Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιχνίδια ρόλων / επιτραπέζια - ποιά είναι τα αγαπημένα σας;


Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Ξέρω τι μπορεί να του αρέσει. Το θέμα μου είναι αν υοετχουν παιχνίδια που θα έπρεπε να έχει οπωσδήποτε κάθε παιδί για να αναπτυχθεί σωστά.

 

Γενικα δηλαδή κ εσείς που έχετε πιο μεγάλα τα ρωτάτε τι δώρο θέλουν; κ γενθκα τα αφήνετε να ζητάνε πράγματα;; 

τα παιδια θελουν παιχνιδια,αυτο τους αρκει

κτ που θα τους αρεσει κ θα ασχοληθουν

να παρεις σετ γιατρου απλα κ μονο γτ θα "επρεπε" να αναπτυξει το φανταστικο παιχνιδι ,δ το βρισκω λογικο

στην τελικη,του χρονου στα προνηπια,ειδικα οπως ηταν πριν την πανδημια,θα εχουν κ φανταστικο παιχνιδι οποτε θα το αναπτυξει εκει

εκτος αν σκεφτεσαι οτι "θα επρεπε να το ξερει απο το σπιτι"

ναι,φυσικα ρωταμε τι θελουν

ειδικα τωρα που εγραψαν γραμμα.πχ δ ρωτησαμε την μεγαλη στα γενεθλια γτ ειχαμε σκεφτει κτ που θα της αρεζε,ηταν εκπληξη,κ ευτυχως δ πεσαμε εξω

σε αλλους δ αφηνω κ παρα πολυ να ζητανε.συζηταμε λιγο πχ με τις νονες.αλλα κατα καιρους εχουν ζητησει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Έσπερος said:

Ξέρω τι μπορεί να του αρέσει. Το θέμα μου είναι αν υοετχουν παιχνίδια που θα έπρεπε να έχει οπωσδήποτε κάθε παιδί για να αναπτυχθεί σωστά.

 

Γενικα δηλαδή κ εσείς που έχετε πιο μεγάλα τα ρωτάτε τι δώρο θέλουν; κ γενθκα τα αφήνετε να ζητάνε πράγματα;; 

μα δεν είναι μικρός να ζητάει πράγματα. Τι θα πει να τα αφήνεις να ζητάνε, τα παιδιά ζητάνε, γιατί να μην τα αφήνεις?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Γενικά της μιλάω με θέρμη για τις γιορτές, για τα γενέθλιά της κτλ. Θέλω να νιώθει τη μέρα ξεχωριστή, να την περιμένει.

Εμείς δεν έχουμε πει πολλά. μόνο για το δέντρο κ ότι πλησιάζουν. τα γενέθλια δεν θυμαξαι αν τα αναφέραμε. δεν εχει κ νόημα φέτος μες στην κατάθλιψη. 

Just now, maripoz είπε:

μα δεν είναι μικρός να ζητάει πράγματα. Τι θα πει να τα αφήνεις να ζητάνε, τα παιδιά ζητάνε, γιατί να μην τα αφήνεις?

εμάς δεν ζητάει. εξάλλου δεν μπορείς να ζητήσεις κάτι που δεν ξέρεις ότι υπάρχει. λέω μήπως δεν πρέπει να ζητάνε ή μάλλον δεν πρέπει να τα ρωτάμε για να μην κακομάθουν.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

κ τι σημαινει που εχουμε πανδημια;

δ θα γιορτασει το παιδι τα γενεθλια του;

να του το πεις,κ να τον κανεις να ανυπομονει

θα του φτιαξεις γλυκο,θα παρει ο,τι δωρο ζητησει,θα τον παρουν με βιντεοκληση με χρονια πολλα

φυσικα κ εχει νοημα

γλυκό θα φτιάξουμε, ναι. θα του δώσουμε να φάει κιόλας απ το γλυκό :razz: 

Στις βιντεοκλήσεις σπάνια ασχολείται αλλά ναι θα γίνει κι αυτό. Αν έχει καλό καιρό θα πάμε κ καμία «σωματική άσκηση». σαν μια οποιαδήποτε Κυριακή δηλαδή. Ευτυχώς δεν ξέρει τι είναι τα γενέθλια οπότε δεν έχει προσδοκίες για την ημέρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

γλυκό θα φτιάξουμε, ναι. θα του δώσουμε να φάει κιόλας απ το γλυκό :razz: 

Στις βιντεοκλήσεις σπάνια ασχολείται αλλά ναι θα γίνει κι αυτό. Αν έχει καλό καιρό θα πάμε κ καμία «σωματική άσκηση». σαν μια οποιαδήποτε Κυριακή δηλαδή. Ευτυχώς δεν ξέρει τι είναι τα γενέθλια οπότε δεν έχει προσδοκίες για την ημέρα. 

Γιατί δεν ξέρει τι είναι τα γενέθλια; Δεν γιορτασατε πέρσυ; Σε πάρτι δεν έχει πάει; Δεν ξέρει ότι κλείνει τα τρία; Ότι γιορτάζουμε την μέρα που γεννήθηκε; Γιατί ευτυχώς; :mellow: εσείς δεν γιορτάζετε τα γενέθλια σας; Απλές απορίες ε απλά κόλλησα τώρα :lol: 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλες οι μέρες είναι ίδιες αν εμείς οι ίδιοι δεν κάνουμε κάτι για να γίνουν ξεχωριστές. Αν κάτι με έμαθε η καραντίνα και όλη αυτή η τρέλα που ζούμε είναι να εκτιμώ περισσότερο τις στιγμές που περνάμε οι τρεις μας στο σπίτι. 

@Έσπερος τέλος Δεκέμβρη δεν έχει γενέθλια; Μίλησέ του για τα γενέθλιά του, πες του ότι γίνεται 3 χρόνων, προλαβαίνεις. Είναι σε μια ηλικία που μια χαρά θα καταλάβει και θα τα περιμένει. Παρτε δώρο, φτιάξε μαζί του και μια τούρτα (από τη γνωστή ομάδα - ξέρεις εσύ ;-)), σβήστε κεράκια και θα δεις τι ωραία θα περάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

γλυκό θα φτιάξουμε, ναι. θα του δώσουμε να φάει κιόλας απ το γλυκό :razz: 

Στις βιντεοκλήσεις σπάνια ασχολείται αλλά ναι θα γίνει κι αυτό. Αν έχει καλό καιρό θα πάμε κ καμία «σωματική άσκηση». σαν μια οποιαδήποτε Κυριακή δηλαδή. Ευτυχώς δεν ξέρει τι είναι τα γενέθλια οπότε δεν έχει προσδοκίες για την ημέρα. 

καλα παιδι μου δεν θα του παρεις τιποτα στα γενεθλια του? δεν φτανει που δεν θα εχει παιδακια φετος να ξεσαλωσει θα το αφησεις κ χωρις δωρο με μια σωματικη ασκηση ? 3 ειναι οχι 43.

Link to comment
Share on other sites

δ ξερω κ ποσα χρηματα θες να δωσεις κ ποσα δωρα να παρεις

αλλα πχ παιρνεις 1-2σετακια μαγειρικης για χριστουγεννα-πρωτοχρονια

παιρνετε κ απο αυτα που ειδε ο αντρας σου για γενεθλια

ειδικα αν με τα χρηματα απο παππουδες παρετε παιχνιδια θα εχετε ποικιλια

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως στα γενεθλια του φετος που δεν ειχαμε καλεσμενους κ ειμασταν μονο με τον θειο του κ την κοπελια του κ σε ενα χωριο 15 κατοικων που δεν καλεσαμε κανεναν λογο κορονοιου στολισαμε την αυλη με μπαλονια ειπα κ στον αντρα μου να παρει 5 μικρα παιχνιδακια οτι ειχε στο βιβλιοπωλειο  για να εχει να ανοιγει κουτια παραγγειλαμε κ μια τουρτα οτι μπορουσε να φτιαξει σε σχεδιο παιδικο μια κοπελα που φτιαχνει τουρτες  κ ενταξει δεν ηταν υπερπαραγωγη γενεθλια ουτε τρομερα τα δωρακια αλλα οταν ειδε τα κουτια ολο ΟΥΑΟυ κ ΟυΑΟυ ηταν το διχρονο!! δεν θελει κ πολλα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Ολα καλά αλλά με τα 43 παίζει προβλημα? Δεν έχει δωράκι στα 43?

χα χα χα τι δωρο εδω προσπαθουμε να τα ξεχασουμε καθε χρονο τα γενεθλια!! προσπερναμε την μερα χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

Βασικά δεν σκεφτόμαστε να τα διαλέξει. αυτό σίγουρα δεν μας έχει περάσει από το μυαλό. 

Τριών θα έπρεπε να ζωγραφίζει σε πλαίσιο; :-? 


Οταν ήταν 3 που λες μου λέει η νηπιαγωγός του ότι δεν τα καταφέρνει να χρωματίσει μέσα στο πλαίσιο, δεν συγκεντρώνεται και δεν πιάνει καλά τον μαρκαδόρο....Και να επιμείνουμε σε αυτές τις δεξιότητες λέει γιατί είναι απαραίτητες.

 

Και την ακούω εγώ το χαϊβάνι, ανοίγω και θέμα εδώ ζητώντας ιδέες για τέτοιες δεαστηριοτητες!!!!

 

Ακους, ακούω να λες....υπάρχουν και χειρότερα από σένα :D

 

Ξυπνησα νωρις ευτυχώς και άφησα το παιδί να ασχολείται με ο,τι ήθελε, δηλαδή να παίζει θέατρο όλη μέρα!

 

Πέραν της πλάκας, η γυναίκα δεν είχε κακή πρόθεση, στην πορεία λύσαμε την «παρεξηγηση», δεν το είπε ως κάτι στο οποίο είχε «μείνει πίσω» το παιδί, αλλά το θεωρούσε απαραίτητο προστάδιο για την λεπτή κινητικότητα και την ικανότητα συγκέντρωσης, κάτι τέτοιο.

 

Το παιδί βεβαια τον βρήκε τον δρόμο του και στους δυο τομείς και με το παραπάνω, 4 ετών έφτιαχνε τα Lego 7-14 και το καλοκαίρι πριν το δημοτικό σκάλιζε προσθαφαιρεσεις μέχρι το 100 με ξυλάκι στην άμμο της παραλίας :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς κάτι τέτοια μας λέει η παιδίατρος και όλο ξεκινάμε να δίνουμε διάφορα που αδιαφορεί πλήρως!

Λίγο μετά το έτος μας λέει "μουτζουρώνει;" Της λέμε "δεν ξέρουμε, δεν της έχουμε δώσει ποτέ". "Δώστε της να μουτζουρώνει" λέει.

Πριν λίγους μήνες "ξεβιδώνει μπουκάλια;" "Δεν ξέρουμε, δεν της έχουμε δώσει ποτέ". "Δώστε της να ξεβιδώνει".

Τώρα πρόσφατα "πίνει από καλαμάκι;" Κλασικά εμείς: "δεν ξέρουμε, δεν της έχουμε δώσει ποτέ". "Δώστε της"

Άλλη φορά "κρύβεται πίσω από τις κουρτίνες;" :-P:-P:-P

 

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν είπα ότι δεν θα κάνουμε γενέθλια! θα κόψουμε τούρτα κ θα ανοίξουμε τα δώρα  που θα μας στείλουν. δεν είναι κ κάτι για να ανυπομονεί κανείς, ειδικά αν δεν έχει και καλό καιρό για βόλτα. Με ποσο ενθουσιασμό να το περιγράψω; ουυε η ίδια δεν είμαι ενθουσιασμένη. Ήξερα ότι δεν θα πηγαίναμε στην Αθήνα αλλά περίμενα ότι 1-2 ανθρώπους θα μπορούσαμε να φέρουμε έστω από τη γειτονιά, για να έχει κάπως νόημα. όχι ότι θα ήταν το ίδιο με τους παππούδες κ τα ξαδέρφια, αλλά τέλος πάντων θα το αναβάθμιζε κάπως να το κάνει ξεχωριστό. Δεν του το έχω αναλύσει, έχουμε αναφέρει απλώς τι είναι τα γενέθλια με αφορμή φορές που έχουμε ευχηθεί σε άλλους κ τα δικά μας. 
 

Δωρα η αλήθεια είναι ότι θα πάρει πολλά. Τώρα έχω εστιάσει σε αυτά που είναι εκ μέρους των παππούδων γιατί είναι σημαντικό να ξέρει ότι υοετχουν αυτοί οι άνθρωποι. 
 

Εσεις πώς μάθατε από πού πρέπει να αγοράζετε παιχνίδια κ τι παιχνίδια πρέπει να παίρνετε; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Ε δεν είπα ότι δεν θα κάνουμε γενέθλια! θα κόψουμε τούρτα κ θα ανοίξουμε τα δώρα  που θα μας στείλουν. δεν είναι κ κάτι για να ανυπομονεί κανείς, ειδικά αν δεν έχει και καλό καιρό για βόλτα. Με ποσο ενθουσιασμό να το περιγράψω; ουυε η ίδια δεν είμαι ενθουσιασμένη. Ήξερα ότι δεν θα πηγαίναμε στην Αθήνα αλλά περίμενα ότι 1-2 ανθρώπους θα μπορούσαμε να φέρουμε έστω από τη γειτονιά, για να έχει κάπως νόημα. όχι ότι θα ήταν το ίδιο με τους παππούδες κ τα ξαδέρφια, αλλά τέλος πάντων θα το αναβάθμιζε κάπως να το κάνει ξεχωριστό. Δεν του το έχω αναλύσει, έχουμε αναφέρει απλώς τι είναι τα γενέθλια με αφορμή φορές που έχουμε ευχηθεί σε άλλους κ τα δικά μας. 
 

Δωρα η αλήθεια είναι ότι θα πάρει πολλά. Τώρα έχω εστιάσει σε αυτά που είναι εκ μέρους των παππούδων γιατί είναι σημαντικό να ξέρει ότι υοετχουν αυτοί οι άνθρωποι. 
 

Εσεις πώς μάθατε από πού πρέπει να αγοράζετε παιχνίδια κ τι παιχνίδια πρέπει να παίρνετε; 

Ένας λόγος παραπάνω να δείξεις εσύ ενθουσιασμό εφόσον θα είναι λιτή η γιορτή, για να το περάσεις και στο παιδί. Δώρα, τούρτα και βολτούλα? Γιατί να μην χαρεί το παιδί? Να βάλετε και μουσική για να χορέψετε! Ο δικός μου τρελαίνεται. Σεληνιάζεται λέμε.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς πώς μάθαμε από πού και τι πρέπει να παίρνουμε από παιχνίδια. Από πάρα πολλά μέρη ψωνίζουμε (Μουστάκας, γαιτανάκι, imaginarium, βιβλιοπωλεία, ιντερνετ κ΄τλ). Ξέρεις τι αρέσει στο παιδί και κοιτάς να υπάρχει κάποια ποικιλία,( παζλ, βιβλία, κατασκευές, ρόλων, τηλεκατευθυνόμενα , φιγούρες, ζωάκια, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εσεις πώς μάθατε από πού πρέπει να αγοράζετε παιχνίδια κ τι παιχνίδια πρέπει να παίρνετε; 

 

Σε μια από τις μοντεσσοριανές ομάδες στο φβ, ανέβασε η διαχειρίστρια ένα χιουμοριστικό ποστ, του τύπου "Ανοιγοκλείνω τα συρτάρια = Δυναμώνουν τα μπράτσα μου, Παίζω με τα μανταλάκια = Εξασκώ τη λεπτή κινητικότητα" κλπ. Το παιδί δηλαδή σ' αυτή τη φάση θα βρει ερεθίσματα παντού, κι είναι όλα τους χρήσιμα.  

 

Ρε συ, νομίζω ότι αγχώνεσαι υπερβολικά. Πάρτου ό,τι του αρέσει, κι αφού θέλειςνα ενθαρρύνεις τα παιχνίδια ρόλων, πάρτου και κάτι τέτοιο και δες πώς θα πάει. Πιο σημαντικό είναι πιστεύω να μάθει σιγά-σιγά να ανακαλύπτει τι αρέσει και στον ίδιο και να τον ενθαρρύνεις να εκφράζει τη γνώμη του και τις προτιμήσεις του.

 

Ήθελα να σχολιάσω και στο άλλο ποστ για τις δραστηριότητες, που έγραφες ότι οι οικογένειες με ένα συγκεκριμένο κοινωνικό/οικονομικό επίπεδο έχουν παιδιά που κάνουν δραστηριότητες και γι' αυτό εξελίσσονται. Δεν εξελίσσονται επειδή κάνουν δραστηριότητες, αλλά επειδή οι οικογένειές τους έχουν τη μόρφωση και την άνεση να τα υποστηρίξουν μαθησιακά και να τα σπρώξουν στο σχολείο με ό,τι χρειάζονται. Είμαι σίγουρη ότι οι περισσότερες εδώ μέσα δεν προερχόμαστε από οικογένειες με οικονομική επιφάνεια, απλά είχαμε γονείς που πλήρωναν αγόγγυστα φροντιστήρια και γλώσσες, και αργότερα σπουδές, από το υστέρημά τους. Η ειδοποιός διαφορά δεν είναι τα λεφτά, είναι το να εκτιμούν οι γονείς την εκπαίδευση. Οι δραστηριότητες είναι παράπλευρη απόρροια αυτής της φιλοσοφίας. 

 

Αγχώνεσαι που στο νησί δεν έχετε μουσικοκινητική; Μακάρι να έμενα κι εγώ σε νησί, να πήγαινε το παιδί μου βόλτες στη φύση όπως το δικό σου, να χοροπηδάει στις λακκούβες και στην άμμο, κι ας χόρευε με τη μουσική που θα του έβαζα εγώ στο Spotify!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

 

Σε μια από τις μοντεσσοριανές ομάδες στο φβ, ανέβασε η διαχειρίστρια ένα χιουμοριστικό ποστ, του τύπου "Ανοιγοκλείνω τα συρτάρια = Δυναμώνουν τα μπράτσα μου, Παίζω με τα μανταλάκια = Εξασκώ τη λεπτή κινητικότητα" κλπ. Το παιδί δηλαδή σ' αυτή τη φάση θα βρει ερεθίσματα παντού, κι είναι όλα τους χρήσιμα.  

 

Ρε συ, νομίζω ότι αγχώνεσαι υπερβολικά. Πάρτου ό,τι του αρέσει, κι αφού θέλειςνα ενθαρρύνεις τα παιχνίδια ρόλων, πάρτου και κάτι τέτοιο και δες πώς θα πάει. Πιο σημαντικό είναι πιστεύω να μάθει σιγά-σιγά να ανακαλύπτει τι αρέσει και στον ίδιο και να τον ενθαρρύνεις να εκφράζει τη γνώμη του και τις προτιμήσεις του.

 

Ήθελα να σχολιάσω και στο άλλο ποστ για τις δραστηριότητες, που έγραφες ότι οι οικογένειες με ένα συγκεκριμένο κοινωνικό/οικονομικό επίπεδο έχουν παιδιά που κάνουν δραστηριότητες και γι' αυτό εξελίσσονται. Δεν εξελίσσονται επειδή κάνουν δραστηριότητες, αλλά επειδή οι οικογένειές τους έχουν τη μόρφωση και την άνεση να τα υποστηρίξουν μαθησιακά και να τα σπρώξουν στο σχολείο με ό,τι χρειάζονται. Είμαι σίγουρη ότι οι περισσότερες εδώ μέσα δεν προερχόμαστε από οικογένειες με οικονομική επιφάνεια, απλά είχαμε γονείς που πλήρωναν αγόγγυστα φροντιστήρια και γλώσσες, και αργότερα σπουδές, από το υστέρημά τους. Η ειδοποιός διαφορά δεν είναι τα λεφτά, είναι το να εκτιμούν οι γονείς την εκπαίδευση. Οι δραστηριότητες είναι παράπλευρη απόρροια αυτής της φιλοσοφίας. 

 

Αγχώνεσαι που στο νησί δεν έχετε μουσικοκινητική; Μακάρι να έμενα κι εγώ σε νησί, να πήγαινε το παιδί μου βόλτες στη φύση όπως το δικό σου, να χοροπηδάει στις λακκούβες και στην άμμο, κι ας χόρευε με τη μουσική που θα του έβαζα εγώ στο Spotify!

Όλα αυτά ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ε δεν είπα ότι δεν θα κάνουμε γενέθλια! θα κόψουμε τούρτα κ θα ανοίξουμε τα δώρα  που θα μας στείλουν. δεν είναι κ κάτι για να ανυπομονεί κανείς, ειδικά αν δεν έχει και καλό καιρό για βόλτα. Με ποσο ενθουσιασμό να το περιγράψω; ουυε η ίδια δεν είμαι ενθουσιασμένη. Ήξερα ότι δεν θα πηγαίναμε στην Αθήνα αλλά περίμενα ότι 1-2 ανθρώπους θα μπορούσαμε να φέρουμε έστω από τη γειτονιά, για να έχει κάπως νόημα. όχι ότι θα ήταν το ίδιο με τους παππούδες κ τα ξαδέρφια, αλλά τέλος πάντων θα το αναβάθμιζε κάπως να το κάνει ξεχωριστό. Δεν του το έχω αναλύσει, έχουμε αναφέρει απλώς τι είναι τα γενέθλια με αφορμή φορές που έχουμε ευχηθεί σε άλλους κ τα δικά μας. 
 

Δωρα η αλήθεια είναι ότι θα πάρει πολλά. Τώρα έχω εστιάσει σε αυτά που είναι εκ μέρους των παππούδων γιατί είναι σημαντικό να ξέρει ότι υοετχουν αυτοί οι άνθρωποι. 
 

Εσεις πώς μάθατε από πού πρέπει να αγοράζετε παιχνίδια κ τι παιχνίδια πρέπει να παίρνετε; 

γτ να μην ανυπομονεις,η τουρτα κ τα δωρα ειναι αρκετος λογος;-)

στολιστε κ λιγο,αρεσει πολυ στα παιδια

πχ παρε καμια φιγουριτσα να βαλεις στην τουρτα,φουσκωστε μπαλονια.εγω ειχα κανονικα θεμα με χαρτοπετσετες,πιατα,ποτηρια,αφισα

επειδη δ εισαι εσυ ενθουσιασμενη δ βρισκεις τον λογο

νοημα θα εχει παλι,δ χρειαζεται κανεις παραπανω για να το αναβαθμισετε

για την τελευταια ερωτηση πραγματικα δ την καταλαβαινω καθολου:P

αλλα ζουμε τελειως διφορετικα.παμε στο γνωστο παιχνιδομαγαζο,διαλεγουν ο,τι θελουν χωρις να ψαχνω πιστοποιησεις.το καλοκαιρι στο χωριο ψωνισαν κ απο το πανηγυρι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Ilaeira είπε:

Ήθελα να σχολιάσω και στο άλλο ποστ για τις δραστηριότητες, που έγραφες ότι οι οικογένειες με ένα συγκεκριμένο κοινωνικό/οικονομικό επίπεδο έχουν παιδιά που κάνουν δραστηριότητες και γι' αυτό εξελίσσονται. Δεν εξελίσσονται επειδή κάνουν δραστηριότητες, αλλά επειδή οι οικογένειές τους έχουν τη μόρφωση και την άνεση να τα υποστηρίξουν μαθησιακά και να τα σπρώξουν στο σχολείο με ό,τι χρειάζονται. Είμαι σίγουρη ότι οι περισσότερες εδώ μέσα δεν προερχόμαστε από οικογένειες με οικονομική επιφάνεια, απλά είχαμε γονείς που πλήρωναν αγόγγυστα φροντιστήρια και γλώσσες, και αργότερα σπουδές, από το υστέρημά τους. Η ειδοποιός διαφορά δεν είναι τα λεφτά, είναι το να εκτιμούν οι γονείς την εκπαίδευση. Οι δραστηριότητες είναι παράπλευρη απόρροια αυτής της φιλοσοφίας. 

 

Αγχώνεσαι που στο νησί δεν έχετε μουσικοκινητική; Μακάρι να έμενα κι εγώ σε νησί, να πήγαινε το παιδί μου βόλτες στη φύση όπως το δικό σου, να χοροπηδάει στις λακκούβες και στην άμμο, κι ας χόρευε με τη μουσική που θα του έβαζα εγώ στο Spotify!

Δεν το πάω ακριβώς στο θέμα των χρημάτων. Στη διάρκεια του σχολείου όντως όλοι κόβουν από όπου μπορούν για να κάνουν τα παιδθα γλώσσες κ ο,τι άλλο κρίνουν αναγκαίο. Σχετικά με τη βρεφική-πρισχοπικη ηλικία δεν είναι σίγουρη ποιος είναι ο σωστός τρόπος. Ξέρω ότι υπάρχει η άποψη να παίζει ελεύθερα κ να ανακαλύπτει κ το οτιδήποτε είναι ένα εκπαιδευτικό ερέθισμα. Που αυτό το συμμερίζονται κ πολλοί ψαγμένοι κ μορφωμένοι γονείς. Από την άλλη όμως υπάρχουν εξίσου ψαγμένοι γονείς που θα πάνε σε δραστηριότητες από πολύ μικρά κ θα βρουν κ τους σταθμούς που προσφέρουν πολλά κλπ. Εκεί είναι που αναρωτιέμαι αν αυτό έχει κάποια ουσιαστική επίδραση στη μελλοντική εξέλιξη του παιδιού, αν δηλαδή τελικά αυτά τα παιδιά θα προχωρήσουν περισσότερο. Γιατί αν ακολουθείς την πρώτη άποψη σημαίνει ότι το παιδί σου κάποιες ώρες απλα θα κάνει βλακείες που δεν προσφέρουν τιποτα. Πχ να ανοιγοκλείνει συρτάρια που του δικού μου του αρέσει ακόμα. Το είχαμε ξανασυζητήσει αυτό όταν ήταν πολύ μικρός κ ήθελα να τον πάω σε ομάδα ανάγνωσης για βρέφη κ αναρωτιόμουν αν ήταν το ίδιο με το να του διαβάζω απλώς εγω τα παραμύθια. Δεν έχω καταλήξει κάπου. Ουτε με τα παιχνίδια έχω καταλήξει κάπου. Απλώς αγχώνομαι τι πρέπει να παίρνουμε που να είναι ποιοτικό κ μη τετριμμένο κ από πού. Πέρσι τα Χριστούγεννα τα ίδια είχα περάσει, είχα προσδοκίες για το τι θα πάρουμε κ τελικά δεν ήμουν ευχαριστημένη. Πρόπερσι είχανε πάει σε ένα elc, δεν βρήκα κατι να με εντυπωσιάσει. Πέρσι ήταν αβολες οι μερεσ γιατί ήμασταν Αθήνα ξυριωσ σε αργίες, πήγαμε σε έναν Χαχαρθα που είναι κοντά στις πεθεράς μου, τεράστιο μαγαζί, φαινόταν σαν να είναι στα όρια της χρεοκοπίας αν κ είχε πολλά πράγματα, όμως ήταν τα κλασικα ταξινομημένα κατά μάρκα (ηθεκα να είναι ανά δεξιότητα). Τελικά βέβαια έπαιξε περισσότερο με τα τετριμμένα παρα με τα ψαγμένα. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Πανηγύρι!τι ωραια αναμνηση. κ με τι

 ανυπομονησία το περίμενα.Περιμενω να περασει όλο αυτό κ να την πάω σε πανηγύρι να ψωνίσει.Μερος των αναμνησεων κι αυτο.

Βρε Έσπερος με το συμπαθειο.Εισαι εξπέρ στο σερφαρισμα.Δειχνεις να αφιερώνεις πόλλη ωρα.Μπες σε ανάλογα θέματα κ ομαδες και έμπνευσου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...