Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιχνίδια ρόλων / επιτραπέζια - ποιά είναι τα αγαπημένα σας;


Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Μου κάνει εντύπωση που γράφετε εδώ γθα τα λιντλ. Θυμάμαι από όταν έκανα γερμανικά που άνοιξε το λιντλ στην Ελλάδα κ οι καθηγήτριες μας, που είχαν σπουδάσει εκεί, μας έλεγαν να μη διανοηθούμε να πατήσουμε το πόδι μας, στηνΓερμανια τα είχαν για τους πιο φτωχούς που δεν μπορούσαν να διαθέσουν για κανένα ποιοτικό προϊόν. Κ ο άντρας μ από τις σπουδές του αυτό θυμόταν για τα λιντλ κ κάποιες άλλες μάρκες, που είχα διαπιστώσει κι εγω οπότε πήγαινα Γερμανία ότι ήταν παρακμιακές (σε λιντλ βέβαια δεν έχω μπει). Και μου κάνει εντύπωση που βλέπω κ στην ομάδα της διατροφής που ξεψαχνίζουν τα πάντα, να προτείνουν τυποποιημένα προϊόντα λιντλ επειδή έχουν τα κατάλληλα συστατικά. 

 

Στη Γερμανία όντως έτσι είναι, αλλά αυτό συμβαίνει επειδή τα φρέσκα, ποιοτικά συστατικά είναι πανάκριβα και δεν τα φτάνει εύκολα το κάθε πορτοφόλι. Εδώ δεν τίθεται τέτοιο θέμα, οπότε τα Λιντλ έπρεπε να φέρουν πιο ποιοτικά τρόφιμα αν ήθελαν να ανταγωνιστούν τα υπόλοιπα σουπερμάρκετ. 

 

Just now, little lamb είπε:

Γενικά το μοντεσσοριανο σύστημα ενώ έχει πολλά ωραία πράγματα έχει και πολλά που είναι τελείως κολλήματα. Πχ μόνο ενα παιχνίδι σε κάθε ράφι, κάθε λίγο το αλλάζεις και βάζεις άλλο της ίδιας δεξιότητας κλπ. Που μπορεί αυτό το παιχνίδι να είναι απλά μια τρύπα που περνάς μια μπαλα και να κάνει 50 ευρω!

 

Έχω γελάσει πολύ με αυτό, γιατί κάποια στιγμή συζητώντας με την παιδίατρο για παιχνίδια της το ανέφερα ως επιλογή, για να μάθει το μωρό τη μονιμότητα του αντικειμένου. Και γυρνάει και μου λέει πολύ λογικά, τη μονιμότητα θα τη μάθει έτσι κι αλλιώς, είτε ξοδέψεις ένα σκασμό λεφτά είτε όχι. Λίγες μέρες μετά, παρατήρησα ότι όταν έκρυβα το τηλεκοντρόλ κάτω από το μαξιλάρι, πήγαινε και το σήκωνε μόνος του για να το βρει. "Εντάξει", λέω στον άντρα μου, "την έμαθε τη μονιμότητα του αντικειμένου". Και μου απαντάει με απορία: "Γιατί, υπήρχε περίπτωση να μην τη μάθει;"

 

Συμφωνώ κι εγώ δηλαδή πως η φιλοσοφία Μοντεσσόρι είναι πολύ περισσότερα από την εμμονή με τα ξύλινα παιχνίδια. Που κι εμένα μου αρέσουν πολύ, αλλά δεν θα πάει πίσω η ανάπτυξή του αν παίζει και με πλαστικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, mama16 είπε:

Σε έχει χτυπήσει κάτι τόσο μικρό να δεις αν είναι βαρύ??? :eek::mrgreen:

 

Πάντως μην νομίζεις ότι τα βάζω μαζί σου απλά μου έκανε εντύπωση ότι τα προτιμάνε πολλές κοπέλες. Αλλά αλλιώς τα βλέπεις εσύ πχ αλλιώς εγώ αλλιώς κάποια άλλη. Δεν έχουν όλοι το ίδιο σκεπτικό με το δικό μου

:lol:

Εμείς έχουμε από όλα.  'ακριβά' ξύλινα, ξύλινα του lidl, πλαστικά elc fisher κλπ, πλαστικά Μουστάκα, πλαστικά jumbo. Έχει πετάξει από ξύλινο κύβο (από παζλ με ζωάκια στην κάθε πλευρά νταξ μισό κιλό το ένα) μέχρι τον beatbo. Θα πετάξει ναι. Αλλά θα σταματήσει κιόλας (ήδη το έχει κόψει πολύ). Εμφανισιακά κλάσεις ανώτερα τα ξύλινα. Για το παιδί κλάσεις ανώτερο το πλαστικό που θα κάνει ήχο και θα έχει ζωηρά χρώματα. Κινούμαστε κάπου ενδιάμεσα. Εμείς τουλάχιστον. Ήθελε πχ πυροσβεστικό όχημα βλέπαμε κάποια ξύλινα le toy van μια που τα είδε μια που τα απέρριψε ήθελε ένα με ήχο και νερό πήγαμε στο πλαστικό του Μουστάκα υπερπαραγωγή ήχου και νερού, ήθελα να της πάρω τούρτα γενεθλίων είδα από δω είδα από εκεί ε πήρα ξύλινη little Dutch και όχι ξύλινη lidl ή πλαστική jumbo. Και με τα δύο παίζει τρελά. Τώρα ήθελα να ξεκινήσουμε σούπερ μάρκετ έχει και ξύλινο ταμείο έχει και πλαστικό. Πήρα πλαστικό που έχει ήχο,θα το χαρεί παραπάνω. Ξέρω ότι δεν θα διατηρηθεί στο χρόνο ( όπως πχ η τούρτα που θα γίνει διακοσμητικό ,και τα περισσότερα ξύλινα περνάνε πιο εύκολα στην επόμενη γενιά) αλλά ε θα ενθουσιαστεί που θα κάνει τι τιτ η κάρτα και γκλιν το συρτάρι! Η πχ στα σετ τσαγιού ανάμεσα σε δύο ξύλινα και εξίσου όμορφα θα πάω στο φθηνό για να συμπληρώσω και με κάτι άλλο!  Κάπου ενδιάμεσα σε χρηματικό ποσό, ποιότητα, χρήση, διάρκεια, ηλικία και αντιμετώπιση του ίδιου του παιδιού είναι η απάντηση στο τι θα πάρω τελικά. Μίξη χωρίς αφορισμούς (αν και περιβαλλοντικά θα έπρεπε..). 

πρίν από 9 λεπτά , little lamb είπε:

Εγώ συμφωνώ απολύτως. Με τα ίδια λεφτά που στις ακριβές μάρκες παίρνεις ένα παιχνίδι, στο lidl και το jumbo παίρνεις 5! Μιλάω για τα ξύλινα. Στις μάρκες πχ fisher price ή playmobil έχει ψιλοφιξ οι τιμές και στο jumbo, αλλά στα ξύλινα είναι πολύ πιο φτηνό. Σε πλαστικά με ήχους και φωτα δεν θα μου άρεσε να πάρω κάτι που είναι αποκλειστικά του Jumbo γιατί φαίνονται και πιο φτηνιαρικα (και γενικά δεν τρελαίνομαι για πολλά τέτοια πλαστικά με ήχους και φωτα, μόνο για playmobil ή τουβλάκια. Δηλαδή ακόμα και της fisher price όλες αυτες οι 100 παρόμοιες πλαστικουρες που απλώς μιλάνε σαν χαζά και παπαγαλιζουν την αλφαβήτα τα θεωρώ υπερτιμημένα. Μας έφεραν στη βαφτιση ένα χαζό υποτιθέμενο "ραδιοφωνακι" fisher price και με εκνεύριζε τόσο πολύ η μουσική του κ το έδωσα σε νεογέννητο κ οι γονείς του ενθουσιάστηκαν). Αλλά στα ξύλινα το jumbo είναι οκ, αν εξαιρέσεις τα σφηνωματα που είναι λεπτά σαν χάρτινα.

 

Από lidl προς το παρόν έχουμε μόνο τα παιχνίδια με το σφυράκι και κάτι πλακίδια που μαθαίνεις αριθμούς, τ αλλα δεν τα έχω δει γι'αυτό θέλω να πάω. Από το jumbo έχουμε ένα ξύλινο τραίνο που φτιάχνεται με κύβους κι έκανε 8 ευρώ ενώ τετοια τραίνα σε μάρκες κάνουν 25. Και ξύλινα τουβλάκια έχουμε έναν κουβά 50 τεμάχια 5 ευρω ενώ σε μάρκες έχει κάνα 20ευρο με πολύ λιγότερα τεμάχια. Οκ ίσως δεν είναι ίδιο ξύλο αλλά σιγά δεν είναι και έπιπλο!

 

Είμαι κι εγώ στη σελίδα που λες, γενικά καλά τα λέει άλλα τώρα τελευταία τα έχει βάλει με όλους. Πριν λίγες μέρες έλεγε για τα λεγκο. Γενικά το μοντεσσοριανο σύστημα ενώ έχει πολλά ωραία πράγματα έχει και πολλά που είναι τελείως κολλήματα. Πχ μόνο ενα παιχνίδι σε κάθε ράφι, κάθε λίγο το αλλάζεις και βάζεις άλλο της ίδιας δεξιότητας κλπ. Που μπορεί αυτό το παιχνίδι να είναι απλά μια τρύπα που περνάς μια μπαλα και να κάνει 50 ευρω! Εντωμεταξυ το έψαχνα αυτό το ποστ να το ξαναδώ κ δεν το βρίσκω, το έσβησε;

 

Α όσο για τις πλαστικουρες μας έχουν φέρει ένα σπιτάκι του jumbo που αν και το πλαστικό του δεν μου αρέσει έχει άπειρες δραστηριότητες. Παιδάκι που κάνει κούνια, κουδούνι να χτυπήσεις, μύλο να γυρίσεις, πουλάκι που κελαηδαει, τριζόνια για νύχτα και κελάηδισματα για μέρα και άπειρες μουσικές πολύ πιο ωραίες από της fisher price. Και κάνει 10 ευρώ.

Χαχα και γω είδα τις δημοσιεύσεις τις άλλες αλλά και που πρότεινε και αυτή lidl μια εποχή. Ούτε εγω το ξαναβρήκα παίζει να το έσβησε ναι. 

Ε ναι είδες το σπιτάκι; Υπερπαραγωγή για το παιδί! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι said:

:lol:

Εμείς έχουμε από όλα.  'ακριβά' ξύλινα, ξύλινα του lidl, πλαστικά elc fisher κλπ, πλαστικά Μουστάκα, πλαστικά jumbo. Έχει πετάξει από ξύλινο κύβο (από παζλ με ζωάκια στην κάθε πλευρά νταξ μισό κιλό το ένα) μέχρι τον beatbo. Θα πετάξει ναι. Αλλά θα σταματήσει κιόλας (ήδη το έχει κόψει πολύ). Εμφανισιακά κλάσεις ανώτερα τα ξύλινα. Για το παιδί κλάσεις ανώτερο το πλαστικό που θα κάνει ήχο και θα έχει ζωηρά χρώματα. Κινούμαστε κάπου ενδιάμεσα. Εμείς τουλάχιστον. Ήθελε πχ πυροσβεστικό όχημα βλέπαμε κάποια ξύλινα le toy van μια που τα είδε μια που τα απέρριψε ήθελε ένα με ήχο και νερό πήγαμε στο πλαστικό του Μουστάκα υπερπαραγωγή ήχου και νερού, ήθελα να της πάρω τούρτα γενεθλίων είδα από δω είδα από εκεί ε πήρα ξύλινη little Dutch και όχι ξύλινη lidl ή πλαστική jumbo. Και με τα δύο παίζει τρελά. Τώρα ήθελα να ξεκινήσουμε σούπερ μάρκετ έχει και ξύλινο ταμείο έχει και πλαστικό. Πήρα πλαστικό που έχει ήχο,θα το χαρεί παραπάνω. Ξέρω ότι δεν θα διατηρηθεί στο χρόνο ( όπως πχ η τούρτα που θα γίνει διακοσμητικό ,και τα περισσότερα ξύλινα περνάνε πιο εύκολα στην επόμενη γενιά) αλλά ε θα ενθουσιαστεί που θα κάνει τι τιτ η κάρτα και γκλιν το συρτάρι! Η πχ στα σετ τσαγιού ανάμεσα σε δύο ξύλινα και εξίσου όμορφα θα πάω στο φθηνό για να συμπληρώσω και με κάτι άλλο!  Κάπου ενδιάμεσα σε χρηματικό ποσό, ποιότητα, χρήση, διάρκεια, ηλικία και αντιμετώπιση του ίδιου του παιδιού είναι η απάντηση στο τι θα πάρω τελικά. Μίξη χωρίς αφορισμούς (αν και περιβαλλοντικά θα έπρεπε..). 

Να ρωτήσω κάτι ποια ταμειακη κάνει γκλιν γκλιν γιατί εγώ πήρα της smoby που φαινόταν πολλά υποσχόμενη αλλά δεν κάνει ήχους :mad:

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Να ρωτήσω κάτι ποια ταμειακη κάνει γκλιν γκλιν γιατί εγώ πήρα της smoby που φαινόταν πολλά υποσχόμενη αλλά δεν κάνει ήχους :mad:

Playgo έχει οθόνη σκάνερ με ήχο και πορτάκι για τα λεφτά αυτόματο με ήχους και φως! Και η οθόνη προσθέτει κιόλας σαν κομπιουτεράκι. Θα δείξει τι θα βγει! Η smoby έλεγε ήχους και δεν έχει;

Just now, little lamb είπε:

Έκτακτη ενημέρωση: μόλις πήγα σε 2 lidl, δεν είχαν καν παιχνίδια, ούτε καλυμμένα. Εντωμεταξυ όλα τα άλλα σούπερ μάρκετ είναι κλειστά.

Τα μάζεψαν εντελώς άραγε; Εδώ τα είχε στο κέντρο σκεπασμένα. Κρίμα. Και ούτε ξέρουμε πότε θα ανοίξει το λιανεμπόριο για να τα βγάλουν. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, λουκουμαδάκι said:

Playgo έχει οθόνη σκάνερ με ήχο και πορτάκι για τα λεφτά αυτόματο με ήχους και φως! Και η οθόνη προσθέτει κιόλας σαν κομπιουτεράκι. Θα δείξει τι θα βγει! Η smoby έλεγε ήχους και δεν έχει;

Τα μάζεψαν εντελώς άραγε; Εδώ τα είχε στο κέντρο σκεπασμένα. Κρίμα. Και ούτε ξέρουμε πότε θα ανοίξει το λιανεμπόριο για να τα βγάλουν. 

Smoby φαινόταν πολύ πιο "ενισχυμένη" από ο,τι ήταν τελικά. Έλεγε ήχους αλλά είναι ένας χαζός ήχος που μάλιστα η μπαταρία κρατάει δύο μέρες γιστι δεν έχει ον και οφφ και αν βάλεις μπαταρία την τρώει συνέχεια. Έτσι μου ρχεται να πάρω και δεύτερη την playgo 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λουκουμαδάκι είπε:

Αχ ήθελα ήθελα.. το τρένο, ένα σετ για τσάι με δίσκο, ζυγαριά, καφετιέρα, μίξερ, καλάθι σούπερ με προϊόντα μινιατούρες κλπ. Εντωμεταξυ είμαι σε μια ομάδα Μοντεσσόρι και μια τύπισσα έγραφε και τσίριζε γιατί από τα lidl και στηρίξτε ελληνικά μικρά μαγαζιά της γειτονιάς και οκ μάνα μου να στηρίξω το δέχομαι αλλά ίδιο να δώσω για πέντε σετ 50 60€ ίδια να δώσω 120; Έβλεπα σετ τσαγιού κάτω από 19 20 δεν έχει με δύο ποτήρια μια τσαγιέρα. Και τρένο τόσο μεγάλο με 20€ πουθενά η ας μη πάμε στις συσκευές με 25 30€. Δεν ξέρω ρε παιδιά εσείς πως το βλέπετε; 

Όπως κ εσύ.

Just now, little lamb είπε:

Έκτακτη ενημέρωση: μόλις πήγα σε 2 lidl, δεν είχαν καν παιχνίδια, ούτε καλυμμένα. Εντωμεταξυ όλα τα άλλα σούπερ μάρκετ είναι κλειστά.

Ρώτησες?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ρώτησα. Πήγα, είδα, έφυγα. Στης Αγίας Παρασκευής είχε ένα τεράστιο κενό στη μέση, χωρίς καθόλου καλάθια, ίσως τα είχαν εκεί.

 

Just now, Ilaeira είπε:

Έχω γελάσει πολύ με αυτό, γιατί κάποια στιγμή συζητώντας με την παιδίατρο για παιχνίδια της το ανέφερα ως επιλογή, για να μάθει το μωρό τη μονιμότητα του αντικειμένου. Και γυρνάει και μου λέει πολύ λογικά, τη μονιμότητα θα τη μάθει έτσι κι αλλιώς, είτε ξοδέψεις ένα σκασμό λεφτά είτε όχι. Λίγες μέρες μετά, παρατήρησα ότι όταν έκρυβα το τηλεκοντρόλ κάτω από το μαξιλάρι, πήγαινε και το σήκωνε μόνος του για να το βρει. "Εντάξει", λέω στον άντρα μου, "την έμαθε τη μονιμότητα του αντικειμένου". Και μου απαντάει με απορία: "Γιατί, υπήρχε περίπτωση να μην τη μάθει;"

 

 

Δεν έχω δει αυτό που λες για τη μονιμότητα του αντικειμένου. Εγώ είχα καταλάβει ότι αυτό με το ένα παιχνίδι ανά ράφι που εναλλάσσεται το κάνουν για να μην δημιουργείται σύγχυση με χύμα παιχνίδια όπου να'ναι.

Οι υπερβολές που έχω δει είναι κάτι ποστ μαμάδων που λένε οτι όταν πάνε στο σπίτι τους μη μοντεσσοριανα παιδιά κρύβουν τα παιχνίδια για να μην τα χαλάσουν και ότι τσακώνονται με συγγενείς αν τους παίρνουν παιχνίδι εκτός της φιλοσοφίας και τους λένε "αν είναι να φέρετε μη μοντεσσοριανο παιχνίδι δώστε μου τα λεφτά"!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στην αρχή είχαμε πει ότι θα έχουμε ξύλινα κυρίως, ο άντρας μου έχει μανία με τις πιστοποιήσεις και θεωρούσε τα πλαστικά επίφοβα. Στην πράξη, τώρα κρύβει τα ξύλινα παιχνίδια γιατί τους πέφτουν συνέχεια στο πάτωμα και να σου τα βαθουλωματα στο παρκέ. 

 

Η πρακτική Μοντεσσορι έχει πολλες πρακτικές που με βρίσκουν σύμφωνη και πολλές που με παραξενευουν. Για παράδειγμα ότι στα Μοντεσσοριανα σχολεία δεν έχουν βιβλία, τα φτιάχνουν τα παιδιά μόνα τους. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω εάν το θεωρώ φανταστική ιδέα ή αν με "τρομάζει"! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Όχι δεν ρώτησα. Πήγα, είδα, έφυγα. Στης Αγίας Παρασκευής είχε ένα τεράστιο κενό στη μέση, χωρίς καθόλου καλάθια, ίσως τα είχαν εκεί.

 

 

Δεν έχω δει αυτό που λες για τη μονιμότητα του αντικειμένου. Εγώ είχα καταλάβει ότι αυτό με το ένα παιχνίδι ανά ράφι που εναλλάσσεται το κάνουν για να μην δημιουργείται σύγχυση με χύμα παιχνίδια όπου να'ναι.

Οι υπερβολές που έχω δει είναι κάτι ποστ μαμάδων που λένε οτι όταν πάνε στο σπίτι τους μη μοντεσσοριανα παιδιά κρύβουν τα παιχνίδια για να μην τα χαλάσουν και ότι τσακώνονται με συγγενείς αν τους παίρνουν παιχνίδι εκτός της φιλοσοφίας και τους λένε "αν είναι να φέρετε μη μοντεσσοριανο παιχνίδι δώστε μου τα λεφτά"!

Τι σημαίνει ακριβώς μοντεσσοριανο παιχνίδι δεν εχω καταλαβει.Στο σχολειο του παιδιου μου που είναι μοντεσσοριανο περα αποβτα δικα του υλικά η μόνη ομοιοτητα που έχω βρει είναι ένας πύργος στιβαρή κ πινσκας ζωγραφικης μεγαλο καβαλετο.Τα λενε για να πουλάνε μου φαίνεται.

Just now, Chrysoum είπε:

Εμείς στην αρχή είχαμε πει ότι θα έχουμε ξύλινα κυρίως, ο άντρας μου έχει μανία με τις πιστοποιήσεις και θεωρούσε τα πλαστικά επίφοβα. Στην πράξη, τώρα κρύβει τα ξύλινα παιχνίδια γιατί τους πέφτουν συνέχεια στο πάτωμα και να σου τα βαθουλωματα στο παρκέ. 

 

Η πρακτική Μοντεσσορι έχει πολλες πρακτικές που με βρίσκουν σύμφωνη και πολλές που με παραξενευουν. Για παράδειγμα ότι στα Μοντεσσοριανα σχολεία δεν έχουν βιβλία, τα φτιάχνουν τα παιδιά μόνα τους. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω εάν το θεωρώ φανταστική ιδέα ή αν με "τρομάζει"! 

Έχουν βοβλια στο σχολειο μας στα αγγλικά κ στα ελληνικά.και δανειστική βιβλιοθήκη.καθε εβδομαδα φέρνει κι ένα βιβλίο.Στο δημοτικο δεν ξερω τι γινεται.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τι σημαίνει ακριβώς μοντεσσοριανο παιχνίδι δεν εχω καταλαβει.Στο σχολειο του παιδιου μου που είναι μοντεσσοριανο περα αποβτα δικα του υλικά η μόνη ομοιοτητα που έχω βρει είναι ένας πύργος στιβαρή κ πινσκας ζωγραφικης μεγαλο καβαλετο.Τα λενε για να πουλάνε μου φαίνεται.

Έχουν βοβλια στο σχολειο μας στα αγγλικά κ στα ελληνικά.και δανειστική βιβλιοθήκη.καθε εβδομαδα φέρνει κι ένα βιβλίο.Στο δημοτικο δεν ξερω τι γινεται.

*πύργος στιβαξης εννοουσα.

Εχουν κ πλαστελινες ,χρώματα πονελα κτλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Εμείς στην αρχή είχαμε πει ότι θα έχουμε ξύλινα κυρίως, ο άντρας μου έχει μανία με τις πιστοποιήσεις και θεωρούσε τα πλαστικά επίφοβα. Στην πράξη, τώρα κρύβει τα ξύλινα παιχνίδια γιατί τους πέφτουν συνέχεια στο πάτωμα και να σου τα βαθουλωματα στο παρκέ. 

 

Η πρακτική Μοντεσσορι έχει πολλες πρακτικές που με βρίσκουν σύμφωνη και πολλές που με παραξενευουν. Για παράδειγμα ότι στα Μοντεσσοριανα σχολεία δεν έχουν βιβλία, τα φτιάχνουν τα παιδιά μόνα τους. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω εάν το θεωρώ φανταστική ιδέα ή αν με "τρομάζει"! 

Η που δεν διαβάζουν παραμύθια με ζώα που μιλάνε η μάλλον ας το πω καλύτερα, διευκρινίζουν πριν ξεκινήσουν την ανάγνωση ότι τα ζώα δεν μιλάνε.. προφανώς κάποια σημασία έχει αλλά πόσα παιδιά μετά τα 3 4 πιστεύουν ότι τα ζώα μιλάνε; Ξεχωρίζουν μόνα τους τουλάχιστον αυτό το κομμάτι της φαντασίας νωρίς νωρίς. Αν ξέρει κάποια το νόημα ας το γράψει. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Τι σημαίνει ακριβώς μοντεσσοριανο παιχνίδι δεν εχω καταλαβει.Στο σχολειο του παιδιου μου που είναι μοντεσσοριανο περα αποβτα δικα του υλικά η μόνη ομοιοτητα που έχω βρει είναι ένας πύργος στιβαρή κ πινσκας ζωγραφικης μεγαλο καβαλετο.Τα λενε για να πουλάνε μου φαίνεται.

Έχουν βοβλια στο σχολειο μας στα αγγλικά κ στα ελληνικά.και δανειστική βιβλιοθήκη.καθε εβδομαδα φέρνει κι ένα βιβλίο.Στο δημοτικο δεν ξερω τι γινεται.

*πύργος στιβαξης εννοουσα.

Εχουν κ πλαστελινες ,χρώματα πονελα κτλ.

Εδώ στο δημοτικό δεν έχουν βιβλία με την ύλη, τα φτιάχνουν μόνα τους τα παιδιά. Δανειστική βιβλιοθήκη έχουν όλα τα σχολεία οπότε είμαι σχεδόν σίγουρη ότι έχει και τα Montessori

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τι σημαίνει ακριβώς μοντεσσοριανο παιχνίδι δεν εχω καταλαβει.Στο σχολειο του παιδιου μου που είναι μοντεσσοριανο περα αποβτα δικα του υλικά η μόνη ομοιοτητα που έχω βρει είναι ένας πύργος στιβαρή κ πινσκας ζωγραφικης μεγαλο καβαλετο.Τα λενε για να πουλάνε μου φαίνεται.

Με τη βούλα Μοντεσσόρι; Θα το είχες καταλάβει αν ήταν αποκλειστικά. Θα δανείζεται κάποια στοιχεία μάλλον. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Όχι δεν ρώτησα. Πήγα, είδα, έφυγα. Στης Αγίας Παρασκευής είχε ένα τεράστιο κενό στη μέση, χωρίς καθόλου καλάθια, ίσως τα είχαν εκεί.

 

 

Δεν έχω δει αυτό που λες για τη μονιμότητα του αντικειμένου. Εγώ είχα καταλάβει ότι αυτό με το ένα παιχνίδι ανά ράφι που εναλλάσσεται το κάνουν για να μην δημιουργείται σύγχυση με χύμα παιχνίδια όπου να'ναι.

Οι υπερβολές που έχω δει είναι κάτι ποστ μαμάδων που λένε οτι όταν πάνε στο σπίτι τους μη μοντεσσοριανα παιδιά κρύβουν τα παιχνίδια για να μην τα χαλάσουν και ότι τσακώνονται με συγγενείς αν τους παίρνουν παιχνίδι εκτός της φιλοσοφίας και τους λένε "αν είναι να φέρετε μη μοντεσσοριανο παιχνίδι δώστε μου τα λεφτά"!

Μη μοντεσσοριανά παιδιά?? Φαντάζομαι για να γελάσεις μπαίνεις σε αυτή την ομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δεν έχω δει αυτό που λες για τη μονιμότητα του αντικειμένου. Εγώ είχα καταλάβει ότι αυτό με το ένα παιχνίδι ανά ράφι που εναλλάσσεται το κάνουν για να μην δημιουργείται σύγχυση με χύμα παιχνίδια όπου να'ναι.

 

Είναι αυτό το κουτί με την μπάλα που μπαινοβγαίνει. "Παιχνίδι μονιμότητας αντικειμένου."

Just now, Yovanna είπε:

Μη μοντεσσοριανά παιδιά?? Φαντάζομαι για να γελάσεις μπαίνεις σε αυτή την ομάδα!

 

Κι εγώ είμαι μέλος. Γενικά έχει ωραία θέματα, απλά, όπως παντού, υπάρχουν και ούφο. Τις προάλλες μία ρωτούσε τι είχε πει η Μαρία Μοντεσσόρι για τους συγγενείς που φέρνουν για δώρο πλαστικά αντί για ξύλινα παιχνίδια... Ε, ο κόσμος την πήρε στο ψιλό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανονικά πρέπει. α αλλάξουμε τον τίτλο του θέματος σε σκέτο παιχνίδια ρόλων για να είμαστε πιο εντός θέματος. γίνεται αυτό άραγε;

 

παλιε διάβαζα το how we montessori. στις βρεφικές ηλικίες έχουν πολύ χαρακτηριστικό παιχνίδι τα mobile με συγκεκριμένες προδιαγραφές κ επίσης θυμάμαι πολύ παιχνίδια που βάζεις πράγματα σε σχισμές. απλές γραμμές φυσικά υλικά κλπ. κατά τ αλλά δεν έχω καταλάβει τι άλλη προδιαγραφή πρέπει να έχει για να χαρακτηριστεί έτσι. 

 

Εχει ωραίες ιδέες αλλά αν το κανεις τελείως τρόπο ζωής είναι πιεστικό. εγγ γελάω κ με τις αναντιστοιχίες που έχει με το attachment. πχ μοντεσσορι λέει τα βρέφη πολλή ξάπλα ανάσκελα μόνα τους για εξερεύνηση ενώ στο attachment καλά καλά κ το tummy time δεν δέχονται, ποσο μάλλον να το ξαπλωσρθς μόνο. γι αυτό απορώ αυτές που είναι στις ομάδες φανατικές πώς δεν παθαίνουν κρίση ταυτότητας . 

 

@Chrysoumβλέπω ομοιότητες κ γελάω. ευτυχώς που δεν μένουμε αε ιδιόκτητο σπίτι με παρκέ, θα έτρεμα αν έπρεπε να προσέχω κ αυτό!!!! εγω είμαι μαιτρ στη ζημια κ την τσαπατσουλιά εντωμεταξύ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Με τη βούλα Μοντεσσόρι; Θα το είχες καταλάβει αν ήταν αποκλειστικά. Θα δανείζεται κάποια στοιχεία μάλλον. 

Υπάρχει ένα μαγαζί που φέρνει μοντεσσορι.εχω δει ένα πραγματικά μοντεσσοριανο ρολόι με χάρτες μέτρησης.τις εχω δει κ στο σχολειο.να ξεκινούν από την τάξη λ να φτάνουν πολυ πιο έξω.α εχω δει κ αυτα με τα σχήματα.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Υπάρχει ένα μαγαζί που φέρνει μοντεσσορι.εχω δει ένα πραγματικά μοντεσσοριανο ρολόι με χάρτες μέτρησης.τις εχω δει κ στο σχολειο.να ξεκινούν από την τάξη λ να φτάνουν πολυ πιο έξω.α εχω δει κ αυτα με τα σχήματα.

Και πραγματαψτης καθημερινότητας.

Περνουν πχ μπουκαλακι με καθαριστικό που κανει σαπούνια,σφουγγάρι, λεκανιτσα,αυτο το κοντάρι που καθαρίζουν τζαμια κ καθαρίζουν ένα τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

 

 

@Chrysoumβλέπω ομοιότητες κ γελάω. ευτυχώς που δεν μένουμε αε ιδιόκτητο σπίτι με παρκέ, θα έτρεμα αν έπρεπε να προσέχω κ αυτό!!!! εγω είμαι μαιτρ στη ζημια κ την τσαπατσουλιά εντωμεταξύ! 

Άσε και όταν τις βλέπει με κανένα ξύλινο παιχνίδι στο χέρι την πληρώνω εγώ, γιατί ποιος τους το έδωσε; σκαρφαλώνει και τα παιρνει η μεγάλη από το ράφι πολλές φορές εν τω μεταξύ. Αυτό για την τσαπατσουλια ξανά πες το! Αν ποτέ αποφασίσει να χωρίσουμε θα είναι σίγουρα γιατι δεν τα κάνω όλα ανάλογα με το πρωτόκολλο που ο ίδιος έχει ορίσει ότι πρέπει να τηρείται στο κάθε τι που γίνεται σ αυτό το σπίτι! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Βρε κορίτσια βλέπω τόσες να λέτε για ξύλινα παιχνίδια... Μόνο σε μένα δεν αρέσουν καθόλου? Να το πετάξουν καμία φορά, να μας πετύχουν κ να πέσουμε τεζα?

 

Κάποτε μας είχαν φέρει μια ξύλινη κουδουνιστρα, την κουνούσε η μικρή κ φοβόμουν ότι άμα χτυπήσει κατά λάθος το κεφάλι της θα κάνει καρούμπαλο... Μετά την κατηργησα κ δεν ξανά πήρα τπτ ξύλινο..

 

Κ ειδικά τώρα που είναι δύο, εκεί που παίζουν εκεί μαλώνουν, να πετάξουν κανένα ξύλινο παιχνίδι στο κεφάλι τους θα ανοίξει!

 

Μόνο τα δικά μου παιδιά μπορεί να εκσφενδονισουν τα παιχνίδια αν πχ νευριασουν?

Κ τα δικά μου γιαυτό κ εγώ δεν έχω ξύλινα παιχνίδια ένα ξύλινο παιχνίδι μας είχαν φέρει δώρο κ εκτός ότι το έσπασε ο μικρός το έφερνε κ στο κεφάλι του μεγάλου, αλλά γενικά κ με μεγάλα αυτοκίνητα άνετα κάνει τη δουλειά του δε πτοείται :lol: αλλά είναι ωραία τα ξύλινα παιχνίδια μαρεσουν πολύ περιμένω να μεγαλώσουν λίγο να πάρουμε να έχουμε... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Μη μοντεσσοριανά παιδιά?? Φαντάζομαι για να γελάσεις μπαίνεις σε αυτή την ομάδα!

 

Δεν το έγραφε έτσι, έλεγε "παιδιά που δεν ακολουθούν τη μέθοδο". Αλλά την πήραν στο ψιλό πολλά μέλη κ της έλεγαν γιατί λέει ότι τα άλλα παιδιά θα χαλάσουν τα παιχνίδια και αυτή έλεγε ότι όντως όταν έρχονται παιδια που δεν είναι στο μοντεσσοριανο σχολείο τα ανακατεύουν ή τα χαλάνε ενώ τα παιδιά του μοντεσσοριανο σχολείου τα ξαναβάζουν όπως ήταν.

 

Έχει πολλά κολλήματα η μέθοδος (άλλωστε είναι πολύ παλιά) αλλά και πολλά καλά, όπως το να μπορεί το παιδί να αυτοξυπηρετηθει στο σπίτι με μίνι νιπτήρα, χαμηλό κρεβάτι ή να τρώει σε χαμηλό τραπεζάκι κ να μπορεί να πάρει από την κουζίνα τα σκεύη του (να είναι χαμηλά), να χρησιμοποιεί πραγματικά σκεύη που σπάνε ώστε να διαπιστώσει από την αρχή ότι σπάνε, να είναι τα παιχνίδια ταξινομημένα ανά είδος και να μην δημιουργείται κούραση στο μάτι από την πολυχρωμία και τα ανακατεμένα πράγματα. Που υποθετω όμως ότι το παιδί θα πάει να τα ανακατέψει, οπότε η τήρηση των "κανόνων" αυτών μου φαίνεται και λίγο καταπιεστική.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Δεν το έγραφε έτσι, έλεγε "παιδιά που δεν ακολουθούν τη μέθοδο". Αλλά την πήραν στο ψιλό πολλά μέλη κ της έλεγαν γιατί λέει ότι τα άλλα παιδιά θα χαλάσουν τα παιχνίδια και αυτή έλεγε ότι όντως όταν έρχονται παιδια που δεν είναι στο μοντεσσοριανο σχολείο τα ανακατεύουν ή τα χαλάνε ενώ τα παιδιά του μοντεσσοριανο σχολείου τα ξαναβάζουν όπως ήταν.

 

Έχει πολλά κολλήματα η μέθοδος (άλλωστε είναι πολύ παλιά) αλλά και πολλά καλά, όπως το να μπορεί το παιδί να αυτοξυπηρετηθει στο σπίτι με μίνι νιπτήρα, χαμηλό κρεβάτι ή να τρώει σε χαμηλό τραπεζάκι κ να μπορεί να πάρει από την κουζίνα τα σκεύη του (να είναι χαμηλά), να χρησιμοποιεί πραγματικά σκεύη που σπάνε ώστε να διαπιστώσει από την αρχή ότι σπάνε, να είναι τα παιχνίδια ταξινομημένα ανά είδος και να μην δημιουργείται κούραση στο μάτι από την πολυχρωμία και τα ανακατεμένα πράγματα. Που υποθετω όμως ότι το παιδί θα πάει να τα ανακατέψει, οπότε η τήρηση των "κανόνων" αυτών μου φαίνεται και λίγο καταπιεστική.

Καλά οκ! Ναι τα παιδιά που πηγαίνουν σε σχολείο Montessori τα βάζουν όλα στην θέση τους, NOT!! 

 

Όσο για την αυτό εξυπηρέτηση συμφωνώ, παρόλα αυτά το να τρώει το παιδί σε άλλο τραπέζι από τους γονείς, το θεωρώ τραγικό. Ειδικά όταν μιλάμε για νήπια. Εξάλλου λύσεις υπάρχουν για να μπορεί να ανεβοκατεβαινει στην παιδική καρέκλα μόνο του και να τρώει στο ίδιο τραπέζι με τους γονείς! Πρέπει απλά να έχεις την σωστή καρέκλα. 

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως αν δεν είναι μόνο ένα παιδί τότε μπορεί και να τους αρέσει να τρώνε παρεούλα τα παιδιά στο χαμηλό. Αν και απ' ο,τι έχω δει λένε τα κανονικά γεύματα στο κανονικό τραπέζι και τα σνακ που δεν τρώνε οι γονείς, στο χαμηλό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Καλά οκ! Ναι τα παιδιά που πηγαίνουν σε σχολείο Montessori τα βάζουν όλα στην θέση τους, NOT!! 

 

Όσο για την αυτό εξυπηρέτηση συμφωνώ, παρόλα αυτά το να τρώει το παιδί σε άλλο τραπέζι από τους γονείς, το θεωρώ τραγικό. Ειδικά όταν μιλάμε για νήπια. Εξάλλου λύσεις υπάρχουν για να μπορεί να ανεβοκατεβαινει στην παιδική καρέκλα μόνο του και να τρώει στο ίδιο τραπέζι με τους γονείς! Πρέπει απλά να έχεις την σωστή καρέκλα. 

Εμένα πάντως από τα πρώτα πράγματα που έμαθε να κανει ειναι τα βάζει όλα στη θέση τους.ετσι μαθαίνουν να ολοκληρώνουν την διαδικασία. Έχω εντυπωσιαστει με αυτό.κσι πραγματι σε μια επίσκεψη που προλάβαμε να παμε τα τακτοποιησε κ εκει.οι δασκαλες μας ειπαν ομως οτι πολλά παιδια τα κανουν αυτα στο σχολειο αλλα οχι στο σπιτι.Τωρα για τα χαμηλά,στο σχολειο ειναι όλα στα μέτρα τους για να μαθαίνουν.Στο σπιτι εχουμε φτιάξει πύργο εκμάθησης εδω κ ενάμισι χρόνο κ ανεβαίνει.βρυσακι χαμηλά ουτε εχω ουτε μας το παν.ανεβσινει στο σκαμπό.τετοιο βρυσακι εχω στο εξοχικο κ παίζει με νερά. Οντως ομως χρησιμοποιεί γυάλινα.Κ κόβει με πραγματικό μαχαίρι.

Just now, little lamb είπε:

Υποθέτω πως αν δεν είναι μόνο ένα παιδί τότε μπορεί και να τους αρέσει να τρώνε παρεούλα τα παιδιά στο χαμηλό. Αν και απ' ο,τι έχω δει λένε τα κανονικά γεύματα στο κανονικό τραπέζι και τα σνακ που δεν τρώνε οι γονείς, στο χαμηλό.

Εμεις τρώμε κ στα δυο τραπέζια.οπου βολευόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Υποθέτω πως αν δεν είναι μόνο ένα παιδί τότε μπορεί και να τους αρέσει να τρώνε παρεούλα τα παιδιά στο χαμηλό. Αν και απ' ο,τι έχω δει λένε τα κανονικά γεύματα στο κανονικό τραπέζι και τα σνακ που δεν τρώνε οι γονείς, στο χαμηλό.

Τα σνακ που δεν τρώνε οι γονείς;;; να νιωσω γουρούνα τώρα;! Πάντα τρώω και εγώ (ή μάλλον και εμείς) μαζί 

Just now, μαγιοπουλας said:

Εμένα πάντως από τα πρώτα πράγματα που έμαθε να κανει ειναι τα βάζει όλα στη θέση τους.ετσι μαθαίνουν να ολοκληρώνουν την διαδικασία. Έχω εντυπωσιαστει με αυτό.κσι πραγματι σε μια επίσκεψη που προλάβαμε να παμε τα τακτοποιησε κ εκει.οι δασκαλες μας ειπαν ομως οτι πολλά παιδια τα κανουν αυτα στο σχολειο αλλα οχι στο σπιτι.Τωρα για τα χαμηλά,στο σχολειο ειναι όλα στα μέτρα τους για να μαθαίνουν.Στο σπιτι εχουμε φτιάξει πύργο εκμάθησης εδω κ ενάμισι χρόνο κ ανεβαίνει.βρυσακι χαμηλά ουτε εχω ουτε μας το παν.ανεβσινει στο σκαμπό.τετοιο βρυσακι εχω στο εξοχικο κ παίζει με νερά. Οντως ομως χρησιμοποιεί γυάλινα.Κ κόβει με πραγματικό μαχαίρι.

Εμεις τρώμε κ στα δυο τραπέζια.οπου βολευόμαστε.

Τώρα ρωταω σοβαρά, χωρίς ειρωνεία, τι εννοείς είναι στα μέτρα τους στο σχολείο να τα φτάνουν; δεν είναι αν όχι σε όλους, στους περισσότερους παιδικούς έτσι δηλαδή; επίσης δεν είναι κανόνας σε όλους τους παιδικούς να μαζευουν τα πράγματα που έχουν τελειώσει να παίζουν πριν κάνουν κάποια άλλη δραστηριότητα; δεν είναι δηλαδή αυτά στανταρ πρακτικές σε όλους τους σταθμούς; σε εμάς είναι και δεν είναι montessori σταθμός. Επίσης κάθε φορά που πάω να πάρω την μεγάλη πάντα βάζει στην θέση τους τα πράγματα που παίζει πριν έρθει έξω και γενικά πάντα μαζεύει, στο σπίτι όχι! Έχω ένα παιδί στον στενό οικογενειακό μου κύκλο που πήγε όλα τα χρόνια σε σχολείο montessori, τώρα είναι 20, και μιλάμε για πολύ ακαταστασία. Άρα δεν είναι ο κανόνας, γι αυτό το είπα πριν! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Τα σνακ που δεν τρώνε οι γονείς;;; να νιωσω γουρούνα τώρα;! Πάντα τρώω και εγώ (ή μάλλον και εμείς) μαζί 

Τώρα ρωταω σοβαρά, χωρίς ειρωνεία, τι εννοείς είναι στα μέτρα τους στο σχολείο να τα φτάνουν; δεν είναι αν όχι σε όλους, στους περισσότερους παιδικούς έτσι δηλαδή; επίσης δεν είναι κανόνας σε όλους τους παιδικούς να μαζευουν τα πράγματα που έχουν τελειώσει να παίζουν πριν κάνουν κάποια άλλη δραστηριότητα; δεν είναι δηλαδή αυτά στανταρ πρακτικές σε όλους τους σταθμούς; σε εμάς είναι και δεν είναι montessori σταθμός. Επίσης κάθε φορά που πάω να πάρω την μεγάλη πάντα βάζει στην θέση τους τα πράγματα που παίζει πριν έρθει έξω και γενικά πάντα μαζεύει, στο σπίτι όχι! Έχω ένα παιδί στον στενό οικογενειακό μου κύκλο που πήγε όλα τα χρόνια σε σχολείο montessori, τώρα είναι 20, και μιλάμε για πολύ ακαταστασία. Άρα δεν είναι ο κανόνας, γι αυτό το είπα πριν! 

Δεν είναι ο κανόνας.σε μενα παντως ειδα μεγάλη διαφορά. Δεν ξερω να σου πω τι κάνουν στους άλλους.εχουν τα πάντα στα μέτρα τους.νεροχυτη πχ.επισης μπαίνουν στην κουζίνα και παρασκευαζουν το φαγητό και μετά συμμετέχουν στο μαγείρεμα. Επισης ετοιμάζουν το τραπέζι για το φαγητό.δεν μπορώ να εξηγήσω ακριβως το κλίμα γιατιβδεν μπορώ να μεταφέρω την εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...