Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιχνίδια ρόλων / επιτραπέζια - ποιά είναι τα αγαπημένα σας;


Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι.αυτο εννοκυσα.τις βόλτες.αλλα έχω το μυαλό μου στα lidl.

Κλικαρα σημερα στο μουστακα για κατι που μου έχουν κρατημένο πριν μας κλεισουν μεσα κ με ειδοποίησαν να πάω αύριο για παραλαβή. Αν αργήσω ακυρώνεται ειπαν .αν πάει ο αντρας μου κ του κάνουν έλεγχο τι θα γινει? 

 

δεν εχει σημασια ποιος παει αρκει να εχει το mail ητε εκτυπωμενο ητε στο κινητο κ ταυτοτητα φανταζομαι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, vicky86 είπε:

αν σε ειδοποιησαν με μνμ,δως του το τηλ σου η προωθησε του το μνμ για να το δειξει αν χρειαατει

Ειπαν οτιβθα μου στείλουν μην αλλα δεν έχει έρθει κάτι.

Just now, vicky86 είπε:

αν σε ειδοποιησαν με μνμ,δως του το τηλ σου η προωθησε του το μνμ για να το δειξει αν χρειαατει

Μου ειπαν να έχω κάρτα μαζί μου να παρκαρω μπροστά κ να πάω λίγο πιο νωρίς μην καθυστερήσω κ χαθεί η σειρά.Ανησυχω μην δεν ερθει μην

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είπαν στις ειδήσεις "παιχνίδια θα πωλούνται και από τα σούπερ μάρκετ μόνο με click away" :sad: Τουλάχιστον ελπίζω να μπορείς να τα δεις, ώστε να ξέρεις τι να παραγγείλεις, να μην είναι καλυμμένα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ τα έχω παραγγείλει όλα ηλεκτρονικά αρχές του μήνα.. Κάποια ήρθαν, κάποια όχι. Υποθέτω ότι έχουμε χρόνο μέχρι τα Χριστούγεννα. Το δώρο τοι Αϊ Βασίλη με αγχωνει περισσότερο γιατί τί δικαιολογία να βρω αν δεν έρθει? Ότι τον ξέχασε? :?

Κατά τα άλλα και εμένα αυτό το click away προβληματικό μου φαίνεται. Ουρές και ταλαιπωρία. Θα δείξει.

Τώρα για τα Χριστούγεννα, κάνω ότι μπορώ να δημιουργήσω γιορτινή ατμόσφαιρα αλλά σίγουρα δεν είναι το ίδιο. Δεν θέλω να σκέφτομαι τα πράγματα που δεν μπορούμε να κάνουμε,θα με πιάσει κατάθλιψη, δεν αντέχω άλλο. Θα σκέφτομαι μόνο πώς να οργανώσω πράγματα που μπορούμε να κάνουμε και να περάσουμε ωραία. 

Αυτό που με πειράζει περισσότερο είναι που δεν μπορώ να δω τους δικούς μου, είναι όλοι επαρχία και έχω να τους δω 4 μήνες περίπου και προβλέπονται και άλλοι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

 δώρο τοι Αϊ Βασίλη με αγχωνει περισσότερο γιατί τί δικαιολογία να βρω αν δεν έρθει? Ότι τον ξέχασε;

 

Ε θα πεις ότι επειδή άργησαν να ανοίξουν τα μαγαζιά, μέχρι να ψωνίσει για όλα τα παιδιά θα καθυστερήσει λίγο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 49 λεπτά , little lamb είπε:

Μόλις είπαν στις ειδήσεις "παιχνίδια θα πωλούνται και από τα σούπερ μάρκετ μόνο με click away" :sad: Τουλάχιστον ελπίζω να μπορείς να τα δεις, ώστε να ξέρεις τι να παραγγείλεις, να μην είναι καλυμμένα δηλαδή.

Χλωμό.. δεν έχει e shop το lidl

Λουκουμαδακι τι παιχνίδια ειδες?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να πάω και να δω τι έχει αν φαίνονται και πώς λειτουργεί. Ίσως αν βλέπεις τι έχει τους το "παραγγέλνεις" προφορικά και μετά βγαίνεις έξω και σ'το φέρνουν; Αν πάμε θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εγώ λέω να πάω και να δω τι έχει αν φαίνονται και πώς λειτουργεί. Ίσως αν βλέπεις τι έχει τους το "παραγγέλνεις" προφορικά και μετά βγαίνεις έξω και σ'το φέρνουν; Αν πάμε θα σας πω.

Αν μπορείς πηγαινε.Μπορεις να δεις να μας πεις αν εχει κουκλόσπιτα και τρενο?Αύριο θα πας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Έτσι λέω. Θα δω οκ! Όμως δεν ξέρω αν έχουν όλα τα καταστήματα όλα τα παιχνίδια. Ίσως πάει και ανάλογα με το μέγεθος του καταστήματος.

Όλα τα φέρνουν.ομως βρε παιδί μου πολλα lidl με κορονοιο ακούω.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Χλωμό.. δεν έχει e shop το lidl

Λουκουμαδακι τι παιχνίδια ειδες?

Αχ ήθελα ήθελα.. το τρένο, ένα σετ για τσάι με δίσκο, ζυγαριά, καφετιέρα, μίξερ, καλάθι σούπερ με προϊόντα μινιατούρες κλπ. Εντωμεταξυ είμαι σε μια ομάδα Μοντεσσόρι και μια τύπισσα έγραφε και τσίριζε γιατί από τα lidl και στηρίξτε ελληνικά μικρά μαγαζιά της γειτονιάς και οκ μάνα μου να στηρίξω το δέχομαι αλλά ίδιο να δώσω για πέντε σετ 50 60€ ίδια να δώσω 120; Έβλεπα σετ τσαγιού κάτω από 19 20 δεν έχει με δύο ποτήρια μια τσαγιέρα. Και τρένο τόσο μεγάλο με 20€ πουθενά η ας μη πάμε στις συσκευές με 25 30€. Δεν ξέρω ρε παιδιά εσείς πως το βλέπετε; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ απολύτως. Με τα ίδια λεφτά που στις ακριβές μάρκες παίρνεις ένα παιχνίδι, στο lidl και το jumbo παίρνεις 5! Μιλάω για τα ξύλινα. Στις μάρκες πχ fisher price ή playmobil έχει ψιλοφιξ οι τιμές και στο jumbo, αλλά στα ξύλινα είναι πολύ πιο φτηνό. Σε πλαστικά με ήχους και φωτα δεν θα μου άρεσε να πάρω κάτι που είναι αποκλειστικά του Jumbo γιατί φαίνονται και πιο φτηνιαρικα (και γενικά δεν τρελαίνομαι για πολλά τέτοια πλαστικά με ήχους και φωτα, μόνο για playmobil ή τουβλάκια. Δηλαδή ακόμα και της fisher price όλες αυτες οι 100 παρόμοιες πλαστικουρες που απλώς μιλάνε σαν χαζά και παπαγαλιζουν την αλφαβήτα τα θεωρώ υπερτιμημένα. Μας έφεραν στη βαφτιση ένα χαζό υποτιθέμενο "ραδιοφωνακι" fisher price και με εκνεύριζε τόσο πολύ η μουσική του κ το έδωσα σε νεογέννητο κ οι γονείς του ενθουσιάστηκαν). Αλλά στα ξύλινα το jumbo είναι οκ, αν εξαιρέσεις τα σφηνωματα που είναι λεπτά σαν χάρτινα.

 

Από lidl προς το παρόν έχουμε μόνο τα παιχνίδια με το σφυράκι και κάτι πλακίδια που μαθαίνεις αριθμούς, τ αλλα δεν τα έχω δει γι'αυτό θέλω να πάω. Από το jumbo έχουμε ένα ξύλινο τραίνο που φτιάχνεται με κύβους κι έκανε 8 ευρώ ενώ τετοια τραίνα σε μάρκες κάνουν 25. Και ξύλινα τουβλάκια έχουμε έναν κουβά 50 τεμάχια 5 ευρω ενώ σε μάρκες έχει κάνα 20ευρο με πολύ λιγότερα τεμάχια. Οκ ίσως δεν είναι ίδιο ξύλο αλλά σιγά δεν είναι και έπιπλο!

 

Είμαι κι εγώ στη σελίδα που λες, γενικά καλά τα λέει άλλα τώρα τελευταία τα έχει βάλει με όλους. Πριν λίγες μέρες έλεγε για τα λεγκο. Γενικά το μοντεσσοριανο σύστημα ενώ έχει πολλά ωραία πράγματα έχει και πολλά που είναι τελείως κολλήματα. Πχ μόνο ενα παιχνίδι σε κάθε ράφι, κάθε λίγο το αλλάζεις και βάζεις άλλο της ίδιας δεξιότητας κλπ. Που μπορεί αυτό το παιχνίδι να είναι απλά μια τρύπα που περνάς μια μπαλα και να κάνει 50 ευρω! Εντωμεταξυ το έψαχνα αυτό το ποστ να το ξαναδώ κ δεν το βρίσκω, το έσβησε;

 

Α όσο για τις πλαστικουρες μας έχουν φέρει ένα σπιτάκι του jumbo που αν και το πλαστικό του δεν μου αρέσει έχει άπειρες δραστηριότητες. Παιδάκι που κάνει κούνια, κουδούνι να χτυπήσεις, μύλο να γυρίσεις, πουλάκι που κελαηδαει, τριζόνια για νύχτα και κελάηδισματα για μέρα και άπειρες μουσικές πολύ πιο ωραίες από της fisher price. Και κάνει 10 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια βλέπω τόσες να λέτε για ξύλινα παιχνίδια... Μόνο σε μένα δεν αρέσουν καθόλου? Να το πετάξουν καμία φορά, να μας πετύχουν κ να πέσουμε τεζα?

 

Κάποτε μας είχαν φέρει μια ξύλινη κουδουνιστρα, την κουνούσε η μικρή κ φοβόμουν ότι άμα χτυπήσει κατά λάθος το κεφάλι της θα κάνει καρούμπαλο... Μετά την κατηργησα κ δεν ξανά πήρα τπτ ξύλινο..

 

Κ ειδικά τώρα που είναι δύο, εκεί που παίζουν εκεί μαλώνουν, να πετάξουν κανένα ξύλινο παιχνίδι στο κεφάλι τους θα ανοίξει!

 

Μόνο τα δικά μου παιδιά μπορεί να εκσφενδονισουν τα παιχνίδια αν πχ νευριασουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Μα και τα πλαστικά είναι βαριά και σκληρά. Μόνο τα υφασμάτινα ή λούτρινα είναι για το σκοπό που λες!

Αυτά που είναι πιο εύκολο να πετάξουν πχ ποτηράκια, φρούτα, πηρούνια, πιάτα, λαχανικά δεν είναι βαριά τα πλαστικά. Συνήθως πετάνε παιχνίδια που μπορεί να τα κρατήσουν με το ένα χέρι

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά και κάτι τόσο μικρό ξύλινο σιγά το βάρος που έχει. Όπως και να'χει εγώ τα προτιμώ ως αισθητική. Γενικά στο σπίτι δεν έχουμε σχεδόν τίποτα πλαστικό. Ούτε καν τάπερ ή μανταλάκια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ε καλά και κάτι τόσο μικρό ξύλινο σιγά το βάρος που έχει. Όπως και να'χει εγώ τα προτιμώ ως αισθητική. Γενικά στο σπίτι δεν έχουμε σχεδόν τίποτα πλαστικό. Ούτε καν τάπερ ή μανταλάκια.

Σε έχει χτυπήσει κάτι τόσο μικρό να δεις αν είναι βαρύ??? :eek::mrgreen:

 

Πάντως μην νομίζεις ότι τα βάζω μαζί σου απλά μου έκανε εντύπωση ότι τα προτιμάνε πολλές κοπέλες. Αλλά αλλιώς τα βλέπεις εσύ πχ αλλιώς εγώ αλλιώς κάποια άλλη. Δεν έχουν όλοι το ίδιο σκεπτικό με το δικό μου

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που γράφετε εδώ γθα τα λιντλ. Θυμάμαι από όταν έκανα γερμανικά που άνοιξε το λιντλ στην Ελλάδα κ οι καθηγήτριες μας, που είχαν σπουδάσει εκεί, μας έλεγαν να μη διανοηθούμε να πατήσουμε το πόδι μας, στηνΓερμανια τα είχαν για τους πιο φτωχούς που δεν μπορούσαν να διαθέσουν για κανένα ποιοτικό προϊόν. Κ ο άντρας μ από τις σπουδές του αυτό θυμόταν για τα λιντλ κ κάποιες άλλες μάρκες, που είχα διαπιστώσει κι εγω οπότε πήγαινα Γερμανία ότι ήταν παρακμιακές (σε λιντλ βέβαια δεν έχω μπει). Και μου κάνει εντύπωση που βλέπω κ στην ομάδα της διατροφής που ξεψαχνίζουν τα πάντα, να προτείνουν τυποποιημένα προϊόντα λιντλ επειδή έχουν τα κατάλληλα συστατικά. Σε jumbo έχω πάει μόνο μια φορά για δώρο στον ανιψιό μου σε μια εποχή που δεν ξέραμε από παιδιά κ τα αφήναμε τελευταία στιγμή κ ούτε τα ψάχναμε καθολου. Μόνο κ μόνο για την αισθητική των διαφημίσεων, δεν θέλω καθολου να τον ενισχύω. γενικα προτιμώ να έχω λιγότερα πράγματα που πήρα πιο ακριβά, αν δεν μπορώ να διάθεση παραπάνω. Ειδικά αν είναι για το παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

@mama16 θα συμφωνήσω μαζί σου. Τα ξύλινα παιχνίδια έχουν κάποια θετικά και κάποια αρνητικά. Στα θετικά είναι α) η ομορφιά τους. Αισθητικά είναι πραγματικά υπέροχα! β) Αν και οι βαφές τους είναι οικολογικές και δεν είναι εμποτισμένα με ύποπτα χημικά, είναι ένα αντικείμενο ασφαλές για το παιδί. Το οποίο επιπλέον γ) όταν απορριφθεί δεν θα επιβαρύνει το περιβάλλον. Αν και πραγματικά δεν ξέρω εάν υπάρχει αντικείμενο σε μαζική παραγωγή (δε μιλώ για χειροποίητα σε πεπερασμένο αριθμό) που να μην περιέχει τουλάχιστον μερικές ύποπτες ουσίες (ακόμη κι αν δεν αναγράφονται). δ) Στην πλειοψηφία τους είναι ανθεκτικότερα των υπολοίπων.

 

Ωστόσο, και περνάμε στα αρνητικά:

α) Συνήθως είναι πολύ πιο βαριά από τα αντίστοιχα πλαστικά, υφασμάτινα, κλπ, κι άρα επικίνδυνα όταν εκσφενδονιστούν, ή πέσουν από ύψος. Υπάρχουν παιδιά που εκσφενδονίζουν πράγματα πιο συχνά από άλλα. Πάντως όλα τα παιδιά κάνουν αδέξιες κινήσεις και μπορεί να κοπανίσουν κάτι πχ στο κεφάλι τους ή σε άλλο κεφάλι. Επίσης όταν το παιδάκι ξεκινά να μεταφέρει τα παιχνίδια του εκεί λίγο μετά που ξεκινά να περπατάει, είναι πολύ σύνηθες να του πέσει το παιχνίδι πχ σε ένα γυμνό πατουσάκι. Δεν χρειάζεται να πέσει από μεγάλο ύψος δηλαδή για να προκαλέσει πόνο ή/και μώλωπα. β) Θέλει προσοχή στην αγορά. Να αγοράζουμε ξύλινα παιχνίδια με πιστοποιήσεις. Αλλά κι εμεις με επισκόπιση να τα κρίνουμε. Πέσαμε κι εμείς στις αρχές στην "παγίδα" του φτηνού ξύλινου παιχνιδιού, στο οποίο μετά από σύντομη χρήση (κι όχι κατάχρηση) άρχισαν να δημιουργούνται αγκίδες σε σημεία. γ) Τα ξύλινα παιχνίδια έχουν την σχέση που όλοι ξέρουμε με το νερό (αν βραχούν αργούν να στεγνώσουν, αν έχουν εσοχές/χαραγματιές είναι πιο αβέβαιος ο καθαρισμός τους κλπ). Βέβαια είναι τα περισσότερα βερνικομένα, αλλά εκεί πάμε στο κατά πόσο τα υλικά εμποτισμού κι επικάλυψης είναι πραγματικά αθώα (που είπαμε παραπάνω) και δεν τρέχει κάτι να τα μασουλήσει ένα παιδί.

 

Προσωπικά, πριν αποφασίσω τα συνυπολογίζω όλα αυτά κι έπειτα καταλήγω. Νομίζω εξαρτάται από το αντικείμενο (μέγεθος, βάρος, κατασκευαστής, πιστοποιήσεις, κλπ), την χρήση (στατικό, μεταφερόμενο, ομαδικό ή ατομικό παιχνίδι, ανάγκη για συχνό πλύσιμο ή όχι, κλπ), το παιδί (ηλικία, κινητικότητα, προσεκτικό, υπερδραστήριο, κλπ) και άλλους παράγοντες πιθανόν, το αν θα επιλέξει κανείς ξύλινο ή το αντίστοιχο από άλλο υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Ε καλά και κάτι τόσο μικρό ξύλινο σιγά το βάρος που έχει. Όπως και να'χει εγώ τα προτιμώ ως αισθητική. Γενικά στο σπίτι δεν έχουμε σχεδόν τίποτα πλαστικό. Ούτε καν τάπερ ή μανταλάκια.

Τα ξύλινα φρούτα λαχανικά δεν έχουν ΚΑΘΌΛΟΥ αμελητέο βάρος. Τραυματιζουν στα σίγουρα. Για τα μεγαλύτερα δεν το συζητάω καν. Επίσης πρέπει σίγουρα να έχεις δίπλα τζάμια έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

@mama16 θα συμφωνήσω μαζί σου. Τα ξύλινα παιχνίδια έχουν κάποια θετικά και κάποια αρνητικά. Στα θετικά είναι α) η ομορφιά τους. Αισθητικά είναι πραγματικά υπέροχα! β) Αν και οι βαφές τους είναι οικολογικές και δεν είναι εμποτισμένα με ύποπτα χημικά, είναι ένα αντικείμενο ασφαλές για το παιδί. Το οποίο επιπλέον γ) όταν απορριφθεί δεν θα επιβαρύνει το περιβάλλον. Αν και πραγματικά δεν ξέρω εάν υπάρχει αντικείμενο σε μαζική παραγωγή (δε μιλώ για χειροποίητα σε πεπερασμένο αριθμό) που να μην περιέχει τουλάχιστον μερικές ύποπτες ουσίες (ακόμη κι αν δεν αναγράφονται). δ) Συνήθως είναι ανθεκτικότερα των υπολοίπων.

 

Ωστόσο, και περνάμε στα αρνητικά:

α) Συνήθως είναι πολύ πιο βαριά από τα αντίστοιχα πλαστικά, υφασμάτινα, κλπ, κι άρα επικίνδυνα όταν εκσφενδονιστούν, ή πέσουν από ύψος. Υπάρχουν παιδιά που εκσφενδονίζουν πράγματα πιο συχνά από άλλα. Πάντως όλα τα παιδιά κάνουν αδέξιες κινήσεις και μπορεί να κοπανίσουν κάτι πχ στο κεφάλι τους ή σε άλλο κεφάλι. Επίσης όταν το παιδάκι ξεκινά να μεταφέρει τα παιχνίδια του εκεί λίγο μετά που ξεκινά να περπατάει, είναι πολύ σύνηθες να του πέσει το παιχνίδι πχ σε ένα γυμνό πατουσάκι. Δεν χρειάζεται να πέσει από μεγάλο ύψος δηλαδή για να προκαλέσει πόνο ή/και μώλωπα. β) Θέλει προσοχή στην αγορά. Να αγοράζουμε ξύλινα παιχνίδια με πιστοποιήσεις. Αλλά κι εμεις με επισκόπιση να τα κρίνουμε. Πέσαμε κι εμείς στις αρχές στην "παγίδα" του φτηνού ξύλινου παιχνιδιού, το οποίο μετά από σύντομη χρήση (κι όχι κατάχρηση) άρχισαν να δημιουργούνται αγκίδες σε σημεία. γ) Τα ξύλινα παιχνίδια έχουν την σχέση που όλοι ξέρουμε με το νερό (αν βραχούν αργούν να στεγνώσουν, αν έχουν εσοχές/χαραγματιές είναι πιο αβέβαιος ο καθαρισμός τους κλπ). Βέβαια είναι τα περισσότερα βερνικομένα, αλλά εκεί πάμε στο κατά πόσο τα υλικά εμποτισμού κι επικάλυψης είναι πραγματικά αθώα (που είπαμε παραπάνω) και δεν τρέχει κάτι να τα μασουλήσει ένα παιδί.

 

Προσωπικά, πριν αποφασίσω τα συνυπολογίζω όλα αυτά κι έπειτα καταλήγω. Νομίζω εξαρτάται από το αντικείμενο (μέγεθος, βάρος, κατασκευαστής, πιστοποιήσεις, κλπ), την χρήση (στατικό, μεταφερόμενο, ομαδικό ή ατομικό παιχνίδι, ανάγκη για συχνό πλύσιμο ή όχι, κλπ), το παιδί (ηλικία, κινητικότητα, προσεκτικό, υπερδραστήριο, κλπ) και άλλους παράγοντες πιθανόν, το αν θα επιλέξει κανείς ξύλινο ή το αντίστοιχο από άλλο υλικό.

Σίγουρα είναι όπως τα λες, έχει κ τα θετικά του αλλά εμένα τα αρνητικά μου φαίνονται περισσότερα. Για ηλικίες πχ 4 η 5 κ πάνω ίσως δεν υπάρχει αυτός ο φόβος να εκσφενδονιστουν γιατί λίγο πολύ καταλαβαίνουν καλύτερα τα παιδιά κ δεν τα πετάνε αλλά αν είναι 1 παιδί. Δύο αδέρφια ακόμα κ αν το ένα είναι ηλικίας 4+ θα ακολουθήσει το μικρότερο στις χαζομάρες. Κ όπως πολύ σωστά είπες ακόμα κ να μην θέλουν να πετάξουν κάποιο παιχνιδάκι σε πολύ μικρές ηλικίες μπορεί να τους πεσουν κ άθελά τους

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Μα και τα πλαστικά είναι βαριά και σκληρά. Μόνο τα υφασμάτινα ή λούτρινα είναι για το σκοπό που λες!

καλα οσο μεγαλωνει δεν μπορεις να τα αποφυγεις τα πλαστικα παιχνιδια τα ξυλινα δεν εχουν τοση ποικιλια ωραια ειναι αλλα το παιδακι θελει ποικιλια . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μου κάνει εντύπωση που γράφετε εδώ γθα τα λιντλ. Θυμάμαι από όταν έκανα γερμανικά που άνοιξε το λιντλ στην Ελλάδα κ οι καθηγήτριες μας, που είχαν σπουδάσει εκεί, μας έλεγαν να μη διανοηθούμε να πατήσουμε το πόδι μας, στηνΓερμανια τα είχαν για τους πιο φτωχούς που δεν μπορούσαν να διαθέσουν για κανένα ποιοτικό προϊόν. Κ ο άντρας μ από τις σπουδές του αυτό θυμόταν για τα λιντλ κ κάποιες άλλες μάρκες, που είχα διαπιστώσει κι εγω οπότε πήγαινα Γερμανία ότι ήταν παρακμιακές (σε λιντλ βέβαια δεν έχω μπει). Και μου κάνει εντύπωση που βλέπω κ στην ομάδα της διατροφής που ξεψαχνίζουν τα πάντα, να προτείνουν τυποποιημένα προϊόντα λιντλ επειδή έχουν τα κατάλληλα συστατικά. Σε jumbo έχω πάει μόνο μια φορά για δώρο στον ανιψιό μου σε μια εποχή που δεν ξέραμε από παιδιά κ τα αφήναμε τελευταία στιγμή κ ούτε τα ψάχναμε καθολου. Μόνο κ μόνο για την αισθητική των διαφημίσεων, δεν θέλω καθολου να τον ενισχύω. γενικα προτιμώ να έχω λιγότερα πράγματα που πήρα πιο ακριβά, αν δεν μπορώ να διάθεση παραπάνω. Ειδικά αν είναι για το παιδί. 

Εγώ απλά θα σου πω ότι τις σαλάτες του τις συσκευασμένες και τα κατεψυγμένα αρακά φασολάκια κλπ τα παράγει ο μπάρμπα Στάθης στην ίδια γραμμή παραγωγής με τα δικά του και τα αλλαντικά του αγροικία (τουλάχιστον στην βόρεια Ελλάδα δεν ξέρω αν έχουν άλλη συμφωνία στη νότια με άλλη μονάδα) η έδεσμα (αξιοπρεπέστατη βιομηχανία αλλαντικών) και τις συσκευασμένες ρωσική τυροκαυτερη κλπ η Αμβροσία επίσης πολύ καλή εταιρία στη βόρεια Ελλάδα. Ο σύζυγος δούλευε πολλά χρόνια στην έδεσμα και οι ποιοτικοί έλεγχοι που περνούσαν τα προϊόντα για το lidl από την πρώτη ύλη μέχρι την συσκευασία ήταν σχεδόν εκνευριστικοί στη λεπτομέρεια σε όλη την γραμμή παραγωγής. Η ιδιωτική ετικέτα δεν κάνει ένα προϊόν κατώτερο. Φυσικά και είναι ένα σούπερ μάρκετ που "απευθύνεται" σε ένα φθηνότερο καλάθι καταναλωτή αλλά σίγουρα τα προϊόντα του δεν φτιάχνονται με/σε κατώτερες συνθήκες ποιότητας από ότι πιστεύουμε. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Μου κάνει εντύπωση που γράφετε εδώ γθα τα λιντλ. Θυμάμαι από όταν έκανα γερμανικά που άνοιξε το λιντλ στην Ελλάδα κ οι καθηγήτριες μας, που είχαν σπουδάσει εκεί, μας έλεγαν να μη διανοηθούμε να πατήσουμε το πόδι μας, στηνΓερμανια τα είχαν για τους πιο φτωχούς που δεν μπορούσαν να διαθέσουν για κανένα ποιοτικό προϊόν. Κ ο άντρας μ από τις σπουδές του αυτό θυμόταν για τα λιντλ κ κάποιες άλλες μάρκες, που είχα διαπιστώσει κι εγω οπότε πήγαινα Γερμανία ότι ήταν παρακμιακές (σε λιντλ βέβαια δεν έχω μπει). Και μου κάνει εντύπωση που βλέπω κ στην ομάδα της διατροφής που ξεψαχνίζουν τα πάντα, να προτείνουν τυποποιημένα προϊόντα λιντλ επειδή έχουν τα κατάλληλα συστατικά. Σε jumbo έχω πάει μόνο μια φορά για δώρο στον ανιψιό μου σε μια εποχή που δεν ξέραμε από παιδιά κ τα αφήναμε τελευταία στιγμή κ ούτε τα ψάχναμε καθολου. Μόνο κ μόνο για την αισθητική των διαφημίσεων, δεν θέλω καθολου να τον ενισχύω. γενικα προτιμώ να έχω λιγότερα πράγματα που πήρα πιο ακριβά, αν δεν μπορώ να διάθεση παραπάνω. Ειδικά αν είναι για το παιδί. 

 

Για τρόφιμα κι εγώ ξέρω ότι δεν είναι καλά. Εκτός αν είναι κάτι που υπάρχει και αλλού, πχ ο άντρας μου παίρνει ένα ταχίνι Γλυκανθη και κάτι κόρη φλεικς γιατί κοιτάει τα συστατικά και λέει ότι τα kellogs κλπ είναι χειρότερα. Και σοκολάτες. Επίσης έχουν πράγματα που γενικά υπάρχουν και αλλού πχ πάνες Pampers, μωρομαντηλα septona, καλλυντικά μωρού septona. Για συσκευές όμως είναι μια χαρά, έχουμε ατμοκαθαριστή, πλυστικό μηχάνημα, εργαλεία. Οι πάνες του είναι οι μόνες που δεν μας έκαναν συγκαμμα ούτε διαρροές. Οι babylino sensitive που είναι και sensitive υποτίθεται, την κάνουν χάλια, και τις έχουμε δοκιμάσει αρκετές φορές, δεν ήταν τυχαίο δηλαδή. Εμένα αυτό που δεν μου αρέσει στα lidl είναι που βρωμάνε οι χαρτοκουτες επειδή τα προϊόντα τα έχουν στα ράφια μαζί με τα κουτιά. Και δεν έχει και μουσική κι έτσι είναι λίγο μίζερη η κατάσταση.

 

Στο jumbo οι διαφημίσεις είναι όντως μάστιγα, και ούτε εμένα μου αρέσει που είναι αυτοκρατορία, αλλά ομολογουμένως πάνε συχνά γιατί έχουμε κοντά. Σε μερικά πράγματα συμφέρει παρά πολύ. Πχ τουβλάκια carotina έχει 5 ευρω το μικρό σετ και 10 το μεγάλο ενώ στον Ζαχαριά έχουν 10 και 20 τα ίδια. Ή σε χριστουγεννιάτικα καλή ώρα, το ίδιο στολίδι στο jumbo 1 ευρώ, σε εποχιακά 2,50. 

 

Όσον αφορά το βάρος των παιχνιδιών εμάς και τα πλαστικά μας βαριά είναι. Ειδικά της fisher price όσα έχουν μηχανισμό. Κι ένα πιανακι της elc. Από fisher price η ρόδα με το αεροπλανακι, το πλαστικό μουσικό βιβλιο και κάτι άλλο που δεν μου έρχεται τώρα είναι πολύ βαριά. Και για να μη λέω μόνο μεγάλα, ένα ιπποποταμσκι με Ρόδες είναι εξίσου βαρύ με αντίστοιχο ξύλινο οχηματακι. Ελαφρυ είναι μόνο ο κύλινδρος με τις κουλουρες που είναι κούφιες. Ελαφριά πλαστικά έχουμε μόνο της clementoni, της little tikes και noname. Αλλά εντάξει είπαμε εμείς γενικά δεν πολυσυμπαθουμε το πλαστικό. Ακόμα και ραφιερα για τις πατάτες πήραμε μεταλλική (από το lidl κι αυτή) και πιατοθηκη  είχα μια πλαστική από εργενισσα που είναι και ίδιο χρώμα με την κουζίνα μας και ο άντρας μου δεν το συζητάει καν να τη βάλουμε. Τα βάζουμε στο πλυντήριο πιάτων για να στεγνώσουν! Όντως θα ασχημαινε η κουζίνα αν βάζαμε πλαστική πιατοθηκη. Ακόμα και το σαπούνι των πιάτων πήραμε ντισπενσερ μπάνιου για να μη βλέπουμε το πλαστικό μπουκάλι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...