζωμένο πάνω μου, ούτε για κατούρημα δεν μπορούσα να πάω, οι μισές μέρες φεύγαν με τραπέζια κ τις άλλες μισές απλώς προσπαθούσαμε να πάμε το παιδί κάπου έξω να παίξει γιατί με την κλεισούρα δεν άντεχε, φίλους δεν προλαβαίνω να δω πλέον, ουυε εμένα είναι η καλύτερη μου πλέον, απλώς ξέρω ότι πρέπει να γινει αφού εκεί είναι οι οικογένειες μας.,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Πριν το παιδί εγω περνούσα παρα πολύ ωραία. Βόλτες φίλοι ψώνια κλπ. Ο άντρας μ περνούσε ωραία ως ένα σημείο αλλά εκείνος δεν έχει φίλους στην Αθήνα ούτε τη διάθεση να τρέχει πέρα δώθε για δικούς μου φίλους, αλλά γενικα κάναμε πράγματα που μας ευχαρθστουσαν κ βασικά ο καθένας άφηνε τα πράγματα στο πατρικό του κ κατα βάση έμενε εκεί κ κάποια βραδιά μαζί στο ένα ή το άλλο σπίτι, Με το παθδι δεν γινόταν αυτό, μοιραζαμε τις μέρες στο ένα κ το άλλο σπίτι άρα ξεφόρτωμα κ φόρτωμα δυο φορές, με πολύ περισσότερα πράγματα στριμωγμένα στο υπνοδωμάτιο, το παιδί αρρώστησε κ τις δυο φορές τα Χριστούγεννα, γαντζωμένο πάνω μου, ούτε για κατούρημα δεν μπορούσα να πάω, οι μισές μέρες φεύγαν με τραπέζια κ τις άλλες μισές απλώς προσπαθούσαμε να πάμε το παιδί κάπου έξω να παίξει γιατί με την κλεισούρα δεν άντεχε, φίλους δεν προλαβαίνω να δω πλέον, ουυε εμένα είναι η καλύτερη μου πλέον, απλώς ξέρω ότι πρέπει να γινει αφού εκεί είναι οι οικογένειες μας.,

Ναι, όντως, δεν ακούγεται καλό. Άλλο πράγμα να είσαι ελεύθερος και να κάνεις ότι θέλεις. Τώρα όμως μεγάλωσε ο μικρός και όταν θα ξαναπάτε και περισσότερα πράγματα θα μπορείτε να κάνετε μαζί, και θα κάθεται πια με τους παππούδες και ίσως θα μπορούν να σας τον κρατάνε , να κάνετε και λίγη dolce vita, να ον χαρούν και αυτοί. Γιατί κακά τα ψέματα. Αλλιώς δένονται όταν περνάνε μόνοι τους χρόνο με το εγγόνι τους και το προσέχουν, και αλλιώς σαν επισκέπτες ή παρατηρητές. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ναι, όντως, δεν ακούγεται καλό. Άλλο πράγμα να είσαι ελεύθερος και να κάνεις ότι θέλεις. Τώρα όμως μεγάλωσε ο μικρός και όταν θα ξαναπάτε και περισσότερα πράγματα θα μπορείτε να κάνετε μαζί, και θα κάθεται πια με τους παππούδες και ίσως θα μπορούν να σας τον κρατάνε , να κάνετε και λίγη dolce vita, να ον χαρούν και αυτοί. Γιατί κακά τα ψέματα. Αλλιώς δένονται όταν περνάνε μόνοι τους χρόνο με το εγγόνι τους και το προσέχουν, και αλλιώς σαν επισκέπτες ή παρατηρητές. 

Το καλοκαίρι στο εξοχικό της πεθεράς μου κάθισε αρκετά μαζί τους. ήταν η πρώτη φορά που χαλαρώσαμε. Όμως σε τελείως διαφορετικές συνθήκες. μεγάλο σπίτι με κήπο, εξοχή, βόλτες, καμία σχέση με το στρίμωγμα κ την κλεισούρα στην Αθήνα που φέρνει γκρίνια σε όλους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

τώρα ψάχνουμε κάτι σε playmobil ή lego μήπως μάθει να κάνει φανταστικό παιχνίδι με αυτά, αλλά ο μουστάκας έκλεισε ξανά το σάιτ κ αλλού έχουν εξαντληθεί. θα δω το πρωί πότε θα το ανοίξει πάλι ο Μουστσκας. βλακεία που δεν θέλουν αντικαταβολή. 

 

Playmobil και Lego έχει σε άπειρα μαγαζιά, συνοικιακά, eshop χωρίς φυσικό κατάστημα κ.α., δεν χρειάζεται να περιμενετε τα μεγάλα μαγαζιά. Βάζεις στο skroutz και σου εμφανίζει ένα σωρό μαγαζιά. Τα μεγάλα μαγαζιά τα έχουν και πιο ακριβά πολλές φορές.

Κορίτσια γιατί θέλετε αντικαταβολες; Αφού έχουν έξτρα χρέωση

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Playmobil και Lego έχει σε άπειρα μαγαζιά, συνοικιακά, eshop χωρίς φυσικό κατάστημα κ.α., δεν χρειάζεται να περιμενετε τα μεγάλα μαγαζιά. Βάζεις στο skroutz και σου εμφανίζει ένα σωρό μαγαζιά. Τα μεγάλα μαγαζιά τα έχουν και πιο ακριβά πολλές φορές.

Κορίτσια γιατί θέλετε αντικαταβολες; Αφού έχουν έξτρα χρέωση

Αυτά που θελουμε να πάρουμε είναι εξαντλημένα παντού. μόνο ο κουσραξας φαίνεται να τα έχει. 

 

η χρέωση της αντιπαραβολής είναι όση κ η προμήθεια της μεταφοράς. επίσης συχνά αργούν να εμφανιστούν τα χρήματα στην τράπεζα κ δεν σου στέλνουν το προϊόν μέχρι τότε κ βασικά γιατί να πληρώσεις ξατι που δεν εχεις στα χέρια σου; στην Αγγλία paypal zπλήρωνα αλλά τώρα όσο μπορώ αποφεύγω κ τις κάρτες κ τις μεταφορες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

 

η χρέωση της αντιπαραβολής είναι όση κ η προμήθεια της μεταφοράς. επίσης συχνά αργούν να εμφανιστούν τα χρήματα στην τράπεζα κ δεν σου στέλνουν το προϊόν μέχρι τότε κ βασικά γιατί να πληρώσεις ξατι που δεν εχεις στα χέρια σου; στην Αγγλία paypal zπλήρωνα αλλά τώρα όσο μπορώ αποφεύγω κ τις κάρτες κ τις μεταφορες. 

 

Ε ναι αλλά και στην αντικαταβολή δεν περιμένει ο κούριερ μέχρι να το ανοίξεις και να δεις αν όντως είναι σωστό. Οπότε πάλι πληρώνεις πριν το δεις.

Εμείς δεν πληρώνουμε ποτέ μεταφορικά, ή βάζουμε παραλαβή από κατάστημα ή συμπληρώνουμε και κάτι άλλο για να φτάσει την τιμή των δωρεάν μεταφορικών. Ακόμα κι αν είναι κάτι για αρκετά αργότερα. Μας φαίνεται βλακεία να πάνε αυτά τα χρήματα στη μεταφορά ενώ μπορούν να πάνε σε κάτι ακόμα. Και μάλιστα αφού υποτίθεται ψωνίζεις ηλεκτρόνια για οικονομια.

Τωρα που έψαχνα για την μπέμπα μου, ένα μαγαζί μου έσπασε τα νεύρα γιατί ενώ εφτανα την τιμή των τζάμπα μεταφορικών, χρεωνε μετά έξτρα λόγω βάρους! Αφαιρουσα κάτι για να μειωθεί το βάρος, έπεφτα κάτω από την τιμή της δωρεάν μεταφοράς. Γκρρρ. Και σε ένα άλλο δεν είχε καθόλου δωρεάν μεταφορικά δεν πα να ψωνιζες και εκατό ευρώ. Τελικά πήρα από αλλού. Μέχρι και ξυλομπογιες έχω βάλει για να συμπληρώσω το διευρο που έλειπε, δηλαδή γιατί να πάει στη μεταφορά και οοοταν χρειαστώ ξυλομπογιες να ξαναπληρωσω το διευρο; :-P

PayPal δεν ξέρω πώς λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

ίσως αν ήταν πιο μεγάλο κ καταλάβαινε κ χαιρόταν με τα δώρα που του έστειλαν κ τη βιντεοκληση μπορεί κ να το έβλεπα αλλιώς. Τώρα εγω θα σκέφτομαι ότι δεν είναι κανονικά γενέθλια. είναι κ άτυχο αυτό το παθδι. τα γενέθλια είναι μέσα στις γιορτές, θα είμαστε στην Αθήνα άρα δεν θα κανει ποτέ πάρτι στο σπίτι μ συμμαθητές, στην Αθήνα μπορεί τα ξαδέρφια του να έχουν φύγει για τους άλλους παππούδες κ να μην είναι στα πάρτι, φέτος που είναι η μόνη χρόνια να κάνουμε γενέθλια σπίτι μας δεν θα είναι κανεις.... 

με τα δωρα θα χαρει με την βιντεοκληση οκ ναι δεν θα τον ενδιαφερει κ πολυ. ειναι ατυχα τα παιδακια που γεννηθηκαν αυτες τις χρονιες δεν εχουν δει τιποτα η αληθεια ειναι.... 

 

6 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Ε ναι αλλά για το παιδί θες και τον κόσμο και τα παιδάκια! Αν είναι μόνο με τους γονείς του δεν είναι το ίδιο, υποθέτω.

ε ναι ενταξει χαιρονται  με τον κοσμο αλλα σε αυτες τις ηλικιες χαιρονται με ολα τα καινουρια ακομα ευτυχως ..  

Just now, little lamb είπε:

 

Ε ναι αλλά και στην αντικαταβολή δεν περιμένει ο κούριερ μέχρι να το ανοίξεις και να δεις αν όντως είναι σωστό. Οπότε πάλι πληρώνεις πριν το δεις.

Εμείς δεν πληρώνουμε ποτέ μεταφορικά, ή βάζουμε παραλαβή από κατάστημα ή συμπληρώνουμε και κάτι άλλο για να φτάσει την τιμή των δωρεάν μεταφορικών. Ακόμα κι αν είναι κάτι για αρκετά αργότερα. Μας φαίνεται βλακεία να πάνε αυτά τα χρήματα στη μεταφορά ενώ μπορούν να πάνε σε κάτι ακόμα. Και μάλιστα αφού υποτίθεται ψωνίζεις ηλεκτρόνια για οικονομια.

Τωρα που έψαχνα για την μπέμπα μου, ένα μαγαζί μου έσπασε τα νεύρα γιατί ενώ εφτανα την τιμή των τζάμπα μεταφορικών, χρεωνε μετά έξτρα λόγω βάρους! Αφαιρουσα κάτι για να μειωθεί το βάρος, έπεφτα κάτω από την τιμή της δωρεάν μεταφοράς. Γκρρρ. Και σε ένα άλλο δεν είχε καθόλου δωρεάν μεταφορικά δεν πα να ψωνιζες και εκατό ευρώ. Τελικά πήρα από αλλού. Μέχρι και ξυλομπογιες έχω βάλει για να συμπληρώσω το διευρο που έλειπε, δηλαδή γιατί να πάει στη μεταφορά και οοοταν χρειαστώ ξυλομπογιες να ξαναπληρωσω το διευρο; :-P

PayPal δεν ξέρω πώς λειτουργεί.

παντως τα δεματα με  αντικαταβολες τα courier τα προωθουν πιο γρηγορα να ξερεις . 

τσεκαρισμενο εγω γιαυτο τα περνω αντικαταβολες παντα . ερχονται πολυ πιο γρηγορα .

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

μείς δεν πληρώνουμε ποτέ μεταφορικά, ή βάζουμε παραλαβή από κατάστημα ή συμπληρώνουμε και κάτι άλλο για να φτάσει την τιμή των δωρεάν μεταφορικών. Ακόμα κι αν είναι κάτι για αρκετά αργότερα. Μας φαίνεται βλακεία να πάνε αυτά τα χρήματα στη μεταφορά ενώ μπορούν να πάνε σε κάτι ακόμα. Και μάλιστα αφού υποτίθεται ψωνίζεις ηλεκτρόνια για οικονομια.

Δεν λέω για μεταφορικά, λέω για την προμήθεια που παίρνει η τράπεζα όταν κανεις μεταφορά. Ίδιο με την αντικαταβολή έρχεται. λόγω όγκου εξάλλου μπορεί να πετύχεις κ δωρεάν αντικαταβολή εκτός από μεταφορικά. Το να πληρώσεις για κάτι που δεν εχεις παραλάβει, δεν το λέω για να μη σου στείλουν άλλο, ούτε το είχα σκεφτεί. Το λέω γιατί δεν μ αρέσει ναι πληρώνω κ να μην ξέρω πότε θα το στείλουν, που μπορεί κ να μην το έχουν τελικά, κ φυσικά μεσολαβεί κ το καράβι. Ειδικά αν είναι να έρθει με ελτα κούριερ, θα βλέπω εφιάλτες μήπως πάνε χαμένα!!! 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ninaki80 said:

παντως τα δεματα με  αντικαταβολες τα courier τα προωθουν πιο γρηγορα να ξερεις . 

τσεκαρισμενο εγω γιαυτο τα περνω αντικαταβολες παντα . ερχονται πολυ πιο γρηγορα .

Και εγώ αυτό έχω δει! Αν και κανονικά το αντίθετο θα πρέπει να γίνεται! Εμείς σαν εταιρία, σκιζόμαστε να εξυπηρετήσουμε πρώτα τους πελάτες που έχουν προπληρώσει το εμπόρευμα!

Και εγώ προτιμώ να πληρώνω στην παράδοση. Μόνο για αγορές από εξωτερικό πληρώνω με paypal.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όλα με κάρτα τα πληρώνω βρε παιδιά. Συν τοις άλλοις, επειδή δεν κουβαλάμε πάνω μας πολλά χρήματα, μπορεί δηλαδή να περάσω μέρες μ' ένα πεντάευρο στο πορτοφόλι και να κινούμαι παντού μόνο με την κάρτα, μου φαίνεται μπελάς να πρέπει να φροντίσω να έχω χρήματα πάνω μου για να πληρώσω την αντικαταβολή. Αφού και για να πληρώσουμε τα κοινόχρηστα που είναι μετρητά, λέμε "ωχ, πρέπει να περάσουμε απ' την τράπεζα να σηκώσουμε λεφτά".

 

Κυνηγάμε τη φορολοταρία. :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...