Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts

Μα να κάνεις δίαιτα στο μωρό???!!!

Μην ακούς κανέναν. Το ίδιο το μωρό ξέρει καλύτερα πόσο και πότε χρειάζεται να φάει!;)

Το melodia είχα και πραγματικά βόλεψε πάρα πολύ. Να σκεφτείς εκεί κοιμήθηκε για πρώτη φορά μια ολόκληρη ώρα!!Και είχε κλείσει τους 4 μήνες.

Αν παρατηρήσεις ρυθμίζεις το βάθος του και το μωρό έιναι σαν να είναι ξαπλωμένο αλλά με κλίση.

 

Κι εμάς μας είχαν φέρει δώρο ριλάξ που δεν χρησιμοποίησαμε ποτέ. Επίσης είχαμε πάρει την κούνια της Fisher price αλλά είχε πολύ βάθος και τον χειροτέρευε αισθητά. Έτσι τη δώσαμε στην ανηψιά μου.

Ίσως να σε βοηθούσε και κάποιο σλινγκ με την προυπόθεση να προσέξεις τη στάση να μην πιέζεται η κοιλιά.

 

Δε βλέπω να με βοηθάει ιδιαίτερα η θέση, είτε στον ώμο την έχω είτε σε κλίση, είτε ανάσκελα, παντού μου τα βγάζει. Έψαχνα στο ίντερνετ και παντού έγραφε αυτό που λέει και η Αγλαία εδώ, ότι οι 30 μοίρες ανάσκελα δεν έχουν καμία διαφορά από το ανάσκελα, οπότε ψάχνοντας για ριλάξ είδα ότι παντού όλα είναι ανάσκελα. Εγώ βάζω μαξιλάρια κάτω από το ριλάξ για να είναι πιο όρθια αλλά τίποτα. Μόνο στο πλάι τελικά ησυχάζει. Παρόλα αυτά λέω να πάρω το melodia γιατί αφού λειτούργησε για εσένα κάτι σημαίνει. Αλλά αφού λες ότι το έχεις στην ξαπλωμένη θέση θα είναι μόνο 30 μοίρες πάλι... Βλέπεις καμία διαφορά από το να το βάλεις στην κούνια; Εγώ απλά δε θέλω να την έχω στην κούνια για να συνδυάσει την κούνια με το νυχτερινό ύπνο που ευτυχώς τον κάνει με τις ώρες... Τη μέρα θέλω να την έχω σε ριλάξ και καταλήγω να τη βάζω πάλι στην καλαθούνα για να την ξαπλώνω στο πλάι. Ειλικρινά δοκιμάζω όλες τις θέσεις και όταν κοιμάται ψάχνω πληροφορίες στο ίντερνετ αλλά μάλλον ό,τι και να εφαρμόζω μετά ό,τι είναι να βγάλει θα το βγάλει που να κάνω τούμπες.

 

Κοιτάζοντας σε αμερικανικά φόρουμ είδα να προτιμούν κάτι gliders που δεν έχουμε Ελλάδα, της fisher price της Graco κλπ, και όλες έμεναν ευχαριστημένες, αλλά όλα ήταν με τα μωρά ανάσκελα σε κλίση. Τελικά εσάς σας βοηθάει η κλίση ανάσκελα; Ή δεν έχει καμία διαφορά με το σκέτο ανάσκελα. Ρωτάω γιατί είναι ακριβά όλα αυτά και δεν κάνει κανείς εύκολα την κίνηση αν είναι να μην έχει αποτέλεσμα.

squsquard20110219_-9_My+baby+is.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δυστυχώς δεν έχω το melodia πρόχειρο για να δω την κλίση του. Ομως από ότι θυμάμαι είχε πολύ καλή κλίση. Έγω το έβαζα στο πιο ψηλό και με το συνδυσμό του ρηχού πάντα.

Αν χρησιμοποιεις την καλαθούνα μπορείς να βάλεις κάτι που να δώσει κλίση, όπως βιβλία για παράδειγμα.

Εγώ διαπίστωσα ότι η κλίση μας βοήθησε πολύ. Μην περιμένεις βέβαια να μη βγάζει. Αυτό μάλλον δεν μπορούμε να το αποφύγουμε, ίσως να μετριάσουμε τις ρουκέτες και το "ανεβοκατέβασμα". Πέρα όμως από αυτό παρατήρησε το ίδιο το παιδί. Εγώ τον έβλεπα που ένιωθε πιο ευχάριστα όταν ήταν σε κλίση. Το βλέμμα του γίνοταν πιο ανάλαφρο και λιγοτερο σκοτεινό. Ενω για παράδειγμα όταν έρχονταν θειάδεις κλπ στο σπίτι που τον έπαιρναν αγκαλιά και του ζουλούσαν την κοιλιά , ή τον "χορευαν" κάπως ,τον έβλεπα οτι δυσανασχετούσε και έβγαζε πολύ περισσότερο.

 

Είχα παραγγείλει και αυτό το wedge.

http://www.pollywogbaby.com/item--resqwedge--RESQ.html

Αλλά καταλάθος το έστειλαν Αυστραλία και άργησε πολύ να έρθει. Οταν το παραλάβαμε ο μγιος μου είχε αρχίσει να κοιμάται πιο ήρεμα τις νύχτες οπότε δεν το διακινδύνευσα να τον ξεβολέψω.

Σε αυτό μπορεί να κοιμήθει και μπρούμυτα το μωρό, που βοηθάει πολύ.

Αν θέλεις να το δοκιμάσεις μπορώ να στο στείλω.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυστραλία;;; ουάου! Κι εγώ παραπονιόμουν για ένα πακέτο που πήγε απλά στην παλιά μου διεύθυνση. :)

Ευχαριστώ και για τις απαντήσεις και για την προθυμία να μου δανείσεις... Αλλά το wedge έχει πάλι το ίδιο θέμα: είναι για να το δέσεις ανάσκελα (ή μπρούμυτα αλλά όχι πλάι). Την κλίση την πετυχαίνω όπως είπες ανασηκώνοντας κούνια και καλαθούνα, αλλά ήθελα ένα κάθισμα για να κάθεται, να ξεχωρίζει τη μέρα από τη νύχτα.

Πάντως ξέρω πολύ καλά το βλέμμα ανακατωσούρας που λες... Αλλά το βλέπω δυστυχώς και στην κλίση. Παρήγγειλα και το melodia να δω γιατί δε θέλω να την έχω και μονίμως πλάι, μήπως δεν αναπτύσσεται καλά το μυοσκελετικό, ξέρω γω! Και ένα μάρσιπο sling γιατί αυτός που έχω την έχει λίγο προς τα πίσω και όχι κατακόρυφη και ακόμα κι έτσι έχει αναγωγές. Δηλαδή διπλά τα παίρνουμε όλα δυστυχώς.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ με βοήθησαν πολύ οι πληροφορίες :D

squsquard20110219_-9_My+baby+is.png

Link to comment
Share on other sites

Eίναι μικρό ακόμα το μωράκι σου. Να θυμάσαι οτι θα υπάρχουν κάποιες δύσκολες μέρες και κάποιες πιο εύκολες, όμως όπως και να έχει κάθε καινούρια μέρα θα σας φέρνει πιο κοντά στο τέλος. Κάποια στιγμή όλα αυτά θα είναι μακρυνά και θα γνωρίσεις ένα άλλο μωρό, πιο ήρεμο και πιο χαρούμενο απαλλαγμένο από εκείνο το βλέμμα..( όταν το σκέφτομαι ακόμα ανατριχιάζω)

Κουράγιο και υπομονή!! Και αυτό που προτείνω πάντα, πολλές πολλές αγκαλιές!! Λειτουργούν θεραπευτικά και για τους δυο!!!

 

(μια λύση για βοήθεια μπορείς να βρεις με την ομοιοπαθητική, ή την οστεοπαθητική)

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Όσο για το πρόβλημα κι εγώ το πρώτο που σκέφτηκα ήταν το ισχυρό αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος. Δες αυτά που λέει η felinidoc και το συζητάμε...

 

Ακριβώς το ίδιο που περιγράφη η κοπέλα πιο πάνω αντιμετωπίζω κι εγώ και το αποδίδω στη ΓΟΠ γι' αυτό και ξεκινήσαμε epadoren. Διάβασα το ισχυρό αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος και πώς αντιμετωπίζεται από τη felinidoc απλά εγώ όταν έβγαζα με το θήλαστρο ξέρω ότι το γάλα μου βγαίνει στα πρώτα 2-3λεπτά με πολύ πίεση. Αν βγάλω 20-30ml στην αρχή μετά το παιδί δε θα έχει τίποτα να πιει. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να αντιμετωπιστεί αυτό?

 

Επίσης όταν λες αριστερή πλάγια θέση εννοούμε το παιδί να ακουμπάει στην αριστερή του πλευρά? Η μπρούμυτα θέση την ανακουφίζει πολύ τη δικιά μου ... κάνει να την κοιμίζω έτσι?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς το ίδιο που περιγράφη η κοπέλα πιο πάνω αντιμετωπίζω κι εγώ και το αποδίδω στη ΓΟΠ γι' αυτό και ξεκινήσαμε epadoren. Διάβασα το ισχυρό αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος και πώς αντιμετωπίζεται από τη felinidoc απλά εγώ όταν έβγαζα με το θήλαστρο ξέρω ότι το γάλα μου βγαίνει στα πρώτα 2-3λεπτά με πολύ πίεση. Αν βγάλω 20-30ml στην αρχή μετά το παιδί δε θα έχει τίποτα να πιει. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να αντιμετωπιστεί αυτό?

 

Επίσης όταν λες αριστερή πλάγια θέση εννοούμε το παιδί να ακουμπάει στην αριστερή του πλευρά? Η μπρούμυτα θέση την ανακουφίζει πολύ τη δικιά μου ... κάνει να την κοιμίζω έτσι?

Αυτό δεν είναι αλήθεια!

Καταρχήν μπορείς να βγάλεις λιγότερο. Αλλά έτσι κι αλλιώς, το γάλα παράγεται στο στήθος σου την ώρα που το μωρό θηλάζει. Δεν αποθηκεύεται ώστε να τελειώσει αν βγάλεις λίγο στην αρχή.

Το άλλο που μπορείς να κάνεις, είναι την ώρα που αισθάνεσαιότι 'κατεβαίνει' το γάλα να βγάζεις το μωρό και να αφήνεις το γάλα να τρέξει σε μια πετσέτα και να ξανα βάζεις το μωρό μετά.

Το epadoren ποιος σας σύστησε να το ξεκινήσετε? Δεν θα έπρεπε να έχετεκάνει καμιά εξέταση πριν? Μόνο με την υποψία?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι αλήθεια!

Καταρχήν μπορείς να βγάλεις λιγότερο. Αλλά έτσι κι αλλιώς, το γάλα παράγεται στο στήθος σου την ώρα που το μωρό θηλάζει. Δεν αποθηκεύεται ώστε να τελειώσει αν βγάλεις λίγο στην αρχή.

Το άλλο που μπορείς να κάνεις, είναι την ώρα που αισθάνεσαιότι 'κατεβαίνει' το γάλα να βγάζεις το μωρό και να αφήνεις το γάλα να τρέξει σε μια πετσέτα και να ξανα βάζεις το μωρό μετά.

Το epadoren ποιος σας σύστησε να το ξεκινήσετε? Δεν θα έπρεπε να έχετεκάνει καμιά εξέταση πριν? Μόνο με την υποψία?

 

Όταν λες εξέταση εννοείς υπέρηχο? Της έκαναν υπέρηχο στο μαιευτήριο γιατί έμεινε 3 εβδομάδες εντατική η μπέμπα και έχει παλινδρόμιση μέτριου βαθμού. Το epadoren μας το σύστησε η παιδίατρος σε συνδιασμό με τα συμπτώματα ότι δεν τρώει εύκολα, κλαίει στο φαγητό, τραβιέται και τέτοια ...

 

Το είχε πάρει και η μεγάλη μου κόρη που είχε τα ίδια σε πιο ήπιο βαθμό. Αυτή η μπέμπα τώρα πρέπει να έχει και πληγωμένο λαιμάκο από όλα τα σωληνάκια που είχε 2 εβδομάδες και κατέβαιναν στο λαιμό της. Ήταν 2 εβδομάδες διασωληνωμένη και της τραβούσαν και υγρό από τους πνεύμονες.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

.....

Τα καρεκλάκια αυτοκινήτου και τα ριλάξ θέλουν προσοχή γιατί αν έχουν βαθύ κάθισμα τότε μπορεί να είναι χειρότερα. Όταν λέω βαθύ, εννοώ οτι ο πωπό του μωρού είναι μέσα και τα ποδαράκια του πιο ψηλα. Θυμάμαι εγώ ει΄χα παιδευτεί πολύ να βρώ κάτι που να τον ανακουφίζει και τελικά σώθηκα με ενα ριλαξ της peg perego που ρύθμιζα το βάθος και το μωρό ήταν κάπως όρθιο. Δηλαδή δεν δίπλωνε καθόλου τα πόδια.

Κάποιοι γιατροί απαγορεύουν τελείως τα ριλάξ αλλά τι να κάνεις σε μωρό με ΓΟΠ??? Ψάχνεις έναν τρόπο να το ανακουφίσεις!

 

Διώνη με αυτό που έγραψες με έβαλες σε σκέψεις!!! Μόλις έκανα μια custom μετατροπή στο καρεκλάκι του αυτοκινήτου για να μειώσω το βάθος. Είμαι πεπεισμένη ότι θα δω αποτέλεσμα! Θα σας ενημερώσω από Δευτέρα (μετά από βόλτες)

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι η μπεμπούλα μου έχει ΓΟΠ. Είναι σχεδόν 2,5 μηνών. Την θηλάζω και της δίνω και ξένο 2 φορές την ημέρα (ακόμα παλεύω τον αποκλειστικό θηλασμό). Κυρίως όταν θηλάζει, τεντώνεται συχνά σαν τόξο (πρως τα πίσω), παλεύει με το στήθος μου και γκρινιάζει (λέω μήπως το κάνει γιατί της πέφτει λίγο ή πολύ γάλα), ρεύεται αρκετές φορές (και με το ξένο και με το μητρικό) και κάνει γουλιές 2-3 φορές την ημέρα (μόλις τις κάνει γελάει).

Να σημειώσω ότι απο γαλακτοκομικά πίνω κάθε πρωί το συμπηκνωμένο γάλα νουνού. Το φρέσκο δεν μπορώ να το πιώ.

Πείτε μου τη γνώμη σας, σας παρακαλώ!!!!

 

Ας απαντήσει κάποιος, έχω κι εγώ το ίδιο θέμα... Έχει να κάνει με τη ΓΟΠ ή με την ποσότητα γάλακτος; Κι εγώ μία λέω ότι πνίγεται από το ορμητικό γάλα μ ία λέω θα πονάει το στομαχάκι της το γάλα μία λέω μάλλον παλεύει να βγάλει γάλα και πρέπει να την αλλάξω στήθος. Δεν έχω καταλήξει γιατί. Και μου κάνει τη θηλή σφεντόνα από το τέντωμα.

 

Να σας απαντήσω με βάση τη δική μου εμπειρία, και μπορεί να σφάλω :

Υπάρχει η παλινδρόμηση λόγω της «απλής» Γ ΟΠ, και υπάρχει η παλινδρόμηση από δυσανεξία στη πρωτεΐνη του γάλακτος (που πίνει η μαμά και περνά στο γάλα της), ή ίσως και από άλλες αλλεργιογόνος τροφές. (πολλές φορές απλή ΓΟΠ και δυσανεξία συνυπάρχουν). Στη 2η (από δυσανεξία ή αλλεργία) το μωρό μόλις τελείωνε το γεύμα του, φαινόταν σαν «μπουκωμένο» από το φαγητό (κοκκινίζε, βαριανασάνε, βράχνιάζε), λες και είχε φάει πολύ ή του είχε πέσει βαρύ. Και τα έβγαζε (πολλές φορές ακόμη και όρθιο). Φυσικά, δεν είχε φάει πολύ (το μωρό ξέρει), αλλά η δυσανεξία στη πρωτεΐνη μάλλον δημιουργεί ανωμαλία σε όλη τη διαδικασία της πέψης.

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Διώνη με αυτό που έγραψες με έβαλες σε σκέψεις!!! Μόλις έκανα μια custom μετατροπή στο καρεκλάκι του αυτοκινήτου για να μειώσω το βάθος. Είμαι πεπεισμένη ότι θα δω αποτέλεσμα! Θα σας ενημερώσω από Δευτέρα (μετά από βόλτες)

 

Ελπίζω να δεις βελτίωση.

Δες και εδώ για να πάρεις μια ιδέα. 'Εχει το wedge που ανασηκώνει το μωρό και μικραίνει το βάθος και το μαξιλαράκι που το αγκαλιάζει και το κρατάει.

 

http://www.pollywogbaby.com/item--hug-me-joey--HUGMEJOEY.html

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπίζω να δεις βελτίωση.

Δες και εδώ για να πάρεις μια ιδέα. 'Εχει το wedge που ανασηκώνει το μωρό και μικραίνει το βάθος και το μαξιλαράκι που το αγκαλιάζει και το κρατάει.

 

http://www.pollywogbaby.com/item--hug-me-joey--HUGMEJOEY.html

 

Ήμουν κι εγώ έτοιμη να το αγοράσω αυτό, αλλά μετά έψαξα κριτικές και διάβασα ότι τα γύρω γύρω μαξιλαράκια στριμώχνουν πολύ το μωρό, το κάνουν κατάλληλο μόνο για πολύ μικρά μωράκια. Κάποιες κόψανε τα μαξιλαράκια για να μείνει μόνο το κάτω μαξιλάρι, που μειώνει το βάθος του καθίσματος και έγραφαν ότι το ίδιο το πετύχαιναν και βάζοντας πετσέτες. Έτσι κι εγώ άρχισα τις πετσέτες, αλλά δε δούλεψαν για μένα! σήκωναν τον ποπό αλλά κολούσε το σαγόνι στο στήθος. Τελικά απλά την έχω όλη μέρα ξάπλα στο πλάι. Πήρα και το peg perego, πολύ καλύτερο σε σχέση με αυτό που είχα, αλλά το χρησιμοποιώ πάλι για να τη βάζω στο πλάι ξάπλα, ανάσκελα τα ίδια παντού! Το καλό είναι ότι το σήκωνα από πίσω χωρίς να αλλάζω την ανάκλιση, δηλαδή ήταν τεντωμένη σχεδόν κατακόρυφη. Διαρκούσε περισσότερη ώρα χωρίς εμετό αλλά τελικά ακόμα και στις 80 μοίρες τα έβγαζε. Ουφ! Μετά από πόσο καιρό σου σταμάτησε;

squsquard20110219_-9_My+baby+is.png

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν κι εγώ έτοιμη να το αγοράσω αυτό, αλλά μετά έψαξα κριτικές και διάβασα ότι τα γύρω γύρω μαξιλαράκια στριμώχνουν πολύ το μωρό, το κάνουν κατάλληλο μόνο για πολύ μικρά μωράκια. Κάποιες κόψανε τα μαξιλαράκια για να μείνει μόνο το κάτω μαξιλάρι, που μειώνει το βάθος του καθίσματος και έγραφαν ότι το ίδιο το πετύχαιναν και βάζοντας πετσέτες. Έτσι κι εγώ άρχισα τις πετσέτες, αλλά δε δούλεψαν για μένα! σήκωναν τον ποπό αλλά κολούσε το σαγόνι στο στήθος. Τελικά απλά την έχω όλη μέρα ξάπλα στο πλάι. Πήρα και το peg perego, πολύ καλύτερο σε σχέση με αυτό που είχα, αλλά το χρησιμοποιώ πάλι για να τη βάζω στο πλάι ξάπλα, ανάσκελα τα ίδια παντού! Το καλό είναι ότι το σήκωνα από πίσω χωρίς να αλλάζω την ανάκλιση, δηλαδή ήταν τεντωμένη σχεδόν κατακόρυφη. Διαρκούσε περισσότερη ώρα χωρίς εμετό αλλά τελικά ακόμα και στις 80 μοίρες τα έβγαζε. Ουφ! Μετά από πόσο καιρό σου σταμάτησε;

 

Τα μαξιλαράκια είναι όντως για πολύ μικρές ηλικίες. Αν το μωρό είναι μικρό το συγκρατούν. Το δικό μου καθισματάκι είχε τέτοιο που το αφαιρείς όταν μεγαλώνει το παιδί.

 

Αυτή την κατακόρυφη στάση χρησιμοποιούσα κι εγώ στο melodia. Κοίτα, μην περιμένεις να σταματήσει να βγάζει το παιδί. Όταν σταματήσει σημαίνει ότι ξεπέρασε και το πρόβλημα. Όλα αυτά που λέμε για τη στάση και τη διατροφή είναι για να το βοηθάμε ,να το ανακουφίζουμε, να προλαβαίνουμε την οισοφαγητιδα ή να την καταπραΰνουμε. Όταν το πεπτικό του ωριμάσει καπως θα δεις βελτίωση μέχρι τότε αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μην το επιβαρύνεις και να το ηρεμείς όσο μπορείς.

Ο γιος μου σταμάτησε όταν ήταν περίπου 7,5 με 8 μηνών. Σχεδόν από τη μια μέρα στην άλλη.

 

Επίσης να πω και κάτι άλλο. Τις μέρες που βγαίναμε βόλτα και που εγώ ήμουν πιο ήρεμη και χαρούμενη έβγαζε λιγότερο. Είναι καταπληκτικό το πως νιώθουν τη διάθεση μας, την ευχάριστη ατμόσφαίρα και πόσο τα επηρεάζει. Η κούραση μας , η έλλειψη ύπνου αλλά και το άγχος μας για το "πόσο βγάζει", η ανησυχία μας για τη ΓΟΠ, είναι πράγματα που μας επηρεάζουν. Και ακόμα και αν τα βάζουμε στην άκρη και τα κρατάμε μέσα μας τα μωρά μας το νιώθουν γιατί είναι ένα με εμάς. Οπότε αν μια μέρα είναι δύσκολη το καλύτερο γιατρικό μπορεί να είναι μια βόλτα!! Για να χαλαρώσει και η μαμά και το μωρό!!! Σας το συστήνω ανεπιφύλακτα!!

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπίζω να δεις βελτίωση.

Δες και εδώ για να πάρεις μια ιδέα. 'Εχει το wedge που ανασηκώνει το μωρό και μικραίνει το βάθος και το μαξιλαράκι που το αγκαλιάζει και το κρατάει.

 

http://www.pollywogbaby.com/item--hug-me-joey--HUGMEJOEY.html

 

ΚΑΙ ΟΜΩΣ!! Βελτιώθηκε κατά πολύ!

Είμαστε πολύ της μετακίνησης (βόλτες, δουλειές κλπ), τουλάχιστον 4 φορές τη βδομάδα.

Χρωστώ κέρασμα!!!!

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

amaretto........

βοήθεια....

καλέ....διάβασα το άρθρο της Γιαννίκου....

δεν ήξερα ότι είναι τόσο σοβαρή η ΓΟΠ... τώρα αγχώθηκα στ' αλήθεια...

να πάω σε παιδογαστρεντερολόγο;;; ξέρω κάποιον που μου έχουν πει ότι είναι πολύ καλός, έχει κάνει στο Χάρβαρντ την γαστρεντερολογία...

το μωρό μου έχει κάποια συμπτώματα: κλαίει όταν είναι στο στήθος, σταματάει το θηλασμό, τον ξαναβάζω κ.ο.κ.

πήρε τις βδομάδες 2η, 3η, 4η από 400γρ και αυτή τη βδομάδα δε θα έχει πάρει πάνω από 250, θα δω αυριο. σπάνια αλλά μερικές φορές ακούω και ένα βηχαλάκι, χτες πχ 2 φορές. και το αίμα στο στόμα;;;;;; είδε βέβαια η παιδίατρος το χαρτάκι που τον σκουπίσαμε το είχα κρατήσει και μου είπε ότι το ψιλοαποκλείει να είναι κάτι άλλο πέρα από τραυματισμό με τα νύχια γιατί δεν ήταν πολύ και δεν ήταν καν το χρώμα του κατακόκκινο. πίνει από μόνο του συχνά στο στήθος που ίσως σημαίνει ότι αυτορυθμίζεται....

γουλίτσες έχουμε πολύ λίγες, εμετούς καθόλου, μία φορά μόνο πριν 2-3 βδομάδες λίγο, σαν μεγάλη γουλίτσα. η παιδίατρος αναρωτήθηκε μήπως το μωρό κλαίει από μεγάλη ροή αλλά της είπα ότι σήμερα που τον είδε πώς έκλαιγε στο θηλασμό δεν αισθανόμουν πολύ φουσκωμένο το στήθος. και μου είπε: να δώσω το epadoren για καμιά βδομάδα, να δουμε αν καλυτερεύει θα σημαίνει ότι είναι όντως ΓΟΠ...

εμένα αυτά τα συμπτώματα που έχουμε μου κάνουν για τη νόσο ΓΟΠΝ δηλαδή για τη μέτρια και όχι την απλή ΓΟΠ;;;;; τώρα προβληματίστηκα.

θα ξαναδιαβάσω το άρθρο να το εμπεδώσω.....

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι γιατί διάβασα όσο μπορώ τα ποστ αλλά λόγω θηλασμού και 2 μωρών δύσκολο να διαθέσω τόοοσο χρόνο να τα διαβάσω όλα.

εμένα το μωράκι μου γενικά δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα, βάρος παίρνει πολύ καλό: 3 βδομάδες από 400γρ, και την τελευταία 300.

γκρίνιαζε κάποιες φορές ενώ θήλαζε, τον σήκωνα, τον ξαναέβαζα κ.ο.κ.

πονάκια είχε λίγα τα ξημερώματα κυρίως μετά τις 6:00. και μέσα στην ημέρα έκλαιγε λίγο αλλά εγώ όλα αυτά τα απέδιδα σε κολικούς ή ενοχλήσεις στο εντεράκι. γουλίτσες άρχισε να βγάζει αν θυμάμαι καλά πριν μία ή δύο εβδομάδες αλλά όχι τίποτα φοβερό. χτες ήρθε η παιδίατρος και με πέτυχε να θηλάζω και το μωρό έκλαιγε πολύ στο στήθος και το άφηνε και μου είπε ότι αυτό είναι ΓΟΠ. το απόγευμα πρώτη φορά το μωρό έσκασε στο κλάμα και δεν καθόταν στο στήθος από τις 19:00 - 21:00 οπότε και κοιμήθηκε για λίγο, ηρέμησε και μετά θήλασε. κάπως έτσι αλλά όχι τόσο άσχημα ήταν και προχτές, απλά είχε ενοχλήσεις και αισθανόμουν ότι δεν πίνει πολύ γάλα. η παιδίατρος μου είπε ότι πιθανόν να έχει οισοφαγίτιδα και αν το παιδί βασανίζεται πολύ να του δώσω epadoren, το άφησε δηλαδή στη δική μου κρίση. και έχω τις εξής απορίες:

η οισοφαγίτιδα περνάει χωρίς φάρμακα ή θα βάλω το παιδί μου σε κίνδυνο αν δε του δώσω;

αισθάνομαι εδώ και 3 μέρες ότι το παιδί πίνει λιγότερο γάλα από ότι συνήθως. θα μου μειωθεί το γάλα;;

πώς καταλαβαίνω ότι πονάει από τη ΓΟΠ και όχι από κολικούς;;;

υπάρχει περίπτωση η τριγωνέλλα να δημιουργεί κολικούς και γιαυτό κλαίει τόσο;; (πήρα πριν 3 μέρες για 1 ημέρα το ρόφημα)

ποια είναι η σωστή στάση του θηλασμού για τη ΓΟΠ που λέτε όλες;;;

Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί στεναχωριέμαι να βλέπω το παιδί μου να υποφέρει...

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό την ώρα που κλαίει και αφήνει το στήθος κάνει σαν να τεντώνει το σώμα του προς τα πίσω? Σαν να κάνει ένα τόξο?

Η ΓΟΠ έχει να κάνει με το ανώριμο πεπτικό. Πράγμα που σημαίνει οτι θέλει χρόνο για να υποχωρήσει. Η οισοφαγητίδα δημιουργείται όταν πληγώνεται οισοφάγος από το γάλα που ανεβαίνει από το στομάχι που είναι όξινο πια. Το επαντορέν ουσιαστικά ανακουφίζει την οισοφαγητίδα ως αντιόξινο. Δεν λύνει το πρόβλημα της ΓΟΠ. Kάποιες φορές μάλιστα δημιουργεί περισσότερο πρόβλημα. Ίσως να δοκίμαζες αν θα βοηθούσε η θέση πρώτα και η διατροφή σου και μετά να καταλήξεις στο φάρμακο.

Ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις να κάνεις αποχή από γαλακτοκομικά και γενικά αλλεργιογόνα. Θέλεις ένα μήνα για να καθαρίσετε και οι δυο και να δείς οτι μπορεί να ανακουφίζεται. Αλλά και από τις πρώτες μέρες μπορείς να δείς σημάδια καλυτέρευσης.

Ρίξε και μια ματιά εδώ. Είναι πολύ κατατοπιστικό για να παρατηρήσεις τα συμπτώματα, για να δείς τι σημαίνει σωστη θέση.

http://www.pollywogbaby.com/refluxandcolic/reflux.html

Έχει και έναν οδηγό σε pdf που είναι πολύ κατατοπιστικός.

Μετά από κάθε γεύμα κράτα το στη στάση του ρεψίματος (προσέχοντας όμως να μην πιέζεις την κοιλιά του) για όσο περισσότερη ώρα μπορείς. Και 20 λεπτά και παραπάνω. Το ξέρω ότι ακούγεται δύσκολο ειδικά με ένα άλλο παιδάκι να σε περιμένει να ασχοληθείς μαζί του αλλά αν βοηθήσει θα κερδίσεις χρόνο ουσιαστικά.

Κουράγιο! Είναι δύσκολο να βλεπεις το μωρό σου να πονάει...

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το μωρό την ώρα που κλαίει και αφήνει το στήθος κάνει σαν να τεντώνει το σώμα του προς τα πίσω? Σαν να κάνει ένα τόξο?

Η ΓΟΠ έχει να κάνει με το ανώριμο πεπτικό. Πράγμα που σημαίνει οτι θέλει χρόνο για να υποχωρήσει. Η οισοφαγητίδα δημιουργείται όταν πληγώνεται οισοφάγος από το γάλα που ανεβαίνει από το στομάχι που είναι όξινο πια. Το επαντορέν ουσιαστικά ανακουφίζει την οισοφαγητίδα ως αντιόξινο. Δεν λύνει το πρόβλημα της ΓΟΠ. Kάποιες φορές μάλιστα δημιουργεί περισσότερο πρόβλημα. Ίσως να δοκίμαζες αν θα βοηθούσε η θέση πρώτα και η διατροφή σου και μετά να καταλήξεις στο φάρμακο.

Ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις να κάνεις αποχή από γαλακτοκομικά και γενικά αλλεργιογόνα. Θέλεις ένα μήνα για να καθαρίσετε και οι δυο και να δείς οτι μπορεί να ανακουφίζεται. Αλλά και από τις πρώτες μέρες μπορείς να δείς σημάδια καλυτέρευσης.

Ρίξε και μια ματιά εδώ. Είναι πολύ κατατοπιστικό για να παρατηρήσεις τα συμπτώματα, για να δείς τι σημαίνει σωστη θέση.

http://www.pollywogbaby.com/refluxandcolic/reflux.html

Έχει και έναν οδηγό σε pdf που είναι πολύ κατατοπιστικός.

Μετά από κάθε γεύμα κράτα το στη στάση του ρεψίματος (προσέχοντας όμως να μην πιέζεις την κοιλιά του) για όσο περισσότερη ώρα μπορείς. Και 20 λεπτά και παραπάνω. Το ξέρω ότι ακούγεται δύσκολο ειδικά με ένα άλλο παιδάκι να σε περιμένει να ασχοληθείς μαζί του αλλά αν βοηθήσει θα κερδίσεις χρόνο ουσιαστικά.

Κουράγιο! Είναι δύσκολο να βλεπεις το μωρό σου να πονάει...

 

καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου.

τελικά εμένα τα έντονα συμπτώματα υποχώρησαν, ήταν προφανώς επειδή πήρα για 1 μέρα τριγωνέλλα. έχει βέβαια το μωρό μου ΓΟΠ αλλά ήπιας μορφής, δηλαδή γουλίτσες και ίσως κάποιες φορές κλάμα. τουλάχιστον δε θα υποφέρει (ελπίζω).

στη στάση του ρεψίματος να το κρατάω μέχρι να ρευτεί ή να συνεχίσω και αφού το κάνει;;

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που δεν έχετε έντονο πρόβλημα!!

Για την τριγωνέλλα δεν ξέρω καθόλου να σου πω. Όμως εσύ παρατηρείς το μωρό και θα καταλαβαίνεις αν υποφέρει.

Τη στάση ρεψίματος να την κρατάς και αφού ρευτεί. Όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο. Και όταν τρώει ακόμα να προσπαθείς να μην είναι πολύ ξαπλωμένο αλλά μα κάποια κλίση και ίσιο τον κορμό. Γενικά να αποφεύγεις να είναι τελείως flat.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Koρίτσια, τελικά ποιά είναι η διατροφή της μαμάς που βοηθάει ένα μωρό με παλλινδρόμηση? Εμείς έχουμε μέτρια (σημερινή διάγνωση με υπέρηχο), αλλά το ζήτημα είναι ότι έχω υπερ-παραπληροφορηθεί σχετικά με το τί πρέπει και τί δεν πρέπει να τρώω εγώ και κατέληξα εδώ και 3 μέρες να τρώω ψωμί, πάτάτα βραστή, και μακαρόνια σκέτα. Βέβαια είδα βελτίωση στη μικρή αλλά δεν μπορώ να συνεχίσω τη λιμοκτονία - πρώτα απ' όλα για το θηλασμό.

Και με ποιόν τρόπο ακριβώς βοηθάει η διατροφή της μαμάς? Ώστε να αποφευχθεί η οισοφαγίτιδα? Ή να μην την ενοχλεί πολύ η πιθανή οισοφαγίτιδα? Γιατί στην παλλινδρόμηση καθαυτή υποθέτω δεν βοηθάει, ή λέω βλακείες?

Κάθε βοήθεια πολύτιμη! Θέλω πολύ να ανακουφίσω τη μικρή μου η οποία είναι μέρες που πονάει πολύ στο θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αποφεύγεις είναι όλα τα αλλεργιογόνα αρχικά και αφού έχει καθαρίσει ο οργανισμός σας και εφόσον βλέπεις κάποια βελτίωση στο μωρό μπορείς να είσαγεις σιγά σιγά κάποια και να παρατηρείς αν το πειράζουν ή όχι.

Η λογική είναι ότι στη ΓΟΠ που σημαίνει ανώριμο πεπτικό προσπαθείς να μην επιβαρύνεις το μωρό όσο μπορείς. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να υπάρχει και θέμα αλλεργίας μαζί με τη ΓΟΠ (είναι αρκετά συχνό) αλλά και αλλεργία να μην υπάρχει τα αλλεργιογόνα συνήθως επιβαρύνουν την κατάσταση.

Και όταν λέμε αλλεργιογόνα εννοούμε τα γαλακτοκομικά, τους ξηρούς καρπούς, το αβγό, το ψάρι,τη σοκολάτα, τον καφέ, τη ντομάτα , το πορτοκάλι. Σε περίπτωση αλλεργίας μπορεί να πειράζει και το μοσχάρι.

Δεν υπάρχει λόγος να κόψεις φρούτα , σαλάτες, όσπρια εκτός κι αν παρατηρήσεις κάτι στο δικό σου μωρό.

Ξεκινάς βασικά με τα γαλακτοκομικά που είναι και τα πιο ύποπτα και ότι άλλο μπορείς και όταν συμπληρώσεις ένα μήνα αποχής αρχίζεις να παρατηρείς.

Ένα καλο σύστημα που βοηθάει πολύ είναι να κρατάς ένα ημερολόγιο για αυτά που τρώς και για τια αντιδράσεις του μωρού. Ετσι θα μπορείς πιο εύκολα να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα.

 

Η διατροφή δεν μπορεί να λύσει το πρόβλημα αλλά βοηθάει πολύ και ανακουφίζει.Ή απλα δεν επιβαρύνει πράγμα πολύ βασικό και για την οισοφαγήτιδα και για να μην πονάει το μωρό.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αποφεύγεις είναι όλα τα αλλεργιογόνα αρχικά και αφού έχει καθαρίσει ο οργανισμός σας και εφόσον βλέπεις κάποια βελτίωση στο μωρό μπορείς να είσαγεις σιγά σιγά κάποια και να παρατηρείς αν το πειράζουν ή όχι.

Η λογική είναι ότι στη ΓΟΠ που σημαίνει ανώριμο πεπτικό προσπαθείς να μην επιβαρύνεις το μωρό όσο μπορείς. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να υπάρχει και θέμα αλλεργίας μαζί με τη ΓΟΠ (είναι αρκετά συχνό) αλλά και αλλεργία να μην υπάρχει τα αλλεργιογόνα συνήθως επιβαρύνουν την κατάσταση.

Και όταν λέμε αλλεργιογόνα εννοούμε τα γαλακτοκομικά, τους ξηρούς καρπούς, το αβγό, το ψάρι,τη σοκολάτα, τον καφέ, τη ντομάτα , το πορτοκάλι. Σε περίπτωση αλλεργίας μπορεί να πειράζει και το μοσχάρι.

Δεν υπάρχει λόγος να κόψεις φρούτα , σαλάτες, όσπρια εκτός κι αν παρατηρήσεις κάτι στο δικό σου μωρό.

Ξεκινάς βασικά με τα γαλακτοκομικά που είναι και τα πιο ύποπτα και ότι άλλο μπορείς και όταν συμπληρώσεις ένα μήνα αποχής αρχίζεις να παρατηρείς.

Ένα καλο σύστημα που βοηθάει πολύ είναι να κρατάς ένα ημερολόγιο για αυτά που τρώς και για τια αντιδράσεις του μωρού. Ετσι θα μπορείς πιο εύκολα να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα.

 

Η διατροφή δεν μπορεί να λύσει το πρόβλημα αλλά βοηθάει πολύ και ανακουφίζει.Ή απλα δεν επιβαρύνει πράγμα πολύ βασικό και για την οισοφαγήτιδα και για να μην πονάει το μωρό.

__________________

 

Kαλά δεν το συζητώ είσαι φοβερή! Επιτέλους έλαβα μία αρκετά σαφή απάντηση. Σ' ευχαριστώ.

Στη λογική του ότι σιγά σιγά προσθέτουμε, φαντάζομαι ισχύει πως μεγαλώνοντας το μωρό και ωριμάζοντας και το πεπτικό του, π.χ σε 2 μήνες από τώρα, αρχίζουμε και 'απελευθερωνόμαστε' κι εμείς στο τί τρώμε πιο πολύ, ή όχι? Σε μία λογική 'αποευαισθητοποίησης' κιόλας. Λάθος το σκέφτομαι.... Η αλήθεια είναι ότι με τρομάζει και η παρατεταμένη στέρηση διότι θέλω να θηλάσω όσο πάει δεν το συζητώ αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...